Filmregisseur Fritz Lang overleden Identiteit van vrouw in koffer Estel-cijfers nog onbekend 14 Commerciële DANSLES! ijsbaan voor Kennemerland Weer inbreker neergeschoten t gaat niet door H Het woord is aan EXTRA SLACHTINGEN NEMEN AF NU WARME WEER VOORBIJ IS Perioden met zon Aantal pagina’s vandaag: Geest Kunsthandel Jos de Graaff I MULTO-RINGBAND Washington: Russische kernraketten niet op West-Euro pa gericht Nog 1000 mensen rond Seveso geëvacueerd I Op naar Moskou ■üi K R h Z/ 18 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMU1DEN (Van onze redactie economie) s i nijman Haarlem 023-319309 houtmarkt 21 Turkse snelheid 2 Strandverwachting AGENDA 6 F 3 perspex lichtbakken neon lichtreklames pagina 8, 14 3, 6, Teleffoonbeantwoorders Relatiegeschenken 2, 5, 12 10, 11 Je\ <1 .J tt /I Banden bende IJmuider Courant Inayat Khan Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks,, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. .Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling -f 13 Vleesprijzen gaan stijgen Evacuatie gewonden uit Tall el Zaatar op gang deskundigen het geluk en de ..Beyond a (ADVERTENTIE) eigen ontwerpstudio voor (ADVERTENTIES) loemen- en voor en tv ter) (ADVERTENTIES) /anouds IIJZEN. (ADVERTENTIE) srveerd. Luidsprekers (Zie verder pagina 9) 742 gS «tempte Oude Gracht V7 -103-106 tal 32 50 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 230 De Algemene Bank Nederland gaat op vrijdag 13 augustus nabeurs de resulta ten over het eerste halfjaar 1976 publi ceren, aldus heeft de bank meegedeeld. De resultaten van Unilever over het tweede kwartaal en het eerste halfjaar van 1976 zullen op 18 augustus direct na beurstijd worden bekendgemaakt. IJMUIDEN (ANP). Op 11 augustus voor beurstijd zullen de resultaten over het tweede kwartaal 1976 van Estel NV worden bekendgemaakt. Vier van ENSCHEDE. Een 19-jarige jongeman uit Enschede is van zondag op maandag tijdens een inbraak in een Enschedese wapenhandel neergeschoten door de 28-jarige eigenaar van de zaak. De inbreker is niet levensgevaarlijk gewond. De politie kon vandaag nog niets zeggen over de omstandigheden waaronder de kogel werd afgevuurd. Na een reconstructie hoopt zij nadere conclusies te trekken. Het is de tweede keer in nog geen veertien dagen tijds dat in ons land een inbreker is neergeschoten. In Geldermalsen werd onlangs een inbreker door een juwelier neergeschoten. Hij overleed aan zijn verwondingen. Lang werd in Wenen geboren waar hij eerst een opleiding voor kunstschilder volgde. Later begon hij novellen Maak u het leven lichter door te proberen, uit te stijgen boven in gewikkeldheid en conventie. Honderden vrouwen kopen hun vlees bij: Keurslagerijen om BEIROET (AFP, Reuter, UPI) De evacuatie van gewonden uit het nu al vier maanden door rechtse christenen belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tall el Zaatar is vanochtend om 8.30 uur begonnen. Op dat tijdstip parkeerde het Rode Kruis zijn vrachtwagens en ambulances op een voetbalveld vlak bij het kamp en begon het personeel met het weghalen van de gewonden. De belegerde rechtse eenheden namen vanaf vanochtend 6 uur een staakt-het-vuren in acht. Men verwachtte de eerste dag ongeveer 60 tot 80 van de rond 4000 in het kamp verblijvende gewonden te kunnen evacueren. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct< Weerrapporten Binnen- en buitenland (Van onze correspondent) Het ministerie reageerde hiermee op een rapport van vorige week, waarin het Amerikaanse bureau voor wapencontrole en Ontwapening (ACDA) verklaarde, dat de Russen 600 raketten met middelgrote reikwijdte op West-Europa hebben ge richt en dat deze wapens worden gemo derniseerd door ze te voorzien van afzonderlijke doelen kunnen worden ge stuurd, zogenoemde Mirvs (Multiple In dependently Targetable Re-entry Vehi cles). Plaatselijk Nieuws Radio Strips Beurs Sport 4 7 9 9 WASHINGTON (AFP). De Sovjet unie is nog niet begonnen haar kernra ketten met meervoudige lading op West- Europa te richten, maar het schijnt wel haar plan dit deze zomer nog te doen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. In de afgelopen dagen is door vele geleerden herhaaldelijk gewezen op het gevaar van miskramen en de geboorte van misvormde kinderen. Het Italiaanse blad Stampa meldt vandaag dat in de getroffen gebieden in Zuid-Vietnam op de 1000 vrouwen ongeveèr 300 misvorm de kinderen werden geboren. (Zie ook pag- 2>. te halen, maar de rechtse christenen weigerden steeds op het laatste moment een bestand in acht te nemen. De be middelaar van de Arabische Liga Choli zei gisteren goede hoop te hebben, dat morgen een algehele wapenstilstand ge tekend zal kunnen worden. Tot dan mogen de christenen de beschietingen weer openen, zodra de dagelijke evacua tie voorbij is. Na ondertekening van het bestand echter zullen soldaten van de het Arabische Vredesleger strategische posities innemen en bufferzones vormen tussen de strijdende partijen, aldus Cho li. De wapenstilstand lijkt evenwel in gevaar te verkeren doordat de christelij ke president van Libanon Franjiezh en de mohammedaanse premier Karami een geschil hebben over plaatselijk bestuur en de rol van de vredesmacht. Franjiezh heeft voor het eerst in drie maanden het Libanese kabinet opgeroe pen morgen bijeen te komen onder zijn voorzitterschap. De bijeenkomst zal wor den gehouden in de christelijke stad Zouk. Karami zei dat dit een stap was ter verdeling van Libanon in een chris telijke en een moslemstaat. BREDA (ANP). De politie van Bre da heeft de identiteit van de vrouw die zondagmorgen vermoord is gevonden in een koffer in de binnenstad van Breda, nog niet kunnen vaststellen. De politie houdt er rekening mee dat de vrouw uit België of Frankrijk afkomstig is. Zij droeg namelijk een horloge van het merk Keltum, met Romeinse cijfers op een witte wijzerplaat en een zilverkleu rige ombouw. Dat horloge wordt in Ne derland verkocht onder de naam Timex. De politie van Breda heeft dat gisteren meegedeeld. SEVESO- Uit het door een giftige gaswolk besmette gebied rond het Itali aanse Seveso, bij Milaan, zullen nog eens 1000 kinderen en zwangere vrou wen worden geevacueerd. Hiertoe heb ben de Italiaanse gezondheidsautoriteiten vandaag besloten. Het nieuwe evacuatie- besluit wordt een voorzorgsmaatregel genoemd. Het betreft voornamelijk be woners van de gemeenten Desio en Ce- sano Maderno. die naar verluidt slechts in geringe mate zijn besmet door het meer dan drie weken geleden uitgestoten chemische vergif TCDD. HAARLEM. Het plan Menken voor de bouw van een commerciële ijshal voor de regio in Haarlem is definitief van de baan. Tot die conclusie zijn de vijf samen werkende gemeenten en de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland gekomen na een gesprek gisteren met de Leidse zakenman Menken. Beide partijen kwamen overeen dat de ideeën die Men ken voor Haarlem had, niet geschikt zijn. Daarmee is de weg definitief vrij voor de bouw van een open hardrijbaan door de Stichting aan de Kleverlaan. Deze baan kan volgend jaar in gebruik worden genomen. INSCHRIJVEN v.a. 10 augustus ffGRIEK" a.s. iedere avond van 7-9 uur. zijiweg 49, Tel. 326906 Haarlem Het eerste konvooi gewonden reed in het begin van de middag het voetbalveld af. Volgens het Rode Kruis waren het 91 mensen, tachtig in negen vrachtwagens, zes kinderen met koudvuur in twee am bulances en vijf kinderen in een per sonenauto. De operatie vindt plaats onder per soonlijk toezicht van de vertegenwoordi ger van het Internationale Comité van het Rode Kruis Jean Höffiger. De colon ne bestond uit 8 ambulances en 10 vrachtwagens, begeleid door officieren van alle strijdende partijen en soldaten van het Arabische yredesleger. Met brancards werden de gewonden vanuit het kamp naar een op het voetbalveld opgetrokken eerste-hulppost gebracht, vanwaaruit ze naar ziekenhuizen in het door moslems beheerste deel van Beiroet gebracht werden. De evacuatie was zo dringend geworden, dat er geen tijd was het puin van de straten te verwijderen en de wagens naar het kamp te laten rijden. Er wonen 30.000 Palestijnen in het kamp. Na zes weken christelijke belege ring is het tekort aan water en medicij nen enorm geworden. Volgens een me disch team uit Zweden, dat in een ondergrondse bunker trachtte gewonden te verzorgen zijn er inmiddels 1400 men sen omgekomen tengevolge van de voortdurende beschietingen. Het kamp is een van de laatste Palestijnse bolwerken in het christelijke deel van Beiroet. Het Rode Kruis ondernam al eerder pogingen de gewonden uit het kamp weg Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Een jonge Zwitser heeft gister avond dankzij het snelle en ioeltreffende ingrijpen van een Turkse gastarbeider zijn voorne mens om Amsterdam per trein de rug toe te keren kunnen vol brengen. Kort voordat de Zwit ser zijn internationale trein zou, pakken werd hij op de Dam door twee jongelieden van zijn tas met bescheiden en geld beroofd. Maar terwijl de Helveet perplex bleef staan, ging een passerende Turk achter de twee rovers aan en slaagde erin een 18-jarige jongeman te overmeesteren on danks diens verzet met behulp van een mes. De Turk had de juiste man te pakken, want deze was in het bezit van de tas van de Zwitser. Deze kreeg zijn spul len meteen terug en kon nog juist op tijd zijn trein halen. Daarvoor moest hij zich zo haas ten, dat er voor hem geen tijd meer was om aangifte t e doen bij de politie, die ook niet weet wie de Zwitser was. De aange houden man werd ingesloten. Perioden met zon met vooname- lijk in de nacht plaatselijk een bui. Minimumtemperaturen om streeks 12, maxima ongeveer 20 graden. Meest matige noordwes telijke wind. leurstellende Werkt dat afwisseling dan is er resultaat. Een duidelijker voorspelling kan het proefstation voor de akkerbouw in Le lystad op het ogenblik niet doen. Dooi de periode van warmte is op veel perce len bij de in de grond zittende aardap pelen doorwas opgetreden, ze vormen nieuwe spruiten en de nieuwe knollen die daaruit ontstaan maken de „oude” glazig. Nu moet men maar afwachten of de nieuwe knollen zo goed willen groei en dat er toch nog een wat hoeveelheid en kwaliteit betreft redelijke oogst bo ven de grond kan komen. mensen hebben de vermissing een jonge vrouw opgegeven bij de politie, maar de daarbij opgegeven sig nalementen komen niet overeen met dat van de gevonden vrouw. De Bredase politie heeft aan Interpol in Brussel en Parijs lijsten gevraagd van vermiste vrouwen in de leeftijd van vijftien tot vijfentwintig jaar en met een lengte van ongeveer 1.60 meter. De koffer waarin het iljk zat (het hoofd was van de romp gescheiden) werd gevonden door een wandelend echtpaar op een braakliggend terrein in Breda. Het stoffelijk overschot bevond zich in verre staat van ontbinding. Nu het warme weer voorbij is, neemt het extra aantal slachtingen af en stijgt de vraag. Toch ligt de prijs van slachtvee nog op slechts driekwart van de streef prijzen van de EEG. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond veroveren, tommunistisch worden want als Neder- land communistisch was geweest, zou Enith Brigitha een kwart seconde sneller ■ebben gezwommen en zou onze ho- ikeyploeg geen- inzinking hebben gekre- >n. Deze Olympische Spelen hebben on- roorwaardelijk bewezen dat de rode re- ilutie volkomen gelijk had toen rij loor middel van Fidel Castro in Cubs i via de Tweede Wereldoorlog in Oost- luitsland de macht veroverde. De rode pjvolutie kweekt mensen die seconden Ineller, hoger, verder lopen, zwemmen, Imijten en springen dan de slappelingen |ie onder een parlementaire democratie |pgroeien. Alles moet nu in het werk worden esteld om over vier jaar in Moskou oud te veroveren. Daartoe moet eerst e rode revolutie worden georganiseerd, en rode dictatuur worden opgericht en en rode volksrepubliek worden gesticht laarna moeten alle vrijheden worden pgeschort, alle meningen worden ge- ijkgeschakeld en de pers worden gena- ionaliseerd. Daarna moeten alle sporta- iateurs in staatsscholen worden opge- Okt. Dan zal het over vier jaar mis- :hien net lukken. En dan lopen we over vier jaar mis- ihien de kans dat een aantal Neder- indse atleten politiek asiel in Moskou raagt. Want de ene rode revolutie kan Itijd nog net iets roder zijn dan de ndere. In ieder geval: Op nu naar Moskou, ter meerdere eer n glorie der natie. en filmscenario’s te schrijven, toen hij her stelde van verwondingen die hij in dienst van het Oostenrijkse leger in de Eerste Wereldoorlog had opgelopen. In 1918 ging hij regisseren, in samenwer king mer de Duitse filmpionier Erich Pommer. Toen Adolf Hitler aan de macht was gekomen, vroeg hij Lang de leiding op zich te nemen van de nationaal-socialis- tische filmindustrie. Lang week daarop uit naar Frankrijk, waar hij de rolprent ,.Liliom” maakte met Charles Boyer. In 1934 reisde hij door naar Hollywood, waar hij de regie voerde over bekende films als „Fury” (1936) „You only live once” (1937), „Man Hunt” (1941), „The Woman in the Window” (1944), „While the City sleeps” (1956) en reasonable Doubt” (1956). In 1958 keerde hij terug naar Duits land. Daar maakte hij echter alleen „Die 1000 Augen des Dr Mabuse” (1960). In 1972 kwam hij naar Wenen waar hij van het stadsbestuur de hoogste eer, de gouden medaille, ontving. Vorig jaar was hij het middelpunt van een manifestatie van het museum in München, waarbij 40 van zijn films werden vertoond. Lang schreef ook een roman. „Der Goldene See”, in 1919. juist omdat er vanuit Frankrijk een groot aanbod zou zijn in verband met de grote slachtingen die daar hebben plaatsgehad. Vermoed wordt dat partijen vlees als speculatie vooralsnog in koel huizen buiten de markt wordt gehouden, waardoor het aanbod geringer is. De Bond van Handelaren in vee zegt aanvankelijk de indruk te hebben gehad dat zich een bijkans onoverkomenlijke ramp aan het voltrekken was. „We dachten, dat onze veestapels zouden ver hongeren en verdorsten als we ze niet en masse voor die tijd zouden af slachten en dat wij zelf en met ons vele miljoe nen zouden aangewezen raken op wel willende voedselhulp uit andere, minder zwaar getroffen landen van de wereld. Thans, nu de extreme temperaturen wal zijn geluwd en er hier en daar weer wat regen gevallen is, blijkt de toestand zich in het algemeen toch wat minder grim mig te laten aanzien dan men aanvanke lijk vreesde”, aldus de bond. De veilingprijzen van een aantal groentesoorten zijn gisteren wat lager geweest dan gemiddeld vorige week. De dalende tendens die vrijdag al was waar te nemen, zet zich dus door, zo deelde ir. A. A. M. Sweep van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen mee. Wel is de andijvie nog schaarser ge worden aan hij al was. Van een gemid delde weekprijs van 2,53 per kilo schoot hij dan ook omhoog naar een dagprijs van 2,96 maandag. De midden- sorterrng bloemkool deed maandag 1.70 per stuk, wat maar drie cent beneden het gemiddelde van vorige week was. Prei wordt wel veel aangevoerd, maar nu het weer koeler is geworden is de vraag ook groot, zodat de prijs steeg van 1,31 tot f 1,47 per kilo. Waspeen, vindt het centraal bureau zouden de consumenten best wat meer mogen kopen. Het is een goede vervan ging voor duurdere groenten en de telers hebben de aanvoer ervan al sterk ver groot. Als het weer in de komende weken tegenzit zal Nederland dit jaar een te- aardappeloogst hebben, weer mee, met de juiste van regen en zonneschijn, nog kans op een redelijk DEN HAAG. Ook vlees en vleeswaren zullen de komende tijd duur der worden. Dit als gevolg van een verhoogde vraag naar vlees. Tijdens de droogteperiode liep de vraag naar vlees terug, terwijl het aanbod groter was dan normaal. Sommige deskundigen vinden het vreemd dat de vleesprijs gaat stijgen, juist omdat er -14 Na een enkele bui morgen wat meer zon en een matige zeewind. Temperatuur 19 a 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Drogere lucht geeft geleidelijk meer zon. In de tweede helft van de week een ■verdere verbetering. LOS ANGELES (UPI) De filmregis seur Fritz Lang, die voor het aan de macht komen van Hitler in Duitsland naam maakte met films als „Dr. Mabuse der Spieler”, „Die Nibelungen”, „Metro polis” en later successen oogstte in Hol lywood, is maandag in de ouderdom van 85 jaar in zijn woning te Beverly Hills overleden. Hij was al verscheidene maanden ziek. Een kleine nabeschouwing over de ■g&Hoiympische Spelen, waarvan de NOS llpns direct en indirect uit ..Montreal” zo ”2':.. Hiitgebreid op de hoogte heeft gehouden: Nederland is als natie op het interna- aonale toneel uitgespeeld. Wij betekenen ilets meer. Ons politieke systeem is waardeloos. Als mensen apart en als latie gezamenlijk zijn wij minderwaar- iigen. Want: Nederland heeft geen goud jewonnen in Montreal. Cuba, dat kleine fiere land, heeft 13 nedailles verkregen, waaronder goud. De Olympische ploeg van Cuba heeft ach geweldig geweerd „ter meerdere eer m glorie van het vaderland en de rode l-evolutie”. Met een Olympische klap is Bfwlluba nu opgestegen tot een respectabele latie. De Cubaanse atleten hebben be lezen dat de rode revolutie de beste lolitieke basis voor welvaart des lands vormt. Ook Oost- Juitsland heeft veel goud veroverd en laardoor bewezen, dat het communisme erre te prefereren valt boven het ver- otte kapitalistische stelsel. Wij moeten u ook een rode revolutie hebben, opdat zij over vier jaar weer enig aanzien in - ie wereld veroveren. Nederland moet 4 7 Dit plaatje werd geschoten bij Unna in West falen (West- Duitsland). Hoe men over deze troep ook mag denken, een bandeloze bende is het in elk geval niet

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1