Europees basketbal gedeklasseerd AMERIKA MAAKTE JOEGOSLAVIË IN ALEXEJEF SUPERIEUR Kampioen vijfde Rel in ruiterequipe maar net gesmoord CUBA EN VS BEHEERSEN BOKSEN ÈJ Montreal 1976 FJ rj I lil |M NOOREN 13E OP ZWAAR PARCOURS HANDBAL „KNOL METEEN IN HET VLIEGTUIG” WOENSDAG 2 8 17 JULI 1976 SPORT af 55 MONTREAL (ANP). Er bestaat nog iets anders dan het basketbal dat in Europa wordt gespeeld. Hoe verschillend dat is heeft Joegosla vië dinsdagavond ondervonden in de eindstrijd van het olympische basketbaltoemooi. De Joegoslaven werden aan het eind van een uiterst succesvolle reeks wedstrijden in Canada (eerste in het voor-olym- pisch toernooi van Hamilton, be dwinger van de Sovjet-Unie in de halve finale in Montreal) wegge speeld door de Verenigde Staten: 95-74. Ongelijke strijd o I. n Alwin Schockemöhle, de superieure winnaar van het goud, in actie op Warwick. Schockemöhle zonder fouten 1 (Van onze speciale verslaggever) Cfrl De Verenigde Staten en Cuba zagen vier boksers letterlijk en figuurlijk doorstoten MONTREAL (ANP). Cuba en de Verenigde Staten zijn het sterkst vertegen woordigd in de halve finales van het bokstoernooi van de Olympische Spelen in Montreal. Daarbij moet worden opgemerkt dat de groep halve finalisten nog niet compleet is. Woensdag wordt het tweede deel van de kwartfinales afgewerkt. Dinsdag werden er zes gehouden, in de zes lichtste klassen. 125303 27049 73863 53892 177439 5784 137666 167326 131596 Henk Nooren liet zich echter niet van de wijs brengen, wamt met Jagermeester een 13-jarige Hannoveraan, bereikte hij als enige van de drie Oranjeruiters de laatste 20. Ook de Joegoslavische tcpspeler Da mir Solman kon het Amerikaanse geweld in de finale niet keren. ast ied am de Verenigde Staten en Joegoslavië (112- 93) in groep b tegen elkaar speelden, werd door Ford, Buckner en Dantley als kwajongen gebruikt. Slavnic zag ballen uit zijn vingers getikt, zijn gewoonlijk zo slimme plan nen helemaal doorzien en zijn tegen standers aan alle kanten langs zich heen vliegen. Dat kwam zijn eer te na. Hij ging jagen op een schim, liep zichzelf een aantal keren voorbij, sloeg in totale onmacht een paar maal tegen de grond omdat deze tegenstanders niet te intimi- door hem gestelde voorwaarde zou wil len voldoen, weigerde Henk Visser Iwan F. af te staan voor de landenontmoeting en hem onmiddellijk naar Nederland terug te halen. Toen Henk Visser echter eenmaal de mededeling had bereikt dat Ben Arts niet voornemens was Rob Eras voor het individuele springconcours in te zetten, zocht hij onmiddellijk telefonisch con tact met Rob Eras en de NOC-delegatie in Montreal. In dat gesprek met Eras eiste hij van de nog jeugdige Brabantse ruiter, dat hij met Iwan F. zou rond gaan. In het geval Ben Arts niet aan die Afgaande althans op een uitlating van Ben Arte. „De combinatie Nooren-Jager- meester is inmiddels al zo ver gevorderd in de training, dat die combinatie onmo gelijk meer kan worden verbroken”. (Van onze speciale verslaggever) BROMONT. Dankzij de toegeeflijkheid van Ben Arts is een rel binnen de ruiter- équipe maar net in de kiem gesmoord. De chef d’équipe van de vaderlandse ruiter- afvaardiging in Bromont zwichtte maandagavond laat voor het (telefonische) dreige ment van Henk Visser uit het Gelderse Gorssel, de eigenaar van Iwan F., om „de knol onmiddellijk in het vliegtuig te laden” (citaat Visser) wanneer Rob Eras dinsdag niet zou worden ingezet voor de indivduele Grand Prix. Aanvankelijk waren Anton Ebben, Johan Heins en Henk Nooren voor dit klassieke springconcours aangewezen, door een spiert>lessure van Romantico S. moest Johan Heins van deelneming afzien. Inzet van het conflict: het al dan niet meedoen van Rob Eras. Voor de landenontmoeting van zondag heeft Ben Arts voor een niet gering deel zijn hoop gevestigd op Johan Heins, die vermoedelijk echter ook dan nog niet kan beschikken over de licht geblesseer de Romantico S. naar de medailles. De vier Cubanen zijn: Herrera, Hernandez, Duvalon en Aldama. De vier Amerikanen: Randolph, Mooney, Davis en Leonard. Overigens had volgens de Amerikaanse trainer Roily Schwartz de stand 5-3 voor de Verenigde Staten moeten zijn, want volgens hem werd zijn pupil Davey Arm strong de zege in zijn partij tegen de Cubaan Angel Herrera ontstolen door de scheids- en ringrechters. Maar omdat de scheidsrechter uiteindelijk beslist ook in het boksen verloor Armstrong en mag Herrera straks met op zijn minst een bronzen medaille naar Cuba terug. Het pijnlijkst in de laatste anderhalve minuut toen Phil Ford en Bill Buckner de sterkste Europese ploeg - tot onein dig genoegen van ruim 17.000 toeschou wers finaal voor aap zetten. Het eindsignaal was een nog altijd zilveren verlossing van een duel dat geen kracht meting, maar een demonstratie van slechts een ploeg was. Een jonge ploeg van universiteitsspe- lers, gemiddelde leeftijd net 21, die pas na Montreal gehoor zullen geven aan de roep van de profclubs. En daar nu wordt weer een heel ander soort basket bal gespeeld. Met andere woorden, het Europese topbasketbal is, na de gewon nen finale van München (De Sovjet Unie zorgde er toen voor het eerst voor dat het goud niet naar Amerika ging, 51-50) weer op zijn plaats gezet. Door een formidabele Amerikaanse ploeg, dat wel. Een team dat bovendien geïrriteerd raakte door de bonkige speel wijze van de Joegoslaven en door de, niet geheel misplaatste, gedachte dat de Canadese scheidsrechter Foxcroft bezig was het minderwaardigheidscomplex van een ganse natie uit te leven in dit duel. Arbiter Piet Leegwater die koel als al tijd bleef, liet zich gelukkig niet verlei den tot compensaties, maar kreeg het door zijn partner wel moeilijk. SAS Gezien de zwaarte van het parcours en de tamelijke onervarendheid van Iwan F. oordeelde Ben Arts het daarom beter Rob Eras niet in actie te laten komen, maar Iwan F. te sparen voor de landenontmoeting van zondag. „Voor die wedstrijd zijn we tenslotte naar Montre al gekomen”, lichtte Ben Arts dinsdag middag zijn beslissing toe. „We hebben ons destijds in Aken als team voor deze Olympiade gekwalificeerd en niet indivi dueel. Op basis van die prestatie heeft het NOC ook besloten ons naar Montre al uit te zenden”. Johngey het Britse amazonesucces van de laatste twee Olympische Spe len (beide keren brons) niet kon pro longeren. Die laatste hindernis bestond uit een drievoudige oxer, waarvan de laatste een breedte had van twee meter en 1,70 m hoog was. Daar, waar de Engelse Debby Johngey haar kansen op olympisch zilver verspeel de, bleef Alwin Schockemöhle even eens foutloos. Als enige van de 20 combinaties was de Westduitser, die pas na een onderlinge wedstrijd in Canada alsnog tot de Westduitse ploeg was toegelaten, opnieuw fout loos gebleven. Dezelfde prestatie le verde de inmiddels 39-jarige Duitser ook in de eerste manche. Eerder verklaarde Rob Eras echter: „Ik geef grif toe dat dit een erg zwaar parcours is. Maar voor mezelf en Iwan F. was het gewoon goed dat ik een keer voor zo’n mensenmassa kon rijden. Zon dag in het olympisch stadion zitten er nog meer mensen. En daaraan moeten toch zowel het paard als de ruiter toch even wennen. Toen maandagavond een maal de beslissing was genomen dat ik alsnog zou starten, heb ik wel tegen Henk Visser gezegd, dat ik eerst het parcours wilde verkennen om zodoende te weten of het verantwoord was om rond te gaan. Toen heb ik pas definitief besloten aan de start te komen. En geloof me nou maar, als het parcours toch te zwaar zou zijn geweest voor Iwan F., was ik er heus wel halverwege mee gestopt”. Tijechoslowakije had in de wedstrijd om de zevende plaats niet veel moeite met Denemarken, Japan had het in de flauwe strijd om de negende plaats at even gemakkelijk tegen de Verenigde Staten, 27-20. Canada veroverde zonder te spelen de elfde plaats. Tunesië had zich immers voor de spelen begonnen, teruggetrokken. Die chef d’ëquipe moest op die vraag het antwoord schuldig blijven: „In principe heb ik de samenstelling van de ploeg wel in m’n hoofd, maar op dit moment geef ik die liever nog niet prijs”. Of schoon het eigenlijk al dagenlang vast staat dat Johan Heins in geval Ro mantico S. niet beschikbaar is zondag inderdaad met Jagermeester zal rijden en Henk Nooren met Pluto, dreigt in die situatie toch weer verandering te komen. Op het moment dat de uitbundig door de 18.000 toeschouwers toege juichte olympisch kampioen de ring verliet, vielen de eerste regendrup pels, weldra gevolgd door een stort vloed. Terwijl de regen met bakken tegelijk uit de inktzwarte lucht naar beneden viel, moest een barrage tus sen de Engelse Debby Johngey de Canadees Michel Vaillancourt, en de Belg Francois Mathy de winnaars aanwijzen van het brons en het zil ver. Alle drie hadden een totaal aan tal strafpunten van 12. De daardoor noodzakelijke barrage eindigde na een ongemeen boeiend gevecht in het voordeel van de Canadees. Het brons was voor de Belg, waardoor Debby deren waren en botste na een kwartier zo ongelukkig tegen Dantley, die niet de kant opliep die Slavnic verwachtte, dat hij met een stevige enkelblessure naar de bank moest. Voorgoed. Een afschu welijk ontwaken uit een olympische droom die hem alleen maar onmachtsvi- sioenen had gebracht. Dragan Cikanovic leek dezelfde kant op te gaan, provo ceerde een aantal knalharde botsingen en begreep toen dat de Amerikanen niet alleen beter konden basketballen, maar tevens geen enkele confrontatie schuw den. Hij werd na rust de speler die de nederlaag binnen de proporties hield, samen met de beste man uit zijn ploeg Drazen Dalipagic en de koele Kresimir Cosic, die zelf vier jaar in Amerika gebald heeft en ongeveer wist wat hem te wachten stond. De Joegoslaven wilden dan desnoods wel berusten als het maar met ere ging. Omdat de Verenigde Staten echter in de tweede helft even een wat minder ster ke periode kenden, sloeg de vlam weer in de pan. Door Kicanovic en Dalipacic (samen na rust goed voor 28 punten) slonk de achterstand tot maar tien pun ten, 56-66 na negen minuten. De Bal- kanploeg gooide er nog een schep kracht bovenop, maar die had in het belang van een eervolle vrede achterwege moe ten blijven. De Verenigde Staten werd echt boos en haalde 'nog even vernieti gend uit. Johan Heins ging er dinsdag bijna stilzwijgend vanuit, dat hij zondag met Jagermeester zou rijden. „Dat lijkt me tenminste erg aannemelijk. Maar het fijne weet ik er ook niet van. Dat zul je aan de chef d’equipe moeten vragen”. BROMONT Uitgerekend op het moment dat Alwin Schockemöhle zijn tot dusver grootste succes als springruiter praktisch niet meer kon ontgaan, kondigde zich een hevige onweersbui aan. Inktzwarte wolken pakten zich razendsnel samen boven het landelijk gelegen, schitterende hippisch centrum van Bromont. Op dat moment moest de regerende Eu ropees kampioen beginnen aan de voor hem beslissende jacht op het olympisch goud. Felle bliksemschich ten schoten omlaag toen de inmiddels al schatrijke paardenhandelaar met Warwick, het vroegere eigendom van Leon Melchior, op de laatste hinder nis afstevende. MONTREAL (ANP) Vasily Alexe- jev uit de Sovjet-Unie heeft dinsdag andermaal bewezen de sterkste man ter wereld te zijn. De superzwaargewicht bracht bij het stoten het wereldrecord- gewicht van 252,5 kilo omhoog- Zijn totaal was 35 kilo meer dan de Oost- duitser Gerd Bonk bereikte. De reus uit Arjazanj is sinds 1970. toen hij voor de eerste maal wereldkampioen werd, niet meer verslagen. Zijn suprematie duurt nog steeds voort. De 34-jarige Alexejev bracht het wereldrecord stoten op 255 kilo en het olympisch record trekken op 185 kilo. Het totaal van de bijna 160 kilo zware Rus kwam daarmee op 440 kilo- Bonk won zilver met 405 kilo enzijn landgenoot Helmut Losch greep met 387,5 kilo het brons. Dat van de in totaal 49 deelnemers alleen Alwin Schockemöhle met Warwick foutloos rondging, is een voldoende bewijs voor de zwaarte van het parcours. Zelfs naar olympi sche maatstaven gerekend was een onmogelijk zwaar parcours uitgezet. De moeilijkheidsgraad lag hoger dan bij welk ander concours hippique dat de laatste jaren is gehouden. Daarop voerden een groot aantal ruiters ook het forse aantal strafpunten toe. Rob Eras daarover: „Dit is het zwaarste parcours dat ik ooit heb gezien.'Toch ben ik niet ontevreden. Iwan F. was vandaag alleen erg nukkig. Hij sloeg steeds met de benen achteruit. Dat is zijn temperament, maar vandaag wil de hij toch meer dan anders’ Ofschoon Ben Arts dinsdagmiddag om standig uitlegde, dat de NOC-leiders hem beslist niet hadden overreed te zwichten voor het dreigement van Henk Visser, klonk zijn verklaring allerminst geloofwaardig en was zelfs volkomen in tegenspraak met eerder gedane uitlatin gen van Rob Eras. Ben Arts echter: „Ik heb toch zeker niks met Visser te ma ken. Goed, ik vond het parcours inder daad te zwaar voor Iwan F. Daarom heb ik Rob uiteindelijk ook zelf laten beslis sen. Van dat dreigement had ik me trouwens niks aangetrokken. Maar zoiets is natuurlijk wel van invloed op zo’n jongetje van 22”. De ongelijke strijd wend in wezen al in de beginfase beslist. In de eerste minuten faalde de kleine Joegoslavische „guard” Zoran Slavnic, Adrian Dantley en Bill Buckner misten niet. Die 8-0 van de eerste tweeëneenhalve minuut heeft lang nagewerkt. Slavnic werd door co ach Mirko Novosel naar de kant gehaald en van dat moment ging het iets beter met de Joegoslaven die niet langer vol ledig werden overspeeld, hoewel het tempo hun eigenlijk voortdurend boven het hoofd groeide. Maar het was niet de snelheid van bewegen die de Joegoslaven zo ver schrikkelijk pijn deed. Het was de ma nier waarop de Amerikanen, wanneer zij dat wensten, buiten de greep van hun tegenstanders bleven. Wie de drives van Bill Buckner, de rebounds van Ken Carr en Scott' May en de passes van Phil Ford heeft gezien, zal misschien begrij pen hoe ongelukkig, hoe weerloos, de spelers van de sterkste Europese ploeg zich hebben gevoeld. Coach Dean Smith van North Caroli na, die het laatste jaar de kern van de ploeg van de Verenigde Staten onder zijn hoede had, werkte volop mee aan de ontluistering van de Joegoslaven. Niet voorzichtig een of twee mannetjes wis selen, geen sprake van. Gewoon de hele ploeg er uit en vijf nieuwe mannen er in en doorgaan op hetzelfde niveau. Vijftien minuten lang hielden de Ameri kanen hun tegenstanders op de halve score, 40-20. De kleine driftkikker Zoran Slavnic die tijdens de Canadese tour steeds de wedstrijden naar zijn hand had kunnen zetten en daarin ook nog gedeeltelijk slaagde in de wedstrijd die if De originele handelwijze van een Amerikaanse supporter bij de basketbalfinale. De vlag van zijn land in top, dat is duidelijk. Vastgebonden aan een kruk, symbool voor de Joegoslavische ploeg? Datzelfde dreigement bereikte ook Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de vaderlandse ploeg in Montreal. Verklaarde Ben Arts onomwonden, dat er nooit sprake van was geweest dat Henk Nooren de individuele wedstrijd op Pluto zou rijden, Nooren daarentegen maakte er geen geheim van dat er in de morgenuren de nodige druk op hem was uitgeoefend om niet met Jagermeester (na de Spelen weer Jagermeister), maar met Pluto in de ring te verschijnen. De uiteindelijk als 13e geklasserde Henk Nooren na de eerste manche stond hij op een gedeelde tiende plaats ondervond in de tweede manche zo mogelijk nog meer pro blemen. Tot drie keer toe ging Jager meester in de fout, terwijl de 13- jarige Hannoveraan bovendien nog eens een weigering had. Na de acht strafpunten uit de eerste manche kwam Henk Nooren daardoor op een totaal van 26 punten. Een zeker niet onverdienstelijke klassering. Interna tionaal gevestigde ruiters als de Itali aan Graziano Manchinelli, de olym pisch kampioen van vier jaar geleden, de Duitser Paul Schockemöhle en de Brit William Browne overleefden bij voorbeeld niet eens de eerste man che. MONTREAL (ANP). Olympisch handbal kampioen van München’ 72, Joegoslavië, is in Montreal uiteindelijk vijfde geworden. Dinsdagavond wonnen de Joegoslaven de wedstrijd om da vijf de en zesde plaats van ■ongarije met 21-19 na een ruststand van 11-9. De Joegoslaven, die in hun mars naar de medailles door West-Duitsland werden tegengehouden, hadden in Serdarusic hun beste schutter. Van het Nederlandse drietal drong alleen Henk Nooren tot de laatste 20 door, Anton Ebben (16 strafpunten) en Rob Eras (20 strafpunten) bleven duidelijk achter bij hun landgenoot (8 strafpunten). Door die twee fout- sprongen in de eerste manche was Henk Nooren reeds bij voorbaat kansloos voor een topklassering. De Emmeloordse ruiter onderkende dat reeds tevoren: „In de tweede manche kon ik mij nog nauwelijks een fout- sprong veroorloven. Die fout op de driesprong was misschien niet nodig geweest, maar voor mij stond de middelste hindernis er net iets te dicht op”. 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17