DWIGHT STONES IS ERG ZELFVERZEKERD ernstig ziek Bloem-Jacobs woest op zichzelf Kano-avontuur is afgelopen Disciplinaire straf roeiers In Montreal werken drie professionale organisaties commentator CUBAANS JUDOGOUD Karl Lismont is wellicht Schutter als Het goud is hier absoluut voor mij” I Montreal 1976 i -I 1 1 i I 1976 3 1 JULI ZATERDAG SPORT Wereldrecord :aal Overheersing Onvoorstelbaar ■hat kit O Verrassing MONTREAL Zijn er gok lustigen die het in hun hoofd ha len om Dwight Stones niet als winnaar van het hoogspringen te tippen, dan kunnen ze de wed denschap wel vergeten. Dat is niet ons advies, maar een raad geving van de Amerikaanse grootmeester zelf. Men is dus ge waarschuwd. Zaterdagavond staat volgens Dwight Stones hij zelf en niemand anders op de hoogste trede van het erepodium. „Het goud is hier voor mij”, klinkt het overtuigend en hoog hartig. „Natuurlijk weet ik dat het hier gaat om de olympische hoogspringtitel, maar voor mij is het een gewone wedstrijd als vele andere”. Voorspelling - cm Het kano-duo Bloem-Jacobs dat gisteren opnieuw teleurstelde. (Van onze speciale verslaggever) (Van een speciale verslaggever) w Geen slis- Dwight Stones: De man die het in het Olympisch dorp niet uithield. „Het was hier gewoon geen doen. Zwarthandelaars doen goede zaken groep Twee dagen voor politiek asiel STARTBLOKKEN rkste STOPPER Karei Lismont: Wildste geruchten over gezondheid. is dat, als zo’n scalper schuld bekent, de maximum-straf voor „het verkopen van kaartjes zonder vergunning” niet hoger dan 40 dollar is, waarna de kaartjes als ’s mans eigendom weer moeten worden teruggegeven. In de prakrijk staat hij dus enkele unen na zijn arrestatie de kaartjes weer voor het veelvoud van de oorpspronkelijke prijs te verkopen. De „professionals” zijn bovendien beter ge organiseerd dan de schlemielen die hun ene kaartje met winst proberen te ver kopen. De wet staat toe dat geconfiscer- d® kaartjes 48 uur worden vastgehouden (waardoor zij hun waarde soms kunnen verliepen), maar de professionals van de drie zwarte-handelsgangs hebben hun advocaten klaar staan om ervoor te te zorgen dat de kaartjes onmaddellijk na het betalen van de boete worden vrijge geven. De plaats van de starter achter de lopers hield verband met de elektronica. eindigen op de eerste dag, waardoor hij net de finale van acht man niet haalde. De derde man die de vrijheid ver koos was de Roemeense kanoer Ivan Haralambie, die zelf zijn naam aldus schrijft: Ivan Charalambiy. Hij is misschien het interessantste geval tot nu toe, omdat hij van origine Oekraï ner is, en zich ook met Oekrainse vrienden in Canada per auto naar toer- niet goed ipese 1 het n ik ■land ■ls je vrij- soort >n er >rko- Jlijk. een het feit -Zee- rioest nand De Laiga-roeiers Adri Klem (25), Mar tin Baltus (22>, Gert Jan van Wouden berg (25) en Evert Kroes (26) werden op het matje geroepen. Hun pasjes werden ingetrokken, waardoor ze huisarrest kre gen opgelegd, want het is een onmoge lijkheid om zonder dat aan een touwtje om de nek bungelende kaartje met toto in een olympische accommodatie rond te wandelen. Bram Leeuwenhoek verklaar de zijn optreden met: ,.Dit beschouw ik als wangedrag. Dat kan je in een equipe, waarin zo’n uitstekende sfeer heerst, niet tolereren”. van s om jorsl :erde ;val- atste Sik- Hus- ?raf- snsie raak het Ne- elf ge - doeg die ne- nden van het laat, neef i de vijf noet t na een doel kun- angs e de De toch kon van reeg, e de pun- niet nuut il na iigen W.- >der- rordt e er is er d de nen- •DwigSht Stones, die in Amerika we leer® de Oassius Claü onder de atle ten wordt genoemd dit vanwege zijn bravour is natuurlijk meer dan een bluffer. Hij is een topatleet in optima forma die gericht werkt naar een bepaald doel. Het pakken van de gouden medaille in Montreal is daarbij maar een tussenstation, want Stones is op zoek naar hogere sferen. Toen de technisch bijzonder begaafde hoogspringer drie jaar gele den in München 2.30 m sprong voor spelde hij dat hij zeker nog de 2.35 m zou bereiken. En in wel bijzonder overmoedige bui sprak hij zelfs even Later al van 2.40 m- Arend Bloem: „Maanden hebben we ons alles ontzegd. De laatste weken heb ben we geen druppel melk meer gedron ken. We zagen de Oostduitsers hele fles sen achterover slaan. Ik dacht, jullie doen maar. Ze hebben zeker anti-stoffen gekregen. Werkelijk, we hebben stipt geleefd”. Bloem en Jacobs wandelden nooit na tien uur door het Olümpisch Dorp. Waar de anderen een uurtje train den, namen wij er twee”. cey- sati- n de ver st de iche. nan- een en rden Gebleken is namelijk dat de lopers op de buitenbanen, die het verst van de starter in de startblokken zaten, steeds iets later starten dan de binnenbanen. Sterker nog, de eerste dagen is gebleken dat de snelste start van de man of vrouw in baan 8 nog altijd langzamer was dan de langzaamste start in baan 1. Maar daar zijn ook niet alle atleten even gelukkig mee. Werden valste starts vroeger met het blote oog geconstateerd door de starter, nu is deze afhankelijk van drukpunten in de startblokken die aangeven wanneer de voet het startblok verlaat. Een signaal verraadt de sprinter MONTREAL (ANP). Eltjo Schutter zat in een heel andere functie dan hij verwacht had in het Olympisch stadion. De Nijmeegse tienkamper, die wegens zijn dijbeenblessure in de morgenuren van verdere deelneming moest afzien, werd door de NOS-radioploeg in Mon treal gecharterd als commentator voor zijn specialiteit. „Ik vind het wel leuk omdat ik nu precies kan zien wat er ge beurt, maar het liefste was ik toch op de baan bezig geweest”. Er zijn wat klachten van atleten over de startmethode in Montreal. Stond de starter eerst achter de atleten in de startblokken (zodat zij hem niet konden zien), nu staat hij weer op het veld biftnen de baan, waar hij wel te zien is. Toronto heeft begeven, waar hij poli tiek asyl heeft aangevraagd. Eergiste ren vierde hij zijn 21e verjaardag. Charalambiy heeft geen familie in Canada en laat in Roemenië zijn vader en moeder, een broer en twee zusters achter. Hij is opgevangen door de Oekraïense organisatie in Ca nada. Gisteren hield die een perscon ferentie in Montreal, waarop ten aan zien van de geruchten over Valery Maar hoe dan ook, Dwight Stones heeft nog vier jaar de tijd om een van zijn vele voorspellingen waar te maken- Op heel korte termijn moet de in Long Beach studerende Stones een andere voorspelling hard maken. Zeker is dat de 1.97 m lange blonde Amerikaan zich zaterdagavond in Montreal helemaal niets zal aantrek ken van Zijn concurrentie- „Ik zal me concentreren op elke hoogte. Dat is alleen belangrijk tijdens een hoog- spningwedstrijd zoals ik me ook bij de training helemaal moet kunnen concentreren. Dat kon hier niet in Montreal. Daarom ben ik twee dagen n>a de opening van de Spelen weer terug naar Long Beach gegaan om daar tot enkele dagen voor de wed strijd te trainen”. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Een stelletje Nïeuw- zeelanders- Australiërs, Engelsen, Neder landers en nog wat atleten van diverse nationaliteiten grepen in een van de cafetaria’s van het Olympisch Dorp naar vorken, lepels, vervolgens naar andere, onder handbereik liggende zaken en voerden een vriendschappelijke oorlog, die echter niet door het personeel op prijs werd gesteld en evenmin door de Nederlandse chef de mission Bram Leeuwenhoek. Maar vooral de mededeling van de Belgische chef-arts in Montreal, die Lis mont toestemming weigerde op de tien kiHomter uit te komen, maar die hij téch liep- zij het op eigen verantwoordelijk heid. heeft nog eens extra voedsel gege ven aan het tenucht. dat Karei Lsimont ernstig ziek is. Ook nu, drie dagen voorafgaand aan de marathon is er opnieuw bloed in zijn urine geconsta teerd. Die hernieuwde constatering heeft hem zozeer aangegrepen, dat zijn anders toch zo opgewerkte karakter inmiddels tot beneden het nulpunt is gedaald. Diep ineengedoken in het verste hoek je van het kantoor van de Belgische olympische delegatie is de schichtige Belg desondanks best bereid te praten over dit toch delicate onderwerp. „Het bloed is nog steeds niet 100 procent. Het heeft mij een beetje angstig gemaakt- maar ik heb alle vertrouwen in de mij behandelende artsen. Op dit momen kan ik niet zeggen d<at desitua- tie is verslechterd, maar veel beter dan twee maanden geleden is het ook niet- Ik heb erg veel medicamenten moeten slikken. Dat moet van nadelige invloed zijn op het bloedbeeld. Volgens de artsen is er sprake van een lichte ontsteking aan de dikke darm. Daarom heb ik ook veel anti-biotica moeten nemen”. Borzov, de Sowjet-Russzsche maar Oekraiense sprinter, gezegd werd dat men ook niet wist wat er nu eigen lijk precies gebeurd was. Later wist men, op het hoofdkwar tier in Beaubien Street te vertellen dat Borzov de dag nadat hij door de Amerikaanse NBC geïnterviewd was en alle geruchten over asyl grote onzin had genoemd, nog wel in St. Lawrence Street in de Oekraiense boekwinkel aldaar gesignaleerd was. echter in gezelschap van andere Rus sen, die door het personeel dat een fijne neus daarvoor heeft geïdentifi ceerd werden als KGB’ers (de bege leiders van de olympische equipe ple gen voor een niet gering deel uit KGB-agenten te bestaan, evenals een deel van de ruim 90 geaccrediteerde Russische journalisten in Montreal). Borzov snuffelde wat rond in de Oekraiense boeken die in het westen gedrukt zijn, maar gaf geen antwoord op de fluisterend gestelde vraag of hij bleef of terugging... MONTREAL. De uiterst flauwe handdruk die Karei Lismont doorgaans pleegt te geven, is in feite typerend voor de Karei Lismont van nu. Het Belgische marathontalent, reeds als 22-jarige in 1971 gekroond tot Europees kampioen en een jaar later in München tweede ach ter de toen ongenaakbare Frank Shorter- maakt kommervolle tijden door. In het Olympisch Dorp circuleren de meest woeste verhalen over zijn gezondheid- De lijkbleke trek op zijn sterk ingeval len wangen heeft die geruchtenstroom nog eens aangewakkert, dan niet mee te doen aan de marathon. den van zijn leerling Jankums toch wat hoogspringers rondlopen, die m Montreal voor een verrassing kun nen zorgen. Stones is echter alleen met zichzelf bezig. De Europeanen zijn volgens hem kansloos. De beste Europeaan, de Rus Senjukov. sprong dit seizoen immers „maar” 2.26 m. terwijl Stones zelf zijn van 1973 da terende record van 2.30 m dit seizoen één centimeter omhoog bracht. Dwight Stones staat bekend alls de jongeman die doet wat hij voorspelt. Zo riep hij drie jaar geleden tijdens een internationale wedstrijd in Mün chen tegen de Amerikaanse coach Jim Bush: ..Vanavond gaat bet werel drecord eraan". „Als die jongen dat zegt, dan gebeurt het ook”, was on- middelhjk de reactie van Bush. En Stones slaagde..- En kijkend naar de tribune: „Ik hoop dat mijn ouders al weg zijn. Ik vind het zo verschrikkelijk voor hen”. We verla ten een duo dat de dag voorlopig mok kend doorbrengt en met zeer weinig enthousiasme de uitnodiging van Bram Leeuwenhoek accepteert om ’s middags naar de hockeüers te komen. „Laten we het maar doen Lo, dan zijn we tenmin ste weg van die rotbaan. Ik kan geen kano meer zien”. besluit Arend Bloem. De 22-jarige Amerikaan praat dan ook niet over de mogelijkheid dat er in Europa en trouwens ook in zijn eigen land Stones verloor onlangs bij de Amerikaanse seiectteweds-trij- MONTREAL (ANP). Een gekneus de rib heeft Hector Rodriguez niet kun nen beletten Cuba de eerste gouden judo-medaille te bezorgen. De Cubaan vocht het tweede deel van zijn finale tegen de Zuidkoreaan Chung met een gebandageerde libbekast. Het was overi gens een zege op het nippertje want beide judoka’s haalden in de finale even, veel voordeel. Aanvankelijk werd de Koreaan ook als winnaar uitgeroepen, maar de beslissing werd onmiddellijk herzien. Het brons in de lichtgewicht- klasse van het judo werd gewonnen door de Italiaan Felice Mariani en de Hongaar Joszef Tuncsik. MONTREAL Nog drie dagen du ren de Olympische Spelen, nog drie dagen de tijd voor leden van de Oost- europese equipes om politiek asyl aan te vragen. De eerste meldde zich dinsdag al: Walter Lambertus, een 20-jarige Roe meense roeier, die tiende werd in de skif. Hij heeft een aud-oom en een oud-tanie in Niagara Falls, bij wie hij zich per bus vervoegde. Walter Lambertus woonde in Arad in Roe menië, waar hij op de academie voor lichamelijke opvoeding studeerde. Re den van zijn „desertie”: de vrijheid die hij in Canada denkt te vinden. Gisteren kreeg hij gezelschap van een andere Roemeen en een Rus. De Rus is Sergej Nentsanov, 17 jaar, die ingeschreven stond voor het toren- springen. Met zijn beste prestatie van 602,00 punten ging hij de Spelen in als tweede achter de Amerikaan Gre- groy Louganis. De Italaan Klaus Di- biasi toon echter goud met 600,51 punten. Nentsanov stelde teleur door met 502.26 punten als negende te „We hebeben in de maand mei moeten pieken, maar daarna is de tapering-off gekomen. In de laatste weken groeiden rentie. Die sloegen ons met buitengewo ne aandacht gade, omdat we als een trein gingen. Dat geeft je vertrouwen. En nu? Alles kapot. Afgegaan op een afstand, waarop we op een finaleplaats hadden gerekend”. De Nederlandse afvaardiging wenste geen troostende schouderklopjes te krij gen. Chef de mission Bram Leeuwen hoek. NOC-voorzitter Kees Kerdel en NOC-lid Frans Jutte, trachtte de stem ming wat op te vijzelen, maar het Zaan- se duo zag noeste arbeid onbeloond. .-We zijn pure amateurs, hebben er alles aan gedaan. En toch geen finale”, zei Bloem, die er vlak na de race nog steeds niet aan wilde dat het niet bereiken van een finaleplaats te wijten is aan de enorme kracht van de staatsamateurs. „Mis schien wel, mar als je het gevoel hebt dat je je ook goed hebt geprepareerd, wil je daar niet aan. Ik ben er goed stuk van en heb van nijd niet eens uitgeva ren, zóals we dat altijd doen. Ik was op, helemaal leeg en wilde zo snel mogelijk van dat water af”. niet was deel, kan- 3oen it de liet •r de op :heid p te •oor- tzet- De ierk- i er Een nu inderdaad nog onvoorstel bare hoogte. Dwight Stones spreekt echter heel nuchter: „Sinds de Olüm- pische Spelen van München- waar ik brons won met 2.21 m, heb ik me in vier jaar tijd al met 10 cm verbeterd. Wanneer ik in de komende vier jaar elk seizoen één centimeter hoger spring, dan zit ik al aan de 2.35 m. Gaart het nog wat beter dan ga jeal gauw richting 2.40 m”. Sinds München ’72 verbeterde Sto nes zich met 10 cm, maar hij vergeet erbij te zeggen dat hij an het eerste finaleplaats het Nederlaadse kanoduo Arend Jacobs. Evenmin wereldkampioenen Zwarthandelaars in kaartjes worden in Canada „scalpers” genoemd. De politie van Montreal heeft nu ontdekt dat er drie professionele zwartehandelorganisa- ties in kaartjes op de markt zijn, die twee jaar geleden via een contactman bij de COJO (het organisatiecomité van de Spelen) hele blokken kaartjes hebben opgekocht. De ene groep is in. het bezit van kaartjes ter waarde van ongeveer 500.000 dollar (een kleine anderhalf mil joen gulden), da tweede groep van 300.000 dollar en de derde groep van 200.000 dollar. Maandag werd een „scalper” opgepikt die in het bezit bleek te zijn van 1527 kaartjes. De moeilijkheid voor de politie Een uitlating die in Montreal uiter aard niet zo best zal vallen, al kun nen Amerikanen zich hier v-eél per mitteren. Op de baan worden ze toe gejuicht als gaat het om Canadezen. Trouwens Dwight Stones is er de man niet naar om zijn mond te houden. De Amerikaanse officials kunnen er over meepraten. Hij 'is zonder meer een atletiekrebel, een soort Cassius Claü, met wie hij best vergeleken wil worden, want Claü heeft toch ook de image van de heeft toch ook de image van de onverslaanbare. Ben je even lekker bezig op de trai- rtóngsbaan dan is er wel een vent uit Opper-Volta of zo die alles in de war stuurt. En dan het olümpische dorp... met twaalf man sta je je te verdrin gen voor da badkamer. Nee. dat was niets voor mij. Trouwens die Frans- Canadezen hebben er hier niet veel van gemaakt- Zes jaar hebben ze de tijd gehad om alles op tijd klaar te krijgen. Dat is hen niet eens ge lukt”. MONTREAL voor BIoem-Lo Jacobs. Evenmin voor de Poolse wereldkampioenen Rüszard Oborski en Grzegorz Sledziewski, die in de heat werden geklopt door de Oost- duitsers, Zweden en Finnen. Aangezien het Oranje-duo achterin het veld voer, is het kano-avontuur voor Nederland voorbij. die te snel uit de blokken komt. Sommi ge lopers hebben daar echter al iets op gevonden. Zij plaatsen hun voet zodanig dat hun hielen tegen de bovenrand rus ten en het drukpunt niet raken, waar door er helemaal niets af te lezen valt. The Gazette meldt, zonder namen te noemen, dat de atleten van één land deze truc van het begin af aan conse quent hebben toegepast. De overheersing van de Oostblokploe- gen, zit Bloem niet dwars. Wél het eigen falen, hoewel het veld met het jaar harder gaat. „Onzin, we hebben ons uitstekend kunnen voorbereiden. Mas seur Kuiper had ons goed losgemaakt, we hebben lekker ingevaren, hadden echt de idee dat we he taankonden en de finale zouden bereiken. Ik vind het voor het thuisfront ook verschrikkelijk. Ze hebben ons in alles gesteund, we konden trainen, de kleine kanobond stond pal achter ons en we hadden zo’n fijn stuk propaganda kunnen maken. Alles vergeefs. Een heel jaar de vernie ling in. Alles voor niets gedaan”. Lo Jacobs analüseert de race: -,We zouden keihard afgaan en een metertje pakken. De start was goed, maar we konden niet los komen en toen we een meter achter lagen, groeide het verschil onrustbarend snel. We trokken ons te pletter, maar leken geen streep vooruit te komen. En toch waren we total-loss aan de finish”. jaar na de O-lümp’sche Spe’en 9 cm winst pakte en daarna nog maar slechts 10 mm. De Zaankanters Bloem en Jacobs stonden stampvoetend op het plankier voor het botenhuis. Ze waren woest, omdat ze geen verklaring konden vinden voor hun matige optreden. „Mijn ouders zaten op de tribune. Die zijn voor ons gekomen en nu maken we het niet”, aldus Arend Bloem. Hij vervolgt. „In de training maakten we over de eerste 250 meter simpel 44 seconden en over de hele 500 zaten we altijd rond de 1.40. Neem de Finnen Kojo en Markkanen. Van die knapen hebben wij nog nooit verloren. Zij wor den nu derde en varen in de finale. Zo kan ik nog wel een paar koppels aan wijzen die beslist minder zijn, maar juist op het beslissende moment de top bereikten. De Westduitsers zitten met hetzelfde probleem als wij. Die zijn overtraind en dus nergens. De grootste verrassing is natuurlijk dat de bij ons varende Polen er uit-zijn gekiept”. i r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11