Gifdeeltjes bereikten 100.000 Italianen Wereldraad niet tevreden met antwoord van Amro het weer in europa Chili geeft 250 politieke gevangenen vrij iLUJiBim zó voelt uzkh met LUBRO aircaiMMjrunQ' IdlOglBr Israel overlegt met het Libanese Arabische Leger -De nieuwe Lumoprint LX4 brengt sensationele omwenteling op kopieer-gebied Koffermoord in Breda opgelost OP HALVE PRIJS LE TRICOT Oude iep 6 dingier installatiebouw Straal van 7 km rond fabriek besmet 500 VAN DE 635 POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ Speciaal voor u! kapseist LENINGEN AAN ZUID-AFRIKA VEROORDEELD Britse huurlingen ook in Libanon ■w de moeite Specialist in waard. noten meubelen. FRIKANDEAU 4 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS Profiteer nu!!! MAROKKAAN BEKEND H-sU Praat erover met Lubro Installatie- bouw. Vraag dokumentatie. Barteljorisstraat 27 Haarlem, tel. 320618 Als een luchtreiziger. Los van alles. Fris. Ongebonden. Lubro levert dat gevoel. Voor elke werk-en leefruimte. Klachten over naargeestige, be dompte ruimten zijn niet van de lucht. Leg die niet naast u neer. Prestaties hangen er nauw mee samen. Alle japonnen, deux-pièces, rokken en bonneterie van be kende huizen, zoals: Lucie Linden, Ralph, Kio, Picone, Erika Rössler enz. vindt u bij ons voor de Te zien en te demonstreren bij uw exclusieve Lumoprint LX 4 dealer: beverwijk industrieweg 21 tel.(02510)29120 kantoorcentrum breestraat 52 - beverwijk tel. 02510 -2 77 41 Ui? Voor de ongelooflijk lage prijs van f 7.950,-* kan ook uw bedrijf nü op normaal papier kopiëren. Met de nieuwe Lumoprint LX 4. RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Mc (ADVERTENTlfc) Spaans amnestiedecreet nu officieel afgekondigd (ADVERTENTIE) ge- Kuststaten willen minerale delfstoffen niet delen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i i (ADVERTENTIE) men •excl. B.T.W. Lumoprint „Zuid-Afrika heeft zichzelf geïsoleerd. Wie zegt dat Zuid-Afrika wordt geïso leerd door leningen te weigeren, negeert dat, en negeert ook dat meer dan 80 percent van de bevolking van dat land geïsoleerd is van het besluitvormings proces”, aldus Potter. Ook het argument dat de bank niet „aan poljtiek mag doen” gaat volgens de Wereldraad niet op. Banken beheren ka pitaal en streven uit de aard van het bedrijf naar kapitaalsvermeerdering. Ka- Het gaat om mensen die door krijgs raden zijn veroordeeld wegens inbreu ken op de maatregelen van de staat van beleg, dfe sinds de gewapende omver werping van het gekozen bewind van wijlen president Allende in september 1973 van kracht is. Volgens de regering worden 421 personen om dergelijke re denen vastgehouden. Een woordvoerder van de Amro-bank zei gisteren dat de bank later op de brief van de Wereldraad zal reageren. Het middel, dat uitsluitend natuurlijke bestanddelen heeft, is onschadelijk en kan vermengd met water in het getrof fen gebied verspreid worden, aldus Cuc- chi. Ze hebben monsters van hun pro- dukt naar de autoriteiten in Italië ge stuurd en naar de Zwitserse Icmesafa- briek die verantwoordelijk is voor de gasontsnapping. De lijklucht werd echter zo sterk, dat zaterdag een koffer werd gekocht. In de koffer bleek de naam van de winkel vermeld te staan. Personeel herinnerde zich de- koffer in opvallend pakpapier was verpakt. De betrokken vrijwilligers zouden on geveer 1600 per week verdienen. Zij zouden via Larnaca op Cyprus naar het strijdtoneel komen. Gisteren beval een Britse regerings commissie aan, het werven van huurlin gen voor buitenlandse legers bij de wet te verbieden. Britse burgers die bij een dergelijk leger zouden willen dienen, zouden dit echter moeten kunnen doen, aldus de commissie. De 30-jarige verdachte die heeft be kend zegt dat hij eind februari van dit jaar de onbekende vrouw is tegengeko men in een cafe aan de Boschstraat in Breda en haar later mee naar huis heeft genomen. SANTIAGO (Reuter). Het militaire bewind in Chili heeft gisteren laten weten, dat het bereid is 250 politieke gevangenen te laten vertrekken, mits de betrokkenen een inreisvisum krijgen van de landen die hen willen opnemen. •f LONDEN (AFP). In Libanon strij den ongeveer 20 Britse huurlingen aan de zijde van de conservatieve christelij ke groeperingen, aldus het Britse blad „Daily Express”. Volgens een van dege nen die huurlingen recruteren, sergeant John Best, zouden onlangs twee Britse huurlingen in Libanon zijn gesneuveld. BREDA (ANP). - De Bredase recher che heeft twee Marokkanen aangehou den, die zij ervan verdenkt de daders te zijn van de gruwelijke koffermoord in Breda. De identiteit van het slachtoffer is niet bekend, maar men gaat er van uit dat de vrouw afkomstig is uit Frankrijk of Algerije. De vrouw ver bleef vermoedelijk illegaal in ons land. Een van beide verdachten heeft bekend dat hij de koffer met het stoffelijk overschot zaterdagnacht op een braak liggend terrein heeft geplaatst, waar een wandelend echtpaar de lugubere vondst zondagochtend deed. MADRID (AFPjUPI). Het amnestiedecreet dat eind vorige week in Spanje werd aangekondigd, is vandaag in de staatscourant gepubliceerd. Volgens regerings kringen in Madrid zullen circa 500 van de naar schatting 635 politieke gevangenen van het besluit kunnen profiteren. Mexico spreekt namens een groep lan den die vorige week een gecoördineerd standpunt hebben geformuleerd tijdens informeel overleg in New York. Leden van die groep zijn Australië, Nieuw- Zeeland, Canada, India, Pakistan, Noor wegen alsmede tal van Latijns-Ameri kaanse, Afrikaanse en Aziatische landen. De „super-kuststaten” de Verenigde Staten, de Sovjetunie, China en Groot- Brtttannië maken er echter geen deel van uit. «ixv SEVESO. De deeltjes van de gif wolk die op 10 juli is ontsnapt uit een fabriek van chemische produkten in de buurt van Seveso in de Italiaanse pro vincie Lombardije, hebben zich neerge zet in een gebied met een straal van zeven kilometer rondom het bedrijf, waardoor gemeenten met samen honderd duizend mensen werden getroffen. Ambassadeur Castaneda van Mexico zei als woordvoerder van de kuststaten dat deze de zogeheten „geografisch mis deelde” naties wel willen toelaten tot de voorgestelde economische zone van 200 mijl, echter alleen waar het de visvangst betreft. TEL AVIV (API). Israëlische rege ringskringen hebben vandaag meege deeld, dat Israëlische militairen geheim overleg hebben gevoerd met Libanese troepen om guerrilla-activiteit vanuit Zuid-Libanon te voorkomen. Deze besprekingen, onder auspiciën van de Verenigde Naties, vonden plaats op verzoek van het Libanese Arabische leger van luitenant Achmed Chatib, een dissidente strijdgroep die het merendeel van Zuid-Libanon controleert. Volgens berichten van de Israëlische radio en televisie zouden de Libanese onderhan delaars Israel verzekerd hebben, dat zij niet zullen toestaan, dat Palestijnse gu errillastrijders weer vanuit Zuid-Liba non acties tegen Israel gaan onderne men. De Israëlische pers maakte in grote opmaak melding van het overleg. Tot nu toe zijn er drie ontmoetingen geweest op de controlepost van de VN in het grens gebied van Rosj Hanikra. NEW YORK (UPI). Namens 62 kuststaten heeft Mexico gisteren, op de vijfde zitting van de derde zeerechtcon- ferentie, meegedeeld dat er geen sprake van kan zijn dat deze groep zijn onme telijke rijkdom aan onderzeese olie en minerale delfstoffen gaat delen met door land omsloten staten. Deze keiharde stellingname heeft de hoop verder doen afnemen dt men er in VN-verband in zal slagen overeenstemming te bereiken over een internationale conventie voor het zeerecht. DEN HAAG (ANP) Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft in een uitvoerige brief aan de Amro- bank uiteengezet waarom de We reldraad blijft bij zijn standpunt dat banken geen leningen zouden moeten verschaffen aan Zuid- Afrika. De raad van bestuur van Amro had in een brief aan de Wereldraad die boycot-oproep af gewezen, met onder meer als argu ment dat de bank niet voor poli tieke doeleinden mag worden ge bruikt. Ook meent de Amro dat be strijding van de apartheid niet wordt gediend door economisch en geestelijk isolement van Zuid- Afrika en dat er tal van andere landen zijn met regimes die verwerpelijk kan vinden. KENNEMERLAAN 3« gspssR-- daar was vanochtend geen sprake van”, aldus een woordvoerder. Weersvooruitzichten komende dagen: Het hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden verplaatst zich de ko mende dagen naar het Europese vaste land. Dit betekent voor een aantal va kantielanden een verdere weersverbete- ring. Iberisch schiereiland, Frankrijk en Italië: Warm zomerweer met maximum temperaturen van 28 tot 35 graden. Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië en Grie.kenland: Overwegend droog en zonnig weer met maximumtemperatuur 25-30 graden. Engeland, Noord-Duits- land, Beneluxlanden, Zuid-Denemarken: Droog en vrij zonnig weer, maximum temperatuur 22 tot 28 graden. Schotland, Noorwegen, Zweden en Finland: Wissel vallig met maximumtemperatuur van 18 tot 25 graden. de belasting van regen kan zo’n boom dan in eens omvallen.Maar Volgens Castaneda wordt de voorge stelde economische 200-mijlszone, omdat die noch tot de „territoriale wateren”, noch tot de ,,open zee” zal horen, iets nieuws in het zeerecht, waardoor specia le regels moeten worden opgesteld voor de scheepvaart en de visserij. Maar over de exploitatie van onder zeese olie, aardgas en andere rijkdom men (die volgens sommige ramingen een waarde van 30 miljoen dollar vertegen woordigen) is volgens Castaneda „niet te praten”. Namens 52 landomsloten of anderszins geografisch gedwarsboomde naties ant woordde de Nepalees Upadhyay, dat de door hem vertegenwoordigde groep zich mogelijk niet zal aansluiten bij de nage streefde conventie wanneer de minerale rijkdommen binnen de 200-mijlszones geheel voor haar blijven geblokkeerd. Castaneda zei er zich heel goed reken schap van te geven dat twistpunt de conferentie kan maken en breken, maar hij merkte op dat de huidige internatio nale wetgeving de offshore-delfstoffen erkent als het eigendom van de kuststa ten. Bij het buurtonderzoek werd speciaal gelet op dit pakpapier. Alle huisvuil uit de omgeving werd per adres verzameld. De politie doorzocht in totaal acht ton vuil. In éen van de containers werd een stuk van het pakpapier gevonden met twee paar kleine damesschoenen. In de vuilnisbak van de Marokkaan werd de rest van het pakpapier aangetroffen. In de kelder werden plukken haar van de vrouw alsmede enkele botjes gevonden. getroffen plaatsen. „Maar tenminste de kinderen onder de vijftien jaar en vrou wen die nog geen drie maanden in verwachting zijn, moeten de dag door brengen buiten de getroffen zone”, voeg de hij eraan toe. De zwangere vrouwen moeten zich voorts onderwerpen aan medische con trole in de consultatiebureaus die in het gebied zijn geopend. Een groep Franse onderzoekers zegt een middel te hebben ontwikkeld voor de bestrijding van de gifwolk. Een van hen, Paul Cucchi, vertelde gisteren in Lyon dat het middel bestaat uit natuur lijke oliën die het gif kunnen neutralise ren, vervolgens afbreken en er ook voor zorgen dat weer plantengroei mogelijk wordt. Het lichaam is toen in de kelder onder de woning van de 30-jarige ver dachte gelegd. De deur werd met stop verf luchtdicht afgesloten. Potter antwoordt daarop dat de We reldraad, anders dan de Amro-bank, de „specifieke aspecten van het geval-Zuid- Afrika niet buiten beschouwing kan la ten.” Zuid-Afrika heeft zichzelf tot spe ciaal geval gemaakt. „Wat Zuid-Afrika van elk ander land doet verschillen is dat zijn grondwet elke mogelijkheid uitsluit een samenleving te doen ont staan, waarin mensen worden beoor deeld naar hun menselijke waarden, en niet op grond van hun huidskleur. Een beleid dat mensen indeelt op basis van huidskleur is fundamenteel antichriste lijk”, aldus Potter. Dit is gisteren bekendgemaakt door alle burgemeesters van de getroffen ge meenten en de plaatselijke gezondheids- autoriteiten. „Dit wil niet zeggen dat de hele bevol king geëvacueerd moet worden”, zei de burgemeester van Desio, een van de Daar zou men bezoek hebben gekre gen van een 42-jarige Marokkaan. Deze zou voor de vrouw grote belangstelling hebben gekoesterd. Er ontstond een vechtpartij waarbij de vrouw met een mes in de hals werd gestoken. Zij bloed de ter plaatse dood. ENNEMERLAAN 3E UMUIOEH Cl Het geldt voor mensen die, al dan niet bij verstek, zijn veroordeeld vroor feiten van politieke aard. Onder hen vallen ook dienstweigeraars en deserteurs. Bui ten de amnestie vallen degenen die zijn veroordeeld omdat zij „het leven van anderen in gevaar hebben gebracht of daaraan schade hebben toegebracht”. Militairen die schuldig zijn bevonden aan rebellie of opruiing, zullen wel van de maatregel profiteren. Volgens het stuk dat zeven pagina’s beslaat, is de amnestie bedoeld om de verzoening tus sen de Spanjaarden die door de burger oorlog van 1936 tot 1939 waren ver deeld, te „voltooien” en Spanje verder te brengen op de weg naar „een volledig normaal democratisch bestel”. Krachtens de amnestie zullen tevens ontslagen uit de rijksdienst die om poli tieke redenen zijn gegeven, ongedaan worden gemaakt. Zo krijgt de socialisti sche leider Enrique Tierno Galvan zijn post van hoogleraar terug, die hij in 1965 had verloren. Voorts zullen naar men verwacht in ballingschap levende politici, zoals de secretaris-generaal van de communistische partij, Santiago Ca rillo, toestemming krijgen om naar hun land terug te keren. In de Carabanchel-gevangenis in Ma drid zijn sinds maandag ongeveer dertig politieke gevangenen in hongerstaking om een amnestie zonder uitzonderingen af te dwingen. Zij zijn van plan deze actie voor onbepaalde tijd voort te zet ten. Het Spaanse persbureau Cifra heeft gemeld van een advocaat die dinsdag de gevangenis heeft bezocht te hebben ver nomen dat ongeveer 150 „gewone” mis dadigers in strafcellen waren gezet om- pitaal is macht, en machtsuitoefening dient altijd politieke doeleinden. Het be sluit een lening al dan niet toe te kennen is een politiek besluit. Waar buitenlands geld in Zuid-Afrika ertoe bijdraagt het beleid van de gescheiden ontwikkeling” verder uit te breiden vindt de Wereldraad dat de bank in dit geval haar macht gebruikt voor een immoreel politiek doel. De Zuidafrikaanse regering zegt zelf dat buitenlandse investeringen blijk ge ven van het „vertrouwen in de economi sche stabiliteit en groei van Zuid-Afrika. Dat het Zuid-Afrika economisch goed gaat is naar het inzicht van de Zuidafri kaanse regering te danken aan de „ge zonde binnenlandse politiek”. Daarom zou het terugtrekken van leningen mo gelijk tot veranderde inzichten in Preto ria leiden. De Zuidafrikaanse regering heeft gezegd dat ze, ondanks de verbale kritiek in de Verenigde Naties, haar beleid kan voortzetten zolang er finan ciële steun beschikbaar blijft. „De laat ste 20 jaar zijn we getuige geweest van de steeds erger wordende wreedheden van de apartheid, en van een geweldige groei van de buitenlandse investeringen. Investeringen verminderen dus de apart heid niet, maar in de praktijk is nooit gétoetst of desinvestering misschien wel het einde van de apartheid kan bespoe digen”, aldus Potter. De Wereldraad vraagt zich af of ban ken als Amro alleen verantwoording schuldig zijn aan hun aandeelhouders en rekeninghouders of dat ze ook een maatschappelij ke verantwoorden j kheid hebben. Potter verwijt Amro dat de bank haar eigen verantwoordelijkheid voor haar handelen ontkent, en zich verschuilt achter de wetgever, en achter haar cliënten. Hij meent dat de Amro-bank zelf belang heeft bij handhaving van de I status quo in Zuid-Afrika. Kapitaalsin vesteringen in Zuid-Afrika behoren tot de meest winstgevende investeringen ter wereld. Die winsten worden gemaakt dankzij de apartheid, zodat het verdwij nen van de huidige Zuidafrikaanse rege ring, en verzachting van de apartheid ook de belangen van de Amro-bank zou schaden, zo meent Potter. Door deze Verwevenheid van belangen heeft Amro in feite geen andere keus dan de wetten en praktijken van de apartheid te accep teren. aldus de brief. dat zij de hongerstakers hadden steund. 4 Hij noemde de toestand in Caraban- chel waar ongeveer 1500 personen ge vangen worden gehouden, „spannend”. Er hadden zich in de gevangenis de laatste dagen enige pogingen tot zelf moord voorgedaan, aldus deze zegsman. Op de hoek van het Singel en de Raadhuis-' straat in Amsterdam kapseisde vanochtend plotseling een oude iep. De potige boom viel dwars over de gracht èn, tot schrik van de toeschouwers, schijn baar bovenop een toe vallig passerende rond vaartboot. Achteraf bleek de boot niet te zijn geraakt. Blijft de vraag hoe het mogelijk is dat een stevige boom, die al die jaren over eind heeft gestaan, plot seling en zonder een zuchtje wind kan be zwijken. Bij de gemeen telijke afdeling Beplan tingen zei men vanoch tend voor een raadsel te staan. „Het komt wel voor dat heel oude bo men struikrot gaan ver tonen. Dat is een ziekte waarbij de wortels on derhevig zijn aan ver rotting. Bij het minste zuchtje wind of onder

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4