Amerikaan John Naber: Medailles Van Heumen: Verliezen we vandaag dan valt er ’n enorm stuk motivatie weg Revanche van de Japanners Dibiasi schreef geschiedenis „Door het geloof word je minder egoïstisch f i Montreal 1976 99 s I tóph ■Mi p I n- Jl. k 1 r I I t f i t iu 3 hhtiMil Betrekkelijk M I f I f thhhhhl M H I t Ml 18 SPORT door Bert Brevoord SP' Polen en DDR in voetbalfinale CfYi ZWEMMENDE (Van onze speciale verslaggever) John Naber van start voor de 200 meter rugslag. 99 99 je eerder dan brons Inderdaad de aanwezigheid red.) heeft indruk De ruzies in een grote bak water A I 75 van 30 uur. Nadat de rust met 0-0 was gekomen na een gelijkopgaande eerste helft be nutte Jürgen Dömer in de 57ste minuut een strafschop, nadat Loewe op grove wijze onderuit was geschopt. Dezelfde Loewe had in de 64ste minuut bepaald pech toen hij na een knappe voorzet van Hoffmann keihard tegen de lat kopte. Sovjet Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten West-Duitsland Bulgarije Japan Polen Hongarije Roemenië Groot-Brittannië Finland Italië Tsj echo-Slowaki je Zweden Joego-Slavië Jamaica Noorwegen Denemarken Mexico Trinidad Cuba Canada Nederland België Portugal Frankrijk Spanje Australië Oostenrijk Iran Nieuw-Zeeland Brazilië Zwitserland 9 3 3 2 5 29 19 25 6 7 4 2 1 5 4 2 6 2 1 1 1 1 0 0 0 o 3 2 2 2 1 1 0 0 o o o o 22 16 18 10 6 7 5 4 7 4 0 2 3 0 0 0 u 2 0 0 o 6 3 1 0 4 0 8» 63 65 25 18 13 11 9 15 11 5 10 7 3 3 2 2 3 29 28 22 9 5 4 4 4 3 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 0 0 o o o o o o o o o o ,.Maar zoiets, is natuurlijk ook betrek kelijk, want Pakistan speelt gewoon zijn eigen spelletje en dat levert wel degelijk succes op. Pakistan valt me op door de ondernemende manier waarmee het te werk gaat. Je ziet verdedigers terugko men, wat iets ongekends is, en er wordt door alle spelers de hele wedstrijd gelo pen. Ook dat is niet iets dat je van Aziaten gewend bent. Pakistan speelt zonder meer het beste hockey in dit toernooi. Toen ik die wedstrijd tegen West-Duitsland had gezien en wij dus de kans hadden om in de groep bovenaan te eindigen, hebben we ons. voorgenomen alles in het werk te «tellen om Pakistan in de halve finales te ontlopen. Dat is in ieder geval gelukt”. De finale was van matig gehalte. Bei de judoka’s werden meer dan eens ge straft voor gebrek aan initiatief. De beslissing viel bij een van de spaarzame aanvallen van Kharthiladze. De Japan ner had zijn antwoord klaar en een yuko bracht hem het goud. MONTREAL. „Het behalen van het zilver is vijf keer gemakkelijker dan het veroveren van het brons”, orakelt Wim van Heumen op de kletsnat geregende tribunes van het Molson-stadion. Het is een theorie die om een nadere verkla ring schreeuwt en de coach van het Nederlandse hockeyteam verstrekt die dan ook prompt. „Verliezen we woens dag van Nieuw-Zeeland, dan valt er een enorm stuk motivatie weg. Dat is onver mijdelijk en dat geldt natuurlijk ook voor de andere ploeg die de finale niet haalt. Pakistan of Australië. In een wed strijd om de derde plaats wordt het voor ons onzettend moeilijk om toch nog dat ereschavot te halen”. hij hem terug naar zijn eigen mak kers en dan begint het pas goed. Elk Zwartkopje krijgt een Witkopje bij zich. Zwartkopje gooit de Bal aan de kant van ander Zwartkapje naar zo’n duo Zwart- en Witkopje. Voordat Zwartkapje naar de Bal heeft kun nen reiken, heeft Witkapje hem al ondergeduwd, aan zijn arm of broek je getrokken, onder water getrapt of heel geniepig geknepen. Als Zwart kapje na enige tijd weer proestend bovenkomt, heeft de Grote Arbiter al gefloten. Dat betekent dat Zwartkap je de Bal krijgt en mag weggooien zonder dat Witkapje hem verzuipt, Zwartkapje gooit hem naar een ander tweetal Wit- en Zwartkapje, aan de kant van Zwartkapje, zodat Witkapje maar één ding te doen staat: onder- watermolestatie! De Arbiter fluit, en Zwartkapje krijgt de Bal. Enzovoort enzovoort, totdat een Zwartkapje zo dicht bij de Heilige Graat is, dat hij de Bal daarin kan duiven of gooi en. Het gevolg daarvan is, dat het nu volgens de Kalender 1-0 voor de Zwartkopjes is, maar dat de Witkop jes de Bal krijgen. Witkapje nummer Voor Van Heumen is dat, zegt hij nu, toch geen al te grote verrassiing. De Brabantse oefenmeester hield zich in de aanloopperiode naar Montreal weliswaar gedeisd in zijn bespiegelingen („Ik houd MONTREAL (ANP). Titelverdedi ger Polen en Oost-Duitsland spelen za terdagavond in de finale van het Olym pisch voetbaltoernooi tegen elkaar. In de halve finale versloegen de op Europese en wereldkampioenschappen doorgewin terde staatsamateurs uit Polen het jeug dige amateurteam van Brazilië met 2-0 (0-0). Oost-Duitsland versloeg de Sovjet Unie met 2-1 (0-0). Vrijdag spelen Sov jet Unie en Brazilië om het brons. onervaren Braziliaanse technici. Polen liet de technisch zeer begaafde jongelin gen rustig komen en sloeg toe met de bekende Poolse counters. Daarvoor kwam vooral in de tweede helft veel gelegenheid, toen de Brazilianen door jeugdige overmoed en waarschijnlijk in de waan dat de Polen te pakken waren, hun verdediging gingen verwaarlozen. MONTREAL (ANP). Japan heeft door de halfzwaargewicht Kazuhiero Ni- notni.va revanche genomen. Revanche voor het verlies maandag van Endo in het zwaargewicht en revanche voor het verlies in het halfzwaar in München, toen Tsjosjisjvili (Sov) eerste werd. De 28-jarige politieagent Ninomiya bleek deze keer sterker dan de Rus Ramaz Kharthiladze. Inderdaad is de aanwezigheid van Paul Litjens (negen doelpunten uit vijf wedstrijden:, vier lange corners, vier strafcorners en een strafbal) in de ploeg van doorslaggevend belang. Toch bouwt Nederland niet alleen op hém. Vooral Maarten Sikking, die in Montreal beter staat te keepen dan ooit, en Wouter Leefers. de afgelopen dagen een van dc beste spelers van het toernooi, dienen als ten minste even belangrijke sleutelfigu ren te worden beschouwd. De rest van de ploeg bestaat uit zee; gedegen opere rende waterdragers, die rond de drie „vedetten” stuk voor stuk hun waarde bewijzen. Szarmach scoorde beide treffers op bijzonder koelbloedige wij^e. Gezien het gemak, waarmee de Polen hnn plaats in de finale bereikten en de conditieslopen- de moeite van de Oostduitsers is Polen favoriet om de voetbaltitel met succes te verdedigen. Een minuut later viel de beslissing toch toen verdediger Kurbjuweit een blunder in de Sovjet-verdediging slim uitbuitte: 2-0. De Sovjets, die aanvallend tegenvielen, probeerden het hierna met een wan hoopsoffensief en kwamen zowaar nog dichtbij de gelijkmaker. Kolotov benutte een strafschop nadat Feodorov was ge haakt en kregen met name Blochin, ex- Europees voetballer van het jaar en Onisjenko nog een paar mooie kansen, maar ze sprongen er slordig mee om en bovendien verkeerde doelman Jürgen Croy in puike vorm. Polen had niet veel moeite met de Filosoferen over mogelijk eremetaal voor de hockeyers, het is nog even wennen na een voor Nederland onge kend florissant verlopen reeks groeps wedstrijden in het Olympisch hockey- toernooi. Terwijl gerenommeerde naties als India en West-Duitsland zich moeten behelpen in de „troostronde” met als het maximaal bereikbare een vijfde plaats, begint Nederland, gestart als een volsla gen outsider, aan de halve finales. land. Daar begrijpt niemand iets van. Vooral het verlies van de Duitsers tegen Spanje (1-4 - red.) heeft indruk ge maakt”. Zoals tot dusver eigenlijk alles voor het Nederlandse team is gelukt. Van Heumen: „Dc enige problemen die we hebben gehad zijn de vermoeidheid en het aantal blessures. Maar ook wat dat betreft hebben we de omstandigheden niet tegen gehad. Al voor de wedstrijd tegen Canada waren we verzekerd van de eerste plaats, zodat de kneusjes kon den rusten. Dat had aan de andere kant het voordeel dat de wisselspelers nu allemaal in actie konden komen. De hele selectie is aan de bak geweest. Dat geeft me veel voldoening, want de jongens die altijd op de bank zitten, blinken hier uit door hun positieve instelling tijdens de John Naber ziet de persconferentie van de Amerikaanse ploeg, waarbij hij het middelpunt vormt, als een verplicht nummer; een noodzakelijk kwaad. Maar nu er dan toch van hem wordt ver wacht, dat hij iets zal zeggen, maakt hij gebruik van de gelegenheid om zijn visie uit te dragen. „Ik Wil nu niet over zwemmen praten. Natuurlijk zwemmen betekent erg veel voor me, maar niet alles. Er zijn belangrijkere zaken op de wereld dan sport- Mijn toekomst? Ik denk aan een baan in de public-rélati- onssector of aan werk voor de televisie. Maar ook dat is voor mij van onderge schikt belang". Het is niet de eerste keer, dat Naber middels zijn opzienbarende zwempresta- ties de aandacht vraagt voor andere zaken. In de Verenigde Staten geldt hij dan ook al ais een soort apostel. Maar nu is zijn gehoor groter; staat de feno menale rugslagspeoialist op het wereld podium, dat sinds München 1972 door ker. Die winstpartij heeft de jongens het meest aangesproken. Vooral omdat de tactiek die we met z’n allen hadden uitgestippeld voor honderd procent slaagde. Dan krijgt zo’n ploeg een kick en blijft het plezier er voor honderd procent in”. MONTREAL (ANP). Klaus Dibiasi heeft Olympische geschiedenis geschre ven door voor de derde achtereenvolgen de keer de titel schoonspringen voor zich op te eisen. De 28-jarige Italiaan was in Montreal met tien puntgave sprongen veruit de beste hoewel het daar aanvankelijk niet naar uitzag. In de series namelijk had de 16-jarige Amerikaan Greg Louganis meer punten gescoord, maar toen het er echt op aankwam was Dibiasi niet te verslaan. De Italiaan is een ware kampioen. Niet alleen veroverde hij in Mexico, München en Montreal drie gouden me dailles op rij, maar in Tokio begon hij zijn fabuleuze Olympische loopbaan met de zilveren medaille. Nu volgt het sprookje van Zwart kapje en Witkapje. De Zwartkopjes en de Witkopjes leefden samen in een hele grote rechthoekige bak water, maar van een samenleving kon je toch niet spreken, want ze hadden erg veel ruzie met elkaar. Dat wat gezamenlijk bezit had kunnen zijn (de Heilige Bal), werd integendeel een omstreden voorwerp, dat in hoge ma te zowel door de zeven Zwartkopjes, als door de zeven Witkopjes werd begeerd. Voor een goed begrip van de situa tie is het belangrijk te weten, dat buiten die bak water, jenseits von Gut itnd Böse en hoog uittorenend boven de Zwartkopjes en de Witkop jes, de Grote Arbiter leeft, die de Bal met oneindig geduld temidden van de Zwart- en de Witkopjes gooit, en met •de regelmaat van de klok door mid del van signalen straffen en loftui tingen uitdeelt. Om uiteindelijk in het bezit te kunnen komen van de Heilige Bal moeten de strijdende partijen die Bal zo vaak mogelijk, en ook vaker dan de tegenpartij, in de Heilige Graal van ~de ander zien te werken. Die Graal wordt verdedigd door een der Zwart- of Witkopjes, die de bal al watertrappend probeert tegen te hou den. De strijd om die Bal is waarlijk verschrikkelijk, en bijna te erg om aan te zien. Het begin van die strijd is altijd als volgt. Op aanwijzing van de Grote Arbiter wordt de Bal mid den in de bak water gelegd. Op zijn Signaal stormen de Zwartkopjes en de Witkopjes molenwiekend door het nat naar de Bal. Soms is een Witkap je de eerste, soms een Zwartkapje. Als Zwartkapje de Bal heeft, gooit Dezelfde geciteerde zin staat in het boek ten aanzien van hel gelijk ein digen in de vijfkamp bij de dames. En wat gebeurde maandag? Siegrun Siegl en Christine Laser van de DDR eindigden gelijk met 4745 punten! Werd Siegl nu eerste geplaatst omdat zij de meeste onderdelen won (twee van de vijf, Laser won er niet één), of omdat ze in meer onderdelen bo ven Laser eindigde (dat gebeurde in drie van de vijf onderdelen)? In beide gevallen verdiende zij het goud dus, maar het ging er om dat zij in meer onderdelen boven Laser eindigde. Blijft inderdaad de vraag wie zou hebben gewonnen als ze bijvoorbeeld bij hoogspringen gelijk waren geëin digd en verder beiden, in twee onder delen boven de ander waren geëin digd.... „APOSTEL” er rekening mee dat we moeten spelen om de vijfde tot en met de achtste plaats”), maar in zijn hart geloofde hij in meer. Het feit dat Nederland in de op papier zwakste groep was ingedeeld was niet vreemd aan het optimisme, dat hij overigens uitstekend verborgen heeft weten te houden. Van Heumen nu: „Ik heb vertrouwen in deze ploeg. De grote kracht van dit Nederland^ elftal is dat het efficiënt speelt en uitstekend in staat is een tactische opdracht stipt uit te voeren. We hebben bovendien een heel sterke strafcorner, vooral in aanvallend op zicht. Maar ook de verdedigende straf- coroer is goed. Daar bedoel ik dit mee. dat er heel snel uitgelopen wordt als de tegenstander een korte hoekslag krijgt te nemen. Beide factoren zijn in het hockey, waar de strafcorner nu eenmaal een ongelooflijk belangrijk wapen is, van wezenlijk belang”. Het verrassende, bijna bizarre verloop dat het hockeytoemooi tot dusver ken merkt, blijkt de Nederlandse ploeg be trekkelijk koud te hebben gelaten. „Je moet niet vergeten”, zegt Van Heumen. „dat de spelers vooral met zichzelf bezig zijn. Dat geldt ook voor mezelf. Al die verraas in gen onderken je natuurlijk wel, maar toch glijden ze een beetje langs je heen. Wat iedereen wel eng heeft bezig gehouden is de afgang van West-Duits- uiteindelijk, omdat ze beter verde digde en doelman Croy de ster van het veld werd. De Oostduitse doelman moest zijn talenten vooral in de slotfase tonen, toen de Sovjets na de achterstand van 2-0 een sterk offensief produceerden. De overwinning van de Oostduitsers was tenslotte niet onverdiend. „Succes is ook de beste remedie tegen een verschijniel als bijvoorbeeld heim wee. Daar is nu helemaal niets van te bespeuren, maar als je nu met een winstpartijtje als vijfde was geëindigd, dan komen de klachten ep de verveling. De discipline in de ploeg is als gevolg van de goede resultaten ook geen enkel probleem. Vijf winstpartijen uit vijf wedstrijden hebben vrijwel automatisch tot gevolg dat er vertrouwen is in de begeleiding”. Wat Wim van Heumen in Montreal de meeste voldoening heeft gegeven, is dat bijvoorbeeld een land als India de tac tiek van de Nederlanders vrijwel klak keloos heeft overgenomen. Dat bleek in de beslissingsstrijd tegen Australië maandag, waarin de Indiërs, in tegen stelling tot in de met 6-1 verloren groepswedstrijd, de gevaarlijke aanval lers Riley en Browning een consequente mandekking gaven. Van. Heumen, met een blosje van voldoening op de wan gen: „Ja, we hebben hier kenuelijk school gemaakt. Dat doet me wel ple zier, ja. Een ploeg als India is- nog onlangs bewust van de Europese speel wijze afgestapt omdat hun eigen aanpak meer succes zou garanderen. Tegen Au stralië leek het net of Nederland in het veld stond”. Krabbé de vloer aangeveegd met het boek „Olympische Zomerspelen, de spelregels”Er staat veel overbodigs in en andere dingen die er wel in zouden moeten staan, ontbreken. Een van zijn voorbeelden betreft de tien kamp: wat gebeurt er als twee deel nemers gelijk eindigen? Het boek zegt: „Bij een gelijk resultaat wint die deelnemer die in het grootste aantal onderdelen het hoogste aantal punten behaalde”. Ik citeer nu Tim Krabbé: „Dat is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Wint degeen die het grootste aantal onderdelen heeft gewonnen of hij die het vaakst boven de ander is geëindigd? Wat het antwoord daarop ook is, in beide gevallen is het niet ónwaarschijnlijk dat die uitslag gelijk is: 2-2 of 5-5. Wat dan? Staat er niet in”. MONTREAL (ANP). Na de ne gende dag ziet de medaille-spiegel er als volgt uit: Omdat Wim van Heumen zich nog niet al te zeer heeft verdiept in de ondergang van het gouden team van München, wil hij zich vooralsnog litver op de vlakte houden in een verklaring over de vernedering van de Westduit- sers, die juist op het astroturf van Montreal voorbestemd waren een abso lute hoofdrol te spelen. „Er wordt nu gezegd dat de voorbereiding niet geleide lijk genoeg zou zijn geweest, maar voor- MONTREAL. Zijn vrienden noemen hem „de vuurpijl”, zijn vijanden ,de hei lige”. John Naber, de 20-jarige student aan de universiteit van Zuid-Californië, prediker van het evangelie in het Olympisch dorp en een van de belangrijkste goud delvers in het Amtrikaanse zwem team, glimlacht als hjj met die bijnamen wordt geconfronteerd. .„Mijn studiegenoten noemen me ook wel eens „de politicus”. Het is allemaal niet zo belangrijk. Het is natuurlijk leuk dat je vrienden hebt en vervelend dat er ook vijanden zijn. Ik voel mezelf in ieder geval van niemand een vijand”. van proberen te maken- Daarom praat ik liever niet alleen over zwem men”. Nu het Olympische zwemtoernooi is afgelopen, heeft Naber alle tijd om over andere dingen te praten. Over het evan gelie bijvoorbeeld, waarvoor hij trou wens opmerkelijk veel weerklank vindt. Hij is ook niet de enige uit de totale Amerikaanse afvaardiging in Montreal. De Black Powerbeweging heeft afge daan- Naber en de zijnen richten zich nu op de distributie in het Olympische dorp van bijbels in alle mogelijke talen. Nu is in het Olympische dorp het woord van Christus actueel In het Olympische stadion zagen 50.000 toeschouwers de ploegen van de Sovjet Unie en Oost-Duitsland keihard knokken voor de finaleplaats. Soms ge beurde het letterlijk. De DDR-ploeg won Van Heumen: „Natuurlijk hebben we de kick van de best denkbare start gehad. Als je in je eerste duel meteen uitstekend speelt tegen de wereldkampi oen en je wint ook nog met 3-1, dan krijg je natuurlijk een geweldige opste- de sport- de amateurstatus en de helden verering van de topsporters- Hij heeft er een uitgesproken mening over. „Het is een grote onrechtvaardigheid dat niet alle mensen, en dan bedoel ik speciaal de gekleurde mensen, in verschillende landen gelijk warden behandeld. Dat zij, om een voorbeeld te geven, van hun regering nidi de kans krijgen om aan de Olympische Spelen deel te nomen. Ja, ik weet dat er ook bij ons nog een rassen probleem bestaat. Ik vind dat erg triest en veroordeel dat ook”- John Naber beschouwt zichzelf niet als een halve professional, zoals de staatsamateurs uit de Oosteuropese lan den en toch ook de studerende sporters in de Verenigde Staten moeten worden gezien. ,.Ik ben een echte amateur. Als ik voor m’n sport zou worden betaald, hoeft het voor mij niet meer. Ik heb een studiebeurs en dat is niet te combineren met geld verdienen als sportman. Na tuurlijk- je moet je er veel voor ontzeg gen. al valt dat voor mij met mijn manier van leven wel mee. Er staat trouwens ook erg veel tegenover. Je reist en je ziet veel; je doet tijdens je sportcarriere heel wat mensenkennis op en je kweekt vele vrienden. Dat is voor mij van belang”. En de roem dan, die vele topsporters na en veelal ook tijdens hun carrtere knap ten gelde weten te maken. „Ach, wat is roem. Roem betekent toch niets. Als je stopt met je sport ben je erg snel weer vergeten. Ik ben dan ook niet uit op roem. Ik zie grote verhalen over mij in de kranten en interviews op de tele visie ook niet zo zitten. Zo belangrijk ben ik niet. Maar het hoort er nu eenmaal bij en dan moet je er het beste velen te pas en te onpas wordt gezien i als een uitstekend toneel om van alles en nog wat de wereld in te slingeren. Zelfs de Verenigde Naties kan daar I jaloers op zijn. Nu is de beurt dan aan John Natoer en hij predikt: „De belangrijkste keuze in mijn leven is mijn keuze voor mijn geloof. Dat is veël, veel belangrijker dan het zwemmen of welke sport dan ook. Door het geloof wordt je minder egois- tisch; een vrijer mens. Ik stel mijn leven dan ook in dienst van Christus en ik wil tegenover anderen graag van mijn geloof getuigen. Ik rook niet, ik drink niet en ik weiger een intieme relatie met een vrouw aan te gaan voor het huwelijk. Van drugs moet ik niets hebben. Op deze manier kan ik, ge steund door Christus, een gezond leven leiden”. Er worden Naber concrete problemen l voorgeschoteld. Het racisme in en buiten alsnog houd ik het erop dat het niet beschikbaar zijn van Trump (de formi dabele linkerspits van de Duitse elf - red.) fataal is geweest. Het is natuurlijk een teken van zwakte dat het wegvallen van een speler van zoveel invloed is. maar wat dat betreft zit Nederland in hetzelfde schuitje. Haal Paul Litjens er bij ons maar eens uit. Witkapje nummer 2 naar het beken de duo, en nu is het Zwartkapje dat Witkapje op een meer dan liederlijke wijze onderuit haalt. Enzovoort, enzo voort, totdat een der Witkopjes de Heilige Graal van de Zwartkopjes doorboort. De vraag die nu opdoemt is, hoe het in zo’n geval mogelijk is dal de ene keer de Zwartkopjes winnen en de andere keer de Witkopjes, soms met 8-3 of zelfs 15-0? Dat is, ik durf het rustig te zeggen, een nog onver klaarbaar raadsel. Geleerden hebben zich er al dikwijls over gebogen, maar een sluitende verklaring hebben ze er niet voor kunnen vinden, al bestaat het vermoeden dat sommige Witkopjes zo onhandig zijn dat zij de Bal steeds aan de kant van een Zwartkapje naar het Zwart-Wit-duo gooien. Ja, dan houdt natuurlijk alles op! Dan is het nucleaire evenwicht ruw verstoord en is er geen sprake meer van een mannelijke Olympische Sport, maar van Genocide. Een vol gende. keer vertel ik misschien iets over de verschrikkelijkste, vervelend ste en tegennatuurlijkste sport die ik ken: waterpolo'. „Zilver pak STOPPER 4 1 1 1 1 1 1 4 1 1 1 1 1 trainingen. Dat mag best eens gezegd worden”. 1 werpt de Bal aan de kant van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19