Paard- en Uitbreiding ODIN-gym naar nieuwe wijken Ballonoptocht en Aeroclub in Wijk aan Zee Mime-theater op Heemskerks plein Snuffelpaal k I LUCHTVERVUILING ’S WINTERS ERGER ponyfestijn bij buurthuis Wijk aan Duin F SS» feu 'u il Bi R. VAN DER PLOEG VAN TAXI 3000: IN KADER VAN TOER-1N Meetresultaten dienst milieuhygiëne vierde kwartaal Programma vakantiefeesten Overlijdensberichten Ruit Stationsgebouw vernield ff SU I sir I Wl fw WOENSDAG 4 AUGUSTUS 19 7 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van een onzer verslaggevers) 1 4 wf/fmmmwnmmmnnmwfnmww/unmmHmmfWfwmwfmm/mfmfmmmmmmmfUMUum (Van een onzer verslaggevers) 't '2— f Wij zijn van 10 t/m 17 augustus wegens vakantie GESLOTEN Herenhaarverzorging Adrie v. Nieuwkoop, Groeneweg 28, IJmuiden I BEVERWIJK. - Taxi Drieduizend b.v. is niet van plan gehoor te geven aan de maatregel die minister Wes terterp heeft genomen ter beveili ging van taxi’s. De minister wil de taxi’s in ons land laten voorzien van een mobilofoon, alarminstallatie met licht- en geluidssignalen en een inwerpsafe (geldkist). Na over leg met het personeel zal Taxi Drie duizend bij de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk onthef fing aanvragen van de verplichting deze drie beveiligingspanten in de taxi’s aan te brengen. HAARLEM. De in de afgelo pen winter gemeten luchtveront reiniging in Noord-Holland is erger, dan in de kwartalen er voor. Dit blijkt uit het rapport over de lucht verontreiniging van het vierde kwartaal van 1975. De hoeveel heden zwaveldioxide en standaard- rook waren in het vierde kwartaal in het algemeen hoger, dan in beide voorafgaande kwartalen (circa 1,5 tot 2 maal zo hoog). Hetzelfde geldt voor de gemeten hoeveelheden stik- stofmonoxide en stikstofdioxide. De hoeveelheden stof in de lucht waren eveneens hoger dan in het tweede en derde kwartaal van 1975. In de vorige jaren waren de meetuitkom- sten van het vierde kwartaal ook hoger dan in het tweede en derde kwartaal. fWfmmwwmwwwvmmmmuHfWf/mfmmmffmmwmmm/mmmmmm/mm/m/mmmfmn W a - li - beveiliging taxi’s lijkt nergens op verder van de industrie waren afgelegen. i (ADVERTENTIE) t*; WIJK AAN ZEE. De evenementen commissie van de VVV in Wijk aan Zee herinnert nog even aan de ballonnenop tocht. die vanavond woensdag 4 au gustus in het centrum van de bad plaats wordt gehouden. Muzikale mede werking verleentArion. Directeur R. van der Ploeg van Taxi Drieduizend. Het rooster luidt als volgt. Dinsdags in de zaal aan de Saarstraat: van 4 tot 5 uur kleuters; van 5 tot 6 uur meisjes 6, 7 en 8 jaar; van 6 tot 7 uur meisjes 9 tot en met 12 jaar. Dinsdag in de zaal aan de Duitslandlaan: van 7 tot 8 uur meisjes 12 tot en met 15 jaar; van 8 tot 9 uur dames, vanaf 16 jaar (turnen om fit te blijven). Op de betreffende uren kan men eerst eens vrijblijvend komen kijken of mee doen. Alle turnleidsters van ODIN zijn in het bezit van het officiële diploma. Voor dit verschijnsel voert het rapport als belangrijkste oorzaken aan: het feit dat in de herfst en wintermaanden meer wordt gestookt, met als gevolg een toe genomen uitworp van afvalgassen. Daar deze uitworp afkomstig is van vaak lage bronnen als schoorstenen van woonhui zen, flatgebouwen en kantoren heeft de ze een betrekkelijk grote invloed op de hoeveelheid kwalijke stoffen in de bui tenlucht op „leefniveau” (de lucht die we inademen). In de tweede plaats vindt in de winter vaker een opeenhoping plaats van ver ontreinigende stoffen in de lucht. De weerinvloeden die daar de oorzaak van zijn komen in de winter vaker voor. gehoor gegeven aan de wensen van de chauffeurs en de taxibedrijven. Directeur Van der Ploeg: „Tevreden over de drie maatregelen van de minis ter zijn we niet. Het blijven bescher mingsfactoren, die nauwelijks van in vloed zijn op de verbetering van de gedragscode van passagiers. Als door een chauffeur alarm wordt gegeven is het al te laat om die man te beschermen. Een chauffeur eist niet dat hij volledig risi coloos kan rijden. Hij weet gewoon, dat hij een risico loopt, maar wil dat risico wel zo lang mogelijk uitsluiten”, aldus de heer Van der Ploeg. Aan de Meerstraat te Beverwijk staat ’t hoofdkantoor van Taxi Drieduizend bv minuut en van uur tot uur in de gaten worden gehouden,. (Van een onzer verslaggeefsters) tV V i- (Van eeno nzer verslaggeefsters) Taxidrieduizend b.v. heeft in de IJ- mond veertig taxi’s rijden, die zich voor namelijk bezighouden met het vervoer van klanten uit de industriële en ge meentelijke sector. Voorts neemt het taxibedrijf nu al vijf jaar het ambulan ce- en ongevallenvervoer voor zijn reke ning. Directeur R. van der Ploeg van Taxidrieduizend vertelde dinsdagmorgen, dat de maatregel van de minister „nau welijks ons bedrijf raakt”. De metingen zijn uitgevoerd door de dienst voor de milieuhygiëne van de provinciale waterstaat van Noord-Hol- land of in opdracht van de provincie en onder supervisie van genoemde dienst door derden. In het rapport wordt ook verslag gedaan van de metingen van de centrale coördinatiecommissie (CCC) van het interregionale meetnet Noordzeeka- naalgebied en het Rijk. BEVERWIJK-HEEMSKERK. Het programma voor de vakantie feesten op donderdag 5 augustus luidt als volgt. Buurthuis „Wijk aan Duin”, Wilgenhoflaanvan 10 tot 12 uur zeepkistenrace voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Bouwstad aan de Huider- laan. Buurthuis „De Schans”, Schans: van 10 tot 12 uur vertoning kleuren film „Bremer stadsmuzikant” voor kinderen van 4 tot 7 jaar; van 14 tot 16 uur: vertoning kleurenfilm „Wraak yan Robin Hood” voor kinde ren van 8 tot 13 jaar. Buurthuizen De Zandkraai, De Werf en Zevensprong- Schuilhoek in Heemskerk: voortzet ting spellen en spelen en creativiteit- s-activiteiten in groepen. Bouwstad blijkt ook een succes te zijn. Vooral op de eerste dag van de vakantiefeesten bij „Wijk aan Duin”, toen het zeer buiig was, werkten de jongens zich „een natte rug” om een dak boven hun hoofd te bouwen. Om het op die koude dag wat behaaglijk te maken werden van huis stukken vloerbedekking en dergelijke meegesleept voor de „aan kleding”. Vrijdagavond 6 augustus verzorgt de Aeroclub Heemskerk demonstraties op de dorpsweide met modelvliegtuigen. Deze demonstraties beginnen om zeven uur. Voor de balonnenoptocht zijn woensdagavond van half zeven af bal lonnen verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor. De optocht begint óm acht uur. Veel taxichauffeurs drongen na reeksen overvallen en berovingen bij de minister op aan maatregelen te nemen om taxichauffeurs beter te beschermen. In de taxiwereld werd middels een lan delijke commissie al driftig bestudeerd welke beschermende maatregelen geno men moesten worden. De taxichauffeurs wilden een verplichte psychologische test voor chauffeurs, een wetenschappe- lijk onderzoek naar de agressie van passagiers, rechtstreekse mobilofoonlij- nen met de politiebureau’s, verplichte prijsopgave van de chauffeurs voor het begin van de taxirit, het recht om een deel van de ritprijs vooral van de passa gier te vorderen en een gedragscode. Minister Westerterp heeft nauwelijks Overleden: Theodora Maria van den' Kommer-Schoo, 70 jaar. Condoleren woensdagavond van 19 tot 19.30 uur in, het uitvaartcentrum. Vrijdag 10.30 uur/' H. Mis in Agatha-kerk en 11.30 uur begrafenis op Duinrust. BEVERWIJK. Vannacht om twee uur constateerde de politie,dat een ruit; van drie bij drie meter van het Stations- gebouw was vernield. Waarschijnlijk is er een auto tegen aan gereden. De - politie heeft de zaak nog in onderzoek. Ook het regenwater werd in het win- terkwartaal weer onderzocht. Aan de hoeveelheid vuil in het regenwater is eveneens de luchtverontrëiniging af te meten. De gemeten zuurconcentraties waren vergeleken met het vorige kwar taal hoger. De hoeveelheden sulfaat in het regenwater liepen uiteen van 5,8 tot 11,5 milligram per liter. De van nature in regenwater voorkomende hoeveelheid is volgens het rapport 1 tot 2 milligram per liter. De hoeveelheden nitraat varie erden van 2,1 tot 5,4 milligram per liter regenwater. De natuurlijke hoeveelheid ligt tussen de 0,1 en Ö,5 milligram per liter. HEEMSKERK. In het kader van de Toer-in komt de Mime Troupe of Ame rica zaterdag 7 augustus naar het Bur gemeester Nielenplein in Heemskerk. Deze Amerikaanse mime-formatie presenteert een show van kleine sket ches. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de secretaresse: me vrouw W. van Vliet, Rousselstraat 16, De gym-uren in De Die zijn goed bezet en ook de nieuwe afdeling tram- polinesprongen ontwikkelt zich voor spoedig. De gymafdeling kan niettemin nu ook starten in de wijken Zuidbroek en Oosterwijk, waar ODIN les gaat ge ven aan kleuters, meisjes en dames. Hij wist, dat de drie beveiligingsmaat regelen van de minister op komst waren en heeft de zaken dan ook met z’n taxichauffeurs besproken. De chauffeurs, die in Beverwijk en Heemskerk dienst doen verklaarden, dat ze de noodzaak van de .geldkist en de alarminstallatie met licht- en geluidsignalen niet zagen zitten. „Eerlijkheidshalve moet ik er wel aan toevoegen, dat ons bedrijf weinig zoge noemde straattaxi’s heeft rijden. De jon gens van de taxi’s in de grote steden zijn er natuurlijk het meest bij betrok ken. Die willen de beschermende maat regelen, zoals een deel van de ritprijs vorderen en dat wetenschappelijk onder zoek naar de agressie in het taxibedrijf. Een „snuffelpaal”, waartriee de hoe- veelheid zwaveldioxyde in de lucht wordt gemeten. De buitenlucht wordt aangezogen door de zwarte danzuig- kap boven op de paal en in een glazen vat met vloeistof geleid. Dit vat bevindt zich in het kastje naast de paal. De in de lucht aanwezige zwaveldioxyde verstoort het in de vloeistof aanwezige chemische even wicht. Door middel win êtëkitrische stoom wordt het verstoorde even wicht weer hersteld. De sterkte: van de elektrische stroom is een maat' voor het zwaveldioxyde gehalte in de lucht. De elektrische stroom wordt omgevormd tot een signaal, dat via een telefoonlijn wordt doorgestuurd naar het gebouw van de provinciale waterstaat van Noord-Holland, waar alle gegevens worden verzameld. Vandaar worden de gegevens weer doorgeseind naar Bilthoven, naar een van de gebouwen van het rijksinsti- tuut voor de volksgezondheid,, de. ei genaar van het zwaveldiöxyde.-mèét- net. Zo kan de hoeveelheid zwaveldi- oxyde in de lucht van minuut tot Jt Het rapport meldt verder, dat de hoe veelheden stof in de buurt van het industriegebied in de IJmond in het algemeen hoog waren. De hoeveelheden stof waren laag op de meetpunten, die trum wijk aan uum zijn amsaag ae vakantiefeesten voortgezet met voor de kinderen ritjes op ponypaardjes en op een grote huifkar, met dat mooie weer zonder huif. Ook was er nog een klein ponywagentje voor de kleintjes. Van tien tot vier uur stonden de kinderen in de rij te wachten voor een ritje, want voor de kleineren schijnt het werkelijk feest te zijn om je op de rug van een paard of pony door de buurt te laten 'deinen. Voor fotograferende vaders en moeders leverde het kostelijke plaatjes op. De straten bij het buurtcentrum waren voor dit festijn gedeeltelijk afge sloten voor het verkeer. De techniek van deze mime-groupe wijkt wat af van de conventionele in Europa. De leden van de troupe hebben een tijdlang met elkaar gezocht naar nieuwe vormen in hun kunst. Het resul taat is een snelle show die de aandacht van' de toeschouwers geboeid houdt. De voorstelling op het Burgemeester Nielenplein begint zaterdag om twee uur. HEEMSKERK. De Heemskerkse sportvereniging ODIN, afdelingen gym nastiek en trampolinespringen, begint het seizoen met een .fikse uitbreiding van de activiteiten. Op eenendertig plaatsen in de provin cie werd zwaveldioxide gemeten, op twee punten stikstofmonoxide en stik stofdioxide en ozon, op vijf plaatsen stikstofdioxide e n ozon, op tien meet punten standaardrook. De hoeveelheden stof in de lucht werden op negen punten gemeten met „High Volume Samplers” (apparaten die op grote hoeveelheden stof reageren) en met Luikse Bollen op zeventien meetpunten. Op tweeëntwinig plaatsen werd de verontreiniging van het regenwater gemeten. Hoe je het ook bekijkt: de veiligheid in het taxibedrijf staat of valt met de mentaliteit van de passagier. En omdat ik best begrijp, dat die mehtalileit niet gemakkelijk is om te buigen, moeten er dringend beschermende mamregeien ko men. De taxichauffeurs’ zijn fiu slecht beschermd”, meent de heer, Van der Ploeg. Taxidrieduizend .kwam ,vorig?jaar met een nieuwtje op', de fa^imafkt. «Via een Zweeds bedrijf was .men -aan £ën hard plastic veiligheidsscherrn voor de chauf feur gekomen. Proeven wezen uit,, dat de' chauffeurs zich belemmerd voelden in hun vrijheid en dat de plastic-kap over de bestuurderszitplaats in detaxrLdfe agressie van passagiers, -opriep. „Er wa-' ren passagiers, die tijdens een rit in de! taxi een enorme dreun op de kap gaven en de chauffeur hierdoor de stuipen op- het lijf joegen. Nee. die kap hebben we gauw weggedaan. Trouwens, niemand.' van de chauffeurs wilde dat ding graag in zijn auto hebben”. i Directeur Van der Ploeg vindt, dat de.; drie maatregelen van minister Wester terp de veiligheidsproblemen in het taxi bedrijf niet oplost. „De chauffeurs in de grote steden willen verder gaan. Ik sta. daar volledig achter. Een wat ons, be«_ drijf betreft: de aanvraag om ontheffing” van de drie aangekondigde maatregelen zal wel snel de deur uitgaan”. BEVERWIJK. Bij het buurtcen- i Ö.-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7