Dressuur van Greeve leek nergens op OOTHOUT KON HET i MOEILIJK AANZIEN Alleen applaus voor Eltjo Schutter Voorstel werd aangenomen I t Stevenson op weg naar boksgoud Rusland simpel in finale van Brazilië niet bestand tegen grotere routine Voetbalbrons voor Rusland w p g< Scherm titel voor Zweden Nevzorov werd V vi judokampioen het volleybal H I R5W II Montreal 1976 i ■’’VV-.' V. SPORT 1976 20 VRIJDAG 30 JULI VR Kwaliteit Redelijk M s. 4 Gunstig «fes*. Blessure k.-* iX X’ O -*■ Marjolein Greeve in actie tijdens haar dressuur. Eltjo Schutter kijkt de door hem gestoten kogel Nederlandse atletiek Twee arbiters teruggevallen bij waterpolo is ver (V an onze speciale verslaggever) ri (Van onze speciale verslaggever) meter met geen van het hoogst •;;ï- Cttl M dier tree aan was sch< Moi mer ziet aisr PC van de Mosl level were ineoi daar oude Sten Sofic dress twee Twei met apar grote plak teruf loper een med: M' roei' tiek jari; Can; een kreg nadi vluc dak. gei nad< om W twa pisc me ver Sov Oos Ver We: Bul Jap Pol< Hor Zwi Roe Grc Fin Ital Tsj- Cut Fra Joe Not Jan Der Tril Me: Car Nee Bel Por Zw Spc Aui Zui ïrai Oos Nie Br; „Ik voelde me ineens gespannen. Toen nam ik maar enkele cognacjes bij de koffie. En daarna had ik lak aan ieder een”, zei Rutten later. Banjo liep niet zo beheerst als de achtjarige, in Nederland gefokte stekelvos gewend is te doen. BROMONT (ANP) Piet Oosthout had het niet meer. „Kjjk nou toch eens, kyk nou toch eens”, klonk het jammerend aan de rand van de schitterend aange legde Olympische derssuurbak. De 53-jari- ge trainer uit Soest stierf duizend doden, terwijl Marjolein Greeve, de enige „ech te” pupil van Oothout in de nationale equipe, met Lucky Boy de tien minuten durende proef aflegde. Oothout had het niet meer. Hij leed onder elke stap die de vorige week 38 jaar geworden ama zone uit Laren met haar prachtige zes tienjarige Hannoveraan deed. Zat ik er maar zelf op. Dan zou je eens wat zien”, verzuchtte Oothout, die ineens jaren ou der leek, „het is toch een schitterend paardje. Reken maar dat daar wat uit te halen is.” De gehele proef was door zenuwen over heerst en fouten konden niet uitblijven. Tot afgrijzen van Oothout zat er niet meer in dan een totaal van 1398 punten. ,.En dan te bedenken dat het mogelijk moet zijn met dit paard zeker 1600 punten te halen”, sprak de kalende trai ner bedroefd. Het idee om bij waterpolo met twee scheidsrechters te werken, is niet nieuw. Aanvankelijk kregen de voorstanders hiervan echter geen been aan de grond. Dit vooral als gevolg van de hoge kosten WMW „Terwijl ik toch op papier de meest gunstige serie had. Het ging voor mij echter te langzaam. De eerste ronde ging in 62 seconden. Het had toen geen zin meer om zelf initiatief te nemen om te pogen bijvoorbeeld Via de tijd-besten-regel nog een extra kans te maken”, reageerde de bijna voortdurend in tweede positie lopende Evert Hoving. Bij het loswerken ging het al niet best. Ze durfde niet aan te pakken.” Het Nederlandse jurylid Jaap Pot (ook al in Mexico en München als zodanig actief) kon niets verweten worden. Hij had zijn landgenoten ruimschoots bedeeld door telkens ongeveer twintig punten meer uit de hoge hoed te toveren. Een redelij ke klassering voor het team was echter verkeken. Meer dan de zevende en voor laatste plaats zat er niet in. Alleen Groot-Brittannië was zwakker. Het goud ging naar de favoriet West-Duitsland met Harry Boldt, Reiner Klimke en Gabriela Grillo. Het totaal van 5155 punten was voor geen enkele andere equipe benaderbaar. Zwitserland, dat al leen steunde op Europees kampioene Christine Stückelberger, greep het zilver met 4684 punten en de Verenigde Staten eindigde als derde met 4647 punten. De Sovjet-Unie, in München nog eerste, viel buiten de prijzen. van hem terugvallen naar de laatste MONTREAL (ANP). Het elftal van de Sovjet Unie heeft donderdagavond de bronzen medaille in het olympisch voet baltoernooi gewonnen door een overwin ning op Brazilië. In een wedstrijd, die totaal verregende, won routine het van de jeugd. Het Sovjet-elftal, voor het grootste gedeelte bestaande uit in ver schillende Europa cup-toernooien en ve le interlands doorgewinterde spelers, nam al snel de leiding. De 50.000 toe schouwers konden het maar matig waarderen dat Burjak de jonge, maar technisch zeer vernuftige Brazilianen al in de vijfde minuut op achterstand zette. De enige Nederlander, die zich voor de individuele wedstrijd van vandaag plaat ste, was „ijskonijn”’ Jo Rutten. De 42- jarige eigenaar van een drainagebedrijf in Hunsel verwierf woensdag met Banjo 1533 punten, goed voor de elfde plaats. en ook op de 1500 meter moest de toch talentvolle Hoving, die na tal van blessure-maanden via een kort maar sterk wedstrijdseizoen toch nog naar Montreal mocht reizen, diep buigen. „Zelfs een pirouette mislukte en dat overkomt hem haast nooit”, zei Rutten, die Banjo overigens niet lang meer zal rijden. „Het staat vast dat ik hem ver koop. Aan wie weet ik nog niet. In ieder geval aan de meest biedende. In Aken was er al veel belangstelling voor het paardje. Ook hier heb ik kandidaat- kopers bij mij gehad. Ik denk dat Banjo wel naar het buitenland zal gaan. Eigen lijk ben ik wel benieuwd wie zijn vol gende baas zal zijn.” De Limburger sprak donderdag zijn verwondering over de jurycijfers uit. „Gisteren was het allemaal nog wel redelijk te noemen”, zei hij, „maar vandaag leek het nergens op. Die Rus Kalita kreeg bijvoorbeeld veel te veel punten. Zijn paard zat totaal vast.” Rutten, getooid met zijn onafscheidelijke pet, schudde maar eens het gegroefde hoofd. „Soms gebeuren er de vreemdste dingen. Je kimt er alleen zo weinig aan doen. Daarom blijven we maar lachen.” De beste twaalf deelnemers mochten om de persoonlijke medailles strijden. Rut ten, die zelden of nooit van zijn stuk te brengen is, was in de ochtenduren voor zijn start toch enigszins gegrepen door de Olympische wedstrijdatmosfeer, die zeker achtduizend toeschouwers trok. Marjolein Greeve, de Nederlandse kampioene, had op papier voldoende kwaliteit om de derssuuréquipe een of meer plaatsjes op de ladder te doen stijgen. Bij een toch zeker niet absurd hoog totaal van 1467 punten was Dene marken gepasseerd en ook de Sovjet- Unie kon nog worden ingehaald. Loekie van Olphen (1449) en Jo Rutten (1533) hadden woensdag hun proef gepresen teerd en zonder tot uitschieters te komen toch een redelijke basis ge legd voor een positie in de middenmoot van de acht deelnemende equipes. Na loting was bepaald dat Marjolein Greeve donderdag als laatste in de ring zou komen. „Ik had er al zo’n voorgevoel van”, zei Oothout, „als het aan mij had gelegen was zij als eerste gestart van ons drietal. Jo Rutten, die nergens door is te beïnvloeden, had de rij dan geslo ten. Marjolein is veel te nerveus, om de druk te weerstaan." Bij het binnenko men al was duidelijk te zien dat de Larense niet zichzelf was. Met een bleek vertrokken gezicht maakte zij een uiter mate gespannen indruk. Lucky Boy werd daar automatisch door beïnvloed. die de invoering van dit reglementsarti- kel met zich mee zou brengen. Door de verruwing van het waterpolo in de voorgaande jaren werd de druk op de internationale waterpololeiders echter steeds groter. Vorig jaar werden de nati onale bonden dan ook gevraagd om eens met twee scheidsrechters te gaan experi menteren en de resultaten daarvan aan de IPWC door te geven. In Nederland waren de scheidsrechters beslist niet enthousiast. Niet ten onrech te werd gesteld dat de persoonlijkheid van een scheidsrechter in het gedrang kwam. Nu al wordt er geklaagd over een gebrek aan uniformiteit bij de toe passing van de spelregels en het gevaar is groot, dat bij twee scheidsrechters tijdens één wedstrijd de spelers hele maal niet meer weten waar ze aan toe zijn. Pikant detail bij het aannemen van dit verregaande voorstel is, dat er juist nu sprake is van een kentering bij het waterpolo. De verruwing is duidelijk teruggedrongen, hetgeen tijdens de Spe len in Montreal nog eens werd onder streept. Het is een uitermate sportief toernooi geweest, waarin ook het op fysieke hardheid gebaseerde spel het heeft moeten afleggen tegen het snelle, creatieve waterpolo, waarbij weliswaar nog vrij veel overtredingen voorkomen, maar die waren duidelijk minder het gevolg van het spelen op de man zoals in het verleden. De noodzaak om met twee scheidsrechters te gaan werken, moet dan ook in hoge mate worden betwijfeld. Voor hem had het echter ook geen enkele zin om het op een massale eindsprint te laten uitkomen. Dat bleek ook, toen dat er toch van kwam. De Belg Nevens, de Portugees De Jesus, de Hongaar Zemen en de Zweed Svensson liepen hem er heel gemakkelijk uit. Na afloop gaf Evert Hoving toe, dat hij voor deze race minder gemotiveerd aan de start was gekomen dan voor de 800 meter. „We zijn hier nu al drie weken. Dat is gewoon veel te lang. Dat ben je ook niet gewend”, aldus de met een zwakke tijd van 3.45,00 afscheid van Montreal nemende Hoving. Eltjo Schutter had pas vrijdag af scheid willen nemen, maar of dat zal lukken is erg twijfelachtig, want de kans is heel groot, dat de Nijmeegse medlicijnenstuident op die dag op de tribune zal zitten. Kort na het pijn lijk gebeuren op het vijfde onderdeel van de tienkamp zed hij: „Ik heb nog de stille hoop om de tweede dag te kunnen meemaken. Al zou het alleen maar zijn om in elk geval op pols- hoog nog wat aardigs te doen. Eerlijk gezegd, zie ik het echter niet erg zitten”. Schutter ze>i dat in de catacomben, waarin hij ook al na het hoogsprin gen was te vinden. Op weg naar de masseur, die de taak kreeg een ver rekte spier in het bovenbeen te 'her stellen”. Japan zal de titel niet in de finale kunnen verdedigen. De volleyballers uit het land van de rijzende zon gingen ten onder tegen wereldkampioen Polen. Ja pan pakte de eerste set, maar toen wa het de beurt aan de Polen. Zij namen een voorsprong van 2-1. De marathon- partij duurde de maximale vijf sets, waarin de toeschouwers van uitstEkend spel konden genieten. In de vijfde set beslisten de Polen met 15-11 de strijd in hun voordeel. MONTREAL (ANP). In een ze nuwslopende finale tegen West-Duits- land heeft Zweden de schermtitel voor heren op het wapen degen veroverd. De Zweden wonnen uiteindelijk met 8-5, na een lange tijd gelijkopgaande strijd. De Zwitsers veroverden zeer verrassend het brons door een overwinning met de cijfers 9-3 op titelverdediger Hongarije. Sovjet Unie eindigde op de vijfde plaats door een zege met 9-2 op Roemenië. Driemaal werd geen scheepsrecht voor West-Duitsland. Op de wereldkampioen schappen van ’74 en ’75 stonden de Duitsers in de finale tegen Zweden. Beide malen werd verloren en zo ver ging het hun ook in de finale van de 21e olympische spelen in Montreal. S&S Met het teleurstellen van Schutter en Hoving kwam een definitief einde aan een in de laatste jaren toch wel opgaande lijn, want twee jaar gele den waren er toch finaleplaatsen en bovendien vierde posities van Jos Hermens en Haico Scham bij de Europese kampioenschappen van Ro me, en vorig jaar deed de Nederland se jeugd het uitstekend bij de Euro pese jeugdkampioenschappen in Athene, waar Oliga Commandeur zelfs de titel veroverde. In Montreal werd echter duidelijk, dat op tal van nummers de aanslui ting volkomen verloren is gegaan. Het best werd dit donderdag nog eens geïllustreerd door Evert Hoving, die de taak moet overnemen van Haico Scharn- Op de 800 meter was de Groningse student al eerder kansloos, MONTREAL Van de vele voorstel len om de spelregels van het waterpolo te wijzigen, is de meest ingrijpende twee scheidsrechters bij één wedstrijd donderdag door de IPWC (de internatio nale waterpolocommissie) met grote meerderheid aangenomen. Binnen een half jaar dienen de internationale wed strijden door twee arbiters te worden geleid. Ook op nationaal terrein zal men worden geconfronteerd met de conse quenties van dit vooral in Nederland weinig bejubelde besluit. Het toch al grote tekort aan scheidsrechters zal zich nu in nog ernstiger mate doen voelen. Het ligt dan ook voor de hand dat de eerste jaren in Nederland alleen in de hoogste afdelingen bij de heren deze spelregelwijziging zal worden doorge voerd. MONTREAL (ANP). Dat de Japan se judoka’s toch te verslaan zijn bleek toen Vladimir Nevzorov uit de Sovjet- Unie de Olympische titel in het welter- gewicht won. Hij deed dat zeer overtui gend. Nevzorov had in vrijwel al zijn partijen voor de finale slechts korte tijd nodig om zijn tegenstanders te verslaan. De Japanner Koji Kuramoto had aan merkelijk meer moeite om de final* tegen Nevzorov te bereiken en ging uiteindelijk ook verdiend ten onder. Nevzorov was gewoon een klasse beter dan de Japanse politieman. De Braziliaanse „sier” Edinho springt hier met een sierlijke sprong over de Russische doelman. MONTREAL. De volleybalfinale bij de heren zal worden betwist door twee landen uit Oost-Europa: Polen en de Sovjet-Unie. Polen had het veel moeilij- ker zover te komen dan de Sovtjet-Unie, dat vrij simpel van Cuba won met 3-0. Polen had vijf sets nodig tegen Japan. Het degelijke spel van de Sovjet-Unie was te veel voor de „hoogspringers” uit Cuba. Met 15-12, 15-7 en 15-8 bleef de ploeg uit de Sovjet-Unie ook in de vierde wedstrijd zonder setverlies. Daar mee verbeterde zij in ieder geval de prestatie, die bij de Olympische Spelen München in 1972 werd geleverd, toen een derde plaats achter Japan en Oost-Duitsland het hoogst bereikbar» bleek. De hoofdzakelijk uit Canadezen be staande toeschouwers veerden echter volledig op toen de Braziliaanse doelman Carlos in de achttiende minuut met veel allure een strafschop van Kolotov stop te. Deze was aan de Russen toege kend nadat Qnisjenko op bijzonder gro ve wijze onderuit was gehaald. De rust kwam met een 1-0 voorsprong voor de Sovjet Unie en dat was in die fase verdiend. Het was jammer voor de wed strijd dat Nazarenko vrijwel onmiddel lijk na de rust 2-0 liet aantekenen, want in de tweede helft kwamen de Brazilia nen sterk terug. Vooral nadat Rosemiro in het veld was gekomen. Edinho groei de uit tot de ster van het veld. Hij passeerde a la Garrincha verschillende malen de Sovjet-verdedigers, maar had weinig geluk. Vooral na een kwartier in de tweede helft. Na een machtige solo werd hij keihard gevloerd in het straf schopgebied, maar de scheidsrechter leg de de bal op de 16-meterlijn. Scheids rechter Klein stuurde vlak voor het einde wel Trosjkin van de Sovjet Unie van het veld toen deze verdediger de balvirtuoos Edinho op brute wijze on deruit schopte. MONTREAL. De zwaargewicht bokser Teofilo Stevenson lijkt op weg naar zijn tweede Olympische titel, iets wat geen zwaargewicht voor hem ooit haalde. De Cubaan had geen moeite met de Amerikaan Johnny Tate. Cuba en de Verenigde Staten zijn de best vertegen woordigde landen in de boksfinales. Elk heeft nog zes kansen op goud. Stevenson besliste de partij tegen Tate al in de eerste ronde. Een rechtse hoek van de Cubaan bleek teveel voor de Amerikaan, die enkele seconden wankel de en toen in de hoek neerviel. Het was voor Tate de eerste keer, dat hij door knook-out verloor. Stevenson komt in de finale uit tegen Mircea Simon uit Roe menië, die Clarence Hill van de Bermu da’s op punten versloeg. Simon heeft in ieder geval de positie van underdog tegen de atletisch gebouwde Stevenson. De tweede knock-out in de halve finales kwam ook'van een Cubaanse vuist- In het zwaarweltergewicht raakte Andres Aldama de Bulgaar Vladimir Kolev zo hard dat deze enkele minuten versuft bleef liggen- De doktoren moesten eraan te pas komen om Kolev weer enigszins bij te brengen. Zij verwijderden zijn mondbeschermer, opdat de Bulgaar beter kon ademhalen. In de finale is Tadiija Kacar uit Joegoslavië de tegenstander van de zo hard stotende Aldama. s 3" i „Op de sprint had ik nog geen last, maar bij het verspringen begon het. Ik had al -eerder gevoeld, dat er wel iets zat, maar het leek niet erg- Die massage heeft wel wat geholpen, maar tijdens de 400 meter ging het toch helemaal mis”, vertelde de strompelende Eltjo Schutter, die overigens zo aardig was begonnen met 11,17 sec. op de 100 meter en 7.12 meter bij het verspringen. Een heel zwakke kogelstoot van 11-74 meter „normaal stoot ik dat uit stand” en even zwakke hoogtesprong 1.80 meter deden van de zestiende plaatsen. Omdat zijn 400 enkele punt „gehonoreerd” werd zal Schutter, wanneer hij vandaag start- die staartgroep niet meer kunnen verlaten. „Verschrikkelijk, dat dit nu hier moet gebeuren. Ik geloof inder daad, dat het toch een gevolg is van de blessure, die' ik een paar weken voor het vertrek naar Montreal in Kopenhagen opliep. Inderdaad werd ik helemaal genezen verklaard, maar in de laatste twee weken heb ik toch die enkel wat moeten ontzien. Daar door ga je soms onbewust je boven benen wat meer belasten. Dat moet de verklaring zijn van deze blessure, die in hetzelfde been zit”, aldus El tjo Schutter. MONTREAL Voor het eerst in het olympisch atletiektoernooi kreeg een Nederlandse atleet een warm ap plaus van het Canadese publiek. Het was echter geen beloning voor een hoge klassering, maar een blijk van waardering voor het gedrag van tien- kamper Eltjo Schutter, die ondanks een blessure zijn 400 meter moeizaam uitwandelde. Met de Nijmegenaar verdween het laatste restje Neder landse atletiekhoop, want kort daar voor was Evert Hoving kansloos ten onder gegaan in de series van de 1500 meter. Hoewel Jos Hermens zaterdag nog op de marathon gaat avonturie ren, is het nu al duidelijk, dat de Spelen van Montreal de nationale atletiekgeschiedenis zullen ingaan als de inktzwarte Olympiade ’76. if na i. .v 4 38

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 20