Boer Bijlsma neemt misverstanden weg bij stedelingen DE ROOIJ Woede van provincie berust opmisverstand’ w G.S. dringen aan op snelle doortrekking van Plesmanwegi Klaverjassen om i kamnioensbeker i iii 99 I Amsterdam over Nellestein-affaire: WEGENSTRUCTUUR IN DE IJMOND OPNIEUW BEZIEN Openluchtbioscoop JULI 1976 IJMOND door Chiel Evers Franse tarwe BONTMANTELS MET KORTINGEN TOT f 500 Profiteert nu nog! - NIEUW-VENNEP „Dat daar is mijn beste knecht”. Boer Bijlsma wjjst naar een gazen kast in een hoek van de grote schuur. De inhoud laat zich niet moeilijk raden, want een bord met grote rode letters waar schuwt dat er achter het hangslot en de gazen deurtjes zeer giftige spulletjes staan. In allerlei bussen en zakken staan er de chemische be strijdingsmiddelen opgeslagen die op de boerderij worden gebruikt. „Als ik die niet had”, zegt Bijlsma, „dan moest ik hier tien man meer hebben rondlopen”. Nu hij ze wel heeft is hij in staat om met drie man het bedrijf van zestig hectare te runnen. PLEIN 1945 3, •IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier LAATSTE WEEK OPRUI- MINGSKOOPJES BIJ DE ROOIJ Overinvestering A - il 1 1 - f IHi 3 L De gifkast is mijn beste knecht De wintertarwe is uitstekend, stelt boer Bijlsma (links op de foto) vast. Een goed bericht voor de Nederlandse bakkers. r,dr?::cn t? (ADVERTENTIE) Boer Bijlsma stapt zijn veld met winter tarwe in, neemt een aar, wrijft hem fijn tussen zijn handen en tovert daarmee de tarwekorrels tevoorschijn. Een goed be richt voor bakkers en broodliefhebbers: de Nederlandse tarwe is dit jaar dankzij het zonnige weer van Franse kwaliteit. „Kijk maar”, nodigt Bijlsma uit’ „da korrels zijn glazig, net als van de tarwe in Frankrijk. Daar halen de bakkees de tarwe voor hun meel vandaan, nu kun nen ze wat dichter bij huis blijven”. K NIET ALLE stedelingen zijn even naïef en niet alle boeren hebben zich op een dergelijke slimme manier als toeristische attractie ge presenteerd. Maar toch zijn er mensen die een aardig belegde boter ham verdienen met de verkoop van rommel onder de noemer van boeren antiek. De nostalgie viert hoogtij, de hang naar spullen en sfeertjes uit grootmoeders tijd is groot. Echtheid komt er dan minder op aan dan de sfeer die wordt opgeroepen. Valse spullen worden Zijn toehoorders (een echtpaar met vier kinderen uit Beverwijk dat een „middagje boerderij” heeft opgenomen in een serie dagtochtjes, een vader met twee kinderen uit het naburige Hoofd dorp. een verslaggever en een fotograaf) slaan deze mededeling op bij de berg al van de boer te gekregen. berusten. Zoals gemeld, zijn Gede puteerde Staten erg boos over deze werkzaamheden, die een eerste aanzet vormen voor de verwezenlij king van het omstreden' bestem mingsplan Gaasperdam. Met dit bestemmingsplan kan Amsterdam de open ruimte die nog bestaat tus sen de Bijlmer en het riviertje ’t Gein bij Abcoude volbouwen. BEVERWIJK. Gedeputeerde Staten willen de gehele wegenstructuur in de IJmond opnieuw bezien - en indien nodig en mogelijk coördinerend en sti mulerend optreden. De Commissie Knel punten in de Wegenstructuur in het IJmondgebied zal zo spoedig mogelijk door G.S. bijeen worden geroepen om het wegenstelsel opnieuw te bestuderen. heren industriëlen. We mogen dan nog op het gewas passen en de risico’s dra gen.” Boer Bijlsma verzet zich tegen deze ontwikkeling. Hij bindt zich niet aan industrieën, maar doet aelf zaken. Dat is een onlosmakelijk deel van het boer-zijn, vindt hij. Voor de kinderen zijn de verhandelin gen van boer Bijlsma een beetje erg „De boeren worden steeds meer inge- kapseld door de industrie”, vertrouwt Bijlsma zijn gasten toe halverwege win- tertarwe en aardappelen. „Het komt steeds meer voor dat de industrie een boer het zaaigoed geeft en meteen een contract afsluit voor de koop van de oogst. Als dat zo doorgaat, zijn we straks alleen nog maar knechten van de voor echt verkocht en de harde werkelijkheid van het boerenbestaan wordt geromantiseerd. ZO ROMANTISCH is het boerenbedrijf echter nooit geweest, en dat is het ook nu niet. De noodzaak tot een grotere efficiency heeft geleid tot mechanisatie en automatisering. Een boer is een manager en geen gemoedelijke, pijprokende baas op klompen die op een hark geleund naar de einder staat te turen. WIE HET MODERNE boerenbedrijf wil leren kennen, kan te recht op een van de 19 adressen die zijn opgenomen in de Noord- hollandse Toer-In krant, de uitgave van de Culturele Raad Noord- Holland waarin een groot aantal tips voor toeristen en vakantie vierende of cultuurminnende Noordhollanders is opgenomen. De lijst omvat adressen van akkerbouwers, veehouders en fruittelers. Eén van hen is boer Bijlsma, die aan de Hoofdweg in de Haarlem- mermeerpolder een akkerbouwbedrijf en schapenhouderij heeft. Nog even terug naar de grote schuur, waarin de gastvrije boer zijn machines heeft staan: voor het poten van aardap pelen. voor het oogsten, een transport band voor graan, een balenklem, een stoppelploeg, een hooihark en nog meer van dat soort attributen. De meeste machines worden maar een paar dagen of weken per jaar gebruikt. Verder staan ze nutteloos in de schuur en dat is bij alle boeren zo. EEN SPUITBUS met strontlucht, wat gerammel met melkbussen en een bouwvallige boerenhoeve waar zorgvuldig alles uit weg is gesloopt wat maar enigszins riekt naar modern comfort. Dat zijn de middelen waarmee het sluwe boertje in Paul van Vliets prachtige conference een ..onvervalste” boerensfeer weet op te roepen. Drom men stadsbewoners laten zich om de tuin leiden, terwijl de geslepen agrariër zich nog eens in zijn bed omdraait in de comfortabele slaap kamer van zijn luxueuze bungalow. „DIE vraag had ik al veel eerder verwacht”, zegt Bijlsma meteen. En hij gaat er gretig op in, want hij is niet vies van een stukje discussie. „Er is geen weg terug”, meent de boer, ook al zouden we het nog zo graag willen. Als we zouden ophouden met spuiten, zou dat een ramp betekenen voor de mensheid. Dat kunt u van mij aannemen. De mensen zouden dan als ratten sterven van de honger.” Geen prettig vooruitzicht en dus spuit de boer. Bijlsma probeert wel het gebruik van chemicaliën zoveel mogelijk te be perken. Is spuiten onontkoombaar, dan gebruikt hij zo mogelijk selectieve mid delen, die alleen de insecten verdelgen die ook werkelijk schadelijk zijn voor de gewassen. Een duidelijk geval van overinveste ring, maar toch zijn de boeren er niet meer toe te bewegen om een machine met hun buren te delen. Bijlsma: „Als het weer goed is en het gewas rijp, dan willen we allemaal tegelijk de oogst binnenhalen. Als je de buurman ziet rooien, dan wil je zelf ook. Zeker als je een beetje heetgebakerd bent, lig je in zo'n periode met schoenen aan in bed.” Op de keurig rechte kavel van zestig hectare heeft Bijlsma allerlei gewassen staan: aardappelen, gerst, zomer- en wintertarwe, uien, suikerbieten en knol- selderie en gras voorzijn schapen. Jaar lijks schuiven al deze gewassen door naar een volgend stukje grond, om te voorkomen dat de bodem raakt uitgeput door eenzijdig gebruik. Bij het uitgestrekte gerstveld valt de eerste stedeling in het gezelschap door de mand. „Kijk”, doceert hij zijn doch tertje, „dit moet nog wel even rijpen, want de korrel is er nog niet goed uit te krijgen”. Maar de boer moet het kinder lijke vertrouwen in vaders alwetendheid aan het wankelen brengen. „Als het weer een beetje meewerkt, kunnen we de gerst morgen oogsten. Dat de korrel er niet uit te krijgen is komt doordat gerst een bedektzadig graan is”. Vader is op zijn nummer gezet en doet er de verdere tocht over het boerenland hoofdzakelijk het zwijgen toe. SANTPOORT. Santpoort-Noord krijgt woensdag 4 augustus een ..open luchtbioscoop” tegenover het lunapark. Van ’s avonds 8.30 uur af zal een uitge breid filmprogramma worden vertoond op de muur van het pand Hoofdstraat 214, met onder meer impressies van de strijd om de Grand Prix en van de wijze waarop Jan de Vries’ het wereld kampioenschap heeft behaald. menteel nog niet te beoordelen. Burge- j meester en wethouders van Beverwijk, I zo gaan G.S verder, hebben nu een herziening van het door hen uitgc -e -l;-.- globale bestemmingsplan Westertuinen in voorbereiding. G.S. zullen bij de b' - oordeling daarvan aan het aspect van de sociale woningbouw grote aandacht be- steden. Amsterdam had voor de uitvoering van het plan Nellestein een verklaring van geen bezwaar nodig van het provin ciaal bestuur. Dat hoort bij de spelregels van een artikel-19-procedure, volgens welk artikel van de wet op de ruimtelij ke ordening het plan tot stand moet komen. Tot die spelregels hoort ook, dat de tegenstanders van de bouwplannen de gelegenheid moeten krijgen hun bezwa ren toe te lichten. GS kunnen dan die bezwaren in hun beslissing betrekken bij de afgifte of weigering van een verkla ring van geen bezwaar tegen de plannen. Amsterdam heeft die spelregels overtre den en is zonder de beslissing van GS en de hoorzitting voor de bezwaarden af te wachten alvast met het werk begonnen. Kort samengevat is het bezwaar tegen de Amsterdamse handelwijze, dat de hoofdstad (door middel van een truc) het in de wet op de ruimtelijke ordening verankerde democratische grondrecht op bezwaarmaken probeert te omzeilen. De bezwaarden stellen dat het plan Nelle stein bepalend is voor het hele bestem mingsplan Gaasperdam. Amsterdam stelt de provincie voor voldongen feiten door alvast met de werkzaamheden te begin nen. Op die manier worden de bezwaar- mogelijkheden, die bij een artikel 19- procedure toch al minder zijn dan bij een normale bestemmingsplanprocedure, volgens GS, tot „een farce”. Het provinciaal bestuur heeft de ge meente Amsterdam zoals gemeld een boze brief gestuurd over de affaire. In een eerste reactie stelt de waarnemend wethouder voor de volkshuisvesting, mr. A. P. J. van der Eijden dat de conclusies die de provincie aan de aard en de omvang van de werkzaamheden heeft 'Verbonden berusten op een misverstand. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal zich nog deze week beraden op een antwoord op de boze brief van de pro vincie. AMSTERDAM. Het gemeente bestuur van Amsterdam meent, dat de conclusies die Gedeputeerde Staten hebben verbonden aan de aard en de omvang van de werk zaamheden voor het bouwplan Nellestein op „een misverstand” se omvang hebben bereikt zit de boer- derij-excursie er op. Twee uur heeft de rondleiding geduurd. De Hoofddorper stapt in zijn auto en het gezin uit Beverwijk gaat op zoek naar de bushal te. Het was leerzaam voor de kinde ren” stelt de Beverwijkse vast "want ze hadden geen flauw idee wat een boerde rij nu eigenlijk is. Ze dachten aan een soort grote kinderboerderij maar nu weten ze beter.” (Van een onzer verslaggevers) informatie die ze verwerken hebben gekregen. Pas veel later als de groep midden in het aar dappelenveld staat, roert iemand het punt van de chemische middelen weer aan. Is het gebruik daarvan nu echt nodig? In de commissie zijn naast de provin cie de gemeenten Beverwijk, Velsen, Heemskerk, Rijkswaterstaat, Hoogovens, Nederlandse Spoorwegen, Kamer van Koophandel en de N.Z.H. vertegenwoor digd. Dit delen Gedeputeerde Staten mee naar aanleiding van vragen van het Statenlid J. A. van der Wal uit Bever wijk over de aanleg van de Plesmanweg en de Verlengde Plesmanweg (Caegweg). De Plesmanweg is een belangrijke verbindingsweg naar Heemskerk. Vlak voor de grens van Heemskerk gaat de weg niet verder. Aan het einde van de weg kan men linksaf; men komt dan uit op de smalle Maarten van Heemskerck- straat, die naar het hartje van Heems kerk leidt. Van der Wal vroeg in maart j.l. G.S. waarom die weg niet wordt doorgetrokken. G.S stellen .zich op het standpunt, dat die doortrekking van de Plesmanweg er zeker dient te komen. Heemskerk deelt die mening ook en werkt hard aan de uitvoering van het plan. Het ligt in de bedoeling het gedeelte van de verlengde Plesmanweg tussen de Van Riemsdijk- laan en de verlengde Jan Ligthartstraat in 1977 aan te leggen. De verdere door trekking van de weg zal pas twee jaar later plaatsvinden. G.S. zullen er bij Heemskerk op aan dringen zo spoedig mogelij'k met de aanleg van de verlengde Plesmanweg te beginnen ten einde de verkeersveiligheid op de Van Riemsdijklaan en het gedeel te van de weg Tolweg ten zuiden van de Gerrit van Assendelftstraat te verhogen. Van der Wal had er in zijn vragen op gewezen, dat het onderwijzend personeel en de oudercomite’s van een aantal scholen hebben aangedrongen op het maken van een tunneltje onder de Ver lengde Plesmanweg, richting Hoogovens. G.S. verwijzen hem naar het gemeente bestuur van Beverwijk, dat een tunnelt je niet nodig vindt. Over de woningbouw in Westertuinen had Van der Wal opgemerkt of G.S. niet van mening zijn, dat het plan Westertui nen op sociale woningbouw moet wor den afgestemd. G.S. schrijven nu, dat de woningbouw in Westertuinen moet zijn afgestemd op de eigen behoefte. In hoeverre de grond- kosten en de eventuele subsidies een bepalende factor vormen en daardoor sociale woningbouw in het plan tot de mogelijkheden komt te behoren, is mo- SANTPOORT De jaarlijkse kla- Vêujaswudstrijd voor bejaarden met als i Inzet het kampioenschap van Santpoort i zal woensdagmiddag 4 augustus in het feestcentrum De Bierelier achter de Stoeterij worden gehouden. Hoewel er be’.ang-'.jk meer personen kunnen deel nemen dan 'n vorige jaren het geval •-ndr-’.’s .’g p’rat-en c~d_n cangéraden cl:’k o’.’ ,c’c; t iende osch 'ij ven. De Verlengde Plesmanweg loopt langs het Sportfondsenbad en een basis- en kleuterschool. Provinciale Statenlid J. van der Wal uit Beverwijk wilde een tunneltje laten aanleggen om de leerlingen een veilige oversteek te garanderen. B. en W. van Bever wijk vinden dat tunneltje niet nodig. G.S. hebben de schriftelijke vragen van Van der Wal hierover beantwoord. Op de foto het tracé van de Verlengde Plesmanweg. Rechts het Sportfondsenbad. ÉT ingewikkeld. Ze worden pas echt geïnte resseerd als de lammetjes in zicht ko men. Geestdriftig rennen ze op de dieren af om ze eens lekker over de krullige vacht te kunnen aaien. Maar de lam metjes voelen er niets voor en zetten hel op een lopen. Meer succes op de jacht heeft het onooglijke hondje Boef, dat voortdurend onrustig rondholt en hazen, patrijzen en zelfs fazanten uit hun schuilplaatsen in het veld weet op te schrikken. Bijlsma prijs het jachtinstinct van het dier, dat uitstekend van pas komt wanneer de baas op zijn land jaagt op eenden, patrijzen en hazen. Menig rasecht jachthond moet het dan afleggen tegen het bastaardje. „Waarom ik deze rondleidingen geef? Om de mensen een juist beeld te geven van het moderne boerenbedrijf. Als ik bijvoorbeeld bij de ANWB kom en als mijn beroep „boer” opgeef, dan bekijken ze me met zulke ogen eerst van boven naar beneden en dan van beneden naar boven, je ziet ze denken: „waar zijn z’n klompen, z’n pet en z’n rooie zakdoek <5m de nek?”. En dan schrijven ze uit eindelijk „agrariër” op of zo iets. Maar dat ben ik helemaal niet, ik ben gewoon een boer en daar ben ik trots op ook”. Ook in gesprekken met stedelingen blijkt dikwijls dat er veel misverstanden bestaan. „Vaak romantiseren de mensen het boerenbedrijf. Maar het is niet ro mantisch. Het is zuivere business. Dat is echt niet altijd even gemakkelijk, er is een hoop risico bij”. Machines doen het meeste werk op een modern boerenbedrijf. Boer Bijlsma legt de werking -uit van het drainage- systeem dat in zijn velden is aangelegd. Na de lammetjes die over een paar maanden in Parijs kunnen worden ge consumeerd en de suikerbieten die

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7