Asiel voor Duo Bloem-Jacobs Lambertus werd uitgeschakeld Anwar: 1K T erroristen bleven weg MUIJS KANDIDAAT VOOR BONDSCOACH Medailles Verrassing bij het worstelen Anders Garderud Paniek om gouden plak en de „oriëntatie Wereldrecord van Sokorina ..De jongens weten het nog niet” ..We zaten werkelijk muurvast” „We gaan gewoon hard aan het werk” iL Montreal 1976 59 l K I d°or I Bert I Brevoord 21 VRIJDAG 30 JULI 1976 SPORT -• Egalisatie j Pluspunt Terugval -- II -4 j 4 4 - (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Lambertus: Politiek asiel. 'S (Van onze speciale verslaggever) x» Prestige van Aziatisch hockey staat op spel t- Sovjet-Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten West-Duitsland Bulgarije Japan Polen Hongarije Zweden Roemenië Groot-Brittannië Finland Italië Tsjechoslowakije Cuba Frankrijk Joegoslavië Noorwegen Jamaica Denemarken Trinidad Mexico Canada Nederland België Portugal Zwitserland Spanje Australië Zuid-Korea Iran Oostenrijk Nieuw-Zeeland Brazilië 33 20 28 8 7 5 3 1 1 6 4 2 7 2 1 2 2 1 1 0 0 0 3 2 2 2 1 1 0 0 o o o o MONTREAL door K 1« :it *n *1 n st st k d >g ;r n ld n. 8, id et in la ig ■r. er ie 'D <1. r» ir •s i- le le le »r i- is i- n 34 32 23 10 5 5 5 4 4 3 3 3 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 0 0 o o o o o o o o o o sf >p st e, ir n, et Is et n, sn 25 19 21 11 8 7 6 6 0 7 4 0 2 3 o 5 1 0 0 2 0 0 6 3 1 0 2 o 4 2 1 1 1 1 92 71 72 29 20 17 14 11 5 16 11 5 11 7 3 8 4 2 2 3 1 1 9 5 3 2 3 1 4 2 1 1 1 1 ij se le i- e- 0. n. ie it le la R Anwar: „Natuurlijk hadden we de no dige ervaring, maar het grote verschil met een jaar geleden is dat de Europea nen toen in feite nog moesten beginnen met het spelen op kunstgras. Nu heeft een aantal landen bijna een jaar kunnen oefenen. Dat is een groot pluspunt voor onze concurrenten. We hadden dankzij ons klimaat en de aanwezigheid van uitstekende velden een voorsprong, d ie we ook altijd hebben uitgebuit. Dat is nu afgelopen”. Het uitschakelen van Pakistan door Australië in de halve finales heeft het prestige van het Aziati sche hockey definitief aan het wankelen gebracht. Werd de eliminatie van India door Australië en Nederland aanvanke lijk vooral als een op zichzelf staand incident beschouwd, de nederlaag van de Pakistani in combinatie met het falen van de Indiërs wijst toch wel in de richting van het afbrokkelen van een machtspositie, die in de internationale hockeywereld lange tijd vanzelfsprekend leek. De ivoren toren waarin Pakistan en India zich zo lang bevonden werd weliswaar al enige tijd belegerd met name door de Westduitsers maar tot de Spelen van Montreal haalde niemand het in zijn hoofd om Pakistan en India niet als belangrijke gegadigden voor de beste plaatsen te beschouwen. PODOLSK (SID). In de schaduw van de Olympische Spelen zijn tijdens de atletiekwedstrijden in Podolsk bij Moskou enkele uitstekende prestaties ge leverd. Tamara Sorokina liep een nieuw wereldrecord op de 1000 meter, een incourante afstand, in 2.32.8. Zij bleef daarmee precies een seconde onder het oude record van de Bulgaarse Nikolina Stereva, die op 4 juli van dit jaar in Sofia tot 2.33,8 kwam. „Ik voelde dat er na vijftig meter iets mis was. Ik merkte de schok, we vielen van de eerste naar de vierde plaats terug”. Lo Jacobs: „Ik heb het nog eens goed nagekeken, maar alles zat goed. Ik begrijp er niets van. Gevolg was dat ik geen kracht meer kon zetten. Ik heb bijna honderd meter zitten zoeken waar ik mijn voeten neei- kon zetten. Dat was een klein houtje, bijna aan het dek. De splinters drongen mijn teen in. Ik kreeg kramp, waardoor we de Amerikanen niet meer konden pakken”. En in koor: „Zonder enige twijfel hadden we bij de eerste drie gezeten. De halve finales waren haalbaar. Door zo’n stom ding ontgaat je die kans. Nu moeten we alles op de 500 meter gooien, maar gezien de sterkte van de indeling, krijgen we het heel erg moeilijk”. Anwar: „Er zijn twee factoren die de egalisatie in de internationale hockeywe reld hebben versneld. India en Pakistan zijn er in vergelijking tot een jaar of tien geleden zeker niet beter op gewor den en vooral het afgelopen jaar is de opkomst van de concurrentie opvallend geweest. Ik hoef wat dat betreft maar één woord te zeggen: kunstgras. Dat is van veel meer invloed geweest dan de ontwikkeling van het zaalhockey in Eu ropa. Zaalhockey blijft voor mij een surrogaat, al zeggen de Westduitsers daarover heel andere dingen”. Eén van de fraaiste overwinningen die Pakistan dit hockeytoernooi behaalde was de zege tegen Olympisch kampioen West-Duits land. Op de foto benut de Duitser Peter een strafbal. Het duo Bloem-Jacobs in actie tijdens hun race op de 1000 meter. Todh speelde Pakistan de afgelopen dagen van alle in Montreal aanwezige teams veruit het beste hookey. En dat niet alleen, de resultaten waren op zijn minst overtuigend, vooral tegen West- Duitsland en Nieuw-Zeeland. Anwar: „We spelen inderdaad goed, maar op het beslissende moment hapert er iets. Voor al waar het doelpunten maken betreft. Maar er zijn meer zaken die we moeten aanpakken. In ons land, en ook in India, is tot voor zeer kort gedacht dat we er het beste aan deden gewoon te blijven spelen op de manier die we altijd ge wend waren: met twee verdedigers, drie middenvelders en vijf aanvallers. Tegen - MONTREAL. De veiligheids dienst van de Olympische Spelen heeft bekend gemaakt dat er voor de aanvarig van de spelen een melding was binnenigekomen dat vijf Arabi sche terroristen op weg waren naar Montreal. Ze zijn daar niet aangeko men en volgens de veiligheidsdienst ziet het er ook niet naar uit dat zij alsnog opduiken. Het krankzinnig verlopen toernooi op het astroturf van het Molson-stadion zou wel eens het startschot kunnen zijn geweest voor een periode, waarin een hoofdrol voor India of Pakistan niet bij voorbaat een uitgemaakte zaak is- De intrede van hét kunstgras heeft vooral in Montreal bewezen, dat een aantal Europese landen en zeker ook de finalis ten van vandaag. Australië en Nieuw- Zeeland, op gelijk niveau zijn aangeland. En de aanwezigheid van synthetische grasmatten betekent bovendien het einde van een tijdperk, waarin India en Paki stan dankzij het gunstige klimaat in bei de landen langer op egale velden konden trainen en daardoor een voorsprong hadden op de internationale concurren tie. die er voor beide landen heel lang nauwelijks was. In ieder geval is Saeed Anwar, trai ner-coach van het Pakistaanse elftal sinds de Olympische Spelen van 1952 in Helsinki, bereid de consequenties van de gebeurtenissen in Montreal onder ogen te zien. Anwar, die de nederlaag tegen Australië met een opmerkelijke gelaten heid onderging en geen spoor van ver bittering toonde, geeft toe dat het toer nooi in Montreal heeft bewezen dat de hockeytop aanmerkelijk verbreed is. Hij gaat zelfs zo ver, dat hij stelt dat India en Pakistan moeten oppassen, willen ze het contact met de Europese top en Australië en Nieuw-Zeeland (nu toch wel definitief doorgestoten naar de top. na er heel lang net onder te hebben gehangen) niet verliezen- waar de luitenant met de sergeant aan het biljarten was. We noemden dat een kaartleesoefening. MONTREAL (ANP). De Duitse dressuurrijdster Gabriela Grillo heeft twéémaal een gouden medaille veroverd. Twee minuten na de huldiging moest zij met een fotograaf mee om nog wat aparte plaatjes te laten maken. Tot haar grote schrik bemerkte zij dat ze haar plak kwijt was. In paniek keerde zij terug en zag er zowaar iemand mee lopen. Ze rende er op af en veroverde in een snelle sprint haar „tweede” gouden medaille. landen die tactisch uitgekiend te werk gaan, zoals Australië het tegen ons deed- kan dat ernstige gevolgen hebben, dat is gebleken. Dus zullen we lering moeten trekken uit hetgeen we hier van onze tegenstanders hebban gezien”. Anwar wenst niet in te gaan op sug gesties als zou de terugval van India en Pakistan, of liever gezegd de opkomst van Europa en Oceanië. het begin zijn van een omwenteling die lang kan du ren- „Hockey is geen zaak van futurologen. Wij gaan gewoon hard aan het werk en hopen in 1978 tijdens het wereldkampi oenschap in Argentinië overtuigend te rug te komen”. Anwar beschouwt het feit dat zijn land vandaag tegen Nederland moet spe len met als inzet de bronzen troostprijs zeker niet als een ramp, al verheelt hij niet dat de tik vrij hard is aangekomen. „Het is jammer, maar we moeten ver der. De hockeysport staat aan het begin van een interessante ontwikkeling en daarbij willen wij Pakistani een hoofd rol blijven spelen. Het is duidelijk dat het kunstgras het spelpeil zeer ten goede beïnvloed. Het niveau van het olym pisch toernooi is bijzonder hoog geweest. Opwindend hoog, zou ik zeggen”. Het is een mening die door Keith Murton- de trainer van de Australiërs en met coach Mervyn Adams verantwoor delijk voor liet succes van zijn ploeg in Montreal, wordt gedeeld. Murton hoopt dat de opmerkelijke zegetocht van zijn land en van Nieuw-Zeeland de belang stelling voor de hockeysport in Oceanië een duw in de goede richting geeft. Die blijkt vooral in Australië voor verbete ring vatbaar. Murton: „Hockey wordt bij ons als een tweederangs-sport be schouwd. Het winnen van een gouden of zilveren medaille zou echter wel eens een doorbraak kunnen betekenen”. Voor Murton staat het vast dat Au stralië de finale winnend zal afsluiten. „De laatste wedstrijd die we tegen Nieuw-Zeeland hebben gespeeld was tij dens het wereldkampioenschap in Koea- la Loempoer. vorig jaar. Het werd toen 5-0 voor ons- Dat zegt natuurlijk weinig over de wedstrijd van nu, maar ik ben er gewoon van overtuigd dat wij op de hoogste trede van het erepodium komen. Ja, wij winnen goud”. Hoewel Saeed Anwar niet naar excu ses zoekt voor de nederlaag tegen Au stralië. stipt hij toch even aan dat de Pakistani pas tien dagen voordat het toernooi in Montreal begon de mogelijk heid hadden om op het astroturf te trainen. Anwar lijkt daarbij voorbij te gaan aan hét feit dat Pakistan vorig jaar om deze tijd het pre-olympisch toernooi speelde (en dat erg goed deed) en dat het met het Wennen aan het voor Aziaten inderdaad vreemde materiaal dus wél mee moet zijn gevallen. Anders Garderud, de 31-jarige Zweedse winnaar van de 3000 meter steeple-chase, bleek na afloop op de persconferentie niet zo happig om met dit soort werk door te gaan. Hij zou niet deelnemen aan de Spelen in Moskou, zei hij (hij zou dan ook al 35 jaar zijn), ging nu nog een jaartje door, maar dan stapte hij toch wel definitief over op zijn favoriete sport: oriëntatie. De verzamelde Duitse, EnKelse, Amerikaanse, Nederlandse, Franse, Canadeese en andere journa listen keken elkaar onzeker aan, stuk voor stuk denkend dat zij „oriëntatie” hadden verstaan, maar dat het na tuurlijk iets anders moest zijn ge weest. Ikzelf dacht in eerste instantie aan een zogeheten „birdwatcher”, een man die met muskietengaas, lieslaar zen en een verrekijker gewapend de vrije natuur intrekt en daar vogels en vlinders in hun dagelijks doen bespiedt, maar dat leek me toch niet een uitgesproken sport, hoewel je dat natuurlijk nooit weet met Scandina- viërs. Garderud had eraan toegevoegd dat het mooie van een sport als oriëntatie was dat je het tot je 60e jaar kon blijven beoefenen, waardoor ik ook nog even aan de wandelsport dacht, want je ziet op avondvierdaag ses ook altijd zeer veel ouderen met de borst vooruit en de buik in mee stappen. We werden in groepjes op verschil lende punten uit de legerauto gezet en moesten maar zien dat we ons redden met kaart, kompas en de gegevens. Omdat ik geen geduld had voor het kaartlezen, liet ik dat altijd aan de anderen over, zeggend dat ik alleen voor de gezelligheid meeliep. Dat laatste blijkt ook een belangrijk facet van „oriëntatie" te zijn, zoals me in de perskamer van de Nordic News Agency werd uitgelegd. In Karlstadt was er onlangs nog een vijfdaagse serie „oriëntaties" afge werkt, waaraan naar schatting zo’n 10.000 tot 12.000 Zweden, maar ook veel andere Scandinaviërs, hadden deelgenomen. Het aardige ervan is dat het ook in familieverband kan worden gedaan, waardoor het een bijzonder populaire sport in het noorden is. De kinderen lopen dan een oriëntatie van 4 tot 5 kilometer, de ouderen van 10 tot 12 kilometer, en dan heb je natuurlijk ook nog MONTREAL. - De grootste verrassing in de derde ronde van het toernooi vrije stijl worstelen was de uitschakeling van de wereldkampioen in het middenge- wicht Adolf Seger. De Westduitser verfoor met 4-14 van de Amerikaan John Peterson die fel aanviel, maar technisch matig was- Overigens is Peter son ook geen kleine jongen- Bij de Olympische pelen 1972 in München veroverde hij zilver. Ook de tweede man in Europa ligt eruit. Peter Neumair (WDH moest zijn meerdere erkennen in de Zweed Frank Andersson. K i degenen die het echt als sport beoefe nen en aan kampioenschappen deel nemen. Anders Garderud is overigens niet kampioen in oriëntatie, hij kan welis waar hard lopen, maar wellicht nog niet voldoende kaartlezen en het kompas bedienen om nu al in de voorste gelederen te eindigen. Maar men zag, bij Nordic News Agency, zijn toekomst ook in deze tak van sport zonnig in, als hij zich er in de toekomst volledig aan zou gaan wij den... U merkt het wel, oriëntatie is kennelijk de burgerversie van onze militaire kaartleesoefening, of de sportievere en gezondere versie van onze zondagse autorally. Op de ver schillende plaatsen waarop je je moet oriënteren en die met een rood vierkant worden aangeduid), moet je een stempel halen als bewijs dat je het punt niet gemist hebt, en dan maar weer verder hollen, tot je aan het eindpunt komt. Het doet ook wat denken aan de oud-Hollandse semi- sport „snipperjacht”, die door Pim Mulier in zijn boek „Atletiek en voetbal” uit omstreeks 1890 meesle pend wordt beschreven, waarbij de meute het spoor van papiersnippers moet volgen dat door enkele vooruit- lopers een half uur eerder is achter gelaten. Paper-chase heet het in het Engels. We noemen het tegenwoordig geloof ik de „vossenjacht". In Scandi navië kan je er kampioen in worden, en kan het je favoriete sport zijn als je op de Olympische Spelen de 3000 meter steeple-chase wint... STOPPER MONTREAL. De Roemeense roeier Walter Lambertus heeft poli tiek asiel in Canada gekregen. De 20- jarige student uit Arad heeft van de Canadese autoriteiten inmiddels al een tijdelijke verblijfsvergunning ge kregen. Gistermiddag kregen de Ca nadezen nog een tweede officiële vluchteling uit Oost-Europa op hun dak. Het is de Sovjet-zwemmer Ser gei Nemtsanov. Hij heeft bij de Ca nadese immigratiedienst in Ottawa om asiel gevraagd. „Kan mister Garderud nog even de naam van die sport die hij noemde herhalen?", vroeg een journalist die liever dom leek dan dat hij onwetend bleef. „Oriëntatie”, zei Garderud. s» ,.x. MONTREAL. Lo Jacobs, de achter slagman Arend Bloem zittende kanoer, maakte er nauwelijks een drama van, hoewel zijn eerste reactie er niet om loog. Na vijftig meter schoot zijn voetenplank los. waardoor het Zaanse duo geen kans zag de herkansing van de races op de 1000 meter succesvol af te leggen. De hoop is nu gevestigd op de halve afstand. In tegenstelling tot de race in de serie, schoot de Zaanse boot nu wel goed van het startvlot. „Vanmorgen ging alles slecht. We zaten muurvast en de start was. daarvan het duidelijkste voorbeeld", zei slagman Arend Bloem. telt zeven dagen, maar dat was me toch te gek”. -,Ik hoop dat de besprekingen die we al hebben gehad, tot succes leiden. Als het even kan wil ik in de herfst met mijn werk beginnen. Lukt het met de kanobond niet, dan heb ik nog een alternatief achter de hand. Maar ik heb goede hoop dat het lukt”. Müijs, afgestudeerd aan het CIOS te Overveen, heeft in Amsterdam de dis- tricts-tennisjeugd getraind en is de bonds- oefenmeester badminton en boksen. Hij ziet in Nederland meer mogelijkheden dan alleen bij de kanobond- -Ik heb met lede ogen gezien dat het peil in Nederland zo achteruit is gegaan. Of er veel talent is, kan ik onmogelijk beoordelen. Wel weet ik dat er meer jongeren de kanosport bedrijven dan zeven jaar geleden toen ik wegging. Ik stel me de situatie zo voor: kanoën in Nederland is een kale boterham. Ik hoop er beleg op te doen. Lukt dat, dan ben ik voorlopig tevreden”. „Kunt u misschien even uitleggen wat dat voor een sport is?”, vroeg een ander. Garderuds uitleg was summier: je wordt met een map ergens in een bos neergezet en dan moet je maar zorgen dat je met behulp van een kompas zo snel mo gelijk op de plaats van bestemming bent. Het is een typisch Scandinavi sche sport, voegde hij er verontschul digend aan toe. Daar heeft hij enerzijds wel gelijk in, maar anderzijds toch ook ongelijk, want ik heb die sport in de jaren 1950 en 1951 in de omgeving van Harderwijk tamelijk intensief beoe fend, onder vermoedelijk zwaardere omstandigheden dan Garderud het gewend is te doen. Namelijk met volle bepakking en een ongeladen geweer, en bij voorkeur ’s nachts. We werden van de kazerne een eind weggereden, kregen een papier met lengte- en breedtegraden mee, en moesten dan maar zorgen dat we - binnen redelijke tijd via de waterto ren, het café en de omgevallen boom weer bij het restaurant kwamen, MONTREAL Karei Muijs, de 44- jarige nog steeds met een licht Amster dams accent sprekende bondscoach van de Westduitse kanobond, acht de kan? dat hij in december een zelfde functie bij de Nederlandse Kano Bond aan vaardt op tachtig procent. -tv! MONTREAL. (ANP) Na de twaalfde wedstrijddag van de olym pische spelen in Montreal waren de medailles als volgt verdeeld: goud, zil ver, brons, totaal: Karei Muijs is enige jaren bondscoach geweest en leidde het duo Paul Hoek- stra-Anton Geurts (de huidige chef d’equipe) in Mexico naar de vierde plaats. Na enige moeilijkheden binnen de bond aanvaardde Muijs een functie bij onze oosterburen. Deze week heeft hij zijn ontslag ingediend. Hij argumenteert: „De jongens hier weten het nog niet. Als het via de Nederlandse pers doordringt, zijn de wedstrijden hier al afgelopen- De argu mentering is, dat mijn 14-jarige dochter verduitst- Ze zit nu in de vierde klas van het gymnasium en mijn vrouw en ik achten het beter dat we terugkeren naar Nederland. We wonen in Duisburg, dichtbij om de voeling met Nederland te behouden". „Ook op het kanovlak. Ik heb erg veel contact met Anton Geurts en met de jongens Bloem en Jacobs. Vele kanoërs varen nog op mijn schema’s. Toch is dat een waagstuk. Ik ben namelijk niet in dienst van de Westduitse kanobond. maar van de Duitse sportbond, te verge lijken met de Nederlandse Sport Federa tie. Die leent mij uit aan de kanoërs. De sociale voorzieningen zijn perfect- ze grenzen aan die van ambtenaren. Dat is er in Holland natuurlijk niet bij”. „Vorig |aar heb ik al eens contact gehad. In Amsterdam kon ik een soort ombudsman voor jeugdzaken worden. De kanobond wilde me toen ook al strikken, maar er kon geen goede werkverdeling worden gevonden. De een wilde me vier dagen, de ander drie. Goed, een week 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21