Positie premier Miki binnen eigen partij nu versterkt Weer tekort op Amerikaanse Meer winst voor handelsbaJans Shell Oü Engeland ligt dwars in kwestie van Europese verkiezingen VERZOENENDE GEBAREN VAN KENIA EN OEGANDA jaar discrimineren Komende herfst onderhandelingen over toetreding van Griekenland tot EEG Tarief stop voor architecten !t*B „Einde aan dertig ERECHTEION Staatslening 1976 f 350 mln begroot Ministers hopen knoop op 20 september door te hakken Italiaanse communisten: LANGDURIG EN GECOMPLICEERD GESPRE K VERWACHT IN BRUSSEL door mco scheepmaker r 2 WOENSDAG 2 8 JULI 1976 3 BINNEN- EN BUITENLAND ;ns I. Kodama nd eld rch 'en Eenvoudig om ers 'en en be- iet- die de- jks De ten tet- er- dit le ien hij via 1e- tar w ii Arrestatie Tanaka veroorzaakt grote opschudding in Japan fabriek Lockheed. I te van een Ik lees dat het 2500 jaar oude Erech theion. het tempeltje op de Acropolis in Athene waarvan het dak door zes eai^a- tiden oftewel vrouwspersonen wordt ge dragen, vanwege de luchtvervuiling van de plaats des onheils naar een museum zal worden overgebracht. waar het van een transparant» plastic laag ral worden voorzien en air-conditioning ervoor zal zorgen dat het voor het nageslacht be houden zal blijven. (Van onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen) nse aar >tie ing gen nse net De Britten willen het verkiezingsbe- sluit vastgelegd zien in een conventie. Premier Takeo Miki, die Tanaka was opgevolgd, toonde zich verrast over de te heffen- Saccucci werd na de uitspraak van de Italiaanse rechter door de Britse autoriteiten vrijgelaten en werd voor het laatst gesignaleerd in Spanje. BRUSSEL De Europese Gemeen schap en Griekenland beginnen komende herfst met de onderhandelingen over de toetreding van Griekenland tot de EEG. Dinsdag werd in Brussel het formele startsein gegeven voor de besprekingen, die na algemene verwachting lang gesproken wordt over twee jaar en gecompliceerd zullen zijn. overgangs- staat over moeten stellen over vijf jaar volledig lid In de eerste helft van 1976 maakte de maatschappij een netto winst van 3672 miljoen dollar vergeleken met 2225 mil joen in dezelfde periode van 1975. Per aandeel werd 529 tegen 339 dollar ver diend. Een omzetcijfer over de eerst» helft van dit jaar is niet bekendgemaakt. In de eerste zes maanden van 1975 werd voor 43091 miljoen dollar omgezet. daaruit de consequenties trekken”, haf hij kort voor zijn aftreden, nog gezegd. te worden van de EEG. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft al uitgerekend dat het Griekse lidmaatschap die eerste vijf jaar aan de Negen 1 miljard gulden per jaar gaat kosten. Mtf D. net nee het Ijd- I in i 26 che lie, lo- (Van onze redacteur in Brussel Jao Gerritsen) NAIROBI (REUTER) Oeganda en Kenia hebben gisteren een verzoenende houding aangenomen in hun propagan- daoor og, die dreigde uit te lopen op openlijke vijandelijkheden nadat Kenia door Oeganda was beschuldigd van een olieblokkade. ou- na- tijd zier mit de in zier en nu- seft gen den na- .000 ;ul- ens rde .ta lig ■ins rdt an ge- ds ing ise- lels ten. rag dig. ade da zal den in- ïtie ;en ran rio nte sti- een jke nee nen de het V. and :ge- ;ar- ng- dat den leid hij dn- zijn ek- er- d« tni- ing •ige jen, af- het ran het een in ga de dl- ig"> eer ties het ba- en- tnet sute is >rs- d» Tanaka, die van eenvoudige komaf is, heeft een groot vermogen verworven door activiteiten in de bouwnijverheid, die hij door zijn familie liet beheren. Hij was de eerste de het ambt van premier bekleedde zonder een opleidingte heb ben genoten aan een der betere scholen of carrière te hebben gemaakt in rege- ringsdienst. Toen de arrestatie van Tanaka giste ren bekend werd, kwamen de kranten met extra edities uit en zakten de aan delen op de Tokiose effenctenbewrs. De Keniase minister van Buitenlandse Zaken, dr. Moenjoea Wayaki. hebben ontvangen vertegenwoordiger van Lockheed in Toko. Hiro Hiyama, in de tijd dat Lockheed in Japan de Tristar Airbus wilde verkopen. De voormalige president van Lockheed, Kotchian, had tijdens de verhoren voor de commissie- Church in februari de 58-jarige Tanaka al aangewezen als een van de „hoge functionarissen” in Japan die van Lock heed smeergeld had ontvangen. Sinds dien zijn in Japan 15 vooraanstaande Japanners, onder wie topfiguren van de luchtvaartmaatschappij All-Nippon Air ways, gearresteerd. arrestatie van zijn voorganger, die grote invloed heeft in de regerende liberaal- democratische partij (LDP). Miki heeft uiteindelijk het onderzoek naar het om koopschandaal doorgedrukt en heeft al vanaf het begin gezegd, dat hij de partij zou „zuiveren”. De val van Tanaka heeft Miki’s positie in de partij versterkt. Binnen de partij was een machtsstrijd gaande tussen de stromingen van Tana ka en die van Miki. DEN HAAG (ANP). Bouwkundige architecten (dus niet bijvoorbeeld tui narchitecten en binnenhuisarchitechten) mogen de tarieven voor hun werk niet verhogen. Dit blijkt uit een prijzenbe- schikking, die gisteren in de Staatscou rant is gepubliceerd. Deze beschikking komt in de plaats van een beschikking uit 1975, die intussen is verlopen. Het piet toestaan van een tariefsver hoging is volgens het ministerie van Economische Zaken in overeenstemming met het regeringsbeleid: de beoefenaren van vrije beroepen mogen in de tweede helft van 1976 hun tarieven niet verho gen. Op 20 september hopen de ministers de knoop te kunnen doorhakken. Minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zag nog een lichtpunt: de politieke wil om er uit te komen is volop overeind gebleven, concludeerde hij na afloop van het beraad. Zoals bekend wilden de Europese regeringsleiders dat voor eind juli de juridische haken en. ogen bij de Besluitvorming uit de. weg zouden zijn geruimd. BRUSSEL Meningsverschillen bin nen de Britse regering zijn er de oor zaak van dat de ministers van buiten landse Baken van de negen EEG-landen het gisteren, evenals een week geleden, niet eens konden worden over de vraag hoe aan de beslnitvorming ever de di recte verkiezingen van het Europees parlement juridische vorm moet worden gegeven. Als voorzitter van de zogenaamde as sociatieraad tussen de Negen en Grie kenland, dat sinds 1961 met de EEG is verbonden, sprak minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) van een „histori sche dag”. De Griekse minister Papali- gouras zag in de honorering van de Griekse aanvraag van het EEG-lidmaat- schap door de Negen een bewijs voor de „oprechtheid van de Europese verdra gen”. Deze fraaie woorden konden niet ver hullen dat in het gebouw waar de Euro pese ministers plegen te vergaderen een enigszins matte sfeer hing. Die werkte er zeker aan mee dat de associatieraad geen enkel ander besluit nam. De Griek se vertegenwoordigers beperkten zich er toe het aanbod van de Gemeenschap voor financiële hulp in de komende vijf jaar 950 miljoen gulden voor kennisgeving aan te nemen. ken. De belangrijkste zijn beëindiging van alle vijandige daden door Oeganda, terugtrekking van de Oegandese troepen van de grens met Kenia en ophouden met het maken van aanspraken op Ke- niase gebieden, zoals die de laatste tijd door Oeganda naar voren zijn gebracht. Waiyaki eiste voorts dat Oeganda „het vermoorden van in dat land wonende Kenianen” zou staken. NEW YOR (Reuter). Shell Oil Company de Amerikaanse tak van de Koninklijke Shell Groep heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een netto winst van 1649 miljoen dollar gemaakt vergeleken met een batig saldo van 118 miljoen dollar in dat tijdvak van het vorige jaar. Per aandeel komt dat uit op 237 tegen 175 dollar. De omzet bedroeg 2279 tegen 22135 miljoen dollar. om de Britse te verkla- DEN HAAG (ANP). Het bedrag van de 9*/2 percent 15-jarige staatslening 1976 is vastgesteld op 350 miljoen gul den. De inschrijvingen van banken en commissionairs in effecten overtreffen dit bedrag. Vandaar dat hierop 80,6 per cent zal worden toegewezen. Dit heeft het ministerie van Financiën meege deeld. Hij zou dat geld van de toenmalige De invoer nam toe met 99 percent tot 10.093 miljoen dollar. Dat betekende de grootste maandelijkse toeneming in elf maanden. De uitvoer gaf een stijging van 14 percent tot 9716 miljoen dollar te zien. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben de Verenigde Staten voor 1048 miljoen dollar meer ingevoerd dan uitgevoere. Papaligouras liet niet na te vermelden dat Griekenland een goede klant van de Negen is. Onze handelsbalans met de EEG vertoont een tekort van 1100 mil joen dollr. zei hij. Dit cijfer illustreert waarom de Grieken, zoals Papaligouras zei, de onderhandelingen /o snel moge lijk maër niet oppervlakkig willen vol tooien. Van der Stoel vermeldde nog dat de uitbreiding van de EEG „niet opgevat mag worden als een verzwakking van haar institutionele structuur”. Evenals vorige week kon de Britse regering, die intern verdeeld is, niet instemmen met een compromis (een raadsbesluit met apart te ondertekenen akte) dat juridische experts van de Ne gen hadden opgesteld. In het licht hier van handhaafden ook de Fransen hun reserves. Er moet overigens ook nog een Een weinig vermeld maar belangrijk aspect van de Griekse toetreding is dat de Europese Gemeenschap van tien voor praktisch 100 percent zelf verzorgend zal zijn op het gebied van subtropische landbouw. Veel van dergelijke produk- ten die nu nog uit Derde Landen wor den ingevoerd, zullen dan door Grieken land worden geleverd. Deze omstandig heid zal ongetwijfeld zijn weerslag heb ben op de betrekkingen tussen de Ge meenschap en de niet met de EEG geassocieerde Middellandse-Zeelanden, die dezelfde produkten willen exporte ren. De andere EEG-landen, maar vooral Frankrijk, houden vast aan een gewoon besluit van de Europese ministerraad, dat eventueel voorzien kan worden van een akte teneinde het internationaal ju ridische karakter van dit besluit te on derstrepen. (Van onze redacteur in Tokio) TOKIO. De arrestatie van de voormalige premier Kakoei Tanaka heeft in Japan grote opschudding veroorzaakt. Tanaka, die van juli 1972 tot eind september 1974 premier is geweest, wordt ervan beschuldigd gedurende zijn ambtsperiode een bedrag van 4,2 miljoen gulden aan steekpenningen te hebben geïncasseerd van de Amerikaanse vliegtuig- De Griekse minister voor Economische Samenwerking Papaligouras (links) met mi nister Van der Stoel in Brussel. oplossing komen voor de Deense bezwa ren. Kopenhagen wil het passief kies recht voor de Deense leden van het Europees parlement beperken tot de le den van het Deense parlement. De president van Oeganda, Id’i Amin, zou gezegd hebben dat hij zijn troepen nimmer over de grens met Kenia zou laten trekken. Kenia, dat de olieblokka de ontkende, maakte een lijst van zeven punten bekend als voorwaarden vooi normale betrekk'ngen met Oeganda. Belde partijen zouden positief staan tegen' va be.n ddellng door derden in hun geschil en volgens goedingelichte kringen heeft 'de secretarls-generaal van de Oranisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Willjam E'teki Mboumoee, beslo ten donderdag naar Nairobi en Kampala te gaan. De parlementaire commissies die een communist als voorzitter krijgen, zijn in de Kamer van Afgevaardigden: constitu tionele zaken, financiën en schatkist, openbare werken en verkeer en in de senaat: begroting en landbouw. De Italiaanse communisten krijgen verder het voorzitterschap van de se naatscommissie die zich bezighoudt met verzoeken van de justitie om opheffing van de onschendbaarheid van parle mentsleden, zodat zij vervolgd kunnen worden. De Italiaanse Kamer van Afgevaardig den heeft gisteren voor de tweede maal besloten de arrestatie en vervolging van het neo-fascistische parlementslid San dro Saccucci mogelijk te maken door diens parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Saccucci wordt ervan be schuldigd op 28 mei de 21-jarige Luigi Rosa te hebben gedood- Dit gebeurde tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de uiterst rechtse Italiaanse sociale be weging (MSI) in de overwegend commu nistische bergstad Sezze bij Rome. Oog getuigen hebben gezegd dat het neo- fascistische parlementslid een pistool richtte op een aantal mensen die hem hinderlijk interrumpeerden tijdens zijn toespraak tot de bijeenkomst. Saccucci, een 32-jarige oud-luitenant van de parachutisten, ontvluchtte na de schietpartij Italië maar werd op 13 juni in Londen gearresteerd op verzoek van de Italiaanse autoriteiten. Op 7 juli be paalde een rcheter dat de herverkiezing van Saccucci in het parlement tijdens de algemene verkiezingen automatisch diens parlementaire onschendbaarheid had hersteld. De vorige Kamer van Afge vaardigden had voor de eerste keer op 8 juni besloten zijn onschsndbaarheid op ROME (REUTER) De Communisti sche Partij van Italië, heeft gisteren haar blijdschap uitgedrukt over een be sluit haar het voorzitterschap toe te wijzen van zeven parlementaire commis sies. Hiermee is een einde gekomen aan „dertig jaar absurde discriminatie”, ver klaarde zij. Het besluit betekent dat de op één na grootste partij van Italië voor het eerst voorzitters voor kamercommis sies mag leveren. In juni reeds werd Pietro Ingrao, vice-voorzit ter van de CP, gekooen tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. In Brussel wordt algemeen aangeno- een reeks gecompliceerde men dat het twee jaar zal vergen alvo- maatregelen die Griekenland in rens overeenstemming is bereikt De officier van justitie in Tokio, Toy- osjima, die met de zaak belast is, moet om zijn beschuldiging tegen Tanaka hard te kunnen maken, echter eerst WASHINGTON (REuter). De be hoefte van de Verenigde Staten aan olie heeft ertoe geleid dat de invoer van het land in juni een waarde van meer dan tien miljard dollar te zien heeft gegeven. Het betekende het vijfde maandelijkse handelstekort in de eerste helft van dit jaar. Het Amerikaanse ministerie van handel meldde dat de invoer in juni 3373 miljoen dollar uitkwam boven d» uitvoer. Dat kwam voornamelijk door een toeneming van de olieinvoer met 35 percent tot bijna 27 miljard dollar. De Negen besloten wel dat zij zijner tijd, waarschijnlijk komends herfst, een intentieverklaring zullen af geven inhoudende dat zij op het aan grenzende zeegebied een exclusieve vis- serijzone van 200 mijl zullen afkondigen als andere landen daar ook toe over gaan. Wat de overige economische acti viteiten in deze zone betreft zal het gemeenschapsrecht van toepassing zijn. Dit laatste betekent een nederlaag voor de Britten die zich tot nog toe op het standpunt stelden dat alleen het land Groot-Brittannië tot de Euro pese gemeenschap is toegetreden en niet alle andere gebieden, zoals delen van de zee, waarover de Britten soevereiniteit uitoefenen. Een uitspraak van het Euro pese hof werd aangegrepen bezwaren onontvankelijk ren. achterhalen op welke manier Tanaka het geld besteed heeft. ..Ik wil ook weten waarom en hoe Lockheed een zo grote betaling heeft gedaan”, aldus Toy- osjima. Vermoed wordt dat het omkoopgeld Japan is binnengekomen via de notoire voormalige oorlogsmisdadiger en onder- wereldfiguur Kodama. Kodama is zelf nog niet aangehouden, wegens zijn sleqhte gezondheid. Hij is wel aange klaagd wegens het ontduiken van in komstenbelasting en het overtreden van de bepalingen aangaande buitenlandse deviezen. Tanaka, die samen met zijn vroegere secretaris Enomoto werd gearresteerd, nam eind 1974 ontslag als premier toen hij in de pers werd beschuldigd zich te hebben verrijkt door grondspeculaties. Hij heeft dat pertinent ontkend. „Kan ik mijn naam niet zuiveren, dan zal ik De belofte van Amin dat zijn troepen Kenia niet zullen binnenvallen is vol gens Radio-Oeganda geuit tijdens een gesprek met de zaakgelastigde van Libië in Kampala. Deze bac} daarbij verzekerd dat L’ble het mogelijke zeur doen om Oeganda in zijn oiieprobleem de helpen de hand te bieden. De minister van buitenlandse zaken van Kenia, Moenjoea Waiyaki, maakte dinsdag de vocrwaardein bekend op grond wv -.-rn z in land aan normalise ring van de betrekkingen wil meewer- Zowel de Britse als de Franse opvat ting komt voort uit z®rg over de moge lijke reacties van tegenstanders van Eu ropese verkiezingen in de nationale par lementen. Daarom wenst Londen een „zware” overeenkomst als een conventie en is Frankrijk daar juist tegen: Parijs wil voorkomen d at de indruk ontstaat dat het bij de verkiezingen om iets anders gaat dan hetgeen reeds in de Europese verdragen is voorzien. Welke gedachten gaan door me heen als ik zoiets lees? Ik heb Be v»o» v geordend: 1. Mooi zo. Ik heb het een jaar of zeven geleden nog xien staan op de plek waar het altijd gestaaan heeft, waar het dus thuishoorde, en dat kan niemand mij meer afpakken. Het aantal mensen dat het daar nog heeft zien staan slinkt bovendien per dag, dus mijn herinnering wordt steeds exclusiever. 2. Moet ik nu niet met mijn dochter van 1 jaar en twee maanden een week- end-viiegtocht naar Athene maken om haar op het laatste nippertje, voor het te laat is, het Erechtheion nog op zijn oada plaats te laten zien? Goed, ze zal het niet ten volle beseffen, maar we kunnen foto’s maken waarop ze aan de voet van zo’n caryatide rondkruipt en dan zal ze toch altijd kunnen zeggen dat ze het tempeltje nog op zijn oorspronkelijke plaats heeft zien staan. Mag je een kind, uit gemakzucht of om zuinigheidSTede- nen. een dergelijke ervaring onthou den? 3. Ze zullen er toch hopelijk wel voor zorgen dat de air-conditioning in het museum gelijk is aan de air-conditioning zoals di» 2500 jaar geleden op de Acro polis bestond? 4. Zo’n plastic laagje kan dunkt m» geen kwaad. Zolang het er maar niet gaat uizien als een bejaarde Duitse toe riste in de regen, gehuld in zo’n door zichtige plastic regenjas. De Nachtwacht is tenslotte ook opnieuw gevernist, en laten we onze auto niet ook tectilere» tegen de weersinvloeden? De Amerika nen hebben hun oorlogsvloot op dezelfde manier opgeslagen, voor betere tijden, dus ik denk dat het Erechtheion er na de behandeling uitziet als de verpakte dij van een kalkoen in het vriesvak van de supermarkt- 5. Er wordt nu een marmeren kopie van het Erechtheion op de opengekomen plaats neergezet. Ik kan het hier niet naslaan, maar als ik me niet vergis was een van die daktorsende vrouwen al een kopie, omdat een kwalijke Engelsman het origineel heel vroeger heeft overge bracht naar het British Museum, - dat deftige Gebouw voor Gevonden Voor werpen. Het Griekse ministerie voor Cultuur wil nu ook de bussen met hun stinkbenzine uit de buurt van de Acro polis weren, en eisen gaan stellen aaa d» kwaliteit van de stookolie die in d» omringende huizen gebruikt wordt. Maar zou hij daar niet liever 300 jaar mee wachten, totdat de marmeren kopie die zelfde doorgroefdheid van eeuwen wacht houden heeft verkregen die het origi neel vertoont? 6. Wat is tegen op een kopie? Die ene burger van Calais die op de stoep van het Stedelijk Museum in Amster dam staat, is tenslotte ook een kopt» die zich heeft losgemaakt uit de oorspronke lijke beeldengroep van Rodin. In het Griekse paviljoen in Terre des Hom mes”. de Acropolis van de Expo 67 in Montreal die al duidelijke tekenen van verval vertoont, worden ook kopieën van beroemde Griekse beelden tentoon gesteld, en die lijken sprekend, zolang je ze niet pal naast het origineel zet. Men zal er dan ook verstandig aan doen het museum op geruime afstand van d« Acropolis neer te zetten, zodat zelfs de snelste heen- en weerhollers geen gede tailleerde vergelijking ten nadele van de kopie kunnen maken. 7. Als ze nu toch een kopie van het Erechtheion gaan maken, laten ze dan meteen een kopie van het origineel ma ken, en geen exacte kopie van het door de eeuwen aangetaste monument, dat trouwens (die ene caryatide!) al ten dele een kopie is. Een kopie van een kopie is dat niet een cacaobuseffect? Een gloed nieuw Erechtheion, van kersvers wit blinkend marmer dat in de zon pijn aan je ogen doet, rondom gaaf en onbescha digd en onaangetast door de luchtver ontreiniging, - dat zou pas een moedige restauratie zijn! Het Erechtheion zoals de antieke Grieken het. als een van die voorbeelden van moderne architectuur, bewonderden of weghoonden. Het Er echtheion zoals het bedoeld was, en niet zoals we het mooi hebben leren vinden omdat het de tand des tijds zolang heeft weten te weerstaan. Wij hebben de Nachtwacht nu toch ook in zijn oor spronkelijke staat teruggebracht? KAKOEI TANAK? ij

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3