Illusies en boot gingen in rook op HIM MISLUKTE JACHT BAKKER OP BRONS £J „BRONS BETEKENT VOOR MIJ EVENVEEL ALS HET GOUD VOOR DIE HONGAREN „De Soling is een schip waarin je oud kunt worden" Montreal 1976 s K e I i J*1 28 WOENSDAG JULI 1976 SPORT 1.4 (Van een speciale verslaggever) Niet catastrofaal Uitblinker r 1 OES koop ■oud, F. 2Z? boek int ie I '4 juH\ Verplichtingen MONTREAL. „Ik heb er 182 wedstrijden op moeten wachten voordat dit ding om m’n nek hing”. Evert Kroon, de aanvoerder-doelman van het bronzen Nederlandse waterpoloteam, kon zijn vreugdetranen niet bedwingen. „Deze, zwaarbevochten, bronzen me daille betekent voor mij net zo veel als bijvoorbeeld 11 - het goud voor de Hongaren. Wie had ditdurven hopen? Ik wist dat het mogelijk was, maar ik wist ook dat we al zo vaak in het zicht van de haven waren gestrand. En dat dreigde nu ook weer. Ik ben echt verschrikkelijk blij. Voor hetzelfde geld word je im mers slechts vierde”. v, "w door Bort Brovoord 1 Sexiest? het mooi geweest Kroon op zich "9- rame, we ■W zestigd >uw, jrmay jen. En mssn en :ware is dus diets zelfs Warmond, die met zijn vijfde plaats overigens wel voor de beste prestatie van de Nederlandse delegatie in King ston zorgde. „Voordat de wedstrijden begonnen, hadden we zonder meer voor een plaats bij de eerste vijf getekend. Een klasse ring bij de eerste tien moest er zonder meer in kunnen zitten, vonden we, maar overklaste zijn tegenstander volko men, maar werd toch met 5-0 tot verliezer uitgeroepen. Het was geen wonder dat Botos in tranen uitbarst te. Zijn trainer Laszlo Papp diende een officieel protest in, hoewel hij er weinig vertrouwen in had. Daarom ging Papp met het Hongaarse Olym pisch comité praten over de terug trekking van de volledige Hongaarse ploeg van het Olympisch bokstoer- nooi. Omdat zij verschillende anonie me bedreigingen had ontvangen is de drie-voudige Olympische turnkampi- oene Nadia Comaneci een week eer der dan de bedoeling was naar haar vaderland Roemenië teruggevlogen. De 1.52 m lange turnster Olga Korbat en de 2.05 m lange Poolse bokser An dres Biegalski. Haarlem 1. 320431 jelijk t nden - nog In irbtj ice is. it >erd, t an aren n 9. - dus ilOtot op orm. kan larry an. Ga Een succes, dat niemand voor moge lijk had gehouden toen naar Canada werd afgereisd. Een succes ook dat ver plichtingen geeft voor de toekomst. Een onzekere toekomst overigens omdat acht 1 9 Tijdens de voetbalwedstrijd tus sen de Sovjetunie en Oost-Duitsland in de halve finale heeft de Canadese politie een demonstrant, die oorspron kelijk uit de Oekraine komt, gearres teerd, omdat hij het veld was opgelo pen en een vlag uit de Oekraine in brand had gestoken. Volgens Kroon behoeft zijn afscheid en dat van zijn teamgenoten niet direct een ernstige terugval te betekenen- „Als ze maar doorgaan op de manier die Ivo Trumbic aangeeft. Als ze zijn ideeën blijven volgen, blijven we met het Ne derlands waterpolo beslist op de goede weg. Er is bier in Montreal bewezen dat zijn denkbeelden goed zijn. Wat mijzelf Uitgerekend Jan Evert Veer, een van de drie belangrijkste pijlers waarop de poloploeg in Montreal steunde, was er de oorzaak van dat de Italianen afstand konden nemen van Nederland. „Ik heb nog nooit zo slecht gespeeld tegen De Magistris als vandaag”, gaf de Hagenaar eeriijk toe. ,.Toen ik 17 jaar was, lag ik al tegenover hem en toen had ik hem in m’n zak. Maar nu ging het helemaal fout. Jammer, maar het is gelukkig niet catastrofaal voor ons geworden”. Trum bic nam Veer direct in bescherming. „Voor mij is De Magistris de beste KINGSTON (ANP). De Britse zeilers Allan Warren en David Hunt wairen zo ontevreden over him veer tiende plaats in de tempest-klasse van de Olympische zeilwedstrijden in Kingston dat zij vlak voor het einde van de laatste race hun boot in brand staken en overstapten in een begelei- dingsschip. De boot, die 10.000 gulden heeft gekost, brandde volledig uit waarna de resten naar de diepte zon ken. Warren en Hunt eindigden tij dens de Spelen van ’72 in Kiel nog als tweede en waren vol hoop en goede moed, maar ook beladen met een doos lucifers, naar Canada ver trokken. SS. De gebroeders Robert en Joop van Werkho ven kwamen in de zevende en laatste race van de 470-klasse niet verder dan een zeer trieste negentiende plaats. Het Bloemendaalse duo bezet in het eindklassement de dertiende positie. Erik en Sjoerd Vollebregt finishten in de zevende en slotwedstrijd als negende. De broers uit Warmond voldeden evenmin aan de verwachtingen door in de eindklassering de veertiende plaats in te nemen. In de Tempest-klasse kon Ben Staartjes, naast Geert Bakker de andere „veteraan” in de zeilafvaardiglng, wel voldoen aan de NOC- eis: minimaal een achtste plaats. In de laatste race eindigde hij met bemanningslid Ekels als elfde, goed voor de achtste positie in het slotklassement. Nu het einde van het Olympisch bokstoemooi nadert worden de beslis singen van de scheids- en ringrech- ters steeds discutabeler. Tijdens de kwartfinale-wedstrijden, waarin de winnaars zeker werden van op zijn minst een bronzen medaille, werden drie beslissingen bekritiseerd en werd er een zelfs „schandalig” genoemd. Dat was de overwinning van Solomin (SOV) op Botos (HON). De Hongaar Het Olympisch vuur heeft giste ren enkele minuten niet gebrand. Door zware wind, die aan een hevige betreft, ik blijf er bij dat ik nu moet stoppen. Dit was toch een mooi hoogte punt. Ik heb er ook de leeftijd voor (Kroon wordt in september dertig jaar red.) en ik kan al die trainingsarbeid ook niet meer opbrengen. Voor mij is het mooi geweest. Vooral nu we met brons naar huis kunnen terugke ren”. Amerikanen, veel baat bij De Amerikaanse journalist Dick Young heeft beweerd dat prinses An ne van het Britse militairy-team de enige vrouwelijke deelneemster aan de Spelen was, die zich niet heeft hoeven onderwerpen aan het ge- slachts-onderzoek, van de elf spelers min of meer zeker niet meer voor het Nederlandse team beschikbaar stellen- „Nu is het niet het moment om met die spelers te gaan praten om te kijken of er voor hen toch nog mogelijkheden zijn. Enkelen stoppen in ieder geval. We moeten dus aan een nieuw team gaan bouwen. Daarna zien we wel weer”, aldus Trumbic. speler van dit toernooi. Jd, beter nog dan Farago (de Hongaarse topscorer in Montreal red.). Ik heb vroeger zelf tegen hem gespeeld en weet dus precies welke bewegingen hij maakt om vrij te komen- Met Veer heb ik daarover ge sproken. Het ging een enkele keer-fout, maar dat was niet alleen zijn fout. Doordat anderen hun tegenstanders niet voldoende afdekten kon De Magistris vrij gemakkelijk worden aangespeeld. Ik vind dat Jan Evert het vandaag goed heeft gedaan”. Evert Kroon tilde evenmin zwaar aan de fouten- ,.Het is een verschrikkelijk zwaar toernooi geweest en dan worden er in de Jaatste wedstrijd natuurlijk, fouten gemaakt. Maar ik vond dit nu geen probleem. Iedereen heeft hier in Montreal zich voor de voile honderd procent ingezet. En daar gaat het om. Daardoor ook kon ik me nu op m’n eigen taak concentreren. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Hoe het komt dat we het nu wel op hebben kunnen brengen om in elke wedstrijd te knok ken? Ik denk dat het een kwestie van zelfvertrouwen is. Vanaf verleden jaar wist ik dat we een goede kans hadden. In Wenen (1974) toen we tijdens de Europese titelstrijd vierde werden, wa ren we gelukkig. Maar toen zat de mogelijkheid op meer er toch ook al in. Tijdens het trainingskamp in Maastricht zijn de laatste puntjes op de i gezet. Daar hebben we praktisch alle tactische concepten nog eens doorgenomen en ook onder de knie gekregen. Daar danken we dit succes voor het grootste deel aan”. in onze prognoses was een vijfde plaats toch wel de absolute top. We zouden dus ontzettend tevreden moeten zijn, en dat zijn we ook, maar dat neemt niet weg dat we alle drie nog wel eens terug zullen denken aan die laatste dag. We hebben ons zeker niet het hoofd op hol laten jagen door die derde plaats, maar onwillekeurig ga je rekening houden met de kans dat je een medaille wint. Dat is menselijk”. Het zou een geweldige bekroning zijn geweest voor het eerste Olympische op treden van Geert Bakker, die vier jaar geleden (volgens insiders ten onrechte) door het NOC te licht bevonden werd om in Kiel zijn kwaliteiten met die van de internationale concurrentie te meten. Dit jaar was de uitzending geen pro- „Een goede verstandhouding is ook wel noodzakelijk. Zoals nu in Kingston ben je toch een aantal weken op elkaar aangewezen. Dan is het natuurlijk een eerste vereiste dat er sprake is van een goede teamgeest. En die is er ook”. Voor Geert Bakker is het zeilen op Internationaal niveau een bezigheid waarmee hij pas heel laat, op 47-jarige leeftijd, begon. „Ik heb heel lang in de Regenboog-klasse gezeild en dat heb ik altijd met ongelooflijk veel plezier ge daan. Vooral de wedstrijden tussen Hol land en Friesland tijdens de Kaagweek en de Sneekweek waren hoogtepunten. Maar op een gegeven moment wilde ik toch wel eens wat anders. Ik vond dat ik in een te klein kringetje belandde. Toen in 1967 de Soling als nieuw bootty- treat tot de wereldtop konden doordrin gen. Maar je hebt kunnen zien hoe groot vandaag de belasting was. Door de angst overal naast te grijpen, speelden we in de eerste drie periodes niet zoals we normaal kunnen. Pas in het laatste spel- deel werd er weer voldoende bewogen. Toen ook liep de aanval beter”. (Van onze speciale verslaggever) KINGSTON Welke indruk Geert Bakker ook maakt na zijn mislukte jacht op een bronzen medaille, niet die van een teleurgesteld man. „Het zou leuk geweest zijn, zo’n plakkie”, is het commentaar van de nestor onder de Olympische zeilers die „hun” Spelen woensdagavond met een speciale cere monie afsloten. De opgeruimde indruk die Geert Bak ker, ontspannen nippend aan een enor me plastic beker vol bier, maakt, is eigenlijk karakteristiek voor de ontspan nen sfeer in het Olympische zeilmekka in Kingston, een uiterst fraai aan de oever van het Ontario-meer gelegen uni versiteitsstad van 60.000 inwoners. King ston en Montreal, het is een wereld van verschil. Tegenover het jachtige tempo van de miljoenenstad de bijna landerige rust van de als toeristenplaats snel aan populariteit winnende zeilstad. waar ei genlijk alleen de Olympische vlam bij de jachthaven doet denken aan een Olym pisch evenement. Geert Bakker tilt niet zwaar aan het verlies van het brons, dat hij na de zesde race theoretisch in handen had. Hij begon de slotwedstrijd als nummer drie in het klassement, maar zijn voor sprong op de Amerikaan Kolius en de Rus Budnikov was zo gering, dat een minimale tegenslag op het woelige zeil- water van het Ontario-meer al fataal zou zijn. Die tegenslag kwam in de vorm van een slechte start, waarvan met name de Amerikaanse boot profiteerde door via een overwinning het zilver te veroveren en Bakker en zijn bemanning (Piet Keijzer uit Amsterdam en Harald de Vlaming uit Baam) van het erepodium te drukken. Ook Budnikov klasseerde zich nog voor de 55-jarige ingenieur uit pe werd ingevoerd, heb ik een paar proefwedstrijden gezeild, en een jaar later ben ik in die klasse gaan varen. Het was precies de boot die ik zocht. Ik was al wat ouder, en dan moet je je realiseren dat niet elk boottype nog geschikt voor ie is. De Soling voldeed in alle opzichten aan mijn wensen. Het is een schip waar je oud in kunt wor den”. Een bewijs van de theorie van Bakker is het feit dat tal van topzeilers die zichzelf te oud vonden voor de bootty- pen die veel van het atletisch vermogen eisen, in de loop der jaren zijn overge stapt naar de Soling. In Kingston kende deze nog piepjonge klasse maar liefst zeven deelnemers die bij vorige gelegen heden in andere klassen eremetaal in de wacht sleepten. Aan vakmanschap ont breekt het derhalve niet in de Soling- groep in Kingston bestond het veld uit 24 boten hetgeen de prestatie van Bakker alleen maar meer reliëf geeft. Het is voor Geert Bakker (al zijn vrije tijd wordt opgeslokt door zijn sportieve passie) een uitgemaakte zaak dat zeilen op het niveau waarop hij en zijn be manning zich bevinden, pure topsport is. „Ja, dat is voor mij geen punt. Laat ik vooropstellen dat het voor mij in de eerste plaats een geweldige ontspanning is. Eigenlijk de enige echte vorm van ontspanning. Maar topsport, jaze ker”. „Een zeilei moet, behalve over atleti sche gaven en spierkracht, over een gezond stel hersenen beschikken. Het varen van een wedstrijd vraagt een combinatie van die drie factoren. En als je dan ziet wat er aan training op het water en aan conditietraining gedaan wordt, nou dan zeg ik dat een zeiler zeker zoveel topsporter is als menig ander sportman”. veel overleg gepleegd tussen ons, maar als er echt een beslissing moet worden genomen, en dat moet uiteraard nogal eens, dan neem ik die. Het is trouwens een normale zaak dat de stuurman dat doet. Meestal zijn we het wel eens, maar niet altijd. Tot scheldpartijen of ruzies is echter nog nooit aanleiding ge weest”. „Voor mij is Als de Olympische Spelen zijn afgelopen zal het aantal werkelozen in Montreal stijgen met 25.000. Slechts 3.000 op de Spelen arbeidzame mensen vinden na 1 augustus een nieuwe baan. Nico Landeweerd, de grote uitblinker in dit duel, bracht Nederland terug in de race. Toen Roldano Simeoni op de kant zijn zonde zat te overdenken, nam hij het risico zonder dat de Italiaanse ver dediging met een combinatie uit positie was gespeeld, te schieten. Zijn schot bleek onhoudbaar. „Ik had toch geen andere keus”, vond de Hilversumse dienstplichtige militair. „We hadden ge woon geen tijd meer om lang te combi neren”. Zijn daaropvolgende poging ge lijk te maken mislukte. Met het mense lijk oog was niet of nauwelijks waar te nerneii of de bal nu wel of niet geheel de doellijn had gepasseerd- De grens rechter besliste in ieder geval negatief, maar ook die tegenslag wisten Kroon en de zijnen te overwinnen. Achttien secon den voor tijd, toen Nederland weer een numerieke meerderheid had, toonde Ton Buunk over stalen zenuwen te beschik ken. Vanuit vrij ongunstige positie haal de hij doeltreffend uit: het karwei was geklaard: het feest kon beginnen. Ivo Trumbic, tijdens dit kapitale duel heel wat rustiger dan in voorgaande wedstrijden, kon zijn geluk niet op. „Niemand, ook jullie niet, heeft ver wacht dat wij een medaille zouden win- nn- Ik wist dat het wel kon, maar ik kon dat niet vertellen, omdat ik de spelers niet onder de druk van een kans op een medaille mocht plaatsen. Ik heb ook twee jaar moeten vechten tegen het ongeloof bij de jongens, dat zij in Mon- Het gelauwerde afscheid van Evert Kroon, ’s werelds beste doelverdediger, zal niet licht worden vergeten. Met klamme handen heeft heel Nederland via televisie en radio de bijzonder ener verende strijd tussen Oranje en de veel meer geroutineerde Italianen gevolgd. Nederland gokte op het hoogst bereikba re, de tweede plaats achter Hongarije, maar dreigde met niets (een vierde plaats) naar huis te worden gestuurd. Met een 1-3 achterstand werd begonnen aan het laatste speldeel. waarin het keurkorps van coach Ivo Trumbic zich op karakter wist terug te vechten naar de, gezien het sterk gespeelde olympi sche toernooi, dikverdiende derde posi tie. De vraag of er misschien toch nog wat meer heeft ingezeten, is niet meer relevant. Het duel tussen de Nederlan ders en de Italianen kan men namelijk onmogelijk zuiver klinisch analyseren. Het ging niet om wie de meeste capaci teiten in zijn bagage meesleepte; het ging om wie de sterkste zenuwen had. En op dat punt waren de Nederlanders, die sinds de bronzen medaille op de Spelen van 1948 in Londen niet meer tot de absolute wereldtop behoorden, duide lijk in het nadeel. Terecht merkte Trumbic op: ,,Mijn spelers zijn niet zoals de Italianen gewend om onder de druk van de kans op eremetaal te spelen. Die belasting vormde voor ons het grootste probleem”. Drie periodes lang waren de Neder landers inderdaad door hun zënuwen verlamd- Weüswaar was de start niet ongunstig via een door de uitstekende Cubaanse scheidsrechter Martinez toege kende strafworp zorgde Hans van Zee land voor een 1-0 voorsprong maar als gevolg van de grote nervositeit kreeg Italië volop gelegenheid het initiatief tot zich te trekken. Dat resulteerde in twee treffers van Gianni de Magistris. die ondanks de speciale bewaking van Jan Evert Veer opnieuw zijn geweldige kwa liteiten kon demonstreren. Op hun tandvlees zwoegden de Neder landers voort. Er werden enorme risico’s genomen, die in het begin van de laatste periode fatale gevolgen leken te krijgen. Nadat Hans van Zeeland een niet te missen kans toch had verprutst („ik dacht dat niet Hans Smits maar ik de vrije worp moest nemen en daarom schoot ik niet”) loodste Marcello del Duca de Italianen met een geraffineerd boogje in veilige haven: 1-3. Het pleit voor de Nederlanders dat zij ook daarna nog tot het uiterste wilden gaan om hun zeer gereduceerde kans op olympisch eremetaal te verdedigen. Roemenië, dat in zijn laatste wedstrijd met 5-3 de Westduitsers had geklopt, waande zich op dat moment al zeker van het brons, maar vergiste zich toch in de veerkracht van Oranje. bleem. Bakker, die nu twee jaar een koppel vormt met De Vlaming en Keij zer, diende zich overtuigend aan als Olympia-ganger. Bakker, eigenaar van de Cadans (nieuwwaarde plusminus 20 mille): „In derdaad zit er de laatste tijd een be hoorlijke progressie in onze resultaten. We hebben lange tijd nog een beetje tegen de top aangehangen, maar we hebben nu wel bewezen dat we er helemaal bij horen”. Met een eerste, een tweede, tweemaal vijfde, een negende en een veertiende plaats plus een niet-klassering afgelo pen vrijdag beëindigde hij vrijwillig de race na een aanvaring met de Fransman Naegeli bevestigden Bakker c.s. hun opmars naar de top overtuigend. Pieter Keijzer, een sportmasseur-stu- dent van wie de gezondheid afstraalt, daarover: „We hebben vooral veel baat gehad bij twee trainingsweken die de Amerikaan Buddy Melges de kampioen van Kiel in 1972. voor ons heeft ver zorgd. Vooral op het gebied van de „boat-handling” (een technische term die zich nauwelijks laat vertalen, maar waarmee de totale beheersing van de boot wordt bedoeld) zijn zijn aanwijzin gen van enorm belang geweest. Melges heeft er ook voor gezorgd dat we een soort middenweg hebben gevonden tus sen het tactische varen dat de meeste Europese zeilers eigen is, en het varen dat vooral op snelheid is gericht, de specialiteit van de Amerikanen. Ook daar hebben we veel baat bij ge had”. De samenwerking tussen de oude zeil- rot Geert Bakker hij heeft een orga- nisatie-adviesbureau met vestigingen in Amsterdam en Rotterdam en zijn veel jongere bemanningsleden verloopt, zo verzekeren zij eenstemmig, „redelijk probleemloos”. Bakker: „Er wordt erg regenbui vooraf ging, waaide de vlam, die in het stadion op een alu minium schaal brandt, uit. Enkele minuten later brandde de vlam weer. Het werd opnieuw aangestoken met het uit Griekenland afkomstige vuur, dat tijdens de duur van de Spelen in een speciale ruimte wordt aangehou den.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15