COR VAN RIJN HOUDT NIET VAN KOUWE DRUKTE ItL door Kees Tops I ff 1,1 |f F I# 99^ I tl F® lm «?i a J| Geen hoofdrol Bang Herbie Hancock ül praten eer de grote rol die hij speelt in René van Nie’s nieuwste speelfilm „Een stille liele.” Liever dan over zichzelf. Tóch komt het daarvan, want we doen het op zijn tanier: die van een gezellig gesprek in de bar Dan blijkt na twee en een half uurlat zijn angst voor interviews niet identiek is aan een angst om zich bloot te geve. Want die is er niet. Handjes Beach Boys Wanneer we kort na middernacht, begeleid door onafgebroken neuzelende achtergrondmuziek in het Brusselse Holiday Inn-hotel, afscheid nemen van Cor van Rijn, is ons in hoofzaak één ding duidelijk geworden: nimmer is een vraaggesprek ons zo uit de hand gelopen als vanavond. Cor van Rijn is eigenlijk niet te interviewen. Hij is er bang voor. De schaarse interviews die hij heeft gegeven, betroffen zonder uitzondering een rol die hij speelde. Nu wil hij dus best I Er moet iets tussen de mensen Toch speel je nu een hoofdrol. Liever iln dan theater dus voor Cor Maar je hebt het altijd gedaan. Vindt je dat theater niet echt is? Het frisse, onschuldige imago van de surfing Beac boys uit de beginjaren. ■M Het spelen van zo’n rol, houdt voor Cor van Rijn in dat er iets gebeurt tussen mensen. „Dat is het allerbelangrijkste. In alles. Dat geldt voor acteren. Dat geldt in het dagelijks leven. Dat geldt voor ons. Als wij hier zitten te praten en er gebeurt niets tussen ons, dan is het geen gesprek. Dan blijft het bij beleefdheden op een afstand.” Het verklaart zijn angst voor een vraaggesprek. Cor: „Ik ben bang voor dit interview. Ik heb het nog nooit gedaan, zo over mijzelf. Ik was trouwens daarnet ook bang dat je niet meer zou komen.” (Contactpersoon Anke Taverne heeft, zonder dat Cor van Rijn het tevoren wist, de afspraak van half tien naar tien uur verschoven). „Ik zit daar op het hoekje van de bar en ik denk: O jezus, die is beledigd. Die heeft gedacht: Hij laat zeg gen dat hij om half tien niet kan.” van Rijn. ,Ikheb het altijd graag gewild. Hèt grote roedeel van film boven theater is dat je het lein moet brengen, dat je niet kunt liegen, at je bloot staat. Als je in het theater een loeizame passage hebt, dan sleep je je e doorheen en ga je gewoon weer verder.Het theater kun je de zaak behoorlijk bezeren. In de film moet zo’n passage over „Toch gek dat gebeuren tussen men sen juist ookoor het theater. Als ik in een stel klotelozegen kijk, dan is er niets. Het is: ik heb jo nodig en ik hoop in gods naam dat jij lij ook nodig hebt. Als er één „Bij film heb je geen publiek. 'Daardoor is het eerder waar. Het is daar niet moge lijk je te manifesteren tegenover dat publiek. Je krijgt ook nooit „rushes” te zien. Maar ja, als acteur ben je natuurlijk toch wel een geil meubel, dus je wilt weten: Hoe heb ik dat gedaan. Maar daar door ben je wel échter.” „Ja. Toch geloof ik niet dat ik al die tijd een grove leugenaar ben geweest. Het is alleen dat het niet dóórging, dat theater. Dat ik niet verder kwam dan dat stra mien. Dat ik was vastgeraakt. En dat het hele theater was vastgeraakt. Ik heb die tomaatbeweging meegemaakt. Het had geen enkele zin. Als de mentaliteit van de acteurs niet verandert, gebeurt er niets. Ik had gehoopt dat, toen het zaakje aan het branden ging, er iets bij zou komen. Het „Nou, belangrijker is, ik kan het gewoon niet op die manier.” theater kón verder. Een stuk is niet alleen de verantwoordelijkheid van de regisseur. „Ik geloof niet in sterrentheater. Prach tige rollen maken het theater niet. Het is niet reëel. Je doet niets zonder anderen. Als ik blij ben, dan komt dat door een ander. En dan heeft dat effect op een ander. Je bent niet alléén blij; dat zou trouwens niet leuk zijn.” Cor van Rijn weet niet goed waarom juist hij door Van Nie is uitgekozen voor de vaderrol. „René wilde me persé heb ben. Iets anders waarmee ik bezig was moest ik maar laten varen, omdat hij me absoluut moest hebben. Ik weet niet waar om. Ik ben niet te vergelijken met grote acteurs. Misschien heb ik die rol gekregen door het volkse wat ik uitstraal.” Hij houdt er niet van, Cor van Rijn. Zegt ook in wezen verlegen te zijn. En zich van nietszeggende praatjes af te zonderen. „Als je alleen zit, denken de mensen dat je ongelukkig bent. Ik vind het fijner hele maal niemand in m’n buurt te hebben dan iemand tegen wie je geforceerd zou moe ten praten. De dwang om mee te doen. Het gelul om het gelul. En dat terwijl het helemaal niet nodig is om maar te praten, wil je een goede verstandhouding hebben. Als je een tijd stil bij elkaar zit, kan je ook het gevoel hebben dat je samen bent.” We komen terug op het onderwerp acteurs. „Altijd groepsvorming”, aldus Cor van Rijn. „Een clubje waar je nooit tussen komt. Dat bedoel ik als ik zeg dat je in het theater niets goeds kunt doen als je niet één groep bent.” Cor van Rijn heeft zo zijn visies op het acteren. Visies die bij hem nauw samen blijken te hangen met zijn opvattingen over het leven. „Acteren, wordt er vaak gezegd, is een kwestie van in andermans huid kruipen. Onzin! De auteur heeft iets geschreven. Pas als je in dat gegeven iets herkent, dan is het mogelijk er wat mee te doen. Nogmaals: er moet iets tussen de mensen gebeuren. Dat móet! Bij de repeti ties denk ik: Godverdomme, nu moet het gebeuren! En dan gaat het niet om het uiterlijk maar om het innerlijk. Theater bezoekers komen vaak voor mooie cos- tuums. Maar het moet niet in m’n pak gèbeuren, ’t moet in m’n smóél gebeuren! Daar gaat het om. Het is zwemmen of verzuipen en ik wil niet verzuipen. Het fijne van film is dat je wel móet. Je kunt niet teren op acteertechniek, want dan zegt de regisseur: Stop maar, dit is the ater.” Aanstaande woensdagavond staat in het Congresgebouw in Den Haag een concert van de Herbie Hancock Group op stapel. De organisator verkeerde oorspronkelijk in de mening dat Her bie Hancock dit maal maar liefst een tien-mans groep zou meenemen. De platenmaatschappij beschikte over andersluidende informatie. Hancock heeft de beschikking over een vijf- mans band; dezelfde die onlangs - zij het aangevuld met een extra gitarist - optrad op het Newport Jazz Festival in New York. De Herbie Hancock Group bestaat momenteel uit Benny Maupin (saxen, fluit en klarinet) en Paul Jackson (bas), beiden afkomstig uit Hancock’s Head- We praten over de schrijver Jan Arends. Cor van Rijn gaat in de verfilming van diens „Keefman” de titelfiguur spelen. Weer zo’n rol. „Arends werd als een zonderling beschouwd. Die was écht een zaam. Heeft tenslotte zelfmoord gepleegd. Wee zo’n man waar de mensen om grieze len. Maar wat hij zei was raak. Niet plezie rig, maar wél waar. Dat vind ik ontzettend goed.” En ineens: „Weet je waar ik bang voor ben? Voor de première, straks in februari. Al die mensen die handjes komen schud den en die zich verplicht zullen voelen een praatje te maken. Dat ik dus met een vriend zit te praten en dat er dan ineens een wildvreemd mens naar me toekomt en zegt: O Cor, nu moet ik je toch éven feliciteren. Afschuwelijk! Kijk, als er een kameraad langskomt die ziet dat ik in gesprek ben, dan even zijn duim opsteekt, zo van „Okee jongen”, en dan weer door loopt. .dat is fijn. Dat zal me goed doen. Van: God, hij vond het toch goed. Maar al die kouwe drukte. gevoel zou moeten zijn tussen acteurs, dan is het dat je elkaar niet moet laten zakken. Theater is communiceren. Met het publiek, maar óók met elkaar. Anders is het onaneren. en drijfveer, maar vooral tijdens zijn afwezigheid zijn 'ook anderen binnen de groep tot wasdom gekomen. Dat moet hij wel beseffen.” Brian Wilson wilde daar echter niets van weten. Commercieel zijn de Beach Boys nooit zo succesvol geweest als onder zijn leiding en daarom kostte het hem weinig moeite om ook de platen maatschappij, waarvan de Beach Boys zelf mede-eigenaar zijn, ervan te over tuigen dat een come-back alleen via Brian Wilson kon lopen. Ondanks het feit dat hij ook nu nog alleen maar op de been blijft dank zij de steun van zijn privé-psychiater en zijn vrouw Mari lyn. Er bestaat dan ook intern onvrede over de laatste produktie. Carl Wilson: „Onze fans hebben vier jaar op een nieuwe plaat moeten wachten. Ik vind het toch wel heel erg dat wij ze dan dit in de maag hebben geplitst. De hele gang van zaken heeft me erg aange grepen.” Het merkwaardige is echter dat ook Brian Wilson zelf wel beseft dat hij vroeger bepaald betere muzikale zaken heeft geproduceerd. „15 Big Ones” heeft zelfs volgens Brian Wilson „weinig diepte”, maar hij orakelt ver der dat hij zich met zijn volgende elpee wel zal revancheren. Of die er ooit nog komt onder zijn leiding is echter de vraag. De veelvuldig miljonair leeft namelijk volkomen in het verleden als hij de Beach Boys nostalgisch omschrijft als „de grootste groep van de zeventiger jaren”. Toch is „15 Big Ones” nog ergens goed voor. Het geeft namelijk op fascinerend duidelijke wijze aan met welke moeilijkheden ouder wordende popartiesten, Brian Wilson is nu 34 jaar, te kampen hebben. Hoe beroemd, verschrikkelijk goed en succesvol de Beach Boys eigenlijk wel geweest zijn werd deze maand nog eens bewezen door een merkwaardig voorval. Voor het eerst sinds vier jaar heeft één van Amerika’s en ’s werelds grootste popgroepen van weleer, weer een nieuwe plaat uitgebracht. „15 Big Ones” (waarvan het getal slaat op het feit dat de groep nu vijftien jaar bestaat), had in Amerika in de voorver koop al een miljoenenverkoop bereikt voordat het album feitelijk was uitge bracht. Ook in Nederland bereikte de plaat even de eerste plaats in de elpee top tien. Voornamelijk door fans en kopers, die op de grote naam van de groep waren afgerend. Als studio-groep konden de Beach Boys aan het einde van de zestiger- en in het begin van de zeventiger jaren in bepaalde opzichten zelfs wedijveren met een groep als The Beatles, terwijl zij met hun perfecte close-harmony singing een geluid produceerden, dat uiterst gemakkelijk en plezierig in het gehoor lag. Er was nog iets wat tot de faam van de Beach Boys bijdroeg. Zelfs tijdens hun vele concerten wisten zij het schitterende geluid van hun vele millionsellers volledig waar te maken. Daarom is „15 Big Ones” ook zo’n grote desillusie. Ten eerste moet een wereldgroep als de Beach Boys natuurlijk niet haar heil zoeken in een aantal, door anderen geschreven, oudere songs. Er staan ook weer een lijks meer «getreden. Daarom waren andere ledt van de band, voorname lijk zijn brers Carl en Dennis Wilson, ook niet ergecharmeerd van het feit dat Brian llilson de produktie van deze nieuw elpee voor zich opeiste. Hoewel rian Wilson nog steeds onder psyciatrische behandeling is (wel een scril contrast met het frisse onschuldigimago dat de groep jaren lang heeft ügestraald) kon hij het niet over zijn tart krijgen om andere groepslede: een wat volwassener plaats in ;ijn groep” toe te delen. Dennis Wion: „Vroeger was Brian dan misseten wel de grote producent bZXLLLLlt aantal eigen composities op deze nieu we elpee, maar die staan kwalitatief in geen enkele verhouding tot het vroege re werk. De reden van de terugval ligt bij Brian Wilson. Deze oprichter, grote componist, tekstschrijver en beste muzikant van de Beach Boys heeft de laatste jaren privé een zeer moeilijke periode doorgemaakt. Sinds zijn ineen storting in 1974 is de groep ook nauwe- hunters formatie; en James Levi (drums), Ken Mash (percussie) en ster- gitarist Wah Wah Watson. Met name de aanwezigheid van laatstgenoemde bevestigt de indruk dat Hancock vrijwel heeft gebroken met zijn jazz- (Miles Davis) en jazz- rockverleden (Headhunters). Watson is een gitarist met een soul- en disco- funkachtergrond en dat heeft niet nagelaten het karakter van Hancock’s muziek danig te beïnvloeden. Watson heeft zijn bijnaam te danken aan zijn veelvuldig gebruik van geluidsvervor- mende pedalen, waaraan hij zijn stijl van spelen zelfs zover heeft aangepast, dat hij nauwelijks staat. Hoe het ook zij, de bezoekers van Newport konden weinig waardering opbrengen voor Hancock’s nieuwe stijl. Deze maal speelt Cor van Rijn de rol van een gescheiden man, die zijn zoontje bij zijn ex-vrouw weghaalt, ermee op stap gaat, uiteindelijk om die vrouw weer terug te krijgen. „Een moeilijke film voor een groot publiek”, aldus de laconieke toelichting van René van Nie, wanneer we die middag de opnamen bijwonen in de grot van Crupet, een rustiek Waals bede vaartplaatsje in de Vallée de Bocq. Van Nie heeft zeventig communikantjes uit Rochefort laten aanrukken, die de sneeuwwitte omlijsting moeten vormen van een vluchtscène. gebeuren” „Nee hoor. Sem heeft de hoofdrol. Die is tenslotte het kind dat tussen beide ouders instaat Ik ben me niet eens bewust dat ik een grote rol heb. Wat is trouwens een hoofdrolJe inzet verandert er niet door, als het goed is.” Cor van Rijn, ’s avonds: „Het is ontzet tend moelijk voor mij, die zelf geen kinde ren heeft, zo’n vaderrol te spelen. Maar met Sem (de Jong - zijn 12-jarige Amster damse tegenspelertje) is het erg fijn. Als hij je aankijkt, dan gebeurt er iets. Dat is voor mij erg belangrijk. Evenmin heb ik ooit iets met een scheiding te maken gehad (Van Rijn werd op zijn derde jaar wees, K.T.). Maar je herkent toch dingen. De rancune die erbij komt kijken, rechter lijke zaken en al die andere dingen die mensen moeten uitknokken. Die dingen; dat je echt klein wordt, bittere dingen ophaalt, al de drab die jarenlang onder heeft geborreld..Ten koste van de kin deren. Waarmee ik overigens niet wil zeg gen dat zulke ouders ter wille van de kinderen bij elkaar zouden moeten blijven.” Cor van Rijn. Een sympathieke, wat kalende man met een scherp gesneden gezicht. Iedereen heeft hem wel eens gezien, in ’n toneelstuk of 'n televisie-spel. Speelt doorgaans eigenaardige rollen. Cor: „Ik speel vrijwel altijd mensen waar iets mee is. Gekken of andere mensen waarvoor men in het algemeen bang is. Waarom ik altijd zulke mensen speel, weet ik niet. Maar die rollen liggen me. Die mensen boeien me. Het is moeilijk de grens te trekken tussen wat gek is en wat niet. Het een bestaat nooit zonder het ander. Ideaal gezien kun je zeggen dat je een bol bent. Een bol waar alles inzit. Alle menselijke eigenschappen. Van de omstandigheden hangt het af welke van die eigenschappen je aan de dag legt.” 'WW.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19