Nederland kwam daarmee op de vierde plaats Hoog puntentotaal Van Olphen bij de dressuur d Cubaan verbaast de atletiekwereld Goud van dames en heren Rusland superieur in de handbalsport Zeilmedailles Medailles Canadezen begrijpen nauwelijks wat er allemaal op het veld gebeurt Voetbal stelt op de Spelen weinig voor Japanners zijn beste judoka’s zijn verdeeld Lucas aast op vijfde „goud” op 10 km fa I Montreal 1976 IK - r 19 DONDERDAG 2 9 JULI 19 7 6 SPORT NN .1 1 'F; w - II BvÉ- i Alberto Juantorena: „Gouden medaille droeg ik aan Castro op”. JUANTORENA KAN 'f'i HISTORIE MAKEN Louki van Olphen: 1449 punten (Van onze speciale verslaggever) uit gaat hij het veld MONTREAL (ANP). De Sovjetunie heeft zowel bij de dames als de heren het goud gewonnen in de handbalsport, volgt verdeeld: goud, zilver, totaal: Sovjet-Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten West-Duitsland Bulgarije Japan Paden Hongarije Roemenië Groot-Brittannië Finland Zweden Italië Tsj echoslowaki j e Frankrijk Joegoslavië Noorwegen Jamaica Cuba Denemarken Trinidad, Tobago Mexico Canada Nederland België Portugal Spanje Australië Iran Oostenrijk Nieuw-Zeeland Brazilië Zwitserland Zuid-Korea 33 30 22 9 5 5 4 4 3 3 3 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 o o o o o o o o o 31 19 26 7 7 4 3 1 6 4 2 1 9 2 2 2 1 1 1 0 0 o 3 2 2 2 1 0 0 0 0 0 0 0 Een Olympisch voetbalgebeuren, dat niets üitstaande heeft met de verbroede ring der volkeren. Er wordt geschopt en Evenals in de DDR moet die brede basis topsporters opleveren. Dat gebeurt dan ook in een eigen lijk verbijsterend tempo, want nu al lijkt Cuba gereed om naast nummer» als de sprint en de 400 en 800 meter toe te slaan op een allerminst Zuida- merikaans nummer als, het discus werpen. Pikant detail is, dat op dit toch altijd sterke Oostduitse nummer de Cubaanse Romero met de Russi sche Melnik de grote favoriete is op dit nummer. En woensdag kon Guy Drut de Cubaan Casanas maar net voorbij blij ven op de 110 m. horden. Dat deze successen de goedkeuring kunnen wegdragen van Fidel Castro is duidelijk. Wanneer je in het CXlym- Olympdsch dorp om Fidel Castro af- baanse delegatie binnenkomt, sta je onmiddellijk oog in oog met Cuba’s president, zelf een basketbalfanaat. Je hoeft trouwens niet eens naar het Olympisch dorp om Fidel Castro af- gebeeld te zien. Een bezoek aan de Expo, en met name aan het Russisch paviljoen, leent dat Castro ook al eens ijshockey moet hebben gespeeld, want hij staat er op een ijsbaan in Moskou afgebeeld met in zijn handen een ijshockeystick. staatsamateurs uit Oost-Duitsland, Polen en de Sowjet-Unie. De DDR heeft het nationale elftal met Georg Buschner op de groep bij zich die als Dinamo Kiev stap gestuurd. Valery Lobanovski heeft tegen PSV speelde en Kazimir Gorski heeft de basis van München ’72 en '74 tot zijn beschikking. MONTREAL (ANP). Na de elfde wedstrijddag waren de medailles als brons, 23 18 19 11 7 7 6 6 7 4 0 0 2 3 4 1 0 0 o 2 0 0 6 3 1 0 0 4 1 1 1 1 1 1 87 67 67 27 19 16 13 11 16 11 5 4 13 7 7 4 2 2 2 3 1 1 9 5 3 2 1 4 1 1 1 1 1 1 De Sovjets hielden echter het hoofd koel en behaalden hun verdiende overwin ning op basis van hard en rustig verde digen. Al vrij snel werd een voorsprong van twee punten genomen en dart was eigenlijk voldoende. De Sovjetunie liet Roemenië geen moment langszij komen en speeide een gewonnen wedstrijd. Een Olympisch gebeuren ook, dat al een deel van zijn glans had verloren toen Ghana, Nigeria en Zambia afhaak ten. Zij hadden enige kleur aan het doffe geheel kunnen geven, zoals Zaire dat op de WK deed. En toch wordt er op het toernooi knap gevoetbald. In de ploeg van Polen, regerend Olympisch kampioen, derde op de WK te West-Duitsland, nog acht man die in München brons haalden. Robert Gadocha verdient té nadrukkelijk de kost in Frankrijk en schittert door af wezigheid, maar het hoogstmerkwaardi- MONTREAL (ANP). Japanners worden toch nog maar sporadisch ver slagen in hun nationale sport, het judo- Dat bleek weer eens tijdens de Olympi sche judowedstrijden in het middenge- wicht- Het heeft er geen moment naar uitgezien dat de vederlichte en supers nelle Isamu Sonoda het goud in deze klasse niet zou winnen. Valery Dvoini- kov, zeker zo sterk, maar minder snel, maakte weliswaar tn de voor- en tus- senronde op weg naar de finale een grootse indruk, maar in de finale tegen de Japanner was hij toch kansloos. Hij liet zich weliswaar niet vloeren, maar liep tijdens de finale zoveel achterstand op dat er over de zege van de Japanner Sonoda geen enkele twijfel kon bestaan. basketbalsport, zo’n super-talent is, daaraan twijfelt niemand meèr, nadat hij met zijn reuzenpassen die 800 meter ruimschoots in zijn voordeel besliste. Het negen miljoen inwoners tellende Cuba zelf zag echter geen kans om met het bescheiden sportka- der voor een effectieve begeleiding te zorgen. waarmee de hegemonie ondubbelzinnig is bewezen. De heren hadden de meeste moeite om de handbaititel van Joegosla vië over te nemen. In de finale tegen Roemenië moest haast letterlijk geknokt worden voor de winst, die uiteindelijk kwam met de cijfers 19-15. De dames versloegen in de finale Oost-Duitsland met 14-11. Uiteraard straalt de glans van de plakken die de Cubanen deze dagen nog zullen veroveren ook een beetje af op Oost-Duitsland. Hoe goed de betrekkingen met de DDR zijn, bleek bijvoorbeeld al vier jaar geleden, toen alle Oostduitse sportlieden die in München goud veroverden, enkele weken lang vakantie mochten houden op Cuba. Toen was het nog éénrich tingsverkeer. Wellicht dat de in Mon treal succesvolle Cubanen straks «en poosje in de DDR op vakantie mo gen... Nu vielen de groepen uiteen. Drie van drie landen, één van vier. Vijftien wed strijden, waarin 38 goals gescoord. Via kruisingswedstrijden, bleef tenslotte de gevestigde orde over: Brazilië, met een zeer jong team pure amateurs en de MONTREAL Komt het door het gebrek aan betrokkenheid? Of toeh de idee dat voetbal geen Olympische sport meer is? Feit is, dat de voetbal wedstrij- den op het Olympisch toernooi ons Euro peanen niet pakken. Goed, de Canadezen vullen het stadion, aan hun reacties is merkbaar dat ze begrijpen wat de be doeling is, maar dat de details hen volkomen voorbijgaan. Voorbeeld: het fluitsignaal van scheidsrechter Durantes uit Mexico zei hen niets, het gebaar met de wijsvinger naar de elfmeterstip even min. De reactie kwam pas toen Jürgen Dörner (DDR) de penalty achter Wladi mir Astapovski (Rusland) had gescho ten. ge feit doet zich voor, dat hij wekelijks tegen Jean-Claude Larrieu, Michel Pla tini (onthoud die naam!) en Jean Marc Schaer speelt in de Franse competitie, maar dat zij toch in Montreal aanwezig zijn. Ergo, op de Olympische voetbalvel den lopen verdraaid weinig échte ama teurs rond. Hoewel hetzelfde geldt voor wielrenners, zwemmers, atleten enz., doet de kleine reprise van de WK toch hoogst merkwaardig aan. Verschil is echter dat er tijdens het wereldkampioenschap vrij clean werd gevoetbald en dat er in Montreal, To ronto, Sherbrook en het Lawnsdownpark flink wordt geschaafd. René Courte, de secretaris van de FIFA: „Voordat de Spelen begonnen, zijn de scheidsrechters een week lang geïnstrueerd. Ze weten precies hoe ze moeten optreden. Als een speler zijn tweede gele kaart oploopt, en speelt de volgende wedstrijd niet mee. Strenger dus dan normaal, omdat hij zijn tweede gele kaart in een volgende wedstrijd kan krijgen”. Een aardige service, die door de scheids rechters niet op prijs wordt gesteld, omdat uit de slow motion ook blijkt dat de ware toedracht wel eens anders is. Die enkele prof die hun land d« rug heeft toegekeerd (Gadocha, Lubans- ki) laten ze wel thuis. Wat rest, is doodnormaal het nationale elftal, waar tegen échte amateurs kansloos zijn. De overwinning van de Russische her- enploeg mag toch wel verrassend heten. Het herenteam was tot deze spelen op wereld en Olympische kampioenschap pen nooit verder gekomen dan een vier de plaats bij de WK van ’72. In München, waar handbal voor het eerst op het programma stond, werd de Sov- jetploeg vijfde na een overwinning op West-Duitsland. In Montreal bereikte de ploeg de top. Op Joegoslavië, dart teleur stellend vijfde werd, na werden alle tegenstanders met gebruik van veel lichaamskracht zonder mededogen on deruit gehaald. MONTREAL Alberto Juantorena kan vandaag atletiekgeschiedenis schrijven wanheer hy na zijn indruk wekkende. triomf op de 800 meter in de wereldrecordtijd van 1.43,50 ook nog eens het goud op de 400 meter voor zich opeist. Daarmee zou de boomlange Cubaan voor een volstrekt unieke prestatie zorgen, want in de gehele Olympische atletiekgeschiede nis is het nooit voorgekomen dat een atleet een zo langzamerhand tot een verlengde sprint uitgegroeid nummer en een midden-afstand.snummer wint. Dat Juantorena dat kan, bewijst zijn plaats op de seizoen-wereldranglijst: de eerste positie met een voortreffe lijke tijd van 44,70 seconden. geslagen dat het een lieve lust is en de Canadese tv is in de meeste gevallen zo vriendelijk de pers ter plaatse ter wille te zijn met een pijlsnelle herhaling van de overtredingen. En, meestal gevolgd door beelden uit een ander perspectief. BROMO NT (ANP). Loukie van Olphen-Van Amstel, die woensdagoch tend als eerste Nederlandse deelneemster in Bromont in actie kwam in de landen- wedstrijd dressuur, kreeg voor haar proef in totaal 1449 punten. De 42-Jarige Blaricum.se, die met haar vosruin Alaric reed, mocht van de vijf juryleden de volgende cijfers noteren: 296, 268, 289, 314 en 282. De Nederlandse ploeg kwam daardoor op de vierde plaats. Van de acht deelnemers, die de proef in de ochtenduren aflegden, kregen er drie een hogere waardering dan Loukie van Olphen. Europees kampioene Christine Stückelberger (Zwi.) met Granat viel met 1869 punten het meest in de smaak. De Westduitser Harry Boldt deed met Woycek met 1863 maar weinig voor haar onder. De Deense Ulla Petersen met Chigwell verwierf 1552 punten. Ten aanschouwe van 16.000 toeschou wers heeft de Sovjetunie het in de finale tegen Roemenië helemaal niet ge makkelijk gehad. De toeschouwers wa ren allemaal op de hand van Roemenië. Zaterdagavond (zondagmorgen half drie in Nederland) verdedigen Kazimier Deyna. Grzegorz La to, Jan Tomaszewski, Jerzy Gorgon, Zygmunt Maszcyk, Hap- ryk Kasperczak, Andrei Szarmach en de rest van de Poolse formatie hun gouden München-plak tegen de DDR met Juergen Croy. Jurgen Domer, Kon rad Weise, Lothar Kurbjuweit, Martin Hoffman, etc. De arbiters, wetende dat het „grote oog” van de FIFA op hen gericht is, zijn beslist zichzelf niet. Ze grijpen sneller dan normaal naar de gele kaart (36 keer in de vijftien poule-wedstrijden), stuur den tien man van het veld en deelden vijf penalty’s uit. Het duel Mexico-Israël spande in ne gatief opzicht de kroon. De Italiaanse scheidsrechter Michelotti hield de touwtjes strak, zag Mexico bij rust met 2-0 leiden, waarna de Israëli’s een wraakoefening op touw zetten. Het ge volg was 56 vrije schoppen, één penalty, vier gele kaarten en drie man vroegtij dig naar de kleedkamer. Bij Korea- Rusland deelde Guruceta Muro uit Spanje vier waarschuwingen uit en Eol nog eens twee man verdwijnen, zoals dat bij Frankrijk-DDR ook geschied de. KINGSTON (ANP). De laatste Olympische medailles bij het zeilen zijn woensdag verdeeld. Alleen de Tornado- zeilens kwamen notg in actie. Zondag was hun wedstrijd afgelast en daarom was besloten deze in te halen op de dag. waarop de sluitingsceremonie in King ston plaatsvond. De Britten Reg White en John Osborne waren al zeker van het goud en verschenen daarom woensdag niet meer aan de start. Het zilver ging naar de Amerikanen Dave Mcfaull en Grnike Rothwell, die aan hun vierde plaats in de laatste race voldoende had den om de Westduitser* Spengler en Schmall, tweede achter de Australiërs Brian Lewis en Warren Rock, van de I tweede plaats in het eindklassement te verdringen. Geen nood, want het nauw met Castro’s natie verbonden Oost-Duits land was maar al te graag bereid de helpende hand te reiken. De sport- hogeschool van Leipzig opende zijn deuren voor het technische kader van Cuba, dat gretig de vergevorderde Oostduitse kennis over topsport tot zich nam. Naar nu al is gebleken met succes. De mixture van ras-talent en zorgvuldige begeleiding resulteerde inmiddels al in één gouden medaille, en er is geen Cubaan die er aan twijfelt dat Juantorena daaraan een tweede zal toevoegen. MONTREAL. Dr. John Lucas geeft de moed nog niet op, maar veel hoop heeft hij niet zijn vijfde gouden medaille op de tien kilometer te win nen. De 49-jarige professor heeft in Rome, Tokio, Mexico en München kans gezien om bij het aanbreken van de dag het Olympisch stadion binnen te dringen, „zijn" tien km te lopen en zichzelf daarvoor een gou den medaille cadeau te doen. Tijdens zijn one-manraces fantaseerde hij maar raak, hield zichzelf voor dat hij Emile Zatopek, Lasse Viren en Frank Shorter versloeg en begon daarna aan de voorbereidingen voor zijn nieuwe „inbraakpoging”In Montreal lukte het hem nog niet. „Ik ben al vele keren bij het stadion geweest, maar de bewaking is zeer scherp en ze willen me er niet in laten. Als ik al die soldaten zie, durf ik ’s nachts geen poging te wagen. Maar, ik geef de moed nog niet op”. Niemand binnen het Cubaanse kamp maakt er dan ook een geheim van, dat er gestreden wordt voor Castro en het volk. Ook Juantorena niet, die na zijn zege op de 800 meter letterlijk uitriep: .„Ik ben erg bhj da* mijn Overwinning op een belangrijk moment kwam. Morgen is het de verjaardag van de machtsovername van Castro en ik draag dan ook mijn gouden medaille aan mijn chef op”. De tijd is voorbij, dat Cuba afhan kelijk is van een enkele topatleet, of van zijn boksers en basketballers. Via een gericht programma wordt eraan gewerkt, dat in 1980 maar liefst 40 procent van de Cubanen bij de sport betrokken zal zijn. Ook hier wordt de Oostduitse aanpak weerspiegeld. Juantorena, d'ie pas sinds maart van dit jaar als 400-meterloper ook de 800 meter in zijn programma op nam, lijkt in staat een revolutie te veroorzaken. In atletiekkringen sprak men nogal eens wat laatdunkend over de ontwikkelingen in de zwem- sport, waar het nog steeds mogelijk is dat een zwemster neem bijvoor beeld Kornelia Ender afstanden wint die variëren van 100 tot en met de 400 meter. Nu wordt die internationale atletiek wereld zelf geconfronteerd met een nieuwe, voor onmogelijk gehouden ontwikkeling in een tijd waarin steeds meer gespecialiseerd wordt. Ei- Christine Stückelberger. de eerste amazone van de Zwitserse dressuur- equipe, heeft er woensdagmorgen in Bromont voor gezorgd, dat Zwitserland in de landenprijs voorlopig de leiding heeft. De Zwitserse behaalde op Gra nat” 1869 punten en eindigde met dit totaal zes punten voor de Westduitser Harry Boldt (1863). die op „Woyceck” reed. Aan de landenprijs wordt door acht landen deelgenomen: Zwitserland, West-Duitsland, Denemarken, Sovjetu nie. Nederland. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Canada. Doordat ieder land drie deelnemers heeft afge vaardigd en Frankrijk, Italië en Argen tinië die niet aan de landenprijs deel nemen een ruiter heeft uitgezonden, komen 27 deelnemers in actie bij de dressuur. De twaalf best geplaatsten na de landenwedstrijd kwalificeren zich voor de individuele ontmoeting van vrij dag. In de landenwedstrijd zijnd e West duitsers. die in Tokio en Mexico-Stad goud wonnen op dit onderdeel, maar vier jaar geleden de eer aan de Sovjetu nie moesten laten- de grote favorieten. genlijk was het in de atletiek alleen nog mogelijk een „doublé” te verove ren op de 100 en 200 meter, al gebeurde dit in Montreal dit in tegenstelling tot München met Bor zov en Stecher ook al niet meer. Het lijkt niet overdreven, dat in de atletiek een nieuw stadium in de zo lange ontwikkelingsperiode is bereikt. Een stadium, dat het resultaat is van de meest moderne trainingsaanpak en het vinden van een absoluut wereld- talent. Dat de Cubaan Alberto Juan torena, die gerecruteerd werd uit de in zijn land zo bijzonder populaire

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19