Leo van der Kroft vreest zelfs in Montreal de Duitse hetze MENIG PAARD MISHANDELD VOOR ROEM VAN RIJDER 24 Rook en vuur door Joop van den Berg I I door Joop van den Berg I I I I I I I I I I Vervormingen In het land waar hij zijn internationale scheidsrechterscar- rière met het fluiten van Olympische voetbalwedstrijden zou afsluiten, toert Leo van der Kroft (47) met zijn vrouw nu rond als toerist. Maar als we bij een hockeywedstrijd van het Nederlands team naast hem op de tribune zitten, kan Leo het toch niet laten: „Dat zijn toch lelijke overtredingen waar die arbiter weinig aan doet”, roept hij uit als Wouter Leefers onderuit wordt gehaald. Maar zelfs Van der Kroft blijkt plotseling in een „normale” toeschouwer te zijn veranderd, wanneer de scheidsrechter nota bene aangeeft dat Wouter Leefers zelf de overtreding heeft gemaakt: Nou krijgt-ie hem nog tegen. Dat is toch onverstelbaar”, roept de Haagse voetbalarbiter. I I I Ben Arts zijn Leo van der Kroft. samen met chef de mission Bram Leeuwenhoek wij. Hij kan het beter zien. Waarom zou hij geen gelijk hebben?”. Men merkt het: zelfs een voetbalscheidsrechter valt een hockeyscheidsrechter niet af. scheidsrechter staat er beter voor dan Kijken naar de olympische hockey wedstrijden ervaart Leo van de Kroft als een verademing: „Er zijn ook bij het hockey echt wel harde wedstrijden, waarin het pittig toegaat, maar nog nooit en ik heb nu al heel wat wed strijden gezien zag ik een speler die een weg-werp-gebaar naar de scheids rechter maakte. Voetballers hadden dat allang gedaan. Hockeyspelers accepteren veel gemakkelijker beslis singen van de scheidsrechter” commercie zeggen de schijnhei lige officials en dus moest het paard Jaegermeister nu Jager- meester heten Maar de 45-jarige Anton Ebben, die voorbestemd is met Jumbo Design kansrijk over de olympische hindernissen te gaan, wil wel toege ven dat als er rook is er ook vuur moet zijn: „Ik vermoed wel dat er dingen gebeuren. Ikzelf heb dat niet nodig. Van dat smeren op de benen heb ik ook wel eens gehoord, maar ik heb het nog nooit gezien”. Maar niet te discussiëren: „Flauwe kul. Ik zou niet eens weten wat het is”. Nog altijd vreest Leo van der Kroft de Duitse hetze dus. Dat blijkt ook als we vragen of zijn dochter Yvon (19) en zijn zoon Leo (16) nu voor zichzelf zorgen: „Nee, die zijn voor het eerst in hun leven nu ook alleen met vakantie”, zegt Van der Kroft lachend. Maar als we vragen waar z’n kinderen dan wel precies met vakantie gingen, aarzelt hij en zegt tenslotte: „Spanje, maar ik noem de naam bever niet, want ik wil dat zij ook in de anonimiteit blijven. Vlak voor we weg gingen, kregen we nog weer scheldtelefoontjes uit Duits land en ze zijn opgewonden genoeg om zelfs m’n kinderen lastig te vallen. Daarom laat ik niemand weten waar Yvon en Leo met vakantie zijn”. De bikkelharde voetbalwedstrijd tussen Mexico en Israël, waarbij drie Leo van der Kroft ervaart zijn ver blijf zelf ook puur als vakantie: „We zitten hier in een schitterend hotel met een zwembad bij de hand. Iedere mor gen na het ontbijt duiken we er in. Maar we staan altijd vroep op om zo weinig mogelijk van de Spelen te mis sen. Mooier nog dan hockey vind ik het wielrennen. Dat is al begonnen toen ik als jongen van 18 jaar in 1948 de wereldkampioenschappen wielrennen in Amsterdam zag en Gerrit Schulte tegen Fausto Coppi zag rijden. Die sport heeft me altijd geboeid door het enorme karakter dat een renner moet hebben”. Van der Kroft die zes weken bij de mariniers in Den Helder onder de wapens was („toen werd ik al snel afgekeurd wegens een voetbalknietje”) weet nog als de dag van gisteren welke spreuk er aan de kazerne in Den Hel der hing: „Kennis is veel, karakter meer”. En dat heb ik altijd tot mijn eigen motto gemaakt Alleen met karakter kom je ver in de sport”. Als officieel waarnemer voor de KNVB is Leo van der Kroft overigens niet aan wezig. bestempelt. Maar hij moet niet kla gen. Nee, als voorzitter van de inter nationale ruiterfederatie moet hij de problemen bij de kop pakken en zorgen dat er scherpere reglemen ten komen”. Als voorbeeld noemt Ben Arts, dat het officieel verboden moest zijn om paarden jonger dan vijf jaar al hoge sprongen te laten maken: „Dan krijg je vervormingen van het kraakbeen en als je die jonge paarden over twee meter laat gaan beschouw ik dat wèl als mis handeling. Bij de Olympische Spe len in Mexico en bij de Europese kampioenschappen waren er ook hindernissen die levensgevaarlijk waren voor de paarden. Daar is toen tegen geprotesteerd en er zijn De Nederlanders zijn wel als de dood zo bang dat lieden uit een vijandelijk kamp stiekem verboden middelen in het voer van de paar den gooien. Ben Arts: „We hebben de voerbakken, die eerst aan de buitenkant van de stallen zaten. 104 net. Tel. „Topsport voor één pk”, vlak voor de Spelen uitgezonden, logen er niet om; stangen worden gebruikt om door een schrikreactie het paard de voorbenen nog hoger te laten optil len, bijtende zalf is zelfs wel eens op de voorbenen gesmeerd om de huid zo gevoelig te maken dat het paard er zich wel voor lioedt zijn benen te stoten. Johan Heins uit Almelo (met Romantico S een van de belangrijk ste Nederlandse troeven in het Grand Prix springtoernooi dat dinsdag in de olympische arena begint) wenst over dit onderwerp spelers uit het veld werden gestuurd heeft Van der Kroft niet gezien: „Van wat ik op de televisie heb gezien en van wat Joop Niezen, de voetbalverslagge- ver, mij heeft verteld, heb ik wel de indruk dat veel scheidsrechters hier uit de losse pols fluiten. En veel te veel toelaten. Dan kan het natuurlijk in zo’n belangrijk toernooi wel eens uit de hand gaan lopen”, zegt Leo van der Kroft. Ongetwijfeld gaat hij nog veel voetbal zien, maar ik wil vooral zoveel mogelijk van de atletieksport zien. Het voetbal is hier zeker niet mijn eerste keuze. Gelukkig hebben mijn vrouw en ik geen enkele moeite om aan kaartjes te komen, want het Nederlands Olym pisch Comité helpt ons daar altijd mee Maar Leo wil op de hockeytribune wel bekennen: „Toch ging er wel iets door me heen, toen ik in Montreal al m’n internationale collega’s zag, die hier wel fluiten. Ik dacht even met spijt: zo had ik er hier ook bij kunnen lopen in het officiële tenue van Olym pisch arbiter. Maar daar heb ik me snel overheen gezet”. Zelfs heeft Leo van der Kroft gepro beerd zo anoniem mogelijk in Canada rond te toeren, maar omdat hij met de Nederlandse Olympische ploeg mee vloog naar Canada, kon hij natuurlijk niet aan de aandacht ontsnappen. Hij iwil echter incognito blijven: „Ik zou niet graag willen dat alle Duitse ver slaggevers die hier zitten, wisten dat ik ook in Montreal zit. Dan beginnen ze misschien opnieuw met die hetze tegen me”. „Ja, ik heb gehoord dat het blad Bildzeitung hier met 200 journalisten is. Toen ik in een perscentrum was, herkende een van die heren me. Hij kwam onmiddellijk naar me toe en vroeg om een interview, maar ik had een afspraak met Bram Leeuwenhoek. Toen vroeg die Duitse verslaggever: wil je überhaupt niet meer met Duit sers spreken? O jawel, zei ik, ik heb ook spontaan geapplaudisseerd voor de Westduitser Braun, die Ponsteen heeft verslagen”. EN >m- 00 lar- AL, ns- ,N- tte net len te- itte >99 5ks het nat Mi lan sa- 03- se, ;te- M. 09 09- ier- lis- W ou- Lang niet alle paardemiddelen heiligen het doel Maar als de lichte verontwaardiging is verdwenen, relativeert Van der Kroft onmiddellijk weer rustig: „Ik ben geen kenner van de regels van het hockeyspel en dus zal hij wel gelijk hebben”. En als even later de Neder landse kolonie op de tribune heftig protesteert, omdat Nederland ten onrechte van buitenspel-lopen lijkt te zijn beschuldigd, houdt Leo zijn opge wonden landgenoten rustig voor: „Die Ook bij de paarden worden voor de olympische dopingcon troles urine-monsters genomen. Vraag aan Ben Arts, chef d’equipe van de Nederlandse springruiters in Canada: „Hoe breng je een paard aan zijn ver stand dat hij kort na de wed strijd een fikse plas moet doen?” Antwoord van Arts: „Net als bij de mensen, bij wie het niet wil lukken. Je gaat flink fluiten of je laat een kraan hard lopen. Als paarden het water horen kletteren beginnen ze meestal direct Lukt het niet, dan worden er bloedmonsters genomen, maar niemand is daar een voorstander van”. Voor het eerst sinds 1948 ne men weer Nederlandse spring ruiters deel aan de Olympische Spelen. Nederland is deze week aan de strijd met nestor Toon Ebben (ondanks zijn 45 jaar steevast „Toontje” genoemd) op Jumbo Design. Rob Eras op Iwan F, Johan Heins op Romatico S en Henk Nooren en Jagermeester. Geen als er op dat punt problemen zijn”. En tenslotte wil Leo van der Kroft nog wel kwijt dat hij wat vreemd aan keek tegen het verschijnsel van ballen meisjes bij de hockeywedstrijd: „Ik ben alleen maar ballenjongens gewend. Ze zouden bij het voetbal in Nederland ook eens ballenmeisjes moeten inzetten. Nou, ik beloof je, de heren voetbalprofs zouden zelfs die mgisjes heel wat verwensingen laten horen als ze ook maar een bal verkeerd teruggooien. Want ik heb, vooral op de Nederlandse velden, de laatste jaren wat krachttermen gehoord”, zegt Leo van der Kroft, die in Wouter Leefers, „de werkelijke Cruijff van het Neder landse hockey” heeft ontdekt. Ter verwerving van menseli|ke roem wordt menig paard mishandeld. Dat is een van de stellingen van dokter Németh. stafmedewerker aan de veterinaire faculteit van de Utrechtse universiteit En deze veearts, die met afkeer, om niet te zeggen met weerzin naar het olympisch paardespringen zit te kijken, stelt ook: „Zuiver anatomisch is een paard met eens gebouwd om te springen Als de 60-jange Ben Arts, chef d'equipe van de Nederlandse springruiters bij de Olympische Spelen, in het vriéndelijke Canadese plattelandsdorpje Bromont met deze uitspraken wordt geconfronteerd, krijgt hij echt geen woedeaanval, maar stelt nuchter vast ..De grootste boeven op aarde vind je niet onder de dieren, maar onder de mensen En dus zal er echt wel eens een paard mishandeld worden Ook in de ruitersport Leo van der Kroft heeft er zich nu wel mee verzoend dat hij deze Spelen als toeschouwer er niet als actief voet balscheidsrechter meemaakt. Men weet het nog: maanden geleden al werd hij aangewezen als een van de topscheidsrechters voor het Olym pisch voetbaltoernooi, maar na enkele dubieuze beslissingen in de Europa- Cupwedstrijd Real Madrid-Borussia Mönchengladbach viel hij in ongenade, werd van de Olympische lijst geschrapt, werd later echter gerehabi liteerd en weer op de lijst gezet. Toen hoefde het voor Van der Kroft niet meer: „Ze zagen me toch niet meer als dezelfde arbiter van voor die wedstrijd in Madrid. Ik was hier in Canada mis schien afgescheept met de opdracht om enkele keren als grensrechter op te treden”. komen. Dat is geen regel, alleen maar een verwerpelijke uitzonde ring. De paarden die hier bij de Olympische Spelen starten, zijn allemaal een kapitaal waard. Er zijn er bij die vier of vijf ton kunnen opbrengen. Een topruiter past er wel voor op om zo’n dier kapot te maken”. Maar ook in de olympische paar- desport is nauwelijks meer van amateurisme sprake. Enorme financiële belangen staan op het spel en de paarden kunnen enorm in waarde stijgen als ze in de olym pische piste opvallende hoogvlie gers zijn. Het dier kan de dupe worden van de risico’s die dan genomen worden. Ben Arts relati veert ook dat gevaar: „Een ruiter zal er wel voor waken een nog vrij onbekend paard in de vernieling te rijden. Al wint zo’n paard goud, dan Ben Arts is het allerminst roerend met dokter Németh eens: „Een paard is er juist wel op gebouwd om te springen. Iedere leek kan dat bedenken, want in de natuur heeft het paard maar één afweerwapen en dat is vluchten als er gevaar is, net als een hert Daarom zijn de spieren van de achterbenen zo geweldig ontwikkeld”. Maar Németh heeft niet zo zeer zijn bezwaren tegen de af sprong van het paard voor een hindernis van twee meter of meer, maar wel tegen de landing: .Paard en ruiter vliegen met zo’n snelheid weer naar de grond, dat de voorbenen bij de lan ding zeker met 3,5 a 4 tón worden belast en dat is te gek”. Ben Arts is in het olympische ruiterdorp bij Bromont niet onder de indruk van die uitlating: „Een toppaard heeft niet alleen kracht, maar ook souplesse en veerkracht om de landing op te vangen. Boven dien wordt er tegenwoordig leer of rubber in het hoefbeslag verwerkt, waardoor je een extra veerkracht krijgt. Ik ben in Nederland de eer ste geweest die over een hindernis van twee meter ging. Dat was met het paard Tatjana en die is 27 jaar oud geworden en ook het legendari sche paard Kairouan van Anton Ebben geniet nu ongeschonden van een welverdiende oude dag in Soest”. Toch is het een publiek geheim, dat er ook in de topsport sommige discutabele praktijken worden toe gepast om een paard zo hoog moge lijk te laten springen. Openhartige uitlatingen in de radio-uitzending Oothout uit Soest zegt ,Jk heb er zelfs over gedacht twee herdershonden aan te schaffen hier in Bromont. Maar zover zijn we toch maar niet gegaan". Ben Arts ten slotte: „Nederland heeft als eerste land aangedrongen op een scherpere dopingscontrole en we hopen alleen maar dat het hier in Montreal en Bromont inder daad zal geschieden”. S| i I I I I I I I weer in ae arena, ivien weet net: later werd Codex afgekeurd voor de Spelen en Hans Hom kon thuis blijven. Met onder meer dit voor beeld voor ogen is het zo verbazing wekkend dat nu plotseling butha- solidine en nog twee middelen uit dezelfde groep (cortico stereoiden en androgene steroiden) van de lijst verplaatst naar een binnenmuur, met verboden middelen, zijn zodat niemand er bij kan. En de geschrapt. laatste dagen slaapt er steeds Schijnheiligheid ten top, want iemand bij ieder paard”. Trainer- vooral butha-solidine is zo’n enor- coach me blussende pijnstiller, dat het lachend: dier zelfs felle gewrichtspijnen niet meer voelt. Zogezegd een paarde- middel dus! Je hoeft niet eens een cursus EHBO te hebben doorlopen om te beseffen dat een paard op die manier een toch al kreupel been nog verder vernielt. En topsporters als Codex, Romantica S en Jumbo Design kunnen niet zoals bijvoor beeld ex-topsporter Jan Mulder kun je hem toch niet na de Spelen als een wrak verkopen. Als er ton nen op het spel staan wordt een paard voor het gekocht wordt, eerst zeer scherp medisch onderzocht. Alle gewrichten worden doorge licht. Nee, een wrak is ook in de paardesport niets meer waard”. Wel is Ben Arts („ik ben een paar- degek”) er heilig van overtuigd dat er scherpe voorschriften moeten komen om de mishandeling en ver ruwing uit te bannen: „Het is een pure, natuurlijke sport, die niet besmet mag worden. Daarom heb ik ook mijn bezwaren tegen prins Philip van Engeland, die alleen maar ach en wee roept, die de wreedheid aanklaagt en die wille- zelfs de olympische ruiters kun je nauwelijks het voordeel van de twijfel geven als je bijvoorbeeld weet dat de Nederlandse ruiter Jan Maathuis (die overigens niet bij de Montreal-gangers is) enkele weken geleden ruiterlijk toegaf: ,Jk heb wel eens een keer een stangetje voor een boom gehangen. Iedereen in de topsport doet dat wel eens”. Chef d’equipe Ben Arts is realist’ genoeg om toe te geven, dat er wel eens met een stang wordt gewerkt: „Maar bij de topruiters is er geen sprake van dierenmishandeling. Nogmaals: er zijn ook in de paarde sport boeven, maar die vind je voor al onder die ruiters, die de top niet kunnen halen, maar die ten koste van alles toch bij die top willen er enkele weggehaald. Grote beton nen ringen waren erbij met vlijm scherpe kanten. Dan kun je een paard net zo goed over messen laten springen. Dat zijn allemaal zaken die zwart op wit verboden moeten worden”. Vol goede wil is Ben Arts dus. Maar hoe denkt hij er dan over dat de kreupele paarden soms met pijn stillende middelen de piste worden ingestuurd. Zo liep het paard Codex van Hans Hom bij de lande lijke wedstrijd in Aken enige tijd geleden enigszins „trekkebenend” door de ring, maar verscheen even later ongenschijnlijk kerngezond Stioköm Anton Ebben en Johan Heins (rechts) bij zeggen: „Voor mij geen pijnstilten- Johan's paard Romantico de spuiten”. Een paard is willoos. Ben Arts is er zelf ook verbaasd over dat butha-solidine nu ineens wel weer mag: „Sterker nog: op de lijst staat zelfs nadrukkelijk ver meld: „butha-solidine wel toege staan” en dat is dan nog eens onder streept. Maar doping is het niet. Het is voor een paard wat aspirine ia voor een mens, alleen wat sterker. Toch vermoed ik dat officials, die geen medische kennis hebben, zich hebben laten ompraten en er ver antwoordelijk voor zijn. Je zou het middel niet in handen van leken mogen geven. Alleen veeartsen zou den het mogen toedienen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25