Voor vakantie werkers lagen de banen dit jaar niet voor het opscheppen 1 Vindt U een de gemeente bellen.. graag K ELS dode eend? Dan ENNEME WIE» WWï IN DE VISHAL de lucht in Speliade gaat See morris before you buy Teruggang van economie en visserij oorzaak ?n, w dames* en heren loden*, tweed* en regenkleding (ook grote maten) V R IJ D A G 23 1976 JULI IJMUIDEN VELSEN Conserven Ziekenhuis In de bollen V1J „Zeevisserij schepen" 1 Tips redactie: Ko van Leeuwen Tel. 02550-15389 een criterium van minimaal twee dode dieren. '"ÏéF In de gemeente Velsen is het gevaar voor botulisme nog niet echt alarmerend te noemen. Wel is er deze week een dode eend gevonden bij de vijver van het park Schoonenberg, maar dat hoeft niet te betekenen dat er van botulisme sprake is, zo ver zekerde ons de heer Jager van de Velsense reinigings- en ontsmet- tingsdienst. De dode eend bij Schoonenberg is het eerste kada ver dat in Velsen werd aange troffen. Dankzij de oplettendheid van wandelaars kon de eend door de politie snel worden wegge haald. Het kadaver is nog niet naar een laboratorium gezonden voor onderzoek, daarvoor geldt Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 (bij de Grote Markt) p, t i komen, waren praktisch verzekerd van een plaatsje, want het bltfkt, dat heel wat bedrijven deze trouw belonen. (ADVERTENTIE) Donderdag aangekomen. (ADVERTENTIE) Arie v.d. Veer we onze BOEKHANDEL ERASMUS ges T llhuin De ontwikkeling van de vis sersschepen met vele unieke foto's en interessante gegevens, door onze bekende plaats genoot g rge- 7elp Ook an- in jen sen Hoe weinig er momenteel in de visse rij te doen is, blijkt uit de situatie bij men Uyl ilige pre- een king een Den takt. de raad i de >re- i de De ;een nen kei. slijk \me- van p ter id in iaakt. jard- 0 (38 imen. be- ident :hter niet uit ge it er rden aken Za- rtric- Voorai eenden kunnen het slachtoffer worden van botulisme. In Velsen valt het allemaal erg mee, vandaar dat onze fotograaf in de vijver van Schoonenberg een levendig plaatje kon maken. ve- Met eur oen de hij Lier, rop zak reet into iet 'er aid ich ms ir- de k”. er- bel de .tal 'an ak m 77 en ile a- en 'i het de voor in- van >ver- gaat rkie- Gaay ■n- zel ter nu 177 4 Het arbeisbureau moet danook erken nen dat van een beetje systematische vakantie-arbeidsbemiddeling weinig te recht komt. „We krijgen er geen grip op en het zakt steeds meer af, alhoewel er dit jaar nog een paar honderd scholieren zich hebben laten inschrijven”. weken en dan krijg je weer anderen. Het zijn allerlei werkzaamheden, die ze doen, zoals karretjes met bollen rijden, bollen tellen en natuurlijk ook het pel len van de tulpebollen. Maar dat is alweer practisch over, want door de droogte is dat wat vroeger in het jaar geworden.” Nijssen en Zonen heeft op tijd vakantiehulpen kunnen krijgen om het werk wat vroeger te doen dan normaal. „Maar na half augustus zijn de vakantiewerkers practisch allemaal weg en dan hadden we ook best nog mensen kunnen gebruiken”. Bij Nijssen vertelt men, dat de meeste vakantiewerkers aan de deur komen om naar een baantje te vragen. „We hebben wel meer aanvragen gehad dan we mensen plaatsen konden en zo’n twintig procent hebben we ook moeten afwijzen. Of we tevreden zijn over de vakantiewerkers? Ach, je moet een klein beetje tolerant zijn, ze zijn het werk tenslotte niet gewend en dan mo gen we toch niet mopperen.” gehad dan we konden plaatsen. Overi gens zit er wel heel wat verloop bij ons. Het werk is niet zo erg gemakkelijk en bovendien ook niet zo schoon. Er haken er altijd wel een paar af voordat de afgesproken periode voorbij is. Tevre den? Voor wat ze doen, hebben we ze graag. Maar het meeste blijft toch werk voor volwassenen. De vakantiehulpen verlenen vaak meer handen span diensten, vertelt men bij Vicon. Bij Hoogovens is niet zo gek veel werk meer te vinden voor jagers op een vakantiebaantje. In 1974 had men nog 300 vakantiekrachten in de administra tieve sector en zo’n duizend studenten die in echte fabrieksfuncties meedraai den. Dit jaar waren de cijfers heel wat lager. Zo’n 50 vakantiewerkers vonden nog een plekje in de administratieve kant en zo’n 200 in de produktie. Een woordvoerder van Hoogovens deelt mee, dat het aanbod veel en veel hoger was. „Maar de situatie in de staalindustrie is zodanig, dat we niet zoveel mensen no dig hebben” vaarten en plassen en voelt zich het prettigst bij een temperatuur van twintig graden Celsius of meer. In ondiep en stilstaand water wordt deze temperatuur dikwijls gemakkelijk be reikt en vooral de achterliggende warmtegolf heeft daartoe veel bijge dragen. Vandaar dat waakzaamheid weer bijzonder is aan te bevelen. x? poort en Buurtcentrum De Mei, Geel- vinckstraait 28 in Velsen-Noord. De kleuters hebben de twee Spelia- deweken hun eigen programma. Ook zij maken een bustocht (naar het Dolfirama), zij hebben een indianen dag, een olownsdag. een poffertjes- feest, poppenkast, hutten bouwen, brood bakken, kermis en een circus. En niet te vergeten de filmmiddagen die en voor de groten en de kleintjes op het programma staan. Op bovengenoemde adressen zijn kaarten voor het slotfeest verkrijg baar en kunnen programmaboekjes worden opgehaald. Bij Van Gelder Papier is het maar een enkeling, die werk gevonden heeft. Ook hier is de bedrijfssituatie zodanig, dat de behoefte aan hulp maar klein is. Boven dien is er een wijziging gekomen in het rooster van de machines, waardoor ook daar minder mensen nodig waren. In de ploegendienst zijn wel een aantal vakan tiehulpen aan de slag gekomen, zo’n 30 over de gehele vakantieperiode. „Die werven we aan via een uitzendbureau, want het werk voor hen is echt voor wat oudtre scholieren of studenten zo’n twee en drie jaar geleden waren er nog heel wat meer plaatsen voor vakantie hulpen en als de conjunctuur niet ge daald was, hadden we zeker het dubbele aantal mensen kunnen gebruiken,” aldus Van Gelder Papier. „We hebben er nu wel heel wat teleur moeten stellen”. er zijn vormen van botulisme die ook voor de mens gevaarlijk zijn. Botulisme is een vorm van voedsel vergiftiging. Kadavers van gestorven watervogels vormen een ideale voe dingsbodem voor de bacterie die bo tulisme veroorzaakt. Ligt een dood dier lang in het water en gaat het tot ontbinding over, dan krijgen besmette deeltjes de kans zich over het water te verspreiden. Daarmee wordt het gevaar voor uitbreiding van de ziekte erg groot. Er zijn verschillende types botulis me. Zo is er een A-B-C-C verdeling gemaakt. A en B zijn gevaarlijk voor mensen, aan C en D kunnen alleen dieren sterven; voor de volksgezond heid vormen zij geen directe bedrei ging. Het besmettingsgevaar is het grootst bij ondiep water. De bacterie die botulisme veroorzaakt, komt na melijk voor in het bodemslib van rederij Kwakkelstein. „Vorig jaar had den we zo’n 35 knapen, die wat geld bijverdienden en dit jaar hebben we er ruim 40 genoteerd, maar er zijn er maar een stuk of acht aan de slag. De haring vangst valt tegen en dan is er niet zoveel te doen. Vorig jaar hebben we hier nog emmertjesharing staan pakken voor het invriezen, maar dat kon men nu in Vlaardingen wel af. £3 I. en dat terwijl we vorig jaar moeilijk jonge kerels konden krijgen. Het is mi nimaal vergeleken met vorig jaar”, aldus rederij Kwakkelstein. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. HavataflÉfiaa Bij het Zeewegziekenhuis zijn zo’n 40 vakantiewerkers aan de slag gekomen. De aanvraag was daar ontzettend groot, totaal zo’n 150. Bij het ziekenhuis is ook werk voor meisjes te vinden, maar ook jongens konden er aan de slag. „Het is bijna fifty-fifty, er zijn iets meer meis jes”, aldus de personeelsafdeling. Het werk dat de vakantiehulpen doen is allerhande. Ze zitten bij schoonmaak werk, bij de civiele dienst, bij de admi nistratie en er is zelfs een MTS’er, die een plaatsje bij de technische dienst kon krijgen. „Volgens de personeelsafdeling bevalt het werken met vakantiehulpen van weerszijden erg goed. Bij het Gewestelijke Arbeidsbureau voor de IJmond vertelt men, dat de bemiddeling voor vakantiebanen niet eenvoudig is en vooral de laatste jaren steeds meer terugloopt. „Het grote pro bleem is de planning. De jongeren ko men vaak al aan het begin van het jaar om zich bij het arbeidsbureau op te geven, maar van de bedrijven hebben we dan nog geen enkele aanvraag. Be drijven komen vaak pas op het laatste moment met aanvragen. We houden wel ieder jaar een enquête onder de werkge vers naar de behoefte aan vakantiewer kers, maar telkens weer blijkt, dat het resultaat slecht is.” Bij het arbeidsbureau vertelt men verder, dat het probleem niet alleen bij de werkgevers zit, maar net zozeer bij de scholieren. „Eerstens krijgen we maar een deel van heit vakantiewtrk te be handelen. De meeste vakantiewerkers, die al ergens gewerkt hebben, maken al afspraken voor het jaar daarop en die zie je dus bij het arbeidsbureau niet. Ook scholieren en studenten van boven de achttien jaar komen niet zoveel naar het arbeidsbureau. Als iemand bij ons komt, geven we hem altijd het advies om zelf ook op zoek naar een baantje voor de vakantie te gaan en een deel van de ingeschrevenen vindt op die ma nier ook wel werk. Alleen geven ze dat meestal niet door aan ons en als we dan op een gegeven moment opbellen, dat we werk voor een van de ingeschreve nen hebben, dan blijkt, dat hij allang aan de slag is.” Traditioneel vakantiewerk is altijd in „de bollen” te vinden. Bij het bedrijf van Anton Nijssen en Zonen hebben dit jaar een kleine 400 jongens en meisjes weer wat geld voor de vakantie ver diend. „We hebben maximaal zo’n hon derd man tegelijk aan het werk hier, maar het wisselt natuurlijk wel een beetje. Ze werken zo’n twee of drie Er staan grote verrassingen te wachten op maandag twee augustus, wanneer het kindervakantiefeest Spe liade officieel zal starten. De opening zal worden verricht door burgemees ter Reehorst, maar we mogen alleen nog niet verklappen waar dat feest gaat gebeuren. Het is de bedoeling dat alle deelnemende kinderen vanaf hun plaats van samenkomst (een schooi of een buurthuis) via een speurtocht terecht komen op het punt van het grote gebeuren. Daarom worden alle kinderen al om half tien bij hun Speliadehuis verwacht. Eerst wordt dan een her kenningsteken en een eigen yell be dacht, waarna de speurtocht kan be ginnen. Na het openingsritueel van burgemeester Reehorst, gaan de kin deren wat eten. Daarna start op een groot veld een spelencircuit als ope- ningsactiviteit voor alle deelnemers. Al eerder schreven wij iets over de verschillende uitgaansdagen en ande re activiteiten die voor de Speliade zijn georganiseerd. De kinderen van De Planeet in IJmuiden gaan als eerst de grote vaartocht door Haar lem en naar de Cruquius maken. Diezelfde dinsdag (drie augustus) en de tiende augustus staat weer een boerderijdag op het programma. Dit is vooral gedaan omdat deze bezoek jes aan een boerderij vorig jaar met veel enthousiasme zijn afgelegd. In Zeewijk gaan de kinderen gedu rende een dag terug in de tijd, voor hun gevoel althans. Zij gaan een bezoekje brengen aan allerlei bejaar de mensen om eens te horen hoe het vroeger was om te leven, te werken, hoe duur alles was en hoe ze vroeger speelden. Voor vijf augustus staat de Speli- jaarmarkt op het programma. Hier voor zijn ook ouders uitgenodigd. De markt wordt gehouden op het win- kelplein aan de Planetenweg. De excursiedag naar Den Helder - waarin rondvaarttochten door de ma rinehaven zijn opgenomen - is al bijna uitverkocht, zo meldt ons Speli- ade-onganisatrice mevrouw Lammer- sen. Trouwens voor meer dagtochten zijn de kaarten in hoog tempo ver kocht. Informaties hierover en even tuele kaarten zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, IJmuiden; V.V.V., Marktplein, IJmuiden, Reisbu reau Europa, Hoofdstraat 179, Sant- ■■km Bij Kwakkelstein kunnen ze alleen wat oudere jongens gebruiken, want het werk, zoals laden en lossen is voor de schooljeugd vaak te zwaar. „Wat we voor ze te doen hebben, dat kan van alles zijn: haring inpakken, vis sorteren, laden en lossen, kortom alle voorkomen de werkzaamheden. Aanvragen hebben we van het jaar genoeg gehad en we hebben er ook heel wat moeten afwijzen Wie in de gemeente Velsen een dode vogel in het water of aan de wallekant aantreft, kan daarvoor bel len met de gemeentelijke dienst Groenvoorziening of met de Reini gings- en Ontsmettingsdienst. De res pectieve telefoonnummers zijn: 02550-19126 en 19119. Men zal uw melding daar in dank aanvaarden. VELSEN Scholieren, die dit jaar in IJmuiden vakantiewerk hebben gezocht, z(jn niet al te gemakkelijk aan het werk gekomen. Door verschillende oorzaken zijn een aantal van de traditionele vakantiebaantjes niet beschikbaar geweest. Door de quo tering en de teruggang in de visserij lag het werk daar niet dik opgeschept. Ook bij de grote bedrijven was de behoefte aan vakantiewerkers door de teruggang in de economie sterk verminderd. Vaak hebben de scholieren, die door hun vakantie een centje wilden verdienen, heel wat bedrijven moeten aflopen om aan de slag te komen. Alleen de gelukkigen, die vorig jaar al hebben afgesproken, dat ze weer terug zouden De heer Jager: Tot op heden valt het erg mee. Wel zijn er enkele dode eenden aangetroffen in Santpoort, te gen Haarlem aan, in de Jan Gijzen- vaart. Die zijn opgestuurd naar het laboratorium van het Centraal Dier geneeskundig Instituut in Rotterdam. Maar verder zijn we er hier nog niet zo ongunstig aan toe”. In het Zeewegziekenhuis zijn over de hele vakantieperiode gezien z’n 40 vakantie hulpen ingeschakeld voor allerlei werkzaamheden, waaronder het rijden met koffie, thee, melk en bouillon voor de patiënten door deze vakantievoedingsassistente. Als vakantiehulp achter de machines bij de visconservenfabriek VICO in IJmuiden. Wel dringt de reinigings- en ont smettingsdienst er graag op aan dat ogen de kost geven. Het is namelijk van groot belang dat vond sten van dode dieren zo spoedig mo gelijk bij de overheid gemeld worden. Mannen van de gemeente komen de kadavers dan onmiddellijk ophalen. Het is gevaarlijk de dode dieren met de blote handen aan te raken, want Ook in de visconserven was niet zo veel vakantiewerk te vinden. Bij de visconservenfabriek Vico BV werken momenteel zo’n acht jongens. „Dat is iets meer dan vorig jaar, want door ziekte van enkele van onze mensen kon den we wat meer vakantiehulp gebrui ken. We hebben wel meer aanvragen (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 1190 kg. tong; 39 kis ten tarbot en griet; 223 kisten kabel jauw; 2 kisten koolvis; 59 kisten schel vis; 146 kisten wijting; 840 kisten schol; 32 kisten schar; 94 kisten makreel en 57 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 11,91-11,48; grote tgonig 15,77-15,59; grootmiddel tong 15,44-14,66; kleinmiddel tong 13.98-12,74; tong één 13,10-12,84; tong twee 11,30-10,39. Per 40 kg.: h-ake twee 200; schar 68- 45; makreel twee 30-22; bot 17-16; rode poon 132-63; tongschar 148-110; hammen met kop 138-96; tarbot 332-216; griet 304-202; kabeljauw één 156-122; kabeljau twee 182-164; kabeljauw drie 124-102; kabeljauw vier 120-100; kabeljauw vijf 104-84; koolvis vier 66; schol één 100-74; schol twee 114-82; schol drie 124-62; schol vier 100-51; wijting drie 92-54; hersmakreel 42-40. De besommingen waren: UK 78 1.400,-; UK 123 2.200,-; UK 107 en UK 200 ƒ7.200,-; WR 57 ƒ47.000,-; WR 68 29.000,-; VD 18 1.800,-; VD 19 2.600,-. Cont Plat; Brio, Velsen, Sarpsborg; Con- stancia, Le Havre; Smit Lloyd 10, IJ muiden, Cont Plat; Eerbeek, Archangel; Calvijn, Londen. Donderdag vertrokken. Isle of Harris, Mistly; Kalliopi 1, De troit; Alca, Klaipeda; Regine, Chicago; Maasborg, Delfzijl; Blenheim, Krisian- sand; A King 1. Gr Yarmouth; Frubel Amerika, Gulf Pont; Canis, Rotterdam; Bomma, Antwerpen; Star Polaris, Cont Plat; Stephan, Turu; Gerda Marie, IJ muiden, Isle Of Man; Paulina Brinkman, IJmuiden, Oxeloesund; Sea Bure, Cont Plat; Gianis Xilas, Rio Grade; A King 1, GR Yarmouth; Sudelmax, Hamburg; Sanke Bay, Libië. Vrijdag aangekomen. Hermes, Antwerpen; Annélis Thol- strup, Arklow. IJmuiden; Gisela Bartels, Noordzee, IJmuiden; Beriit, Mantyluoto; Arona, Harmina; Flint, Charlestown, Kampen; Gena F. Gunnes; Avenir, Wic klow; Kampen; Nessam Maru, Tokyo; Fridel, Rochester, IJmuiden; Seabruse, Cont Plat. Vrijdag vertrokken. Dorte Oldendorff, Le Havre; Ondine, IJmuiden, Cleveland. Cants, Bergen, Blenheim, Kristiansand Siddiis Skipper, IJmuiden, Cont Plat; Chennai Selvam, Madras; Kotkaniemi, Rotterdam; Essi Kristine, IJmuiden, Narvik; Mani Laid. Ahus; Saturnus, Lerwick; Subro Venture, K-A D-Z Wit- sabel; Netty, Charlestown; Sea Bure,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5