Romantiek en folklore in de Hoofd straat 3 t s I eveertig Santpoort stond dinsdag geheel in het teken van de paarden Oude smidse bij d ihbl I I’ OVER IJMUIDEN GESPROKEN... i Mfofc al. Bussen Sjouwtje Karen i te W/W" I M M B WOENSDAG 19 7 6 4 AUGUSTUS (Van een onzer verslaggevers) r h door Jan .van Baarsel SANTPOORT - Een Santpoortse feestweek zonder „paardenspul” is geen echte feestweek. Paarden zijn er even onverbrekelijk aan verbon- - Hl w r Van Ikelen had een goede, vas te positie als machinist op de gas fabriek in Zaandam. Hij verdien de elf gulden per week, voor die tijd een hoog loon. Het was in 1913 dat hij zijn ontslag nam om dat hij voor zidhzelf wilde be ginnen. Hij ging pionieren in IJmuiden, waar hij in de Prins Hendrikstraat een smederij in richtte. Het werd een van de beste smederijen van het oude IJmuiden. Die werkplaats is er nog altijd, uit piëteit intact ge houden door een jongere genera tie: een smidse met twee vuren, blaasbalg, aambeelden en een reeks smeedtangen. Maar het zal niet lang meer duren of ook deze' herinnering aan het oude IJmui den zal verdwijnen, in ieder ge val van plaats veranderen. Het pand zal namelijk door een wij ziging van het gemeentelijke be stemmingsplan worden gesloopt. Waarbij vrienden van IJmuiden zich opnieuw zullen afvragen of er dan werkelijk niets bewaard kan blijven dat aan een goed stukje geschiedenis van een ka rakteristieke nlaa'ts herinnert. Voor ons: om bo1s ’’O” te worden. laatste geval echter voor de vaak werkelijk fraaie tilbury’s. Het was weer Santpoort op zijn best. Geen wonder ook dat velen in de Hoofd straat zich stonden te verdringen, om maar niets te missen van het schouwspel dat het ringsteken op leverde. Deze strijd om het ringe tje werd afgesloten door de gemoto riseerde hulpmiddelen: de brom mers met duo-passagier. den als tractoren. De laatstgenoem den hebben hun rol al gespeeld, dinsdag waren de eerste paarden aan de beurt, kleine zowel als grote, respectievelijk bereden door de jeugd en door de ouderen. In dat - ta W lig^ - - 'f rr i d «I flMfl Wat de autobusonderneming Stormvogels betreft vertelde de heer Chr. Vis- tnan ons dat de naamgeving plaats had in het welbekende café van „moeder Schoone” in Oud-IJmuiden. Toen zjjn vader, Piet, van Schoone hoorde dat deze een autobusonderneming wilde beginnen maar nog naar een goede naam zocht zei hjj: „Heel eenvoudig, noem 'm net als de voetbalclub”. En dat is toen meteen gebeurd. vmI|8LS Na de paarden kwamen de brommers met duopassagiers, die van het ene mo ment op het andere de romantiek weg vaagden en de toeschouwers met beide benen in de huidige samenleving terug brachten. Ook hier werd fel gestreden om de beschikbaar gestelde prijzen. De uitslagen van alle wedstrijden over de gehele dag waren: FIETSEN (104 meisjes en 111 jon gens): 1. Monique v. Leeuwen; 2. Piëta Heeremans en 3. Nieole v. Schaik bij de meisjes en 1. Jan Dortmund; 2. Martin Klein en 3. Martin Stut bij de jongens. Een spaarbankboekje met f 100 voor de beste jongen of het beste meisje ging na herkansing naar Simone Voskamp. Pö- ratiewerkplaats van J. Hopman, daarnaast pakhuizen en kantoor van S. I. Groen en weer een café, „Half weg” genaamd. Hiertegenover, waar nu het koelhuizencomplex is, had het Leger des Heils zijn eerste vestiging. Maar dat is weer een ander verhaal. De heer C. van Ikelen gaf ons nog enige bijzonderheden over de eerder ter sprake gekomen autobus van In een vorige aflevering heeft de heer J. P. Smit te Haarlem herinneringen opgehaald aan de beginperiode van de autobussen. Hij vertelde bij de smederij van H. N. Mastenbroek werkzaam te zijn geweest toen deze busdiensten begon. De heer H. N. Mastenbroek te Heemskerk: „Ik kan me die activiteiten van mijn vader goed herineren. Zó vaak was hem gezegd dat .iü ook maar eens een buslijntje moest opzetten dat hij tenslotte voor de verleiding bezweek. Aanvan kelijk was het niet moeilijk een lijntje te exploiteren, maar al gauw werd het niet leuk meer, want er ontstond een geweldige concurrentie. Het werd een ge- race en gejaag tot en met. Bovendien was elk boompje een halte. Daarbij kwam dat er steeds grotere en dus veel duurdere autobussen in gebruik werden ge nomen die bij onderhoud en reparaties gepeperde rekeningen van de garages opleverden”. „Mijn vader begon met een Ford, afkomstig uit Dordrecht”, aldus de heer Mastenbroek. „Zijn tweede Ford werd door Hogeland geleverd, Hogeland van de Spaarnwouderstraat. De derde wagen was, meen ik, een Maxwell. Toen kwam een grote Daag voor vijftig personen, een salon van een wagen. Het heeft mjjn vader schatten geld gekost. De exploitatie werd veel te duur. Hij moest er wel mee stoppen. Gelukkig had hij zijn smederij nog, met een uitstekende meester knecht. Daarop is hij zich toen weer geheel gaan concentreren tot hij, in 1944, kwam te overlijden”. Van de chauffeurs in dienst van zijn vader herinnert de heer Mastenbroek zich behalve de Haarlemmer J. P. Smit: Jan van Es, Gerrit Alders en Henk v.d. Boogaard. De heer D. de Groot te IJmuiden: „Vroeger bevonden zich in de Vissershaven karen, ongeveer op de plaats waar nu de reddingboot ligt. Als men vermoedde dat de kabeljauw de volgende dagen betere prijzen zou maken werd deze er zolang in bewaard. De vislossers haalden de kabeljauwen weer te voorschijn met behulp van een lange stok waaraan een beug was bevestigd. .Omdat de ge legenheid de dief maakt werden de karen afgesloten wanneer de inhoud de moeite waard was. In strenge winters gebeurde het dikwijls dat een slot bevroren raakte en niet normaal open was te krijgen. Daarvoor hadden de vislossers echter een probaat middel: een kleine boodschap deed wonderen. Het kwam nogal eens De heer Evert Krab te IJmuiden: „In de rubriek Van Gat tot Stad is veel over de betekenis van het woord „smees” uit de doeken gedaan. Een typische IJmui- dens woord was ook „sjouwtje”. Ik heb dat woord vaak horen gebruiken door mijn vader die kapitein op de sleepboot „Katwijk” was. Als er een boot van het strand was gehaald duurde het lang, vaak een half jaar, voor de experts van de verzekering alles rond hadden en de mannen van de sleepboot voor hun werk en hun risico betaald kregen. As mijn vader met het geld, zijp „sjouwtje”, thuis kwam was de stemming opperbest, want er kon weer eens wat extra worden gedaan”. Een kostelijk gezicht was het dinsdag morgen de jeugd op de kleine kittige paar dj es te zien galopperen, op weg naar de zo begeerde ring. nies (20 deelnemertjes): 1. Eric Goes; 2. Jan Maarschalk en 3. Hanneke Bilden. PAARDEN: 1. Thea Bruggen, 2. Linda Prins en 3. Marco van Muijswinkel. TILBURY’S (59 deelnemers;! Dames: 1. Loes Kneppers, 2. Femmy Molenaar en 3. mevrouw Talens. tieren: 1. Han Nijssen, 2. Jan Kneppers en 3. Wim Kneppers. Brommers (79 deelnemers): 1. „Blanco” Schuijt, 2. Ernst Jan Goed hart, 3. Jan Vos, 4. GertJan Schorel, 5. Yvonne Nijssen en 6. Henk Rulman. De prijs voor het schoonste geheel ging naar de combinatie Corub - Visbeen. reldoorlog, in dit pakhuis werden ge huisvest. Verder waren er huizen van Zurmühlen, waar, de bemanningen van de sleepboten woonden. Aan de andere kant van de Hoek- steeg, tussen de Prins Hendrikstraat en de Zeestraat, wa „De Veertig” met een bonte mengeling van bewoners, vooral veel Urkers, die nog de oude klederdracht in ere hielden. Bij de ingang van de binnenplaats stond een grote pomp voor het waswater- Op Zaterdagavond was de pomp vaak droog en dan ging er een slot op. wat veel ruzie opleverde. De heer C. van Ikelen, zoon van de smid uit Zaandam, kan. honderduit vertellen over het IJmuiden van vroeger en de tastbare herinneringen die bewaard zijn gebleven: „In de Prins Hendrikstraat (no. 14) was de eerste visserijhandel gevestigd; de ge- veltegéls „IJmuiden Stores - Ijzerwa gen” zijn nog te zien; hopenlijk wordt dit historisch tableau bewaard. De netten werden getaand in grote ketels en te drogen gehangen aan haken; men lette op de zijgevel van het pand Prins Hendrikstraat 144. Later is op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Visstraat de „Centrale Bakkerij” gebouwd. Tussen deze bakkerij en het pand van bak ker Hendriks op de hoek van Vis straat en Zeestraat was een steeg van twee meter breed die langs de Zee straat doorliep. Hieraan lagen ’n var kensstal van melkboer Deudekom, alsmede een pakhuis van bakker De Groot, voor diens hondenwagens, to ver Bakker De Groot binnenkort meer in deze rubriek). Er bevond zich ook een kantoor met pakhuis van Bakker&Dijksen in deze omge ving. Aan de andere zijde van de Visstraat-hoek Bik en Arnoldkade was een kruidenierswinkel, daarnaast bevonden zich tot de Prins Hendrik straat huizen. Aan de overikant in de Prins Henddrikstraat had Krijger een cafe-togement. Naar beneden gaand trof men aan de zuidkant de koper slagerij van v. d. Berg aan de koper- gieterij van Suyk, een motorenrepa- In de morgenuren kwamen de ponies met hun jeugdige berijders en amazones. Gewoon op het naakte paarderuggetje ging het er op los. Kittig klikklakten de hoefjes op de stenen van de Hoofdstraat, terwijl de jeugd soms hevig op en neer en vaak ook heen en weer schuddend werd voortbewogen. Dit alleen al was een enorme handicap bij de poging om de rihg aan de lans te krijgen. Kreten van blijdschap wisselden zich af met kreten van teleurstelling. Voor de om standers was het een kostelijk gezicht, zodat er heel wat is gelachen, terwijl men desondanks meeleefde met de spor tieve Santpoortse jeugd. De middag stond voor het grootste gedeelte in het teken van de bespannen tilbury’s. De deelnemers hadden hieraan de grootste aandacht en zorgvuldigheid besteed. En niet alleen aan een verantwoorde versie ring van de karren en karretjes, maar ook aan hun eigen aankleding. In een lange rij trokken zij door de Hoofd straat, de kleine karretjes voor het ver voer van melkbussen; maar ook de grote en hoge tilbury’s, met op de bok de (pseudo) echtparen in oud-Hollandse klederdrachten. Een stuk folklore leefde weer volkomen op in het feestende Santpoort. De kreten van bewondering waren dan ook niet van de lucht, terwijl de spreker in de jurywagen daar tussen door zijn aanmoedigingen plaatste en de deelnemers aankondigde. Dit alles, met daarbij een zonnetje dat vrij regelmatig en goedmoedig de menigte bescheen maakte, dat er een vrolijke stemming heerste. De verschillende etablissemen ten deden goede zaken ep waren vaak trefpunten voor vrienden en bekenden, die elkaar in maanden niet hadden ont moet. Vaak ook werd het glaasje bier in de hand mee naar buiten genomen en daar verder leeggedronken onder genoe- gelijke kout en de ogen gericht op het paardengebeuren. Daardoor duurde het vrij lange ringrijden in veler gedachten nog veel te kort. In de Hoofdstraat leefde dinsdagmiddag de folklore weer op, toen daar de fleurig versierde tilbury’s en kleine karretjes verschenen, op weg naar de ring en de prijzen de smederij vna Van Ikelen’s avonds of nog gauw voor de volgende rit moesten gebeuren. Toen Hogeland zijn autobusdienst had verkocht ging hij vis rijden op Denemarken. De wagenmakeerij werd overgenomen door Van Ikelen. Buurman (n no. 14) was Kuipers met zijn kuiperij, welke zaak later werd omgezet in een brandstoffenhandel. Een oude smidse, zoals die compleet met twee vuren, blaasbalg, aambeeld en verzameling smeedtangen is bewaard gebleven bij Machinefabriek J. van Ikelen. voor dat er meer kabeljauwen uit de karen werden gehaald dan er officieel waren ingegaan. Werd de vangst van een boot gelost dan hield de schipper wei toezicht op het tellen, maar de vislossers leidden de goede man zo af dat hjj de tel kwijtraakte, zodat ze nu en dan hetzelfde tiental opnieuw noemden”. Van de in deze kolommen herhaaldelijk genoemde Bloemstraat herinnert de heer De Groot, wiens vader er een welbekende bakkerij had, zich dat daar bij het pakhuis van kolenhandelaar Verwoerd twee scharrensntfderijen waren, van Engel Prins en van Huibert Gouda. De behandelde scharren gingen met een tweewielige wagen naar de drogerijen in de duinen, bij de Meerberg. Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601.) IJmuiden kwam? Tussen de Kanaal straat en de Prins Hendrikstraat be vond zich een open terrein, een stuk „niemandsland”. De gebroeders Boon gebruikten het voor het opslaan van alle soorten paard en wagens(de trouwkoetsen stonden in de Visse- ringstraat; het pakhuis daar wondt nu door Bureau Wijsmuller gebruikt voor het opslaan van trossen n.d.). De paardenstallen Van Boon waren hal verwege de klucht in de Kanaal straat. Markante koetsiers die Van Ikelen al gauw leerde kennen, allen in dienst van de firma Boon: Frits- Dirk Schuit, „Dikke Japie”. In de begintijd van IJmuiden wa ren rond de eerste visaf-sHa-g vdspak- huizen gebouwd in de Zeestraat (sinds 1926 de Frogerstraat) en de Prins Henddrikstraat. Daar er geen ijsfabrieken waren werden toen per schoener blokken ijs uit Noorwegen naar IJmuiden gebracht- Onder de pakhuizen bevonden Zich grote kel ders met geïsoleerde vloeren van bol- sterturvein. Het sméLtwater werd door een gewelfd gemetseld rioolstelsel in de richting van het kanaal afgevoerd. Van Ikelen vestigde zijn smederij in een vroeger vispakhuis dat van een welput voorzien was- welke hij liet dempen. Naast de smederij bevond zich de Hoeksteeg, waaraan de paardenstal van B. van de Kolk lag, evenals een pakhuis met zolder waar de kuipers van DUivenbode werkten. Van Ikelen zag in 1915 hoe Belgische vluchtelin gen, slachtoffers van de Eerste We- S- Hogeland. Die was zo breed ge maakt dat hij juist door de deurope ning van de wagenmakerij van Hoge land kon. De hele machinerie van de wagenmakerij bestond uit een zelfge maakte lintzaag en een draaiband, o.a. voor de wielen van de steekwa- gens. Door de slechte wegen en over belasting was steeds reparatie aan de veren van de autobus nodig, wat bij :x i| f i i 0*1 SE* i' l. t ml i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11