Philip bagatelliseert kritiek Stückelberger: Olympisch goud NEGENDE PLAATS V RUITER RUTTEN Gouden medaille en een nieuw wereldrecord voor Amrikaan Japan overklaste Sovjet-Unie Medailles Atleten op doping betrapt Rusland dreigt alsnog met terugtrekking .1 ■■■p I Jl y Montreal 1976 J z 99 3 -'-V - k r 12 SPORT 1976 3 1 JULI ■n Wereldrecord ZATERDAG «Je, 1 At] Hg Hard gewerkt Schadelijk - f Doping ♦--Okwu - Dopingprobleem met zo ernstig (Van een speciale verslaggever) Christine Stückelberger met haar paard Granat. De Zwitserse veroverde giste ren een gouden medaille. Erge Bruce Jenner: „Mijn mooiste, maar ook laatste tienkamp II (Van een speciale verslaggever) I I Bruce Jenner: winnaar van Olympisch goud op de tienkamp. De het i zittel wel. bene heb wen als andt Veel de V kom won goed cour rijdt de aanmerkingen van de 42-jarige Er bdjte een Olympische ales geeft. 39 34 26 10 6 6 5 4 4 4 4 3 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 o o o o o o o o 37 21 29 10 6 4 8 6 3 2 1 4 1 7 2 2 2 1 1 1 1 0 0 0 4 2 2 2 1 1 1 0 0 0 o 23 21 13 7 7 7 8 9 0 0 4 1 4 3 '5 2 2 1 0 0 2 0 0 6 3 1 0 4 2 0 2 1 1 1 De beke Joop dat door 3.000 eng<n houc erge» nen BI bero San! vere kelij zett< de I „V moei son, quitt 5000 staal Or stom te rr begii deee: geste in H stone dan kum Hi rijtje niigir krac Ja een onige met („eet lerfe W« Ken) naan wel ,-ma; in h wore jaar We I hoor men' start des. eigei jong' wore gelet tief DAM Fin Gunh Klapt (Bul) 6. Cic manr 4.O8.5- 4 x Eer ra P< Anne (Tatj Nade 3. G Rams 43.44, Tw lis O Baerl (Marl stron nada ne M 43.88, Voc Duits Oost- maic; 4 x Eer Klom kolo^ State Jiles, Hagg aineri 3.26.31 Tw ris I\ Chris Cant, Rend Barn< Murr 3.31.01 Voc jet-U Duits Duits HERI Eer 3.39.0' Moor 3.39.9< Steve (Bel) (Por) )por) Uil orate ande amat er n „Ong moei erva MONTREAL Niets kon er meer misgaan. De concurrentie in de personen van Kratschmer en Avilov was al ver slagen. Bruce Jenner hoefde alleen maar „heel” te blijven om de olympische tien- kamptitel te grijpen. Plotseling sloeg op maakte wel een paar foutjes, maar over het algemeen ben ik zeer tevreden. Ban jo kan op dit moment ook niet beter. Over een jaar misschien wel weer, maar voor nu is dit zijn top”. Ook trainer Piet Oothout kwam tot een zeer positieve beoordeling. „Het was helemaal niet gek. Veel beter en met veel meer overtuiging dan twee dagen geleden in de landenwedstrijd. De af werking was nu ook veel beter en verzorgder. De jurüwaardering valt me echt heel erg tegen”, aldus de 52-jarige Oothout uit Soest die eveneens van oor deel was dat de 8-jarige vos Banjo zich wel op de belangrijkste onderdelen Van de dressuur, de pirouette en de gestrekte draf, uitstekend had geweerd. het laatste onderdeel van dit moordende atletieknummer echter de vonk over in het stadion. Met nog zo’n driehonderd meter te gaan begon de Amerikaan aan zijn eindsprint. Alsof hij geen negen onderdelen achter de rug had zette hij aan voor een achtervolgingsrace, waarbij de Rus Litvinenko de prooi leek. Het Sovjet Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten West-Duitsland Japan Polen Bulgarije Roemenië Hongarije Finland Zweden Groot Brittannië Cuba Italië Tsjechoslowakije Frankrijk Joegoslavië Zwitserland Nieuw-Zeeland Noorwegen Jamaica Denemarken Trinidad Mexico Canada Nederlland België Portugal Australië Zuid-Korea Spanje Brazilië Iran Oostenrijk Pakistan 27 103 78 76 33 19 17 20 18 16 6 5 11 5 11 7 8 5 4 3 2 2 3 1 1 10 5 3 2 5 3 1 2 1 1 1 dig. Daar tegenover staat dan het ge bruik van middelen ter stimulering van de prestatie. Onder sommige omstandig heden kan het terecht en toelaatbaar zijn, dat het paard iets wordt gegeven waardoor hij ondanks een blessure toch kan deelnemen. Waar hierbij de grens ligt, is eigenlijk een kwestie van beoor deling. Wat mij betreft is het in ieder geval niet toelaatbaar als er middelen worden verstrekt, die de prestaties ben vloeden”. Rutten, die zich als elfde en voorlaat ste voor de individuele dressuur strijd had gekwalificeerd, bleef zich echter ondergewaardeerd voelen. „Vandaag was ik los van alle spanning. In de landen wedstrijd kon ik geen risico’s nemen, omdat je dan rekening moet houden met je ploeggenoten. Nu heb ik wel risico’s genomen. Ik zat elfde en kon dus alleen nog maar vooruit rijden. Natuurlijk, ik - ■- w,, Achteraf kwamen op de verrichtingen aannemer uit Hunsel. „Het was wat de loperig; hij wilde wat te veel laten zien, waardoor het geheel te veel werd afge raffeld. Maar toch is hfj hier wel onder gewaardeerd”, aldus de algemene me ning van de insiders. Het was het oude liedje, de jurüleden moesten het ontgel den. Ten onrechte deze keer, hetgeen kon worden afgeleid uit de beoordeling van de Nederlander in het gezelschap, de Hilversummer Jaap Pot, die door gaans zijn nationale gevoelens niet on der stoelen of banken wenst te steken en fors uithaalt als landgenoten moeten worden gehonoreerd. Ook nu gaf hij het meeste aantal punten (244), maar zijn notering was slechts 13 punten hoger dan die van de Deen Sommer, die tot 231 kwam. Bij de andere ruiters waren die verschillen vaak veel groter. „Ach, als je met zo’n totaal als olym pisch kampioen door de finish gaat, voel je geen vermoeidheid. Tijdens de wed strijd heb ik het wel degelijk moeilijk gehad. Kratschmer en Avilov stonden na de eerste dag nog iets voor me. Donder dagavond heb ik in bed veel aan de tweede dag gedacht. Ik wist dat het zou lukken. Het moest lukken, want samen hebben we er vier jaar hard voor ge werkt”. De jurering bij de dressuur had overi gens al eerder tijdens de Spelen kritiek opgeroepen. Er was ook tijdens het „werk-diner” van de internationale hip pische federatie over gesproken. Voorzit ter prins Philip daarover: „We doen nons ter prins Philip daarover: „We doen ons best om de beste mensen te krijgen. Het is ook onmogelijk om een eventuele combine te ontdekken, maar het is nu eenmaal een feit, dat uit de landen met de beste ruiters ook de beste jurüleden komen. Er zijn nu eenmaal niet vol doende onafhankelijke mensen. Dat moeten we gewoon accepteren”. De ruiters zullen eveneens moeten ac cepteren, dat men eerst een naam dient op te bouwen in dit toch al wat enge paardewereldje voordat er echt hoge cij fers kunnen worden gescoord. De bij voorbaat al onderlinge strijd om de medailles bewees dat nog eens ten over vloede. Dit keer toonde de Europese kampioene, Christine Stückelberger zich met Granat de sterkste. De Zwitserse werd met 1486 punten olümpisch kampi oene vr de Westduitser Harrü Boldt op Woücsek (1435) en diens landgenoot, de regerend wereldkampioen Reiner Klimke op Mehmed (1395). „De dopingscontrole hier is erg goed en daar zijn we zeer gelukkig mee”, stelde de Britse prinsgemaal, „er is maai' bij één paard het gebruik van een ver boden middel geconstateerd en dat was dan nog niet eens een echte ernstige zaak. Weliswaar moesten we het paard diskwlificeren. maar er was geen aanlei ding om meer maatregelen te treffen. Het belangrijkste resultaat van de do pingscontrole vind ik dat we een eind hebben kunnen maken aan al die onbe wezen beschuldigingen, die er vroeger bij belangrijke evenementen werden geuit. Je hoorde dan dat men overal spuiten en medicamenten kon vinden en ook had gevonden. Iedereen dacht toen ook dat iedereen doping gebruikte. Nu is het tegendeel gebleken”. (Van onze speciale verslaggever) BROMONT. Het heeft er alle schijn van dat de internationale hippi sche federatie zich in slaap heeft laten sussen door de olympische ruiters waar het de toch zeer zorgwekkende doping- sproblemen betreft. Prins Philip, voorzit ter van de federatie, jubelde tenminste tijdens een persconferentie, dat nu in Bromont toch wel was bewezen, dat het probleem minder ernstig is dan iedereen het had doen voorkomen. De voor het eerst tijdens de Spelen toegepaste con trole had een eind gemaakt aan de steeds meer toenemende geruchten over het gebruik van stimulerende middelen, meende de prins. Kratschmer en Avilov deden dat ook, maar moesten op de tweede dag ver terug. Tegen de hordentijd van 14,84 sec., de discusworp van 50.04 meter, de polshoogsprong van 4.80 meter, de speer- worp van 68.52 meter en uiteraard de 412,61 op degéc Imeter was geen kruid gewassen. Tegen deze op alle nummers ijzersterke Bruce Jenner ,«een nummer dat er cht bovenuit springt heb ik niet” kon het Russische- Westduitse duo niet op. Daarom is het extra jammer dat Bru ce Jenner stopt. „Ik stop op het hoogte punt van mijn carrière”, waarna Jenner niet verheelt, dat dit voor zijn maat schappelijke carrière voordelen kan heb ben. Zo schijnt met n. me de Ameri kaanse televisiewereld in hem een „nieuwe Mark Spitz” te zien. „Wellicht komt het ervan, maar neem van mij aan, dat ik enkele jaren geleden niet om die reden met de tienkamp ben begon nen. Dan kun je je minder vermoeiende zaken voorstellen om een bepaald doel te bereikên”. aldus Bruce Jenner publiek moet hebben gedacht dat Jenner kènder. Vier jaar geleden von Avilon in hen op deze spectaculaire manier wilde bedanken voor de steun- „Steun, die inderdaad voor mij enorm belangrijk was, maar ik lette op dat moment alleen maar op de klok. Ik moest in de buurt van de 4 min. 12 sec. uitkomen om de grens van 8600 punten te pakken. En dat lukte. Een gouden medaille, een wereld record en bovendien het overwinnen van een nieuwe barrière in de tienkamp. Het is ongelooflijk”. Geconfronteerd met het in de paarde- wereld zo omstreden middel butazolidi ne, een preparaat waarmee gewrichtspij nen worden bestreden, zei de prins: „Een moeilijke zaak, een vrensgeval. Het is in ieder geval een middel dat niet op de lijst van dopingmiddelen voorkomt en het wordt ook door mensen gebruikt”. Gemakshalve werd hierbij voorbij ge gaan aan de wel degelijk schadelijke werking bij een verkeerd, reeds voortdu rend gebruik. Een ander actueel probleem in de hippische wereld betreft de dubieuze amateurstatus van vele ruiters. „Wij zijn”, zo gaf de prins toe, .,niet tevreden met de amateurregels. Het echte pro bleem is, dat er in de verschillende landen zo verschillend wordt gewerkt met sponsors en andere manieren van financiële hulp. Daardoor is het gevaar van discriminatie er echt wel en kan je moeilijk bepalen wie nu wel en wie niet professional is. Huidige regels zeggen dat je alleen prof bent als je belangrjkste bron van inkomsten de paardesport is. Heb je een andere baan waar je eerste instantie van leeft, dan word je gezien als amateur. Ik geloof, dat we daar maar aan vast moeten houden”. MONTREAL (Reuter). De Sovjet Unie heeft in het Olympisch dorp ge dreigd niet meer deel te nemen aan de laatste twee wedstrijddagen van de Olympische spelen als de schoonspringer Sergej Nemtsanov niet pijlsnel in het Olympisch dorp wordt teruggebracht. De 17-jarige schoonspringer vluchtte uit het dorp en vroeg politiek asiel aan. De Sov- jet-delegatie dreigde bovendien bij het internationaal Olympisch comité alle sportcontacten met Canada te verbreken, inclusief een belangrijk ijshockeytoernooi in de komende winter. De Canadezen wordt onomwonden verweten dat de vei ligheid van de Sovjet-deelnemers on voldoende is. MONTREAL (ANP). De dames van de Sovjet Unie zijn er vrijdagavond niet in geslaagd de trilogie in de zaalsporten te voltooien. Na de gouden medailles bij het basketbal en handbal, werden de Sovjet-dames in de eindstrijd van het volleybaltoernooi bikkelhard met de neus op de feiten gedrukt. Japan, de ploeg die zoveel plezier in zijn spel doet, greep het goud en deed dat met zoveel gemak, dat de finale alleminst een hoog tepunt werd. De setstanden (15-7, 15-8 en 15-2) maken duidelijk dat de Sovjet Unie niets had in te brengen. Een daar mee zijn de Japanse dames terug aan de (Olympische) top. Want na hun gouden medaille in het „eigen” Tokio (1964). moesten zij in Mexico 1968 en München 1972 de eer laten aan de Sovjet Unie. Het overwicht van Japan werd al in de eerste set duidelijk, toen de ploeg tien punten op rij scoorde. De basis van het succes lag in het uitstekende spel in het achterveld, waar vrijwel elke Russische opslag goed werd beantwoord. In de derde set klapten de Japanse dames nog eens tien ballen achter elkaar in het Sovjet-vak en maakten daarmee duide lijk, dat er maar één ploeg recht had op de gouden medaille. De bronzen medaille ging naar Zuid-Korea. BROMONT Jo Rutten begreep er niets meer van. De Limburgse dressuur ruiter was ervan overtuigd de beste prestatie in zijn carrière te hebben gele verd. Alle leden van het Nederlandse kamp waren hem ook uitbundig komen feliciteren. Alleen trainer Piet Oothout maakte een voorbehoud; wilde de huid niet verkopen voordat de beer was ge schoten. Toch was ook hij ontdaan over de tegenvallende jurüwaardering voor de combinatie Rutten-Banjo: 1189 punten, goed voor de negende positie in het eindklassement. MONTREAL (ANP). Drie atleten zijn door de medische commissie van het IOC bij de dopingstest op anabole ste- roïdén, die voor het eerst bij de spelen wordt toegepast, betrapt op het gebruik van deze mannelijke hormoonprepara- ten. Het zijn de Tsjechische gewichts- heffer Peter Pavlasek, die uitkwam in de super-zwaargewichtklasse, zijn Ame rikaanse collega Mark Cameron, een zwaargewicht in de categorie tot 110 kg, en de Poolse discuswerpster Danuta Ro- sani. De bepaling van de strafmaat wordt, overeenkomstig het IOC-regle- ment, overgelaten aan de betreffende internationale sportbonden. München met een elektronisch totaal van 8454 punten, waarmee Bruce Jenner in Montreal stoeide. ,-Ik begon serieus aan die 8600 punten te denken toen het met polshoog (4.80 m) zo goed ging. Als het bij het speer werpen goed zou gaan wist ik dat ik dat totaal binnen m’n bereik had. Het ging uitstekend, want ik gooide ook op dit nummer een persoonlijk record met 68.52 m. Daarna kwam dan die 1500 meter met die eindsprint. Ik kon op dat moment alles”, genoot Bruce Jenner na. Overigens geeft Jenner, die op maar liefst acht nummers zijn persoonlijk re cord verbeterde of evenaarde, toe, dat het in de afgelopen twee dagen allemaal niet zo gemakkelijk was gegaan als misschien mocht blijken uit die snelle 1500 meter, die dan nog gevolgd werd door een ereronde- J I Prins Philip feliciteert de Zwitserse Stückelberger Montreal 30-7 (ANP) Na 161 van de 198 onderdelen zijn de medailes op de 21e Olympische Spelen in Montreal als volgt verdeeld In een poging het probleem toch wat genuanceerder te benaderen, schetste prins Philip de moeilijkheden, waarmee men kampt als er over doping wordt gepraat. „Er zijn twee hoofdpunten. In de eerste plaats dienen paarden net als mensen tegen ziekten te worden be schermd. Daarvoor zijn medicijnen no- Een uur na die sensationele race ge noot Bruce Jenner nog na. zoals hij dat in het stadion al deed. Terwijl tal van concurrenten na de finish ondersteund moesten worden, begon de nieuwe olym pische kampioen aan zijn ereronde. Dankbaar nam hij van een over de omheining geklommen Amerikaanse supporter een klein exemplaar van de Amerikaanse vlag over- Telkens even stilhoudend op de plaats waar wat gro tere stars-and-stripes-vlaggen aangaven waar zijn supporters zich bevonden, vol tooide hij zijn ereronde om vervolgens af te zwenken naar zijn vrouw Christy- „Het is voorbij; we hebben gewonnen”, klonk het. Vrijdagavond was het onvoorstelbaar, dat deze 26-jarige Bruce Jenner dezelfde atleet was, die vier jaar geleden dood nerveus in München zijn olympisch de buut het werd een tiende plaats maakte. Het liefst had Bruce Jenner Christy meegenomen op het erepodium, zoals hij al eens eerder bij internationa le wedstrijden deed. Dat ging uiteraard niet. „Het is gewoon zo, dat mijn vrouw voor mij een geweldige steun is geweest. Zelf heb ik maar een part-time baan, zodat ik kap trainen. Christy heeft als stewardess een volledige baan. Dat gaat nu overigens anders worden. Ik ga bou wen aan mijn maatschappelijke carrière- Het was mijn mooiste, maar ook mijn laatste tienkamp”. Een mededeling die insloeg als een bom. .,Ik heb nu mijn doel bereikt. Om nu weer vier jaar keihard te blijven trainen voor een nieuwe gouden plak zie ik niet zitten. In de tussentijd kan ik dan misschien nog eens mijn wereldre cord verbeteren, maar dan is de voldoe ning uiteraard minder groot dan nu. De eerste keer is altijd de mooiste”. In Moskou ’80 zal er dus een andere tienkamper op de hoogste trede staan, maar Bruce Jenner zal niet gauw wor den vergeten. Na zijn wereldrecord van 8610 punten zal Jenner worden opgeno men in de rij van grote tienkampers zoals zijn landgenoten Rafer Johnson. Bill Tooney Bob Mathias en andere. In Montreal vermorzelde hij zijn eigen we reldrecord, dat op 8524 punten stond; het vorig jaar gescoorde record, dat bij elektronische tijdmeting zeker zo’n ze ventig punten lager zou zijn ge weest. Het maakt de prestatie van Jenner, die op zijn grootste concurrenten, de Westduitser Kratschmer en de Rus Avi lov, een voorsprong had van resp- 207 en 249 punten, alleen nog maar indrukwek- .-Ik wilde hier dolgraag winnen. Er zijn inderdaad atleten, die zeggen dat de Olympische Spelen voor hen een gewoon wedstrijd zijn. In feite is dat zo. maar als je in het stadion staat en je ziet daar 65.000 mensen, tegen 225 bij een andere wedstrijd, dan weet je dat het toch andere wedstrijd is. Een tienkamp, waarin iedereen Een tienkamp met allemaal klasse-atle- ten van wie ik hou. Dat klinkt gek? Nee, toch niet. Ik hou van de tegenstan der, omdat hij het beste uit je haalt”. - f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 12