mensen met spraakhandicap Zigeuners aangehouden Paard na aanrijding afgemaakt In de Vishal IN DE SPIL WERD EEN EIGEN KRANT GEMAAKT I' te „Communicator” biedt uitkomst voor ft 1 r Revalidatie-technicus Van Westing ontwikkelde ingenieus electronisch apparaat IJMUIDEN Kennemer Theater II BEVERWIJK Ik Luxor City Stadsschouwburg 11 DONDERDAG 2 9 JULI 1976 (Van een onzer verslaggeefsters) Noodzaak Officiële presentatie Onmisbaar 4 WIJK AAN ZEE/VELSEN In Wijk aan Zee, in het revalidatie centrum Heliomare, is een elektro nisch apparaat ontwikkeld dat een uitstekend hulpmiddel blijkt te zijn voor mensen bij wie de spraakfunc tie is weggevallen en die door een zware lichamelijke handicap niet in staat zijn bijvoorbeeld een schrijf machine te bedienen. BIER VAN SPONTANE GISTING Café ,DE HALVE MAAN" Hagel ingerweg 36, Santpoort. Heliocombi is de naam die aan het apparaat is gegeven. Het is het produkt van tien jaar werken waar in door de uitvinder, de revalidatie- technicus uit Heliomare P. van Westing, fasegewijs het grondidee is geperfectioneerd. IJMUIDEN-VELSEN i d n n JtavateöfiaB (Van een onzer verslaggevers) Kara, nemen, ie L (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) V ^4 dat de Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 1305 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 51 kisten schol; 7 kisten schar; 22 kisten makreel; 2 kisten pilchards; 89 kisten diversen. Per 40 kg: tarbot 350-231; griet 280- 201; schol drie 132-118; schol vier 108- 73; makreel drie 61-50; schar 81-79; rode poon 130-72; pilcharde 31; horsmakreel 69-57; bot 35-19; harders 108. is het toilet of ik wil graag iets drinken) door een druk op de knop produceren. contact met mensen te preferen boven de siituatie dat er tegen je aan wordt gepraat. fte er ag on nd >ve de ok De GUEUZE LAMBIC is een bier waar aan door mensenhand geen gist wordt toegevoegd doch dat in open bakken zijn gist spontaan uit de lucht van meest al de Zenne vallei haalt. De Gueuze moet in de mout naast de gerst minstens 30% tarwe bevatten. De Lambic vormt de basis van de Gueuze en rijpt ip eiken of kastanje kuipen tot 3 jaar. Dit kostelijke bier drinkt u in :t ■r n n •r it lie en •n, iet en kt is ?ls y ij 8 ie ij L- n k >n. en jn, g ;r !S n de en n- n- de en n- jn n. ar jn Ir. ik er in 'se ek od ■r- de ek ne ■r- de en rig rd. en h- >r- an de ng De amazone moest met een hersen schudding in het Zeewegziekenhuis wor den opgenomen. Bij het onderzoek stelde de politie vast- dat de autobestuurder onder invloed van sterke drank verkeer de. Een bloedproef leverde het bewijs, waarna de man zijn rijbewijs werd in gevorderd en proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Het resultaat is nu een klein hand zaam apparaat waarmee woorden op een schermpje worden geproduceerd, waar mee bediening van deuren, toestellen, gordijnen of schrijfmachine op afstand realiseerbaar is geworden, waarin een computertje is ingebouwd met een ge heugen zodat teksten van tevoren kun- en worden getikt die later eventueel op het scherm van een televisietoestel te reproduceren zijn. Sean Connery speelt in de film „Diamonds are forever” de rol van James Bond 007, die hem wereldberoemd maakte. In Kennemer II een spektakelfilm van vroeger jaren: King Kong. Een film over een uit het oerwoud ontsnapte aap van gigantische afmetingen- die losbreekt en New York teistert. Vliegtuigjes mept hij als vliegen van zich af, wolkenkrabbers De heer P. van Westing, revalidatie-technicus, is de geestelijke vader van de Helio combi. Op de foto zijn zoon en medewerker Theo bij de nieuwste combi in de tech nische werkplaats van Heliomare. De besommingen waren: UK 18 ƒ4680, UK 25 450, UK 56 3990, UK 78 1340. UK 234 1650, VD 18 3580, VD 19 8240. VD 20 1450, IJM 181740, UK 107 plus UK 200 2370. Het Luxor-theater brengt tot en met zaterdag -.Blue Movie”, de Nederlandse speelfilm van het duo Wim Verstappen en Pirn de la Parra. Zondag tot en met woensdag is de film „Commando’s vallen aan” te zien, een oorlogsfilm over de strijd aan de kust van Afrika- Een ploeg Amerikaanse commando’s, verkleed als de Italiaanse vrienden van de Duitsers moet zorgen, dat op het moment van de geallieerde invasie in Afrika een kleine VELSEN Als gevolg van een aan rijding moest woensdagmiddag op de Sehinkeldijk, ter hoogte van de Vliet- weg, nabij de grens met Haarlem, een rijpaard worden afgemaakt- Het dier maakte deel uit van een groep van zes rijpaarden en werd bereden door een 16- jarige amazone uit Aerdenhout toen het van achteren werd aangereden door een 27-jarige rij-instructeur uit Haarlem. Het meisje viel door de schok op het wegdek. Tegelijk stortte ook het paard zwaar gewond ter aarde. Een te hulp geroepen dierenarts stelde vast dat het dier niet meer kon worden gered, waar na hij het paard Uit zijn lijden verloste. „Dij soort apparaten worden meestal ontdekt naar gelang de behoefte bestaat aan bepaalde hulpmiddelen”, zo vertelt mevrouw G. E. M. Ruigewaard, de ar- beids-ergotherapeute van het Zeeweg Ziekenhuis. Zij heeft elf jaar in Helio mare gewerkt en heeft bijna het hele proces dat leidde tot de nieuwste) combi meegemaakt”. Er waren indertijd op He liomare twee zwaar spastische jongens, voor wie het zeer noodzakelijk was dat voor dolle pret Rabbi Jacob” E„ kelingen, waarbij In „Het Zeeduiveltje”, het personeels blad van het Zeeweg Ziekenhuis heeft deze patiënte haar bevindingen met de combi gepubliceerd: „In een dag of drie ken je de plaats van letters en cijfers en dan is de bediening nog slechts een futiliteit en. een kwestie van snel reage ren. Door een simpele schakeling kan men letter voor letter op de afleesregel laten verschijen om zo woerden en zin nen te vormen. De heliocombi door breekt het isolement van spraakgehandi- capten. Ruim een half jaar gebruik ik deze combi nu en iedereen is er enthou siast over: familie, vrienden, vQrpleging, maar vooral mijn kleine dochters. Zelfs de jongste geeft me de schakelaar en vindt het prachtig als ik voor haar bekende namen en cijfers opschrijf, want lezen kan ze nog niet. Met de oudste dochter is onze relatie aanmerke lijk verbeterd sinds het gebruik van de Heliocombi”. er een of ander apparaat kwam waar mee ze konden communiceren. Van Westing, een - bijzonder inventieve man, heeft toen dat ABC-apparaat ontwikkeld en op dat idee is voortgeborduurd". Revalidatie-technicus Van Westing: „Het idee voor bepaalde apparatuur wordt opgedrongen door de vraag. Maar wanneer die apparatuur er is, zoals bij voorbeeld het ABC-apparaat, krijgt dat gevolgen. Je leert mensen schrijven, dus ontstaat de behoefte die kennis ook te gebruiken wanneer je niet aan die tafel met dat apparaat zit. Mensen kunnen zelf gaan communiceren en daarmee krijgen ze ten eerste zelfstandigheid en ten tweede hebben ze voor het eerst de mogelijkheid om zich te uiten op een andere manier dan alleen maar ja- en nee-tekens geven. Vroeger waren zwaar gehandicapte mensen veel meer gebon den aan huis en aan constante verzor ging, nu kunnen veel mensen zelf op pad: er zijn elektrische rolstoelen en met zo’n combi kan men zich als éi’’ van een spraakstoornis sprake is oók verder zelf helpen”. Het apparaat lijkt in onze eenvoudige ogen geniaal. Die mening wordt gedeeld .-door een patiënte in het verpleeghuis Velserduin die nu geruime tijd met een van de vijf combi’s (een vorig ontwerp), die her en der al worden gebruikt, werkt. Voor deze vrouw is de combi onmisbaar geworden, zoals zij zelf in een brief aan de heer Van Westing kenbaar maakte. Een vrijwel totaal iso lement is opgeheven. De combi' heeft niet alleen de mogelijkheid gedachten en gevoelens te uiten, het geeft tevens de mogelijkheid om te communiceren: met artsen, verpleegsters maar vooral met familieleden of andere bezoekers. Het gesprekje met deze mevrouw door mid del van de combi verloopt goed. Snel verschijnen de woorden op het scherm. Zij vertelt dat de combi vooral in het contact met haar kinderen van het grootste belang is. Maar te allen tijde is Donderdag aangekomen: Star Polaris, Velsen, Cont.Plat; Jupiter, en Bak Tow 1, Cuxhaven; Candurity, Ipswich; Lady Theresa, Cont.Plat; Elke Kahrs, IJmui den, Antwerpen; Birkenstein, Cristobal; Donderdag vertrokken: Coillhusen. S vend borg; Belgian Express, Breskens; Holsatia, Antwerpen; Mercur, Stavanger; Valzell, Dundalk; Triton; Chicago; Can- tium, Gr. Yarmouth; Rijbnik, Lagos; Gaasterdijk, Antwerpen. Woensdag aangekomen: Pavo, van Wicklow; Sonneberg, Takoradi; Harte- beesd, Den Helder; Varshava, Tuapse; Siddis Skipper, Cont.Plat, IJmuiden; Na na, San Pedro; Langkoeas, Antwerpen; Collhusen, Dagenham; Eminence, Shore ham; Oriental Venus, New Port; Autho rity, Gonfreville, Beverwijk; Denice de Felice, Cont.Plat; Patricia Mitchell, Lon den; Moidart, Duinkerken; Mercadian Supplier, Rouen; Happy Rider, Londen; Svitzer, Cont.Plat; Woensdag vertrokken: Normann Car rier, naar Cont.Plat, Velsen; World Dua lity, Dakar, IJmuiden; M.G.A., Piraeus, IJmuiden; Tor Scandinavia, Gothenburg; Aspen, L beck; Mercandian Ambassa dor, Bremen; Castor, Rouen, Velsen; Saint Andrew, Rotterdam; Star Polaris, Cont.Plat, Velsen; Hamnoe, Kotka, Vei- sen; Milly, Felixtowe; Pacific Shore, Cont.Plat, IJmuiden; Fylrix, Colchester; Bothniaborg, Delfzijl; Lodella, Colches ter, Zaandam; Minoan Bull, Rostock; Svealand, Hamburg; Constance, Middles- In Kennemer I is in de nachtvoorstel- ling en zondagmiddag de Chinese film „De Helse Vechter van het Hemelrijk” te zien, een ongetwijfeld spannende film voor liefhebbers van dit genre. In de zondagmiddagmatinee draait nog steeds Robin Hood en de Piraten. Evenals de landelijke tendens biedt ook de IJmond wat films betreft in deze vakantietijd weinig nieuws. Dat wil niet zeggen dat het niet de moeite waard is om de bioscoop op te zoeken, want zowel in IJmuiden als in Beverwijk zijn een aantal van de meest spectaculaire films in reprise. In IJmuiden is dat in het City-theater de James Bond film „Diamonds are Forever” naar een ver haal van lan Fleming. De wereldbe roemde geheim agent 007 zit ditmaal achter een grandioze diamantsmokkel aan, die hem onder andere naar Amster dam, het centrum van ’s werelds dia manthandel brengt. Sean Connery wordt in de film bijgestaan door Jill St. John als het meisje Tiffany Case en haar rivale Lana Wood als Plenty O’Toole, die door verdrinking jammerlijk om komt. De man achter alle diamantperi- kelen blijkt tenslotte Bonds eeuwige te genstander Ernst Stavro Blofeld te zijn die weer eens probeert een greep naar de wereldmacht te doen- Vanzelfspre kend weet de doortastende geheim agent dit te voorkomen en er een vrouwtje aan over te houden. Zondagmiddag brengt City de film Sharks Treasure, een film over bandie ten, een gouden schat en enkele sympa thieke duikers die de schat willen ber gen. Dat dit gegeven voor de nodige verwikkelingen zorgt, hoeft geen nadere uitleg. Een spannend verhaal is het re sultaat. Films b VELSEN Volgelingen van zigeuner- koning Koka Petalo zijn woensdagmid dag door de politie naar het woonwa genkamp van Amsterdam overgebracht, nadat zij op wat opvallende wijze in tuintjes van woningen in Velsen-Oost hadden rondgelopen. Dit rondlopen had de achterdocht van omwonenden opge wekt, reden waarom de politie werd verzocht poolshoogte te nemen. De poli tiemannen troffen er drie vrouwen met twee baby’s en een man aan, die naar uit de verhalen bleek, afkomstig waren uit Italië, maar de Hongaarse en Joego slavische nationaliteit hadden. Voor nader onderzoek werden zij meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waarheen ook de auto werd gereden waarmee zij waren gearriveerd. In de auto lagen pakken koffie, theedoeken, serviesgoed en emmers, alles nog voorzien van de prijskaartjes. De herkomst ervan was niet duidelijk, hetgeen leidde tot de inbeslagneming ervan. Ook de auto moest in beslag worden genomen, daar het motorvoertuig bij verder gebruik een gevaar voor het verkeer zou zijn. Hoewel ook elders in Nederland en bijvoorbeeld in Engeland ook dergelijke apparaten zijn ontwikkeld, schijnt het geniale van het apparaat van de heer van Westing vooral te zitten in de zeer lichte en gemakkelijke bediening. Hier door is bediening zelfs mogelijk voor mensen die geheel verlamd zijn en slechts een fractie aan kracht nodig hebben om twee heel nauw luisterende knoppen te bedienen. De Heliocombi, kortweg de combi pend is. Voordat er nog maar iets aan de hand is weet de film het naderend onheil van de brand al aan te duiden. Ondeugdelijke elektriciteitskabels zijn een voorproefje van wat er komen gaat. Een als de feestelijke opening ondanks de problemen in volle gang is en alle genodigden op een van de bovenste ver diepingen feest vieren, breekt de brand werkelijk uit. Schokkende beelden Prijzen in guldens Per 1 kg: tarbot 11,86; grote tong 15,80-15,26; grootmiddel tong 15,26-14,31; kleinmiddel tong 14,10-13,59; tong een 13,97-13,41; tong twee 12,80-11,90. en ook communicator genoemd, is ontstaan uit het zogenoemde ABC-appa raat dat al 'jaren in gebruik is voor gehandicapte mensen met spraakstoor nissen. Zoals gebruikelijk hebben revali- datie-oorden hun eigen technische afde lingen waar allerlei aanpassingsappara- tuur wordt ontwikkeld. Zo is ook op Heliomare indertijd een eigen ABC-ap paraat tot stand gekomen. Het werk aan de Heliocombi is zeer intensief geweest. De heer Van Westing heeft nu, in samenwerking met zijn zoon Theo (student elektro-techniek aan de TH in Eindhoven), een eindresultaat dat vermoedelijk in september officieel gepresenteerd zal worden. Zelf verwacht de heer Van Westing geen opzienbarend aantal aanvragen naar zijn ontdekking, ,al heeft hij al verzoeken binnen uit Zwitserland, Australië en Duitsland. Omdat naar zijn vermoeden de medische wereld een afwachtende houding aan zal gelooft hij dat de aanvragen vooral zullen komen van mensen die thuis worden verzorgd. werkelijk uit. Schokkende beelden en heldhaftige reddingspogingen maken de film compleet. Voor mensen, die schateren willen biedt de Stadsschouwburg dit weekeind volop kansen. Daar zorgt Louis de Funes t in „De avonturen van Een verhaal vol verwik- persoonsverwisseling, verkleedpartijen en de meest dwaze si tuaties er zorg voor dragen, lachspieren geen rust krijgen. Deze wat pessimistische houding van de heer Van Westing is naar mening van mevrouw Ruigewaard niet gegrond. „Ten eerste”, zo zegt zij, „is het vaak de kwestie dat men niet weet wat er op dit gebied op de markt is. En, zoals ik zei, er zijn op meer plaatsen gelijksoortige apparaten ontwikkeld, al is naar mijn mening vooral de lichte bediening van Van Westings combi belangrijk. Nee, vaak liggen de moeilijkheden op het financiële vlak: wie betaalt de aanschaf van zo’n apparaat”. De combi moet vijfendertighonderd gulden kosten. Het apparaat heeft dan (standaard) de volgende mogelijkheden: uit de 64 velden is een keuze te maken uit letters, cijfers en leestekens. Er is afstandsbediening mogelijk voor het openen van en sluiten van deuren en gordijnen, voor het aan en uitzetten en afstellen van radio- en tv-toestellen, van bandrecorders en schrijfmachines. Het apparaat heeft een tussengeheugen (voor eventuele correcties) en kan standaard zinnen (bijvoorbeeld: dank u, dag, waar borough; Sonneberg, Bremen; Noordzee; Rowancraig, Cork; In buurthuis De Spil heeft een dertig tal kinderen woensdag als onderdeel van het vakantieprogramma een heel eigen krant gemaakt. Het werd een muurkrant die de naam „De nieuwe stadskrant” meekreeg. De kinderen, in leeftijd varië rend van acht tot tien of elf jaar, gingen terbron in hun handen komt. Hun ver momming kan echter ieder moment ont dekt worden en tenslotte gebeurt dat ook. In een heroïsch gevecht moeten de commando’s het dan opnemen tegen een heel tankbatailjon Duitsers, waarin je- dereen, op een Duitser en een Ameri kaan na, omkomt. monster moet de mensheid weer zien te bedwingen. De dappere pogingen wordt extra moed ingeblazen door het feit, dat het monster een beeldschoon meisje heeft meegenomen en zijn buit hardnek- king verdedigd tegen iedereen, die het weerloze slachtoffertje probeert te red den. Een van de grootste spektakelfilms van de laatste jaren is in Kennemer I te zien, namelijk Towering Inferno. Het is een film van een ramp, die de toeschou wer zich ziet ontwikkelen en daarna voltrekken in een nieuw gebouwde wolkenkrabber, die juist feestelijk geo- tenties, gezellige tekeningen en ook ei gen verhaaltjes. Enthousiast werd later de kopij” met de nodige illustraties opgeplakt. Met trots werd na afloop het fraaie geheel door de kinderen en leiding bekeken en gelezen. woensdag zelf op reportage: naar de bakker, de bloemist, de schoenmaker, de politie en de pont. Zij maakten zelf hun interviewtjes, hun foto’s, terwijl op het thuisfront in De SU door anderen hard werd gewerkt aan weerberichten, adver- -v..-.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5