in Santpoort Man met valse Jongens van de gestampte pot OVER IJMUIDEN GESPROKEN.. Springconcours Santpoort in drie afdelingen dollarbiljetten aangehouden „Freetime jass” 1 Enorme schaar voor knippen van zware stalen platen ;v Mi A COED IDEE NA TIEN JAAR BELOOND Ii Halenbeek I Het „Vuurschip'7 6 BIJ CONSTRUCTIEBEDRIJF E. DE VRIES •OB IJMOND 1976 WOENSDAG 2 8 JULI WC s In en oin Haarlem door Jan .van Baarsel ni de Ld de gi ve tij Br Castricum Velsen-Noord Beverwijk 450 JONGENS VAN DE GEST Iedereen kende hen in het oude IJmuiden, de jongens van de ge stampte pot die een goede boter ham en een flinke borrel ver dienden door hun waren te slij ten op de koopvaardijschepen wanneer deze bij of in de sluizen lagen. Een veelverkocht artikel: vis van IJmuiden, verser kon het immers niet. Maar wat doe je als handelaartje wanneer je de ene dag vis hebt overgehouden die je de andere dag nog kwijt wilt? Op de koopvaardijschepen wisten ze echt wel hoe ze konden nagaan of de vis vers was: wanneer de kieuwen bleek waren zat er let terlijk en figuurlijk een luchtje aan. s •*- Velsen-IJmuiden Wijk aan Zee Heemskerk .X JI Agenda „Once u.: »*JIP«AXX\XXXXXX- ,De Expositie Huygensstraat. i i i i tegenover het lunapark. De toegang gratis. Deze schaar is voorzien van 32 hydrauli sche cilinders met een capaciteit elk van 80 ton. Het hydraulische gevaarte, dat overi gens volkomen beveiligd is, zal in hoofd zaak worden gebruikt om voor „derden” te knippen. „Natuurlijk gebruiken wij die schaar in eerste instantie voor ons eigen werk, maar in deze streek is er echt behoefte aan een dergelijk instru ment, zodat de schaar zeker prodüktief voor ons zal zijn”, vertelde de heer De Vries, wiens bedrijf onder meer staal constructies maakt alsmede plaatwerk in de ruimste zin des woords. oudere lezers herkennen de mannen toch wel. en de st ot e 1< v 1 i i ■t I f 1 Ni mi vo kli de de br v g a h F a li d 1 BI groe de schr mee toen W’ ei g' k ir n tl sc he >,v SC Cl in ,The u.: te to n< kl vi gi et ki ni De heer G. H. Visser te Bloemendaal- „Als trouwe lezer van „Van Gat tot Stad” trof mij het stukje over Gerrit Halenbeek, mijn grootvader. Volgens mjjn moeder fietste hij driemaal in de week gedurende drie jaar Egmond- IJmuiden v.v. Hoewel wij zelf niet zoveel teken- en schil derwerk van mijn grootvader in de familie hebben zou een stuk geschiedenis van IJmuiden terug te vinden zjjn aan de hand van tekeningen, aquarellen, schilderijen en por tretten welke mijn grootvader in de loop der jaren heeft gemaakt. Zeer vele mensen zjjn door hem geportretteerd. Het gebeurde in die jaren dat treinbeambten en mensen van de post hun diensten op dc posttrein ruilden om zo doende in de gelegenheid te zjjn samen met mijn groot vader dienst te doen en zich dan in de trein te laten ver eeuwigen. Ook vele rustieke piekjes, havengezichten, boten e.d. zijn door hem aan het linnen toevertrouwd. Misschien is er ooit eens een mogelijkheid om de werken van deze zeer bescheiden doch begaafde man tezamen te brengen en hiervan een tentoonstelling in te richten. Gaarne zou ik hierbij mjjn hulp willen verlenen”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad onder vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch onder nummer 023-378601). Bij Hoogovens heeft een medewerker van de centrale personeelsrapportering, de heer W. Kamink, een beloning en een zilveren ID-speldje in ontvangst geno men van zijn directeur ir. G. Wilmink. Het goede idee, dat tien jaar geleden door de heer KSmink was ingediend, betrof een effectietieve methode om het ziekteverzuim te controleren. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 upon a time in the west”. Mstad De man zei dat hij de biljetten had gevonden. Het valse geld is in beslag genomen en he1! onderzoek wordt voortgezet. YC den passeerden als ze binnen waren gekomen het café Braam halverwege. Daarom werd dit café in de kortste tyd „het Vuurschip Haaks”. Die naam heeft het tientallen jaren behouden”. De heer M. P. Kocx, Santpoort: „Ik herinner me dat je by dat café „het Vuurschip” altijd veel schelpen kon zien liggen. Het café werd eerst gedreven door Bart Braam, later door diens zoon Dorus. Bij de J. P. Coenstraat was de boerderij van Jantje Braam; bij de Wijk aan Zeeërweg die van Willem Braam; bij de Kennemerlaan de boerderij van Thijs Braam”. Mevrouw E. Koelman-Wijker, Haarlem: „In de buurt van het café graasden de koeien. Je had daar het „Braamsveld”. DIVERSEN DONDERDAG 29 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen 19-21.30 u. IJMOND Door de Hoogovenbewa- kingsdienst is woensdag een 34-jarige man uit Heer Hugowaard op het hoofd bureau van de politie Velsen afgeleverd. De man was in het bezit van zestien valse biljetten van honderd dollar. BIOSCOPEN Kennemer Theater, zeestraat. 19 en 21.15 u.: ’’Grizzly”. 19.30 ’’Decs me ronde”. Luxor Theater, Breestraat. 19 ’’Blue movie”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op donderdag van 19.30 en 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. IJrins, Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel. 2512C. DIVERSEN SANTPOORT Er zijn drie afdelin gen vastgesteld voor het springconcours op het terrein aan de Hagelingerweg, waarmee zaterdag 31 juli om 12.30 uur de Santpoortse feestweek wordt geopend. De eerste afdeling is bedoeld voor begin nende combinaties met een maximale hoogte van 60 tot 80 cm; bij een eventu ele barrage zal „op tijd” worden gere den. In de tweede afdeling zullen gevor derde combinaties uitkomen; de maxi male hoogte is 100-110 cm, waarbij wordt gelet op fouten en tijd. Grote belangstelling wordt in het bijzonder verwacht in de derde afdeling, waar een maximale hoogte van 115 cm zal gelden; er wordt in twee manches gereden, de eerste met maximaal twaalf hindernis sen, de tweede met maximaal acht hin dernissen. Zo nodig zal er tweemaal een barrage volgen. Een der hoogtepunten van de middag zullen de dressuurproe- ven zijn, die de instructeur Chiel Cnos- sen met zijn Lippizaner zal geven. Het springconcours, waarvan de technische verzorging in handen is van manege De Weers in Velsen-Zuid, heeft zoals alle onderdelen van de Santpoortse feest week, plaats onder auspiciën van de Harddraverijverniging Santpoort en omstreken. De toegang is geheel gratis. Sommige jongens van de gestampte pot hielden rekening met een derge lijk onderzoek. Had de vis te lang in het ijs gelegen dan maakten ze een snee in een van hun vingers. Ze lieten een paar droppels bloed in de kieuwen vallen die daardoor al hun bleekheid verloren. Zo werd de oude vis weer „fish of this morning”. Bij hun aanprijzing smeten de mannen van IJmuiden bovendien de vis krachtig op het dek, zodat deze nog even leek te bewegen. Een niet meer in IJmuiden wonen de maar nog dikwijls aan IJmuiden denkende lezer, die we in deze ko lommen ,X van IJ” zullen noemen, heeft voor ons herinneringen aan de ze tak van nijverheid in de omgeving van de sluizen op papier gezet. De namen en bijnamen van de handela ren hebben we veranderd. Voor jon gere lezers doen deze niets ter zake. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: xOnce upon a time in the West". Omdat Hoogovens zelf sinds kort de ziekieverzuimcontrole van het GAK heeft overgenomen, is het idee van de heer Kamink na tien jaar uit de la gehaald. Daarom werd tijdens de kleine huldiging niet alleen het goede idee geprezen, maar kreeg de indiener tevens een pluim voor zijn geduld. TENTOONSTELLINGEN Zeekleuterschool, Dorpsduinen. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckstijn, Rijksweg, Velsen. Dag. 10-12 u. en 14-17 u. behalve maandag. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen. Dagelijks geopend vnn 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, geopend dinsdag en donderdag 10-16 u. en op aanvraag. Tel.: 02510-91022 of 93088. Pencentrum, Kanaalstraat, IJmuiden. Totale overzichtstentoonstelling 100 jaar Noordzeeka- riaal en IJmuiden. Geopend op di., do. en vrij, van 10-12 uur. Op di. t.m. zo. van 14-17 uur eh op di. t.m. vrij, van 19-21 uur. Museum Van Gelder, Doodweg, Velsen- Noord. Tentoonstelling ,,80 jaar Van Gelder, oudste industrie aan het canaal”. Geopend di., wo., do; en vrij, van 14-16 uur. Ruïne van Brederode, Velserendlaan, Sant poort. Tentoonstelling „18 Heren van Bredero de”. Geopend dag. 9.30-12 uur en 13-17 uur (beh. ma.).‘ Oude Raadhuis Oud Velsen, Archeologische tentoonstelling „3500 jaar Velsen”. Geopend ma. t.m. vrij. 13-17 u. Za. gesloten, zo. 10-17 u. Tuin Beeckestijn, beeldententoonstelling van Amerikaanse kunstenaar Peter Chinni. Landgoed Beeckestijn, Tentoonstelling Ken nemer Laridhuizen. Geopend dag. van 10-12 u en 14-17 u. Zondagmorgen en maandag geslo ten. IJMUIDEN. Machinefabriek Constructiebedrijf E. de Vries aan Kaplanstraat heeft een gigant van een platenschaar in bedrijf genomen. Grote re en zwaardere objecten in de order portefeuilles maakten het nodig ook zwaarder materiaal in te zetten. „Honderd jaar Noordzeekanaal en Oud Mid- den-Kennemerland"; geópend tot 13 augustus van dinsdag tot en met zondag van 14-17 en 19-21 u. Ned. Herv. Kerk, Julianaplein. Expositie emailleplastieken en glastechnieken van zr. Felicitas Schellekens; geopend 19-21 u. DIVERSEN WOENSDAG 28 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 29 JULI De zon, Voorstraat. 20 u. kienen met VVV. De kolos, die veertigduizend kilo weegt knip platen staal op een lengte van zes meter en twintig millimeter dik met evenveel gemak als waarmee de huisvrouw esn lap stof knipt. In vak kringen heet het, dat de platenschaar een „knipcapaciteit van 6000x20” heeft. en 21.15 SANTPOORT. De reeks muzieka vonden die in de Santpoortse feestweek door de Harddraverij vereniging worden georganiseerd wordt zaterdag 31 juli om 8 uur geopend met een optreden van „The Freetime Old Dixie Jassband”, een formatie die vorig jaar bij een „streetpa- rade” in Santpoort bijzonder veei succes heeft gehad. De band treedt op in het tijdelijk vermaakcentrum De Bierelier, TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Tentoonstelling „Kunst uit Friesland”: geo pend tot en met 15 augustus op dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14-17 u. DIVERSEN WOENSDAG 28 JULI Progress-soclëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45; volwas senen 19-21 u. DONDERDAG 29 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Buitenbad 7-20 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Het woord is aan „X van IJ’’: „We nemen een diepe duik in IJ- muidens verleden. Gaan terug tot de jaren vóór de Eerste Wereldoorlog, omstreeks 1909. Het aan boord gaan van de binnenkomende en uitgaande koopvaardijschepen ondervond toen geen belemmering, dank zij het feit dat de in- en uitklaring ter plaatse door de douane geschiedde. Als ge volg van deze omstandigheid ontwik kelde zich tijdens het schutten in dé sluizen een levendige kleinhandel met deze schepen, onder meer in vis. ’t Was een bijzonder slag mensen die door hun persoon en hun wijze van optreden zich typeerden en een stempel drukten op hun omgeving. Hun kwinkslagen zijn voorgoed ver stomd, hun grollen zijn geschiedenis geworden. Bij al hun verschillen had den ze één eigenschap gemeen, ’t Waren namelijk jongens die liever een halve liter dan een glaasjevol consumeerden van het vocht dat Schiedam zijn wereldnaam en -faam bezorgd heeft. Tot de bekendste typen behoorden de „in combinatie” werkende „lepie” de Hertog en de „Vlerk”. Dat waren een paar jongens van de bombazijn- kamer. Geen middel was hun te gor tig waar het gold hun waar aan de man te brengen. lepie” was de run ner van het duo. Onder een stort vloed van woorden prees hij de waar aan. „Fish of this morning” behoorde steevast tot zijn termen. Zijn radheid van tong kwam hem hierbij uitste kend van pas. De „Vlerk” ontleende zijn bijnaam aan zijn onwillige linke rarm. Hij was de uitvoerder en klet ste de vis op het dek, hopend op spartelen. Beperkte het resultaat zich tot het zielloos gelil en getril als van een pudding dan was het ipoeilijk nog van „fish of this morning” te spreken. Geen nood, de kieuwen wer den geopend en alle twijfel van ’s ko pers zijde was onmid dellijk opgehe ven; de bloeddroppels uit de snee in de vinger hadden hun werk goed gedaan. Eens trachtte de „Vlerk” vergeefs zijn vis te slijten aan de bemanning van een Engelse „blauwpijper”: Chi nezen. De oorzaak van het mislukken der „onderhandelingen” lag in het feit dat in ’t want een haai hing te drogen die een penetrante geur ver spreidde. Geen liefhebbers van „fish of this mórning” derhalve. De ■.Vlerk” raakte in mineurstemming. Toen het schip de sluis verliet zei ik hem: Je zult als Chinees maar zulke vis voorgeschoteld krijgen. Het com mentaar van de „Vlerk” loog er niet om: ,,’k Mag leie dat-de d’r in blijft als-ie ze opschaft”. Een ander welbekend type was de „Stille”: een korte, gedrongen man, het hoofd bedekt met dun, rossig haar; twee grijsblauwe ogen keken gewiekst de wereld in. Hij was wan trouwig van aard: Nu had hij daar wel gegronde reden toe. Sommige lieden schenen er namelijk behagen in te scheppen zijn magazijn een houten kist gevuld met vis en ijs met stenen te bekogelen. De reactie van de gedupeerde was ongeschikt om van de kansel af herhaald te worden en deed denken aan een re peterende breuk. Het is gebeurd op de „Engels-Lon- denboot” dat de steward hem na afhandeling der viszaken vroeg: „Do you like a gin?” Nou, dat was tegen geen dovemansoren gezegd. De ogen van de „Stille” glommen reeds bij het vooruitzicht. De steward tapte hem een borrel in van een dermate volu me dat een geroutineerde drinker er eens op zijn gemak voor zou gaan zitten. De „Stille” zag kans het geval in één teug door zijn keelgat te gieten. Na afloop wreef hij zich eens vergenoegd over de buik en keek hij zijn gastheer aan met een gezicht van „nou, vrind, waar blijf- je met je tweede, ik kan toch niet op één been lopen?”. De Brit was echter zo ver standig een geval van acute verdo ving te voorkomen, gezien het zware gehalte van de aangeboden drank. Meesmuilend ging de „Stille” de loopplank af, bezield met het voorne men zijn tekort aan de wal aan te vullen. En dat hij het niet bij voor nemens heeft gelaten staat zo vast als een meerstoel boven het kanaalwa ter” Tot zover de herinneringen van lezer „X van IJ”. x c’ DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, Brandweer Santpoort 370750; voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. donderdag 10-11.30 UUre en 14.30-17.30 uur en 18-21 uur. Woensdagavond van 19 tot 21 uur. Filiaal Zeewijkplëin 19-21 uur. Sociaal Advies Bureau: Donderdag 9-10 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur De Déuinpan, Duinweg, Santpoort. Gezinsverzorging Hulp aan de bejaarden en langdurig zieken, Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t.m. vrij. 9-10 uur. Tel. 02550-11830 en 22109. Openlüchtbad „Heerenduinen", ma t.m. vrij. 6.45 u tot half uur voor zonsondergang. Zat. 10-17.30 u. en zon. 10-16.30 uur. Muziektent Beeckestijn, Aanvang 14.30 u. Poppentheater Henk Abbing met „Spanning en pret met de Maanraket” Algemene Bond van Bejaarden, afd. Urn Donderdag Marktplein 8 uur vertrek bustocht. Informatiecentrum: Recreatiegebied Spaam- woude (B.oerderij Crayenstein-Machineweg Halfweg). Geopend: zat. en zo. 11-16 uur; ma. t.m. vrij. 10-12 uur. Speeltuin: In Veilige Haven, geopend dag. van 9.30-1130 en 13-16.30 uur. WOENSDAG 28 JULI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Amstelstraat 44: vol wassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 29 JULI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.Zeestraat 81. tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 9-12 en 13.30-15.30 u.buitenbad 9-18 ii. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden. 20 u. klaverjassen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. p Alarmnummers. Politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. In deze rubriek is verscheidene malen het café van Braam genoemd, een welkome pleisterplaats voor degenen die op weg waren van IJmuiden naar Velseroord en omgekeerd. Hier enige herinneringen uit de lezerskring. De heer A. Kwak te Santpoort: „Het café van de oude Bart Braam lag bij het begin van het Zwarte pad naar Velseroord (bij de tegenwoordige spoorweghalte Juliana- kade). Ik meen dat de naam was „Zomerlust”. (Inderdaad - J. v. B.), In de volksmond was de naam echter „het Vuur schip Haaks”. Wanneer de mannen naar huis gingen kwa men zij langs „het Vuurschip”, waar ze eerst een afzakker tje haalden. Het café was tevens boerenbedrijf. Later werd het door de zoon Dorus gedreven. Als kinderen waren we vaak op het erf want het was er altijd leuk om te spelen”. De heer J. Kat te Driehuis: „Als jongen ging ik veel naar IJmuiden om schepen te bekaken. We passeerden dan het café van Bart Braam. Daar waren twee dochters, Jo en Keetje, en een zoon, Dorus, die vaak met de sehelpwagen naar hét strand ging om schelpen te vissen voor de kalk ovens. Als ik me goed herinner heette het café „Zomerzorg" of „Zomerlust”. Dat is later, toen de stoomtrawlers naar IJmuiden kwamen en de machinisten en stokers op „De Heide” (het tegenwoordige IJmuiden-Oost) woonden, de verzamelplaats van de bemanningen geworden. Het café werd omgedoopt in „Vuurschip de Haaks” en dat is het tot de sloop gebleven. Ten westen ervan bevond zich een ruige vlakte. Het was daar dat de haringnetten werden gedroogd en door de boetsters gerepareerd; die vrouwen en meisjes kon je by goed weer al van verre horen zingen. Langs dat land liepen we naar de visdrogery, waar scharren en wij,- ting werden schoongemaakt en gezouten om dan aan „speeten” te worden geregen voor het drogen”. De heer G. F. Meesters, Haarlem: „De stoomtrawlers van IJmuiden passeerden op hun weg naar de visgronden het vuurschip Haaks en de trawlergasten die op De Hei woon- MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23) 19.3o u.: „Een half uur woord en muziek”, spreker ds. G. W. Ijzerman, orga nist Kees Huges. 20 u.: Wandelconcert door leerlingen van de Zomeracademie voor orga nisten. Donderdag 15 u.: Orgelconcert door Ewald Kooiman. Waaisekerk (Begijnhof 30) 19.30 u.Wandel concert door leerlingen van de Zomeracade mie voor organisten. Openluchttheater Bloemendaal (Hoge Duin en Daalseweg 2, Bloemendaal) Donderdag 20 u.: Concert door het Whittier Women’s Cho rus o.l.v. Noradele T. Higley, uit Amerika. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 19 en 21.30 u ..Mahogany", 14 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „In de klauwen van de draak”, 18 j. Lido (Houtplein) 14. 19 en 21.30 u.: genius”, 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 ..Grizzly”, 18 j. Luxor (Gr. Houstr.) 14, 19 en 2115 u.: „ur gendarme van Sanint Tropez. Louis de Fnès”, a.l. Roxy (Kl. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „One flew over the cuckoo’s nest”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Tommy", 14 j. Donderdag 19 en 21.15 u.„The genius", j. Dag. 14u. „Benji”, a.l. Cinema Quirldus Internationaal (L. Veer- straat) Doorlopende voorstelling 14-17 u. en 19- 23 u.: „Wonderful world of love”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6