er c jE Jos Spijkstra nam stemmen met de band op Ontsteltenis en verontwaardiging helpen weinig r, door Th. J. Koeckhoven Blanke minderheid Volkerenmoord E» door Anton Boender Hiernamaals „Hier spreken de doden" GEWAARWORDING Bandrecorder I Zwarte theologie Blaffende honden bijten niet, is het standpunt van de Zuidafrikaan se regering. En niet alleen van haar natuurlijk. Uit alle hoeken van de wereld zijn protesten neergedwarreld op het bureau van de firma Vorster. Maar deze worden uiterlijk onbewogen voor kennisgeving aangenomen. De kerken en de regeringen mogen van de firma zoveel praatjes hebben als ze willen, als ze het daarbij maar laten en bijvoorbeeld van de portemonnaie van Vorster afblijven. Dit betekent niet dat de protesten achterwege moeten blijven, wel dat ze uiteinde lijk ergens toe moeten leiden. Tot een mentaliteit misschien die ongelijkheid op grond van ras onmogelijk maakt. Tot een politiek wellicht die regeringen en ondernemingen ertoe brengt geen handel te drijven met het blanke minderheidsbewind in Zuid-Afrika. Als de honden gaan bijten, pas dan zal er iets veranderen. Of als de zwarte bevolking definitief het blanke juk van zich afwerpt. Kunnen de doden spreken? Kunnen de levenden de stemmen van de overledenen horen? Volmondig ja op deze vragen ant woordt de 26-jarige Jos Spijkstra, directeur van een Bussumse uitgeverij, die onlangs met een opzienbarend boek op de markt is gekomen van dr. Kontantin Raudive. Het draagt als titel: „Para normale stemmen - gesprekken met overledenen via de geluids band”. De Nederlandse versie van een Engels boek, dat al heel wat tongen, maar dan van levenden, in beweging heeft gebracht. Spijkstra levert zelf een bijdrage aan het hoofdstuk dat toege voegd is aan het oorspronkelijke werk van dr. Raudive en dat het onderzoek in Nederland naar het stemmenfenomeen behandelt. Jos Spijkstra heeft een grote interesse in paranormale verschijn selen. Sinds drie jaren heeft hij zijn scepsis ten aanzien van dit verschijnsel laten varen en experimenteert hij met geluidsbanden teneinde contact te krijgen met paranormale stemmen zoals vele anderen in de wereld doen. De Bussumse uitgever zegt al een paar honderd stemmen te hebben vastgelegd op de geluidsband. Stem men van mannen, vrouwen en kinderen. Stemmen van de doden? t Premier Vorster met zijn vrouw tijdens een bezoek aan Parijs Praten met overledenen Jos Spijkstra: ..Gelovige mensen denken er verschillend over". Praten met Jos Spijkstra over deze door velen ondoorgrondelijk en tegelij kertijd sensationele zaken, betekent voor de interviewer wel dat hij „open" moet staan voor wat Jos zegt. Want, vindt Jos Spijkstra, in het algemeen werken de dagbladen door hun nega tieve berichtgeving in dezen nu niet direct mee aan het tot stand brengen van een positieve houding van het publiek t.o.v. paranormale verschijn selen. De publiciteit rond het fenomeen Uri Geiler vindt Jos daar een voor beeld van. Wie is Jos Spijkstra? Hij werd geboren in Hilversum, kreeg een economische opleiding en werd dan ook zakenman. Toen hij een jaar of veertien was, vertelt hij, gebeurde er iets bijzonders in zijn leven. „Ik lag in bed in halve slaap- halve waaktoestand. Toen ben ik uitgetreden, een parapsychologisch verschijnsel. De spiritisten zeggen dat als je dood gaat, je geest het lichaam verlaat. Als die geest van het lichaam vrijkomt, stijg je uit je lichaam spreiding van de welvaart, de erkenning van de menselijke waardigheid en het toekennen van de grondrechten van de mens, zoals recht op eigen bezit, het vrije aanbod van de eigen werkkracht en de vrijheid van beweging. Deze rechten wor den nog steeds ontzegd aan de zwarte meerderheid van de bevolking. omhoog. Het koord, verbonden aan je lichaam, breekt ais je dood gaat. Als de dat de zwarte deken van Johannesburg, Desmond Tutu, op hem had gedaan. De Anglikaan Tutu schreef in mei een brief aan Vorster, waarin hij aandrong op onmiddellijke maatregelen tegen het ras senprobleem. Vorster heeft geantwoord, maar alleen om te zeggen dat hij niet kon ingaan op het verzoek van de deken. Deze had Vorster erop gewezen, dat het geduld van de zwarte bevolking begint op te raken. Dat zou een dag later duidelijk blijken, maar dat wist Tutu toen nog niet. Wel waarschuwde de deken voor een bloe dige confrontatie, wanneer geen ingrij pende sociale veranderingen zouden wor den doorgevoerd. De negers moeten het recht krijgen in blanke gebieden te gaan wonen en de passenwetten moeten wor den afgeschaft Als alles doorgaat wordt Tutu binnenkort bisschop van Lesotho. Ook op 15 juni komt er een bericht uit Rhodesië. Donald Lamont, de r.k. aarts bisschop van Umtali, heeft de veilig heidspolitie van zijn land beschuldigd van moord op minstens 34 negers. In een Rho- desisch dagblad verklaart Lamont dat de politie de zwarten heeft neergeschoten, geest het lichaam verlaat, knapt het koord. Soms is dat verschijnsel spon taan zoals bij mij gebeurde: ik voelde me uit mijn lichaam treden. Het duur de kort en ik viel weer terug. Het is een paar keer gebeurd”. Voor Jos Spijkstra was het een grote gewaarwording, want vanaf dat ogen blik was zijn interesse gewekt voor parapsychologie. Op zijn 16e las hij een boek van parapsycholoog prof. Ten HaeffHij ging letten op bepaalde ver schijnselen, las veel publikaties, maar, vertelt Jos Spijkstra, „door de sensatie hechtte ik er vooralsnog geen geloof aan”. Toch kwam er een moment dat de jongeman zich voor het facet van de paranormale stemmen op geluidsban den ging interesseren. Dat kwam ook door buitenlandse en officiële publika ties. In de jaren zestig had de Zweed Friedrich Jürgenson al een publikatie verricht over diens onderzoek naar het stemmenfenomeen. „Het wetenschap pelijke bewijs van het bestaan van de paranormale stemmen wérd in 1870 gedaan door de parapsycholoog prof, dr. Hans Bender uit Duitsland, die bedrog uitgesloten achtte”, aldus Jos Spijkstra. omdat zij het nachtelijk uitgaansverbod hadden overtreden. De politie nam een voudig aan dat het wel terroristen zouden zijn. Maar volgens de bisschop had de politie geen enkel onderzoek ingesteld. Hij zegt er zeker van te zijn dat de slachtof fers geen guerrrillastrijders zijn. De bis schop verwijt de regering dat zij zelfs niet heeft geprobeerd een onderzoek te laten instellen naar het optreden van de politie. De regering heeft heel lakoniek geant woord dat de aartsbisschop alleen maar probeert de veiligheidspolitie zwart te maken. Omdat de meeste politiemensen wel blank zullen zijn, zal de regering dit wel niet letterlijk bedoelen. Op 17 juni is Soweto al wereldnieuws. Er komt prompt een reactie van de Neder landse raad van kerken die laat weten „met verbijstering” kennis te hebben genomen van de gebeurtenissen in Sowe to, het zoveelste bewijs van de morele en politieke onaanvaardbaarheid van de apartheid. De raad publiceert een verkla ring, waarin staat dat het masker van de discriminerende samenleving in Zuid- Afrika is afgevallen en dat de wanhoop van de zwarte bevolking zichtbaar is geworden. De raad stuurde ook een tele gram naar de raad van kerken in Zuid- Afrika, die daags daarna in spoedzitting bijeen zou komen. Op dezelfde dag publiceerden vertegen woordigers van Franse en Nederlandse kerken een verklaring, waarin de apart heid een discriminerend systeem wordt genoemd, dat in strijd is met het evange lie. De kerken tonen zich solidair met de actie van de zwarten om erkenning en eerbiediging van hun rechten. Zij betreu ren het verder dat in Frankrijk de beslis sing over de levering van kernreactoren aan Zuid-Afrika is genomen op grond van zakelijke belangen zonder acht te slaan op de gevolgen voor de zwarte bevolking. Dergelijke hulp bevestigt alleen maar de overheersing van de blanke minderheid. Omstreeks diezelfde tijd schrijft de lan delijke hervormde jeugdraad een brief aan de jeugdafdeling van de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika. Aan de blanke jeugd wordt gevraagd hoe zij reageert op Soweto. Hoe zij denkt over de verplichting (toen nog) dat zwarte scholie ren nu ook Afrikaans moeten leren naast Engels en hun eigen taal. Verder wordt gevraagd wat de jeugd kan doen voor de slachtoffers. Op 18 juni wordt bekend dat ook de Wereldraad van kerken een verklaring heeft ’ewijd aan Soweto. De raad roept Voor Jos Spijkstra ging een wonder lijke wereld open die volgens zijn zeg gen door iedereen die zich maar een beetje betrokken voelt met het onder steeg naar mijn kaken. Er waren wel degelijk antwoorden gekomen op de vragen die ik had gesteld zijn leden op tot actie om de Zuidafri- kaanse regering te dwingen te voldoen aan de wettigde verlangens van de zwarte bevolking. De autoriteiten zouden een eind moeten maken aan hun politiek van geweld en ze moeten gehoor geven aan de eerlijke wensen van de zwarten. Ook de wereldraad keurt de invoering van het Afrikaans op de zwarte scholen af. In het algemeen spreekt de raad zich uit tegen het gehele onderwijsbeleid in Zuid-Afrika dat erop is gericht de bestaande ongelijk heid in stand te houden. De wereldraad roept de regering-Vorster op haar politie ke gevangenen vrij te laten als eerste stap ter verzekering van de rechten van de zwarte bevolking op volledige deelname aan het proces van politieke beslissingen. Op 21 juni blijkt dat de Zuidafrikaanse kerken vergeefs hebben getracht Vorsters reis naar Europa uit de stellen. Daags tevoren was de premier al in West- Duitsland aangekomen voor een bespre king met Zuidafrikaanse ambassadeurs in Europa en voor een ontmoeting met Kissinger. De kerken vroegen Vorster thuis te blijven wegens de ernstige bin nenlandse situatie en uit respect voor de slachtoffers van de laatste dagen. Ook de Afrikaanse kerken pleiten voor afschaf fen van Afrikaans als verplicht leervak Al deze verklaringen en protesten heb ben tenminste het voordeel, dat de Zuid afrikaanse autoriteiten zich niet kunnen verschuilen achter onwetendheid. Zij gaan met open ogen hun ondergang tege moet voor negers. Zij vragen verder zwarten op te nemen in de commissie, die de regering heeft ingesteld om een onderzoek naar de onlusten in te stellen. r daar?” Waarop onmiddellijk was te horen: „Hier spreken de doden” Ik sprong op van blijdschap. Ik was ervan overtuigd dat het paranormale stemmen waren. Het was vier uur in de morgen”. Het was Jos Spijkstra gelukt na maanden toch stemmen op de geluids band te ontvangen. Jos Spijkstra besloot de vroegere opnamen weder om af te luisteren. „Het schaamrood werp, hoewel niet per se noodzakelijk, is weggelegd. Met behulp van de bandrecorder stemmen opnemen uit de wereld van de dodenEn zov. ook nog op andere manieren kunnen. In woningen in Soest en Hilversum verzamelde de jeugdige uitgever ?al van andere stemmen op de geluids band. „Ik heb met een paar honderd stemmen contact gehad. En op de band staan. Ik gebruik nieuwe banden voor de opnamen. Daarmee heb je het mees te succes, hoewel ik geen verstand heb van techniek. Hoe die geluiden op de band komen is onbekend. Er is nog geen afdoende verklaring”. Jos Spijk stra volgt de pogingen tot verklaren van het stemmenfenomeen door de psychologie met argusogen. Die ver klaringen variëren in graad van waar schijnlijkheid. Meestal deelt men die verklaringen in twee groepen in. De animistische hypothese gaat er van uit dat het verschijnsel een gevolg is van reeds bekende eigenschappen van de proefnemer zelf. En er is de spiritisti sche hypothese, waarbij wordt aange nomen dat het verschijnsel wordt geproduceerd door krachten buiten de mens. Jos Spijkstra is van mening dat bei de hypothesen van invloed zijn. „Ik heb ook stemmen op de band waarvan ik overtuigd ben dat ze mijn eigen stem zijn, terwijl ik het toch niet heb gezegd”. Het kan nuttig zijn hier wat berichten te verzamelen die alle iets te maken hebben met de verhouding tussen blank en zwart. Eerst een bericht van 8 juni van het lande lijk centrum voor gereformeerd jeugd werk in Driebergen, dus ruim voor de gebeurtenissen in Soweto. Het bericht maakt melding van een brief die het cen trum heeft geschreven aan het modera- men van de generale synode der gerefor meerde kerken in Nederland. In deze brief spreekt de gereformeerde jeugd haar teleurstelling uit over het synode besluit van 26 mei. Toen werd namelijk besloten de aanbeveling voor het speciale fonds voor het programma tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van kerken op te schorten. Volgens het lande lijk centrum voor gereformeerd jeugd werk zal dit besluit de voorstanders van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika het gevoel geven dat de gereformeerde ker ken in Nederland nog wel enig vertrou wen hebben in deze politiek. Op 9 juni wordt bekend dat de Zuidafri kaanse raad van kerken met „ontstelte nis” kennis heeft genomen van de ontwerp-wet binnenlandse veiligheid die op dat moment bij het parlement in Preto ria in behandeling was. De wet geeft de staat ruime bevoegdheden om mensen zonder proces lange tijd in preventieve hechtenis te houden en actief op te treden tegen organisaties die ondermijnende activiteiten zouden bedrijven. De kerken verwijten de bestuurders van het land dat zij zich christen noemen, hoewel zij de vrede en de veiligheid van Zuid-Afrika niet vestigen op christelijke waarden, „maar op structureel geweid, neergelegd in hardvochtige en onderdrukkende wet geving”. Werkelijke vrede en rechtvaar digheid kunnen volgens de kerken alleen tot stand komen bij een gelijkmatiger Op 11 juni meldt de theologische hoge school van Kampen dat de Zuidafrikaan se predikant van de Nederduits gerefor meerde zendingskerk, Allan Boesak, aldaar is gepromoveerd op een proef schrift, waarin de stelling wordt verkon digd dat zwarte macht ook theologisch gezien onmisbaar is voor het echt mense lijk bestaan van de zwarte mens. Volgens de predikant kan de theologie niet voorbij gaan aan vragen van rassen- en klassen verhoudingen. Boesak verwijst naar de Schrift waarin God en diens zoon steeds opnieuw kiezen voor de zwakke en onder drukte mens. Volgens Boesak wordt de zwarte theologie gekenmerkt door haar radicale keuze voor allen die in de samen leving worden miskend. Van mijn kant moet ik dit een funda mentele vergissing noemen. Wat Boesak hier beschrijft is christelijke theologie en principieel geen zwarte theologie. We kun nen hooguit spreken van een theologie die bijzonder toepasselijk is voor de situatie van de zwarten in Zuid-Afrika. Met even veel recht zou men kunnen spreken van een witte (USSR), bruine (Argentinië) of gele (China) theologie. Kernthema van iedere theologie is de bevrijding door God van de mens, ongeacht zijn huidskleur. Zwarte thologie heeft geen eigen karak ter. Er is maar één theologie en dat is theologie. Op 15 juni blijkt premier Vorster nega tief te hebben gereageerd op het beroep Op dezelfde dag wordt uit West- Duitsland bericht dat het anti- imperialistische comité voor solidariteit bij de justitie in Frankfort een aanklacht heeft ingediend wegens volkerenmoord tegen Vorster die op dat moment in West- Duitsland vertoeft Het comité wijst erop dat vooral de gedwongen migratie van negers naar getto’s en reservaten (overbe volkt en arm) hun welzijn ernstig in gevaar brengt Het comité noemt de hoge kindersterfte onder de negers, die bij hen zeven maal zo hoog is als bij de blanken. Verder blijkt de gemiddelde leeftijd van de zwarten niet uit te komen boven de dertig jaar tegenover 64 jaar bij de blanken. Naar aanleiding van mijn vorige bij drage over Zuid-Afrika in Erbij van 17 juli 1976 ontving ik telefonisch com mentaar van een Nederlands techni cus, die al enige jaren in Zuid-Afrika werkzaam is en momenteel met verlof is in ons land. Deze lezer hield mij voor dat ik de Zuidafrikaanse kwestie te eenzijdig vanuit één standpunt heb benaderd. Dit wil ik bij dezen graag bekennen. Er is natuurlijk ook het standpunt van de Boeren en ook de zwarten zijn lang niet allemaal heiligen. De technicus in kwestie, die in een reeks zwarte Afri kaanse landen heeft gewerkt, wees mij onder meer op discriminerende activi teiten in landen waar zwarte regerin gen zijn. Hij zei me verder dat de Britten in Zuid-Afrika veel meer een blank superioriteitsbesef ten toon spreiden dan de Boeren, dat de situatie vroeger veel erger was en dat mijn bronnen niet deugen. Dat is dan onder meer het boek van Aster Berkhof, waarin sprake is van met prikkeldraad omheinde mijnwerkerskampen. De lezer zei me veel in Zuid-Afrika te reizen voor zijn werk en hiervan niets te hebben opgemerkt. Om in ieder geval te laten zien dat er ook andere opvattingen leven, is het zinvol mijn tweede bijdrage met dit commentaar aan te vullen met hartelijke dank aan de technicus. Th. K. „In 1973 ben ik alleen begonnen met het experimenteren”, zegt Spijkstra. „Ik deed het omdat in ieder mens het oerinstinkt zit te willen weten waar je na de dood naar toe gaat. De wereld na de dood fascineert me. En hoe meer je je erin verdiept, hoe fascinerender ze wordt. Ik experimenteerde toen in een flat in Weesp met een grote viersporen- bandrecorder, een versterker en een koptelefoon. Drie maandenlang zat ik te experimenteren, maar ik hoorde niets. Radeloos werd ik. En wanhopig vroeg ik: Is het apparaat dat ik gebruik wel goed? En toen was er een stem die zei „Voor wie?”(. „Ik schrok me het apezuur. Er stond een gewoon klinkende stem van een man op de geluidsband. Goede kwali teit, duidelijk. Ik vroeg: „Wie spreekt „Vier maanden geleden maak te ik een opname bij mijn oudste broer en een schoonzusje op hun woonboot in Vreeland. We stel den de vragen aan de vrouw die een week daarvoor was overle den. Mijn broer en schoonzus hadden die vrouw goed gekend. We hadden een stille hoop maar, kregen geen antwoord. Het gesprek nam een andere wen ding en plotseling klonk een vrouwenstem, die zei: „Mount Everest”(.Het sloeg ner gens op. Weken daarna kwam de weduwnaar bij mijn oudste broer op bezoek. Hij wilde een vrouw voorstellen die belang stelling had voor parapsycholo gie. Zij wilde de stem op de band horen. Ze luisterde en zei toen: Wat vreemd, ik heb die woorden Mount Everest meer dere keren per avond geroepen”. Die vrouw is toneelspeelster en heeft dat in een toneelstuk inderdaad gezegd. Het frappan te is dat op het moment van de opname ik noch mijn broer of schoonzus die vrouw kende”. „Veel stemmen die ik op de geluids band heb opgevangen, leggen er de nadruk op dat ze leven. Het lijkt wel of ze een brug willen slaan tussen hun en onze wereld. Ik geloof overigens in een hiernamaals op grond van allerlei onderzoekingen, maar ook buiten deze experimenten om en niet op grond van geloofsovertuiging. Gelovige mensen, die ik erover sprak, denken er verschil lend over. Orthodoxen wijzen het af. Ze willen er niet over praten. Ze zijn er bang van. Anderen, de meer vrije gelo vigen, staan er in elk geval niet afwij zend tegenover. Maar in zijn algemeen heid sta je toch tegen een muur van ongeloof als je over dit stemmenver schijnsel spreekt. Veel mensen weten trouwens het bestaan van dit ver schijnsel niet eens. Over Vikingen en landingen op Mars staan de kranten bol. Aan parapsychologie in hun alge meenheid wordt te weinig aandacht besteed. En die is toch veel belangrij- ker. Zij tracht antwoord te geven op de vraag wat er na de dood gebeurt”. Zuid-Afrika alleen bang voor honden die bijten „Een week na de dood van mijn moeder heb ik gevraagd of mijn moe der al wakker was. Een stem van een man antwoordde „Nog niet”(. Bovendien zei de mannenstem „Ze weet niet”(.Ik denk dat bedoeld wordt dat mijn moeder het nog niet beseft”. (Jos Spijkstra’s moeder is pas enkele weken geleden overleden - red.).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16