EEG WIL GROTERE GREEP OP STAALINDUSTRIE Terstal Interieurs Ziekenfondspremies verlaagd j zomeropruiimng Turk loopt I lil Passagiers rampbus geeft kortingen tot 50% op showroommodellen het weer in europa WK international PJ terstal Uitspraak van Den Uyl verraste collega’s terug I I nederland opruiming geen gevaar” Uitgewezen Holland United krijgt surséance Ministerraad op laag pitje Veto van Ford doorkruist I S000 m- meubelen, keukens en vloerbedekking enorme prijsverlagingen! petri interieur r f50 MILJOEN VOOR EXTRA PERSONEEL SOCIALE DIENSTEN Vaststelling van produktieniveaus Juwelier schiet inbreker dood Premier sprak niet namens ministerraad Minister De Gaay: De Spinola volgende maand naar Portugal meubelen beverwijk Wist u dat wij C gratis T uwgordijnen op maat maken, ook velours. 19 7 6 4 23 VR JULI VR IJ D AG BINNEN- EN BUITENLAND n wegens vakantie gesloten - A >J i 5000 m? woonsfeer ♦j Wagenweg 1-3 en 15 Hoek Houtplein - Haarlem Haarlem - Schalkwijk Grootwinkelcentrum 023 - 33.01.09 l Het is echt de moeite waard even rond te neuzen bij Terstal. Wellicht is er net iets voor u bij W Weg Velsertunnel - Zaandam F Rechtstreekse verkoop aan partikulieren. Bijna alles uit voorraad leverbaar. Grote parkeerruimte. Kinderkresj. Ma. t/m za. geopend van 9.00 t/m 18.00 uur. heimbb EUROPA Parallelweg 43, 02510-29018 MEUBEL1 v.a. ma. 26 juli t/m zaterdag 14 aug. (ADVERTENTIE) Oeganda richt Roeanda economisch ten gronde (Van onze redactie binnenland) I 5 A De commissie komt hiermee tegemoet (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) AWBZ (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) zijlweg 36-38 - haarlem - tel. 316399 HEERLEN.— De bank heeft verkerende Holland United, surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerder is mr. M. Duynstee jr. uit Maastricht aangesteld. De vakbonden gaan op korte termijn met hem overleggen hoe de fasegewijze afbouw van de onderneming met zo min mogelijk moeilijkheden voor het perso neel kan verlopen. Een woordvoerder van de Industriebond NVV zei te weten dat de schulden van het bedrijf min stens drie miljoen bedragen. In maart van dit jaar waren zij al opgelopen tot 2,5 miljoen. aan het verlangen van de Franse rege ring, die een krachtiger beheersing van de staalmarkt wenst. De Franse houding vloeit voort uit vrees voor de begin dit jaar tot stand gekomen samenwerking tussen Nederlandse (Hoogovens), Duitse en Luxemburgse staalondernemingen. De deels verouderde en ver van zee havens gelegen Franse staalondernemin gen, die hogere produktiekosten hebben dan hun concurrenten uit het noorden verlagen van 9,6 tot 8.2 pet. De premie van de AWBZ wordt verlaagd van 3 pet. tot 2,7 pet. Dit heeft het ministerie van Volksgezondheid meegedeeld. DEN HAAG. - Dat het Invoeren van het districtenstelsel voor de verkiezingen van het Europese parlement in 1978 wel Ongehuwden: minimaal ter vrije be steding overblijvende bedrag 210,50 per maand; eigen bijdrage maximaal 539,70 per maand. Volgens De Gaay Fortman is er echter nauwelijks over gesproken. Het is niet duidelijk hoe de premier tot zijn uit spraken tegenover7 de journalisten is ge komen. Oppositieleider Wiegel heeft er al vragen over gesteld. Uit de woorden van De Gaay Fortman viel op te maken dait deze minister van Binnenlandse Za ken veel minder voelt voor een distric tenstelsel. Zijn overweging daarbij is dat het parlement ruim een jaar geleden de invoering van het districtensysteem voor nationale verkiezingen - één van de in grijpende voorstellen in het kader van de grondwetswijziging - met grote over macht verwierp. Dat het nu niet gaat om nationale maar om Europese verkie zingen, speelt daarbij volgens De Gaay Fortman niet zo’n grote rol. Het nen vakai recht en h« dtt ja zich l inkomensklasse 13.844 13.844-14.284 14.284-14.726 14.726-16.584 16.584-18.441 inkomensklasse 18.441-20.330 20.330-22.218 maandpremie 155 x) 180 x) f' maandpremie 20,95 41,80 62.60 83,40 126.05 VE niet aant: terin de gi econ< centj Allee kome beriri Ti Tra „de 1 van i jaar weer diend derd maar beetji LID GOED WONEN Bij voor bemic eenvc steed: bleeir men om 2 geven we d drijve mom< ieder vers kers, result Bij verde de w de scl een handt die al afspr: zie j< Ook de ac het komt, om zi voor van nier meest op et we v nen t de si; SCHIPHOL (ANP). - Met een speciaal door de betrokken verzekeringsmaat schappijen gehuurd vliegtuig zijn van morgen in alle vroegte op Schiphol de passagiers aangekomen van de Neder landse autobus die maandag bij Alta in het noorden van Noorwegen verongeluk ten. De 34 passagiers, allen meer of min der gewond, vertrokken rond half elf gisteravond van de luchthaven in Tromsö waarheen zij in de loop van de dag vanuit ziekenhuizen in Hainmerfest, Alta en Tromsö waren overgebracht. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Congres heeft het veto van president Ford over een wetsontwerp ter bevordering van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten ongedaan gemaakt. Het Huis van Afgevaardigden aanvaard de het wetsvoorstel gisteren met 310 (38 meer dan nodig was) tegen 96 stemmen. De Senaat besloot woensdag al de be zwaren van de Amerikaanse president naast zich neer te leggen. DEN HAAG. Staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken is van plan om 50 miljoen gulden van de begroting-’77 van het Gemeentefonds te bestemmen voor een taakverlichting van de socials diensten. Zoals bekend kampen met na me de diensten van de grotetre) steden met een nijpend personeelstekort. Weersvooruitzichten voor de komende dagen voor de vakantielanden in Euro pa: Wegens de verhoging van de AOW per 1 juli wordt de toelatingsgrens voor de bejaarden ziekenfondsverenigingen vast gesteld op 18,441 (was 16.767). De inkomensklasse van de bejaarden- verzekring zijn gemiddeld met 1500 verhoogd en worden nu: Voor gehuwde bejaarden in de vrij willige ziekenfondsverzekering worden de inkomensklasse van de premie-reduc- tieregeling als volgt: x) Tenzij de premie van het ziekenfonds lager is. Om ongeveer half drie was de juwe lier wakker geworden door lawaai. Met een houten balk bleek zijn winkeldeur uit de sponningen te zijn geslagen. Toen hij uit zijn slaapkamerraam aan de straatkant naar buiten keek, werd hij onmiddellijk beschoten. De winkelier, zelf ook gewapend, schoot terug, waarop twee mannen uit de winkel met een zak gestolen voorwerpen weg renden. Direct daarop reden drie mannen in een auto weg. In Velp werd later de gewonde inbre ker door twee mannen af geleverd. In de vroege ochtenduren overleed de man. De juwelier liep bij de schietpartij geen letsel op. Vanmorgen is hij begonnen met een inventarisatie van zijn winkel. Volgens de politie moet de buit „redelijk groot” zijn. De twee mannen, die hun zwaarge wonde maat in het ziekenhuis in Velp afleverden, zijn nog steeds zoek. Ook van de buit is geen spoor. BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil grotere bevoegdheden van de EEG-landen om aan crises op de Europese staalmarkt beter het hoofd te kunnen bieden. Het gaat hierbij om het vaststellen van produktieniveaus en van richtprijzen die als minimumprijzen moeten worden beschouwd. I RIO DE JANEIRO (AFP). Ex-ge- neraal De Spinola, oud-president van Portugal, zal in augustus in zijn land terugkeren. Dit heeft een van zijn met gezellen in ballingschap, majoor Vltor da Silva Marqués, gisteravond via radio Rio de Janeiro bekendgemaakt. Maastrichtse recht aan het in moeilijkheden landbouwapparatenbcdrijf Spanje, Portugal, Italië, de Balkan: overwegend zonnig, temperaturen van 25 tot 30 graden, plaatselijk tot 35 graden, later verspreid onweer. Zeven passagiers maakten de drie uur durende vliegtocht van Tromsö naar Schiphol liggend op een brancard. Ook de stoffelijke overschotten van de 30- jarige chauffeur Paul Tijssen uit Zut- phen en de 69-jarige mevr. Th. Klooster man uit Amersfoort werden overgevlo gen. Eén van de passagiers, de 67-jarige heer Van de Bosch uit Lisse, is er zeei ernstig aan toe. Dooi- een nekbreuk is hij vrijwel geheel verlamd. Hij heeft daardoor ook ademhalingsmoeilijkheden Direct na aankomst op Schiphol weid de heer Van de Bosch in één van de zeven gereed staande ambulances gedragen en met spoed naar het academisch zieken huis in Leiden overgebracht. Tot de teruggekeerden behoorden ook de 75-jarige H. A. P. Naafs en de 61- jarige mevrouw E. Kleile, beiden uit de Èksterlaan in Haarlem-Noord. I - een „aardig experiment” zou kunnen zijn, is de mening van premier Den Uyl persoonlijk en niet wan de voltallige ministerraad. Dit gaf waarnemend pre mier De Gaay Fortman gisteren op een persconferentie toe, nadat de opmerking van Den Uyl - een week geleden op een soortgelijke persconferentie - in Den Haag nogal wat protest had veroorzaakt. Tegenover de pers had Den Uyl de indruk gewekt alsof in de ministerraad het districtensysteem duidelijk aan de orde was geweest. Nu er nog maar voor vijf dagen olie in het land is zijn de meeste fabrieken gesloten, is er nauwelijks vervoer meer en valt de electriciteit regelmatig uit, zelfs in ziekenhuizen. Belangrijke ex- portprodukten als koffie en tin hopen zich op, en aan geïmporteerde goederen is een ernstig tekort. Intussen wachten aan de grens hon derden vrachtwagenchauffeurs die onder hun auto’s bescherming zoeken tegen de hete zon, op het bericht dat Oeganda weer min of meer veilig is. van de Gemeenschap, vrezendat de Nederlands-Duits-Luxemburgse combi natie als een kartel gaat optreden. Dt Europese commissie heeft op grond van de Europese kolen- en staalverdra- gen al grote bevoegdheden. Maar het instellen van verplichte minimumprijzen om ineenzakken van de markt te voor komen, vergt een moeilijke en tijdro vende procedure. Daarom wil commissa ris Simonet, die de staalportefeuille be heert, in geval van een crisis kunnen overgaan tot het instellen van richtprij zen die als minimumprijs beschouwd moeten worden. Als de staalproducenten zich hier niet aan houden, kunnen als nog minimumprijzen worden ingesteld. De commissie kan nu produktieni veaus per lidstaat vaststellen. Simonet wil nu ook quota’s per onderneming kun nen bepalen. Daarbij is nog een vraag, aldus de commissie, of het niet gewenst is dat de commissie „verenigingen van ondernemingen” vraagt met haar samen te werken. Om te voorkomen dat voorgenomen investeringen marktverstorende gevolgen zouden hebben, wil de Europese com missie ook daarop een grotere invloed verkijgen. Zij wil echter niet zover gaan dat zij de bevoegdheid krijgt investerin gen te verbieden, hetgeen trouwens een onhaalbaar voorstel zou blijken. De olie-aanvoer voor Roeanda loopt via Kenia en Oeganda. De afgelopen weken hebben ongedisciplineerde Oegan- dese troepen de tankwagens voor Roean da letterlijk gekaapt voor hun eigen gebruik. Volgens de autoriteiten in Kigali zijn minstens 30 vrachtwagens gekaapt, ge noeg om Roeanda een week draaiende te houden. Honderden tankauto’s staan te wachten aan de grens tussen Roeanda en Oeganda. De chauffeurs willen niet door Oeganda rijden omdat collega’s hen hebben verteld dat ze zijn afgetuigd en bestolen door Oegandese militairen. President Juvenal Habyarimana bracht onlangs een bezoek aan Kampala om president Amin van Oeganda te verzoeken iets te doen aan de rampzali ge situatie, maar dat heeft niet geholpen. Roeanda probeert nu in overleg met Kenia andère routes voor aanvoer van olie en andere belangrijke goederen uit te werken. Roeanda, kleiner dan Neder land. is een van de armste landen ter wereld, en met vier miljoen inwoners vrij dicht bevolkt. 0 DEN HAAG. Volgens waarnemend justitieminister De Gaay Fortman loopt de 21-jarige Turk C. Cengiz, die tever geefs probeerde in Nederland de status van politiek vluchteling te krijgen, geen serieus gevaar in zijn vaderland te wor den vervolgd. Cengiz werd gistermiddag op het vliegtuig gezet, nadat hij ’s och tends een kort geding tegen de staat der Nederlanden had verloren. De Turk was het niet eens met de overheidsuitspraak dat Syrisch orthodoxe christenen in Turkije „niet voldoende gevaar lopen” om in Nederland als politieke vluchte ling te worden erkend. De president van de Haagse rechtbank stelde Cengiz in het ongelijk. Polen, Oost-Duitsland, Alpengebied; enige tijd regen of onweersbuien, tempe raturen van 20 tot 25 graden. Vanmorgen zijn op Schiphol in alle vroegte de passagiers aangekomen van de Nederlandse autobus, die maandag bij Alta in het noorden van Noorwegen is verongelukt. De aangekomen passagiers waren allen meer of minder gewond. Op de foto: de reisleider van het gezel schap wordt verwelkomd door zijn vrouw. Gehuwden: minimaal ter vrije beste ding overblijvende bedrag 421 per maand: eigen bijdrage maximaal 655,40 per maand. Laatstgenoemde is waarnemend minister-president, nu Den Uyl met tent en gezin naar het Noorden is weggetrokken. Ei werden enkele ka merstukjes verwerkt. Volgende week zal het minister-presidentschap in handen zijn van Nederlands meest onbekende minister: Boy Trip van het departement van wetenschappen. Deze PPR-bewindsman is dan de oudste van de aanwezige ministers. Britse eilanden, Ierland. Benelux, Noord-Frankrijk, West-Duitsland. Skan- dinavië: afnemend buiig, temperaturen van 18 tot 24 graden. Ook dit jaar kregen de sociale dien sten al een eenmalige uitkering, en wel uit de werkgclegenheidspot van minister Boersma. Binnenlandse Zaken neemt nu die speciale tegemoetkoming in 1977 voor zijn rekening. Volgens een woordvoerder van het ministerie valt nog niets te zeggen over de wijze waarop het bedrag verdeeld gaat worden. „Dat zal nog technisch uitgewerkt moeten worden. Overigens worden de gemeenten eind juli per cir culaire op de hoogte gesteld van de maatregel van staatssecretaris Polak”. Eerder had de Vereniging van Neder landse Gemeenten al aan de alarmbel getrokken en de regering gewezen op de problemen die zich bij een groot aantal sociale diensten voordoen als gevolg van de personeelstekorten. DEN HAAG. Na de politieke krachttoeren van de afgelopen tijd zijn de meeste ministers spoorslags met vakantie vertrokken en is het vergaderschema van de ministerraad - eens bruisend middelpunt van poli tieke tegenstellingen - op een laag pitje gezet. Gisteren kwam de raad krap twee uur bijeen. Van dc zestien ministers waren er vijf aanwezig: mevrouw Vorrlnk, de heren Van der Stoel, Trip, Westerterp en De Gaay Fortman. De Gaay Fortman, die niet alleen justitieminister Van Agt maar ook pre mier Den Uyl vervangt, heeft onmiddel lijk na de uitspraak van de rechter besloten dat de Turk het land moest verlaten. Als premier ad interim zei hij gisteren op de wekelijkse persconferen tie van de minister-president dat de positie van de Syrisch orthodoxe christe nen in Turkije door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitvoerig is bestu deerd. Bij dat onderzoek was ook de stichting Vluchtelingenhulp vertegen woordigd. DEN HAAG (ANP). In het kader van het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het tweede half jaar 1976 heeft de regering besloten om de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering te y Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel. 023-323925 s Maandags gesloten HaariemsGordijnenhuM KIGALI (Reuter) De chao tische toestand in het buurland Oeganda heeft tot de economische ineenstorting van het kleine Afri kaanse land Roeanda geleid. Fa brieken zijn gesloten, het vervoer ligt vrijwel stil, evenals de in- en uitvoer, en lange rijen auto’s voor lege benzinepompen zijn een alle daags gezicht in de hoofdstad Ki gali. De eigen bijdrageregeling wordt als volgt: GELDERMALSEN (ANP). Van morgen vroeg is in een ziekenhuis in Velp een 35-jarige inbreker overleden die enkele uren tevoren in Geldermalsen door een juwelier was beschoten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4