B' Bouw Franse kerncentrale John Block weg bij Transavia in Zuid-Afrika in gevaar Onderzoek zwangere vrouwen in Seveso-gebied bevolen Platen Moskou richt voor het eerst kernkoppen op West-Europa Ook aardbeving in Sovjet-Unie Koffiefabrikanten verbaasd over verzoek Konsumenten Kontakt Voordeel uit de het weer in europa 50-80% korting Gispen Hi-Fi- stereo hoek siegers haarlem f4910 f2995 f1595 f695 Vondeling mag geen reis maken door Rusland Twee orgels dubbel laag geprijsd! If HALVE PRIJS LE TRICOT 12.50 Alphenaar uitverkoop Alphenaar Bladmuziek vanaf 50 cent! Diverse muziekinstru menteninde uitverkoop uitverkoop Alphenaar t Speciaal voor u! GIFRAMP NEEMT STEEDS ERNSTIGER VORMEN AAN I -4-£ KK WIL VERLAGING KOFFIEPRIJS A VR V R IJ D A G 1976 30 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 4 Profiteer nu!! A VOOR EEN JUIST ADVIES: KANTOORMEUBELEN Sansui-Kenwood- Technics-Wega- Harman Kardon-Atron Lucie Linden, Ralph, Kio, Picone, Erika Rössler enz. Alle japonnen, deux-pièces, rokken en bonneterie van be kende huizen, zoals: f199 f175 f139 vindt u bij ons voor de Barteljorisstraat 27 Haarlem, tel. 320618 V litie suri vooi tere heic kijk uit, gela uitg zoal de i jonj vers de I Verkrijgbaar aan de kantoren van: HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS Deze kleurige maandkalender van de Zaanse Schans is werkelijk een sieraad aan de wand 13 prachtige kleurenfoto's voor Ft i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze verkeersredacteur) Rij- ADVERTENTIE) I gebruiken. (ADVERTENTIE) TELEFOON 32 75 74 32 23 79 Luidsprekers: AR 64-4+* AR 4 4-46* (Van onze redacteur economie) AR 7-H4U* Amersfoort-Amsterdam: tussen Muiden en Naarden rijbaan richting Amers foort afgesloten, vier versmalde rij stroken, maximumsnelheid van 70 km per uur Utrecht-Den Haag: bij Reeuwijk rijstro ken veriegd, maximumsnelheid van 70 km per uur. Breda-Gorüic hem: rijbaanversmallingen bij Breda en de brug Keizersveer en op werkdagen tussen de Merwedebrug en het verkeersplein Gorinchem. Hier volgt een overzicht van werk zaamheden aan (auto-)wegen in Neder land die vertragingen kunnen veroorza ken: Assen-Groningen: Slechts een rijstrook beschikbaar ter hoogte van Haren. Amsterdam-ütrecht: Op diverse plaatsen zowel overdag als 's nachts werkzaam heden waarbij slechts een rijstrook beschikbaar is. Hellegatsplem-Rotterdam: bij de Heine- noordtunnel rijbaanversmalling. Spanje en Portugal: zonnig 30 tot 35 graden. Italië, Zuidoost-Europa: zonnig, 25-30 graden. Konsumenten Kontakt vindt dat een prijsverlaging mogelijk en gewenst is, omdat de prijzen op de Londense koffie- markt de afgelopen weken met circa 30 percent zouden zijn gedaald. Een nog voorlopige conclusie van de in het gebied werkzame artsen leert dat Een plan om de toplaag van de ge troffen stukken grond weg te branden met napalm is door de regionale over heid verworpen. Dit omdat de chemische neven-effecten van napalm plus TCDD onmogelijk kunnen warden voorspeld en men er weinig heil in ziet de duivel met Beëlzebub uit te drijven. De vierjarige Massimo vindt het duidelijk niet erg leuk dat hem bloed afgetapt wordt. Maar het was bittere noodzaak,- want Massimo is een de kinderen uit het gif gasdorp Seveso die onderzocht wordt voor eventuele gevolgen van besmetting met het in de atmosfeer aan wezige gif. Hi onde pas nu a voor vork wooi goed om 1 Weei rijdt per driei hebt antv bron nisei me waai tal c wan blijk een zijn volg met om de li beta delij zuil» D< man oprc beel de i het ligg< ovei mog M veil] poli' er z Oi dien dien tota T< dat de wer uite avoi van der< de i den broi van agei ove rijk and snel nod wet kan ven bed A opt: de ook dag mei opg van sm; een dez' ove nen kur klai tier L J F U.S mi< ton ton F hal 16; poe 179 twt kal 124 118 dri eer 88- 64; kre I ƒ7. ƒ5 1 1 VE I. wei ten jau vis 56 126 JANSSTRAAT 53 Wij hebben de hand weten te leggen op een paar synthesizer orgels van Yamaha, die wij u kunnen aan bieden voor-f. 6570— Ook kunnen wij u het fantastische Solina B 204 orgel met Rith-o- matic leveren met maar liefst f 650 voordeel Rith-o-matic biedt u de keus uit 8 automatische, feilloze ritmen: Wals, mars, swing, rock, slow rock, cha-cha-cha. samba en bossa nova. Voor beginner en gevorderde een onmisbaar extra Nu voor maar Tandberg 1040 A tuner-versterker 2 x 50 W 2 jaar garantie 4~. 1850- Tandberg TR 200 tuner-versterker 2 x 20 W 2 jaar garantieJLTOÖS- KRUISWEG 45-47 HAARLEM 023-320244 DEN HAAG. Kamervoorzitter Vondeling heeft van de Russische auto riteiten geen toestemming gekregen voor een reis van twee weken langs een aantal Russische landbouwprojecten. De officiële reden is, zo heeft ambassadeur Romanov Vondeling laten weten, dat de voorbereidingstijd voor zijn bezoek te kort zou zijn. ROME (DPA, Reuter). Alle zwangere vrouwen uit het door TCDD-gif getroffen gebied bjj Milaan is gisteren door de overheid aangezegd zich te laten onderzoeken in een spe ciale kliniek. Men maakt zich in Italië ernstig ongerust over de mogelijkheid dat het gif genetische afwijkingen kan ver oorzaken. Aanvankelijk hanteerden de Italiaanse autoriteiten een onderscheid tussen zo- ne-A, waar het gevaar voor besmetting acuut zou zijn, en een zone-B, waar de mensen minder risico zouden lopen. Die grens is niet langer te trekken, want ook in de laatstgenoemde zone zijn hier en daar gifconcentraties gemeten die de toelaatbaar geachte maxima aanzienlijk te boven gaan. Frankrijk heeft plotseling op het al lerlaatste moment de ondertekening uit gesteld. Een vijf man sterke Zuidafri- kaanse delegatie onder leiding van dr. Ampie Roux, chef van het Zuidafri- Een expert had de bevolking in het getroffen gebied reeds enkele dagen geleden geadviseerd zich te onthouden van seksuele gemeenschap of daarbij een voorbehoedmiddel te (Van onze correspondent) JOHANNESBURG. Tussen Frankrijk en Zuid-Afrika zijn moeilijkheden ge rezen over de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika. Naar verluidt zouden de Fransen zich op het laatste nippertje hebben bedacht het atoomcontract uit te voeren, omdat zij ontevreden zijn over de controlemogelijkheden. Zij zijn bevreesd dat Zuid- Afrika alsnog de kerncentrales zou kunnen gebruiken voor het aanmaken van atoom wapens in plaats van voor vreedzame doeleinden. Het atoomcontract, dat de Neder landse regering na een lang en verhit debat in de Tweede Kamer twee maanden geleden heeft laten schieten uit principiële overwegingen, zou dit weekeinde in Parijs moeten worden getekend. Weersvooruitzichten voor de komende dagen: Scandinavië: vrij veel bewolking met af en toe buien, 13-18 graden. Denemarken en Noord-Duitsland: tij delijk veel bewolking en plaatselijk re gen, 15-20 graden. Schotland, Oost-Engeland: veel bewol king, af en toe buien, 15-20 graden. ben een bereik van bijna 3.000 kilome ter. De Verenigde Staten hebben in Euro pa wel de Pershing-raket waarop Mirv’s kunnen worden geplaatst. Men veron derstelt dat de Sovjet-Unie op zijn in tercontinentale ballistische raketten tot 12 kernkoppen kan installeren. Elke bom heeft een vernietigende kracht van ongeveer een miljoen ton TNT, aldus NAVO-schattingen. Op de raketten voor kortere afstand zullen zij ongetwijfeld kleiner zijn. kaanse Bureau voor Atoomenergie, be vindt zich al sinds woensdag in Parijs om over de moeilijkheden te praten. Het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail vernam uit Franse bronnen, dat Frankrijk al eerder bij de verkoop van kerncentrales aan Zuid-Korea strenge en nauwkeurige controlevoorwaarden had opgesteld, die echter door de Zuidkore- aanse regering van de hand waren ge wezen. Het project kwam toen niet tot stand. De Franse bronnen van de krant in Johannesburg achten het mogelijk, dat de Franse controle-eisen ook dit keer zo streng zullen zijn, dat Zuid-Afrika deze eveneens niet zal accepteren. Bovendien meldt de Rand Daily Mail, diat de Verenigde Staten zoveel druk op Frankrijk hebben uitgeoefend, dat Parijs thans met de ondertekening wil wachten tot na de Amerikaanse verkiezingen. Dan zou Amerika in staat zijn om een nieuw politiek programma voor Afrika uit te werken. De zogenaamde ..Letter of aan de hand van de officiële prijzen van de International Coffee Organisation. Vorig jaar zomer lagen de koffienote- ringen op een niveau van circa 55 dol larcent per pound. Na de vorstperiode in Brazilië trad een plotselinge stijging op tot 95 dollarcent. Vervolgens daalden de prijzen in november met ongeveer tien dollarcent maar in de periode tot febru ari trad een geleidelijke stijging tot ongeveer één dollar per pound, een ni veau dat tot eind maart werd gehand haafd. In het tweede kwartaal was er echter weer een forse prijsstijging, waarbij eind juni een hoogste stand van 1.55 per pound werd bereikt. Geduren de de maand juli daalden de koffienote- ringen tot een niveau van 1,35, doch op het ogenblik is er weer sprake van een opwaartse prijsontwikkeling (momenteel staat de notering al weer boven de 1,40 per pound. MOSKOU (UPI). Na de ernstige aardbeving in China heeft zich ook een zware aarbeving in de Sovjet-Unie voor gedaan Naar het geofysisch instituut van de Russische academie van weten schappen gisteren bekendmaakte, werd de republiek Tsjetsjeno Ingoesjkaja aan de Westkant van de Kaspische Zee getroffen door een aardschok De komende dagen zullen nog eens 500 mensen uit de getroffen streek wor den geëvacueerd. Het afgelopen week einde verhuisden al 200 mensen tijde lijk naar elders. Het gif, identiek aan de door Amerika in Vietnam gebruikte ont- bl-adeningsmiddeten, kwam ruim twee weken geleden vrij na een bedrijfsonge val in de chemische fabriek te Seveso. Intent” (het voornemen van de beide landen) tussen Frankrijk en Zuid-Afrika werd op 28 mei van dit jaar onderte kend en iedereen Was het er over eens, dat daarmee een van de belangrijkste handelsovereenkomsten ter grootte van 2,4 miljard gulden tot stand was geko men. In elk geval is de definitieve overeen komst nog niet getekend. De Zuidafri kaanse minister van Economische Zaken, mr. Heunis, verklaarde donderdag echter uitdrukkelijk, dat zijn land geen verzoek van Frankrijk of van iemand anders had ontvangen om de overeenkomst uit te stellen. Een woordvoerder van de Escom zei verder, dat de onderhandelingen tussen Escom, de Zuidafrikaanse atoomenergie- raad onder dr. Roux en de Zuidafri kaanse ambassadeur in Parijs> Louis Pienaar, aan de ene kant en de Fransen aan de andere, donderdag normaal wer den voortgezet. Hij meende dat de on derhandelingen weliswaar moeilijk wa ren, maar dat er geen problemen zijn die zouden kunnen verhinderen dat het contract wordt getekend:. Utrecht-Den Bosch: versmalde rijstro ken bij Hagestein, snelheidsbeperking, tot 70 km per uur. Breda-Rotterdam: regelmatig rijbaan versmallingen en andere beperkende maatregelen voor het verkeer, voorna melijk tussen Zevenbergen en Hl Am bacht. Servosound 4-++51+ f695 De melding staat in een rapport van de Amerikaanse commissie voor wapen- controle en ontwapening dat door presi dent Ford aan het Congres is gezonden. Volgens het verslag zijn de Russen be gonnen met de modernisering van hun raketten en rusten zij ze uit met meer voudige kernkoppen, de zogenoemde Mirv’s (multiple independently re-entry vehicles). Bekend was dat de Sovjet-Unie Mirv’s testte voor gebruik op intercontinentale ballistische raketten die op de Verenigde Staten zijn gericht, maar gisteren werd voor het eerst gemeld dat Mirv’s zijn geïnstalleerd op raketten die gericht staan op de Europese landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Bekend is dat de Sovjet-Unie beschikt AMSTERDAM. Transavia-oprichter John Block heeft zijn commissariaat van deze maatschappij opgegeven nu hij zich zelfstandig heeft gevestigd als lucht- vaartmakelaar. Daartoe heeft Block midden vorige maand Consulair BV op gericht, die ten behoeve van touropera tors vliegtuigstoelen tracht te huren bij Transavia en haar concurrenten Martin air en KLM. Volgens de president-commissaris van Transavia, mr. H. G. Stibbe, „begreep de heer Block wel dat hij daarmee belan gen zou dienen die strijdig waren met die van Transavia. Daarom heeft hij verzocht om beëindiging van het com missariaat”. Bij enkele op de hoogte gebrachte touroperators daarentegen heeft John Blocks Consulair BV, die tot dusver alleen samenwerkt met directeur Aronson van Neckermann, grote verba- zing gewekt. Blijkens de Staatscourant is Consulair gevestigd met een kapitaal van 100.000 gulden, waarvan een kwart is gestort. Een aandeel is in handen van het hoofd van Transavia's medische diensit, de an dere zijn alle in bezit van Block. Trans avia was niet bereid tot enig commen taar. WASHINGTON Washington heeft gisteren gemeld dat de Sovjet-Unie is begonnen met de installatie van raketten voor middelbare afstand met meervoudi ge kernkoppen die op West-Europa zijn gericht. De 600 raketten zijn meest op gesteld aan de westgrens van de Sovjet- Unie. De meervoudige kernkoppen kun nen afzonderlijk op verschillende doelen worden afgeschoten. De wapens vallen niet onder de overeenkomsten ter beper king van de strategische kernwapens (SALT), aldus Amerikaanse functionaris sen. nog steeds als poederartikeltjes in de atmosfeer bevindt. De deskundigen ho pen binnen enkele dagen te kunnen zeggen of, en zo ja welke, effecten het inademen van dit poeder heeft. De ex perts durven niet-te zeggen hoe lang het nog zal duren voor het gif geheel is neergeslagen. Een Romeinse vestiging van het Zwit serse concern Hoffman-Laroche is giste ren getroffen door een bomaanslag. De politie brengt de aanslag, waarbij alleen schade ontstond, rechtstreeks in verband met de giframp, want Hoffmann-Laro- che is via de maatschappij Givaudan eigenares van de fabriek in Seveso waaruit het gif ontsnapte. Givaudan heeft medewerking en schadeloosstelling toegezegd, maar ontkent dat er sprake is geweest van misdadige nalatigheid. De heer De Vries zei dat Konsumen ten Kontakt in deze zaak bepaald niet de nodige zorgvuldigheid in acht heeft genomen. „Als men bij ons zou hebben geïnformeerd, zou deze consumentenor ganisatie beter hebben moeten weten”, zo zei hij. Zoals bekend is de aanzienlijke stij ging van de internationale koffienoterin- gen vooral veroorzaakt door de forse vermindering van de Braziliaanse koffie- produktie ten gevolge van vorstschade. In het vorige seizoen produceerde dit belangrijke koffieland nog 20 miljoen balen maar voor het lopende oogstjaar (dat in oktober afloopt) wordt een op brengst van slechts 8 miljoen balen verwacht. De sterke stijging van de koffienote- ringen in het afgelopen jaar blijkt uit een overzicht dat de heer De Vries gaf over 100 SS-5 Skeanraketten met een bereik van 3.700 kilometer en 500 SS-4 Sandal met een bereik van 1.900 kilome ter. Sommige raketten zijn ook geïnstal leerd ten oosten van de Oeral en gericht op China, zo is in kringen van de inlichtingendienst in Washington verno men. Amerika heeft geen raketten die ver gelijkbaar zijn met de SS-4 en SS-5, maar Frankrijk heeft ongeveer 18 raket ten voor middellange afstand. Zij heb- Purmerend-Alkmaar: in Zuid-Oost- Beemster bij Purmerend een rijstrook beschikbaar, verkeersregeling met st oplichten. Zwolle-Meppel: tussen Lichtmis en Staphorst inhaalverbod en maxi mumsnelheid van 70 km uur. Eenmaal per week slechts een rijbaan beschik baar. AMSTERDAM. De Nederlandse koffie-industrie is zeer verbaasd over het dringende verzoek van Konsumenten Kontakt aan minister Lubbers (Econo mische Zaken) maatregelen te treffen waardoor de winkelprijzen van koffie kunnen dalen. Volgens secretaris De Vries van de Vereniging van Koffie- hranders is de consumentenorganisatie zeer onzorgvuldig in haar benadering van deze kwestie. De consumentenprijs loopt nog steeds erg achter bij de note ringen op de wereldmarkt, aldus de secretaris. Zwolle-Amersfoort: rijbaanversmalling tussen de viaducten Wezep en ’t Har de. Afsluitdijk-Heeren veen - Drachten baanverieggingen op verscheidene plaatsen met verkeersbeperkende maatregelen. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: bij Arn hem richting Duitsland een rijstrook en voor verkeer richting Utrecht twee rijstroken. lever- en nierklachten waarschijnlijk al leen voorkomen bij mensen die recht streeks besmet vlees of groenten hebben gegeten. Ook over de hoedanigheid van het gif is het laatste woord nog steeds niet gezegd. Aanvankelijk werd gesproken over een gas. Later werd het gif aange duid als een nevel van fijne druppeltjes, maar nu denkt men dat de TCDD zich Ierland, Midden- en Zuid-Engeland: perioden met zon, maar ook enkele bui en, 20-25 graden. Benelux: zonnige perioden af gewisseld door perioden met veel bewolking en plaatselijk buien, 18-22 graden. Midden-Europa: veranderlijk, af en toe een bui, 18-22 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk: vrij zon nig, 25-30 graden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4