Steve Goodman Groots orgelconcert door Ewald Kooiman Veel filmplannen over actie op Entebbe Rechtzetting t „Je hoeft nu niemand meer te vertellen wat er fout zit Dubbel-schilderijen in Rijksmuseum petri interieur Hotel-Café-Rest. VAN AKEN Meubelfabriek Oisterwijk Wist u dat wij Lr») gratis F uwgordijnen op maat maken, ook velours. Aandacht voor leerlingen van Bach Medewerking van Israel gevraagd AMERIKAANSE FOLKZANGER VANAVOND LAAT IN DE MELKWEG VRIJDAG 30 JULI 1976 KUNST 11 wegens vakantie gesloten Boek al uit (ADVERTENTIE) zijl weg 36-38 - haarlem - tel. 316399 v.a. ma. 26 juli t/m zaterdag 14 aug. door John Oomkes Goodman: „Mijn vriendschap met John Prine? Hoeveel ik van hem al heb gekregen P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis (Van onze correspondent) 7.75 SELIO Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365-324709 tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten JS 13 650. ZB el. 023 n 1. em Leid Een boek geschreven over de Israëli sche overval op het vliegveld van En- Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Het is door vele eeuwen heen een aardige trek in de schilderkunst ge weest om dubbel-schilderijen te ma- Zelfportret van Herman van Volenho- ven, in zijn atelier een echtpaar schil derende. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM O GUZ 74 d Tel. OZ Lux," ndsevat al. OZ Speciaalzaak in gordiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten HAARLEM. DE VIJF DOCENTEN VAN DE Internationale Zomeracademie voor Organisten hebben ieder voor zich de Haarlemse Orgelmaand opgeluisterd met een concert-bespeling vn het Mölle- r-orgel van de Grote of Sint-Bavokerk. SIMCl 73, w.p 02550 9-11-'72 zins, Pt 336 i.z.g.st 3. daarvan de schuld in de schoenen schui ven. Ik heb wel eens het gevoel dat artiesten zelf ook niet professioneel ge noeg ingesteld zijn. Niet van tevoren uitgaan -van het gegeven dat zij er zijn om het publiek op te winden.” ,k. FIA b.j. 7 ANWB 550. T« vl H’lem l)e relatie tussen John en Steve is een BSggM bijzondere. Paul Anka stond een jaar of M8mM zes terug op het punt het managersvak in te gaan. Eenmaal geconfronteerd met het un’eke talent van Goodman wist hij het zeker: deze knaap diende zo snel MjgM mogelijk de kans te hebben in New York furore te maken. Steve vond dat John evenzeer de moeite waard was dus - sleepte hij Anka naar een optreden van END. T(| Prine toe en kreeg ’t gedaan dat zij beiden naar New York werden gezon den. Het werd voor allebei het begin van een grote carrière. De vriendschap heeft er echter niet onder te lijden gehad, integendeel. Opmerkzame lezers zullen mer ken dat de kop en de foto bij deze recentie woensdag reeds in de krant stonden. Er was toen een recensie bij geplaats over de ten toonstelling van volks- en kinder prenten in het Rijksmuseum. We bieden hiervoor onze verontschul digingen aan en plaatsen nu het goede verhaal bij dezelfde kop en foto. De meeste kans lijken de Amerikanen te maken. Behalve Universal dingen lari 7! i thans Paramount, First Artists, Warner 7.75 F- - - >22.11 J 197 >g4mnd Pr. Bol )006. verkool 66 var 42.00I Statca Bovag9 ijs. NA» 9-11 AMSTERDAM Het komende week- I end lijkt de sleur van de komkommer tijd althans op muzikaal gebied wat te worden doorbroken. In Paradiso zullen zaterdagavond de Canadese McGarrigle Sisters - een van de meest verrassende I debutanten van het afgelopen jaar - voor het eerst in Nederland en wel in Paradiso acte de presence geven, terwijl vanavond in de Melkweg maar liefst én I John Hartford - een banjo- en fiddlevir- tuoos - en Steve Goodman optreden. De laatste is een folky troubadour a la j Woodie Guthrie, die een grote variatie aan muzikale invloeden heeft ondergaan en tezamen met bijvoorbeeld John Prine en Kris Kristofferson zich van een apart plaatsje heeft weten te verzekeren. Af gezien van wat concerten drie jaar I terug in Zweden is dit zijn eerste vol wassen Europese toeamee. De afgelopen I zondag 28 jaar geworden Goodman, een kleine bedrijvige Amerikaanse jood uit I Chicago met een clever koppie, geniet er met volle teugen van. Boezemvriend John Prine is speciaal een paar dagen I uit Engeland overgewipt om Steve bij te r staan de paar vrijge dagen op verant- woodde wijze stuk te slaan en nieuwe ervaringen op te doen. Maandagmiddag I is Steve de muzikale gast in VPRO’s r Piet Ponskaart, een live pauzeprogram ma voor de schaftende kantoorklerk. Hij vermaakt zich kostelijk om de gezellige, I anarchistische manier, waarop het er in Bellevue aan toegaat. Hij schudt van verbazing zo dikwijls zijn hoofd, dat je I bang bent dat het wat te los op de romp komt te zitten. 4 Coup 3e deu I.Z.0.I 327798. DA 130 eigenaa 500. Lan L 02550 de schone compositie geen twijfel be staan. Wel verkeert men in onzekerheid of Johann Sebastian Bach de componist is van de haast liefelijk klihkende bewer king van Was Gott thut das ist wohlge- tan” die Kooiman hierna speelde. Hoe het zij een uitnemende componist moet hier de hand in hebben gehad. Er was op deze middag nog een ande re leerling van Bach waarvoor de orga nist aandacht vroeg. Dit was de talen trijke Johann Gottfried Möthel zeven tien jaar oud reeds organist aan het hof van Mecklenburg-Schweren die verlof kreeg om bij Bach te gaan studeren en daartoe zelfs bij ds meester thuis zijn intrek mocht nemen. Zijn vertolkte koraalbewerking O Traurigkeit o Herzeleid” bleek een diep- gevoelige klaagzang te zijn. Men hoorde voorts nog in een klankengewaad van verrassende „Franse” orgeltimbres de Suite in A grote terts van Michel Cor- rette en met grote dynamische contras ten in onbekommerde, uitbundige, stu dentikoze fuifklanken in een overrompe lende uitvoering het Praeludium in C grote terts van Johann Christoph Kell ner, die kennelijk geen leerling van Bach is geweest. In voortreffelijke gave vertolkingen heeft Ewald Kooiman al deze muziek ten gehore gebaracht. De kroon op zijn gedenkwaardig con cert zette hij met de magistrale voor dracht van Max Regers imposant-monu- mental „Improvisation in d-moll”, opus boa.Met langdurig applaus werd deze grootste prestatie beloond door opgeto gen toehoorders. rij toont hoe Gildemeester zijn verza meling laat zien aan een groep vrien den. Ernaast hangt een foto van de zelfde vertrekken van het huis in de huidige gerestaureerde staat. Ze zien er nog precies zo uit als toen de verzameling er nog hing. In veel gevallen zijn de schilderije- n-in-schilderijen duidelijk herken baar. Dan is dat natuurlijk ook de opzet van de kunstenaar geweest. Hij wilde er iets mee vertellen. In alle gevallen is het niet meer precies na te gaan waarom een bepaald land- schapsschilderij of iets anders in een interieur is meegeschilderd. In een ander geval weer wel, zoals bijvoor beeld het grote werk van Pieter Francois de Noter, die in 1829 het beroeipde „Lam Gods” van de ge broeders van Eyck afbeeldde in de Sint Bavo in Gent. Het is werkelijk een portret van het altaarstuk in het kerkinterieur, met daaraan toege voegd een groep personen in kleding uit de 17e eeuw, met opzet dus in schijn antiek. Soms wordt er door schilders een spel met de werkelijkheid gespeeld, zoals ik al aangaf met het „trompe l’oeil” effect. Adriaen van der Werff maakte in 1699 een zelfportret met Universal was er snel bij, maar men is niet de enige onderneming gebleven die brood zag in een film over dit 1971 militaire huzarenstukje. Vorige week waren er al vijf Entebbe-projecten be kend en deze week deelde volgens het filmvakblad Variety de Israëlische con sul in Los Angeles, Joram Rosenfeld mee dat Israel benaderd is om mede werking te verlenen aan tot dusver vier iLS Tov Amerikaanse maatschappijen, benevens producenten uit Europa en zelfs Zuid- Afrika. ’4 Gee hecht /I da i bedri Hooit 7 Na IMOtX at gas» dastel tracteerd. Het blijft vooralsnog wachten t Bova °P een Oegandese film over de roem- ANW ruchte raid. Inruil i Smit i 9-4-1 25471 De laatste bespeling van het vijftal werd donderdagmiddag door docent-or- ganist Ewald Kooiman gegeven met een belangwekkend programma van ver schillend geaarde composities, waarvan de muziekale stijl niet steeds met leer stellige zekerheid bepaald kon worden door rekening te houden met de histori sche periodep, waarin zij ontstaan moe ten zijn. Direct al het eerste werk, dat Ewald Kooiman vertolkte beantwoordde niet aan dogmatische stijlbepalingen. Het waren Variaties van intieme, verfijnd- expressieve schoonheid op de melodie van het aan charme zo rijke Franse liedje „Une jeune fillette” van Franq ois Eustache du Caurroy, kanunnik, compo nist en muziekgeleerde uit de zestiende eeuw, die in deze variaties andere mu ziekale wegen ging dan zijn tijdgenoten Orlando di Lasso en Giovanni Pierliugi da Palestrina, wier werken toch de stijl van toen geacht worden te represente ren. Caurroys variaties met hun lichtge voelige, „empfindsame” klank hadden in de tweede helft van de achttiends eeuw geschreven kunnen zijn. Merkwaardig genoeg niet het hierna komende werk, de fraaie, met rijke fantasie gecomponeerde Fantasie en fuga in F grote terts, van Johann Ernst Bach, de enige zoon van Johann Sebastian Bachs neef Johann Bernard Bach. Jo hann Ernst studeerde eerst Rechten en was. een tijdlang advocaat in Eisenach. Hij was een telg van de Bach-dynastie en dit betekende dat ook bij hem het muziek-bloed kroop waar het niet kon gaan. En zo werd hij in 1748 adjunct organist aan de kerk waar zijn vader organist was, werd leerling van Johann Sebastian en kreeg later de betrekking van kapelmeester aan het Weimarse hof. In zijn Fantasie en fuga grijpt Johann Ernst in hoofdzaak terug op de stijl van zijn leermeester al wijzen nieuwere” accenten op een nieuwe toekomst van de muziek. Het derde werk de koraalbewerking vrn „Mein Gott das Herze bring ich dir” van Johann Ludwig Krebs sprak ook van banden met de traditie begrijpelijk want van Krebs zei Bach dat het zijn beste orgelleeriing was en hierover liet UTRECHT (ANP). Dadelijk na de geslaagde Israëlische bevrijdingsoperatie van de gijzelaars op het Oegandese vliegveld Entebbe, meldde de filmmaat schappij Universal dat er al plannen vastlagen om regisseur George Roy Hill een pakkende film van de actie te laten maken. Steve buigt zich voorover: „Ik probeer mijn hart in mijn werk en mijn optre den te laten doorklinken, wat warmte te geven. Dan maak je de meeste kans dat mensen je ook wat teruggeven. Neem nou John. Hoeveel ik van hem al heb gekregen in ruil voor het uitschakelen van een stukje egoïsme mijnerzijds, Is niet onder woorden te brengen. John is als een prisma. Licht dat hij uitstraalt is rijker dan dat wat hij opneemt. Boven dien voel je je op deze wereld vaak eenzaam genoeg. Ik maak liever contact, ik krijg het dubbel en dwars terug.” Steve wisselt een blik van verstand houding met John, vraagt of hij er voor voelt het Van Gogh-museum te bezoe ken, maar bepaalt zich dadelijk weer tot het gespreksonderwerp. „Het opdoen van nieuwe ervaringen is wezenlijk voor mij. Ik wil alles beproeven: zoiets bepaalt een schilderij van zijn vrouw en dochtertje in de hand. Hij laat dan de werkelijk van zijn eigen portret als het ware overlopen in die van met meegeschilderde werk. Als in het eerder genoemde en hierbij gerepro duceerde doek van Herman van Vol lenhoven, lijkt het of de gehele groep zich met opzet aan de toeschouwer presenteert. Iets dergelijks heeft ook Cornells Troost in 1739 gedaan door zijn zelfportret met lijst in eens chil- derij op te nemen waarop ook een tekening en een palet voorkomen. En zo zijn er op deze kleine ten toonstelling nog veel meer opmerke lijke effecten te vinden die de inte resse van de toeschouwer wekken. In het algemeen is het werk van petit maitres, maar in vorige eeuwen wa ren die ook zo goed, dat het vanuit esthetisch en kunsthistorisch oogpunt toch om die reden een expositie voor fijnproevers is geworden. Eveneens omdat nu werken zijn getoond die niet altijd te z’en zijn, dan wel ver spreid over een aantal zalen niet altijd snel te vinden. 17 M )ijna 1 dak, i nw. ra trekha oosten „De situatie waaronder ik moet wer ken bepaalt vrijwel alles. Overal waar ik tegenwoordig kom - hoewel Neder land nog lekker rustig is - voel ik een agressie. Haast fysiek soms. In Amerika hangt een VichyFrankrijk-sfeer. De mensen voelen de dwang van het on- zichbare geweld en zijn daardoor ge prikkeld. Wat kun je als musicus dan nog doen?” llegro 75, v.a os Auto- Parklaa» 2450. L bj. 74. loender- drijf B.V ;1. Té. HET AMSTERDAMSE Rijksmu seum gaat een serie thema-tentoon- stellingen geven, schilderijen met een bepaald onderwerp dus. Zo komt er van 16 september t.e.m. 6 december een grote expositie met als onder werp „tot lering en vermaak”. Daarop experimenterend vooruitlopend is nu tot 3 september in het kabinet naast de voorhal op de eerste verdieping een kleine maar heel aardige tentoonstelling ingericht met als ti tel „Schildertjen-in-schilderijen”, een keuze van 18 doeken of panelen, waarin men echter 99 schilderijen vindt. Een brochure bij deze expositie vermeldt de titels van veel meer schilderijen-in-schilderijen in het museum, zodat men ook nog op zoek kan gaan in andere zalen. Prine is. een stemmingmaker, een man met een komieke buitenkant. Hij diept op de vreemdste momenten volslagen idiote volzinnen op uit zijn „Nederlands- op-reis-boekje” en brabbelt voortdurend in een onverstaanbaar koeterwaals. Ste ve is wat serieuzer. Al gauw raken we in gesprek naar aanleiding van het feit dat het publiek zich op verschillende folksfestivals zich zo „laid back” ge draagt. „Je moet het publiek niet altijd (ADVERTENTIE) Brothers en de onafhankelijke producent Elliot Kastner naar de gunst van Israel. Het Warner-plan is tot dusver het meest gedetailleerd. Men heeft er 12 miljoen >1: 02! voor uitgetrokken. De regisseur wordt Eranklin Schaffner, die onder meer Pat ton en Papillen op zijn naam heeft staan. Voor de hoofdrol van generaal Dan Shomron is Steve McQueen gecon- Rosenfeld verklaarde dat van alle plannen er slechts een de steun en medewerking van Israel zal krijgen en dat moet dan ook de beste film van allemaal worden. Op basis waarvan de keuze gemaakt wordt, valt nog niet te zeggen, maar de consul meende dat bij de selectie veel belang zal worden ge hecht aan de wijze waarop de Israëli sche actei politiek beoordeeld wordt in de film. in ruil voor het uitschakelen van een stukje egoïsme mijnerzijds, is niet onder woor den te brengen”. natuurlijk mede je componeervermogen. Ik ben als een kind in een snoepzaak. Datgene wat slecht is voor mijn tanden of mijn maag, eet ik voortaan niet meer, verwerp ik.” Tot slot wijst Steve op het feit dat een paar vrienden hem de gelegenheid geven om nieuw ervaringen op te doen. Ze ontdoen hem van alle zakelijke rompslomp zodat hij zoveel mogelijk tijd in de ontwikkeling van zijn muziek kan stoppen („Ik wil vermijden dat ik muziek ga maken als een computer”). Dit week-end treedt Steve Goodman slechts een keer op. Het kan erg lang duren voordat we weer een artiest kun nen bewonderen met een dergelijke voordracht en rijkdom aan muzikaal idioom. Zolang hij zichzelf er in terug kan vinden, maakt het hem niets uit of hij een ballad of een calypso zingt en of hij een bluesje of een c&w- traditional brengt. ken. Een schilder kon er allerlei be doelingen mee hebben, tot aan het bereiken van een vervreemdingseffect toe als in „trompe l’oeil” schilderijen, ogenbedriegert j es. De brochure vermeldt dat de tradi tie van dubbel-schilderijen aan het eind van de zestiende eeuw in Italië is ontstaan in de kerkelijke kunst. Men plaatst om een vereerd schilderij heen een ander, met bijvoorbeeld daarop afgebeeld engelen die de lof van het vereerde schilderij zingen. In ons land werd het een meer burgerlijke toepassing, ook al is er op deze expositie een voorbeeld van een allegorie op de tocht naar Chatham, waarin een ovaal portret van Corne lls de Wit als schilderij is opgenomen. Het is door Cornells Bisschep in 1668 geschilderd. Daaraan verwant zijn portretten, waarin op de achtergrond een klein portretje van een geliefde overledene werd meegeschilderd. In al zulke ge vallen ging het erom de figuur in het tweede portret bijzonder te beklemto nen. Dan zijn er natuurlijk ook voor beelden waarmee de schilder de klemtoon wil leggen op zijn eigen vindingrijkheid of knapheid. Zo kun nen we het hierbij afgebeelde schil derij zien, een flink doek van .H. van Vollenhoven uit 1612, waarin hij zichzelf schildert, met een echtpaar en het schilderij van dat echtpaar waaraan hij bezig is. tebbe waar passagiers van een gekaapt Frans vliegtuig werden vastgehouden en door de commando’s bevrijd, is al uit. Het heet „90 minuten te Entebbe”, is geschreven door de Britse journalist William Stephenson na twee weken van interviews in Israël, en uitgegeven door een Amerikaanse onderneming. Dinsdag was het boek te Montreal te koop en, zo zei een boekhandelaar, „’t vloog de winkel uit”. Precies vier jaar geleden, op 27 juli 1972, werd in München tijdens de Olympische Spelen de aanval door Ara bische terroristen gedaan. Een boekhandelaar zei hierover: „Dat dit nieuwe boek precies op die vierde verjaardag van dat gebeuren uitkomt is waarschijnlijk zuiver toéval”. „Ik kan me wel voorstellen waarom mensen menen dat het er tegenwoordig passiever aan toegaat dan in de jaren zestig, maar realistisch vind ik het niet. De droom is namelijk verschrikkelijk wreed verstoord. Het idee dat de maat schappij te verbeteren viel, bedoel ik. Hele massa’s kwamen namelijk ongeveer tegelijk erachter - let wel vlak voor Amerika’» 200ste verjaardag - dat de autoriteiten hen hoe dan ook voor het lapje hielden. De corruptie werd in volle omvang duidelijk door de onthullingen over Nixon, het Pentagon, de CIA en weet ik wat nog meer. Ze namen opeens niets meer voor lief; aan de andere kant begrepen ze ook dat al het gepreek uit de jaren zestig tot niets had geleid. De woorden hadden niet tot daden geleid.” Goodman :„Het preken laat ik dan ook maar achterwege. Moet een klein opdon dert je uit Chicago de mensen gaan ver tellen wat er fout zit? Kom nou, dat weten ze zelf veel te goed. Het verklaart ook misschien hun passieve gedrag, zoals tijdens een folkfestival. Ze weten wat er komt. Wat ik dan wel beoog met mijn optreden is niet zo gemakkelijk onder woorden te brengen. Ik hoop dat mijn mening interessant genoeg wordt ge bracht zodat een paar lui daar wat aan hebben.” Een van de meest opvallende schil derijen, al is het geen meesterwerk, is het gezicht op een stadsplein met een kwakzalver. Het is omstreeks 1620 geschilderd door een onbekende Noordnederlandse kunstenaar en toont hoe een kwakzalver schilderijen aan een stellage heeft opgehangen als propaganda voor zijn kunnen. Het schilderij toont nog veel meer, maar ook een complete kunsthandel op straat met uitgestalde schilderijen. Ook veel schilderijen zijn te zien op een werk van Adriaan de Lelie, die de galerij van de verzamelaar Jan Gildemeester in diens huis aan de Herengracht vereeuwigde. Gildemees ter was reder en handelaar, die in 1768 zijn eerste schilderij kocht, een ras verzamelaar werd en dertig jaar later bij zijn dood ruim driehonderd schilderijen naliet. De meeste schil derijen zijn herkenbaar weergegeven en bevinden zich nu verspreid over een groot aantal musea. Het schilde- 7 Het Britse filmblad Screen meldt in- 37ÓOO tussen dat de Keniase filmproducer Sha ll.: Ó23- rad Patel in Londen bezig is technici te recruteren die onverwijld naar Nairobi moeten afreizen om ten spoedigste een Keniase Entebbe-film te hielpen maken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11