Commissie voor zeehavenzaken T ingesteld 0] in Spaarnwoude te beleven valt Alternatieve Unctad damiqte reizen KLEINWEEKJE MALLORCA: f 346 Dagje uit in Düsseldorf I Noordwijkerhout moet positiever verlopen I I I Inw „Mensen weten vaak niet wat er before you buy F 4 See a 1 I F fit 00 RECREATIEGEBIED HEEFT INFORMATIECENTRUM Openluchtbioscoop Kritisch Faunabeheer «z Watersport WT~ MF 72 si» dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) f- V R IJ D A G 3 0 JULI V R I 197 6 IJMOND 6 r „ft ftft 22 ft >s MN Ml - i 11 RF s' r~ ëT" J MF~ ^N5®” 5^1 |60 I ëi 63 ÉHI64 66 taHÉ74 77 ■■^8 79 ■■po Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 k (bi) de Grote Markt) 29 I (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) Voorlichter Erik Schenk 'Vs- vertelde Puzzel wd - 10 11 9 8 7 6 3 4 2 1 15 |13 14 12 21 20 19 118 16 28 27 26 25 ,23 33 32 30 31 36 35 41 40 REISSOM: 46 44 45 (ADVERTENTIE) 50 REISTIJDEN: PUZZEL NUMMER 30 76. H. E. KLOOSTERHUIS, IJmuiden. uiy feeste besta; kana: al scl 13 ai motte 12.00C binne Tu: uur elk klem vens; de si Beve: buur1 ger« volge band -'A- 4^:..: De commissie zal ook dienen als cen traal adres voor havenbeheerders en be drijfsleven. Ten slotte zal de nieuwe commissie nauw contact houden met de commissie Zeehavenoverleg, waarin be halve vertegenwoordigers van het rijk ook vertegenwoordigers van havenbe heerders en havengebonden bedrijven zijn opgenomen. EEN KLEIN WEEKJE er op uit aan het eind van het vakantieseizoen. Speciaal voor onze lezers organiseren wij in samenwerking met EVENEMENTSREIZEN zo’n uitstapje naar Mallorca. Vertrek op zondag 29 augustus; terugreis zes dagen later. op zondagavond om 20 uur sluiten. De watersporter is een man die zijn vakan tiegeld graag in eigen land wil besteden. Geef hem dan ook de mogelijkheden hiertoe f 346 per persoon; voor kinderen van 2 tot en met 4 jaar geldt een korting van 75 mits bij ouders op ka mer of met twee op één kamer. Voor bay’s tot en met 1 jaar betaalt men 15, AKKOMMODATIE: 2-persoons kamers met bad en balkon op basis van vol ledig pension in Hotel Playa Ponent, op twee kilometer afstand van het plaatsje Cala d’Or. Het hotel ligt aan een kleine baai en bij een strandje dat via terrastreden te bereiken is. Het heeft een eigen zwembad, tennisbaan, trimzaal en sauna. Bij het hotel is ook een duikclub ge vestigd. 49 De eerstejaarsstudent van de Land bouwhogeschool houdt als voorlichter in het informatiecentrum van het recrea tiegebied Spaarnwoude dan ook genoeg tijd over voor allerlei karweitjes. Van daag komt dat goed uit. In ijltempo schildert hij een aantal borden waarop tegen botulisme wordt gewaarschuwd. Ook hier zijn dode eenden gevonden. De kadavers zijn voor onderzoek opge- stuurd, de uitslag wordt veiligheidshalve niet afgewacht. ZATERDAG 7 augustus organise ren wij weer een dagreis per bus naar Düsseldorf, waar de winkels elke eerste zaterdag van de maand de gehele dag geopend zijn. Vertrek uit Haarlem 's morgens om acht uur vanaf de parkeerplaats bij het Sportfondsenbad Frederikspark; terugkeer aldaar ongeveer tien uur ’s avonds Prijs van dit dagje uit is ƒ21; voor kinderen tot twaalf jaar 18. Inbe grepen zijn koffie en gebak op de heenreis en reisverzekering. Plaatsbewijzen zijn vanaf heden verkrijgbaar bij al onze kantoren. Het informatiecentrum is riant gehuis vest in Craijenstein, een oude stolpboer derij aan de Houtraksweg midden in het recreatiegebied. Tot nu toe was de ac commodatie voorbehouden aan verga- Erik Schenk blijkt een gezellige voor lichter, die de rondleiding op Craijen stein de sfeer van een gezellige theevisi te meegeeft. Zijn uitleg mist de ambte lijke ondertoon, die veel excursies on verteerbaar maakt. Het recreatiegebied Spaarnwoude is voor hem een soort Amsterdamse bos. „Maar dan drie keer zo groot. Straks kunnen honderdduizend mensen per dag hier ontspanning en rust tegelijk vin den.” Op een grote maquette wijst hij naar de wielerbaan, de speelvijver, de watersport een gemeengoed is geworden waar nu ook de kleine man gelukkig aan kan deelnemen. Jaarlijks worden er kapitalen uitgegeven om het toerisme te bevorderen, maar om ook de waterspor ters hiervan te laten genieten, daarvan heeft men nog nooit gehoord. Het is natuurlijk absurd dat midden in de bouwvakvakantie de bruggen in de wee kenden om vijf uur gesloten zijn en alleen op zondagavönd van 19 uur tot 20 uur zijn geopend. Een belachelijke situa tie voor zo’n belangrijke noord-zuid ver binding. De watersporter wordt verzocht in verband met de drukke scheepvaart op het Y dit water zoveel mogelijk te mijden. Indien men hieraan gehoor geeft betekent dit dat men noodgedwongen twee vakantiedagen moet opofferen om in het Spaarne te blijven liggen. Daarbij komt nog dat de bediening van de bruggen op zondagavond zo slecht is dat men blij mag zijn dit traject door de stad met een uur te halen. Dit heeft dan tot gevolg dat men buiten Haarlem weer kan blijven liggen, daar de bruggen daai Het gemeentebestuur van Haarlem lijkt nog siteedds niet te beseffen dat de DEN HAAG. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft een inter departementale commissie van overleg inzake zeehavenaangelegenheden inge steld. Deze commissie krijgt onder meer tot taak de belangen van het rijk in het nationale zeehavenbeleid te coördineren. Ook zal de commissie een wetsontwerp moeten voorbereiden waarin de instel ling, de samenstellingen de taken van de Nationale Havenraad (thans nog commissie Zeehavenoverleg) worden ge regeld. Naast dit alles zal de commissie de minister adviseren over aangelegen heden die het zeehavenbeleid raken. S.O.S. in Kerkrade houdt zich met de in- en verkoop van producten van niiet-commeroiële instellingen in de Derde Wereld bezig. De organisatie hoopt dit jaar op een omzet van zes a zeven miljoen gulden. Vorig jaar was die omzet ruim 4,5 miljoen gulden- Ondanks deze groeiende omzet gaat de stichting, die nauwe banden heeft met de vereniging van wereldwinkels, ervan uit een onbeduidende rol” te zullen blijven spelen in het wereld- handelsgebeuren. S.O.S. is er niet op uit het traditionele handelssysteem te verdringen. Stichtingsdirecteur P. Meijs zei dit woensdagmiddag in Den Haag tijdens een bijeenkomst wa„rop de plannen uiteengezet werden voor de conferentie in Noordwijkerhout. Tijdens dit congres - zullen verte genwoordigers van S.O.S.-gelijke or ganisaties uit West-Europa en de Verenigde Staten overleggen met af gevaardigden van de niet-commercië- le organisaties in de Derde Wereld in artikel 26, sub i, van de Jachtwet wordt bepaald, dat het verboden is tot jagen op gevederd kleinwild en water wild dat als gevolg van onvolledige bevedering niet in staat is te vliegen Overtreding van dit verbod wordt vol gens artikel 70 der Jachtwet gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Tevens kan de rechter krachtens artikel 71 van diezelfde wet de veroordeelde de bevoegdheid tot ja gen voor ten hoogste vijf jaad ontzetten. Wat meer kritiek op haar perspubïika- ties zou de Stichting Kritisch Faunabe heer niet misstaan. MR. M. M. KWINT, Velsen. Puzzelwinnaars Prijswinnaars puzzel nummer 29 ƒ25: F. van Oudenaarden, Kr. Spie- ringweg 513, Vijfhuizen; ƒ25: mevr. M. v.d. Wurff, Oosterduinplein 13, IJmui den; 15: mevr. L. L. Ton, Gasthuislaan 170, Haarlem; ƒ15: J. Beek, De Weerd- straat 22. IJmuiden; 10: mevr. E. A. v.d. Velde, Blinkertlaan 6, Overveen; 10: mej. Sj. Schaafsma, Mervlietstraat 53, Velsen-Zuid. morris Vertikaal: 1. plaats in Utrecht; 3. in persoon (afk.); 4. muurholte; 5. gereed schap; 6. nauwer maken; 7. windrichting (atk.); 8. waterhoogte (afk.); 9. werkge ver; 10. slot (Engels); 11. Frans voegr woord; 13. spottende lach; 15. herhaalde lijk; 17. vaartuig (afk.); 21. deel van Canada; 23. speelgoed; 25. de oudere (afk.); 27. voorzetsel; 28. adreskaartje; 31. rijdier; 33. lyrisch gedicht; 34. in houdsmaat; 36. tandarm zoogdier: 37. kindergroet; 39. collectieve arbeidsover eenkomst (afk.); 40. genotmiddel; 43. spleet; 45. plaats in België; 46. Engels telwoord; 50. Spaanse uitroep; 51. bedek te spot; 52. drank; 53. gevulcaniseerde caoutchouc; 54. inhoudsmaat (afk.); 55. deel van een Franse ontkenning; 59. verpakkingsmiddel; 60. ketting met em mers zonder einde; 62. reeks; 63. dat is In uw blad van 23 dezer komt voor een verklaring van de Stichting Kritisch Fau nabeheer naar aanleiding van de opening van de eendenjacht. Deze verklaring vraagt om een kritisch wederwoord. De stichting stelt, dat volgens de Ne derlandse Jachtwet de wilde eenden ge durende het jachtseizoen tot één uur na zonsondergang moegen worden gescho ten. Dit is op zijn zachtst uitgedrukt ronduit misleidend. De jacht op wilde eenden is geopend van 24 juli tot en met 31 januari d.a.v., derhalve ruim zes maanden. In deze periode is van 24 juli tot en met 31 augustus de jacht geopend tot één Uur na zonsondergang en van 1 september tot en met 31 januari tot een half uur na zonsondergang. De opening en sluiting van alle jacht behoort tot de competentie van de Minister van Land bouw en Visserij (art. 20 van de Jacht wet), gehoord de Jachtraad. In deze Jachtraad van 15 leden zijn de drie vertegenwoordigers van de jagers verre in de minderheid. In deze raad zijn daarnaast vertegenwoordigd de Land bouworganisaties met zes leden, de Bos bouw, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels, enz. Dat de jacht op eenden van 24 juli tot en met 31 augustus geopend is tot De commissie staat onder voorzitter schap van ir. K. F. Valken, hoofddirec- teur scheepvaartwegen en havens van Rijkswaterstaat. In de commissie hebben vertegenwoordigers zitting van de minis teries van Economische Zaken, Finan ciën, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Tot nu toe werden de vraagstukken van het zeehavenbeleid van geval tot geval besproken tussen de direct betrok ken departementen. Met het instellen van deze commissie wil men het overleg over deze zaken beter onderling afstem men en integreren. Zonder dat dit overi gens de eigen taken en verantwoorde lijkheden van de afzonderlijke ministe ries aan tast. één uur na zonsondergang, vindt zijn oorzaak mede hierin, dat in deze periode de eenden grote schade aanrichten aan het te velde staande koren. Wanneer de eenden de val hebben op een perceel graan kan de oogst waardeloos worden, niet alleen door wat de eenden vreten, maar ook door de enorme vervuiling van de oogst. Hier prevaleert het land bouwbelang, terwijl de eenden die daar worden geschoten alle voortreffelijke vliegers zijn. Het. is ook onjuist als de Stichting beweert, dat de jagers bij invallende duisternis niet kunnen zien welke vogels zij schieten; immers het vliegbeeld van de gewone wilde eend is daar, ook bij invallende duisternis, te karakteristiek en te duidelijk voor. Dan wordt gewezer op woerden in de rui en nog niet vlieg vlugge eenden; deze komen in juli en augustus inderdaad voor. Hierin is echter door de wetgever voorzien, waar- derende recreatieschaplieden en beroeps matig geïnteresseerden. Erik Schenk zit er voor het gewone publiek: voor Ruud Recreant en zijn familie. De student zelf beschouwt zijn werk als een zinvolle vakantiebaan. Half sep tember zit hij weer in de schoolbanken. Tegen die tijd hoopt het recreatieschap te kunnen beoordelen hoe de publieke belangstelling voor het informatiecen trum is. Bij voldoende interesse is de aanstelling van een vaste voorlichter niet uitgesloten. Deze en vele andere verhalen vertelt de student bij het vertonen van een serie dia’s van het gebied. Er zijn ook lichtbeelden van de industrieterreinen. Het braakliggend opgespoten land boven Ruigoord noemt Erik Schenk cynisch een klein rekenfoutje. „Die grond had nog 25 jaar voor akkerbouw gebruikt kunnen worden. Alleen aan deviezen heeft de overheid daar al een hoop geld mee verspeeld. Maar inmiddels is de vegetatie al weer zo interessant, dat biologen willen dat er ook met dit begroeide terrein niets meer gebeurt”. Na de dia’s gaat de bezoeker mee naar vitrines waarin de archeologische werk groep Velsen bodemschatten heeft uitge stald. Het zijn restanten van een Ro meins schip dat bij de Velsertunnel is teruggevonden. Voor de recreant Crai jenstein verlaat krijgt hij nog een folder waarin het hele verhaal nog eens keurig wordt naverteld. Het informatiecentrum is op werkda gen van 10 tot 12 uur en in het week einde van elf tot vier uur geopend. De toegang is gratis. INBEGREPEN in de prijs; het bovengenoemde arrangement; maaltijden aan boord van het vliegtuig; busvervoer vanaf Haarlem Sportfondsenbad Frede rikspark naar Schiphol v.v. en van Palma naar het hotel v.v.; reisleiding. verzekering en luchthavenbelasting. Vertrekdatum 29 augustus 14.00 uur met Martinair vanaf Schiphol. Terugreis 4 september 00.05 uur vertrek Palma; aankomst Schiphol 01.15 uur. Na aankomst maakt de bus extra stops in Schalkwijk en Haarlem-Noord. Nadere inlichtingen over en reserveringen voor deze DAMIATEREIS vanaf heden uitsluitend via ons speciale nummer 023-289955 of persoonlijk bij Evene- mentsreizen, Herenweg 115 in Heemstede. jachthavens, de golfbaan, de wandelpa den en al die andere dingen die daar op het 1750 hectare grote gebied ten behoe ve van de vrije-tijdsbesteding worden aangelegd. Erick Schenk moet zich bij zijn rond leiding steeds verontschuldigen voor het verouderde materiaal van het informa tiecentrum. De plannen veranderen en hij redt zich eruit door de kaarten en maquettes orginele basisplannen te noe men. De student heeft al aangedrongen op actueler materiaal, maar ambtelijke molens draaien traag. De aanleg van het gebied heeft tot nu toe 23,5 miljoen gulden gekost, voor het informatiecen trum is kennelijk niets meer over. Erik Schenk laat een serie opgezette vogels zien. Ze komen allen voor in het gebied. De valken zijn er uitgezet en broeden nu ook in de door een vogel- werkgroep geplaatste nestkastjes. De eveneens ingebrachte graskarper heeft al het riet keurig uit de bootjesvijver gege ten, zodat de modelbootjes daar zonder dat de schroef vastloopt kunnen rond dobberen. SPAARNWOUDE. „Onbegrijpelijk stil is het hier”, zegt Erik Schenk. „De paar mensen die toevallig binnenlopen, komen uit de omgeving. Maar zelfs die weten vaak niet eens wat er te beleven valt”. SANTPOORT. Santpoort-Noord krijgt woensdag 4 augustus een „open- luchtbioscoop” tegenover het lunapark. Van ’s avonds 8.30 uur af zal een uitge breid filmprogramma worden vertoond op de muur van het pand Hoofdstraat 214, met onder meer impressies van de strijd om de Grand Prix en van de wijze waarop Jan de Vries het wereld kampioenschap heeft behaald. DEN HAAG De Wereldhandels conferentie in Nairobi, Unctad IV> heeft dit voorjaar weinig concrete resultaten opgeleverd; de Stichting Ontwikkelings Samenwerking (S.O.S.) in Kerkrade heeft goede hoop dat de door haar in september te organise ren alternatieve Unctad een positie ver verloop heeft. Van 3 tot 10 sep tember komen dan in Noordwijker- hout vertegenwoordigers van alterna tieve verkooporganisaties voor pro- dukten uit de derde wereld (zoals S.O.S.) samen met mensen die in ontwikkelingslanden produceren en hun artikelen leveren aan de alterna tieve importeurs- Horizontaal: 2. brandstof; 8. boom; 12. N.V. (Duits); 14. muziekinstrument; 15. schuine balk van een dak; 16. behoeftig; 18. treiter; 19. heilige (afk.); 20. de somma van (afk.); 22. graansoort: 24. jongensjnaam; 26. verlangen; 28. laatste nieuws (afk.); 29. de onbekende (afk.): 30. voorzetsel; 32. kleur; 34. vloerbedek king; 35. gerecht; 38. de dato (afk.); 39. een der Antillen; 41. voorzetsel; 42. smaldeel; 44. dierengeluid: 46. goud (Frans); 47. soort onderwijs (afk.); 48. Chinese maat; 49. diepgaand, degelijk; 53. voetbalvereniging; 56. iedere; 57. het romeinse rijk (afk.); 58. kleuren; 61. strafwerktuig; 62. muziekterm; 64. zang- noot; 65. herkauwer; 67. voegwoord; 68. rivier in Europa; 69. meisjesnaam; 71. niet lang; 73. vlaktemaat (afk.); 74. per soonlijk voornaamwoord; 75. zijrivier van de Donau; 77. nakomeling; 7*. to verkunst; 80. jongensnaam; 82. anno (afk.); 83. metaal; 84. klepperen; (afk.); 66. tegenvaller; 68. woede; 70. hoekpilaster; 72. onderofficier (afk.); 73. beet; 76. troefkaart; 78. soort onderwijs (afk..); 79. titel (afk.); 80. familielid; 81. zangnoot. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. Oplossing puzzel nummer 29 Horizontaal: 1. broer; 5. Spa; 7. Sneek; 11. Drent; 13. laars; 15. ako; 17. drogist; 19. lat; 21. Rolde; 23. rob; 24. etage; 26. dl.; 27. serie; 29. el; 30. o.k.; 32. in: 33. nu; 34. n.n.; 35. smak; 37. op; 39. et; 40. toto; 42. allee; 43. gebod; 44. term; 46 ze; 47. on; 48. pink; 50. it.; 51. pi; 53. ts; 54. ga; 55. ik; 57. genie; 61. d.b.; 63. dem; 66. Mie; 67. emier; 69. olm; 70. epigram; 73. N.R.U.; 74. meute; spook; 78. liaan; 79. ree; 80. etten. Verticaal: 1. baard; 2. odol; 3. er; 4. red; 5. store; 6. alibi; 7. sate; 8. nr.; 9. Esla; 10. ketel; 12. hr.; 14. as; 16. kolom; 18. gort; 20. agent; 22. de: 25. T.T.; 27. snoezig; 28. entente; 31. kaart; 34. nodig; 35. set; 36. K.L.M.; 38. pee; 39. ego; 40. top; 41. ook; 45. eikel; 49. nader; 52. enig; 55. idool; 56. Ur; 58. emier; 59. ierse; 60. om; 62. bruin; 64. Emma; 65. neun; 67. emoe; 68. inkt; 71. p.t.; 72. A.P.; 75. e.a.; 77. Ot. waar instellingen als S.O.S. meer sa menwerken. De vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden op deze conferentie komen uit Bangladesj, Ecuador. Guatemala, India- Kenia, Pakistan, Thailand, Philippijen en Tanzania- Een belangrijk doel van het con gres is de organisaties uit de Derde Wereld de gelegenheid te geven hun wensen naar voren te brengen. Te vens dient het congres als een bezin ning. Na negen jaar in- en verkoop- ervaring vindt S.O.S. een dergelijke bezinning hard nodig, vertelde de heer Meijs- Hij verwacht uitspraken van het (grotendeels besloten) congres over de vraag of S.O.S.-gelijke organisaties genoegen moeten nemen met het be staande handelssysteem en, of de niet-commerciele instellingen uit de Derde Wereld elkaar mogen becon curreren of juist meer dienen samen te werken. Persoonlijk vindt Meijs het onjuist te streven naar omver werping van het bestaande handels systeem. De huidige handel heeft im mers een functie, ook voor de niet- commerciele produkten uit de ont wikkelingslanden, meent hij. S.O.S. wil zich overigens zo weinig mogelijk in de discussies mengen. We wonen ons congres meer als toehoorders bij aldus Meijs. Het congres in Noord- wijkerhout. waarvoor volgens S.O.S zeer veel belangstelling bestaat, zal in het Amsterdamse Tropeninstituut zijn vervolg krijgen in de vorm van een drie dagen durende alternatieve han- delstentoonstelling. Op 12 september - de laatste dag - is die expositie voor het algemene publiek te bezichtigen-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6