Kissinger haalt rijke landen moet Nrd uit naar blanke Zd-dialoog redden regimes in Afrika Instorten van Weense brug nu politieke zaak het weer in europa NCW: Onzeker of verhoging van BTW doorgaat OFFICIER VAN JUSTITIE: Valsemunters moeten kerncentrales worden gestraft zwaar r „Beveiliging van JL- péïRUE^ I I I „Terugtrekken Engeland uit is voldoende” NCRV in de slag tegen het roken Perzische Golf dwong ons” Gelofte van goede wil” Whisky I ub/paarbank 99 99 rZ? >1 Z Systeem ontzegt zwarte Z-Afrikanen status, waar digheid en politieke rechten Kwartet hoogleraren stelt onderzoek in Washington verdedigt enorme wapenverkopen aan Iran Belgen hamsteren massaal blik- en verse groente Chauffeur Tanaka pleegt zelfmoord Zitë- I Getrötte'd7nthart T u» D 1 AUGUSTUS 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 w* f i w MINISTER LUBBERS: Santpoort Voor inlichtingen: Jan G. Wester- hoven, herbergier in „De Uilen boom”, Hoofdstraat 204. „De Stoeterij” Hoofdstraat 238, Brasserie „Het Chalet”, Wüste- laan 75, Santpoort. Tel. 023- 372226. „DE STOETERIJ”, rustiek koetshuis met bar en ter rassen voor u alleen. Service-in-reiszaken: buitenlands geld, reischeques. reisverzekeringen en een kluisloket voor uw kostbaarheden. AUBERGE vanouds „DE UILENBOOM” Gespecialiseerd in het verzorgen van recepties, diners en parties van uiteenlopende aard. Een hele dorpsherberg voor u alleen. S i DINSDAG 3 1A f f:-: stóf’. -uua/t nwtarlond spaarspecialisten sinds 1817 van Schotland Henry Kissinger tijdens zijn rede in Boston. (ADVERTENTIE) I Op ras? ma- DELCAVE BV. Delft, De komende dagen Weersvooruitzichten (ADVERTENTIE) of bië is dringend geboden, meende Kissin ger. Alle naties en groeperingen in Afrika moeten'„bewust en toegewijd streven naar het overwinnen van de haat en het wantrouwen van generaties lang. Ergens moet de kringloop van het geweld wor den doorbroken en het lijden beëindigd”, zo besloot Kissinger zijn oproep. Het socialistische stadsbestuur wordt door de oppositionele raadsfractie van de OEVP verweten dat men een in juni Prijzen van de groente, zowel vers als in blik, liggen in Nederland on danks de hoge prijzen toch nog veel lager dan in België. Dat komt omdat Nederlandse conservenfabrieken nog leveren volgens oude contracten. In het buitenland, zoals in Frankrijk en België hebben de fabrieken hun prij zen meteen al fors opgetrokken. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben de laatste jaren grote hoe veelheden wapens aan Iran verkocht, omdat Engeland zich militair uit het gebied van de Perzische Golf heeft teruggetrokken en de Verenigde Staten deze rol niet kon den overnemen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gis teravond laten weten als reactie op een rapport van een subcommissie uit de senaat met kritiek op dit beleid. Verwacht wordt dat McCeachen het nieuwe voorstel zal voorleggen aan elk van die ontwikkelde landen, die aan de conferentie deelnemen, waaronder ook de Verenigde Staten, om te kijken of zij ermee accoord kunnen gaan. Mocht dit het geval zijn kan het voorstel vervol gens worden voorgelegd aan de 19 arme landen, die de besprekingen in Parijs hebben bijgewoond. 2 tho het enl he<t ren var kor aar Sar zici me ger alk ver S mo zijl fee: adr ma woi ton rac gen een bej kw zes’ J Hu Ro koi Fr< Pil Pk Rij Za I kij tex Pk Ge tor No Co Co At de ba To 1 do Pk ve Hj Gf hen een status, waardigheid en op een vergadering in Boston. Het voorstel is opgestuurd aan Allan McCeachen, de Canadese minister van buitenlandse zaken en Vice-voorzitter van de Noord-Zuid conferentie. McCea- Het officële onderzoek naar de instor ting wordt geleid door een kwartet hoogleraren aan technische hogescholen in het land. Een deskundige van het ministerie voor volkshuisvesting meent dat het instorten van de Reichsbrucke mogelijk moet worden geweten aan de linker pijlers. Hij heeft daar een slechte betonkwaliteit en afsplinteringen gecon stateerd. Het letterlijk wegvallen van deze brug betekent dat heel wat inwoners van Wenen een uurtje vroeger moeten op staan om op tijd bij hun 'werkgever te kunnen arriveren. Gisterochtend ont stonden flinke opstoppingen bij de ande re Donau-bruggen. Een verkeerschaos bleef echter uit. WENEN (DPA). Rond het raadsel van de „Reichsbrucke”, de Weense Do- nauoverspanning die zondagochtend ten- koste van tenmiste een mensenleven in stortte, is zich een politieke kwestie aan het ontwikkelen. BOSTON (UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren een beroep gedadn op Zuid-Afrika om „de waarschuwingssignalen ter harte te nemen”. De recente crisis in de zwarte woongebieden en aan de negeruniversiteiten zijn een „duidelijke uiting van frustraties van de zwarte Zuidafrikanen tegenover een systeem dat politieke rechten ontzegt”, aldus Kissinger AMSTERDAM (ANP). Na de laat ste berichten over arrestaties in Rotter dam voor het in omloop brengen van valse duizendjes is er bepaald geen goed klimaat geschapen om het Openbaar Mi nisterie gunstig te stemmen. Valsemun terij is een heel oud delict, dat in de middeleeuwen bestraft werd door de da ders in heet water te koken. Dat doen we gelukkig niet meer. Maar toch vind ik dat voor dit berekend delict, dat niet in een opwelling opkomt, de straf zeer hard moet aankomen. chen heeft eerder een brief geschréven aan de acht geïndustrialiseerde landen, die aan de conferentie deelnamen, waar in hij vroeg om nieuwe ideeën. Tot nu toe hebben deze landen alleen willen beloven dat zij de problemen van de landen met een schuldenlast stuk- voor-stuk wilden bekijken. De debiteu ren landen wilden van te voren een algehele verzekering dat hun lasten zou den worden verlicht. Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, jhr. mr. De Beaufort, gisteren tijdens zijn requisitoir tegen zes verdachten, die betrokken zijn geweest bij het vervaardigen en in om loop brengen van valse honderdjes en duizendjes. Mr. De Beaufort kwam tot straffen variërend van 2 jaar en 6 maanden met aftrek tot een geheel vooiwaardelijke straf van drie maanden plus een geldboete van 250. Ten tweede heeft men door onbekend heid met de principes en het functione ren van het beveiligingsinstrumentarium ten onrechte geconcludeerd dat bedoelde componenten defect zouden zijn. Wel wordt naar aanleiding van de uitzending nagegaan of het opportuun is ook het betreden van niet-vitale gedeelten van de betrokken centrales te bemoeilijken. De hoogste straf van tweeëneenhalf jaar vroeg hij tegen een 30-jarige koop man uit Amstelveen, volgens de officier naast een inmiddels door de rechtbank in Alkmaar tot 2*/a jaar veroordeelde 47-jarige boekhouder, die in een gehuur de woning in- Middenmeet de valse dui zendjes had vervaardigd, de hoofddader van deze affaire. De koopman had de boekhouder, die hij uit de gevangenis kende, begin 1975 in Amsterdam ontmoet. Toen had de boekhouder hem enkele valse honderdjes laten zien, waarvoor de koopman echter weinig belangstelling toonde. Wel was hij geïnteresseerd in duizendjes. Besloten werd het project op te zetten. Volgens de koopman en diens 29-jarige compag non in de markthandel uit Amsterdam, tegen wie twee jaar met aftrek werd geëist, was een 41-jarige handelsagent uit Enschede, de financier. „Hij financierde wij waren min of meer zijn vertegenwoordigers” aldus de twee kooplieden. De Enschedeër. die onderzoek toegezegd, waarbij „niemand zal worden gespaard”. De resultaten daarvan zullen, „vanzelfsprekend” zei Gratz, openbaar gemaakt worden. Volgens het NCW is er binnen het kabinet onduidelijkheid over, of de BTW op 1 oktober zal worden verhoogd dan wel dat die verhoging zal worden uitge steld. De onduidelijkheid over de hoogte van de BTW na 1 oktober is voor fabrikan ten en handel een vervelende zaak, al dus het NCW, omdat men bij een verho ging van de BTW en dus van de prijzen bijtijds voorbereidingen moeten treffen. Er zijn fabrikanten, die de eindprijs op de verpakking van hun produkt vermel den en het is zaak, dat men dit enige tijd van te voren weet. Men vraagt zich nu af welke prijs men op de verpakking moet laten drukken eri omdat men niet al te lang met de drukorders kan wach ten, wordt nu in sommige gevallen over wogen om twee prijzen te vermelden, namelijk de prijs zonder en de prijs met de aangekondigde verhoging van de BTW. SLUIS (ANP), groente-, fruit- BRUSSEL (AP). - De regeringen van de negen lidstaten van de Europese Ge meenschap hebben voorgesteld dat de Verenigde Staten en andere landen belo ven een positieve houding aan te nemen ten opzichte van het verminderen van de schuldenlast van arme landen, aldus is gisteren in Brussel bekend gemaakt door EEG-functionarissen. Een zodanige belofte zou kunnen bijdragen tot het weer op gang brengen van de Noord- Zuid conferentie in Parijs- die vanwege deze en andere kwesties is opgeschort. Minister Lubbers wijst er op dat men in de tv-uitzending in de eerste plaats de aandacht richtte op het koelwater- inlaatgebouw, omdat men ten onrechte in de mening verkeerde dat dit gebouw tot de, uit een oogpunt van veiligheid, vitale onderdelen van een kerncentrale behoort en daarom speciaal beveiligd zou worden. van OEVP-zijde geopperde extra techni sche schouw als onnodig van de hand heeft gewezen. Burgemeester Leopold Gratz heeft een Golf zou terugtrekken, kon de militaire macht van dit land in dit belangrijke gebied alleen worden overgenomen, dooi landen als Iran en Saoedi-Arabië, aldus het ministerie. Het ministerie bestrijdt de opvatting van de genoemde subcommissie uit de senaat, dat het beleid van Washington ten aanzien van Iran sinds 1972 nooit eens opnieuw zou zijn bekeken. Dit was wel degelijk herhaaldelijk gebeurd, ook al waren daarvoor niet officiële beleids stukken opgesteld. Deze landen willen ook een overeen komst waardoor de inkomsten, die zij krijgen uit de verkoop van grondstoffen, worden verbonden aan de prijzen, die zij moeten betalen voor de fabrikaten die zij importeren. Tot dusver zijn de mees te rijke landen niet accoord gegaan met een dergelijke indexering. Ka s I, DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers overweegt geen aanvullende veilig heidsmaatregelen voor de Nederlandse kerncentrales. De bewindsman van Eco nomische Zaken heeft dit meegedeeld in antwoord op de vragen van het Tweede- Kamerlid mevr. Epema-Brugman (PvdA), die daarmee reageerde op een tv-uitzending waarin verslaggevers er in slaagden in de kerncentrale te Dode- waard door te dringen. Een oceaanstoring veroorzaakt boven Noord- en West-Europa veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Hoge- drukgebied boven West-Frankrijk trekt naar het zuidoosten. Ierland, Schotland, Midden-Engeland, Scandinavië, Benelux en Duitsland: Veranderlijke bewolking, plaatselijk wat regen of een bui, tempe raturen 17-22 graden. Noord-Frankrijk, Alpengebied, Zuid-Engeland: Perioden met zon, 20-25 gr. Zuidoost-Europa: Vrij zonnig, 20 tot 25 gr. Midden- en Zuid- Frankrijk, Italië, Noord-Spanje: Zonnig, 25 tot 3Q gr. Midden- en Zuid-Spanje, Portugal: Zonnig en zeer warm, 30 tot 35 gr., plaatselijk 35-39 gr. Zeeuwsvlaamse en levensmiddelen winkeliers aan de grens met België worden momenteel overstroomd met kooplustige Belgen, die het vooral voorzien hebben op verse groente en fruit en op blikgroente. Er wordt, zoals Sluise en Hulster winkeliers opmerken, op een ongelofelijke nier gehamsterd. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat tegen Tanaka een aanklacht wordt voor bereid. Hij wordt ervan beschuldigd tij dens zijn premierschap ongeveer 500 miljoen jen (5 miljoen gulden) aan steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek te hebben aangenomen. TOKIO (DPA). De particuliere chauffeur van de onlangs in verband met het Lockheed-omkoopschandaal ge arresteerde Japanse oud-premier Kakoei Tanaka heeft gisteren zelfmoord ge pleegd. Hoewel de reden voor zijn daad niet bekend is wordt vermoed dat de chauffeur voor Tanaka handelingen heeft verricht die met het schandaal verband houden. Hij had daarvoor giste ren een verhoor ondergaan. De functionarissen zeiden dat het voorstel pas vrijdagavond definitief door Frankrijk is aanvaard. Eerdere berichten als zou men al woensdag tot overeen stemming zijn gekomen, zijn voortijdig geweest, aldus een EEG-woordvoerder. De enorme hamstërwoede welke zich nu voornamelijk bij de Belgen voordoet, wondt niet terecht geacht. Er zal deze winter voldoende blik groente te koop blijven, wel wat duurder worden, maar niet in zodani ge mate dat deze grote hamsterwoede gerechtvaardigd is. De Oostenrijkse regering zou zich vandaag tijdens een buitengewone zit ting met het geval bezig houden. De pers sprak gisteren van „nonchalance”, en „blamage” en „lichtzinnigheid” bij de technische controle van de Weense bruggen. Hilversum Voor iedereen die wil stoppen met roken maar daarin niet op eigen kracht slaagt, zendt de NCRV- televisie in de week van 24 tot 31 augustus zes korte programma’s uit on der de titel .Roken? zo kom je ervan af”. Op donderdag 27 augustus zal boven dien de NCRV-radio de bijna twee en een half uur durende uitzending „Schut- tersweg 8” geheel aan dit onderwerp wijden. De tv-programma’s zijn geba seerd op het „Vijfdagenplan” waarmee de stichting Leven en Gezondheid naar Amerikaans voorbeeld sinds 1968 groe pen mensen in telkens andere gemeen ten helpt om ineens het roken te staken. Hans Sleeuwenhoek zal de vijf bijeen komsten met circa 60 deelnemers aan de kuur bijwonen en impressies geven van hetgeen de directeur van de stichting „Leven en Gezondheid” de heer N. Koo- ren en de arts J. Berkel de deelnemers leren en voorschrijvn. in deze zaak buiten schot is gebleven, gaf een andere lezing over de financie ring. Volgens hem was die betaald uit de buit van een oplichting en een overval bij de Algemene Bank Nederland in Enschede, waarbij bijna 140.000 gulden buit was gemaakt. De Enschedeër is voor deze affaire veroorfeeld tot anderhalf jaar, welke straf hij intussen heeft uitgezeten. Naar zijn zeggen waren de twee kooplieden de hoofddaders geweest bij de geschiedenis in zijn woonplaats. Bij het verdelen van de buit zouden zij van zijn portie vijf duizend gulden hebben afgetrokken om mede de vervaardiging van de valse duizendjes te bekostigen. Voor die En- schedese zaak overigens is de Amstel- veense koopman tot anderhalf jaar en de Amsterdamse handelaar tot vijftien maanden veroordeeld. Beiden moeten er echter nog in hoger beroep voorkomen. De verdedigers pleitten in alle geval len voor lagere straffen. De rechtbank zal op 10 augustus uitspraak doen. (ADVERTENTIE) i/on Crhnfhnrt i S3"'| en wijnhandelarei.. t DEN HAAG (ANP). Volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) is het helemaal niet zeker, dat de voorgenomen verhoging van de BTW per 1 oktober doorgaat. Het NCW heeft dit opgemaakt uit uitlatingen van de kant van de regering tijdens het centraal overleg over de lonen. De werkgevers is toen te verstaan gegeven, dat men er vooralsnog wel van uitgaat, dat de BTW-verhoging zal doorgaan, maar dat het toch beter is te wachten met maatregelen, die gebaseerd zijn op een verhoging van de BTW per 1 okto ber. Volgens dit rapport heeft de vorige Amerikaanse president, Richard Nixon, in 1972 de instanties in Washington op gedragen Iran vrijwel alle wapens te leveren, waarom dit land vraagt. Zo heeft Iran de afgelopen vier jaar mili tair materieel van naar schatting in totaal tien miljard dollar (ongeveer 27 miljard) van de VS ontvangen. Volgens het rapport kon het Pentagon deze verkopen niet in het oog houden en tenslotte wees de voormalige minister van defensie, James Schlesinger, in 1973 een geheime agent aan om er achter te komen wat er gaande was. Schlesingers stap had aldus het rap port, echter een averechts effect. Zijn agent, Richard Holiock, werd namelijk adviseur van de Iraanse regering inzake Amerikaanse wapens. Het ministerie van Buitenlandse Za ken is van oordeel, dat deze wapenlever- anties moeten worden gezien in het licht van een verklaring die Nixon in 1969 op Goeam aflegde. Het toenmalige staats- hoofd gaf toen als zijn mening, dat regionale landen een grotere verant woordelijkheid zouden moeten dragen voor de verdediging van het gebied waarvan zij deel uitmaken. Toen het duidelijk werd dat Engeland zijn strijd krachten uit het gebied van de Perzische Hij deed ook een beroep op het blan ke minderheidsbewind in Rhodesië om „het onvermijdelijke te erkennen” en te onderhandelen over een machtsover dracht aan de zwarte meerderheid. Rassendiscriminatie is een vloek waar veel landen mee te maken hebben. Maar, aldus Kissinger alleen in Zuid- Afrika is de discriminatie geïnstitutiona liseerd in een alles omvattende, gedwon gen scheiding van rassen die spot met elke definitie van gelijkheid van de mens: De slavernij en de deportatie van duizenden Afrikanen naar de nieuwe wereld noemde Kissinger de zwartste vlek in de Amerikaanse geschiedenis. .•Met die bittere erfenis hebben we nog steeds te maken”. De Amerikaanse mi nister gaf toe dat de Amerijkaanse bui tenlandse politiek lange tijd het belang van Afrika heeft genegeerd. Pas door pijnlijke ervaring zijn de VS het belang van de gebeurtenissen in dit werelddeel gaan beseffen. De blanken in Rhodesië moeten het „onvermijdelijke erkennen” en onder handelen over een oplossing die hun belangen waarborgt „nu daar nog tijd voor is”. „Zuid-Afrika moet blijk geven van zijn verplichtingen ten aanzien van Afrika en helpen bij zo’n oplossing. De zwarte leiders van Rhodesië moeiten hun geschillen bijleggen en een plan voor samenwerking en co -existentie tussen de rassen in een onafhankelijk Zimbabwe opstellen. Ook een oplossing voor Nami- Heeft "body", een S3 heel bijzondere j •M volle smaak en geur I Voor nog géén veertien gulden te koop bij 600 DELCAVE" slijters jj in, P herkenbaar aan het vignet op de deur

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4