Vliegtuig met 70 mensen neergestort Andreotti gaat Standpunten KNVB en NOS ongewijzigd minderheids- regering vormen Stakers bij Lip ontvreemden horlogevoorraad 22 H artendor n OTfZIfP KW w SWÏH IdtlBrehnp spaame 34-hoek damstraat tel 320077 lettere tekstborden perspex signs vinyl HJMZ/74 Bronzen medaille voor waterpoloërs Montreal 1976 Dan zit je goed! Dansen leer je bij een N.B.D. Danscentrum. Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN al. Hockey niet recht- streeks op de tv ZONDER GOEDKEURING BEGONNEN AAN PLAN-GAASPERDAM Weinig verandering Griek Griffioen Hoppen LAATSTE NIEUWS Aantal pagina’s vandaag: Een handvol aarde KOOIJMAN SANITAIR B.V. Jl „Evergreen” T f 18 t Hfe-sS S- 1 2 Naaktprof Recordvlucht 6 Inschrijving DINSDAG 10 AUG. a.s. 10 AGENDA paguri Luidsprekers nwmnmmm/ummmmmmn eigen fabrikaat roggebrood en ontbijtkoek ouderwets lekker uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Zijlweg 49 Haarlem tel. 326906 Zijlstraat 24 Haarlem tel. 310372 Jansweg 31 Haarlem tel. 320025 Houtplein 16A Haar lem tel. 312697 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. AMSTERDAM Amsterdam heeft zich de woede van de provincie Noord-Holland op de hals gehaald door alvast te beginnen met de aanleg van het bouwplan Nellestein zonder de goedkeuring van Gedeputeerde Staten af te wachten. Dit plan vormt een belangrijk onderdeel van het omstreden bestemmingsplan Gaasperdam, dat onlangs door de Amster damse gemeenteraad werd aanvaard. -I I I :N. I 4 8 9 9 11 13 20 15, 17, 19, 21 Strandverwachting heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 uuunmfUH/rmHUHmnmmmt j I T r' I I I I IJmuider Courant De Bonald: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement a bij vooruitbetaling - f 13,— p. xnnd., f 37,40 P- kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189, Losse nummers 65 et. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ids (ADVERTENTIES) I (ADVERTENTIE) i Geert Bakker heeft het net niet gered. Met zijn bemanning greep hij B en W van Amsterdam hebben voor de uitvoering van Nellestein gevraagd om toepassing van artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening. Juist tegen dat feit richten zich de bezwaren tege'i Nellestein. Het bestreden bouwplan is zo groot en vormt een dermate integrerend en structuurbepalend onderdeel van het bestemmingsplan Gaasperdam. dat dat bestemmingsplan er min of meer door bepaald wordt. Carel Enkelaar, hoofd TV-programma’s: „Dat kwartiertje is een lokaas. Het is 850.000 gulden voor radio en tv niets”. Het komt er dus nu op neer dat de communisten het lot van de te vormen regering in handen hebben.. Zij bezetten 228 van de 630 zetels in het huis van afgevaardigden. (Zie ook pagina 3). Mensen bijeenbrengen is niet het zekerste middel om mensen te verenigen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2. 3, Plaatselijk Nws. 5, 6, 7, Radio en tv Strips Kunst Toerisme Beurs Sport BESANCON (AP). Stakende werk nemers van de failliete horlogefabriek Lip in het Franse Besancon hebben gisteren de gehele voorraad horloges van het fabrieksterrein ontvreemd, zo is door woordvoerders van de stakers verklaard. De horloges zijn verborgen als waarborg tegen de verkoop van de merknaam Lip aan een Zwitsers bedrijf of andere bui tenlandse bedrijven. Nu zijn bij artikel 19 de inspraakmo gelijkheden van de bevolking in ge meentelijke plannen kleiner dan bij een normale bestemmingsplan-procedure. Bij een bestemmingsplan kunnen eventuele bezwaarden in derde instantie nog bij de Kroon terecht om hun recht te halen. Die mogelijkheid wordt bij toepassing MONTREAL. Xn een zeer ener verend duel met Italië is de Neder landse waterpoloploeg erin geslaagd de bronzen medaille te veroveren. Kort voor het einde stond het team van Ivo Trumbic nog met 3-1 achter, maar de strijd eindigde desondanks in een 3-3 gelijkspel, een resultaat dat voor de Italianen zilver betekende. Hongarije was al eerder zeker van g>oud. PRAAG (Reuter). Een Tsjechoslo- waaks lijnvliegtuig met 70 mensen aan boord is vandaag neergestort bij de Tsjechoslowaakse stad - Bratislava. Red dingsploegen zijn op weg naar de plaats van het ongeluk. De 26-jarige Amerikaanse Mo na Montague, die haar brood verdient met het tennisracket, is in de Canadese plaats Winona gekozen tot „Miss Naakte We reld” 1976. Dit schoonheidscon- cours voor naturisten werd voor de zevende maal gehouden. De nieuwe mis meet blootvoets 1.65 meter en is door moeder natuur geboetseerd volgens het schema 91-58-91. ni|mcnplotst Weersverwachting van htt KNMI tot donderdagavond: De trotse Nederlandse waterpoloploeg op het podium na uitreiking van de bronzen medailles. :ds in het eindklassement van de Soling- klasse de vijfde plaats, twee te laag voor een plak. Toch was de chef van de zeilequipe, Andre du Pon, uiter mate tevreden over de verrichtingen van Geert Bakker en Ben Staartjes (Tempest-kiasse). De jeugd heeft het wat laten liggen in tegenstelling tot KNVB te willen afsluiten voor radio en televisie. Voor de tv-samenvattingen ’s avonds en de radio-uitzendingen wil de omroep een vergoeding van 850.000 gulden betalen. De KNVB wenst radio en tv te splitsen en is het oneens met de NOS dat het begrip vrije nieuwsgaring van toepassing is op de rechtstreekse radio-flitsen. Sectie voorzitter Hogewoning: „We hopen dat de NOS tot ont koppeling wil besluiten, dan kunnen de tv-reportages gewoon doorgaan. We bieden zelfseen kwartier extra zendtijd aan”. ROME (UPI) Het bestuur van de Christen-democratische partij van Italië heeft kabinetsformateur Giulio Andreot ti gisteravond eenstemmig gemachtigd een christen-democratische minderheids regering te vormen. Het bestuur wil echter niet voldoen aan de eis van de communisten dat de christen-democra- ten hun publiekelijk vragen zich bjj een vertrouwensvotum in het parlement van stemming te onthouden. Zo’n communis tische onthouding is nodig voor het voortbestaan van een christen-democra tische minderheidsregering. van artikel 19 omzeild. Men kan zich met bezwaren alleen richten tot Gede puteerde Staten. Die geven vervolgens al of niet een „verklaring van geen be zwaar” uit tegen de bouwplannen. Arti kel 19 voor Nellestein betekent, dat een gewone bezwaarschriften-procedure in het kader van het bes’•"•mhigsplan zin- loos wordt. Juist omdat het plan zo bepalend is voor het heie bestemmings plan Gaasterdam. Tegen het bestemmingsplan Gaasper dam zijn zwaarwegende bezwaren aan gevoerd. Het plan werd ondermeer afge kraakt in het gezaghebbende planologi sche vakblad „Plan”. Het vormt een bedreiging van de schilderachtige omge ving van de riviertjes de Gaasp en Gein. Het plan is zeer grootschalig van opzet. Tot ver voorbij Abcoude zal de „hori- zonvervuiling” ervan te merken zijn. Uit de opzet van het plan blijkt dat Amster dam niets heeft geleerd van de funda mentele kritiek die op de Bijlmer-be- bouwing is aangevoerd. Het is maar een greep uit de vele bezwaren, die naar voren zijn gebracht tegen het bestem mingsplan Gaasperdam. Het aangenomen bestemmingsplan is overigens nog niet eens ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voorgelegd. Behalve in een brief hebben Gedepu teerde Staten in een gesprek tussen gedeputeerde W. van der Knoop en de Amsterdamse wethouder L. Kuijpers lucht gegeven aan hun misnoegen over de gang van zaken. Van de kant van Amsterdam was vanmorgen nog geen reactie te krijgen. Wethouder Kuijpers is maandag met vakantie gegaan en zijn plaatsvervanger in het college, wethou der A.P. van der Eyden, was niet op de hoogte. ZEIST. Minister Van Doorn, die morgen terugkeert van zijn bezoek aan de Olympische Spelen in Montreal, zal van de voorzitter betaald voetbal van de KNVB het verzoek krijgen te bemiddelen in het conflict tussen de NOS en de voetbalbond. Tijdens een speciale vergadering van de sectie gisteravond in Zeist bleven de betaalde clubs bij hun standpunt dat de NOS in de nieuwe voetbalcompetitie (die start op 22 augustus) geen rechtstreekse uitzendingen meer mag verzorgen in het radioprogramma Langs de lijn. De NOS op haar beurt houdt vast aan het standpunt een contract met de Morgen nog een vrij krachtige en koele noordwestenwind. Over wegend droog, nu en dan zon. In de middag ruim 18 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: vrij sterke wind waardoor zeer matig strandweer. Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige noordweste lijke wind. Minimumtemperatu ren van 15 graden vlak aan zee tot 9 graden in het binnenland. Maxima rond 20 graden. GS vinden de affaire „des te ohbevre- digender, omdat de bezwaarschriften procedure op deze manier een farce kan worden”. Op 30 augustus kunnen dege nen, die bezwaar hebben tegen de bouw plannen hun bezwaren tegenover GS toelichten. „Eigengereid” Amsterdam wekt woede van provinciaal bestuur Onder dekking van het duister zijn de ongeveer 100.000 horloges ter waarde van 20 miljoen francs van het terrein gehaald en op een veilige plaats ver stopt, zo zeiden de woordvoerders. De horloges zullen voorlopig niet worden verkocht. „Wij kunnen echter iedere mogelijke koper (van het merk Lip) nu ontmoedigen door te dreigen dat wij de markt zullen overspoelen met Lip horlo ges”, aldus een woordvoerder. Het was de tweede maal binnen drie jaar dat de arbeiders van de fabriek zich „ontfermd” hebben over de voorraad. In 1973 bezetten zij het bedrijf en namen zij de voorraad in beslag om een drei gende liquidatie van de fabriek te voor komen. Twee jaar later ging Lip echter toch failliet. In een brief aan het gemeentebestuur van Amsterdam geven Gedeputeerde Staten in overweging de begonnen werkzaamheden te staken. Reeds vorige maand is een geasfalteerde werkweg over het terrein van Nellestein aange legd. Amsterdam was ook alvast begon nen met graafwerk voor de aanleg van een hoofdwaterleiding. Na onderzoek hebben gedeputeerde staten vastgestéld, dat deze werkzaamheden zijn gericht op de verwezenlijking van het plan Gaas perdam, en in het bijzonder de bebou wing in Nellestein. Het plan omvat de bouw van 1513 woningen voor het alge meen burgerlijk pensioenfonds. De vere niging „Bijlmematuur” heeft gedepu teerde staten op de klandestiene werk zaamheden opmerkzaam gemaakt. Het heeft gedeputeerde staten „zeer onaangenaam getroffen”, dat Amsterdam op deze manier heeft geprobeerd de beslissingsvrijheid van GS te beïnvloe den.” Met de werkzaamheden loopt Am sterdam vooruit op de beslissing, waar toe het provinciaal bestuur is geroepen op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zo stelt de provincie. WOENSDAG 28 JULI 1976 66e jaargang nummer 225 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Een Lockheed SR-71 verken ningsvliegtuig heeft gisteren een recordsnelheid behaald van 3.356 km per uur. Functionarissen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Beale zeiden dat daarmee het vorige wereldrecord dat op naam stond van een Russische MIG-25, is gebroken. De Mig vloog in 1967 2.981 km per uur. mant, 020- tel. Er zit een merkwaardige en eigenlijk enigszins verbijsterende wisselwerking tussen twee berichten in het nieuws van vandaag: op de planeet Mars is de graaf arm van de Viking-robot begonnen met in de grond te wroeten om sporen van organisch leven te ontdekken; in Noord-Italië, nabij Milaan, zijn deskun digen uit diverse landen bezig in de grond te wroeten om de aard van het dodelijke gif op te sporen, dat door een explosie in een chemische fabriek ruim 70 hectaren bewoonde en bebouwde grond heeft doordrenkt. Ofschoon een overmaat aan science fiction een nuchter begrip voor beide .feiten heeft bedorven, confronteert de werkelijkheid de mens op dit ogenblik met twee op zichzelf staande verschijn selen, die beide zeer geschikt zijn om de aardbewoners tot enige bezinning aan te sporen. Aan de ene kant: wellicht heeft op Mars leven bestaan dat ten gronde is gegaan, en aan de andere kant: de aarde is zeer geschikt om levende organismen te doen gedijen, zolang tenminste die levende organismen zelf niet zo stom zijn om zichzelf uit te roeien. De toekomst zal in een onophoudelijke reeks onthullingen de mens steeds meer doen leren over de planeten van zijn eigen zonnestelsel en de hemellichamen daarbuiten, en dus over zichzelf, zijn biologische geschiedenis, zijn herkomst, zijn levenskansen, zijn te verwachten lotgevallen. Wat in Italië is gebeurd, hoort daar onvermijdelijk bij. Het is vaak genoeg voorspeld, er is in alle toonaarden voor gewaarschuwd, men be hoeft eigenlijk met de beschikbare fei tenkennis slechts na te denken om te weten dat zoiets moest gebeuren en overal ter wereld opnieuw zal gebeuren. Maar er is sléchts een dier op aarde dat hardnekkig weigert de werkelijkheid tot maatstaf van zijn handelen te nemen, dat is de mens. De getechniseerde samenlevingen pro duceren de meest afschuwelijke vergif ten in diverse vormen voor doeleinden die vaak in geen verhouding staan tot de risico’s. Cosmetica, deodorants, artikelen die slechts strekken tot een vermeende levensluxe maar ook oorlogsgassen, bac teriologische wapens, tot vernietiging van levensorganismen strekkende pro- dukten worden op een enorme schaal vervaardigd, niet eens met het doel ze te gebruiken maar voornamelijk om de economie op gang te houden. De kans dat een dode planeet Aarde eens aan andere bewoners van het oneindige we reldbestel een les zal kunnen leren hoe zij zelfmoord kunnen vermijden, is niet eens meer „science fiction”. Nu niet meer, na Italië. Er valt op deze aarde nog veel meer te leren dan op Mars. Een handvol aarde uit Noord-Italië vormt kosmisch lesmateriaal. Helaas. Toevallig gebeurde de Italiaanse ramp tijdens de Olympische Spelen in Montre al. Daardoor hebben miljoenen er tot dusver eigenlijk nog niets over gele zen. de ouderen. De Vollebregts en de Van Werkhovens hebben vrijwel niets be reikt.” De hockeyers spelen vanavond (Ned. tijd acht uur) de wedstrijd in de halve finale tegen Nieuw-Zeeland. Omdat de satelliet die de tv-pro- gramma’s overbrengt overbezet is kan het duel niet rechtstreeks worden uitgezonden. De NOS brengt het tref fen vanaf 23.25 uur in zijn geheel op het scherm. Van de Nederlandse springruiters heeft de jonge Henk Nooren het er gisteren prima vanaf gebracht. In het concours hippique dat door Alwin Schockemöhle werd gewonnen ein digde hij op de dertiende plaats. Het bestemmingsplan Gaasperdam vormt een bedreiging van de landschappelijke schoonheid van het riviertje het Gein, (op de voorgrond). Op de achtergrond de Bijlmerbebouwing. (luchtfoto C. de Boer) 1 )or

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1