Westerterp: NS moet diensten inkrimpen Grijparm van S WINKELS: ZILVER Beverwijk Eerste huidbank 16 100gw* 1 Jh 1™. OOOq^ Viking los Evacuatie van Italiaans „gifgas-dorp DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in 1976 L' ■V Wil I 15-JARIGE S LENING KENIAAS BLAD: OEGANDEES LEGER GEDEMORALISEERD Vreemd beleid STAAT DER NEDERLANDEN AGENDA Het woord is aan Aantal pagina’s vandaag: Op de meeste plaatsen droog I 2 BRILJANT 6 s 'W' 2 3 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN Strandverwachting Bijbel-automaat Mannetjesputter JAN WEBBE ^72- Umuider Courant ui»IIIne» Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement i bij vooruitbetaling -f 13 p. mnd., f37,40 p. kwartaal (p.postf 49,—),p.jaar£ 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct.- (Van onze correspondent) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) Een overzicht van het landschap ten westen van de Viking. WOENSDAG en 3.28 (Van een onzer verslaggevers) 5.80 (Van onze sportredactie) M A I X T I N D AA I (ADVERTENTIE) Luidsprekers Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. y Amin zou wéér aanslag overleefd hebben Vu I «II .II «UI ROME Vanochtend zou de evacuatie van de bevolking uit het Noorditaliaanse dorp Seveso, dat twee weken geleden door een giftige gaswolk uit een nabij gelegen chemische fabriek was getroffen, beginnen. Voorlopig moeten 43 gezinnen hun huizen verlaten, maar het wordt niet uitgesloten geacht dat ook verder gelegen woonwijken in de komende dagen moeten worden geëvacueerd en dat een paar duizend mensen elders onder dak gebracht moeten worden. koers bedrag inschrijving Inkoop Verkoop Een sluitpen van de arm zat vastge klemd en werd afgestoten. Een naar de aarde overgeseinde foto toonde dat de grijparm was losgemaakt. De minister merkte tevens op dat de verhoging van de NS-tarieven met 8,5 stemming verleent tot het gebruik van delen van de huid van de overledene. 100% open bedrag 27 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair ift effecten Thomas a Kempis: Op de dag des oordeels zal niet worden gevraagd wat hebben gelezen, maar wat hebben gedaan. RUNDER-, VARKENS- EN PAARDESLAGERIJ ons we we De nieuwe aanslag op het leven van Amin zou zijn gepleegd door rebelleren de Oegandese troepen die volgens de Standard zaterdagavond schietend Amins commandopost binnendrongen. Een andere Keniase krant, de „Daily Nation”, schreef dat het Oegandese leger thans volkomen gedemoraliseerd is. De soldaten zouden de afgelopen weken slechts bananen te eten hebben gekre gen. Volgens de Standard is Amin, die in PASADENA De begeleiders van de Mars-sonde Viking-I hebben gisteren signalen de ruimte ingestuurd die ervoor NAIROBI (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft het afgelopen weekeinde opnieuw een moordaanslag overleefd en is daarna ondergedo ken, zo melde het Keniase dagblad de „Standard” vandaag. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Italiaanse militairen zetten het gebied rond het dorp af met prikkeldraad. Hij is van mening dat heel einig men sen tijdens hun leven een codicil bij zich dragen waarop vermeld staat welke or ganen na hun overlijden mogen worden gébruikt. Dr. Hermans voert op dit mo ment o nderhandelingen met het Rode Kruis over de vraag of het niet mogelijk is een algemene regeling tot stand te brengen inzake het afstaan van organen voor medische doeleinden. Hierdoor zal een belangrijk probleem in de toekomst kunnen worden weggenomen, aldus de arts. gegeven. In de halve finale komt Oranje uit tegen Spanje of Nieuw Zeeland. De waterpoloploeg van Ivo Trumbic leed de eerste nederlaag. Hongarije bleek met 5-3 te sterk. Het onderdeel zwemmen beleefde in Montreal zijn laatste finales. Meest opmerkelijk daarbij was het verlies van de gerenommeerde Oostduitse dames die op de vier maal honderd meter estafette werden verslagen door het team van de Verenigde Sta ten. Nederland eindigde als vierde. De Amerikaan Jim Montgomery vestigde een wereldrecord op de 100 meter vrije slag. Zijn gouden medaille kreeg extra glans doordat deze zwemmer als eerste op dit nummer onder de vijftig seconden dook. De Brit David Wilkie brak de Amerikaanse supre matie bij de heren door de 200 meter schoolslag op zijn naam te brengen. Ook dat geschiedde in wereldrecord tijd. Zoals zwemmen en turnen de eer ste week van de Spelen kenmerkten, zo zal de tweede helft van het evene- •WW Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, 7 Beurs 14 Radio en tv15 Strips 15 Sport 9, 10, 11, 12, 13 MONTREAL. Volstrekt onver wacht heeft kleiduivenschutter Eric Swinkels het grootste succes tot nu toe geboekt waar het de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen betreft. De Brabander greep dit weekeind op zijn onderdeel uit eindelijk de zilveren medaille nadat hij tot aan het voorlaatste van de twee honderd schoten slechts één misser had. Toen ging hij echter in de fout en moest hij het goud laten aan de Tsjech Panacek die hem in de tweede barrage versloeg. Swinkels keerde vanmorgen al op Schiphol te rug omdat hij zijn zaak moet behar tigen. De 27-jarige schutter is wapen handelaar en het seizoen voor' de eendenjacht is geopend. Zodoende. In zijn woonplaats Best wordt Swinkels vanavond gehuldigd. De Nederlandse hockeyploeg zette de successenreeks via een zege op Canada voort terwijl Van Heumen vijf van de basisspelers rust had DEN HAAG. Door middel van een beperking van de dienstverlening bij de spoorwegen wil minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) bereiken dat de kosten van de NS worden gedrukt. De bewindsman, die dit zaterdag zei in de KRO-rubriek Brandpunt, denkt hierbij o.a. aan verkorting van treinen en in krimping van het aantal ritten. Hij maakte daarbij een vergelijking met zijn plan om weinig gebruikte lijnen in het busstreekvervoer te gaan inperken. zijn vijf jaren als dictator al een reeks moordaanslagen overleefde, na de jong ste poging ondergedoken, terwijl hoge officieren en burgerfunctionarissen zich beraden op het juiste draaiboek om hem de laan uit te sturen. De krant zegt dat Amin kennelijk heeft willen aftreden toen hij kortgele den aankondigde dat hij „op verlof” zou gaan. Het hoogste Oegandese beleidsor gaan, de defensieraad, zou Amin echter hebben gelast aan te blijven. Over de aanslag van zaterdagavond De verhoging van de treintarieven met 8l/a percent, die door het kabinet als de gewoonste zaak ter wereld is aangekon- digd, blijft nog enkele percenten achter bij de verhoging van de kosten van levensonderhoud. Daarom wil minister Westerterp ook nog de dienstverlening van de N.S. drastisch besnoeien, door het aantal treinritten te verminderen en treinstellen in te korten. De tariefsverhoging van 8V2 percent wordt gemotiveerd met het argument dat de treintarieven nu eenmaal de cur ve van de levensonderhoudskosten moe ten volgen. Moeten zij dat? Wanneer dit argument voor alle tarieven en vastge stelde prijzen zou worden gebruikt, zou den die kosten van levensonderhoud daardoor weer een flinke impuls om hoog krijgen. Dan zouden de tarieven en prijzen ook die ontwikkeling weer moe ten volgen enzovoort. Zolang nergens aan het prij zenfront een flinke door braak naar stabilisatie plaatsheeft, blijft de inflatie hoogtesprongen maken. De Spoorwegen werken al bij' traditie met tekorten die door het rijk moeten wor den bijgepast. De overheid betaalt een stuk dienstverlening dat onrendabel is. Dat vloeit voort uit het staatsmonopolie, maar ook uit de taakopvatting van die overheid. Minister Westerterp heeft e r meermalen blijk van gegeven dat hij streefde naar een opschroeven van de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto. Wat hij nu van plan is, lijkt op het tegenoverge stelde. Blijkbaar heeft deze minister de strijd tegen de auto opgegeven en pro beert hij alleen nog maar de tekorten van de N.S. op korte termijn enigszins te drukken. Een tariefsverhoging heeft pas op langere termijn een terugloop in het aantal treinreizigers als gevolg. Een ver mindering van diensten werkt ook pas na maanden door. Misschien rekent mi nister Westerterp erop dat hij, als deze maatregelen op den duur een sterke vermindering van inkomsten blijken te hebben veroorzaakt, geen minister meer zal zijn Vreemd beleid, nadelig voor het alge meen belang in welke richting men ook kijkt: gebrekkiger treinenloop, duurdere reiskosten, meer voorkeur voor de auto, meer narigheid op de snelwegen, en tenslotte nog grotere tekorten bij de N.S. mmunmnmmmHmwfumun ment het stempel van de atletiek dragen. Dit weekend werd een schit terend begin gemaakt door triomfen van Haseley Crawford (100 meter heren). Annegret Richter (100 meter dames), Alberto Juantorena (800 m> en Edwin Moses (400 m horden). Het laatste drietal zorgde voor wereldre cords. Niet-Olympisch nieuws vanuit Ca- een bijbelgenootschap „bijbel-automaat” De automaat is 59 De medische en juridische voorberei dingsfasen die veel problemen met zich meebrachten, zijn nu afgerond, aldus dr. Hermans. percent per 1 september op zich al een beperking is. Op basis van het regerings beleid, dat de NS-tarieven jaarlijks de ontwikkeling van de kosten van levens onderhoud laat volgen, zou 9,8 percent „normaal” zijn geweest, aldus de be windsman. Het verschil van 1,3 percent levert een tekort van rond 42 miljoen op dat uit de schatkist moet worden bijge dragen. Bij de NS toonde men zich enigszins verrast over de uitlatingen van de be windsman, doch men wilde geen nader commentaar leveren omdat er geen con crete plannen bekend zijn. De vervoersbond van .het CNV rea geerde vanmorgen scherp op de „ge dachten” van de bewindsman over het drukken van kosten bij de NS. De bond constateert dat minister Westerterp zijn ideeën zonder enige voorstudie heeft ge lanceerd. De CNV-bond verwijt de minister dat hij steeds meer het snoeimes wil zetten in het openbaar vervoer, terwijl er in tegenstelling tot het huidige beleid dringend behoefte is aan lange-termijn- planning waarbij het openbaar vervoer wordt gekoppeld aan verantwoord parti culier vervoer. Dat is het begin van een grootscheepse zuiveringsactie. Deze week worden alle planten en bomen in het getroffen gebied verbrand en daarna wordt de grond afgegraven en naar elders vervoerd, al is het nog niet duidelijk waar deze giftige lading kan worden gestort, zonder dat er voor verdere schade ge vreesd moet worden. Tot zaterdagochtend hadden de autori teiten hun best gedaan om de bevolking gerust te stellen. „We wilden geen paniek zaaien”, verklaarde de regionale secreta ris van volksgezondheid Vittorio Rivolta, „maar recente be richten hebben ons gedwongen drastisch in te grijpen”. Die berichten kwamen van het bedrijf zelf, dat de vergifti ging op zijn geweten heeft, de Icmesa, een dochter-onderne- ming van het Zwitserse concern Givaudan, dat op zijn beurt hoort bij de multi-nattonale onderneming Hoffman-Laroche. Het onderzoek in het Givaudan-laboratorium in Zjirich had namelijk uitgewezen dat de gaswolk een hoog percentage be vatte van een stof die bij scheikundigen bekend staat als TCDD, een van de giftigste stoffen die er bestaan. De Zwit serse deskundigen achten de toestand zo ernstig dat men on middellijk noodmaatregelen nam. De firma stelde 100 miljoen lire (ongeveer 350.000 gulden) ter beschikking om de eerste onkosten te bestrijden. nada. De secretaris van de Federatie van Aziatische Spelen maakte bekend dat Israel geen toestemming zal krij gen deel te nemen aan de Aziatische Spelen van 1978. Reden zou zijn dat de beveiliging van de Israëlische equipe een te kostbare aangelegen heid is. Het IOC van Israel heeft laten weten hiermee geen genoegen te zullen nemen. Morgen droog met wisselende bewolking. Matige wind tussen west en noord. In de middag 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: gematigd strand weer met normale temperaturen L en af en toe zon. Zonnige perioden maar ook wol kenvelden en op de meeste plaat sen droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, morgen krimpend naar noordwest tot west en toenemend tot vrij I krachtig. Minimumtemperaturen rond 11 graden, maxima onge- veer 20 graden. Dr. Hermans hoopt dat de huidbank in de nabije toekomst via donors voldoende huid ter transplantatie zal kunnen aan bieden aan de drie regionale ziekenhui zen. Dit zijn het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, het katholieke ziekenhuis in Groningen en mogelijk een kliniek van de Maastrichtse medische universiteit. In het Duitse Hochenschwand (Baden-Württemberg) heeft evangelisch zijn eerste geïnstalleerd. vooral bedoeld voor vakantiegan gers, die in de haast vergeten de Heilige Schrift in hun koffer fe pakken. Zij kunnen nu in Hochenschwand een Luther-bij- bel van 8,4 bij 12,2 cm trekken. De Britse politie is op zoek naar een vrouw die zeker 50 huwelijken zou hebben gesloten, onder meer met Turken, Cyprio ten, Indiërs en Egyptenaren. De echtgenoten verkregen door het huwelijk het recht op een per manente verblijfsvergunning in Engeland. Volgens Scotland Yard gebruikte de vrouw pruiken en andere vermommingen bij haar geregelde bezoeken aan de amb tenaar van de burgerlijke stand. Elk huwelijk bracht haar 100 pond (ruim 500 gulden) op. De politie heeft tot dusver 50 echt genoten van de vrouw opge spoord. Jac. van Heemskerkstraat 23 tel 14039 Altijd het beste - toch voordelig en. vers van het mes DINSDAG- REKLAME HAMBURGERS panklaar 4 stuks... 1.98 GEHAKT h.o.h. 500 gram2.50 Botermalse PAARDELAPPEN 500 gr Prachtige RUNDERLAPPEN 500 gr hebben gezorgd dat de vastgeraakte gryparm van het ruimteschip alsnog ging functioneren. BEVERWIJK In september of oktober zal in Beverwijk de eerste huidbank in Nederland worden geopend. De huidbank is een initiatief van de Nederlandse Brandwondenstichting in samenwerking met een aantal regionale ziekenhuizen, gespecialiseerd in de be handeling van brandwonden, en TNO. Dit heeft dr. R. P. Hermans, verbonden aan het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk en medisch verantwoordelijk voor de huidbank, meegedeeld. „We gaan eerstdaags besprekingen voeren op het ministerie over de finan ciering van een en ander. Want, aldus de arts”, de Nederlandse Brandwonden stichting is niet zo rijk dat ze dit zelf kan betalen. Daarnaast hoopt de arts dat de bevolking in de toekomst meer begrip voor transplantatie zal kunnen opbren gen. Dr. Hermans wil met name komen tot een regeling waarbij het mogelijk wordt dat de familie van een overledene toe- MAANDAG 26 JULI 1976 66e jaargang nummer 223 Kantoor; Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. zegt het Keniase blad: „Een groep zwaargewapende Oegandese soldaten drong schietend de commandopost van de dictator binnen. Er werd met tussen pozen geschoten. Maar de veldmaar schalk (Amin), die thans praktisch elke dag een andere schuilplaats kiest, wist in de duisternis te ontkomen”. Vanwege het geschiet, zegt de Stan dard, werd een voetbalwedstrijd in de naaste omgeving in allerijl gestaakt,ter wijl het publiek op het veld en in de straten een goed heenkomen zocht. De Oegandese defensieraad zou zich mo menteel beraden op andere manieren om van Amin af te komen. (Zie verder pagina 3).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1