is Cl JI NIEUW ZEELAND GOUD Van Heumen: „Het ontbrak ons aan ervaring in de aanvalslinie” Aderlating Leeuwenhoek: „Schandalig” n M Ki eri Montreal 1976 In I I b y IB z/ FIN WIL RECORD VAN ZATOPEK VANAVOND IN MARATHON EVENAREN T !- -- B I 1976 SPORT JULI ZATERDAG I Onderschat Imponerend Ideaal - F r F W-k X 9 f||| door Bert Brevoord 11 HOCKEYERS: ANTI CLIMAX (V André Bolhuis voordeel te beslis- CO? w w Karel c*s. z Terwijl de Westduitser Hïldenbrand komt te vallen snelt Lasse Viren vóór Dick Het doelpunt werd acht minuten na de hervatting gescoord door Tony Ine- om de derde plaats blijft, zelfs al is er een bronzen plak te verdienen, een wed strijd van de verliezers. En verliezers zijn niet interessant, zo luidt een van de harde wetten in de topsport. land de beter spelende formatie. Zonder tot werkelijk grote hoogte te reiken daarvoor was het aantal black-outs toch te groot speelde de ploeg een wed strijd die met een dikke voldoende kon worden gehonoreerd. Mas die in kaartj MO. de rit nen l judo-i vocht tegen geban gens beide veel Korea maar herzie klasse door Rong; Maa Belgis mont kilomn liep- 2 heid. I ven a; emsti; vooral apniec teerci. hem z toch 2 tot be. Dief je van olymp Belg over c „He- procer gemae iin de mome tie is twee Ik hel slikkei zijn o] is er aan d veel a „Ik Als .k son, die en strafcorner verzilverde. Ine- son was ook de man die de Nederlandse illusies verbrijzelde door uit een lange corner raak te knallen. In speltechnisch opzicht was het tref fen tussen Australië en Nieuw-Zeeland (in de Canadese pers unaniem aangeduid als de strijd tussen de kangoeroes en de Kiwi’s) bepaald geen hoogtepunt. Beide ploegen maakten een zeer verkrampte indruk en waakten er vooral voor risi co’s té nemen. Evenals tegen Nederland was de verdediging van Nieuw-Zeeland, dat voor het eerste grote hockeysucces MONTREAL Emil Zatopek is tot dusver de enige atleet in de olympische geschiedenis die zowel de vijf als de tien kilometer alsmede in datzelfde jaar ook de marathon op zijn naam schreef. Die unieke prestatie leverde de bijna legen darische Tsjech 24 jaar geleden in Hel sinki. Lasse Viren was toen net drie jaar en dus veel te jong om te kunnen bevroeden dat hij die trilogie 24 jaar later zou kunnen evenaren. Na zijn sublieme triomf van gisteravond op de 5000 meter, nadat hij eerder al de 10.000 meter zegevierend had beëindigd, krijgt de mysterieuze Fin vanavond in Montre al zijn eerste en vermoedelijk ook laat ste kans om zijn illustere landgenoten Hans Kohlemainen en Paavo Nurmi in populariteit te overtreffen. MONTREAL. Het hockeytoernooi van Montreal heeft het kon ook bijna niet anders in het van onmogelijk ge achte uitslagen bol staande evenement de meest verrassende winnaar in de olympische historie gekregen. Nieuw Zeeland, dat woensdag rechtstreeks ver antwoordelijk was voor het uitschakelen van Nederland, klopte in de eindstrijd „buurman” Australië met 1-0. Bart Taminiau: „Voor mezelf ben ik ervan overtuigd dat we Nieuw-Zeeland onbewust toch hebben onder schat. Als je alle groepswedstrijden wint, is het vrij wel onvermijdelijk dat je een soort superioriteitsgevoel krijgt. We hebben er wel alles aan gedaan om het te voorko men, maar dat is geloof ik niet mogelijk. Iedereen kan nu wel zeggen dat een vierde plaats niet slecht is, maar het blijft een teleurstelling. Vooral het feit dat we uitgerekend tegen Nieuw-Zee land, de wedstrijd waarin het moest gebeuren, zo slecht speelden, zit niemand lekker”. een van Litjens de Zw« in Car van I drie p ties ii twee bij de de Sp- opgek van k 500.001 joen 300.001 200.001 MO! handd pleegt de Ka marat 19H g een js ter de maakt Olymp woest» De lij len w nog doen Dick Quax, de Nieuwzeelandse zilveren medaillewinnaar van de vtff kilometer heeft gisteravond zijn sympathie betuigd met de Afrikaanse zaak. „Ik ben het er bepaald niet mee eens dat onze rugbyers een trip naar Zuid-Afrika heb- bep gemaakt en ik kan me de gevoelens van de* Afrikaanse landen goed indenken”, aldus Qi^ax „Het is jammer dat de Afrikanen uit protest Montreal hebben verlaten. Maar ik vind wel dat de Nieuwzeelandse autoriteiten ei< de verantwoordelijkheid voor dragen”. het gevecht op de 1500 meter bij de - dames. Na een uiterst boeiende race stond de frele Tatjana Kazankina voor de tweede keer binnen enkele dagen op de hoogste trede van het ereschavot, nadat de Russische ook al een geslaagde greep naar het goud had gedaan op de 800 meter. Imponerend was vooral de explosieve eindsprint van Tatjana Ka zankina, de wereldrecordhoudster, op haar favoriete afstand. Vanuit vierde r positie zette de economie-studente uit Leningrad op zo’n 100 meter van de eindstreep haar aanval in. Op gelijke hoogte gekomen met Gunhild Homweter en Ulrike Klapezünski bleken de Oost- duitse atletes vervolgens volstrekt kans loos tegen het enorme sprintvermogen dat Tatjana Kazankina toen nog kon ontwikkelen. Voor de DDR betekende het verlies op deze afstand een al even gevoelige te leurstelling als de nederlagen in de da gen daarvoor op de 400 en 800 m. Maandenlang verkeerden de Oostduitse atletiekleiders niet ten onrechte in de veronderstelling, dat het goud op deze drie afstanden de DDR bijna onmogelijk kon ontgaan. De topposities op de werel dranglijst werden op de 400, de 800 en de 1500 m in bijna alle gevallen ingeno men door Oostduitse atletes. Geschrok ken van de snelle tijden die met name de Russische dames vervolgens op de 800 meter te overbruggen. De derde gouden plak op deze zevende atletiekdag ging naar de Russische hink- stap-springer Viktor Sanejev, die daar mee zijn trilogie voltooide, na eerder reeds als olympisch kampioen te zijn gehuldigd in Mexico City en München. De verste sprong van de jarige mees ter in de sport was echter weinig opzien barend (17.29), zoals de kwaliteit in tota liteit evenmin erg hoog lag. Naast Sane jev slaagde alleen de Amerikaan Butts er nog als enige in de kloof van 17 Van vijf spelers is zeker dat zij zich niet meer beschikbaar stellen voor het Nederlands elftal: Coen Kranenberg, André Bolhuis, Paul Lit jens, .Imbert Jebbink en Bart Tamini au. Het is bovendien aannemelijk dat ook Maarten Sikking een.punt achter zijn internationale lopbaan zet. maar helemaal zeker is dat nog niet. Het laat Lasse Viren allemaal steen koud. Net zo goed als de beschuldiging, dat hij zich zou bedienen van bloed doling. ..Leg me nou eerst maar eens uit wat dat is”, klonk het gisteravond heel onnozel. ,.Ik weet echt niet wat daarmee wordt bedoeld”, waarmee voor hem de discussie over dit in olympisch Montreal hoogst actuele onderwerp definitief was gesloten. Via de beeldbuis mag Lasse Viren in de huiskamers dan overkomen als de beminnelijkheid zelve, in werkelijkheid is deze 27-jarige politieman een uiterst introverte atleet, die bewust een waas van geheimzinnigheid om zich heen heeft getrokken. Zodra de Fin voor het forum van de internationale pers ver schijnt, is Lasse Viren onherkenbaar. De Wim van Heumen: „Iedereen heeft zijn uiterste best gedaan en ik ben dan ook de laatste die de ploeg een verwijt zal maken. Waar het wel aan ontbrak, is ervaring in de aanvalslinie. Dat is ons opgebroken. Theodoor Doyer (hij verving de door een steenpuist gevelde Hans Kruize, die later als vervanger van de geblesseerd geraakte Jebbink toch in het veld kwam) en Geert van Eijk misten brutaliteit en koelbloedigheid. We heb ben de mogelijkheden gehad om de De inzet van Nederland was echter toch niet toereikend tegen een Pakistan dat er ook nog wel even tegenaan wilde. De Aziaten waren vooral in de eerste helft duidelijk de betere ploeg. Neder land bracht aanvankelijk niet meer op dan goede wil, de overtuiging kwam pas in een later stadium van de wedstrijd. Na de rust, waarin Nederland zich moet hebben gewarmd aan de vreugde die de gelijkmaker van Paul Litjens één minuut voor het verstrijken van de eerste helft veroorzaakte, was Neder- (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Maarten Sikking dacht het vorige week, na de over winning van Nederland op Australië, als enige hardop. „Ik hoop”, zei de man die zich in Montreal overtuigend bewees als een van ’s werelds beste doelverdedigers, „dat ons één ding niet overkomt, namelijk dat we alle groepswedstrijden winnen, de halve finales binnenstappen en dan straks weer met lege handen staan”. Sikking gaf daarmee uiting aan de vrees die met name de routiniers in de Nederlandse hockeyploeg beheerste. De vrees, dat Montreal een herhaling zou worden van het toernooi van 1972 in München. „Ik juich nog maar liever niet”, aldus een sceptische Sikking ruim een week geleden, „dat doe ik wel als we een medaille hebben ge pakt”. Het viel niet moeilijk te raden wat er gisteren door het hoofd van Sikking spookte toen Pakistan’s aanvaller Man soor Hussain twee minuten voor het einde van de strijd om het brons zijn land naar een 32-zege op Nederland schoot en de derdie plaats in de slotrang- schikking veilig stelde. Nederland was evenals in München de schlemiel gewor den van het kwartet halve-finalisten en dht deed vooral Maarten Sikking zicht baar verdriet. Zittend op het kunstgras verwerkte hij een van de grootste te leurstellingen uit zijn glanzende carrière. Sikking liet zich na de wedstrijd niet zien en ook dat is een indicatie van de sportieve pijn die hij op de voor het Nederlandse hockey toch wel sombere vrijdag in het Molson-stadion door maakte. Als het aan iemand persé niet heeft gelegen dat Nederland opnieuw net bui ten de prijzen viel, dan was het wel aan Maarten Sikking. die in Montreal op een verbluffende manier revanche heeft ge nomen voor zijn nog steeds onverklaar bare falen tijdens het toernooi om de wereldbeker in Koeala Loempoer, toen hij zelfs werd verdrongen door Derk Doyer. Sikking was nu de absolute uit blinker in een team, dat na de neder laag van afgelopen woensdag overtuigend revanche op zich zelf nam, maar toch zijn meerdere moest erkennen in Paki stan, dat de Aziatische hockey-eer althans nogeni-gszins redde. Ten aanzien van zijn eigen prestatie had Sanejev daarvoor een plausibele verklaring: ,JDe omstandigheden hier waren slecht. Er stond bovendien geen zuchtje wind, hetgeen altijd van nadeli ge invloed is op de verte van de spron gen. Maar dat gold voor alle springers. Ik miste echter de energie om na die sprong van 17.29 meter nog door te gaan. Dat zal wel te maken hebben met Eigenlijk niet minder opwindend was QUtta; als eerste over de finish. en 1500 meter afleverden, kozun Gunhild Hofmeister en Ulrike Klapezünski giste ravond in Montreal voor de tactiek van de snelheid. Die opzet mislukte echter grandioos, mede doordat de twee atletes zeer tegen de Oostduitse gewoonte in niet bereid waren zich voor elkaar op te offeren. André Bolhuis stopt, evenals Coen Kranenberg, ook met hockey op club- niveau. ,.Ik gh nu eenswat anders doen. Voorlopig kan ik geen hockeys tick meer zien. Als ik er tijd voor kan vrijmaken, wil ik golf gaan spe len, maar er zal eerst eens flink gewerkt (Bolhuis heeft een drukke praktijk als tandarts, red.) moeten worden”. mijn leeftijd. Ik ben tenslotte geen ma chine, maar ook een heel normaal mens. Na die sprong van 17.29 meter was ik totaal opgebrand”. Het brons ging naar de Braziliaan Oliveira, de wereldrecordhouder met 17.89 meter, die zijn tegenvallende pres tatie van gisteravond voornamelijk toe schreef aan een gebrek aan ervaring („ik spring nog maar drie jaar”) en trai- ningsmogelij kheden. in hoog tempo op hem afgevuurde vra gen beantwoordt hij met een ja of nee, in de meeste gevallen volstaat hij echter met een korte, weinig elegante hoofd knik. Op zulke momenten is ook niets terug te vinden van de strijdlust en de explo siviteit waarmee hij zich als atleet zulke grote faam heeft verworven. Dat was vier jaar geleden al zo, toen Lasse Viren na zijn verbluffende tien kilometer in München werd belaagd door de interna tionale pers, dat was gisteravond precies eender. Ook voor de internationale con- curretie blijft Lasse Viren een uiterst mystrieus mens, die bovendien edk per soonlijk contact met de wereldtop op de lange afstand kennelijk bewust mijdt. Steeds weer blijft hij voor verwarring zorgen met zijn spaarzame opmerkingen, die inmiddels door zijn tegenstanders bijna letterlijk worden gespeld. Maar bloed-doping of niet, Lasse Vi ren is ontegenzeggelijk een uiterst bege nadigd atleet, die momenteel ver boven de wereldtop uitsteekt. De bewijzen daarvoor leverde hij gisteravond op de vijf kilometer nog eens ten overvloede. De manier waarop hij halverwege de race zelf voor de aanval koos door duidelijk tegen zijn gewoonte in al zo vroeg op kop te komen, de manier waarop hij vervolgens de wedstrijd con troleerde en ten slotte de verzamelde concurrentie van zich afschudde, was ronduit indrukwekkend. Stuk voor stuk beten ’s werelds sterk ste lange-afstandlopers zich de tanden stuk op het enorme vermogen en de onverzettelijkheid van Lasse Viren. Bij- na kinderlijk eenvoudig sloeg de Fin ten slotte ook de laatste, bijna vermetele aanval van Dick Quax op zijn toppositie af. Het brons ging verrassenderwijs naar Klaus-Peter Hildenbrand, de in de series aanvankelijk gediskwalificeerde West duitser. die zich letterlijk en figuurlijk over de eindstreep smeet en Nieuw- Zeeland zodoende van het brons beroof de. Het Nederlands hockeyteam verlaat teleurgesteld het veld na de nederlaag tegen Pakistan. wedstrijd in sen”. Viren streeft naar trilogie Waarbij Van Heumen vooral moet hebben gedacht aan de derde minuut na de rust, toen Geert van Eijk in een ideale positie voor het Pakistaanse doel kwam. De Venlonaar leek niet te kun nen missen, maar hij sloeg finaal langs de bal en ontnam zijn ploeg daarmee de fraaiste kans van de hele wedstrijd. De twee doelpunten die Nederland toch scoorde kwamen op naam van, hoe kon het anders, Paul Litjens, die twee van de zes strafcorners die Nederland kreeg, wist te verzilveren. Bovendien raakte de topscorer van het toernooi (elf doelpun ten uit zeven wedstrijden, waarbij niet één velddoelpunt) in de derde minuut van de spannende ontmoeting de paal na een strafcorner, die hij in hoogst eigen persoon had geforceerd. Toch ging het met de strafcorners niet zo best voor Nederland. Niet Litjens was daarvoor verantwoordelijk (integendeel, de trefzekerheid van de Utrechtse kan- nonier was indrukwekkend) maar Coen Kranenberg. De man die de bal met de hand voor Litjens neer moet leggen, liet het kleine witte ding nogal eens door de vingers glippen en ontnam Litjens op die manier ongewild de mogelijkheid zijn doelpuntentotaal nog verder op te vijzelen. Tot bronzen hoogte bijvoor beeld. Van Heumen: „Het was ontzet tend moeilijk om goed te stoppen. De i bal sprong steeds op een heel merk waardige manier op, waardoor je er geen vat op kon krijgen”. Dat kon de hele Nederlandse ploeg uiteindelijk ook niet op de Pakistani, die tweemaal een voorsprong wisten te ne men, maar die later weer uit handen moesten geven. Op het doelpunt kwam Rasa na antwoord maar van Khan, na bijna twintig minuten in de tweede helft, had Pakistan maar vijf minuten plezier. Vooral na het tweede doelpunt van Litjens kregen beide ploegen de kans om beslissend toe te slaan. Nederland vooral uit corners, Pakistan na geraffineerde aanvallen, die echter in bijna alle geval len door Maarten Sikking hun laatste obstakel vonden. Bijna, want zelfs Sik king was 'kansloos toen Rashid en Hus sain twee minuten voor het einde geraf fineerd door de Nederlandse defensie gleden en Hussain van dichtbij raak sloeg. Hussain zorgde daarmee voor het moeilijkst te verteren moment voor Ne derland in een toernooi, waarin de elf van Van Heumen zich uitstekend ge weerd heeft. Van Heumen: „Als ik het hele toer nooi in ogenschouw neem, kan ik niet anders dan tevreden zijn. Er is goed gespeeld en we zijn als beste Europese land geëindigd. Dat vind ik toch wel het vermelden waard”. Inderdaad is de prestatie van Neder land meer dan verdienstelijk, als wordt afgegaan op de verwachtingen die er voor het toernooi waren. Achteraf is er de onvermijdelijke teleurstelling rond de twee nederlagen op kardinale momen ten. in zijn geschiedenis zorgde, het sterkste deel van de ploeg. Ook de laatste dag van hfet hocey- toernooi verliep niet zonder een sensati onele uitslag. West-Duitsland, dat in de groepswedstrijd met 1-4 van Spanje ver loor, nam in het duel met als inzet de vijfde plaats onbarmhartig revanche. Het werd maar liefst 9-1 voor de man nen van Hugo Budinger ,die vooral een ijzersterke tweede helft speelden en daarin de moegestreden Spanjaarden compleet vernederden. Mocht de tweevoudige Olympische kampioen van Montreal, die daarmee zijn succes van München prolongeerde, er inderdaad in slagen ook de marathon met goud te bekronen, dan moet die prestatie aanzienlijk hoger worden aan geslagen dan die van Emil Zatopek des tijds in Viren’s geboorteland. Nog afge zien van de sindsdien aanzienlijk toege nomen concurrentie had Emil Zatopek aanzienlijk meer tijd te recupereren dan nu voor Lasse Viren geldt. Tussen de vijf kilometer en de marathon had Za topek destijds een rustperiode van drie dagen. Lasse Viren heeft slechts iets meer dan 24 uur om te herstellen van zijn afmattende 5000-meterrace en zich zowel fysiek als mentaal voor te berei den op de marathon. De eveneens op de marathon uitko mende Jos Hermens, die echter wel zo verstandig was de 5000 meter te laten schieten, bestempelde het voornemen van de Fin als gekkenwerk. Lasse Viren verklaarde gisteravond echter nog eens ten overvloede, dat hij zijn voornemen wel degelijk in praktijk zal brengen. Jos Hermens zou daarop nogmaals zeggen: „Het is natuurlijk waanzin wat Viren doet. Dat kan geen mens, want op de vijf en tien kilometer moest hij naast de finales ook nog eens de series lo pen”. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Zoals gebruikelijk na een belangrijk internationaal toer nooi, ondergaat het Nederlands hoc- keyelftal nade Olympische Spelen van Montreal een geduchte aderla ting- Gunhild Hofmeister: „Samen hebben we besloten dat ieder voor eigen kans zou lopen. We wisten natuurlijk, dat Kazankina in topvorm is. Toen we zagen dat het tempo laag lag, hebben we samen de kop overgenomen”. De vrees voor de krachtige eindsprint van de Russische bleek evenmin ongegrond, maar kon door het trage tempo in de openingsron- de niet worden afgescherpt. Leeuwenhoek: „Ik vind dat een schandalige zaak. Als Nederlandse sportlieden behoor je de kans te krij gen naar landgenoten te kijken- dat is normaal. Mij werd gezegd dat et geen plaats zou zijn. Onzin, op de tribunes waren nog lege plekken ge noeg”. Leeuwenhoek begaf zich naar de uitgang en kocht voor de waterpolo- ploeg kaartjes. Hij zal het er niet bij laten zitten. Leeuwenhoek zal een officieel protest indienen tegen de gang van zaken- (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. De chef de missi on van de Nederlandse Olympische ploeg, Bram Leeuwenhoek, heeft tij dens de hockeywedstrijd Nederland- Pakistan uit protest het Molson-stadi on verlaten. Leeuwenhoek wilde met de Nederlandse waterpoloploeg de verrichtingen van Van Heumen gadeslaan, maar kreeg te horen, dat de poloërs niet gratis naar binnen konden. van kwartier kwam het nog vrij laat, treffer van Hanneef Voor Sikking en zijn ploeggenoten moet bovendien het tijdstip waarop Pa kistan de winst greep als een heel wran ge grap zijn overgekomen. Was het vier jaar geleden India, dat via een doelpunt in de voorlaatste minuut het brons voor de Nederlandse neuzen weghaalde, Pa kistan scoorde de winnende treffer op vrijwel hetzelfde moment: twee minuten voordat de toeter, die in het Molson- stadion het einde van de wedstrijden pleegt aan te kondigen, zijn geluid liet horen. Ook voor aanvoerder André Bol huis was de tegenslag moeilijk te verteren. ,Eén keer vierde worden is nog tot daar aan toe, maar om hier wéér als vierde te eindigen, dat is toch wel ont zettend sneu. Vooral ik wilde graag winnen, want in de Nederlandse pers is, zo heb ik begrepen, overgekomen dat met name ik verantwoordelijk zou zijn geweest voor het verlies tegen Nieuw- Zeeland. Daarom was ik ontzettend ge laden. Maar ja, meer dan je best kun je niet doen. Ongelooflijk, dat het nu toch weer mis moest gaan”. Een schrale troost voor Bolhuis c.s. is, dat Nederland bewees dat het in staat was na de enorme tegenvaller tegen Nieuw-Zeeland met ’n gemotiveerd team de strijd om het brons aan te gaan. Coach Wim van Heumen en André Bol huis waren er niet ten onrechte bang voor geweest dat de ploeg moeilijk nog eens te inspireren zou zijn. Een strijd ons

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10