VLUCHTPOGING VAN Nieuwe topman BORSOV MISLUKT bij Vredestein Gewapende Griek overmeesterd Ecevit ontsnapt aan moordaanslag Kortsnoi 18 TV ri vraagt asiel in WATERPOLO EN HOCKEY RECHTSTREEKS OP Bewakingsdienst van Schiphol krijgt wapens Te veel sulfiet in getapte wijn Nederland I 3 I [schooltassen 11/4 Meneer Van Agt Montreal 1976 Het woord is aan NIEUW ONDERZOEK INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID NIET NODIG Aantal pagina’s vandaag: Gebr. Hermans b.v. Plaatselijk een bui DORSMAN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. vander Mye, H. P. Stuurman Abonnement -> bij vooruitbetaling-f 13,- p. mnd.,f 37,40p. kwartaal (p.post f 49.-),'p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 cfc (Van onze Haagse redacteur) Bezwaarschrift mmmummmiHmimmmmm erlai eigen ontwerpstudie voor nijman Haarlem 023-319309 houtmarkt 21 2 6 Luidsprekers 1 AGENDA pagina 12, 18 perspex lichtbakken neon lichtreklames wa 137,— schrijft dit in' antwoord op vragen (CHU). CONSUMENTENBOND: Weerraporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatsel. Nieuws 5, 6, Modejournaal Foto/Film Weg en wiel Radio en tv Strips Beurs Sport mm Ve>efoonbeantwoorders wmrnrHfHwnf/mmHmmmni Strandverwachting 4 7 8 8 8 9 9 16 13, 14, 15, 17 Prehistorisch „Forellen-maffia” AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. cat.w. Den HAAG. Minister Vorrink (Volksgezondheid) ziet geen aanleiding voor verder onderzoek van de inspectie van de volksgezondheid in de kwestie-Bloemenhove. Op grond van een reeds gehouden uitgebreid, on derzoek is de geneeskundige inspectie tot de conclusie gekomen dat het medisch handelen in de Heemsteedse kliniek aanvaardbaar is. De minister van het Tweede-Kamerlid Tilanus 1 DINSDAG 27 JLLI 1976 66e jaargang nummer 224 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 1 n- O' T iriTH-j'-' IJmuider Courant Bernard Shaw: Geen kritiek van minister op artsen in Bloemenhovekliniek (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) „forel- (ADVERTENTIE) Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel. 32 46 50 de bij het geval betrokken artsen, met name betreffende de diagnostiek van de zwangerschapsduur. Wat de algemene gang van zaken in de Bloemenhovekli- De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof behandelt op donderdag 19 augustus het beroep van ds. A. S. van den Bergh en Bloemenhove-directeur F. Kause. Zij gingen in beroep tegen de ongegrondverklaring door de raadkamer van de Haarlemse rechtbank van hun de in Het hoofd van de VN-commissie tegen de Zuidafrikaanse apartheid, de Liberiaan Leslie Harriman, heeft gis teren gezegd dat de 30 landen die de Olympische Spelen hebben geboycot daarmee een „nobele daad” hebben verricht. CENTRALE ^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN all-risk 357,— 418,— Willebrordstraat 10-12 IJmuiden Tel. 11324 154,— (Van een onzer verslaggevers) - bezwaarschriften tegen de kennisgeving van hun verdere vervolging. Deze straf vervolging begon in oktober 1974 en betreft een tiental in dat jaar in de kliniek verrichte abortussen. Het medisch en verplegend personeel van de kliniek in Heemstede heeft van het bestuur de dringende waarschuwing gekregen zich niet in Duitsland te verto nen. Men loopt daar kans te worden gearresteerd en vervolgd in verband met het aborteren van Duitse vrouwen in de kliniek. De Duitse vrouw die na haar behandeling bij de Heemsteedse politie een klacht indiende, loopt kans door de officier van justitie in Stuttgart te wor den vervolgd. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond heeft een onderzoek ingesteld naar het sulfietgehalte in zelfgetapte wijn uit het vat. Men kwam tot de conclusie dat deze ruimschoots de door de overheid gestelde norm overschreed. De norm is 20<» milligram sulfiet per liter rode wijn. In de zelfgetapte wijnen, zoals deze verkrijgbaar zijn bij slijterij, delicatessen- en zelfs kaaswinkel, vond de Consumentebond gemiddeld 260 mili- gram per liter. In het augustusnummer Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: NEW YORK (Reuter). De Turkse oppositieleider Bulent Ecevit is gisteravond in New York ontsnapt aan een moordaanslag. Een 40-jarige Griek richtte in het Waldorf Astoria hotel een geladen pistool op de Turkse politicus. De man, die Ecevit tot op een meter afstand had weten te benaderen, werd echter door veiligheids agenten overmeesterd voordat hij kon schieten. Als regeringsleider gelastte Ecevit in 1974 de Turkse invasie op Cyprus. verzekert 't wel INFORMEER Hij had zich tot de minister gericht naar aanleiding van een interview in het Algemeen Dagblad, waarin de behandel de Duitse mevrouw Sziele, die de aan klacht tegen de kliniek indiende, een reeks van klachten uitte over de abor tusbehandeling in de Bloemenhovekli niek. De bewindsvrouwe deelt mee dat de feiten,zoals die in het interview wor den weergegeven, niet overeenkomen met de resultaten van het grondige on derzoek dat de regionale geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noordholland heeft gehouden. De inspecteur, die onder meer enige deskundigen raadpleegde over de gynae cologische aspecten, was van oordeel dat de tekortkomingen bij de behandeling van mevrouw Sziele niet zodanig waren, dat er een oordeel van de tuchtrechter moest worden gevraagd. Wel voerde de regionale inspecteur,al dus Vorrink, een indringend gesprek met zilveren plak. Het goud is inmiddels al opgeëist door Hongarije. De wiel renners tenslotte lieten het in de individuele wegwedstrijd opnieuw af weten. Na afloop van de door de Zweed Johansson verrassend gewon nen race merkte Arie Hassink op: „Ik zag op een gegeven moment een flink aantal renners wegrijden, maar ik dacht, het is nog te vroeg, ik pak ze straks wel terug”. Hassink kon die fout echter niet meer goedmaken. AMSTERDAM De Russische scaaker 'Victor Kortsnoi, die vorige week een gedeelde eerste plaats veroverde in het IBM-toernooi, heeft vanmorgen poli tiek asiel gevraagd. Kortsnoi wendde zich tot de vreemdelingenpolitie in Amster dam, die contact heeft opgenomen met het ministerie van Justitie, dat de aan vraag in behandeling moet nemen. Kortsnoi houdt zich ondertussen schuil. De Am sterdamse politie wilde niet vertellen waar de Russische schaker zich bevindt. De uiteindelijke beslissing over de vraag of Kortsnoi politiek asiel krijgt, ligt bij staatssecretaris Zeevalking (justitie). Volgens de Vreemdelingenwet wordt asiel alleen verleend als er „gegronde redenen bestaan om te vrezen voor vervolging op grond van politieke of godsdienstige overtuiging”. klaringen van een rechtstreeks belang hebbende zonder onderzoek door de ge neeskundige inspectie vrijwel nimmer tot zo’n klacht kunnen leiden. Zij wijst voorts op de mogelijkheid voor een rechtstreeks belanghebbende om zelf een klacht in te dienen bij een tuchtcollege of zich te wenden tot het openbaar ministerie. In het geval van mevrouw Sziele heeft de behandelende arts haar daar, op advies van de regio nale inspecteur, zelfs op gewezen. Mevrouw Vorrink acht voorts handelwijze in de kwestie-Sziele overeenstemming met de in 1972 gepu bliceerde gedragslijn ten aanzien van abortusklinieken. UTRECHT De raad van bestuur van B. F. Goodrich-Europe heeft de heer A. T- N. Grijsen met ingang van deze week benoemd tot general manager van de algemene produktiedivisie van Vrede stein. Bij deze divisie (ongeveer 3000 werknemers) staat een drastische reor ganisatie voor de deur. Een sanerin- die volgens het ministerie van Economische Kaken nodig is om Vredestein te redden. van de Consumentengids schrijft de bond dat men de Keuringsdienst voor Waren op de hoogte heeft gesteld van deze normoverschrljding. De Consumentenbond heeft voor het onderzoek wijn gekocht in een tiental tapperijen. Men kan daar een fles zelf uit het vat vullen. De lege fles kan worden meegebracht of ter plaatse ge kocht worden tegen betaling van statie geld. De inhoud kwam gemiddeld op 3.- of f 3,50 per liter. De heer Grijsen is sinds een jaar als marketing-directeur aan Goodrich Euro pe verbonden. Hij gaat namens de raad van bestuur van Goodrich onderhande len met het ministerie van Economische Zaken en de vakbonden over de op stapel staande reorganisatie. Hij zal rechtstreeks rapporteren aan de voorzit ter van de raad van bestuur. KOOP vanaf f 4QS SCHIPHOL. De luchthavenpolitie, de particuliere bewakingsdienst van Schiphol, heeft vergunning gekregen vuurwapens te dragen. De minister van Justitie vond goed, dat de luchthavenpo- litie vuurwapens gaat dragen, omdat de leden van deze partculiere bewakings dienst tevens onbezoldigd ambtenaar zijn van de Rijkspolitie. De minister van Justitie heeft bij beschikking van 15 maart de bewakingsdienst van Schiphol erkend als weerkorps in de zin van de weit op de weerkorpsen. (zie ook pagina 9). Evenmin is de aarde het middelpunt is van het heelal, is minister Van Agt het middelpunt van het kabinet. De vraag of hij zal blijven zitten of opstap pen vindt langzamerhand eigenlijk nie mand meer zo belangrijk, want door de lange termijn van bezinning die de mi nister zich heeft toegemeten is het effect van zijn beslissing, hoe die ook uitvalt, door alle betrokkenen al volledig afge wogen. Minister Van Agt heeft nu aangekon- digd dat hij eind van deze week de Kamer zal mededelen wat hij heeft besloten. Als de uitlatingen van de mi nister na zijn reis door het Verre Oosten letterlijk moeten worden genomen, ligt het wel en wee van dit kabinet en van Nederland nu in handen van mevrouw Van Agt. In Den Haag neemt men aan dat zij haar man zal bewegen op zijn post te blijven, omdat hij op die manier effectiever kan strijden tegen de in ons land groeiende abortuspraktijken. Dat is een aanvat dbaar argument binnen de muren van huize Van Agt, maar is het ook een houdbaar motief naar buiten? Het gaat er in de abortuskwestie name lijk juist niet om, elkander te bestrijden, maar wel een weg te vinden naar een geordend en voor het gehele land accep tabel abortusbeleid. Als het Nederlandse heelal niet o m het echtpaar Van Agt draait, moet men ondanks alle respect voor de gewetensangsten van deze mi nister toch constateren dat hij weinig of niets bij draagt tot oplossing van het totale abortusprobleem, en dan voorna melijk omdat hij zich niet wenst in te leven in de standpunten van anderen. Intussen dekt hij met zijn verantwoor delijkheid een situatie die onwettig en ongeordend is. Ministers zitten niet in kabinetten om vanuit die zwaarwegende positie hun eigen inzichten door te drijven. Als mi nister Van Agt daarin het enige motief om aan te blijven vindt, zou hij toch beter (zoals hij zelf zeide) „gewoon me neer Van Agt uit Nijmegen” kunnen worden. „Meneer Van Agt” heeft reken schap te geven aan zijn eigen geweten en zijn vrouw. Minister Van Agt heeft verantwoording voor de gehele samenle ving ten aanzien van een zeer belangrijk stuk wetgeving, dat jaren meemoet. Een open of gesloten „Bloemenhove” is daar bij een uiterst onbelangrijk detail. Het lijkt een verstandig besluit van de heer Van Agt om bij een volgende kabinetsformatie niet op te treden en „gewoon meneer Van Agt uit Nijmegen” te worden. Hij heeft psychisch (en mis schien ook fysiek) meer dan voldoende tol betaald aan zijn roeping, bij te dragen aan het heil van Nederland. Vannacht weinig bewolking en minima omstreeks 11 graden. Morgen toenemende bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordwesetelijke wind. Maximumtemperaturen rond 19 graden. Een noordwestelijke stroming voert wolkenvelden aan, maar morgen ook enkele zonnige peri oden. In de middag 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzich ten: stabiel met gematigd strand weer. Met Economische Zaken is afgespro ken dat de positie van de heer Grijsen opnieuw zal worden bezien door het nieuw te benoemen (Nederlandse) mana gement van Vredestein. Deze afspraak vloeit voort uit de recente besprekingen tussen Goodrich en het ministerie. zending van Nederland- Italië begint om 22.00 uur via Nederland I. De NOS-televisie zal morgenavond via Ne derland I om 19.50 uur de Olympische hockey wedstrijd Nederland- Nieuw Zeeland recht streeks uitzenden. Het betreft hier de halve fi nale van het hockey- toernooi. De andere hal- Oudheidkundigen van de Chinese Volksrepubliek hebben in de provincie Joenan fossiele resten gevonden van een prehis torische aap. Volgens het persbu reau Nieuw China kan de vondst licht werpen op de afstamming van de mens. Op grond van nog voorlopig onderzoek taxeert men de ouderdom ergens tussen drie en 12 miljoen jaar. Een geheimzinnige len-maffia” plundert sinds dit voorjaar visvijvers in de Oosten rijkse provincie Stiermarken. Naar schatting zijn tot dusver meer dan 600.000 forellen ver dwenen. Volgens de autoriteiten moeten gespecialiseerde dieven aan het werk zijn, die ’s nachts opereren en de buit in daarvoor ingerichte vrachtauto’s vervoe ren. De zaak zou worden georga niseerd door grote afnemers die de gestolen forellen invriezen en op een gunstig moment op de markt brengen. 9000,— 12000,— tel. 02507-4534 Nico Landeweerd (niet zichtbaar op de foto) scoort het vierde doelpunt voor Nederland in de waterpolo-interland tegen Joego-Slavië. Nederland won met 53. V.l.n.r. Polic, Bonacic, Belamaric, Van Zeeland, Moravic en doelman Markovic. niek betreft, heeft de regionale inspec teur onder meer 500 dossiers van behan delde gevallen geanalyseerd. Mede op grond daarvan komt de inspectie tot de conclusie dat het medisch handelen in de kliniek aanvaardbaar is. De minister antwoordt Tilanus (die op grond van de uitlatingen van mevrouw Sziele vroeg om een klacht van de rijksinspectie voor de volksgezondheid bij het Medisch Tuchtcollege) dat ver- De meeste mensen eten dieren; de meeste dieren hebben een betere smaak. De Rus Valeri Borsov heeft giste ren in Montreal een mislukte poging ondernomen om te vluchten. De sprinter die op de honderd meter een bronzen medaille had veroverd, maar voor de 200 meter niet aan de start was verschenen, heeft geprobeerd po litiek asiel aan te vragen in Canada. De leiders van de Russische ploeg ontdekten de verdwijning van Borsov echter al snel. Het afgelopen week einde gonsde het in Montreal van de geruchten dat Borsov naar het Westen zou willen uitwijken. De Rus sische leiding gaf later als commen taar: Borsov is even weggeweest, maar nu hebben we hem weer volle dig onder controle”. Een landgenote van Borsov eiste, zij het in sportieve zin, eveneens de aandacht op. Tatjana Kazankina le verde in het atletiekstadion op de 800 meter dames een wereldrecord af met een tijd van 1.54.94. Tot een wereldrecord kwam ook de Hongaar Miklos Nemeth, die de speer 94.58 meter van zich af wierp. Van de beide Nederlandse vertegenwoordigers, die in het stadion in actie kwamen, liet. Jos Hermens het op de door de Fin Lasse Viren gewonnen tien kilometer afweten. Hij kwam niet verder dan een tiende plaats. Ria Ahlers plaatste zich daarentegen gemakkelijk voor de finale hoogspringen. De waterpolo- ploeg blijft het uitstekend doen. Gis teren won het team van coach Ivo Trumbic met 5-3 van Joegoslavië, waardoor vandaag ten koste van Ita lië beslag kan worden gelegd op een ve finale wordt ge speeld tussen Pakistan en Australië. In verband met de extra uitzending van morgenavond wordt de speelfilm „Verandering van klimaat” verscho ven naar 21.45 uur. De tweede uitzending van de Olympische Spelen begint om 23.10 uur via Nederland I. HILVERSUM. De NOS-tv zal vanavond een rechtstreekse repor tage uitzenden van de waterpolowedstrijd Ne- derland-Italië in het kader van de Olympi sche Spelen in Montreal. Deze wedstrijd zal moe ten gaan beslissen of Nederland in aanmer king komt voor een zil veren medaille. De uit- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft Ecevit na afloop van het incident opge beld en hem gefeliciteerd. Ecevit, leider van de Turkse republikeinse volkspartij, sprak in het hotel voor een gehoor van ongeveer 600 Amerikanen van Turkse herkomst. Buiten demonstreerden naar schatting 1500 Grieks-Cyprioten. Vijf van de demonstranten werden wegens wangedrag door de politie gearresteerd. Een groepje betogers, onder wie de man met hët pistool, wist echter het hotel binnen te komen. Volgens een Turkse woordvoerder zou een Griekse vrouw hebben geroepen: „Schiet hem dood”. Pal daarop zou de Griek, Stavros Sykoterides, zijn pistool op Ecevit heb ben gericht. Het wapen had een vol magazijn en was doorgeladen, aldus de politie. Ecevit richtte zich na het incident weer tot zijn gehoor en zei: „Ik wil alleen maar het beste, zelfs voor de man die me zojuist heeft willen doodschie ten”. Sykoterides, die in een Newyorks restaurant achter de kassa zit, is ingeslo ten en beschuldigd van poging tot moord. SS- Si*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1