ONRUST IN HET PORTUGESE LEGER 1] Brabantse Biesbosch besmet met botulisme Weer gas gevonden in Noordzee het weer in europa nuUpaQfbank uuait nederiond dlUgk Bouwbedrijf tijdens vakantie opgeheven Nederland nog steeds de grootste chocolade-exporteur ter wereld Fabriek geeft verklaring over gifwolk Piranha’s als bescherming tegen dieven „Voorwaarden koppelen aan investeringen” De nieuwe Lumoprint IK4 brengt sensationele omwenteling op kopieer-gebed O HALVE PRIJS LE TRICOT dingier fel de moeite specialist in Wclcird. noten meubelen wc Speciaal voor u! TWINTIG MAN OP STRAAT Situatie verergert snel Ramp bij Seveso: Viking gaat graven 1976 2 8 WOENSDAG JULI BINNEN- EN BUITENLAND 4 Profiteer nu!! l vindt u bij ons voor de Lucie Linden, Ralph, Kio, Picone, Erika Rössler enz. Alle japonnen, deux-pièces, rokken en bonneterie van be kende huizen, zoals: Barteljorisstraat 27 Haarlem, tel. 320618 Te zien en te demonstreren bij uw exclusieve Lumoprint LX 4 dealer: kantoorcentrum breestraat 52 beverwijk tel. 02510 2 77 41 spaarspecialisten sinds 1817 ua persb van beurs binne kome geboi word beurs Voor de ongelooflijk lage prijs van f 7.950,-* kan ook uw bedrijf nü op normaal papier kopiëren. Met de nieuwe Lumoprint LX 4. Ja, nog dit jaar vrij en blij in uw nieuwe auto, uw eigen caravan, tent of boot? Niet genoeg geld? Een Persoonlijke Lening verschaft het u. KERKEN ZUID-AFRIKA: <5^2 Je (ADVERTENTIE) Zware aardbeving treft China GOUGH WHITLAM (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) is vanochtend De van (ADVERTENTIE) D< •3 •excl. B.T.W. Lumopriiet (ADVERTENTIE) Wisselend over de hele wereld geregistreerd. Hong kong meldde „een ernstige aardbeving” om 4.47 uur (20.47 uur onze tijd). Gevreesd wordt dat Tientsin, op 120 km ten zuidoosten van Peking, meer te lijden heeft gehad van de beving. Vol gens het Amerikaanse geologische insti tuut te Golden zou het epicentrum bijna aan de zuidkant van deze stad met zes miljoen inwoners hebben gelegen. Een h'ridi speet word waar echte leefd onde: die werd straa tijd toor tijd overl heffe een beur: daan voor ze Ho sti nü aa hv De voor Haai Twei gang P.J.l verti zijn twee IJmi inge: pers zeke rech verb het vaar stra: 1 IJr de: trv tie hie pai me lijl me mi F N S H J. d R b o S S c C v F Dode vogels zijn aangetroffen in het Wilhelminakanaal bij Oosterhout, in een zandwinput bij Hooge en Lage Zwaluwe en op het industrieterrein Moerdijk. On der de dode exemplaren zijn ook roofvo gels aangetroffen. Die blijken zich te goed gedaan te hebben aan de gestorven watervogels. Kieviten zouden de laatste DEN HAAG (ANP). Er is opnieuw een - als interessant omschreven - gas- veld gevonden in het Nederlandse deel van de Noordzee. De put bevindt zich op ongeveer 120 km ten noordwesten van Den Helder, bijna op de grens tussen het Nederlands en het Engelse continentaal plat. De Raad heeft besloten „de noodzake lijke maatregelen te nemen om deze organisaties te neutraliseren”. Voorts is een werkgroep belast met de ..interne reorganisatie” van de revolutionaire raad, opdat deze beter uitgenust zal zijn om zijn constitutionele functies uit te oefenen. LONDEN Vic Feather, van 1969 tot 1973 secretaris-generaal van het over koepelende Britse vakbondsorgaan TUC is vandaag in een Londens ziekenhuis overleden als gevolg van een hersen bloeding die vier dagen geleden was begonnen. Feather, die in 1974 in de adelstand werd verheven tot Lord Fea ther, was 68 jaar. relduitvoer aan cacaopoeder voor onze rekening, terwijl dit voor cacaoboter (export in 1975 bijna 60 miljoen kilo) ongeveer 40 percent van het wereldto- taal is. Wat de export van chocoladeproduk- ten betreft is Nederland eveneens de koploper. Vorig jaar steeg de uitvoer Amerikaanse seismologen in Golden (in de Staat Colorado) hebben gemeld, dat het de zwaarste aardbeving sinds twaalf jaar is. De sterkte was 8,2 op de schaal - andere plaats _die mogelijk ernstig is van Richter en het epicentrum moet ergens in de provincie Hopei liggen, 160 km ten zuidoosten van de hoofdstad. LISSABON (AFP) In het Portugese leger z\jn nog steeds clandestiene politieke groeperingen in de weer. Tal van kranteberichten maakten de afgelopen tijd al melding van wrijvingen tussen linkse en rechtse stromingen en groeperingen die vinden dat het leger zieh politiek afzijdig moet houden en anderen die het leger blijven zien als beschermer van de Portugese revolutie. AMSTERDAM Nederland is nog steeds veruit de grootste exporteur ter wereld wat betreft cacao- en chocoladeprodukten, zo blijkt uit het jaarverslag 1975 van de Nederlandse Cacao en Cacaoprodukten Vereniging. De totale uitvoer van de Neder landse cacao-industrie nam met ongeveer vijf percent toe tot 220.5 miljoen kilo. van chocolade-artikelen van 76,6 miljoen tot 79,5 miljoen kilo. De nummers twee en drie op deze wereldranglijst, Enge land en Ierland, voerden zo’n 30 miljoen kilo minder aan chocoladeprodukten uit. Onze chocolade-export is voornamelijk gericht op de EEG (met Duitsland, dat meer dan de helft afneemt, als voor naamste handelspartner). Volgens het jaarverslag is het binnen landse verbruik van chocolade-artikelen vorig jaar vrij laag gebleven. Er trad een daling op van 61,4 miljoen tot 59,7 miljoen kilo. Per hoofd van de bevol king ging de chocoladeconsumptie om laag naar 4,3 kilo (in 1974 was dat nog 4,5 kilo). De wereldproduktie van de grondstof cacaobonen bedroeg vorig jaar 1,55 mil joen ton, een niveau dat slechts eenmaal eerder in 1972 (1,59 miljoen ton), is overtroffen. De voornaamste producent van cacaobonen is nog altijd Ghana, gevolgd door Brazilië, Nigeria en Ivoor kust. Op de ranglijst van cacaobonen-im- porterende landen neemt ons land de vierde plaats in. De eerste drie plaatsen worden bezet door de Verenigde Staten, West-Duitsland en de Sovjet-Unie. GENÈVE. (UPI) Het gif dat in de Noord-Italiaanse streek rond het stadje Seveso overlast geeft is de stof „trich- loorfenol” en wordt uitsluitend gebruikt voor de produktie van hexachlorofeen. Deze stof wordt op zijn beurt toegepast in deodorants en andere substanties die lichaamsbacteriën heten tegen te gaan. De bovenstaande informatie is gisteren verstrekt door het Zwitserse concern Givaudan, de moedermaatschappij van de Italiaanse fabriek waaruit het gif ca. drie weken geleden in een bedrijfsonge val ontsnapte. Een woordvoerder van Givaudian zei te betreuren dat de suggestie is gewekt als zou het badrijf niet hebben willen samenwerken met de Italiaanse autori teiten. D’66-fractieleider Terlouw heeft mi nister Vorrink (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) gevraagd om voorzorgs maatregelen die moeten voorkomen dat zich in ons land een „gifwolkramp” kan voordoen. Tevens wil hij weten in welke Nederlandse fabrieken met trichloorfe- nol wordt gewerkt. Ook wijst hij de minister erop dat er veel minder gevaarlijke grondstoffen be schikbaar zijn dan trichloorfenol, die echter wel duurder zijn. Terlouw vraagt zich af of het gebruik van dergelijke basisstoffen nog wel verantwoord is. Na de zware aardbeving die zich gis teravond in China voordeed, is vandaag weer een krachtige schok in hetzelfde gebied geregistreerd. Volgens waarne mingen van het KNMI in de Bilt was de beving die kort voor 12 uur werd gere gistreerd, ongeveer even sterk als die van gisteren een kracht van 8 op de 12-puntsschaal van Richter. Ook lag het epicentrum in hetzelfde gebied, circa 160 km ten zuidoosten van de hoofdstad Peking. Het bestaan van clandestiene groepen werd bevestigd in een communique van de Portugese Revolutionaire Raad, waar in staat dat de raad het probleem heeft besproken ,,van illegale activiteit die binnen de strijdkrachten wordt gepleegd door clandestiene organisaties met een politiek karakter.” U-3 PEKING (Reuter, AFP, UPI). In de Chinese hoofdstad Peking beeft van ochtend even voor de dageraad een serie aardschokken duizenden mensen de straat op doen vluchten. Muren scheur den en veel zijstraten zijn bezaaid met brokken steen en vensterglas. NEW YORK (AFP). Een Zuldaf- rikaanse juwelier, exposant op een vakbeurs in New York, laat de kost bare goudstukken die hij toont bewa ken door een schooi Braziliaanse pi ranha’s (de piranha is een kleine, maar uiterst vraatzuchtige roofvis). De getoonde goudstukken zijn „kruger-rand” met een ounce zuiver goud elk. Ze liggen uitgestald op de bodem van hetzelfde aquarium waar in de piranha’s rondzwemmen. Het idee is niet helemaal nieuw. Vorig jaar liet een colega uit San Francisco zijn kostbare collectie ju welen bewaken door een giftige ta- rantula-spin. tijd ook in veel gevallen voedsel zoeken in het water, omdat de wormen in de droge grond geen kans hebben omhoog te komen. Bijgevolg zouden veel kieviten verzwakt zijn. Het botulisme kent verschillende vari anten. Botulisme C is voor de vogels het meest schadelijk. Dit virus wordt pas gevaarlijk bij een watertemperatuur van boven de 20 graden celcius. Botulisme A, B en E kan voor de mens schadelijk zijn. Deze vormen zijn in de Biesbosch nog niet geconstateerd, maar zij kunnen ontstaan als kadavers van dode vogels te lang in het water blijven liggen. De werkgroep „Behoud Biesbosch” heeft kritiek op de instanties die zich bezighouden met het botulisme. De groep vindt, dat de ernst van de zaak onderschat is en dat er te laat een zoekactie naar kadavers op touw werd gezet. De werkgroep en andere deskun digen zijn het er over eens, dat het toelaten, van water uit het Haringvliet in de Biesbosch de problemen met het botulisme snel zou kunnen verhelpen. De landbouw zou daarvan echter de dupe worden, omdat de wateren in West-Brabant dan een hoger zoutgehalte zouden krijgen, terwijl er juist een schreeuwende behoefte is aan zoet wa ter. Dit is vandaag meegedeeld door „Pennzoil Nederland Company”, die voor concessiehouder NV Noordwinning in blok K 13 van het plat de boringen en alles wat er bij hoort, uitvoert. In dit blok is sinds februari al een put werk zaam waaruit gas via een pijpleiding naar het vasteland stroomt. Het nieuw aangeboorde veld heeft bij proefnemingen al een produktie te zien gegeven Van maximaal 1,1 miljoen ku bieke meter per dag. Over de omvang van het veld kan volgens de woordvoer der van Pennzoil nog weinig worden gezegd. Het ziet er volgens Pennzoil zeker interessant uit en de genoemde maximale dagproduktie is relatief hoog, maar men weet niet hoe groot de reser ves zijn. JOHANNESBURG (DPA). De se cretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, John Rees, heeft de westerse landen gewaarschuwd tegen voorzetting van investeringen in Zuid- Afrika in hun huidige vorm. Op de jaarvergadering van de Raad van Ker ken in Hammans-kraal zei Rees dat investeringen de apartheid ondersteunen en bijdragen tot het dreigende rassen conflict. Rees verweet de buitenlandse geld schieters, die tegelijktertijd Zuid-Afrika kritiseren als waren ze buitenstanders, huichelarij. Bovendien had hét bedrijf voldoende opdrachten. Voor de vakantie heeft de directeur zijn mensen nog getracteerd omdat het bedrijf zo goed ging”. De ontslagenen hebben volgens de vakbond overigens hoogstwaarschijnlijk weer ergens anders werk gevonden. De bacterie gedijt het best in de kada vers van de vogels. Daarom worden de dode vogels geborgen, zodat de kans op een grotere verspreiding wordt tegenge gaan. Op de foto een amateur-ornitho loog in de polders rond Halfweg bezig met zijn trieste werk. MADE-DRIMMELEN (ANP). De Biesbosch blijkt een van de watergebie den in ons land te zijn, die het zwaarst door het botulisme zijn getroffen. Vol gens degenen die sinds vorige week in de Biesbosch zoeken naar kadavers van vogels moeten er duizenden dieren aan dit virus overleden zijn. Nadat eerst de Dordtse Biesbosch door het botulisme was getroffen, komen nu ook berichten dat de Brabantse Biesbosch in sterke mate besmet is geraakt. )van onze redactie buitenland) PASADENA. De speurtocht naar mogelijke vormen van leven op Mars kwam vandaag in een belangrijke fase. De mechanische arm van de Viking-1 zou in werking worden gesteld en een schepje Mars-grond in zijn in de romp geïnstalleerde laboratorium deponeren voor analyse. Men zal echter tot 9 augustus geduld moeten hebben om vast te stellen of er leven aanwezig is in het grondmonster. Vrijheid, blijheid Van de ingevoerde cacaobonen voert ons land het grootste deel uit in de vorm van eind- en halffabrikaten. Voor al bij de halffabrikaten cacaopoeder en cacaoboter neemt Nederland een over heersende positie in. Met een exporthoe- veelheid van circa 42 miljoen kilo ne men wij ongeveer de helft van de we- getroffen, is Tangsjan, een stad van ruim een half miljoen inwoners op 105 km ten noordoosten van Tientsin. Voorts vraagt men zich af, hoe het staat met de olievelden van Takang, die iets ten zuid en van Tientsin liggen. Toen de aardbeving zich voordeed, be vonden de Australische oud-premier Gough Whitlam. diens vrouw en de Australische ambassadeur in China, Stephen Fitzgerald, zich in Tientsin. Di plomaten in Peking kregen van de Chi nese autoriteiten te horen, dat de Au straliërs vrijwel ongedeerd waren geble ven. Volgens diplomatieke kringen liep alleen mevrotiw Whitlam een lichte beenwond op, doordat in haar hotelka mer een spiegel brak. KENNEMERLAAM3» MMUIDEN CZ Vermoed wordt dat er weinig slacht offers zijn in Peking. De politie waar schuwde de bevolking op straat te blij ven wegens gevaar van nog meer schok ken. De gezinnen zaten op straat te kaarten of te ontbijten. Het grootste warenhuis van de stad vertoont diepe scheuren. Verscheidene lage gebouwen in de oudere delen van de stad zijn gedeeltelijk ingestort. De Chinezen hebben de aardschokken deze keer blijkbaar niet zien aankomen. Zij beweerden anderhalf jaar geleden veel mensenlevens te hebben gered met het nauwkeurig voorspellen van een aardbeving van 7,3 op de schaal van Richter in de provincie Liaoning. China geeft nooit cijfers over doden bij rampen, maar de officiële berichten duiden erop dat bij de vorige grote aardbeving, in de zuidwestelijke provin cie Joenan vorige maand, veel menset. zijn omgekomen en grote schade is aan gericht. aardbeving UTRECHT (ANP). Directeur N. J. van Stekelenburg va* het gelijknamige bouw- en aannemingsbedrijf uit Utrecht heeft zijn twintig werknemers een on aangenaam vakantieslot bezorgd. Tijdens hun vakantie heeft hij het bedrijf stop gezet e n een administratiekantoor op dracht gegeven zijn personeel met on middellijke ingang te ontslaan, aldus districtsbestuurder J M. A. Bouwman van de federatie Hout- en Bouwbond NKV/NVV. Volgens de brief die de twintig ont vingen, moest het bedrijf worden geli quideerd omdat de schulden te hoog waren opgelopen en deden de werkne mers er goed aan contact op te nemen met het gewestelijke arbeidsbureau en de vertegenwoordiger van de bedrijfs vereniging. Directeur Van Stekelenburg is met de noorderzon vertrokken. Districtsbestuurder Bouwman: „Het is ontzettend vreemd wat hier is gebeurd. Er is geen faillissement aangevraagd. De weersvooruitzichten voor de ko mende dagen: Britse Eilanden: In het noorden en noordoosten veel bewolking met plaatse lijk regen en maxima van 18-23 graden. In het zuiden en zuidwesten droog en meest zonnig ,22-27 graden. Scandinavië-Denemarken bewolkt met enkele buien maar in het zuidoosten achter de Noorse bergen in Denemarken overheersend zonnig. Tem peraturen van ongeveer 14 graden in het noorden en langs de westkust tot 23 graden in het zuiden. Noord-Duitsland DDR, Polen: Wisse lend bewolkt met vooral in het oosten plaatselijk een bui. In laaggelegen gebie den 16-20 graden maar aan de zuidzijde Alpen tot 25 graden. Balkan: Veranderlijke bewolking met plaatselijk regenof onweersbuien. 25 graden in het westen tot 30 graden plaatselijk in het oosten. Landen rond en eilanden in Middel landse Zee: Meest zonnig vooral in de middaguren bij zee, maar ook plaatselijk een fikse regenof onweersbui. Tempe raturen meest 26-31 graden maar in het binnenland van Spanje en Griekenland tot 35 graden. F» si I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4