Viking peutert in de Mars-bodem ZEVENTIG DODEN BIJ VLIEGRAMP ?r zomeropnuming 1 Keuze vice-presidentskandidaat lijkt Brood wordt 2 ct duurder Vrijwel in geheel Nederland nu botulisme geconstateerd i Verdeling gelden voor gemeenten kan eenvoudiger p MULTIBONT MULTIBONT dimt K Ei Eerste executie in Frankrijk sinds 1973 op onze hele voorraad van 3000 jasjes en mantels (in de maten 36 t.m. 52) 10501 korting De nieuwe Lumoprint LX4 brengt sensationele omwenteling op kopieer-gebied r Ronald Reagan de nominatie te kosten Belgen: „Nederlanders niet meer zo krenterig let op het juiste nummer!!! VAN NIEL Amsterdam Arnhem en Rotterdam dingier kantoorcentrum breestraat 52 - beverwijk tel. 02510 2 77 41 enorme prijsverlagingen! Re «I W VAKANTIESLUITING 358 ROTTERDAM AMSTERDAM ARNHEM „In Alblasserdam geen eend meer over” ..osïcaalcgai DO 1976 2 9 JULI DONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND In Tsjecho-Slowakije 3K—..♦XZ5X. >J (V; f van 2 t.m. 14 augustus HORLOGERIE 5 F het pro in c teel We is v riei litj Un As; doi Sai Co: ser Co Bo ter Sv Haarlem - Schalkwijk Grootwinkelcentrum 023 - 33.01.09 V Wij: cent nisc uits VOO tie zwa stae ma< NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN i Voor de ongelooflijk lage prijs van f 7.950,-* kan ook uw bedrijf nü op normaal papier kopiëren. Met de nieuwe Lumoprint LX 4. Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland bij aankoop volledig betaald! 1 ■sAs I (ADVERTENTIE) 1 I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Pr (ADVERTENTIE) Di ■OP 'excl BTW. Lumoprint (Van een onzer verslaggevers) GIVEST/CD SfDfRT 7929 I Karei Doormanstraat Tel.: 010-12 7546. Van de oude hoofdverdeelsleutels zou verder alleen de hoofdsleutel opbrengst grondbelasting gebouwde eigendommen gehandhaafd moeten worden, zij het met een aanmerkelijk verminderde betekenis. Ford te volgen en zo gedaan te krijgen dat de hele delegatie zich bij meerder- heidsstem achter de president opstelt. Het overlopen van een conservatieve sleutelfiguur als Reed is bewijs temeer voor het verkeerd uitvallen van Reagans keus van senator Richard Schweiker als zijn kandidaat voor het vice-president- schap. Dinsdag keurde de oud-gouvemeur van Texas en eerste keus van republi keinse kiesmannén voor het vice-presi- dentschap John Connally, Reagans be sluit af en plaatste zich achter Ford. Fords campagnevoerders hebben ge zegd dat er tekenen zijn die erop wijzen dat Reagan moet rekenen op desertie van sympathisanten in de kiesmandele- gaties van Wyoming, Arizona, Montana, Louisiana, Zuid-Catolina en Virginia. Te Zien en te demonstreren bij uw exclusieve Lumoprint LX 4 dealer: Die gegevens verstrekte gisteren dr. J. Haagsma, bacterioloog van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam 20 73 P< 69 U v: u Het slechtst bij de Antwerpse hore cabedrijven komen de Amerikanen er vo gri kis kis 15. kb 13 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. Deze op een door de droogte geteisterde aardappel lijkende kluit is in feite Pho bos, een van de twee maantjes van Mars. Phobos, dat een doorsnee heeft van 21 km werd door de Viking gefotografeerd. halen die over hun beste klanten worden rondgestrooid. „Ze kiezen bij voorkeur het duurste en het fijnste gerecht uit de spijskaart”, aldus een restauranthouder, die niet schroomt te vertellen dat ze met „drinkgeld” veruit de kwistigste toeristen zijn. Alle geïnterviewden steken de lof trompet over de Nederlanders. Ook de manieren in de restaurants wor den geprezen. De eerste aanwijzingen die de geleer den in het centrum van het Viking- project in het Californische Pasadena hebben ontvangen bevestigen dat het oprapen van een handvol grond van de Marsbodem volledig is geslaagd. De defi nitieve bevestiging werd echter pas gis teravond laat verwacht. De eerste gege vens over de samenstelling van de grond worden pas morgen naar de aarde over geseind. Daarna zal het nog een dag of tien duren voordat resultaten van de proef bekend zijn. MARSEILLE (REUTER). De giste ren in Marseille onthoofde 21-jarige kin dermoordenaar Christian Ranucci was de eerste misdadiger die sinds meer dan drie jaar in Frankrijk ter dood werd gebracht. Ranucci was op 10 maart ter dood veroordeeld wegens moord op de 8- jarige Marie-Dolores Rambla. Sinds be gin dit jaar zijn in Frankrijk vijf men sen veroordeeld tot de guillotine. Voor hen lopen echter gratieverzoeken bij president Giscard d’Estaing. De executie van Ranucci was de eer ste die plaatsvond in de twee jaar oude ambtsperiode van Giscard. De laatste keer dat de valbijl in Frankrijk zijn werk deed was op 12 mei 1973. Hij maakte toen een eind aan het leven van een kindermoordenaar. De president was toen Georges Pompidou. De vooraanstaande republikein, Clarke Reed, verklaarde dat hij Reagens „cyni sche keus” van een liberaal als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap, afkeurt. Reed, die Reagan aanvankelijk heeft gesteund en die voorzitter van de afde ling Mississippi van de republikeinse partij iss zei dat zijn besluit persoonlijk was, wat hem er niet van weerhield erop te zinspelen dat hij verwachtte dat alle dertig kiesmannen van zijn staat zijn voorbeeld zouden volgen. Wat hem betreft, zei hij, was het touwtrekken om de republikeinse kandi datuur afgelopen. Vandaag is van welingelichte zijde in Washington vernomen dat van de 60 kiesmannen en plaatsvervangers van Mississippi die elk een halve stem hebben 25 vorige week telegrammen aan president Ford hebben gestuurd met de toezegging dat zij hem op de republi keinse conventie van Kansas City zullen steunen. Nieuwsmedia hebben vastgesteld dat van de resterende kiesmannen en hun plaatsvervangers slechts 13 achter Rea gan staan en de overigen een slag óm de arm houden. Zij achten Reeds invloed groot genoeg om minstens 5 kiesmannen over te halen hem in zijn steun voor desgevraagd. De gebieden die het ern stigst door de plaag zijn getroffen zijn de Biesbosch, de Nieuwkoopse Plassen, Zuidelijk Flevoland en de grote steden. De sterfte onder de watervogels is daar enorm. „Alleen al in Rotterdam zijn vierduizend kadavers geteld”, aldus dr. Haagsma. „Uit Alblasserdam kreeg ik bericht dat daar geen eend meer over is.”. De honderden dode watervogels die plaatselijke autoriteiten uit alle delen van het land naar het instituut zenden, blijken vrijwel alle met botulisme be smet. Van „loos alarm” is, in tegenstel ling tot vorig jaar, nergens sprake. Het toxine dat de bacteriën afscheiden en dat de massale sterfte veroorzaakt, blijkt steevast van het type c. Dat type is onschadelijk voor de mens, maar vogels zijn er zeer gevoelig voor. De kans bestaat dat in veel van de besmette wateren ook in volgende jaren botulisme zal optreden. De zeer resisten te sporen die de bacteriën vormen, kun nen volgens dr. Haagsma steeds als de watertemperatuur boven twintig graden celcius stijgt een nieuwe epidemie ver oorzaken. Bij sterke doorstroming kan de besmetting afnemen. Een methode om de eendensterfte in besmette wate ren te beperken is drastische verhoging of verlaging van het waterpeil. De die ren moeten dan elders voedsel zoeken. Deze methode is in de meeste gebieden echter niet gemakkelijk toe te passen, aldus de bacterioloog. De Rotterdamse onderzoeken stemt in met de voorspelling van de Zeeuwse bioloog drs. H. Saijs, die vorige week waarschuwde dat het botulisme de dood van tienduizenden t rekvogels kan ver oorzaken. „Ik heb zojuist de eerste dode lepelaar uit de Biesbosch voor onderzoek gekregen. De lepelaar is een zeldzame trekvogel die vrij vroeg overkomt”, ver telt dr. Haagsma. „Als straks ook de eenden en de talingen gaan trekken zullen er zeker veel omkomen. Vorig jaar is dat overigens ook al gebeurd, met name in de Biesbosch. Dat is toen een beetje laat geconstateerd, maar ach teraf zijn daar tienduizenden kadaver resten geteld”. Dit jaar is de kans op massale sterfte onder de trekkende watervogels groter dan vorig jaar, zo meent de bacterioloog. „Als de trekvogels massaal neerstrijken in de Biesbosch of in Flevoland, eind augustus of begin september, moeten we het ergste vrezen. Vorig jaar heeft de besmetting van de binnenwateren ook tot eind september geduurd”. DEN HAAG (ANP). De vrije con sumentenprijzen voor brood zullen maandag waarschijnlijk met 2 cent (per brood van 800 gram) omhoog gaan. Met de minimum-broodprijzen gebeurt dat op dinsdag in ieder geval. De minimum prijzen worden dan 1,24 voor verpakt gesneden witbrood, 1,17 voor ander witbrood, f 1,21 voor verpakt gesneden bruinbrood en 1,14 voor ander bruin brood. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit bekendgemaakt. CERTIFICAAT 4 VAN ECHTHEID I 4 BIJ IEDERE 1 BONTMANTEL j niet op 20 frank fooi. Voor mij zijn ze de elite-klanten van alle toeristen die hier over de vloer komen. Ik zeg dat al jaren maar niemand gelooft me. Hier komen per dag tientallen Nederlanders een pint drinken. Ze zijn nog veel jovialer en royaler dan de Vlamingen en de Duitsers”. ROTTERDAM (ANP). In vrijwel alle delen van het land is deze zomer botulisme geconstateerd. Alleen in Fries land, in Zuid-Limburg en op de Wadden eilanden is de plaag, die vele tiendui zenden watervogels het leven heeft ge kost, nog vrijwel niet opgetreden. De ziekteverwekker, de bacterie Clostridium GRONINGEN (ANP). De verdeling van de rijksgelden (gemeentefonds) over de Nederlandse gemeenten gebeurt op het ogenblik onnodig ingewikkeld. Er is een aanzienlijke vereenvoudiging moge- Ijjk. Het inwonertal van een gemeente moet daarbij een grotere rol spelen dan nu het geval is, terwijl de oppervlakte van de gemeenten als norm niet of nauwelijks van belang is. Dit wordt geconcludeerd in een rapport van het instituut voor economisch onderzoek van de rijksuniversiteit in Groningen, geti teld „naar een simpeler systeem voor de gemeentefinanciën”. De samenstellers van het rapport zeg gen dat het huidige verdeelsysteem er o.a. toe leidt dat de verschillen in in komsten per inwoner tussen de gemeen ten onnodig groot zijn. Het monster Marsiaanse grond wordt overgebracht naar een miniatuur-labora- torium in de Viking-lander waar het zal worden vermengd met gassen en chemi caliën om te bestuderen of zij een wis selwerking mogelijk maken met eventu eel leven dat aanwezig is. De eerste gegevens van het speuren naar organi sche bestanddelen - materiaal dat kan wijzen op het bestaan van leven op „Dat is duidelijk een groef in het oppervlak van Mars die door de arm is aangebracht”, zei woordvoerder Al Hibbs van het Viking-projeet toen de eerste foto in Pasadena binnenkwam. De foto liet verder zien dat de drie meter lange mechanische arm weer in gesloten stand was teruggekeerd na de belangrijke Keizersgracht 510 Tel.: 020-62693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 Ir. J.P van Muijlwijkstraat 60 Tel.: 085-422970. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21 uur. De café-, hotel- en restauranthou ders die door de redacteuren van de Gazet van Antwerpen worden be zocht willen absoluut eerherstel voor de aangedikte moppen en wilde ver- GROTI HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 ANTWERPEN. De Antwerpse café-uitbaters hebben afgerekend mej de legende dat de Nederlanders de krenterigste en gierigste bezoekers zijn als ze op vakantie gaan. Dit blijkt uit een artikel in de Gazet van Antwerpen van gisteren. Volgens de eigenaar van een niet zo goedkoop café-restaurant op de Grote Markt in Antwerpen zijn de beste buitenlandse klanten de Hollanders. „Ze zijn or dentelijk, sympathiek en ze kijken Geconcludeerd wordt dat van de be staande hoofdverdeelsleutels (inwonertal, oppervlakte en opbrengst grondbelasting gebouwde eigendommen) het inwonertal bij een vereenvoudigd systeem veruit het belangrijkst is. De betekenis daarvan zou nog geaccentueerd moeten worden, waarbij dan bovendien moet worden af gestapt van de sprongsgewijs stijgende uitkering per inwoner. V Wie bee Sid< na, Col har rity Fel der Suj Svi De gehele operatie van het oprapen van een schepje grond van de rode planeet nam vier uur in beslag. De Viking-lander zal in totaal zeven bo demmonsters van de landingsplaats op Mars verzamelen. Het Viking-projeet heeft al de ontdekking opgeleverd van twee belangrijke elementen voor leven op Mars. Het eerste was stikstof, een van de vier essentiële bestanddelen van alle plantaardig en dierlijk leven op Aarde. Het tweede was de aanwezigheid van water, in het verleden, op Mars. x* 7: PASADENA (UPI,REUTER) Met behulp van zijn mechanische arm heeft de Viking-robot gisteren een schepje Marsgrond opgenomen van de bodem van de rode planeet. Het vormt het begin van de eerste wetenschappelijke proef die moet uitwijzen of er leven mogelijk was of is op een andere pla neet dan de aarde. Voor het onderzoek werd gebruik ge maakt van gegevens van de Raad voor de Gemeentefinanciën die betrekking hebben op 552 van de 940 Nederlandse gemeenten (cijfers van 1968). De ge meenten zijn daarbij voor meer dan 90 percent van hun inkomsten aangewezen 'op het Rijk, zo bleek daarbij. botulinum, houdt vooral huis in de randstad Holland. Bij onderzoek blijkt steevast dat een voor de mens onschade lijke soort aan het werk is. handeling te hebben voltooid. „Het is een zeer goede bevestiging” zei Hibbs. De geleerden moesten vervolgens vijf uur wachten om definitieve zekerheid te hebben dat het karwei volledig was geslaagd. Daartoe moesten via het moe- der-schip van de Viking, dat in een baan om Mars draait, nog enkele foto’s in Pasadena binnenkomen. PRAAG (UPI). Een Tsjechoslo- waaks passagiersvliegtuig met zesenze ventig inzittenden is gisteren veronge lukt toen het met een motorstoring trachtte een noodlanding op een meer bij Bratislava te maken. Slechts zes personen overleefden dit, maar allen zijn zwaargewond. De verkeerstoren van het vliegveld van Bratislava had voor het laatst con tact met de viermotorige Iljoesjin-18 toen de gezagvoerder meldde dat twee motoren in brand stonden, en dat hij een noodlanding ging maken. De machi ne raakte daarbij echter een betonnen obstakel, waardoor een vleugel afbrak en het vliegtuig in stukken brak. De Iljoesjin vloog voor de Tsjechoslo- waakse nationale luchtvaartmaatschap pij CSA. Hij was ’s morgens om halfne- gen uit Praag vertrokken voor een vlucht van een klein uur naar Bratisla va. Het ongeluk gebeurde op het Zlaty Piesky-meer in de plaats Zenec, vlakbij Bratislava. Volgens de Tsjechische auto- ritèiten zaten er geen buitenlanders in het toestel. WASHINGTON (Reuter). Een vooraanstaande republikein uit het Amerikaanse zuiden heeft zich gisteravond uitgesproken vóór president Gerald Ford als republi keins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Het zou de weegschaal in het nadeel van Ronald Reagan in de strijd om de republikeinse voordracht kunnen doen doorslaan. af. Van hun advies „See Europe for five dollars a day” wordt geen milli meter afgeweken. Op de vraag hoe het staat met de eigen Belgische ge woonten wordt geantwoord: „We kunnen allemaal nog heel veel le ren van de Nederlanders”, waarna de Gazet van Antwerpen besluit met de opmerking: „Dat onze noorderburen op taalgebied veel vlotter zijn, wisten we onderhand wel, dat ze ons nog in eigen kroegen gaan verslaan zal wel bij iedereen als een verrassing aanko men”. Mars in heden of verleden - zullen morgen worden overgeseind. De resulta ten van de biologische analyse worden pas over enkele weken verwacht, nadat biologen de gegevens van de Viking zeer nauwkeurig hebben onderzocht. Jonker Fransstraat 128 A Tel.: 010-138065.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4