Politie schiet op scholieren Peking acht nieuwe beving nu onwaarschijnlijk KLM-directie niet 18 DANSLES! Vomar mag niet meer koelen I Vliegers schuwen confrontatie met Gl MAZDA tatterehop b F DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN schröder toonaangevend. BRIEVENBUS LE TRICOT De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. I „EVERGREEN” Het woord is aan VVD WIL GEEN VERHOGING VAN DE BTW Half ^dirigisme Droog AGENDA pag’na Granaten bemoeilijkten evacuatie Tal el Zaatar Franse piloten staken tSWZIfl?' Communisten gedogen regering Andreotti I Aantal pagina’s vandaag: 1 Doden in Nepal (Van onze redactie economie) ummff/mnmnmmm/mfmmi (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 2 Deze Tl mfmwmmmfmrmfmuwmm 6 I inschrijving vanaf 11 augustus RAAMSINGEL 16 HAARLEM TEL. 315015. Deze week komt ie ook bij jou in de Onze swingende danskrant, met alle informatie over het nieuwe dansseizoen. Als je jong bent, als je modern wilt leren dansen, als je het allerbeste wilt: Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Beter dansen is toch plezieriger Strandverwachting INSCHRIJVEN v.a. 10 augustus /yGRIEK" a.s. iedere avond van 7-9 uur. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haérlem Wapentuig Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13, Weer doden begonnen vanochtend I 1 W*^**^A^^*I 1 4 I Jj IV Prijzen van groenten gaan verder omlaag DEN HAAG Op de veilingen zijn de groenteprijzen aan het dalen. „Deze daling, die vorige week vrijdag inzette, zet nu door. Wij verwachten dat deze prijsdaling tot half augustus in een langzaam tempo zal doorgaan, doch dat deze daling zich daarna in een fors tempo zal doorzetten”. Dit is de mening van ir. A. M. Sweep van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 231 De meer PARIJS (Reuter, AFP). Op de twee belangrijkste luchthavens van Frankrijk, Orly en Charles de Gaulle, zijn vandaag talrijke vluchten afgelast als gevolg van een staking van Franse verkeersvliegers. Deze protesteren daarmee tegen stappen van de regering de werving van vlieg- tuigbemanningen te beperken. Het ministerie ziet niets in een prijs- stop voor groenten of iets wat daar op lijkt, omdat de prijzen op de veilingen daarmee niet beheerst kunnen worden. Bovendien is de grote buitenlandse vraag naar Nederlandse groenten een belang rijke oorzaak van de prijsstijgingen. Ne derland kan deze afnemers niet zomaar „in de kou laten staan”, aldus het mi nisterie, want dat zou wel eens grote schade aan de handelsrelaties kunnen aanbrengen. De laatste weken is al heel wat blik- groente gehamsterd. Maar inmiddels zijn de prijzen van groenten al weer aan het dalen. Het blijkt uit een vraaggesprek van het tijdschrift Panorama met het lid van het partij secretariaat Giorgio Napolitano. Door onthouding van stemming „aan vaarden de communisten eenvoudig de medeverantwoordelijkheid voor het ont staan van deze regering”, aldus Napoli tano. Andreotti stelt inmiddels zijn 21 mi nisters op de hoogte van de economische en politieke programma’s die hij nog vandaag bij het parlement zou indienen. ROME (UPI). De Italiaanse com munistische partij heeft vandaag beves tigd dat zij bij een vertrouwensvotum voor de nieuwe regering Giulio Andreot ti zich van stemming zullen onthouden. De evacuatie werd overigens normaal voortgezet, ondanks het feit dat de gra naten vlak bij de Eerste Hulp-post van het Rode Kruis insloegen. De herkomst van de granaten is nog onduidelijk. (Zie ook pag. 3). p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nr'Ni Iers 65 ct.- - r i Napoleon Bonaparte: Wie het doel wil, moet ook de middelen kunnen aanvaarden. van scholieren vliegveld Jan Johannesburg. Het gewone Bar Auberge LE COQ D’OR vanaf VRIJDAG a.s. nu de hele week GEOPEND vanaf 17.00 uur. Zuiderstraat 39, Haarlem, tel. 023- 314975. Dir. eig. O. Reder. (ADVERTENTIE) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, in Soweto I f ii ;r napos! spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl „Best for Dancing” PEKING (AFP). De Chinese autori teiten hebben vanochtend meegedeeld, dat een nieuwe aardbeving in het gebied van de hoofdstad Peking met een kracht van meer dan zes op de 12-puntsschaaI van Richter nu onwaarschijnlijk is ge worden. De mogelijkheid dat zich toch een dergelijke schok voordoet, mocht echter niet geheel worden uitgesloten. KATMANDOE (DPA). In Nepal zijn bij overstromingen en aardverschui vingen, veroorzaakt door moessonregens, ten minste 300 mensen om het leven gekomen. Daarnaast is veel vee aan de moesson ten offer gevallen. Radio en tv Strips Sport Beurs Verwachting van het KNMI tot donderdagavond DANCE-CENTRE HOUTPLEIN 16 A HAARLEM. TEL 312697 Onze folder wordt tussen 6 en 11 aug. huis aan huis verspreid in Haarlem en verre omstreken. Inschrijving: vanaf dinsdag 10 aug. 12 uur beh. op za. en zo. JOHANNESBURG (AFP,AP). In Soweto, een voorstad van de Zuidafrikaanse hoofdstad Johannesburg, zjjn vandaag opnieuw onlusten uitgebroken. Daarbij zijn in ieder geval drie zwarte scholieren gedood. In juni vielen in Soweto bij onlusten 176 doden en meer dan 1060 gewonden btf ongeregeldheden na protestbetogingen tegen het verplicht stellen van Afrikaans als voertaal in een aantal vakken op de scholen. leven in Soweto is op nieuw stilgelegd. De scholen en winkels zijn gesloten en het vervoer functioneert BEIROET (AFP, UPI). In de omge ving van het Palestijnse vluchtelingen kamp Tal el Zaatar zijn vanochtend enige granaten ingeslagen. Dit gebeurde juist op het moment dat de eerste voer tuigen van het Internationale Rode Kruis bij het kamp arriveerden om een tweede groep gewonden op te halen. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 11 13 13 15 17 gen omtrent de prijsstijgingen in het tweede half jaar nog wel zullen uitko men. Voorts wil Wiegel weten of er nadere aanpassingen in de rijksbegroting van 1976 te verwachten zijn. Het ministerie van Economische Zaken heeft vanmiddag meegedeeld totaal niets te zien in krachtige maatregelen tegen de sterk gestegen groenteprijzen. Wel houdt de economische controledienst scherp in de gaten of de verschillende tussenhandelaren zich aan de prjjsvoor- schriften houden. Die houden in, dat al leen gestegen grondstofprijzen in de prijs mogen worden doorberekend. Overtre dingen zjjn tot nu toe niet geconstateerd. SCHIPHOL. De ledenraad van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers zal zonodig een harde confron tatie met de KLM-directie niet uit de weg gaan om het al jaren slepende loonconflict over de prijscompensatie op te lossen. Tijdens een ledenvergadering, gisteren in Amstelveen werd duidelijk gesteld dat er nu eindelijk een eind moet wor den gemaakt aan deze „onrechtmatige situatie”. Het conflict tussen de KLM en de vliegers dateert uit 1974, toen de directie een bezuiniging van eenderde op de totale brutoloonsom van de vliegers wilde gaan doorvoeren. De vliegers gin gen daar niet mee akkoord. Van haar kant weigerde de KLM-directie daarop over een nieuwe cao te onderhandelen. Het gevolg was dat de vliegers door het ontbreken van een jaarlijkse prijscom pensatie sinds 1974 in koopkracht 15 procent achteruit zijn gegaan en de KLM dus toch een bezuiniging bereikte. De VNV heeft gisteren geen nieuw bestuur kunnen samenstellen. De verkie zing daarvan wordt over drie weken gehouden. Het oude bestuur is in mei wegens een te lankmoedig optreden naar huis gestuurd. De scholieren werden gedood toen de politie het vuur opende op een groep van 10.000 zwarte scholieren, die pro beerden van Soweto op te trekken naar Johannesburg, dat 13 km van Soweto ligt. De politie had het stadsgebied her metisch afgesloten. Toen de jongeren de blokkade trachtten te doorbreken, vuur de de politie met automatische wapeps over de hoofden heen. Daarbij vielen de slachtoffers. De onlusten Ook uit de hoek van de PvdA kwa men dinsdag vragen over het prijsbeleid. De PvdA-kamerleden Van der Hek, me vrouw Epema en Kolthoff vroegen aan minister Lubbers van Economische Za ken en minister Van der Stee van Land bouw de prijzen voor aardappelen, groenten en fruit te beheersen. Volgens deze Kamerleden heeft de regering krachtens de Prijzenwet bevoegdheden om dit te doen. Droog weer. Vannacht weinig wind en minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Morgen overdag zonnige perioden en een matige westelijke wind met maximumtemperaturen ongeveer 21 graden. Stabielere lucht. Morgen flink wat zon en een matig zeewind je. In de middag 20 a 21 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzich ten: meer hoge-drukinvloed waardoor geleidelijk wat zomer- ser strandweer. IJMUIDEN. Vandaag heeft de „Vo mar” gezinsmarkt aan het Marktplein in IJmuiden van het college van B. en W. opdracht gekregen binnen twee dagen haar koelaggregaten op het dak van het bedrijf te stoppen. De Vomar heeft twee dagen respijt gekregen om het bedrijf gelegenheid te geven aan bederf onder hevige waren naar elders over te bren gen. Het college is tot deze vergaande stap overgegaan, omdat de Vomar voor het plaatsen en in werking stellen van de koelaggregatuur niet tijdig een hinder- wetsvergunning heeft aangevraagd. Van omwonenden heeft de burgemeester een brief ontvangen, waarin onder andere geklaagd werd over de geluidsoverlast die de apparaten, vooral ’s nachts ople veren. De vestiging van de Vomar in IJmuiden was vorige week woensdag aan het Marktplein geopend. (Zie verder pagina 5) Nog steeds leeft de bevolking van Peking op straat, in gelaten afwachting van mogelijke nieuwe aardschokken. niet meer. Dagelijks gaan er ca. 150.000 Afrikanen per trein naar Johannesburg. In het Baragwanath-ziekenhuis in Sowe to werden de gewonden van de inciden ten van vanochtend opgenomen. Ofschoon de politie bekendmaakte dat zij de betogers die zich verzamelden bij het station New Canada in Soweto, in de hand had, werd aan het eind van de ochtend vernomen dat grote groepen jonge Afrikanen in Soweto zich ver plaatsten. trouwens worden be- i. standigheden hadden, duidelijk schade hebben geleden. VVD-fractieleider Hans Wiegel heeft de regering voorgesteld af te zien van de verhoging van de BTW per 1 oktober. De oppositieleider hoopt op die manier de prijsstijgingen als gevolg van de enorme verhoging van de groente- en fruitprijzen in de hand te kunnen hou den. „Daarmee zou de regering duidelijk maken dat het haar ernst is de prijsstij gingen beperkt te houden”, aldus Wiegel. Evenals verschillende vakbonden wijst Wiegel de regering er in vragen op dat de prijsstijging van groenten en fruit als onrustbarend wordt ervaren. Hij wil van de regering weten of haar voorspellin- Kantoor: Lange Nieuvvstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. J5437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. vroeg, toen duizenden scholieren in So weto barricades hadden opgericht om de inwoners te beletten naar hun werk te gaan. Daarop gebruikte de politie, die met pantserwagens naar het gebied was gereden, traangas en werden schoten in dé lucht gelost om de demonstranten te verdrijven. De scholieren verlangden van de zwarte arbeiders, dat zij mee zouden gaan naar het hoofdbureau van politie te Johannesburg om de vrijlating te eisen van diegenen, die bij de juni- onlusten waren gearresteerd. In het zwarte woongebied Alaxandra ten noorden van Johannesburg werd ook gedemonstreerd. Er werd geprobeerd twee scholen in brand te steken, maar volgens de politie kon het vuur snel worden gedoofd. Veel Afrikanen gingen niet naar hun werk. Voorts meldde de politie een betoging in Kemptonpark, bij het Smuts, op 30 km van Deze verklaring van een woordvoerder van de Chinese regeringsvoorlichtings dienst volgt op eerdere waarschuwingen, dat er rekening moest worden gehouden met een nieuwe zware aardbeving. Bij die gelegenheden werd gezegd, dat de schokken sinds de zware beving van vorige week woensdag aanhielden en dat het epicentrum zich geleidelijk in de richting van Peking verplaatste. De woordvoerder drong er echter op aan. dat de bevolking waakzaam blijft. Naar van medische zijde in Peking werd vernomen, zijn daar ongeveer 50 mensen als gevolg van de aardschok van een week geleden om het leven geko men. De zes miljoen inwoners van de hoofdstad bivakkeren nog steeds op straat. In ons land hebben de tuinders de droogte beter kunnen opvangen dan in de ons omringende landen, zodat in ons land de produktie van een aantal groen tesoorten weer normaal op gang komt, aldus het Centraal Bureau. Hoe schaats de aanvoer op de buitenlandse veilingen is, blijkt bijvoorbeeld uit de buitenge woon hoge prijzen die op de Belgische veilingen voor sla, sperziebonen en bloemkool moeten worden betaalde Ir. Sweep zegt dat tuinders die dank zij goede grond en watervoorziening op een gunstige tijd tuinbouwprodukten hebben kunnen aanvoeren, van de hoge prijzen wel hebben geprofiteerd, doch dat anderen, die niet deze gunstige om- Het kabinet zal, na terugkeer van de voornaamste ministers die nu wegens vakantie afwezig zijn, snel iets moeten uitbroeden om de stijgende ontevreden heid over de steeds maar hogere prijzen voor levensmiddelen te bezweren. De situatie wordt zorgwekkend, vooral met het oog op de noodzakelijke arbeidsrust die tot dusver door de vakbonden niet ernstig is verstoord. De lankmoedigheid van de vakbonden na verlenging van de loonmaatregel, die in feite een bevriezing van de lonen betekende, kan door een gebrek aan actie van de zijde van het kabinet tegen overdreven prijsstijgingen snel omslaan in nieuwe, onrustverwekkende acties die voor het gehele bedrijfsleven schadelijk zouden zijn. De houding van minister Lubbers ten opzichte van de prijsstijgin gen is allerminst bemoedigend, niet om dat hij niet onmiddellijk bereid blijkt een prijsstop in te voeren, maar omdat hij te veel de nadruk legt op het onver mogen van het kabinet om althans iets tegen de prijsopdrijving te doen. Een kabinet dat voortdurend bezig is om dirigerend op te treden en zich erop laat voorstaan dat het voor alle kwalen een middel heeft, kan niet voor een sector van maatschappelijk vertier verkondigen dat het daar machteloos staat. prijsstijgingen moeten in hun totaliteit schouwd dan in de aparte hokjes van groenten, vlees, aardappelen, brood, melk enzovoort. Het zijn ook de tarie ven, de huren, de medische kosten, de kijkgelden, de vervoersprijzen voor per sonen en vracht, de benzine, kortom, de opwaartse beweging in alle prijzen die in een gezin het huishoudboekje bezwa ren. De overheid doet dapper mee aan het opschroeven van die tarieven, vaak op een volkomen ongemotiveerde ma nier, dat wil zeggen: zij hanteert sommi ge prijzen als verkapte belastingen en int grote bedragen waar zij niets of nauwelijks iets voor terugdoet. Soms zelfs houdt zij bewust bepaalde maat schappelijke ontwikkelingen tegen om wille van de daarmee verbonden inkom sten, zoals op het gebied van de pas poorten. Een schromelijke opdrijving van de leges voor paspoorten kan slechts standhouden als in Europese kring de afschaffing van die paspoorten wordt tegengehouden. Natuurlijk doen andere Europese regeringen aan dat spel mee, maar dat is nooit de bedoeling van de Europese samenwerking geweest. Minister Lubbers neemt niet de moeite de stijging der prijzen als een euvel te kenmerken, integendeel, hij schijnt het de huismoeders kwalijk te nemen dat zij van het kabinet tegenmaatregelen ver wachten. „Daar zijn wij niet voor en dat kunnen wij niet” is de vertaling van alle opmerkingen en reacties die tot dusver van hem zijn uitgegaan. Het behoeft niemand te verwonderen als dat van daag of morgen opbreekt. De explosievenopruimings dienst uit Culemborg heeft mo menteel handen Vol werk in Zeeland aan het opruimen van expiosieven uit de Tweede We reldoorlog. Op het strand in Val- kenisse en Dishoek kwamen gis teren kinderen met granaten en andere expiosieven aandragen. De rijkspolitie heeft zich over dit wapentuig ontfermd. In Domburg is de explosieven- dienst gisteravond begonnen met het opruimen van expiosieven die bij het leegpompen van fe slotgracht van Kasteel Westhove in Oost-Kapelle boven kwamen. Gisteren ontplofte een granaat op de garnalenkotter de „Vlissin- gen 27” die in de visnetten naar boven was gehaald. Het ding ontplofte toen twee opvarenden de granaat zoals gewoonlijk, weer in zee wilden teruggooien. Daarbij werd een van de man nen gedood en een raakte z-waar gewond. zie adv. elders in de Barteljorisstraat 27 krant! Haarlem, tel. 320618 Jt

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1