HOVING: GUNSTIGE STECHER ACHTER LOTING BARBEL ECKERT Hordenrace moet over ZEGE IN GROOTSE HORDENFINALE; GARDERUD: STEEPLE-GOUD TWEEËNEENHALF JAAR ONGESLAGEN; RIA AHLERS TWAALFDE Uit de koers Verspringen ’n mysterie Richter tweede op „lange sprint” I fe r’-’ Montreal 1976 ff DONDERDAG 2 9 JULI 17 1976 SPORT 16 Machtsvertoon Casanas Straddle _KE N (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Nadat tijdens het Olympisch atletiektoernooi bij de heren al eerder het „tijdperk-Borzov” werd afgesloten, kwam er woens dag ook een einde aan de al zeven jaar durende Europese hegemonie en de nu vier jaar lange wereldhegemonie van de Oostduitse sprintster Re- nate Stecher, de tweevoudige Olympische kampioene van München. I imen-1 I i voor I A A v/wl 1 U MM 6 (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Ook Drut wees Amerikanen terug F maanden heeft Guy (Van onze speciale verslaggever) Guy Drut. alles opzij gezet voor een Olympische triomf. 1 ACKERMANN JUISTE WINNARES eerd (Vein onze speciale verslaggever) hoogspringen Lii 3215 ook door Drut wordt werelds beste horden- „Natuurlijk heeft de Fosbury-flop de ontwikkeling van het hoogspringen ver sneld, maar ik dacht dat nu weer is bewezen, dat je ook met de straddle V. js li er sn 8- Moei- ilet of IV, v lagen onale trela- 023- a. 21 in li fe in >0 ie s. ft ir omo- i klas leuze leder Film- 143. iditio- g 24, >omo- im. 1e leder, ncab louds Rosemarie Ackermann: opnieuw hoger dan wie ook. Van het Russische trio kogelslingeraars toonde Joeri Sedich zich in Montreal de sterkste. Hier is hij bezig tijdens zijn win nende worp. de Oostduitse vijf- door de DDR nog leermeester (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. De Verenigde Staten dreigt de grote verliezer te worden van de vierjaarlijkse atlettek-happening, die gisteren in Montreal haar vjjfdc dag beleefde. Moesten de Amerikanen in de voorbije jaren al lijdzaam toezien hoe de Sovjet-Unie maar vooral de DDR haar atletes in sneltreinvaart voorbij snelde, dichter bij huis dan de laatstee jaren ooit eerder het geval was, dreigen de Amerikanen nu ook hun bij de heren tot voor kort nog onaantastbare positie kwjjt te raken. In Montreal krijgt Amerika de rekening gepresenteerd voor de achtergebleven ontwikkeling van de atletiek op de universiteiten, per traditie een opvangcentrum van talent. „Er zal de komende jaren keihard gewerkt moeten worden, anders kan Amerika het wel voorgoed vergeten”, oordeelde bronzen hordenloper Willie Davenport, acht jaar geleden in Mexico City winnaar van het goud. rika heb ik die twee onderdelen kunnen bijschaven”. In zijn zorgvuldig samenge stelde plan de campagne ter voorberei ding op Montreal, vervoegde Guy Drut zich vervolgens nog eens een aantal weken bij de Italiaan Sandro Calvesi in Brescia, de schoonvader van de voorma lige hordenloper en Europees kampioen Eddie Ortoz, die beschouwd als ’s trainer. MONTREAL. Rond het ver springen in Montreal hangt een mys terieuze sfeer. Dat bleek al bij de damesfinale, waar de afstanden erg tegenvielen. Woensdag was dat bij de heren, die de kwalificaties afwerkten, niet anders. Hoewel er dit seizoen al 21 atleten boven de acht meter kwa men, gelukte dit gisteren niemand. I Hoving, die zich in Stockholm voor Montreal kwalificeerde met een nati onale recordtijd van 3.37.3, moet bij de eerste drie eindigen om zich in de halve finale te lopen. Zijn andere tegenstanders tussen haakjes de beste prestaties zijn: de Deen So rensen (3.40,1), de Hongaar Zemen (3.38,9), de Zweed Svensson (3.40,1), de Portugees Saiona de Jesus (3.40,6) en de Fin Loikkanen (3.38,3). In de halve finale van de 100 meter horden dames was het hele maal raak. De Russische Kononova toucheerde de een na laatste horde, die het daarnaast staande obstakel, dat nog door de Roemeense Stefane- scu moest worden genomen, van de plaats schoof, Kononova vijfde op de wereldranglijst viel na Stefane- scu nog te hebben geraakt. De laatste bereikte wandelend de finish, maar Kononova stapte uit de baan. Nadat eerst was besloten beiden te diskwali ficeren, werd besloten Stefanescu nog een kans te geven. Dit samen met de zes ongehinderd finishende halve fi nalisten, die vandaag zonder Konono va opnieuw op jacht gaan naar een finaleplaats. Tot dusver zeventien keer stond de 110 meter horden op het olympische programma, vijftien keer werd een Amerikaan gekroond tot kampioen. De laatste niet-Amerikaanse triomf dateer de zelfs van de Spelen van 1928 en kwam toen op naam van Syd Atkinson uit het reeds lang door het IOC verban nen Zuid-Afrika. Het succes van Guy Drut, die in zijn ereronde werd begeleid door twee dolenthousiaste supporters, de een met ontbloot bovenlichaam, de an der gestoken in het nationale tricot, betekende trouwens in meer dan een opzicht een historische triomf. In Mon treal werd de gekrulde Fransman, de houder van het wereldrecord met 13,1 seconden, de eerste Europeaan die Olym pisch goud op dit onderdeel verover de. Met die door Guy Drut doorbroken Amerikaanse hegemonie werden de Ver enigde Staten in feite zelf het slachtoffer van de eigen ontwikkelingshulp. Genoot Halsey Crawford, de sprintkampioen, zijn opleiding als atleet aan de universi- teit van Michigan, Guy Drut werkte dit jaar de hele maand onder Amerikaanse leiding aan de verbetering van zijn start- en hordentechniek. „Daarvoor was m’n start eigenlijk nooit optimaal, maar ook de aanzet naar de eerste horde kon veel beter. In Ame- De afgelopen Drut, een uiterst veelzijdig atleet, getui ge al eens zijn score van 7565 punten in de tienkamp en een sprong van 5.05 meter met de polstok, zich alles ontzegd. In die maanden stond hem slechts één doel voor ogen: als eerste Europeaan de Olympische hordentitel veroveren. Toch scheelde het maar weinig, of de missie van de Fransman was toch nog mislukt. Door z’n hoofd razendsnel naar voren te gooien toen de finish nabij was, kon hij de Cubaan maar net voorblijven. Guy Drut later: „Maar pas toen in m’n naam bovenaan de lijst zag staan, ge loofde ik dat ik had gewonnen. Daar voor heb ik steeds getwijfeld. Het ver schil was zo klein, dat ik onmogelijk durfde te zeggen wie had gewon nen”. Een heel wat minder kleurrijke Olym pische kampioen dan Guy Drut was de Zweed Anders Garderud, de winnaar van de 3.000 meter steeple chase, die bovendien z’n eigen wereldrecord nog eens met 1,8 seconde verbeterde en bracht op 8.08.02. Zijn prestatie was er echter een van groot kaliber, de race een van dramatiek. En dan met name voor de Oostduitser Frank Baumgartl. Volkomen gelijk gingen Garderud en Baumgartl, die zich dapper had terugge vochten na eén aanvankelijke achter stand, op de laatste horde af. De Zweed, die met zijn flitsende demarrage een beslissende wending had gegeven aan dit heroïsche gevecht, leek de Olympische De nu 26-jarige lerares moest het afgelopen weekeinde op de 100 meter al buigen voor de nieuwe wereldrecord- houdster, de Westduitse Annegret Rich ter. Een zilveren medaille, die woensdag werd gevolgd door brons*, maar dus op nieuw via een nederlaag. Deze tegenslag voor de Oostduitsers werd 'overigens verguld door de onverwachte triomf, die de vijf jaar jongere Barbel Eckert al drievoudig Europees jeugdkampioene van ’73 op Annegret Richter en dus ook op Stecher, behaalde. In Montreal werd duidelijk, dat Rena- te Stecher het laatste jaar aan snelheid heeft ingeboet. „In de huidige topsport, en zeker op de sprintnummers, is het niet te doen om gedurende zoveel jaren de snelste te blijven. Vijf jaar is wel het maximum, zeker nu de top in de breedte zo sterk is geworden”, vertélde Renate Stecher, die in Montreal dan ook af scheid nam van het echte grote interna tionale atletiekgebeuren in de vorm van Europese kampioenschappen en Olympi sche toernooien. „Ik loop dit seizoen overigens echt nog wel wedstrijden in Oost-Duitsland en Polen”, aldus de Oostduitse, die naast drie gouden medailles ook nog tal van Europese titels veroverde en grossierde in wereldrecords. MONTREAL. De jury had het woensdag druk bij de olympische at letiekwedstrijden. Liefst vier atleten werden gediskwalificeerd en boven dien werd besloten donderdag een van de halve finales van de 100 meter horden dames te herhalen. Dis kwalificaties, die nogal wat topatleten vroegtijdig uit het toernooi deden verdwijnen als de vijf kilometerlo- pers de Belg Polleunis winnaar van een van de series— en de West- duitser Hildenbrand. Het tweetal werd later gerehabiliteerd en komt toch uit in de finale. Dit alles vanwe ge te opzichtig duwwerk. De Austra lische 200 m eter-hordenioopster Re nate Boyle, die zelfs mocht lonken naar een medaille, startte in de halve finale twee keer te vroeg. Die eerlijke ontboezeming deed de in middels 33-jarige Amerikaan na een van de meest fascinerende gevechten cp de 110 meter horden in de olympische atle- tiek-geschiedenis. Het was uiteindelijk Guy Drut, die met een voor het blote oog nauwelijks waarneembaar verschil tot .winnaar werd uitgeroepen voor de Cubaan Alejandro Casanas, die daarmee de sterke opkomst van Cuba als atletieknatie nog eens extra accentu eerde, en Willie Davenport. Die twee voudige nederlaag moet bij de Amerika nen bijna net zo hard zijn aangekomen als de ontluistering van de Amerikaanse sprinters op de openingsdag van dit atletiekgala. MONTREAL. Evert Hoving heeft het niet slecht getroffen bij de loting voor de series van de 1500 meter, die vandaag in Montreal wor den gehouden. Op papier is de Neder lander, die enkele dagen geleden op de 800 meter vroegtijdig werd uitge schakeld, de op twee na snelste in zijn serie achter de Amerikaan Cen trowitz (3.36,7) en de Belg Nevens (3.36,9). (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. De Russische ko- gelslingeraar Bondartchuk zorgde woensdag voor opschudding in het Olympisch Stadion. Na een ongebrui kelijke afzwaaier belandde de 7 kilo en 2,5 ons wegende kogel tussen een voor de startlijn van de 5-kilometer- race opgesteld staand groepjé atleten, onder wie de veelvoudige olympische kampioen Lasse Viren en Emiel Put- temans. Attente uitwijkmanoeuvres deden de Russische „aanslag” misluk ken. E- werk, topk- 'onin- 1. Dit nadat de enige Nederlandse verte genwoordigster, de Drentse Ria Ahlers, al geruime tijd gedoemd was tot de rol van toeschouwster. Al na 1.84 meter viel voor haar het doek, waarmee de in Montreal zo zwak te voorschijn komen de Nederlandse atletiekploeg eigenlijk de laatste hoop opgaf om nog te komen tot ten minste één klassering bij de laatste acht. De nog aan de start komende Evert Hoving (1500 m.), Eltjo Schuttel (tienkamp) en de op de marathon debu terende Jos Hermens lijken daartoe niei meer in staat. Een nieuwe teleurstelling dus. „Inder daad draaide ik in de training geweldig goed”, aldus de Emmense, die op 9 september gaat trouwen. Ria Ahlers, van wie velen toch een verrassing hadden verwacht. Vooral omdat zij zeker hei afgelopen seizoen tijdens sterk bezette internationale toernooien tot knappe verrichtingen kwam en bovendien tot twee keer toe de 1.87 meter overbrug de. Op 1.81 meter kwam de niet onver wachte eerste misser, die ze corrigeerde, zoals ze ook nog moeizaam de 1.84 meter (buikrol, red.) aan de top kunt blijven. Sommigen ligt die straddle nu eenmaal beter”, vond de nieuwe Olympische kam pioene, de Oostduitse Rosemarie Acker mann, met haar 24 jaren een bijzonder ervaren springster. Dit geldt overigens ook voor de 23-jarige Italiaanse Sara Simeoni, die zesde was in München, waar de bijna 30-jarige Bulgaarse Bla- goeva achter Ulrike Meyfarth het zilver greep om nu heel gelukkig het brons in ontvangst te nemen. Alle drie medaille-winnaressen gaven toe, dait ondanks die versnelde ontwik keling de veel ..floppende” jeugd in Montreal diep had moeten buigen voor de „oudere garde”, en eigenlijk ook voor de straddle, die ook Blagoeva tot in de perfectie beheerst. Daardoor werd het dan ook een be paald minder boeiende finale dan vier jaar geleden. Vooral het al tijdens de kwalificaties wegvallen van Ulrike Mey farth en de Canadese hoop Debbie Brill was er oorzaak van, dat het een „cleane” eindstrijd werd zonder hoogtepunten, hetgeen uiteraard niets afdoet aan de prestaties van het in de Olympische prij zen vallende trio. MONTREAL Hoewel het al erg lang geleden is, wist ze het nog te herinneren: „Inderdaad is het vandaag op de kop af twee en een half jaar geleden, dat ik voor het laatst werd verslagen”, waarbij Rosemarie Acker- mann-Witschas even terug gedacht moet hebben aan die wedstrijd in het Tsjechi sche Trinec, waar de Roemeense Corne lia Popescu nu als Cornelia Popa eveneens in Montreal aanwezig, waar ze achtste werd haar versloeg. Na die 28e februari ’74 deed de complete inter nationale hoogspringtop vergeefs pogin gen de 23-jarige Oostduitse studente van de zege af te houden. In Montreal was er een nieuwe poging, maar weer bleef de voor een hoogspringster kleine Rose marie Ackermann overeind. Ditmaal sprong ze via 1.93 meter 18 centimeter over haar eigen lengte. Het was meer dan genoeg voor het goud, want in een weinig sensationele finale haakten de Italiaanse Sara Simeoni en de Bulgaarse Yordanka Blagoeva na 1.91 meter af. In navolging van kampster heeft de immer als de grote leermeester be schouwde Sowjet-Unie op de vijfde atle- tiekdag eveneens een drievoudige triomf behaald. Maar zo mogelijk nog imposan ter dan het optreden van de DDR-atletes was het machtsvertoon dat de Russische kogelslingeraars Joeri Sedich (77.52 m), Alexei Spiridonov (76.08 m) en Anatoly Bondarchuk (75.48 m) etaleerden. Met uitzondering van de Westduitser Kar] Heinz Riehm, die twee centimeter te kort kwam voor het brons, bleven de overige finalisten ver bij het Russische geweld achter. De vijf kilometer belooft vrijdagavond een uitermate boeiend gevecht te wor den. Dat mag althans worden afgeleid uit het geringe onderlinge krachtsver schil dat er met name in de snelle derde serie bestond. De overwinning in deze heat ging naar de Brit Brian Foster, die deze afstand overbrugde in de nieuwe olümpische recordtijd van 13.20,34. Op merkelijk was de afwezigheid van de wel voor de vijf kilometer ingeschreven Portugees Sousa Lopes, die in de finale van de tien kilometer rondenlang het tempo aangaf maar uiteindelijk moest buigen voor de vernietigende eindsprint van de weer sterk lopende Lasse Vi ren. Na het toch vrij onverwachte verlies van de Verenigde Staten op de 800 meter, zullen de Amerikanen ook serieus rekening moeten houden met een neder laag op de eigenlijk per traditie door de Amerikanen beheerste halve afstand. De wijze waarop de Cubaan Juantorena, de imponerende triomfator op de 800 meter, de concurrentie in de eerste serie zijn wil oplegde, was opnieuw indrukwek kend. De laatste 100 meter telkens opzij kijkend liep hij spelenderwijs naar de overwinning in de nog aanzienlijk voor verbetering vatbaar zijnde tijd van 45.10. De andere halve finale werd gewonnen door de Amerikaan Newhouse, die als enige van de acht lopers onder de 45 seconden bleef. In de eindstrijd zal de Verenigde Staten naast Newhouse verte genwoordigd zijn door Parks en Fra zier. De Olympisch kampioen van München, de Amerikaan Randy Wil liams, kwam met 7.97 meter nog het verst. Zelfs een- sprong van 7.73 me ter was nog voldoende voor een plaats bij de eerste twaalf. De enige verklaring die de ver- springtop voor de magere prestaties heeft, is dat er in het van een heel tuim dak voorziene Olympisch Stadi on geen sprake is van zelfs ook maar een zuchtje rugwind. haalde, maar toen was al duidelijk, dat Ria Ahlers zich niet in het spel der groten zou gaan mengen. Op 1.87 meter moest ze dan ook afhaken en met nog negen andere springsters gaan toezien hoe de ereplaatsen verdeeld werden. Voor Ria werd het ten slotte een met de Russische Filatova en de Joegoslavi sche Hrepevnik gedeelde twaalfde plaats in het 21 springsters tellende gezelschap. Een lichte vooruitgang ten opzichte van München, toen ze debuteerde met een zestiende plaats via een hoogte van 1.79 meter. In de afgelopen jaren heeft bij het hoogspringen de ontwikkeling echter niet stilgestaan. Met een winst van vijf centimeter stijg je niet razendsnel op de ladder, waar de hoogste sporten in Mon treal opgeëist werden en dat was toch wel een verrassing door in feite routiniers. titel alsnog te zullen ontgaan. Toen sloeg echter het noodlot voor de Oostduitser genadeloos toe. Met zijn knie raakte hij de balk, verloor z’n evenwicht en plofte prompt tegen het rekortan. Haastig krabbelde hij overeind, maar zelfs het zilver zou de moedige Baumgartl nog ontgaan, doordat hij zoveel tijd verloor, dat de Pool Malinowski hem alsnog voorbijstreefde. JZENj V Vi' i W M 'VkhMMMMk..

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17