Paranormale stemmen en de open vragen HASJ-PATER MONSEIGNEUR DELLEPOORT: Sr ir** door Dick Horst op judasloon beluste hasjboer onmiddellijk gereed Stickie Droomvakantie Thuisfront Zelfmoord Leven bedorven Drugscentrum Voorportaal Huwelijk kapot de smokkelaar te onderscheppen en de jongelui achter slot en grendel te zetten. Een tafereeltje, dat zich aan de Spaanse zuid kust regelmatig voordoet. In totaal zuchten er thans 370 Nederlanders in buitenlandse gevange nissen, van wie 218 wegens smokkel of gebruik van verdovende middelen. Alleen al in Spanje zitten 57 Nederlanders in de gevangenis nadat zij met narcotica waren gesnapt. Vorige maand nog werden er in Spanje in één week tijds zes Neder landers met hasj gearresteerd. De hasjboer in Marokko wrijft zich vergenoegd in de handen. Dat heeft hij ’m weer knap geleverd. Eerst flink gevangen voor de door hem verbouwde en aan Nederlandse jongelui afgeleverde hasjiesj en vervolgens snel per telefoon het Nederlandse autonummer doorgegeven aan de Spaanse politie aan de overkant. Straks kan hij weer fiks tipgeld ontvangen van de Guardia Civil in het Spaanse Algeciras. Want daar staat men na zo’n telefoontje van de Dr. J. J. Dellepoort De reklassering verspreidt deze waarschuwende affiche. Nederlander in Spanje smokkel slachtoffer No. 1 hasjiesj wordt verbouwd. Zo zijn de Spaanse kunststeden Algeciras, Malaga, Melilla en Alme ria de plaatsen geworden waar de hasj Spanje wordt binnengesmok keld en waar dus de slachtoffers vallen. Bij die slachtoffers zijn niet alleen veel Nederlanders, maar ver houdingsgewijs zijn onze landgeno ten op dat gebied nummer één. Mgr. Dellepoort: „Dat is niet te verwonderen, want Amsterdam is het „erkende” centrum van de gegrepen, m voorlopige hechtenis genomen en dan begint de ellende. Als ik ze dan in de gevangenis opzoek, komt er heel onschuldig uit: bij deze mogelijkheid heb ik niet stilgestaan”. „Maar ik wil het op alle straten in Nederland uitroepen: sta bij die mogelijkheid stil, want dié moge lijkheid is groot”. TE IS DE KLOS. En vooral in de landen rond de Middellandse Zee wordt met harde hand gestraft, weet monseigneur Dellepoort. Toen mgr. Dellepoort in 1972 met het toeristenpastoraat in Spanje begon, wist hij niet wat hij aanhaal de. Zijn werkgebied ligt namelijk recht tegenover dat deel van de Afrikaanse kust (Marokko) waarde laatste tijd een nieuw gezegde ont staan: „Je moet je laten veroordelen in Nederland en je straf uitzitten in Spanje. Dan ben je het eerste vrij”. Aldus een uitspraak van de rooms katholieke geestelijke monseigneur dr. J. J. Dellepoort (66), die in Spaanse gevangenissen werk verricht onder de Nederlanders die daar straffen uitzit ten nadat zij met drugs gepakt waren. Mgr. Dellepoort werkt voornamelijk aan de Costa del Sol, waar de drugs- smokkelhavens liggen. Wij troffen hem tijdens een vakantie bij familie in Zevenaar. Pastor Dellepoort wilde met dat gesegde aangeven dat de straffen in Spanje zwaar zijn, maar dat er veel middelen zijn om de straf te bekorten. Goed gedrag geeft een derde aftrek, gewerkt door het tot dusver gevoer de beleid van de overheid ten aan zien van de soft-drugs. Ten opzichte van de omliggende landen nemen wij een zeer geïsoleerde positie in. Men kan zich afvragen of wij het op dit gebied wel bij het rechte eind hebben met onze milde straffen. Persoonlijk vind ik de nieuwste bepaling, dat men wel in zekere mate soft-drugs in bezit mag heb ben, maar dat het verhandelen strafbaar is, moeilijk te verwerken. Dat is inconsequent en onmoge lijk”. „Het is iri feite oogluikend de han del toelaten. Zo wordt het ook door veel Nederlanders ervaren. Met het verbod van de handel is niet te rijmen dat publiciteitsmedia onge straft dé zwarte-marktprijzen van hjasjiesj en andere drugs afkon digen”. Volgens mgr. Dellepoort heeft dat niets te maken met het recht op vrije meningsuiting. „Ieder maat schappelijk leven eist spelregels”. „Men schept hierbij een sfeer bij de mensen van „dat het eigenlijk niet zo erg is”. Nou, het tegendeel is mij in de praktijk wel goed duide lijk geworden. Ik meen uit ervaring te mogen zeggen, dat hasj niet te vergelijken is met een sigaret of iets dergelijks. Vaak wordt een hasjge- bruiker zo verslaafd, dat hij een zwaardere dosis vraagt, en niet al te sterke karakters gaan over op Isd of heroïne. Hasj is het voorportaal van al die ellende. Dat realiseert men zich te weinig”. Mgr. Dellepoort zou het wel van de daken willen schreeuwen: „Men sen, als jullie met vakantie gaan naar Marokko, Tanger, Tunis of het Nabije Oosten, wees uitermate voorzichtig. Laat de auto nooit alleen. Kijk uit voor de hasjboer, want hij is niet te vertrouwen”. En dan geeft mgr. Dellepoort een paar voorbeelden van wat allemaal kan gebeuren. „Een lifter kan een pakje in de auto achterlaten waarin later hasj blijkt te zitten, dat men op die manier over de grens wil smok kelen. Dat komt herhaaldelijk voor. Tijdens de afwezigheid op de cam ping wordt hasjiesj in de achterge laten auto verstopt. Als men later uit Afrika vertrekt naar Spanje, wordt het kentekennummer van de auto telefonisch doorgegeven aan de politie aan de overkant. Op die manier wil men er een slaatje uit slaan, want de Spaanse politie honoreert dergelijke tips”. nis werkt worden twee gevangenisda gen afgetrokken en tenslotte zijn er nog de algemene of persoonlijke gra tieverlening wegens goed gedrag of anderszins. Mgr Dellepoort ze noemen hem daar „de hasj-pater” is in de Spaan se gevangenissen goed ingevoerd. „Ik kan op de stoel van de Spaanse aal moezenier gaan zitten en zonder tra lies ertussen een gesprek met de jon gens voeren”. Samen met zijn nicht Lenie Delle poort en geassisteerd door pater drs. Otto van Wanrooy bestrijkt hij een uitgebreid werkterrein: toeristenpas toraat. godsdienstles op een Duits- Nederlandse lagere en middelbare school van 270 leerlingen en sinds twee jaar het werk onder de Neder- „Zo’n droomvakantie bederft je leven. Het maakt het mooiste stuk van je leven tot een hoop ellende. Voorkomen is beter dan genezen en dan hoef je vanuit de Spaanse gevangenis niet naar Nederland te schrijven, zoals al gebeurde: „Ik verafschuw de dag dat ik er aan begonnen ben”. Ik waarschuw niet alleen de jonge mensen maar ook de mensen die in een tijd van malai se moeilijkheden met hun zaak heb ben en een noodsprong doen om op deze manier geld bij mekaar te krij gen. Ik wil het woord winstbejag niet eens gebruiken. In gesprekken komt het meer op me af als een noodsprong om gezin of zaak te redden. Maar in feite worden gezin en zaak in een nog hopelozer situa tie gebracht”. Het bovenstaande komt in me op na lezing van het hiernaast genoemde en uitstekende boek van dr. Konstanth Raudive, „Paranormale stemmen”. Het uit het Engels door Hans Kennis goed vertaalde boek is verant woord uitgegeven door Fidessa in Bussum. De vertaler blijkt zelf een zeer gemotiveerde onderzoeker te zijn, die het boek grondig heeft bewerkt en boven dien Nederlandse onderzoeken heeft toegevoegd. Er is ook een bijdrage van de hiernaast genoemde directeur van de uit geverij, Jos Spijkstra. Het is dus inderdaad niet zómaar een boek gevangenen die zich afvragen hoe het thuisfront zich houdt, hoe het met de kinderen gaat op school, wordt men zelf na vrijlating later in de maat schappij nog geaccepteerd? Daarom ook onderhoudt aalmoeze nier Dellepoort het contact tussen het thuisfront en de gestraften in de Spaanse gevangenis. Elk jaar houden kinderen van de basisschool in zijn geboortedorp Stampersgat een actie onder het mot to „Heitje voor een karweitje”. Van de opbrengst worden kerstpakketten gekocht. En elk jaar zorgt mgr. Delle poort ervoor, dat alle Nederlandse gevangenen in Spanje zo’n pakket ont vangen. „Worden jongelui in Spanje gepakt, dan worden de ouders in Nederland psychisch heel zwaar getroffen. Dag en nacht leven ze in een sfeer van onzekerheid en onwe tendheid over het lot van hun kind. Huwelijken gaan in de loop van de gevangenschap kapot. Jonge vrou wen wachten niet tot hun man uit de Spaanse gevangenschap, soms na jaren, vrij komt. Ze vinden een ander liefje en dan komen de pro blemen van echtscheiding en toe wijzing van de kinderen”. „Enorme psychische belasting ook onder de gevangenen zelf. Wel ke verlovingen zijn sterk genoeg om het in die situaties jarenlang uit te houden? De kern van het probleem voor de gevangene zelf is het leven in onzekerheid. Hoe lang zal het nog duren? Bijna volkomen geïsoleerd zijn van thuis en de zorgen die dat meebrengt. Niet alleen de eenzaam heid en het isolement maken het leven tot een hel. Ook het monotone van elke dag en de onzekerheid over de duur van de straf”. De in het Westbrabantse Stampers gat geboren mgr. Dellepoort ontvangt brieven en pakjes uit Nederland voor de gevangenen. Hij zorgt dat ze op de goede plaats terechtkomen. Dat kan hij ongelimiteerd doen. Zou men rechtstreeks pakjes sturen, dan zou dat een stuk minder soepel lopen. Uiteraard zorgt dr. Dellepoort er wél voor, dat er geen grammetje hasj in die brieven of pakjes zit, want dan zou hij onmiddellijk zijn vertrouwen bij het Spaanse gevangeniswezen kwij traken. Nicht Lenie doet inkopen voor de gevangenen, zorgt dat ze kleding en dergelijke krijgen, is druk met het noteren van maten, kleuren en soorten en draagt een deel van het maatschap pelijk werk van dr. Dellepoort. „Het is fijn als je als geestelijke kunt tot ons wenden. Dat doen ze vaak ongevraagd en zelfs in ver trekken waar niemand aanwezig is. Alle denkbare voorzorgen zijn genomen om te voorkomen dat de stemmen van aanwezigen zijn of door proefnemers onbe wust vanaf enige afstand wor den veroorzaakt. Niettemin zijn er onverklaarbare stemmen. Dat laatste staat vast, gezien de ernst waarmee veel grote geleerden uit het kamp van de parapsycho logie én de elektronica zich geza menlijk met het vraagstuk bezig houden. Maar stellen velen, zijn de paranormale geluiden inder daad afkomstig van overlede nen? De stemmen van de onder zoekers staken natuurlijk. En dan wordt het meestal een kwes tie van door geloof of ongeloof geschraagde „wetenschappelij ke” overtuigingen. Eén ding is jammer. De mede delingen van de stemmen heb ben soms enige waarde voor de achtergeblevenen, zo die tenmin ste spiritist zijn En dat is Raudi ve zonder meer geworden. Wel licht gaat het, evenals in veel in 1909 in Letland. Hij studeerde in Parijs, Madrid, Edinburgh en Uppsala. Zijn studierichtingen waren filosofie en literatuurge schiedenis. Een van zijn leraren en vrienden was de beroemde José Ortega y Gasset; zijn bekendste in 1951 verschenen boek „Der Chaosmensch”. Het verschijnsel van de para normale stemmen ging Raudive mateloos boeien. Hij ging aan het werk. Tot aan zijn dood in 1974 nam hij 120.000 paranorma le stemmen op, door zijn vrouw thans op banden gedeponeerd bij de Society for Psychical Research in Londen. In het boek vindt men alle methoden van Raudive beschre ven, maar ook schema’s voor de apparatuur en inmiddels door anderen ontwikkelde ontvangst- methoden, zoals in ons land door ir. Geelkerken. En dan komt natuurlijk de moeilijkheid, want zoals de heer Spijkstra hiernaast zelf opmerkt spreken de meningen elkaar tegen. Raudive komt tot de con clusie, dat het inderdaad overle denen zijn, die zich op de band op een glibberig terrein, integen deel, er zitten gefundeerde meningen achter van alle mede werkers. Het boek is goed geïl lustreerd en bovendien bevat het een 33-toerenplaatje met para normale stemmen. De kwestie is sinds lang bekend. In 1959 ontdekte een Zweed Friedrich Jürgenson onverklaarbare stemmen op zijn recorderbanden nadat hij in de natuur vogelgeluiden had opge nomen. Hij schreef zijn bekende en geruchtmakende boek „Stem men uit het heelal”, in 1964 uitge komen. Een van zijn lezers werd dr. Konstanth Raudive, geboren Dr. Dellepoort vertelt een bijzon der triest verhaal. „Jonge mensen worden benaderd door hasjhande laren die hen een droomvakantie voorspiegelen en gratis een auto beschikbaar stellen. Ze mogen een vriend of vriendin meenemen als ze alleen maar even ergens een pakke tje ophalen. Het wordt meestal zo ingepakt dat men zegt: zet je auto maar daar en daar neer, en ga dan maar twee dagen op stap”. „Als je dan terugkomt bij de auto dan is het gebeurd en jij weet van niks. Als je het pakketje meebrengt krijg je naast die droomvakantie elk nog 2000 gulden extra. Veel jon gelui vliegen er in en hebben een fantastische reis tot Algeciras of Malaga. Want daar worden ze zeggen: ik heb iemand, een leek, die een deel van mijn werk overneemt”, aldus mgr. Dellepoort. Zijn standplaats aan de Costa del Sol is de plaats Fuengirola. Regelma tig bezoekt hij met zijn nicht Granada Cadiz, Jerez de la Frontera, Malaga, Algciras, Ocana, Alela, Alicante en andere plaatsen. Enorme afstanden, waardoor men vaak dagen achtereen, over slechte wegen, onderweg is. „Er gaat enorm veel tijd in zitten”, zegt hij. Mgr. Dellepoort kan niet verkrop pen dat men in zijn vaderland zo tole rant is ten aanzien van drugs. „Die tolerantie, de Vondel parkaffaires en noem maar op het heeft Amster dam tot wereldcentrum van de drugs handel gemaakt,,. En hij ziet daarvan in Spanje de ellende: vertwijfelde drugshandel geworden in de hele wereld. Drie jaar geleden las ik in Marseille in de krant de kop „Niet meer Marseille, maar Amsterdam wereldcentrum drugshandel”. Ik vind dat een twijfelachtige eer”. Mgr. Dellepoort wijst daarvoor verschillende redenen aan, waarbij de „sinds onheugelijke tijden ver maarde Nederlandse tolerantie op de achtergrond een grote rol speelt”. „Maar het wordt ook in de hand Die afdeling Buitenland van de reclasseringsinstellingen voert thans een actie om vakantiegangers te waarschuwen voor het grote risi co dat men loopt bij het meenemen of smokkelen van drugs in het bui tenland. Honderden Nederlanders zitten thans samen duizenden jaren vrijheidsstraf uit omdat vele lan den, in tegenstelling tot Nederland, strafrechtelijk geen onderscheid maken tussen soft- en hard-drugs. Een stickie roken in Nederland kan, maar datzelfde stickie kost in het buitenland jarenlange bajes, aldus de reclassering. Het komt voor, dat mensen in goed vertrouwen voor een ander een auto of caravan over de grens brengen, waarin drugs verborgen zitten. Die mensen worden dan zwaar gestraft, al zijn die drugs niet huh eigendom. Hetzelfde geldt voor lifters die hasj of marihuana bij zich hebben: OOK DE CHAUF FEUR DIE DE LIFTERS OPPIK- Maar meestal is het smokkelen van hasj het vervolg van conflicten in het gezin. Tussen ouders en kinde ren, tussen man en vrouw”. „Maar het gaat het thuisfront veel geld kosten voor advocaat, bezoe ken afleggen, zakgeld verstrekken, enz. Het komt voor, dat men daar door financieel zo zwaar wordt belast dat men er later nooit meer onderuit komt. Het gebeurde al dat een vader zijn huis moest verkopen om zijn zoon die bij hasjsmokkel was gepakt, vrij te krijgen” Overigens is pastoor Dellepoort vol lof over het werk van de advoca ten in Spanje. „Er zijn zeker goede Spaanse advocaten en ze doen alles voor hun cliënten om het leed te verzachten”. spookgevallen, om „na indrukken” van gebeurtenissen. Zo goed als zichtbaar, kunnen die ook hoorbaar zijn. Wie weet met welk deel van de psyche van een overledene we eventueel communiceren via een geluids band? Sommige godsdiensten stellen dat de mens méér zielen heeft. Hoeveel? En met welke maken we eventueel contact? Getuige de veelal op de banden gehoorde groeten aan achterge blevenen, soms op de banden gehoorde angstkreten en mede delingen dat de geesten van de overledenen voortdurend in onze omgeving zijn, behoeven we ook niet te denken aan con tact met „verlosten”. Kortom, de vragen blijven allemaal open. De verstandigste onderzoe kers zo acht ik ze althans stellen dat er eerst nog veel onderzoek moet worden gedaan en dat zulks parallel moet lopen met bijvoorbeeld onderzoek op het gebied van de psychokinese, de gedachtefotografie, telepa thie en andere paranormale ver schijnselen. Als geïsoleerd ver schijnsel kan het stemmenfeno- „Als ze gepakt worden begint het aan het thuisfront allemaal fout te lopen. Vaders en moeders krijgen de schrik van hun leven. Dit hadden ze van hun kind niet verwacht. De straffen zijn niet mals. In feite een dubbele straf, want de met hasj gegrepen jongelui gaan er in Spanje voor twee dingen op: een boete voor de contrabande, en een gevangenis straf wegens het in gevaar brengen van de gezondheid van het Spaanse volk. Op die smokkel staat een boete van 1500 gulden of minstens vier jaar gevangenis per aangetroffen kilo hasj. Die boete kan uitlopen tot enige honderdduizenden guldens. En later, na een formeel proces, volgt wegens overtreding van de wet op de volksgezondheid een gevangenisstraf die kan variëren tussen zes en zeventien jaar. De man die er alles van kan ver tellen is de 66-jarige monseigneur dr. J. J. Dellepoort, die als toeristen pastor aan de Costa del Sol werk zaam is en sinds twee jaar bezig met de geestelijke verzorging van Nederlandse gevangenen in een Spaanse cel. Zijn werk onder de Nederlandse gevangenen, verspreid over tal van gevangenissen in heel Spanje, ligt grotendeels op maatschappelijk terrein. Als zodanig staat hij in direct contact met het hoofdbureau van de Vereniging van Reclasse ringsinstellingen in Den Bosch. Mr. Bob Jansen van deze vereniging heeft vorig jaar, speciaal voor deze gevallen, een bureau Buitenland opgericht. Via Den Bosch bestaat er nu intensief contact met de ministe ries van justitie en buitenlandse zaken. gevangenissen door heel Spanje. Het toeristenpastoraat, dat interna tionaal is opgezet (mgr. Dellepoort kent de meeste Europese bisschoppen bij de voornaam), omvat een gebied van 120 vierkante kilometer met vele slechte wegen, zich uitstrekkend van Torra del Mar tot voorbij Marbella. Mgr. Dellepoort is tot toeristenpastor benoemd door de bisschop van Malaga. Aalmoezenier Dellepoort heeft een zeer drukke taak, maar moet zichzelf desondanks ontzien: hij heeft al eens een hartinfarct gehad en mag daarom ook niet autorijden. Zijn nicht Lenie Dellepoort rijdt hem dan ook vele duizenden kilometers via onherberg zame streken door Spanje om gevan genen te bezoeken. meen namelijk niet worden opgelost. Daarvoor zijn de con necties met de andere genoemde gebieden te nauw. Het is dan ook geen boek om in de eerste plaats aan te bevelen aan spiritistisch overtuigden en zij die dat willen worden. De proefnemingen vergen enorm veel tijd en inspanning en grote kansen op zelfbedrog door een te vroege of te snelle stellingname. Het onderzoek moet dus worden overgelaten aan zeer ernstige en geschoolde onderzoekers. Een „spiritistische” golf van liefheb bers op dit gebied, zoals zich in de laatste eeuw enige malen heeft voorgedaan op grond van andere fenomenen, is het aller laatste wat de wetenschap nodig heeft. Onderzoekingen door ongeschoolde leken vertroebe len de sfeei alleen maar letter lijk en figuurlijk en brengen het ernstige parapsychologische onderzoek in discrediet. Boven dien is gebleken dat „leken- onderzoek” vaak een veel te zwa re emotionele belasting voor de deelnemers betekent. HEIN STEEHOUWER HET VERSCHIJNEN van goede boeken op parapsychologisch gebied is toe te juichen, ondanks een steeds gevoeld gemis. Telkens weer worden feiten aangedragen in de goede boeken natuurlijk goed gecontroleerde feiten die de belangrijkste opgeworpen vragen eerder een verlengstuk geven dan een antwoord of een oplossing bieden. Het beste is in veel gevallen het samengaan van disciplines zoals de parapsychologie met de mogelijkheden die de natuurwetenschappen te bieden hebben. Met een instrumentarium, zoals in dit geval bandapparatuur, kunnen weliswaar de laatste vragen ook niet worden opgelost, maar het kan een welkom hulpmiddel zijn, zelfs als men de beperktheid er van onderkent. En als de gevangenen dan met de kerstdagen een pakje ontvangen, schrijven ze een brief: „Reuze bedankt dat er iemand aan ons heeft gedacht. Dat is de diepe zin van ons werk. „Het kan tien jaar duren, maar ook drie. Men weet het zelfs na de veroordeling niet, want lange straffen worden soms, door goed gedrag en dergelijke, bekort. Maar men weet dat niet. Men kan niet naar het einde van de straf toele ven. Die onzekerheid leidt in de gevangenissen soms tot zelf moord. „Gevangenen liggen er ’s nachts wakker van. Ze worden er door ondermijnd en het brengt ze soms op de rand van de afgrond. En dan krijgt mijn werk onder de gevange nen eigenlijk pas zin: pastoraal werk met daarnaast maatschappe lijk werk” >>GesPrekken van mens tot mens. landse F..

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17