Evacuatie buitenlanders Spelen ten einde Ingestorte Weense brug bleek ernstig verroest Lauda nog in levensgevaar DANSLES/ E 18 MN M BOM BIEFSTUK twee dagen laag: Bulgaars persbureau: „Miljoen doden” VARKENSLAPPEN EEl 6^^ foocnwiW g $006#^ D (kt „De christenen” Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Evacuatie uit Tall el Zaatar begint morgen Aantal pagina’s vandaag: auto-europa-italie Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noord west. Minimum temperaturen omstreeks 13, maxima morgen ongeveer 19 graden. KILO UU’ wfmwmmmuffmmmmmfjrn BRILJANT Juli record rmmn rmmmn 500 GRAM 298 LS? 'Ti'-" M AGENDA patnnn 7 2 3 7 8 8 9 16 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN BOTERMALSE PAARDE- MERKACCUS V A99.- ALLE FIAT PLAATWERK-20% ALLE UITLATEN-30% FIAT-ONDERDELEN tot-50% 250 GRAM349 ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG INSCHRIJVEN v.a. 10 augustus GRIEK" Strandverwachting MAGERE DOORREGEN ^MEUBELENj Interieurverzorging D. SLECHT r T I, IJmuider Courant Toon Verhoeven: p.’tnnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13, Nieuwe schokken in China (Van een speciale verslaggever) de omgeving de in van (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIES) (zie ook pag. 2) Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Inkoop Verkoop Luidsprekers18 Burgemeester Leopold Gratz verklaar de, dat het een „onvoorstelbare ramp” zou zijn geweest, als het ongeluk tijdens het spitsuur was gebeurd, wanneer er wel 800 auto’s en trams tegelijk de brug passeren. De resten ran de Reichsbrücke na de in storting op de voorgrond de stadsbus die na een val van meer dan zeven meter op een gedeelte van het wegdek staat. Gij zult niet doden. Uitzonde ringen daargelaten. V Junsweg hoek Parklaan (023-320232^^ PEKING (UPI - Reuter) In China houden de aardschokken aan waar door leden van de reddingsploegen om het leven zijn gekomen. Naar een Chinese woordvoerder vanochtend meedeelde, zijn sinds vrijdag 15 schok ken geregistreerd waarvan de kracht meer was dan vijf op de 12-punts- schaal van Richter. Voorts bewoog de bodem nog 110 maal met een kracht van meer dan vier op genoemde schaal. 69 BEIROET. (AFP)De evacuatie van gewonden uit het al meer dan een maand belegerde Palestijnse vluchtelin genkamp Tall el Zaatar bij de Libanese Iioofdstad Beiroet zal morgen beginnen. Dit heeft de vertegenwoordiger van de Arabische liga Hassan Sabri Kholi van daag gezegd. De chauffeur van een lege stads bus liep slechts lichte verwondingen op, toen zijn voertuig ongeveer 7,5 meter naar beneden stortte en terechtkwam op een stuk van de ingezakte brug, met alleen de wielen in het water. De inzit tenden van twee personenauto’s konden ongedeerd hun voertuigen verlaten. Ook de opvarenden van de Roemeense rivier boot Oltenita liepen geen verwondingen op, toen stukken van de brug terecht kwamen op de achtersteven. Dit zouden oorzaken kunnen zijn van het ongeluk, dat aan één automobilist het leven heeft gekost. Vanochtend werd een bestelauto met het stoffelijk overschot van een 22-jarige jongeman uit het wa ter getakeld. De bestelauto reed volgens ooggetuigen precies op dat gedeelte van de brug, waar de instorting plaats vond. Hoewel dezelfde getuigen aanvankelijk spraken over 4 inzittenden, gelooft de Weense politie niet, dat er nog meer mensen in de auto zaten. MONTREAL. „Farewell Montre al. Till we meet in Moscow”, stond er op het immense scorebord van het Olympisch Stadion te Montreal. Vol gens het minutieus samengestelde draaiboek moest daarmee een einde zijn gekomen aan de 21e Zomerspe len, maar het middenterrein en atle tiekbaan waren nog steeds het do mein van duizenden rondhossende at leten, hostesses en de 500 meisjes die de vijf olympische ringen hadden uit gebeeld. Hier stokte de regie, omdat „gebruikelijk” is dat de slotakkoorden van een olympisch toernooi samen vallen met een ordelijke chaos. Dus, ook in Montreal, waar bijna alles volgens schema verliep. Bijna alles, want aan het begin van de slui'tin.gshappening verscheen een jongeman op het door paardehoeven omgeploegde hoofdveld, die zich, ter wijl de 500 meisjes keurig in de maat dansten en en passant de Vijf ringen opbouwden, spiernaakt uitkleedde en al dansend in tegengestelde richting van de meisjes zijn eigen sluitinkje wenste te maken. Een minuut of twee kon hij zijn gang gaan, terwijl de meisjes hun rokjes omgooiden en aldus >,in kleur” verschenen. Toen greep de politie in, sloot een cordon om de streaker om hem voor aller ogen te bedekkem Hij werd afge voerd- Aan hoeveel mensen de nieuwe schok ken het leven hebben gekost, werd niet gezegd. Wel was eerder meegedeeld, dat het Epicentrum zich in de richting van Peking verplaatst. Met het oog daarop werden de buitenlandse vertegenwoordi gingen nog eens gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe zware De ingezakte brug, de zogenoemde „Reichsbrücke”, werd in 1937 geopend. Het was de enige Weense brug die de Tweede Wereldoorlog overleefde, al moesten er wel uitgebreide herstelwerk zaamheden worden uitgevoerd. Later werd de brug genoemd naar het Russi sche rode leger, gedurende de viermo- gendhedenbezetting van 1946 tot 1956. Volgens ooggetuigen omdat een niet goed aangedraaid achterwiel (een fout die gemaakt zou zijn bij een bandenwissel) van de bolide vloog. Een andere racewagen reed vervol gens met grote snelheid on het wrak ih. De Oostenrijker ligt met zware verwondingen in een ziekenhuis in Mannheim De 17-jarige Russische schoon- springer Nemtsanpv die een paar da gen terug asiel in Canada vroeg, heeft gisteren een gesprek gehad met een diplomaat van zijn land. Deze probeerde hem over te halen naar de Sovjet-Unie terug te keren, De jonge sportman weigerde dat en blijft in Canada. weken gestremd zijn, voordat de brok- stukken van de 240 meter lange brug zullen zijn opgeruimd. Ook het wegver keer zal veel hinder ondervinden van het feit, dat de brug is verdwenen. De Oostenrijkse regering zal de kosten van een tijdelijke oplossing en van de bouw van een nieuwe verbinding voor haar rekening nemen. Deze kosten worden geraamd op in totaal ongeveer 150 mln. Schrijnender tegenstelling dan tussen de benaming en de daden van „de chris tenen” in Libanon is nauwelijks denk baar. Toch blijven de nieuwsbronnen hardnekkig spreken van „de christenen en de linkse moslims” als de twee par tijen die in Libanon nu al maandenlang een bittere, wrede strijd uitvechten op de ruggen van de Libanese bevolking, die duizenden slachtoffers telt en onbe schrijfelijk lijdt. „De christenen” zijn nog steeds bezig de enorme Palestijnse nederzetting Al Zaatar in de buurt van Beiroet uit te hongeren en plat te schieten. Het kamp (een merendeels uit stenen woningen bestaande stadswijk waarin gewapende eenheden van de Palestijnen zich hebben verschanst) vormt een symbool voor bei de strijdende partijen. Aan deze symbo liek worden echter duizenden gezinnen opgeofferd, want Al Zaatar wordt een massagraf dat enige gelijkenis gaat ver tonen met hert joodse getto in Warschau van 1943. „De christenen hebben geen enkele vorm van menselijk mededogen overgehouden en blijven „het symbool van de Palestijnse macht in Libanon” beschieten en belegeren tot alle bewo ners van honger, dorst of aan verwon dingen zijn gekrepeerd. Het is opvallend hoe volkomen zwijg zaam en passief de internationale orga nisaties bij deze massamoord blijven toezien. Wel wordt van vele kanten geprobeerd een wapenstilstand tussen de partijen .';'i Libanon te bewerkstelligen, maar een incidentele gezamenlijke daad van menselijkheid om bijvoorbeeld eva cuatie van ge .vinden. vrouwen en kin deren uit Al Zaatar mogelijk te maken, wordt niet ondernomen. Alleen het Rode Kruis heeft op eigen houtje en zonder ruggesteun meermalen geprobeerd iets in die richting te doen, maar „de chris tenen” wantrouwen zelfs die kleine hulpcolonnes en verhinderen iedere po ging tot leniging van de ergste nood. Het heeft weinig zin „de christenen” eenzijdig te veroordelen voor deze on menselijke houding, omdat de voorge schiedenis van het Libanese conflict met haar gecompliceerde ontwikkelingen moet worden uitgepluisd om enigszins te bevroeden hoe deze situatie kon ont staan. Eenvoudig gezegd is alles wat nu in Libanon gebeurt een gevolg van de pogingen der Palestijnen om de macht in Libanon over te nemen. De eertijds vreedzame, uit sterk genuanceerde be volkingsgroepen opgebouwde samenle ving van Libanon is door de Palestijnen tot uitvalsbasis voor vijandelijkheden in Israel gebruikt Aangezien Libanon tot 1920 deel van Syrië heeft uitgemaakt, heeft Syrië zich tegen de Palestijnse annexatie van Libanon verzet. „De christenen” strijden tegen het interne socialisme en hert externe geweld der Palestijnen uït zuiver politiek-materiële motieven. Hun religie heeft er weinig of niets mee te maken, hun daden bewijzen dat zij in ieder geval weinig christelijks in zich hebben. In Weense dagbladen werd kritiek ge oefend op het feit, dat de brug niet meer dan eens per maand werd gecon troleerd. De laatste inspectie was. vol gens gemeentelijke autoriteiten, op 17 juli geschied. a.S. iedere avond van 7-9 uur. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haêrlem De afgelopen maand juli was de warmste juli sedert 1868. De temperatuur bedroeg in De Bilt gemiddeld 19,3 graden tegen 17 graden normaal- In juli 1941 was de gemiddelde temperatuur 19,2 graden. In De Bilt werden veer tien zomerse dagen opgetekend waarop de temperatuur tenmin ste 25 graden bereikte, tegen zes van deze warme dagen normaal. Sedert 1947 had juli niet meer zo veel zomerse dagen gebracht, toen waren het er zestien. De eerste twintig dagen van de af gelopen maand waren alle war mer dan normaal, de laatste elf daarentegen alle aan de koude kant. De zon scheen in De Bilt in juli 252 uur tegen 199 uur nor maal. Sedert 1959 toen 289 uur zon werd geregistreerd, was juli niet meer zo zonnig geweest. Gemiddeld over het gehele land is ruim 35 millimeter neer slag gevallen zoals uit een voorlo pige berekening blijkt- Dit is minder dan de helft van de nor male hoeveelheid. De afgelopen maand was daarmede de zesde maand in succesie die te droog was. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 229 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. aardbeving hoofdstad. De autoriteiten in Peking maakten voorts bekend, dat „vele inwoners van Tangsjan, dat bij de eerste zware aard beving het zwaarst werd getroffen, nu buiten gevaar zijn”. Ook werd meege deeld dat de meeste mijnwerkers die door deze beving werden verrast in de kolenmijnen van Kailoean, nabij Tangs jan, het leven er vanaf hebben gebracht. Naar schatting bestond de ploeg die toen ondergronds werkte, uit ongeveer 15.000 man. Het Bulgaarse persbureau BTA be richtte zaterdag dat de aardbeving van woensdag in China uiteindelijk bijna 1 miljoen slachtoffers zal blijken te heb ben geëist. BTA haalde een hoge ambtenaar in het Chinese ministerie van buitenlandse zaken aan, waar deze tegen een Bul gaarse ambassadefunctionaris in Peking heeft gezegd, dat de ramp van woensdag alle vorige aardbevingen uit de Chinese geschiedenis verre heeft overtroffen. Veel overstromingen zijn er het gevolg van geweest. In 1556 werd de Chinese provincie Sjensi door een, aardbeving getroffen. Daarbij werden naar schatting 830.000 mensen gedood. De zwaarste aardbeving in China in deze eeuw had in 1920 plaats in de provincie Kansoe. Er waren 180.00G doden. De traditionele viering van de dag van het leger, de verjaardag van de oprich ting van het volksbevrijdingsleger, is geannuleerd. Zaterdag zou in verband ermee een officiéél diner zijn gegeven in de grote zaal van het volk waarbij veel leiders aanwezig zouden zijn geweest. De inwoners van Peking brachten gis teren hun vierde achtereenvolgende nacht in tenten en andere geïmprovi seerde onderkomens op straat door in zwoel weer. Gisteren is’ de evacuatie begonnen van vrouwen en kinderen van in Peking wonende buitenlanders voornamelijk functionarissen van ambassades en an dere diplomatieke vertegenwoordigingen met het oog op de door de Chinese autoriteiten voorspelde nieuwe aardbe ving die de komende dagen wordt ver wacht. Gisteravond vertrokken twee vliegtui gen met vrouwen en kinderen van di plomaten uit Peking naar de in het zuiden van China gelegen stad Kanton. Onder hen bevonden zich vijftig Britse en ongeveer 25 Australische onderdanen. Een Nederlands gezelschap van 15 personen dat onder auspiciën van de stichting Nederland-China een reis door China maakt is voor zover nu bekend niet gedeeld door de aardbevingen die zich daar vorige week hebben voorge daan aldus een functionaris van de genoemde stichting. w.< ««Z- WENEN (UPI). Deskundigen hebben aan de wrakstukken van de Donaubrug die gisterochtend vroeg in Wenen inzakte, ernstige roestvormlng ontdekt en haarscheur tjes, die op metaalmoeheid zouden duiden. Voorts vond men gebarsten beton in een van de pqlers. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws .4, 5, Radio en tv Strips Kunst Beurs Sport 11, 12, 13, 14, 15, 17 Weersverwachting van het KNMI tot dindesdagavond: Een westenwind voert vochtige, warme lucht aan, waarin morgen meer opklaringen zijn te ver wachten. Temperaturen rond 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: langzaam meer hoge-drukinvloed, waardoor zo- merser met zon. ADENAU-Mannheim. De Oos tenrijkse autocoureur Nikki Lauda was vanmorgen nog steeds in levens,, gevaar na het ongeluk dat hem gis teren bü de Grote Prijs van West- Duitsland voor formule I-wagens overkwam. Lauda, regerend wereld kampioen, slipte in de tweede ronde van de race op de Nürburgring tegen de vangrail. 69 Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 02510 -2 79 51 Het aantal Oosteuropeanen dat niet meer naar hun vaderland wil. kwam dit weekend op vijf doordat nog twee Roemenen zich bij de Canadese im migratiedienst meldden. Het belangrijkste sportieve nieuws uit Montreal van de laatste twee dagen: de zege van de Pool Wszola bij het hoogspringen waar wereldrecordhouder Dwight Stones slechts tot brons kwam. De Ameri kaan kreeg politiebescherming nadat hij telefonisch met de dood was be dreigd. Op de marathon was de ver rassende Oostduitser Cierpdnkski te snel voor de Amerikaan Frank Shor ter- - x

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1