ALBERTO JUANTORENA BEENT NAAR NIEUWE TRIOMF TEN KOSTE VAN AMERIKANEN JENNER MOET NU „WRAAK” NEMEN !h Montreal 1976 4 5' I B i U MP MP K.* Tienkamper nog achter Kratschmer en Avilov «I SPORT V R IJ D A G 30 JULI 1976 iwt „Mooiste overwinning” Tegenvaller -J8 Doodnerveuze jongeman (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Er bestaat één opmerkelijke gelijkenis tussen Irena Szewinska en Alberto Juantorena, de olympische kampioenen van Mon treal op de 400 meter. Deze beiden uit een socialistisch-communistisch be stuurde natie afkomstige atleten, respectievelijk uit Polen en Cuba, hebben een lengte gemeen, die in doorsnee beduidend hoger ligt dan die van de gemiddelde atleet. „Maar wat nog veel meer zegt”, filosofeerde de door Juantorena verslagen Amerikaan Fred Newhouse- „is de lengte van de benen. Die is zowel bij Irena Szewinska als Alberto Jantorena veel groter dan die van de meeste andere 400 meter-lopers”. Met welke bepaald niet uit teleurstelling geboren visie Fred Newhouse een antwoord meent te hebben gevonden op met name het eclatante succes van de Cubaan. 19 Lw Superieure Szewinska kroont zichzelf I- (Van onze speciale verslaggever) cm I Een voetbreuk en rugklachten brachten hem in ’73 geen stap verder maar wel benutte hij dat moeilijke jaar om zijn in een voor training ideale omgeving gele gen huis in te richten. Slechts 40 meter moet hij lopen om het hek van het atletiekstadion open te zwaaien. De ma kelaar kon verder gaan bouwen aan zijn in München begonnen opmars die vorig jaar in Eugene bekroond werd met een wereldrecord van 8524 punten dat hij de Russen Avilov was recordhouder ontnam en Amerika weer teruggaf. In vier jaar tijds was Bruce Jenner van een doodnerveuze jongeman uitgegroeid tot een complete tienkamper die rijp is voor olympisch goud. Alberto Juantorena in volle glorie na zijn zege, opgedragen aan „het Cubaanse volk en het internationale socialisme”. Aan kop bij de tienkamp na de eerste dag: Guido Kratschmer. Ofschoon de Oostduitse atletiekleiders de laatste weken al min of meer reke ning hadden gehouden met een olympi sche triomf op deze afstand voor Irena Szewinska, de wereldrecordhoudster, be tekende het zilver en brons desondanks een tegenvaller. Temeer, omdat Christi na Brehmer, die eerder dit zeizoen als eerste vrouw ter wereld de 400 meter aflegde in minder dan 50 seconden, maar later door de Poolse werd ont troond als wereldrecordhoudster, en El len Streidt in Montreal ruim boven hun persoonlijke toptijden bleven. Het verlies op de 400 meter kwam voor de DDR des te harder aan, omdat ook op de 800 meter, op welke afstand het goud naar de Russische Tatjana Kazankina ging, een olympische titel min of meer was ingecalculeerd. Per traditie in dat soort omstandigheden hadden de Oostduitsers ook nu geen verklaring voor de tegen vallende tijden. Van een te vroege top vorm zou echter geen sprake zijn ge weest. Het Canadese publiek wil hem daarbij helpen. Een aardige ruggesteun in deze olympische tienkamp waarin ongetwij feld geschiedenis geschreven wordt. Daarvoor staan de nu al gescoorde pun tentotalen en de kleine onderlinge ver schillen garant. MONTREAL Go Jenner go”. Deze tekst stond te lezen op het T-shirt dat Christy Jenner gisteren in het olympi sche atletiekstadion droeg. De blonde Amerikaanse zocht in de warwinkel van uitslagen naar de resultaten van haar man Bruce. Trots meldde ze: Op drie nummers heeft hij al persoonlijke re cords gehaald en op de andere twee waren er evenaringen. Bruce draait ge weldig” klonk het trots. Een opmerkelijk facet in Montreal was de bijna identieke situatie die op beide afstanden bestond bij de heren. Deze in het verleden steeds door Ameri kanen beheerste loopnummers brachten nu beide keren goud voor de wonderlij ke Cubaan Alberto Juantorena, een ex- basketballer. die nu reeds mag worden beschouwd als de onbetwiste revelatie van Montreal. De Amerikanen moesten Amerika -pakte in het verleden zelfs zeven gouden plakken via atleten die nog steeds een bekende naam hebben zoals Rafer Johnson Bob Mathias en Bill Toomey. Vier jaar geleden in Mün chen sloeg het Oosteuropese blok met de Russen Avilov en Litvinenko alsmede de Pool Katus zijn slag en liet de Ameri kaan Jeff Bennett met lege handen staan. Aanvankelijk als tweede geëindigd wezen de videobeelden echter uit, dat haar worp van 68.60 meter in de voor laatste poging ongeldig was geweest. De ontroostbare Faina Melnik viel nu hele maal buiten de prijzen. Het verspringen leverde bij de heren een tweevoudige Amerikaanse triomf op. Het goud ging naar de reeds vooraf als favoriet getipte Arnie Robinson (met 8.35 meter), het zilver was voor Randy Williams. Bruce Jenner, gisteren de lieveling van het weer talrijk opgekomen Cana dese publiek, draait inderdaad uitste kend. Een wereldrecordhouder waardig maar met hem doen dat ook de West- duitser Kratschmer en de olympisch kampioen van München ’72, de Rus Avilov. Wanneer zich vandaag geen on verwachte zaken voordoen, rolt er onge twijfeld een nieuw wereldrecord uit. Na de eerste dag nemen namelijk Kratsch mer (4333 pnt) Avilov (4315) en Jenner (4298) de hoogste plaatsen in. Dit met haast onwaarschijnlijk hoge scores. Een fraaie uitgangspositie dus voor dit trio uit een drietal landen dat met uitzon dering van twee Olympische Spelen al tijd op de tienkamp de medailles ver deelde. 4 1970 bij de Spartakiade drie titels (vijf kamp, ver en 100 meter horden), waarna zij verder werd geschoold als vijfkamp- ster. Een hardnekkige handblessure. na dat een gecompliceerde beenbreuk haar daarvoor al twee jaar buiten de atletiek had gehouden, noopte haar vorig jaar die vijfkamploopbaan te beëindigen. Dit seizoen liep Johanna Schaller uitsluitend, de 100 meter horden. Een verschil van twee-honderdste seconde besliste bijde eind mei in Karl Marxstad gehouden kwalificatieduels over haar uitzending naar Montreal, nu besliste één-honderd- ste seconde over haar olympische titel. De grootste verrassing op deze zesde atletiekdag kwam al eveneens op naam van een Oostduitse: Evelin Schlaak. Met een worp van 69 meter (in haar eerste poging) onttroonde de discuswerpster de ook in de DDR als onverslaanbaar ge achte Faina Melnik. De Russische, die de laatste jaren bij alle internationale titel- toernooien de overwinning voor zich opeiste, werd in Montreal echter niet alleen onttroond als olympisch kampioe ne, maar verspeelde later ook nog het zilver. Voor Bruce Jenner is er na de eerste dag dus nog een bronzen positie want Avilov verraste iedereen door bij het hoogspringen een voor een tienkamper haast onmogelijk gehouden hoogte van 2.14 meter te overbruggen. Maar ook Avilov moet nog iemand voor zich dul den namelijk Guido Kratschmer de pas 23-jarige Westduitse student, die graag de tijden van Hans-Joachim Walde en Willij Holdorf wil doen herleven. Vana vond zal bekend zijn wie vier jaar lang mag pronken met de titel „beste all rounder ter wereld”: Kratschmer, Avilov of Jenner. Het lijkt onwaarschijnlijk dat zich nog iemand bij dit leidende trio kan voegen. carrière. Over vier jaar in Moskou zal i k er weer bij zijn, maar dan als toe rist”. Hoever de DDR bij de dames-atletiek inmiddels is gevorderd met de ontwikke ling van de top in de breedte, werd gisteravond nog eens ten overvloede ge accentueerd op de 100 meter horden. In de eindstrijd ontbrak Anneli Ehrhardt, de olympisch kampioene en wereldre- cordhoudsteidie in de halve finales slechts als vijde was gefinished. Een totale verrassing was dat echter niet. Dit seizoen heeft de Oostduitse door een hardnekkig ischias talloze wedstrijden moeten overslaan. Desondanks wilden de Oostduitse atletiekleiders haar de laatste kans op deelneming aan Olympische Spelen niet ontnemen. Voor een land als de DDR, waar atleten van topniveau met de regelmaat van de klok worden afgeleverd, vormt dat echter nauwelijks een probleem. Nam daags daarvoor Bar bel Eckert de titel op de 200 meter keurig over van Renate Stecher, op de 100 meter horden was het Johanna Schalier, die nu het goud veroverde. Het verschil was echter minimaal: één_hon- derdste seconde met Tatjana Anisimova en drie-honderdste met Natalia Lebede va. De Sowjet-Unie had na het wegval len van Anneli Ehrhardt echter op meer gerekend dan op zilver en brons. Johanna Schaller is ook al een van die vele DDR-atletes, die werd ontdekt bij de Spartakiade, welke schoolsport happening voor praktisch elke Oostduit se topsporter het voorportaal vormt tot de internationale sportpodia. De 24-jari ge sportstudente uit Erfurt behaalde in zelfs teruggaan naar de Spelen van 1952 om zich een niet-Amerikaanse triomfa tor op de 400 meter te kunnen herinne ren. Evenals na zijn succes op de dubbe le afstand greep de Cubaan ook dit keer de persconferentie aan om de loftrompet te steken op het Fidel Castro-regi- me. „Die eerste medaille heb ik opgedra gen aan Castro, deze draag ik op aan het Cubaanse volk en het internationale socialisme. Ik ga me nu wijden aan de idealen van diegenen die de grote socia listische revolutie op Cuba mogelijk hebben gemaakt. Deze gouden medailles zijn ook belangrijk voor Cuba in de strijd tegen het racisme e n het kolonia lisme. Over vier jaar zal ik er in Mos kou weer bij zijn, want ik wil graag hef geboorteland van Lenin leren ken nen”. Amerika wil die „schande” hier uit wissen middels een all-rounder die er Heel wat minder emotioneel reageerde Irena Szewinska op politiek getinte vra gen. De Poolse huismoeder, die twaalf jaar geleden in Tokio haar eerste gou den medaille veroverde (4 maal 100 meter estafette) en daarnaast nog twee keer zilver (ver en 200 meter) greep; wenste zich liever te beperken tot de sport en weerde alle bijkomstige vragen vriendelijk doch resoluut af. Na haar met goud bekroonde machtsgreep in Montreal mag Irena Szewinska, de we reldrecordhoudster op de 200 en 400 meter, zich terecht scharen in de rij van olympische grootheden als Emil Zatopek, Jesse Owens, Paavo Nurmi en Fannü Blankers In vloeiend Engels noemde Irena Sze winska, die reeds onder haar meisjes naam Kirzenstein grote internationale triomfen vierde, de zege van gisteren „mijn mooiste overwinning uit m’n car rière”. De dolblije Poolse legde uit waarom: „Lang heb ik geaarzeld voor welke afstand ik zou kiezen. Ik kwam naar deze Spelen als wereldrecordhoud ster op de 200 en 400 meter, maar beide afstanden waren door de indeling prak tisch niet te combineren. Daarom moest ik een keuze maken, omdat ik met olympisch goud afscheid wilde nemen van de atletiek. In overleg met Janusz (haar man en trainer) heb ilk besloten te kiezen voor de 400 meter. Op die afstand had ik de beste kansen op goud”. Van die relatief laat gemaakte keuze behoefde Irena Szewinska geen spijt te hebben. Het was bovendien een verstan dige beslissing, omdat haar kansen op olympisch goud op de 200 meter toch iets minder hoog moesten worden aan geslagen dan op de dubbele afstand, waar haar vrij trage start minder conse quenties heeft. Haar met goud bekroon de race van gisteravond bevestigde dat nog eens. De van geluk stralende Poolse schreef dat succes vooral toe aan haar man en haar twee jaar vor de Spelen van München geboren zoontje An- drej. „Na de Spelen van Mexico (zij won toen goud op de 200 meter) wilde ik het liefst zo snel mogelijk stoppen. Door de geboorte van Andrej heb ik twee jaar ook nauwelijks iets aan atletiek gedaan. Mijn zoontje bezorgde me echter weer plezier in de training. Vooral de laatste twee jaar heb ik keihard voor dit succes gewerkt. Daarom is dit ook mijn meest gedenkwaardige race uit m’n hele sport- In schitterende stijl snelt Irena Szewinska twaalf jaar na haar Olympisch debuut af op de zege op de vierhonderd me ter. In een nieuwe wereldrecordtijd klopte zij haar tegenstandsters met meters. Achter haar zijl} zichtbaar (v.l.n.r.) Sheila Ingram (zesde), Christina Brehmer (tweede) en Pirjo Haggman (vierde). vier jaar geleden ook bij was. Ook samen met Christy die als stewardess als het even kan profiteert van de lijnvluchten over steden waar grote in ternationale atletiekontmoetingen wor den gehouden. In München zag Christy een op de eerste dag doodnerveuze Bru ce debuteren. Een magere 23ste plaats viel hem ten deel totdat hij alle schroom van zich afwierp. Een geheel andere toen 22-jai;ige Bruce Jenner rukte op de tweede dag zo sterk op dat hij nog een tiende plaats pakte. Zijn filosofie klonk ook alleszins rede lijk en is een nadere bestudering derhal ve beslist waard. Feit is in elk geval, dat de manier waarop Irena Sze winska en Alberto Juantorena naar het olympisch goud ijlden frappante gelijke nissen vertoonde. Beiden hebben vanwe ge hun lengte een relatief vrij trage start, beiden kwamen ook met achter stand de laatste bocht uit, maar konden dankzij hun lange passen die achter stand op het laatste rechte eind omzet ten in een comfortabele voorsprong. Fred Newhouse sprak later bewonder end: „Juantorena is de beste 400 meter- loper die ik ooit heb gezien. Ik was hoogst verbaasd, dat hij me nog passeer de. Ik heb weliswaar niet achterom gekeken, maar i k schat m ijn voorprong in die laatste bocht toch zeker op drie a vier meter. Door die lange benen van hem kon hij aanzienlijk grotere stappen nemen. Je raakt dan ook wat minder snel vermoeid”. Voor Irena Szewinska gold hetzelfde. Ook zij kwam vrij traag uit de start blokken, met dat verschil, dat de Poolse de achterstand op Christina Brehmer reeds halverwege de race had genivel leerd. Irena Szewinska versnelde nog meer en legde vervolgens zo ’n onthut sende superioriteit aan de dag, dat de Oostduitse meisjes Christina Brehmer (zilver) en Ellen Streidt (brons) van afstand moesten toekijken hoe zij bo vendien haar eigen wereldrecord met bijna een halve seconde verbeterde en bracht op 49,29 seconden. Het einde van een stormachtige ontwikkeling in de da- mes-acletiek is daarmee echter nog lang niet in zicht. Vergeleken met de tijd die Monika Zehrt vier jaar geleden in Mün chen liet registreren (51,08 seconden) is die score in vier jaar met bijna twee seconden verbeterd. «m. «pp w Het slot van een boeiende strijd op de 100 meter horden. Middenin gaat Johanna Schalier als winnares over de eind streep. Op de achtergrond is Tatjana Anissimova tweede (achter haar Gudrun Behrend die vierde werd). Vooraan Natalia Lebedjeva die het brons opeiste. In het witte shirt achteraan Grazyna Rabstzyn en links in baan 6 Esther Roth. ’s. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19