wort rederiksoord: paupers en ’n generaal F 'W tui nM Hli ■Si?- I ■B iJlüi F REDEBIKB W O K< Bl J >NTB 1 1 1104 Toeristische notities door Mo J. Beys O - MW* F - in Assen, telefoon 05920- in hun oorspronkelijke vorm licht en lucht maar spaarzaam toelieten. Langs de weg naar Noordwolde staan de vroegere koloniehuisjes, die Generaal Johannes van den Bosch. Het gotische kerkje met de zadeldaktoren in Vledder. WINKELS, Koloniehuisjes, zoals ze vroeger bewoond werden. zegen niet van komen, blijkt uit een ander geschrift dat over de Maatschap pij handelt en waarin ene v.L. uitlegt dat „ujt ervaringen met werklozen uit de grote steden” is gebleken dat „men de stedeling zeer goed kan wennen aan landarbeid”. Maar laat hij er op vol gen: „Wanneer de opzet is om hen te willen opvoeden tot kleine boeren, dan is die opzet gedoemd tot mislukking, omdat de stedeling van huis uit niet aan dien strammen en weinig loonen- den arbeid met een sober bestaan ge wend is”. Volgende keer: de G van Goejanverwellesluis. Ondankbaar was de Maatschappij van generaal Van den Bosch niet. Na het werken wachtte het Rustoord. „Een zogenaamd hofje, waar gehuwde oude menschen, die niet meer werken kunnen, een rustigen levensavond genieten”, aldus de beschrij ving. Het huis wordt nog steeds bewoond en staat langs de weg naar Noordwolde. Een ander huis voor alleenstaanden was uitgerust met een radiotoestel, dat de bewoners dagelijks veel genot verschafte en hun levensavond veraangenaamde. De Maatschappij huisde voorheen in een pand aan de Koningin Wilhelminaweg in Huize Westerbeek, een in de bossen verscholen landhuis waar generaal Van den Bosch Frederiksoord zag groeien. om i te (3,2 HET LOGEMENT dat nog dateerde uit Westerbeeksloot is uitgebouwd tot vorm, de DE PROEF MET Frederiksoord ver liep goed en Johannes van den Bosch, later gouverneur van West-Indië, gou- verneur-generaal van Oost-Indië en minister van Koloniën, bouwde verder: Willemsoord in Overijssel en Wilhelmi- naoord en Boschoord, beide in de ge meente Vledder. Aan „voor werken vatbare armen” geen gebrek. Aan be delaars. dacht de Maatschappij ook en weeskinderen werden al evenmin uit het oog verloren. Voor de eersten werd in Ommerschans een gesticht gebouwd en de laatsten kwamen in Veenhuizen onder dak. ieder jaar een of meer toneeluitvoerin gen. buiten” in alcohol omzetten. Dat hield de dorst vanzelfsprekend niet tegen en alras ontstond er buiten de kolonies een levendige handel in de munten. De leiding van dé kolonie stelde het ook erg op prijs wanneer de inwoners ter kerke gingen. Verzuim betekende twee stuivers boete. het huidige Hotel Frederiksoord een opvallende witte gevël voor wie het dorp komt binnenrijden. Op de weg naar Vledder de Van Swieten tuin bouwschool die ook nu nog door de Maatschappij wordt beheerd. Een schenking van de oude-majoor der ca valerie Van Swieten die, er zijn jong overleden enig kind Gerard Adriaan mee wilde eren. Overeenkomstig de laatse wens, van de majoor worden in de vroegere school (nu een klokken museum) nog steeds zijn familiewapen een helm een klewang en twee struis vogeleieren zorgvuldig bewaard. en die naar Noordwolde de kdlonie- huisjes nog steeds staan te pronken. Soms wit geschilderd of verbouwd, maar enkele nog in de oude Alleen, over de bewoners heeft Maatschappij niets meer te zeggen. En dat was vroeger anders. Daarover nog een enkel citaat uit het boekje Vledder van L. Lambregts. „Wanneer in vroe ger jaren een kolonistengezin in Fre deriksoord aankwam vond het niet al leen zijn woning Klaar, maar het werd ook voorzien van de nodige huisraad, kleding en gereedschappen. De drie hectare grond om het huisje mochten voor eigen gebruik worden bewerkt en voor dit doel werd ook een koe ,in bruikleen” gegeven. De kolonisten be taalden dit alles met hun arbeid, die zij in dienst van de Maatschappij op de boerenhoeven verrichtten. De mannen werkten onder leiding van de wijk- en sectiemeesters op de ontginningen en de vrouwen en meisjes werden aan het spinnen en weven gezet". MAAR TERUG NAAR Frederik soord, waar langs de weg naar Vledder NU SCHEEN DE ZON over de plaats. Kindertjes op hun fiets in mini- klederdrachtjes en wiedend in een tuin een ferme boerendochter. Eerlijk blond met blozende wangen. En, natuurlijk, in Staphorster costuum, dat nieuwsgie rig maakt naar blanke schouders. WEG VAN DE VOLLE mestlucht en nieuwe rieten daken, terug naar de E 35. De bevolking daar boven Meppel is in veilige handen, er zijn nogal wat militairen op de been. En omgeploegde zij- en boswegen laten zien dat ook het materieel met regelmaat beproefd wordt. De Russen zullen hier nog een hele toer hebben, als de krijgers ten minste het haar niet voor de ogen waait, want dat is buitensporig lang. Met dit warme weer zou de WDM het eigenlijk goed moeten vinden dat het er af gaat. RECHTS, RICHTING Uffelte, zijn een paar hunebedden te zien. Een uit zondering in dat deel van Drenthe, want de meeste zijn in de buurt van de Hondsrug te vinden. Bij Borger, waar de allergrootste ligt. Bij Bronni- ger ook, waar er vijf te vinden zijn. Dan dient Frederiksoord zich aan. Op weg naar iets wat de dorpskern zou kunnen zijn, beland ik in Vledder. Dat overkomt meer mensen, hoor ik bij de plaatselijke VW. „De mensen vragen me vaak hoe ze in Frederiksoord ko men en dan zeg ik: u bent er net doorheen gekomen”, wijst de man de weg af. De 297 mensen die er wonen hebben dan ook geen Brink, waar ze zich in de schaduw van hoge eiken kunnen verpozen. Dan moeten ze naar Vledder, waar ze door Binnenlandse Zaken bij zijn ingedeeld, en dat er, wonder boven wonder, over twee be schikt. In eikaars weg hoeven de buren dus niet te zitten. VOOR WE WEER naar Frederik soord vertrekken: Vledder heeft een mooi gotisch (hervormd) kerkje met een in Drenthe slechts spaarzaam voorkomende zadeldaktoren. De toren is het oudste deel en dateert uit de dertiende eeuw. Tot restauratie van 1954 hadden toren (waar weer vroeger een cel in was) en kerkgebouw een eigen ingang. Vlak bij de kerk ligt Hoeve Bekhof, een Saksische boerderij uit 1651. waar nu een bijenteeltmu- seum is ingericht FREDERIKSOORD KOMT een paar eeuwen tekort om het in ouderdom tegen kerk en boerderij op te nemen. Pas in 1818 ging het zo heten en kreeg het z'n huidige vorm. Dat was nadat generaal Johannes van den Bosch zijn oog op het landgoed liet vallen, dat tot die tijd bestond uit een handvol huizen en een logement en de naam Wester- beeksioot droeg. De generaal stichtte de „Maatschappij van Weldadigheid” met als doel paupers uit hun ellende te verlossen. In het eerste artikel van de statuten heette het: „Het doel der maatschappij van Weldadigheid is me de te werken tot verbetering van den toestand der lagere volksklasse”. En aan de regerende koning Willem 1 werd bericht dat de Maatschappij werd gesticht door „een aanzienlijk getal onderdanen van Uwe Majesteit” die met hun gloednieuwe orde niet alleen „ongecultiveerde gronden in ons Va derland” wilde ontginnen en vrucht baar maken, maar er „bij wijze van Colonisatie er zodanige Armen over brengen, die voor dezen arbeid geschikt geoordeeld worden”. VAN DEN BOSCH LIET het niet bij borrelpraat en op 25 augustus 1818 ging de spade de grond in voor de eerste kolonistenwoning. Twee maan den later stonden er al 52. Frederik soord was een feit en werd genoemd naar prins Frederik, die niet enkel beschermheer was, maar zich ook zeer inspande voor het ideaal van de gene raal. Toch ging niet alles van een leien dakje. In een werkje over de Maat schappij bericht ene meneer J. Poort man: „Vele waren de tegenkantingen, scherp was soms de kritiek, maar de grootsche taak om kinderen weg te halen uit de bedompte stegen der ste den. waar ze dageliks de zonde in alle mogelike vormen om zich heen zagen, en om de behoeftigen te helpen, zette hij met taaie volharding en grote opof feringen door. „Dat wat een mensch wil, kan hij ook”, antwoordde hij op de vragen, „of stadsmenschen wel ge schikt zouden zijn voor landarbeid”. WILLEN IS KUNNEN, maar dan wel de knoet erover, want echt zitten zag men het daar in Drenthe toch niet met die stadse mensen. Daar kon de STAPHORST IS NOG STEEDS het einde van de wereld. Rijkswaterstaat laat niet veel verder, ter hoogte van Meppel. de snelweg eindigen en stuurt automobilisten die het verderop zoeken naar smallere banen. Dat die in het landschap passen is overigens buiten kijf. Ik moet hogerop: bestemming Frederiksoord. De F wil het zo. Maar voor ik na Meppel richting Havelte de Drentsche Hoofdvaart passeer, nog snel even op bezoek in Staphorst. HET IS AL WEER vijf jaar geleden dat de wereldpers zich in het dorpje verdrong. Een polioepidemie vroeg bikkelhard aandacht voor de weigering van de Staphorsters zich tegen kwaad en erger te laten inenten. Ik zie nog de kiek voor me van moeders in kleder dracht die door de spiegelende zieken- huisramen een glimp van hun gevelde kleuters proberen op te vangen. Wie van de toeristen die nu in het Hotel Waanders achter koffie en gebak samengroepen of een snelle slok ne men in een van de plaatselijke lokalen zal nog terugdenken aan de tragedie die het dorp met de groene luiken en de keurig geschoffelde voortuinen in zijn greep hield.Ook de dood eiste z’n tol. Vijf jaar geleden. Het lijkt een .voor alle informatie op toeristisch gebied kunt u in Drenthe terecht bij de Provinciale VW, Brink 42 - Post bus 95 14324. .vers van de pers rolde in Utrecht een gids voor recreatie en vrije tijd in de hele provincie. Een gulden kost het werkje en is te krijgen bij alle VVV’s in de provincie. .een tip van de Veluwe: op dinsdag en donderdag heeft men in het natio nale park „De Hoge Veluwe” meer waar voor zijn geld. Waarom? Wel op die dagen zijn er rondleidingen door het jachtslot St. Hubertus en zijn er ’s avonds wildtochten per autobus. Tot 12 augustus geldt dat. Inlichtingen en re serveringen bij het VVV-kantoor in Otterlo, telefoon 08382-254. .de Stichting op Wielen organiseert op zaterdag 31 juli een midzomertocht. Afstanden: 30, 60 of 120 kilometer. Voor alle afstanden kan vanaf 9 uur gestart worden bij „De Open Hof’’ in Ede-Veldhuizen. Het verdient aanbeve- ling van tevoren in te schrijven. Dat i kan bij het VVV-kantoor in Ede, tele- foon 08380-14444. Het inschrijfgeld be draagt 3 per persoon en een guldent je minder voor kinderen tot en met 12 jaar. nog meer gefietst wordt er op de Veluwe op woensdag 28 juli. Dit keer vanuit Bennekom. ’s Morgens van start rond tienen en terug om vier uur ’s middags. Ook weer onder auspiciën van de Stichting Op Wielen. Een gids rijdt mee. Twee gulden voor volwasse nen, kinderen tot en met 12 jaar een gulden. Even bellen naar het WV- kantoor in Bennekom als u meefietst, telefoon 08389-4741. EIGEN WINKELS, bakkerijen kleermakerijen en werkplaatsen scho ten in de koloniën uit de grond. Daar kon gekocht worden met de eigen koloniemunt die werd ingevoerd nadat bleek dat de kolonisten hun centjes OVERIGENS, nu, anno 1976, is het best mogelijk dat de arm van de Maatschappij van Weldadigheid ook tot in uw huiskamer reikt. De Maatschap pij is nu een Stichting en levert uit haar uitgestrekte bossen jaarlijks tien- - - duizenden kerstbomen. Denk daar nog POSTLINIE. Remagen aan de maar eens aan als u onder dat groen straks weer zingt over de herders bij nachte Rijn is bekend als internationale toe ristenplaats, en ligt tegenover de Dra- chenfels en de Erpeler Lep. IN FREDERIKSOORD grijpt de ge schiedenis steeds weer om zich heen. Om dorst van te krijgen. Die lessen in hotel restaurant ,De Oude Pastorie” in Vledder lukt niet. De jonge waardin wil het rustig aandoen en verpleegt enkel nog wat vakantiegasten, die de vier kamers op de eerste verdieping bevolken. Het bordje „Tourist menu” aan de gevel gaat niet langer op voor passanten en de tapkraan blijft pot dicht. Het wezen is onvermurwbaar. De eerste bewoner van de in 1860 gebouwde pastorie was ds Alexander Lodewijk Lesturgeon. De door hem opgerichte rederijderskamer in Vledder draagt zijn naam en geeft nog trouw DE AVOND is nog jong als ik het dorp uitrijd. Op de Brink is er een grote markt. Voor de toeristen die in huisjes en op campings in de bosrijke omgeving hun vakanieweekjes oppeu zelen. De markt is op elke dinsdag tijdens de zomermaanden en natuurlijk worden er Drenthse koeken gebakken. .De Duitse spoorwegen geven een vakantiekorting in het gebied van Rijn en Moezel: 10 dagen lang kunt u voor DM 25,— i zo veel mogelijk excursies maken naar plaatsen aan de Middenrijn en de Moe zel. Voor 2 personen betaalt u DM 35.- - - en voor een gezin, ongeacht het aantal kinderen DM 45,—. Deze aanbie ding is geldig tot eind oktober. Om deze kaart te kunnen verkrijgen moet u op het station van REMAGEN een l retourbiljet vanuit Nederland kunnen overleggen. Tevens kunt u met deze kaart 20 pet. korting krijgen op de schepen van de KÖLN—DUSSELDOR- j FER en 50 pet. korting op alle bussen .tot en met 15 augustus is in Den Haag het koninklijk paleis Huis ten Bosch opgenomen in de busexcursie „In de voetsporen van Oranje”. De busexcursie voert voorts langs andere koninklijke paleizen en vele zaken die rechtstreeks of zijdelings met de ko ninklijke familie te maken hebben. Het prinsenhof in Delft, waar Willem de Zwijger woonde en werd vermoord, wordt ook aangedaan. De tour vertrekt van maandag tot en met zaterdagb ij het VVV-kantoor bij het station Hol- landsch Spoor om een uur; vanuit het VVV-kantoor in Scheveningen op het Gevers Deynootplein een half uur la ter. Volwassenen betalen 12; kinderen tot en met 10 jaar f 6. Inlichtingen en boekingen bij de al genoemde opstap plaatsen en de VVV Den Haag-Sche- veningen, telefoon 070-546200. .aandacht voor een opmerkelijk initi atief van deVVV in de Achterhoek, dat in de vakantiekrant Toertips, die elke veertien dagen in de vakantietijd verschijnt, een „talencursus” is begon nen. „Achterhoekse spraoke veur vremd’n” heet het en is bestemd „Veur alle leu dee in den Achterhook neet weg komt met eur Hollandse spraoke”. Even een voorproefje; scholen is skool’n, het toilet is ’t huusken en meisjes zijn deerntjes. een Achterhoeks gezegde: Nee nolen maor deurgaon, oftewel niet zeu ren, maar aanpakken. Nu maar een druilerig middagje af gewacht, de toer tips gepakt en aan het studeren. Dan weet u straks tenminste als u in shorts rondloopt wat ze daar bedoelen met „he’j de beene nog in ut gips?” Daar willen ze dan gewoon mee zeggen dat de pootjes nog wat wit zijn. .en dan ditmaal een toertip van bur gemeester mr. M. Vunderink van Vor- den. „Wie mooie plekjes zoekt kan vrijwel overal in Vorden terecht zon der adviezen van plaatselijke deskundi gen. Deze gemeente is namelijk één l fraai landschap en wie daarvan houdt kan hier diep ademhalen’’, zegt hij. Hij denkt daarbij aan de watermolen bij het dertiendeeeuwse kasteel Hack- fort, die niet meer werkt maar bij een hoge waterstand van de Vordense beek l een schilderachtige aanblik geeft. Vor- l den is trouwens acht kastelen rijk. i, Elke woensdagmiddag (’s zomers) orga- niseert de VVV er een fietstocht langs, onder leiding van oud-burgemeester Van Arkel. Beleefd aanbevolen... .Het gemeentebestuur van Vled der bezorgd iedereen die aan de WV- balie komt een stencil, waarop staat dat de recreatieve voorzieningen de gemeente ƒ22.000 per jaar kosten. Ze doen daar bij de toeristen een beroep om de voorzieningen voor beschadiging te behoeden en vragen er vooral aan mee te werken dat de omgeving niet vervuilt. „Wij hopen op uw medewer king en wensen dat u zult genieten van een schone natuur”, zeggen de bestuurders. Jammer dat dat nog zo uitdrukkelijk gevraagd moet wor den. rijn greep mensenleven ver weg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13