Stewardessen IN DE VISHAL mogen langer blijven vliegen Kermisbaby Mevr, Harsveld overleden I o I Santpoort in het teken van de jeugd en tractoren Fietstocht als actiemiddel tegen de voorhaven liter bier Santpoortse feestweek: 30.000 O ^5* g s I Oh, Sole Mio in muziektent 99 Wielertwee- Samen zingen ia metzelaar f Haarlem, Prins r Bernhardlaan 2, daagse Zelfs de zon brak nog even door Bij KLM H Voor reparatie van Philips en Biaupunkt \kieurenT.V. kunt U terecht bij -“tr De gemeente Velsen heeft als toeristische attractie nooit zoveel punten gescoord. Omdat IJmui den aan zee ligt, wordt het wel een badplaats genoemd, maar van allure is geen sprake. Het ontbrak deze gemeente zelfs aan een aardige wandel- of fiets route, zo blijkt nu het Comité Anti-Voorhaven het plan heeft ontwikkeld dergelijke routes op papier te zetten. Het is de eerste keer dat een zuiver plaatselijk gerichte tocht is uitgezet. IJMUIDEN - VELSEN wï OM Wfei ■L (ADVERTENTIE) u dagen bleven, lancie- uit de >verval ind in gulden sreen- lie zij .often, die zij sn die mees- n met ireven inden, waar- lopen en toen pas zagen die leerlin gen wat een strand er op het spel staat”. Een van de deelnemende tractorbestuurders tijdens zijn acrobatisch aandoende pogingen om zich als een Tarzan over het zwem- basin te slingeren in het kader van de Toer-in wordt de muziektent bij Beeckestijn veel vuldig gebruikt. Óp woensdag 11 au gustus zal de IJmuidense accordeon vereniging „IJmuidens Roem” er op treden, samen met de mandolineclub „Excelsior”. Op het programma staan ondermeer stukken als „lm weissen Rössl”, „Oh, Sole Mio” en „Guapita”. Het concert begint om acht uur. een die 10 (Van een onzer verslaggevers) tel. 023 - 31 90 05. affaire welke Naar den de iedenis en van e vijf- :en om valse ie En- mstel- aar en vijftien sten er )men, geval- htbank i. alleen n van stuk- biteu- n een i zou- naar K. de Wildt. De overige prijswin naars waren: 2. W. Dijkman 35); 3. Fr. Brans (ƒ25); 4. ex aequo Br. Beute en K. Schipper (elk 15) en H. Goes 10). n het in elk an de r ook of zij ht dit ervol- arme Parijs 24.900, KW 174 14.700, KW 194 18.600, KW 214 33.400, KW 226 15.800, SCH 256 17.500, IJM 115 33.500, IJM 154 30.400. IJM 20 11.900. Wat carnaval is beneden de Moer dijk, is de feestweek voor Santpoorte naren. Een week lange dikke pret, voor iedereen. Heel Santpoort komt tijdens deze week het huis uit. Kin deren om te ringsteken of om naar de kermis te gaan. Moeders om naar hun spruiten te kijken, over de markt te lopen, of naar de andere evenementen te kijken, gezellig met vriendinnen of oma’s. Voor de meeste vaders en jongeren betekent de feest week is de eerste plaats gezellig biertjes drinken. Een gewoonte die al stamt uit de dagen waarin de ouder wetse markten en kermissen een hoogtepunt in het dagelijks leven be tekenden. En zo is het nog steeds. Voor de Santpoortse caféhouders betekent de feestweek drukte, span ning, hard werken en ook in de meeste gevallen een topomzet. Want er wordt Wat gedronken, zeker naar mate de week vordert. In de feest- gebracht door de exploitanten van feesttent De Bierelier, de familie Westerhoven. In verband met de ge spannen sfeer willen zij liever niets kwijt over hun omzet deze week. Resteert cafe De Halve Maan, waar Wim Koster de scepter zwaait en waar vooral de jongere feestgangers komen. Ook hier wordt meer ver bruikt dan normaal en zo is het in elke Santpoortse cafe. In totaal zul len er deze week, naar berekening van een kenner, in elk geval zo’n dertigduizend liters - bier alleen al- vloeien....en dat zijn 120.000 glazen. SCHIPHOL. Stewardessen in dienst bij de KLM zullen binnenkort langer dan de vijf jaar, zoals nu gebruikelijk was, in deze functie bij de nationale luchtvaartmaatschappij in dienst mogen blijven. Bovendien zullen opnieuw hof meesters bij de KLM in dienst kunnen komen. Dit heeft de KLM maandagmor gen in een communique meegedeeld. Zij hadden dan ook, dankzij dat en» thousiasme, weinig last van de kou. of het moest zijn bij het natte pak, dat een enkeling haalde bij zijn escapades boven het geïmproviseerde zwembad. De boe renzonen en boeren uit Santpoort waren van hemde en verre met hun tractoren komen opdagen om luister bij te zetten aan dit specifieke hoogtepunt van de Santpoortse feestweek. Hier konden zij zich uitleven en den volke tonen, hoe zij met hun tractoren weten om te sprin gen. Daarnaast echter werd meer dan alleen maar manoeuvreren van hen ge vergd. Zij moesten op de fiets over een Natuurlijk is het actiecomité uit een andere dan toeristische motivatie op het idee gekomen om voor belang stellenden een fiets- en wandelroute te ontwerpen. Zou bijvoorbeeld een VW of ANWB zich uitsluitend rich ten op de meest mooie en rustieke plekjes van een gemeente, het Comité Anti-Voorhaven gebruikt de fietsrou te als middel om z’n standpunt ten aanzien van een eventuele voorhaven meer duidelijk te maken dan via alleen pamfletten zou gebeuren. Mevrouw Harsveld is jarenlang be stuurslid geweest van de vroegere St. Elizabethvereniging, die zich bewoog op het gebied van ziekenhulp en hulp aan alleenstaanden. I n velerlei opzicht was zij, die zelf een groot gezin had te leiden, een „hulp in nood”. Haar groot sociaal medeleven bracht ook mee, dat ze meer dan 800 maal bij arme gezinnen hielp als „baker”. Ook heeft ze samen met haar echtgenoot een belangrijk aan deel gehad in het „tegelfonds” van de St. Josephparochie, dat ten doel had een breed tegelpad aan te leggen tussen Wijkerstraatweg en Grote Hout- of Ko ningsweg en op het plein van de Joseph- kerk. Dinsdagmorgen is de overledene be graven op het kerkhof van de St. Jo sephparochie in Velsen-Noord, waarvoor een grote belangstelling bestond. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: tarbot 13,62-11,60; grote tong 16,02-15,33; grootmiddel tong 14,85- 14,29; kleinmiddel tong 11,83-11,01; tong sen 11,40-10'75; tong twee 11,60-10,51. SANTPOORT. Pluvius de regengod moet maandag kennelijk geschrokken zijn van de vele verwensingen welke de feestvierende Santpoorters aan zijn adres de lucht hebben ingeslingerd, want maandagmiddag besloot hij zijn regen wolken boven Santpoort toch wat in te tomen. Het gevolg was dat de handicap race voor tractoren, alle toch nog drei gende luchten ten spijt, af en toe met een zonnestraal werd overgoten. Het was bepaald niet warm, maar het publiek kwam in vrij grote getale en de ruim zestig deelnemers waren enthousiast. balk rijden, met de tractor vervolgens op een andere plaats achteruitrijden te gen een paal, tot er een lampje ging branden, waarna de bestuurder van zijn trekker af moest en een grote band over twee schuine planken moest rollen. Tot slot moest de trekker bij een geïmprovi seerd zwembasin stoppen en kreeg de bestuurder tot taak zich als Tarzan aan de sporten van een ladder over het water te slingeren. De uitgeloofde pre mie ten spijt, duurde het nog vrij lang voor er een in plompte. Een andere premie werd uitgeloofd voor de man, die languit in het water zou terechtkomen. Al deze manipulaties hielden de span ning er goed in en het was al vrij laat, voordat de prijsuitreiking in „de Biere lier” kon aanvangen. Eerder op de dag, ’s middags namelijk, had in „de Bierelier” een feestmiddag voor de kleintjes plaats, waarbij diverse artiesten, onder andere Kluk-kluk, voor de jeugd optraden. Hier waren 420 kin deren bijeen. Dat vormde tevens een aardige bijdrage voor de kas, want de wielerronde heeft veel geld gekost. Van de circa vijfduizend toeschouwers had den er namelijk ongeveer vijftienhon derd entreegeld betaald, de overigen zijn door poortjes en tuintjes gegaan om een gratis plaatsje te krijgen en dat hadden de organisatoren niet van hun plaatsge noten verwacht. De uitslagen van de tractorrace wa ren: De eerste prijs, een beker en 50 ging VELSEN-NOORD. Op de leeftijd van 91 jaar is in Santpoort overleden mevrouw C. J. Harsveld-Vermey. Me vrouw Harsveld heeft ruim 25 jaar in Velsen-Noord gewoond, waar ze veel en belangrijk werk heeft gedaan, met name in katholieke kringen en voor de r.-k. St. Josephparochie. Samen met haar man was zij mede-oprichtster van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden. De fietstocht, die dus door vooral IJmuiden loopt, leidt ook langs twee musea. In het dorp Velsen kan de archeologische tentoonstelling in het oude stadhuis worden bekeken, ter wijl op de terugweg van het strand het Pieter Vermeulenmuseum kan worden bezocht. De toegangsprijzen - en zelfs onderweg een kopje koffie zijn verwerkt in de aankoopprijs van het fietsboekje. die ligt op tweeën- eenhalve gulden. De route, die start voor het VW- gebouw aan het Marktplein, is voor de fietsers 22 kilometerlang. Voor een beetje fietser een redelijke af stand. Op het VVV-kantooi' in IJmuiden wordt verwacht dat er voor de wan del- en fietsroutes een behoorlijke belangstelling zal zijn. Het gebeurt zeer regelmat dat men komt vragen naar een fietsroute en het enige dat tot nu te bieden was, is een fietstocht van vijftig kilometer door de regio. Robert Schoondergang is dan ook op timistisch. Zijn boekjes zullen in het VVV-kantoor en wellicht ook op het stadhuis ter uitgave liggen en uiter aard hopen hij en de andere leden van het actiecomité op deze nieuwe manier een maximum aantal mensen tot een anti-standpunt te kunnen overtuigen. SANTPOORT. Het schijnt tradi tie te worden, dat gedurende de ker mis in de feestweek een gezin van een van de vermakelijkheidsexploi- tanten uitgebreid wordt. Gold het vorig jaar de familie Cupido, dit jaar werd het gezin van de eigenaaf van de showboat, W. van Dam, verblijd met de geboorte van een dochtertje. De heer Van Dam die gepacht had deze weken voor de kermissen in Santpoort-Haarlem, Amsterdam en Vught, had om op alles voorbereid te zijn, ziekenhuisruimte besproken in elk van deze plaatsen. Toen de kleine wereldburgeres zich aankondigde kon de aanstaande moeder dus direct in Haarlem terecht. Kort nadat het kleintje er was heeft de Harddraver ij vereniging Santpoort en omstreken haar een kettinkje en de moeder een gelukwens waarin de vader uiter aard deelde doen toekomen. Maandag vertrokken: Postanice Slas- kiy, IJmuiden, Lulea, Frits Reuter, Mon tevideo; Normuns Carrier, Velsen, Cont. Plat; Portlade, Cork; Paul, Zaandam, Gent; Royal Viking Sky, Hamburg; Teu- tonis, Rotterdam; Mo i Dart Dublin; Nordlicht. Londen; Accadian Victory, Cont. Plat; T.S. 61 Force, Antwerpen; Constant sleepboot met bak, Rotterdam; Atlantis, Gunnes; Noord Holland, IJmui den, Noordzee,; Switser sleepboot met bak, Cont. Plat; Murell, Cork Falcon, Toronto; Brigitta, Rotterdam; driehonderd man. Ook de heer J.B. Groot, eigenaar van Zomerlust, heeft een afwachtend houding: „Kijk, vorig jaar zat mijn terras elke avond vol. Nu zit er geen hond. Het is te koud, dus iedereen komt binnen. Maar nu is het binnen telkens zo vol dat je geen voet kunt verzetten. Dan kun je ook niet op volle toeren draaien, want je kunt niet uit de voeten”. Toch wordt verwacht dat de omzet vijfmaal de normale hoeveelheid zal zijn. Ook de gebroeders Tromp, die het met het kleine Cafeetje vooral moe ten hebben van het terras, zijn be denkelijk. „Wij hebben d e voorraad gebaseerd op de beste omzet uit vori ge jaren, maar ik moet nog maar kijken of we er van af komen”, al loopt het tot nu toe niet onbevredi gend”. Merkwaardigerwijs wordt de con- currentiesfeer het meest naar voren Maandag aangekomen: Gull Sund, Hull; Nopal Verde. Drammen; Cabo San Roque, Kopenhagen; Korte Lagoon; Ta- koradi; Nornews Leader, Bergen; Export Freedom, New York; Hichgate, Barry; Pirola, Dublin; Smit Lloyd 107. Cont. Plat, IJmuiden; Vogtland, Cutabar; Rijnborg, Kotka; Maasborg, Mantyluoto; Zaandam; In dit communique zegt de KLM: „De directie van de KLM is met de vereni ging van KLM-cabine-personeel in be ginsel overeengekomen toekomstige va catures bij het cabine-personeel zowel voor mannen als voor vrouwen open te stellen en wel op basis van een arbeids contract voor onbepaalde tijd met gelij ke loopbaan mogelijkheden. Sedert 1954 zijn slechts contracten voor maximaal vijf a zes jaar verleend aan stewardes sen en sinds het begin van de jaren zestig contracten voor drie a vier jaar aan hofmeesters.” Dit laatste is overi gens al enige jaren niet meer gebeurd. boven mlking Hoge- trekt otland, enelux olking, tempe- nkrijk, »rioden a: Vrij Zuid- ïonnig, ipanje, 30 tot Robert Schoondergang, woordvoer der van het actiecomité, vertelt het idee te hebben opgedaan tijdens zijn hospiteerperiode op een middelbare school: „We hadden het in de klas over de voorhaven gehad. Het was duidelijk dat de leerlingen zich niet daadwerkelijk konden voorstellen hoe groot die voorhaven zou worden, wat het zou betekenen voor het strand. We zijn toen naar het strand gewan deld, de pieren op en we zijn het strand afgewandeld tot en met het punt waar het voorhaventerrein zou komen. Dat betekent een fors eind I IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 6369 kg. tong; 108 kisten tarbot en griet; 479 kisten kabel jauw; 33 kisten schelvis; 830 kisten wij ting; 89 kisten schar; 1 kist hake; 116 kisten makreel; 1045 kisten schol; 76 kisten diversen. Een ■,zomeravondzangdienst” met rnterkerkelijk karakter zal zondag 8 augustus plaats hebben in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmui den. De traditionele zangdienst wordt deze keer geleid door ds. J. P. van Roon uit Zeist. Er zal muzikale me dewerking zijn van de mezzo-sopraan Cre Cino en fluitiste Mieke van Ga len. Op het orgel speelt Anton Kiel. Dinsdag aangekomen: Rixta Olden- dorff, Santos; Normand Carrier, Cont. Plat, Velsen; Nassauborg, Finland. Be verwijk; Nortruck, IJmuiden; Baarn, Le Havre; Hermine, Le Havre, IJmuiden: Gazelle, Skuskaer, Beverwijk. week hebben sommige caféhouders geen tijd voor plezier, zo blijkt wan neer we een paar caféhouders bellen om nu eens te horen hoeveel extra vaten er in zo’n week door gaan. De hele horeca slaat extra voorra den in, cafe of restaurant. Maar hoe de omzet zal zijn, schijnt niemand te kunnen vermoeden. De feestweek vo rig jaar wordt uniek genoemd door het zeer warme weer. Nu zien de weersomstandigheden er minder goed uit en dat brengt twijfel en pessims- me alom. Jan Smit van De Weyman bekijkt het rustig. Hij ligt niet echt in de route van het feestvarken en hoeft het bovendien niet zo te hebben van de drankomzet, zo zegt hij. Hij heeft de grote zaal achter zijn bedrijf niet beschikbaar gesteld. De grote zaal van Zomerlust daar entegen is wel open en biedt samen met het cafe plaats aan twee- a DEN HELDER. Deze week begon heel goed wat betreft de visaanvoer. Er waren namelijk een achttal vaartuigen aan de maandagmarkt met een totale aanvoer van ruim 35 ton vis. Op de andere dagen van dé week was de aanvoer niet zo groot, daar de walvisse- rij over het algemeen genomen een te ruglopende zaak is en het weer was deze week ook niet zo bijzonder. De walvloot kon zelfs een dag niet uitvaren ter visserij wegens de harde wind. De week- kotters gingen ’s maandags ter visserij en de meeste waren op een enkele na op vrijdag weer aan de markt met een redelijke vangst. De prijzen waren in het begin van de week hoger dan in de laatste dagen van de week, maar bleven op een zeer redelijk peil. Afhankelijk van de sortering varieerden de gemid delde tongprijs van 16,38 tot 9,51 per kg. Ook voor de andere vissoorten ble ven de prijzen redelijk ondanks de goe de. aanvoer op de vrijdag met 40 vaar tuigen. De hoogste besomming was 27.000 voor 7339 kg vis, waarvan 4940 Nog meer nieuws voor de enthousi aste fietsers onder onze lezers. De Toerclub Le Champion heeft wielertweedaagse georganiseerd op maandag en dinsdag (9 en augustus) wordt gehouden. Startplaats is Paviljoen Schoonen- berg aan de Tolsduinerlaan, bij de Van Houtenlaan. De tweedaagse is toegankelijk voor elke toerfietser of trimmer. De afstand bedraagt twee keer vijfentwintig kilometer, terwijl de route langs zoveel mogelijk na tuurschoon leidt. Omdat de toerclub het uitrijden van de tweedaagse toch wel als1 spor tieve prestatie ziet, is voor de deelne mers een herdenkingsvaantje be schikbaar gesteld. Om mee te doen moet men zich inschrijven op maandagavond, tussen half zeven en zeven uur, in het paviljoen. Robert Schoondergang van het mengesteld belangstellenden te voorhaven voor IJmuiden kan gaan Comité Anti-Voorhaven. Het comité laten zien wat dé aanleg van een betekenen, heeft een wandel- en fietsroute sa- Per 40 kg.: Tarbot 403-193; griet 300- 203; kabeljauw een 174-132; kabeljauw twee 182-150; kabeljauw drie 146-120; kabeljauw vier 144-122; kabeljauw vijf 120-100; schelvis drie 120; schelvis vier 120-86; wijting drie 92-68; makreel een 63; makreel twee 52-22; schar 70-48; schol een 104-82; schol twee 112-86; schol drie 108-72; schol vier 86-66; hors makreel 46-42; rode poon 132-86; ham men 236-230; hammen met kop 138-108; poontjes 46-42; steenbolk 52-48; bot 34- 16; hake 242. Op dit effect is het actiecomité gaan voortborduren en met veel zorgvuldigheid werd een fietsroute uitgestippeld die - zoveel mogelijk over bestaande fietspaden - leidt langs de aardige plekjes in de ge meente (Heerenduinweg, Driehuizer- kerkweg, Mud-Velsen), maar die ook loopt langs het kanaal, de havens, langs het industrieterrein en het strand. „Het is de bedoeling dat be langstellenden zien hoe de IJmond ervoor staat”, zo vertélt Robert, de mooie plekjes die bedreigd zullen worden, de aanwezige industriële be lasting door Hoogovens, de Mekog, de Pen en Van Gelder, de visserij met alle actuele problemen en het strand met de huisjes, de paviljoens en de boulevard”. Voor de wandelaars is een wandelroute ontworpen die zich concentreert rond het strand en de zuidelijke punten van de haven. Eind augustus zal het Comité Anti- Voorhaven het boekje met handlei ding en beschrijving officieel presen teren en ter ere daarvan zal een tocht worden gemaakt samen met een aantal Velsense notabelen. De besommingen waren: KW 4 15.100, KW 22 21.700, KW 29 4.590, KW 51 19.800, KW 117 19.700, KW 105 23.000, KW 149 16.400, KW 187 17.100, KW 189 9S» tl r te’ ot d jf Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5