REACTIE OP AARDBEVING UITERST GEDISCIPLINEERD Arrestaties in Soweto weer in teken van brandstichtingen Kabinet-Andreotti maakt goede kans Ook f 30 toeslag voor ambtenaren Syrisch-Palestijns akkoord getekend v.:i kidnappingszaak ■g inderdaad prima koelkasten inderdaad prima stofzuigers 1 H TAXICHAUFFEUR Politie Kaapstad arresteert vijf mensen ALGEMENE VERWACHTING IN ITALIË: AARDBEVING BOMAANSLAG IN BELFAST: door nico scheepmaker TWEE DODEN „HOOG COMITÉ” ZIET TOE OP TOEPASSING VAN BESTAND Nederlander wegens hasjsmokkel in Frankrijk in arrest cm wS VRIJDAG 30 JULI 1976 3 BINNEN» EN BUITENLAND 2 keukengerei I w Communisten >lik ijks het de :ken ier- den zijn zra- het orst en ing stal schoppen, houwelen en de getroffen gebieden. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Een enorme reddingsoperatie is gisteren op gang gebracht na de twee zware aardbevingen in het noordoosten van China die aan zeker tienduizenden Chinezen het leven moeten hebben gekost. Vracht wagens vol militairen en bussen afgeladen met burgers uitgerust met rijden in eindeloze konvooien naar Iers i 15 gers :rij- uit den ring :rij- tion i of 1967 lard zal iUI ■i (ADVERTENTIE) Massale reddingsoperatie in China komt op gang een een (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Rome) ROME. niet (ADVERTENTIE) dat meegedeeld in genoeg: -litie neer van werknemers tweede De Gaay Fortman ambtenarenbonden de was Een deel van het dak van een huis in de winkelstraat Da Sja Lan in Peking ligt op straat als gevolg van de aardbevingen. rond toed slijk iek- 1de- tijd taie. op een I. F. van in- iden ta- □er- Cre’ drie irde ver- J. gen, idse sen- sde- een rde- slijk i vol- slijk deze i de Van alle kanten krijgt China intussen hulp aangeboden. Amerika liet via het verbindingsbureau in Peking weten hu manitaire bijstand te willen verlenen aan de slachtoffers. De Britse regering bood hulp aan in de vorm van medische bijstand, VN-secretaris-generaal Wald heim zegt China alle hulp toe; en zelfs Taiwan, waarmee Peking op voet van oorlog leeft, is van plan medicamenten, geld en rijst te sturen naar de slachtof fers. nieten en verbranden hun eigen scholen, waarvan een groot gedeelte met hard verdiend Afrikaans geld is betaald”, al dus Bethelezi, die de brandstichtingen ve: oordeelde als „geestelijke zelfmoord”. Volgens de politie gaf James Schoen feld, zich zonder verzet te bieden over. Zijn 22-jarige broer Richard meldde zich vorige week vridag bij de justitie. Kort nadat de 24-jarige Schoenfeld in Menlo Park was aangehouden volgde de arrestatie van de derde verdachte, New hall Woods in het Canadese Vancouver. Premier-in-spé Andreotti schudt de hand van de Italiaanse president Leone na zijn formele aankondiging van de formatie van een minderheidsregering. Ongeveer 100 kilometer verderop is ook grote schade aangericht in Tientsin dat drie miljoen inwoners heeft. Hier stond meer hoogbouw, die volgens oog getuigen ten dele is ingestort. Ook heb ben waarschijnlijk rampen plaatsgevon den in de hoogovens en staalfabrieken die eveneens in continudienst werken. Verder moeten vele machine-industrieën zijn getroffen en chemische fabrieken, waarvan er h ier alleen al in 1970 75 nieuw zijn gebouwd. De minister heeft een circulaire die gisteren in de Staats courant is gepubliceerd. Volgens de Franse douane had de Nederlander de hasj in Marokko gekocht en was hij via Spanje en Frankrijk op doortocht naar Nederland. Bij het bekend worden van dit nieuws verflauwden de gevechten in de Libane se hoofdstad. Het was het internationale Rode Kruis ook gisteren niet mogelijk de ongeveer 1000 gewonden uit het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Al Zaatar aan de rand van Beiroet te evacueren. Het kamp wordt al meer dan vijf weken door leden van rechtse milities bescho ten. Het comité van het Internationale Ro de Kruis in Geneve verklaarde dat „ze kere groeperingen” een grote verant woordelijkheid op zich laden, als zij door hun neen tegen een evacuatie hon derden gewonden ter dood veroordelen. Later werd vernomen dat vandaag een nieuwe poging tot evacuatie in Al Zaat ar zal worden ondernomen. De Libische premier Jalloed nodigde voor zijn vertrek alle «partijen in Liba non uit mee te werken aan de uitvoe- Over de verdere maatregelen waartoe het kabinet heeft besloten in zijn „ar beidsvoorwaardenbesluit tweede helft 1976”. gaat minister binnenkort met de praten. Het derde punt van de driehoek is de hoofdstad Peking, die zes miljoen inwo ners heeft. De nieuwe wolkenkrabbers in het centrum hebben de schok naar het schijnt redelijk doorstaan. Onder de bevolking in buitenwijken schijnen voornamelijk gewonden te zijn gevallen. MENLO PARK (CALIFORNÏË) (UPI). De politie heeft gisteren twee van de drie mannen gearresteerd die werden gezocht in verband met de ontvoering van een bus met kinderen eerder deze maand in Chowchilla, Californië. king vrijwel niets van de gevolgen van de aardbeving. Een secretaresse van de ambassade vertelde ons gistermiddag in een zeer moeizaam telefoongesprek, via een hevig gestoorde lijn, dat de ambas sade zijn informatie alleen via de radio krijgt. Reizen naar het getroffen gebied is onmogelijk. De zwaarst getroffen stad is Tangsjan dat rond 1 miljoen inwoners heeft. Hoe wel er vrijwel geen h oogbouw stond, meldden buitenlanders dat het hele cen trum in puin ligt. Ook vreest men voor de arbeiders van de nabijgelegen Kailoe- an-kolenmijnen die in continudienst werkten. De gangen zijn weliswaar niet uitzonderlijk diep gelegen, maar er moe ten vele honderden arbeiders aan het werk zijn geweest. Als. je maar geduld hebt komt alles wel weer eens te pas, voor een rubriek als deze. China is getroffen door hevige aardbevingen. Dat herinnert me aan een van de vele moppen die Simon Wiesen thal (de vrolijkste nazi-jager die ik ken) vorig jaar in Kopenhagen vertelde, tus sen de bedrijven door van het Congres voor Russische Dissidenten. Wiesenthal is een uiterst bekwaam moppentapper, hij vertelde eens een hele nacht met Max Tailleur moppen1 te hebben uitge wisseld, elkaar om de beurt als in een tafeltenniswedstrijd de bal toekaatsend. Goed, hier komt-ie dan, zoals. Wiesenthal hem vertelde: „Twee joden zitten in de trein, kijkt de ene op van zijn krant en zegt: China is getroffen door een hevige aardbeving! Vraagt die andere: En? Is dat goed voor ons joden?” LONDEN DPA). Gisteren zijn bij de ontploffing van een bom in restaurant in Belfast twee mensen ge dood en dertig gewond, van wie aantal ernstig. begenen die de bom hadden geplaatst in het voornamelijk door rooms-katho- lieken bezochte etablissement hadden niet tevoren gewaarschuwd. De ingang van het restaurant werd bewaakt door twee veiligheidsfunctionarissen. en Palestijnse onmiddellijk uitmaken, als is het maar een gedogende ViTi> - In de vroege ochtend werden ai po gingen gedaan cm ten minste zes scho ten in brand te steken. Niet alleen in Soweto, maar pok in de provincie Natal en in N.oml. in Zoeloeland. De brandstlehtlngsactie viel samen met het feit dat de schoolkinderen in de zwarte woongebieden voor het eerst vol tallig in de klaasen waren verschenen. Minister Kruger van justitie verklaar de dat hij de politie zal laten patrouille ren tot er een eind is gekomen aan het brandstichten. De Zoeloeleider Buthelezi waarschuw de de scholieren dat zij bezig zijn hun eigen toekomst te vernietigen. „Zij ver- De miljoenenbevolking in Peking, waar de aardschokken betrekkelijk wei nig schade en slachtoffers hebben ge maakt, heeft kalm en uiterst gediscipli neerd op de ramp gereageerd. Voorlopig blijven zij in de straten bivakkeren, vooral nadat gisteren gezegd was dat binnen korte tijd een „tamelijk zware aardbeving” verwacht kan worden. Men had verschijnselen geconstateerd die daarop duiden. Alle voor buitenlanders gereserveerde gebouwen in Peking zijn ontruimd en de elektriciteit is in de hele stad afgesloten. De bewoners van Peking bouwden in de straten tenten van plastic tafellakens en tentkleden die ze met behulp van touwen en bamboestokken over bedden en ander huisraad spanden. In een paar uur tijd waren toiletruimten opgericht, kantines en kleine restaurants. Over het lot van Nederlanders die in China verblijven is intussen nog maar weinig bekend. Volgens de laatste gege vens waarover het ministerie van Bui tenlandse Zaken beschikt, waren er eind maart negen Nederlanders in China, van wie er twee inmiddels vertrokken. Overigens weet de ambassade in Pe- Het ziet ernaar uit dat de communis ten daar genoegen mee zullen nemen. Als zij zich inderdaad ook van stemming gaan onthouden, ontstaat er een heel nieuwe situatie in de Italiaanse politiek. Voor het eerst steunt de regering dan op een meerderheid waar ook de commu nisten deel van voorlopig nog meerderheid. DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP). Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO hebben gisteren in Dama scus een overeenkomst geteken ter beë indiging van de confrontatie die drie maanden duurde. Het akkoord werd ge tekend door de Syrische minister van buitenlandse zaken, Khaddam. en het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, Kaddoumi. In Kaapstad is gisteren bekendge maakt dat de veiligheidspolitie vijf men sen heeft gearresteerd op grond van de wet tegen het terrorisme. Krachtens de ze wet mag de politie iedereen die ves dacht wordt van terreurdaden, of die daar van op de hoogte kan zijn, voor onbepaalde tijd vasthouden. De gearresteerden zijn twee journalis ten. Anthony Holiday van de Cape Ti mes en David Rabkin van het dagblad Argus, zijn zwangere vrouw, en Jeremy Cronin, lector politieke wetenschappen aan de universitelt van Kaapstad. Bij Cronin heeft de politie huiszoeking ge daan- De vijfde arrestant is de Afrikaanse journalist Harry Mashabela, van de Star- De man is bezig met het schrijven van een beek over de ongeregeldheden in S^weto in juni waarbij 176 doden vielen. Zuid-Afrika heeft er gisteren mee in gestemd een missie van de Verenigde Na-tte? toe te laten om de Zambiaanse beschuldiging te onderzoeken dat een pelotc-n Zuidafrikaanse soldaten een dorp in Zambia' op 30 kilometer van de grens met Zu'd-Afr'ka zou hebben aan gevallen. De aanval zou 11 juli hebben plaatsgehad. Waar ik vandaan kwam, vroeg de taxichauffeur. Holland, zei ik, want waarom zou ik daar omheen draaien? Holland? Een slecht land voor de Pale- stijnen, zei hij. Holland is zionistisch. Och, zei ik relativerend, zionistisch is een groot woord, maar we zijn wel pro- Israël, dat klopt. Er zitten te veel joden in de Nederlandse regering, wist hij. De joden regeren het land. Een socialisti sche regering, dat zit altijd fout. Van die kant had ik het nog nooit bekeken. Ik liet haastig het voltallige kabinet aan mijn geestesoog voorbij schieten (Van Doorn had ik de dag tevoren nog op de tribune in het Olym pisch Stadion in Montreal zien zitten, in vrijetijdskleding. hemd met korte mou wen en zonder das, terwijl alle dignita rissen om hem heen, onder wie de con sul. uiteraard in colbert met das zaten te puffen, zij waren immers in het gezel schap van de minister!...), maar ik kon zo gauw geen jood ontdekken. Voortaan toch eens beter opletten, of eens navraag doen. Binnen enkele seconden moest ik het besluit nemen of ik nu wel of niet tegen deze chauffeur van kennelijk Ara bische herkomst moest zeggen dat er geen enkele jood in de Nederlandse regering zat. Als ik het niet zei, zou hij denken een punt gescoord te hebben en rondvertellen dat een Nederlandse jour nalist een pijnlijk zwijgen had bewaard toen hij te bende bracht dat de Neder landse regering vergeven was van de zionisten. En als ik het wel zei, zou ik de indruk wekken dat het er iets toe deed of er wel of geen joodse ministers in het kabinet zaten. „Er zit toevallig geen enkele jood in de Nederlandse regering”, zei ik vinnig, zonder te weten of het waar was. „Ik dacht overigens dat de Palestij nen op het ogenblik meer last hadden van de Syriërs dan van de Nederlanders. Zo. die zat! Maar daar had hij, zoals alle simplistische denkers, ook weer een oplossing voor (ik ga nooit meer met de taxi) „Ja, die Assad, let maar eena op wat Sadat straks met die Assad doet. Assad is van de CIA en heeft al zijn geld op een Zwitserse bank staan!” Ik besloot niet de verdediging van Assad op me te nemen, maar me te concentreren op Israël. De man leefde in een demo cratisch land (Canada), dus het nu vol gende argument moest hem wel aan spreken: „Overigens is Israël natuurlijk wel de enige democratie in het Midden oosten”, zei ik. „Wat heet democratie!”, zei hij onmiddellijk. „Hebben we hier dan een democratie, in Canada? Met al die politie op straat?” „Ja maar”, pro beerde ik voorzichtig, ,dat komt toch, dacht ik, juist omdat zij bang zijn voor de Palestijnen”, Hij lachte minachtend. De PMestij- nen hebben daar niets mee te maken. Het is de ene kliek tegen de andere dat is alles”. Hier is het zei ik op,gelucht (volgende keer toch maar weer met de metro). De ritprijs was 2 dollar 60. Ik gaf drie dollar en zei: Laat maar zitten. Dat viel hem niet tegen van een Nederlandse CIA-zionist met een socialistische rege ring. vielen de oudgedienden Moro. Ru- cn de hevig bekritiseerde minister de schatkist Emilio Colombo al bij voorbaat af. Maar de gezichten van de minister van buitenlandse zaken Forlani, de mi nister van handel en nijverheid, Donat Cattin, en die voor de ontwikkeling in het zuiden, De Mita, zijn bepaald niet onbekend bij de Italiaanse kiezers. Ver scheidene ministers die door Andreotti s voorganger Moro voor het eerst waren aangezocht, zijn op hun post gebleven. Met de nieuwe gezichten komt Andre otti althans gedeeltelijk tegemoet aan de verlangens van de kiezers. Opvallend is vooral, dat Italië nu ook voor het eerst een vrouwelijke minister heeft: Tina Anselmi, die het ministerie van arbeid gaat leiden. Komende woensdag gaat Andreotti zijn kabinet aan de Senaat presenteren. Als hij daar doorkomt, be gint de daarop volgende maandag het parlementsdebat. Algemeen wordt verwacht dat Andre otti het zal halen. Hij krijgt weliswaar enkel de steun van zijn eigen partij, de christen-democraten, maar hun vroegere bondgenoten (socialisten, sociaal-demo- craten en republikeinen) hebben al laten weten dat ze niet tegen de nieuwe regering zullen stemmen. Het komt erop neer dat ze zich van stemming zullen onthouden. DEN HAAG (ANP). De ambtenaren 21 jaar en ouder krijgen net als de werknemers in het bedrijfsleven een toeslag van dertig gulden per maand op I hun salaris. TOULOUSE (AFP). De Franse dou ane heeft gisteren 65 kilo hasj aange troffen in de kampeerauto van een 20- jarige Nederlander. De man is gearres teerd. Andreotti heeft daaraan echter niet hij heeft de communisten er absbluut bij nodig. Als die zouden be sluiten om tegen te stemmen, valt zijn kabinet zodra het in het parlement ver schijnt. Openlijk vragen of de commu- rfisten zich van stemming willen onthou den, komt neer op een enorm gezichts verlies voor de christen-democraten. Dat doen ze dus niet, maar wel verzoeken ze alle partijen die door Andreotti gecon sulteerd zijn (en daar horen de commu nisten ook bij), om het nieuwe kabinet een kans te geven. De Libische premier Jalloed, die als bemiddelaar optrad, was daarbij aanwe zig. Hij is daarop naar Libië terugge keerd. Naar vernomen is zou de overeen komst uit twee delen bestaan. Het ene deel zou de toekomstige Syrisch-Pales- tijnse betrekkingen behandelen. In het andere zou een wapenstilstand, voor Li banon worden geëist, waarover een co mité het toezicht zou uitoefenen. JOHANNESBURG. In Soweto, negervoorstad van Johannesburg, het gisteren weer onrustig. Duizenderi scholieren vluchtten in paniek uit hun klassen teen zij hoorden dat groepen jongeren probeerden de schoolgebouwen in brand te steken. De blanken die in overheidskantoren werken, verlieten hals over kop Scwetb en zochten een veilig heenkomen in Johannesburg. De Italiaanse kabinetsfor mateur Andreotti gaat het erop wagen. Gisteren liet hij president Leone weten dat hij de opdracht tot het vormen van een kabinet definitief aanvaardde. De zelfde avond was hij al weer in het Quirinaal, het paleis dat als presidentieel verblijf dienst doet, om de lijst van ministers aan te bieden. Hij blijkt maar zeer gedeeltelijk woord gehouden te hebben: hij had beloofd dat hij het aantal ministeries zou verminderen, maar het zijn er nog steeds 21, net zoveel als in de regering-Moro. Voor nieuwe gezichten heeft hij wel gezorgd, maar het zijn er ook minder dan algemeen werd gehoopt.Hij volgde wel de raad op van de nieuw gekozen christen-democratische senatoren, die enkele we ken geleden een motie aanna men om vroegere premiers in ieder ge val van het kabinet uit te sluiten. Daar mee mor en van Het comité zal beschikken over de Arabische veiligheidstroepen die op het ogenblik in Libanon zijn en andere troe pen die door het comité nuttig zullen worden geacht. Het comité zal in functie blijven totdat de gekozen president (Sar kis) zijn ambt aanvaard heeft. De Syrische en Palestijnse partijen moedigen alle partijen aan tot een nati onale dialoog onder voorzitterschap van Elias Sarkis. Volgens de Libische pre mier zal PLO-leider Arafat nog deze week naar Damascus komen en het akkoord eveneens ondertekenen; Radio-Damascus meldde nog dat vol gens het akkoord Syrië beloofde de „Pa lestijnse aanwezigheid in Libanon te ga randeren, de soevereiniteit van Libanon gewaarborgd werd en de strijdende par tijen in Libanon werden aangemóedigd de hervormingen in te voeren dlie zij nodig achtten”. ring van het akkoord, dat een „serieuze vredesdaad” is. Hij zei dat de overeen komst de voorwaarden schiep voor sta biele betrekkingen tussen Libanezen en Palestijnen en tussen Syriërs en Pales tijnen. Volgens het gisteren getekende ak koord zijn de Syrische partijen overeengekomen een hoog Libanees-Syrisch-Palestijns co mité te vormen onder voorzitterschap van een vertegenwoordiger van de Ara bische Liga. Alle partijen zullen een bestand af kondigen als het hoge comité daartoe heeft besloten. Het comité zal toezien op de toepassing van het bestand, het her-, stal van de veiligheid en het vaststellen van een schema voor de ontmanteling van de „militaire aspecten” die binnen zes dagen moet plaatsvinden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3