Duitse vrouwen hoeven naam van man niet te dragen Woordvoerder Rode Kruis over Tal el Zaatar CIA-duo zou Russische Waakleeuw Kooijmans teleurgesteld over uitvoering I Kritiek op Soares’ Ford wenst wet over smeergeld bij transacties diplomaat hebben bedreigd programma slotakte „Helsinki” •Ste tefio iiggl1 4 door nico MS®#: IIIIII scheepmaker 1 s 1; '3 3 SOMS DENK IK FRANSJE VAN CONFERENTIE VEILIGHEID EN SAMENWERKING Communistisch Bomontploffing in Noordierse badplaats Nu ook Grieks schip naar Egeïsche Zee „VERJAARDAG” „neen” BINNEN- BUITENLAND EN 19 7 6 WOENSDAG 4 AUGUSTUS Premie •r (Van onze redactie buitenland) Sovjet-Unie DEN HAAG Staatssecretaris dr. P. Kooijmans van Buitenlandse Za ken is teleurgesteld over de manier waarop de aanbevelingen, die zijn ge daan in het zgn. document van Helsinki, door de Oostbloklanden in prak tijk zijn gebracht. ■te O (Van onze redacteur in Bonn) de •:iü r 1 „Ze zullen er nog wat van denken”, is de titel van een klein handzaam dicht bundeltje van de 23-jari Harry de Jong uit Heerenveen, uitgegeven bij Klaas Woudt in Zaandijk. Soms denk ik dat hij een dominee zou kunnen zijn: Toch vreemd dat men acamdemisch ge schoold moet zijn om een ongeschoolde timmermanszoon na te mogen praten. wijl haar arm geamputeerd moest wor den, wordt op een brancard het vluch telingenkamp uitgedragen. Op deze zgn. MBFRcbesprekingen zijn nauwelijks resultaten geboekt. De heer De in twee café’s, een platenwinkel en een amusementshal geplaatste bommen veroorzaakten aanzienlijke schade, maar slachtoffers zijn er niet. de de aan ■Khartsjenko is tweede secretaris op de Russische ambassade bij de Verenigde Naties in New York. De diplomaat zou het door Literatoernaja beschreven inci dent zelf hebben gerapporteerd en is Beide landen maken aanspraak op het continentale plat van deze zee. ATHENE (DPA). De Navtilos, oceanografisch volgens het blad inmiddels in de Sovjet unie teruggekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid is deze weglating het gevolg van de kritische uitlatingen van diverse personen tijdens de Amerikaanse verkiezingscampagnes. Hun opmerkingen, alsmede de bijzonder kritische houding van het Amerikaanse Congres jegens het humanitaire beleid van de Sovjet-Unie, zijn erg slecht ge vallen bij de Russische leiders. „Geachte Familie Quite, Van een onderwijzer van school 63, die me vanmiddag bezocht, vernam ik het groote ongelijk, dat U allen getrof fen heeft. Het moet wel hard zijn, een kind op dusdanige manier te verliezen. Ook mij heeft het getroffen, toen ik het hoorde. Wel was Fransje soms wat on deugend, en heb ik hem wel eens moe ten straffen, maar toch hield ik van hem, omdat hij zoo’n guit was, en ook, omdat hij zoo’n helder verstand had. En ik geloof, dat hij op zijn manier ook wel een beetje met zijn onderwijzer op had. Wat jammer, dat een dergelijk aardig en flink ventje op zoo’n treurige wijze het leven moest verliezen. Gij kunt U van mijn deelneming overtuigd houden. De Onderw. der 5e klas: P. Spraak man”. op zo verloren? duidt op was het Het Palestijnse verzet heeft een pre mie uitgeloofd van tienduizend Libanese ponden (ongeveer achtduizend gulden) voor iedereen die inlichtingen kan ver schaffen over de daders van de moord op Khalil Salem, directeur-generaal van het Libanese ministerie van Financiën. Het aanbod werd gisteren gedaan in het Libanese dagblad „El Safir” door veiligheidsdienst van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. Zomaar een briefje, met dó hand ge schreven en gevonden in een antiqua risch gekocht boek. Gedateerd Amster dam, 8 juni, 1921. Het briefje luidt als volgt: Er zijn het Rode Kruis geen beperkin gen opgelegd wat betreft aantallen. „De enige beperkingen waren dat het staakt het vuren voor de evacuatie om drie uur in de middag zou eindigen en dat wij niet met vrachtwagens en andere voer tuigen in het kamp komen”. Een Zweedse fotograaf heeft verkl aard dat onder de geëvacueerden ook de Zweedse verpleegster Eva Stahl is. Zij heeft tijdens het beleg van Zaatar een arm verloren, een been gebroken en een miskraam gehad. Eva Stahl, 27 jaar, was de vrouw van een Palestijnse guerrilla strijder die in Zaatar is omgekomen. Het konvooi van dinsdag is ongeveer drieëneenhalf uur in het kamp geweest. De hele operatie duurde zeven uur. Tij dens de operatie werd sporadisch ge weervuur gehoord bij het kamp. Christelijke officieren hebben gewei gerd toe te staan dat er dinsdag door het Kooijmans is van mening dat de span ning tussen Oost en West haar uitdruk king vindt in de militaire confrontatie. „Het verminderen van deze confrontatie is in belangrijke mate bepalend voor het tempo en de wijze waarop verder voort gang kan worden gemaakt bij het stre ven naar ontspanning, aldus dr. Kooij mans. WASHINGTON (UPI). President Ford van de Verenigde Staten heeft het congres gisteren gevraagd om een wet die van Amerikaanse zakenlieden eist dat zij aangifte doen van smeergeld en afpersing in hun transacties met het buitenland. Ford zei dat de aangiften zouden wor den doorgegeven aan de Internal Reven ue Service (de rijksdierist voor het be lastingwezen), de Securities and Exchan ge Commission (de beurscommissie), de ministeries van buitenlandse zaken en justitie en na een aantal jaren het publiek. het onderzoekingsvaartuig van de Griekse marine, is maandag uit de vlootbasis Salamis vertrokken om in de Noordegeïsche Zee naar olie te zoe ken. Onlangs stuurde Turkije de Sismik met hetzelfde doel naar de Egeïsche Zee. Overigens wordt in de Sovjet-Unie, samen met de Verenigde Staten de be langrijkste ondertekenaars van het do cument, bij terugblikken in de officiële pers gezegd dat er goede resultaten zijn bereikt in het afgelopen jaar. Nietemin moet er nog veel werk verzet worden om te komen tot een optimale onderlin ge verhouding tussen de ondertekenaars, aldus de commentaren. Een woordvoerder op het hoofdkwar tier in Genève zei gisteren: ,>Wij zijn buitengewoon tevreden en gelukkig dat wij vandaag tenminste enkelen van de ernstig gewonden konden evacueren. Als de omstandigheden morgen goed zijn, zullen wij eerder beginnen en meer vrachtwagens gebruiken en proberen een groter aantal vluchtelingen te evacue ren”. .n-u Volgens de Russische pers is het voor namelijk te wijten aan „reactionaire kringen” in het Westen dat n iet meer vooruitgang is geboekt op het gebied van ontspanning tussen Oost en West. BELFAST (Reuter, UPI). In Por trush, de belangrijkste badplaats van Noord-Ierland die tot nu toe in de zeven jaren van sectarische gewelddaden in de provincie een oase van vreedzaamheid was, zijn gisteravond zes bommen ont ploft die drie branden deden ontstaan. Deze onschendbaarheid is de hoek steen van de Europese veiligheid en staat voorop in het basisverdrag tussen West- en Oost-Duitsland alsmede in de slotverklaring van de Europese confe rentie over veiligheid en samenwerking, zo concludeert de Prava-commentator. Kooijmans is van mening dat er een nauwe relatie bestaat tussen ontwape ning en ontspanning. Als er op die besprekingen in Wenen geen doorbraak komt, z!al dit de conferentie in Belgrado, - die in 1977 zal worden gehouden en als een vervolg moet worden gezien op de conferentie in Hepsinki, nadelig beïn vloeden. De teleurstellihg gold naar de mening van de staatssecretaris met name de kwestie over „het vergemakkelijken van contacten tussen mensen en het uitwis selen van ideeën”, met de Oostbloklan den die nog zeer te wensen over laat. En voorts de kwestie van de dhtwapening. Dr. Kooijmans verwees naar de bespre kingen in Wenen over de wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Midden-Europa, tussen de Westerse en de Oostbloklegers. Smit'. Zij vindt Smit als gemeen schappelijke „echt- en familienaam” prima, maar wil liever haar eigen naam niet kwijt. Na haar huwelijk heet ze nu Dora van Pool-Smit. Haar man en kinderen heten gewoon Smit. Het omgekeerdè is ook mogelijk. Als Henk en Dora de naam Van Pool kiezen, dan heten de kinderen ook Van Pool, maar man Smit staat na zijn huwelijk te boek als Henk Smit- Van Pool. Bovendien bestaat nog de mogelijk heid om de bij het huwelijk gekozen In de Dom zag ik hem weer hangen de profeet van de soberheid, prachtig in goud uitgevoerd. En soms denk ik dat hij een cynicus zou kunnen zijn: Er is niets tegen mensenhandel zolang het maar om de sport gaat. En soms denk ik dat hij een moralist zou kunnen zijn: Ik koop vandaag die jas in de uitverkoop omdat hij morgen wel verkocht kan zijn en dan stort ik morgen wat geld op dat gironummer voor de hongerigen die vandaag wel dood kunnen zijn. En soms denk ik dat hij een filosoof zou kunnen zijn: Tijd wordt pas herkenbaar als de dingen zich herhalen, en soms denk ik dat zijn vrouw praktische denkbeelden op na houdt: Er staat een Jehovagetuige voor de deur die zegt dat het einde voor de deur staat. Niet binnen laten, roept mijn vrouw vanuit de keuken, laat hij - een deur verder gaan. En soms dénk' ik dat hij een dichter zou kunnen zijn: Elke zondag op weg naai- de kerk komen de vreugdekreten mij al van ver tegemoet als ik het voetbalveld passeer. Maar meestal denk ik toch dat hij een prozaïst is die goed en zuinig kan for muleren: Een positief punt vond hij dat Oostbloklanden, onder leiding van Sovjet-Unie, zich hebben gehouden de afspraak om het houden van militai re manoeuvres van tevoren aan të kon digen. In het kader van deze afspraken heeft Rusland oefeningen in de Kauka- sus en in Leningrad bij het Westen aangemeld. Hongarije volgde dit voor beeld. Dr. Kooijmans zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de ondertekening van de slotakte van de conferentie over veiligheid en samenwerking. Op 1 augustus vorig jaar ondertekenden de staatshoofden en rege ringsleiders van 35 landen in de Finse hoofdstad deze slotakte, waaruit voor de ondertekenaars e chter geen juridische verplichtingen voortvloeien. Dit docu ment is slechts een richtlijn om te komen tot een proces van ontspanning. naam te blijven gebruiken. Bijvoor beeld: Dora Smit, geboren Van Pool, wordt weduwe. Later leer zij Fred Meijer kennen. Zij trouwen. Dora kan zich datn met het oog op de kinderen-Smit uit haar eerste huwe lijk Dora Smit-Meijer noemen. Overigens: wie een lachwekkende, aanstootgevende of onuitsprekelijke naam heeft, hoeft niet per se te trouwen om via het nieuwe namen recht een andere naam te krijgen. Ook onafhankelijk daarvan is naams verandering altijd mogelijk. BEIROET/GENèVE (UPI, AFP, AP) Na de geslaagde evacuatie van de eerste 91 gewonden gisteren die er het ergst aan toe waren, zou het Rode Kruis vandaag de evacuatie van gewonden uit het belegerde Pales tijnse kamp Tal el Zaatar bij Beiroet opvoeren. Dit is medegedeeld door het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève. Het blad deed verder een scherpe aanval op de Westduitse regering van wege haar voornemen dit najaar in de Verenigde Naties de oprichting te beplei ten van een V.N.-gerechtshof voor het onderzoeken van schendingen van de rechten van de mens. Verder hebben de Oostbloklanden re gelingen voor Westerse journalisten „e- nigermate vereenvoudigd”. De reeks incidenten de afgelopen maanden aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland is een kwestie die duide lijk een schaduw werpt op deze eerste verjaardag van het verdrag. De West duitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher heeft onlangs gezegd dat hij de grenskwestie in Belgrado ter sprake zal brengen. Oost-Duitsland heeft de Westduitse beschuldigingen beantwoord met de ver klaring dat het hier ging om „provoca ties” door Westduitsers, die zij beschou wen als een aantasting van het akkoord van Helsinki. Het communistische dag blad „Neues Deutschland” schreef dat de regering in Bonn „de gevolgen zal moe ten dragen” van dergelijke schendingen. De Russen blijken hun Oostduitse vrienden niet in de kou te laten staan. De Pravda van zondag bevatte een arti kel van een politiek commentator die West-Duitsland beschuldigde van het schenden van zijn op de Europese Vei- ligheidsconferentie gedane beloften door naar aanleiding van de recente grensin cidenten een „boosaardige propaganda campagne” te lanceren. Volgens de com mentator had Oost-Duitsland als soever eine staat de noodzakelijke acties onder nomen om de onschendbaarheid van zijn grenzen te verdedigen. BONN. Tot voor kort was het in West-Duitsland net als in Nederland: vrouwen werden door een huwelijk opgezadeld met de naam van de man. Vanaf 1 juli dit jaar is in de Bonds republiek echter een nieuw ^namen recht” ingevoerd, Mensen die gaan trouwen, kunnen vóór hun huwelijk aan de ambtenaar van de burgerlijke stand opgeven welke naam zij verder willen hebben: die van de man of die van de vrouw. Garagehouder Efraim Ortiz uit Porto Rico speelt met zijn 16 maanden oude „waakleeuw” Leo. Hij schafte het dier aan, nadat bij een zoveelste inbraak vorige week ook zijn twee waakhonden werden gedood. En dat waren door gaan ook voor geen kleintje vervaarde Dobberman Pinchers. Leo moet het de inbrekers nog moeilijker maken. Reden van deze verandering is, dat het oude, namenrecht een „gering schatting van het recht van de vrouw op haar eigen naam is, en strijdig is met artikel 3 van de grondwet”. In dit artikel staat dat vrouwen en mannen gelijk zijn en aldus evenveel rechten hebben. Volgens de nieuwe wet is het ook altijd mogelijk de geboortenaam te blijven gebruiken. Tot 1 juli werd de meisjesnaam achter die van de echtgenoot gezet. Nu komt hij ervoor. Bijvoorbeeld: Dora van Pool trouwt met Henk Alexei Petrov, een politieke commen tator van het Russische persbureau Tass, zegt in een artikel dat de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar met name met Frankrijk, Engeland en Italië haar be trekkingen heeft verbeterd. Petrov noemt de Verenigde Staten niet. MOSKOU (Reuter). Onder bedrei ging met geweld zou de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) de Russische diplomaat Oleg Khartsjenko tot landverraad hebben trachten te dwingen. De beschuldiging is afkomstig van Literatoernaja Gazeta, het orgaan van de Russische schrijversbond. LISSABON (UPI). De Portugese communisten hebben gisteren het pro gramma dat de socialistische regering- Soares maandag bij het parlement in diende, verworpen terwijl twee andere minderheidspartijen details in het docu ment aanvochten. De communisten maakten hun stand punt bekend in een artikel op de voor pagina en een lang commentaar in hun krant O Diario. „De oplossing van de socialistische parij is geen oplossing, en het zal niet lang duren voor de geschie denis dit zal aantonen”, aldus O Diario. De communisten zijn bijzonder boos over de mededeling van de premier dat hij een einde zal maken aan de wilde bezetting van fabrieken door werkne mers en dat hij de wet zal intrekken waarbij het door de communisten be heerste verbond van vakverenigingen werd ingesteld. „De socialistische partij zal een hoge prijs betalen voor haar demagogische formule die doorzichtig haar onvermo gen toont om hét revolutionaire proces te begrijpen”, aldus het blad. De Volksdemocratische Partij en de Democratisch Socialistische Partij lieten voorzichtige insteniming met Soares’ programma blijken, maar lieten twijfel over veel van de economische aspecten. Eva Stahl, de Zweedse verpleegster, die tijdens het beleg haar man verloor, een miskraam kreeg en haar been brak, ter- Het lijk van de vrijdag in het westen van Beiroet door onbekenden ontvoerde Salem is maandag in de kofferbak van zijn auto aangetroffen. De moord is door alle Libanese partijen scherp veroor deeld. Het hoofd van de V.N.-waarnemers in de Libanees-Israelische sector heeft VÓstgesielddat efe' Israëlische 1 strijd krachten in juli met artillerie op Liba- rion hëb,béff!^éVéhóteil 'ên dat Israëlische ïhili'tai're’ vliegtuigen boven Libanees grondgebied hebben gevlogen. In een klacht die door Libanon bij de V.N. is gedeponeerd staat dat zich op 15 juli een gemotoriseerd onderdeel van het Israëlische leger op Libanees grondge bied bevond en dat van 3 tot 23 juli Israëlische militaire vliegtuigen boven Libanees grondgebied hebben gevlogen. In de jongste editie van dit weekblad staat dat Moskou reeds officieel bij de Amerikaanse ambassade heeft geprotes teerd tegen het onder druk zetten van Khartsjenko. Dit was een „onbeschaam de provocatie” van Amerikaanse zijde, schrijft het blad. „Evacuatie nog opvoeren” Rode Kruis een vrachtwagen met medi- kamenten en water naar het kamp werd gebracht. Het spannendste moment van de dag kwam, toen terwijl het konvooi op weg was om te worden nagekeken op het controlepunt, ineens twee „christelij ke” soldaten als bezetenen met hun automatische wapens begonnen te vuren, in het wilde weg. Niemand werd ge raakt. Op weg naar het eindpunt, een voet balveld, zou de stoet nog een keer door een vijandelijke sluipschutter onder vuur zijn genomen, maar over slachtof fers is niets gemeld. Zodra het konvooi het gebied van Zaatar had verlaten, openden de christe lijke belegeraars van het kamp meteen het vuur. Wat is er met Fransje gebeurd? Onder een auto of onder een tram gekomen? Verdronken? Niet door het ijs gezakt, denk ik, tenzij Meester Spraakman pas maanden later van het ongeval hoorde. Of is hij door een kinderlokker ver moord, want zulke dingen gebeurden natuurlijk ook 55 jaar geleden al. Hoe oud zou hij nu geweest zijn, als hij niet treurige wijze zijn leven had Een jaar of 67? School 63 een lagere school, blijkbaar de familie Quite (die niet meer in Amsterdamse telefoonboek voor komt) verhuisd en was Fransje van de school van meester Spraakman naar school 63 gegaan. Fransjes ouders zullen nu al wel zijn overleden, maar mis schien leven er nog broers of zusters van hem. Hoe lang hebben zij al niet meer aan Fransje gedacht, terwijl wij vandaag, m et vele tienduizenden tege lijk, nu weer even aan hem denken Op 16 juli zou Khartsjenko in New York zijn benaderd door twee CIA- agenten, ene meneer Bryant en een jongere man die ,,Bob” werd genoemd. Het tweetal zou de diplomaat eerst een informatieruil hebben voorgesteld. Khartsjenko zou „nuttige” politieke in formatie in handen worden gespeeld, wanneer hij de CIA zou inlichten over de werkelijke bedoelingen van de Russi sche ontspanningspolitiek. Toen Khartsjenko dit afwimpelde, schrijft Literatoernaja, dreigden Bryant en Bob zijn carrière te zullen ruïneren. De CIA-agenten, aldus het blad, dreig den Khartsjenko ook dat de Amerikaan se kranten het „zelfmoord” zouden noe men wanneer hij uit het raam van hun hotel van samenkomst zou „vallen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3