NOS: GEEN VOETBAL OP RADIO EN TV I Hockeyteam boekte vierde zege 24 zijn moet! DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Europese les Regering-Ford luistert meer af dan Nixon I SeSNiapliiiiajiuivbank. 4 r /paarbank Voor 1977 stijging van slechts 7 percent toegestaan Vlootdag 25 jaar! Het woord is aan DRIETAL GEZOCHT WEGENS KIDNAP succes Trappenlopen Indianen AGENDA pagina 5 VANDAAG IN Aantal pagina’s vandaag: Zaanstad wil nationale feestdag vieren op 1 mei SCHOOLKINDEREN Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,- p. mncL, f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Ajax en Ivic Goeie ouwe radio imMnmmnnnnnnwnmmmn ZWAARBEVOCHTEN GELIJKSPEL WATERPOLOËRS 'f (Waarin opgenomen „Erbij”). Luidsprekers 18—20 3 tHugmmnmnumuummuunn I Kinder- films 2 3 5 6 7 7 VAN OER VOOREN'S BROOD MAAR DAT IS LEKKER'.! ZATERDAG 24 JULI 1976 66e jaargang nummer 222 Kantoor: LangeNieuwstraat427, IJmuiden* Postgiro 273107, Postbus 18, IJ muiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, Kerkdiensten Radio en tv Strips Geleidelijk warmer Strandverwachting Umuider Courant i, Buckle: (Van onze sportredactie) f// van (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIES) „Wij hebben een sterke, dramatische geldend liet aantal een Stabieler en E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container 56 r. A Ruimtevaarders worden op reis niet snel oud De gekke meiden van het theater Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 len lar Gisteren trokken maar liefst 75.000 mensen naar Den Helder, om daar het materieel van de Koninklijke Marine eens van dichtbij te bewon deren. Op het an ders voor publiek afgesloten haven terrein waren fre gatten, mijnenve gers, onderzeeërs en zelfs ons vlagge- schip HM Tromp vrijelijk te bezich tigen. De drukte zorgde wel voor 15 km lange files in de kop van Noord- Holland. nen dat zonder die verhoging financiële tekorten zouden ontstaan. Ajax' nieuwe trainer Ivic heeft al in vier jaar geen vakantie gehad. Dat is geen probleem voor hem, wel hoe hij Ajax dit jaar weer naar de top wil brengen. Marc Semé had een gesprek met hem. Het bevel van de rechter om voorlopig deze gegevens niet te verschaffen is een overwinning voor president Ford. Moss zei dat in 1972 76 aanvragen tot afluisiteren waren gedaan in 1973 95, in 1974 141 waarvan 115 nadat Ford in augustus Nixon opvolgde wederom 141 in 1975 en tenslotte 58 in de eerste zes maanden van dit jaar. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 In het ouderlijk huis van een hunner zou de politie een brief hebben gevonden waarin een losgeld van 5 miljoen dollar werd gevraagd. De politie zoekt de 24- jarige Fred Woods, de even oude James Schoenfeld en diens twee jaar jongere broer Richard. De politie beschouwt het drietal als „gewapend en gevaarlijk” en heeft een nationaal alarm doen uitgaan. jor lan ten lier of alt. er en 0e >pt en Ij m. an ny gó iw. 9f- iur m. el- >r). iet m- uue/t nadarlond-z spaarspeciahsten sinds 1817 Het is in deze Olympische dagen weer een plezier om naar Hilversum 3 te luisteren, dat voor deze gelegen heid twaalf uur per etmaal is omge doopt tot radio Olympiade. Verslag gevers in Montreal en presentatoren in Hilversum maken er een ware show van. Klaas Pieter Rieksen en Kees Tops volgden een nacht lang de programma’s; de eerste in de studio, de tweede in de huiskamer. Conclu sie: Er wordt weer radio gemaakt in Hilversum. ZAANSTAD. B. en W. van Zaan stad zijn van mening dat 1 mei als nationale feestdag dient te worden aan gemerkt. Ze gaan de gemeenteraad vra gen in te stemmen met de mening van het college en met de gedachte bijvals betuigingen van andere gemeentebestu ren te vragen. Als men vanuit de gemeenteraad niet voldoende steun krijgt, zal men de zaak laten rusten. B. en W. hebben voorts besloten minister-president Den Uyl van een en ander in kennis te stellen. Ongeveer 150 Indiaanse krij gers van de Xajante-stam, gewa pend met geweren en pijl en boog, belegeren een landgoed in het westen van Brazilië en drei gen de bewoners te verdrijven als zij niet kunnen bewijzen wettelijk recht op hun grond te hebben. Het is met de Europese „totaalpoli- ttek” nog steeds een wonderlijke ge schiedenis. Terwijl enerzijds ogenschijn lijk door alle ledenstaten van de Euro pese gemeenschap gezamenlijke pogin gen worden gedaan om iets ais een politieke unie van de grond te krijgen, blijken zich voortdurend min of meer geheime „genootschappen” van staten te vermen die doeleinden nastreven van kennelijk oneuropese geest, in ieder ge val doeleinden waarmee een eventueel politiek eensgezind Europa zich in de toekomst niet zal mogen bezighouden. De afgelopen week leverde een frap pant staaltje van een uit Europees ge zichtspunt onaanvaardbare -lobby” van Duitsland. Engeland en Frankrijk samen met de V.S. ten aanzien van het econo mische beleid tegenover Italië. In Porto Rico werd een geheime afspraak ge maakt om te proberen Italië via econo mische dwang politiek te beïnvloeden, opdat Italiaanse communisten zou wor den verhinderd deel te nemen aan een komende Italiaanse regering. De af spraak werd later ontkend, afgezwakt, omgebogen, verzacht en door dit alles eigenlijk bevestigd. Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland liet de kern van de afspraak uitlekken. Per ongeluk? Schmidt is een uiterst scherpzinnige en gewiekste diplomaat, die niet voor niets al 20 jaar geleden als de komende grote man in de Bondsrepubliek werd afge schilderd. Dat uitlekken was trouwens nodig, want de afspraak was bedoeld als een dreigement aan het adres van de niet- communistische Italiaanse politici, voor al de socialisten en de christen-democra- ten, luidend dat zij er economisch spijt van zouden krijgen als zij het zouden wagen met communisten in een kabinet te gaan zitten. Een geheime afspraak als dreigement heeft geen zin, als zij geheim blijft. Natuurlijk was er officieel geen enke le sprake van een dreigement. Dat kon ook niet, want de Europese politici zijn met elkander verbonden in een onher roepelijk streven naar een „democratisch Europa”, en in een democratie maakt de stembus uit welke partijen in aanmer king komen voor de regeringsvorming. Het dreigement om Italië economisch bij de keel te grijpen indien de demo cratische spelregel consequent zou wor den gevolgd, is in geen enkel opzicht goed te praten of in te passen, tenzij men aan de grondslag van het toekom stige Europa dat democratische ideaal »u willen ontnemen. Ook al baart de Italiaanse ontwikke ling nog zoveel zorgen, een feit is het dat de communistische partij in Italië de tweede grootste partij is en dat door vrije democratische verkiezingen is ge worden. Helmut Schmidt is een socialist van Duitse makelij. Dat betekent, dat hij minder gewetensbezwaren heeft dan de meeste Westeuropese socialisten. Zijn sa menspel met de V.S. ten aanzien van Italië is niet verbazingwekkend. Maar vooral van Engeland valt het bar tegen, tenzij het zich tevergeefs heeft verzet. Maar dan nog blijft het een goede les voor Europese politieke optimisten. toename kunnen constateren in de peri ode dat Ford aan het bewind is,” zo zei Moss, wordt hij. Geld uitsluitend in ROOMBOTER B A fils net er eerst aan het werk togen, hebben het er minder gunstig van afgebracht, tenminste waar het de Nederlanders betreft. Verspringster Ciska Janssen eindigde in de kwalificatie als acht tiende, zes plaatsen te hoog om in de finale te kunnen meedoen. Het goud bleek daarin weggelegd voor de Oost- duitse Angela Voigt met een sprong van 6 meter 72. Jos Hermens leverde een teleurstel lende tien kilometer-loop af. In zijn serie werd de Portugees Lopes royaal winnaar. De Nijmegenaar kon hem lang volgen maar mocht uiteindelijk niet mopperen met zijn vierde plaats, die hem rechtstreeks toegang gaf tot de finale van maandag. Evert Hoving redde het op de 800 meter net zo min als Ciska Janssen. Tegenvallers betekenden ook de uit schakeling in de halve eindstrijd van HILVERSUM. De kogel is door de kerk. Zolang de KNVB de NOS blijft verbieden tijdens competitiewedstrijden in het betaalde voetbal zelfstandig korte radioverslagen uit te zenden, zal de NOS ook in de televisie geen samenvattingen meer geven van voetbalwedstrijden in Nederlands competitieverband. Tot nu toe gebeurde dat in het tv-programma „Studio Sport”. De nieuwe en voor velen zeer onplezierige situatie zal ingaan hij het begin van het nieuwe voetbalseizoen. Vrijdagochtend heeft de NOS de KNVB van haar besluit op de hoogte gebracht. riment nog trappenlopen manier is om blijven. Het bedrijf werknemers gedurende tien we ken uitsluitend gebruik maken van de trappen en een andere groep mocht alleen maar met de lift omhoog. Bij de trappenlopers werd ge constateerd dat de hart- en long functies en de bloedsomloop zich met meer dan 25 percent verbe terde terwijl het risico op hart en vaatziekten verminderde. Het is niet duidelijk of de aanvragen door Ford zelf of door anderen van zijn regering zijn ingediend. MONTREAL. Het Nederlandse hockeyteam is bij de Olympische Spelen poulewinnaar geworden na een 1-0 zege op Argentinië. Oranje boekte zijn vierde zege op rij maar het duel was dit maal zeer pover. Het waterpoloteam van Ivo Trumbic handhaafde eveneens het ongeslagen record maar de Nederlanders hadden het tegen Roemenië zwaarder dan ooit. Oranje sleepte uiteindelijk een zwaarbevochten gelijkspel (4-4) uit het vuur. Ander goed nieuws komt vrij on verwacht van schutter Eric Swinkels. Na zes series van 25 schoten gaat de Nederlander aan kop bij de kleidui- ven-experts. Swinkels miste nog maar een „duif”. De heren hebben nog vijftig duiven voor de boeg. De atleten die gisteren voor het films Trom, Sjimmie, Pandoer en Pietje Bell. Hoe hij al jarenlang met kleine budgetten zijn films maakt I en nu aan zijn L drieëndertigste film bezig is, ver- - telde hij aan Hans Rombouts. WASHINGTON (AP). De voorzitter van de subcommissie van onderzoek van het Amerikaanse huis van afgevaardig den John Moss heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse Telephone and Te legraph Co. in opdracht van de regering- Ford meer afluisterapparatuur heeft geïnstalleerd dan tijdens de ambtsperio de van oud-president Nixon. ontbreekt aan Trommen, groot pro- wie de ondsrhandelingen werden ge voerd, staan eveneens achter de NOS. Opgemerkt dient te worden dat de onderhandelingen niet afgesloten zijn. Op 1 juli hebben beide partijen elkaar voor het laatst gezien in Apeldoorn, maar men kwam met de standpunten niet tot elkaar. Daarop zijn de onder handelingen beëindigd en is er geen nader gesprek meer tot stand gekomen. Elke grote hervorming heeft veeleer het oude afgeschaft dan werkelijk iets nieuws geschapen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken heeft in een brief aan de gemeentebesturen en pro vinciale besturen meegedeeid dat de ta riefsverhogingen in het kader van de inflatiebestrjjding pas per 1 januari mo gen worden doorgevoerd. Deze maatregel geldt echter niet voor de tarieven van het openbaar vervoer. De tarievensitop is een gevolg van het besluit van de regering om de geplande tariefsverhogingen in de overheidssfeer op te schorten tot 1 januari 1977. Verho gingen die door de Kroon reeds waren goedgekeurd of waarvoor al ontheffing was verleend, vallen niet onder de tarie venstop. Voor 1977 zullen de tarieven maxi maal 7 percent mogen stijgen en dan alleen als de kostenontwikkeling in dat jaar daartoe aanleiding geeft. Een ver zoek om een grotere tariefsverhoging in 1977 wordt pas in overweging genomen als de gemeente of provincie kan aanto- de Nederlandse roeiers en de zware nederlaag van de achtervolgingsploeg bij de baanrenners. De Vollebregt-tweeling vestigde wederom in negatieve zin de aan dacht op zich. De zeilers in de FD- klasse werden voor de tweede maal gediskwalificeerd. De Canadese politie heeft vrijdag 50 kilo dynamiet aangetroffen in een appartement in het centrum van Montreal, zo heeft een politiewoord voerder meegedeeld. Volgens de woordvoerder was het de grootste explosieven-vondst in de stad in vijf jaar. Hij zag geen verband tussen de ontdekking en terroristische activiteit. Het dynamiet was ontdekt door de portier van een blok flats, die bij het appartement aanklopte om achter stallige huur te innen. De huurder was de laatste tijd niet meer gezien. Banketbakkerij J.HUYBREGTS Steeds méér fijnproevers waarderen onze werk wijze volgens oud-ambachtelijke traditie, een feestelijk assortiment op banketbakkersgebied Moss deed zijn mededeling omdat re geringsfunctionarissen geweigerd hebben de subcommissie hun gegevens te ver schaffen over de verzoeken die de rege ring gedaan heeft om afluisterappara tuur te plaatsen. Zij handelen daarmee in overeenstemming met een bevel van de rechter van een Amerikaanse dis- trictsrechtbank Oliver Gash. Een kantoor in het Westduit- se Leverkusen heeft in een expe- eens gestaafd dat een uitstekende fit en gezond te Het Nederland Dik Een bleetn voor Henk van der Linden, maker van kinder- ais Dik Sjors en Pim Tarieven gemeente en provincie worden tot 1 januari bevroren brengsten, met een kleinere groei toene men, aldus de toelichting van staatsse cretaris Polak. Daarom is er minder ruimte om uitkeringen uit het gemeen tefonds te doen dan vorig jaar werd verwacht. Wel is het mogelijk gebleken om de prijscompensaties voor 1976 alsnog te verhogen van 5,5 tot 8 percent. Voorts ontvangen de gemeenten normaal com pensaties voor de gestegen lonen. Met betrekking tot de onderwijsuitkeringen worden de prijscompensaties dit jaar niet bij gesteld. Voor 1977 zullen de be dragen per leerling met 17,75 extra worden verhoogd. Om de overheidsuitgaven te matigen, zullen de uitkeringen van het Rijk aan de gemeenten uit het gemeentefonds volgend jaar niet met vier, maar met 3,5 percent reëel stijgen. Wel ontvangen de gemeenten, evenals dit jaar, een bijdrage van 50 miljoen gulden om de moeilijke personeelssituatie bij de gemeentelijke sociale diensten te verlichten. Staatsse cretaris Polak heeft dit mede namens zijn collega De Goede van Financiën meegedeeld in een brief aan de gemeen tebesturen. Naast de 50 miljoen ontvangen ,de gemeenten ook nog eens 45 miljoen gulden om verschuivingen in de verde ling van de middelen van het gemeente fonds te vergemakkelijken, zoals vorig jaar in meerjarencijfers was vasitgelegd. Het gemeentefonds zal als gevolg van de trage groei van het nationaal inko men, en dus ook van de belastingop- In een communiqué zegt de NOS het verbod van de KNVB inzake de radio een principiële ingreep te achten in haar autonome programmabeleid, en het ver bod journalistiek onaanvaardbaar te achten. „Doorwerking ervan naar de tv en naar andere media dient naar het oordeel van ons met alle kracht te worden voorkomen, ook met het oog op het beleid van andere sportorganisaties, zowel in Nederland als daarbuiten. Op vattingen die tijdens de jongste onder handelingen van KNVB-zijde kenbaar zijn gemaakt, ook ten aanzien van de tv, zijn voor ons een reden te meer om tendenzen in deze richting te verhinde ren”, aldus de NOS. De koppeling van het programmabe leid van de radio aan dat van de televi sie was in feite al gebeurd toen de NOS besloot te blijven onderhandelen over een contract voor radio en tv samen. Dat was tot dusver het geval. De KNVB eiste dat er twee contracten zouden komen. De Raad van Beheer van de NOS heeft volledig ingestemd met de handel wijze van de NOS-onderhandelingsdele- gatie, die bestond uit de heren Carel Enkelaar, Herman Felderhof, Bob Spaak, Kees, Buurman en de juridisch adviseur mr. J. van Santbrink. De delegatie van de KNVB bestond uit Dé Stoop, mr. Jacques Hoogewoning, voorlichter Ham- stra en juridisch adviseur mr. E. Villee. De omroeporganisaties, mede namens CHOWCHILLA CALIFORNIE (UPI). In verband met de ontvoering van 26 schoolkinderen en de chauffeur van hun schoolbus, acht dagen geleden, zoekt de Californische politie drie jongelieden van gefortuneerde huize. De weersverachting, tot morgenavond: Aanvankelijk wisselend be wolkt met hier en daar een bui, morgen geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige wind uit noord-west tot noord. Maximum temperaturen van 20 tot 22 gra den. Hoge-drukcentrum bij Ierland versterkt zich nog i ets in de richting van de Noordzee. Mor gen droog en overwegend zonnig. Matige zeewind. In de middag 20 tot 22 graden. Zeewater 19 gra den. Vooruitzichten: goed strandweer. „Wie luistert er af? Waarom er meer afgeluisterd” zo vroeg

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1