Alkmaardermeer Soweto weer rustig 18 Miljoenenplan voor recreatie KLM personeel wil - als vliegers gelijk krijgen - ook meer geld J vaRIJPMA b ■<wwl ISWZIfP Westerterps beleid op rand onzorgvuldigheid DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 Beter dansen leren bij een N.B.D. Danscentrum. dan zit je goed!! 1 IVOLPEN-PASSERS 54-STE WAPENSTILSTAND VOORALSNOG GOED NAGELEEFD Sibeko vraagt om bijeenkomst Veiligheidsraad Voortgang m V) Zonnige perioden Aantal pagina’s vandaag: hazenberg AGENDA pagina Het woord is aan... Voortplantingsverbod van 6 maanden voor licht besmetten Seveso nje L’ Ontploffing in Joegosla vische mijn: 17 doden vnMummumm/mrmmmmm. VAN DER DOEF HEKELT PLANNEN STREEKVERVOER 4.70 2.40 1.35 2 4 Strandve’-wachting Griek Griffioen 6 Hoppen .30 10, 14 9 11 13 13 15 1T Houtplein 16A, Haarlem tel. 312697 Jansweg 31 Haarlem, tel. 320025 Zijlweg 49 Haarlem, tel. 326906 Zijlstraat 24 Haarlem, tel. 310372 Roomboterspecialist KLOOSTER OVENVERSE KWALITEIT is onze reklame Amandelcarrés Grote bitterkoeken Kokoskransen WEEKENDREKLAME Kunst Radio en tv Strips Sport Beurs Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, „Evergreen” Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Inschrijving vanaf dinsdag 10 aug. a.s. mmmmrmmmmmmmmmn Handtekening IJmuider Courant Cor de Jonge: p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),'p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct* Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling-f 13 Strijd in Beiroet luwt na afkondiging bestand (Zie pagina 6) I vorige week (ADVERTENTIES) (Zie pagina 6) (Van onze parlementsredactie) I (ADVERTENTIE) Droog weer met zonnige perio- Luidsprekers 805 3 Gedempte Oude Gracht 97 -103 105 tel 32 46 50 Als in beschaafde landen eens beschaafde mensen woonden! Van 6 aug tot 5 sept. VERBOUWING*- OPRUIMING) tot 50% KORTING op alle artikelen. W. Voet Zn. juweliers, Anegang 13-15, Haarlem. Tel. (02550)16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Bakkerij LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJmuiden Tel. 15189 (Van een onzer verslaggevers) Speciaal aanbevolen: Slagroom bananensoezen Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, ONS BEKENDE HAZELNOOT- TAARTJE van 4,95 voor Voor uw weekend: GEVULDE KOEKEN gevuld met 100% amandelspijs 6 stuks 4.10 Grote SPRITSEN 250 gram Heerlijke roomboterCAKE per 100 gram genwoordigers zou vandaag bijeenkomen in de Libanese badplaats Sofar om de naleving van het bestand te bespreken. Deze bijeenkomst vindt plaats onder auspiciën van de Arabische Liga, tig tot uitvoering brengt, terwijl de Ka mer met reces is, heeft bij Van der Doef grote wrevel veroorzaakt. „Ik zal de fractie voorstellen Westerterp op de eer ste dag dat hij beschikbaar is voor mondeling overleg, naar de vaste com missie te halen en dat gesprek te laten volgen door een interpellatie in de Ka- Verwachting van het KNMI tot vrijdagavond: De Moslem-vluchtelingen wandelen met hun schaarse bezittingen van de christe lijke sector naar de moslemsector in de Libanese hoofdstad Beiroet De politie heeft bericht dat op enkele plaatsen in Soweto brand is gesticht in scholen en overheidsgebouwen. In de loop van vandaag zou de situatie weer SCHIPHOL. - Wanneer de KLM-di- rectie tegemoet komt aan de geëiste prijscompensatie van de vliegers zal het overige luchthavenpersoneel terugkomen op de consessies die vorig jaar in het kader van algemene bezuinigingen bij de salarisonderhandelingen zijn gedaan. Met dat dreigement leggen de collega’s van de ruim 700 KLM-vliegers een bom onder de loononderhandelingen die nu al drie jaar voortslepen. In de krant van gisteren werd een dreigement van de vliegers gepubliceerd, die na een verga dering lieten weten „een harde confron tatie met de directie niet te schuwen”. De andere personeelsgroepen hebben inmiddels laten weten desnoods de rech ter in te zullen schakelen als de vliegers niet meedoen aan de bezuinigingen. mer. We zullen moties indienen om Westerterp bij te sturen”, aldus Van der Doef. den. Zwakke tot matige weste lijke wind. Minimumtemperatu ren omstreeks 13 graden. Maxima van 19 graden aan zee tot 24 gra den in het zuidoosten van het land. De vertegenwoordiger van het natio nalistisch „Pan-Afrikaanse Congres” in New York, David Sibeko, heeft gisteren meegedeeld, dat hij de groep Afrikaanse landen in de Ver. Naties zal vragen om een bijeenkomst Van de Veiligheidsraad te verzoeken ter bespreking van de jongste incidenten in Soweto. Bij vorige inciden ten heeft de 15 leden tellende Veilig heidsraad Zuid-Afrika veroordeeld. Vrij dag jl. sprak de raad opnieuw zijn afkeuring uit over dat land, naar aanlei ding van berichten over een Zuidafri- kaanse aanval op Zambiaans gebied. In een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim die op het ogenblik met vakantie in Europa verblijft, verzocht Sibeko gisteren om op te treden, nu Zuid-Afrika „opnieuw resoluties van de Veiligheidsraad op grove wijze schendt”. Een zwarte fotojournalist. Duma Ndlovu, is gisteren aangehouden, toen hij voor het Afrikaanse blad „World” de manifestaties in Soweto versloeg. Vol gens een woordvoerder van de Zuidafri- kaanse politie is hij aangehouden krach tens de wet inzake het terrorisme. Wat Ndlovu precies ten laste wordt gelegd, werd niet meegedeeld. Verscheidene fotografen die bij de in cidenten tegenwoordig waren, moesten hun fototoestellen en films aan de poli tie afstaan. Een Britse journalist die werkt voor een Londens blad, kreeg een „berisping” omdat hij zich dichtbij de plaats van de manifestaties ophield. (Zie pagina 2) SEVESO (Reuter). Een 4.000 men sen die mogelijk besmet zijn door een giftig gas dat onlangs uit een chemische fabriek in het Noorditaliaanse Seveso ontsnapte, hebben de raad gekregen zich zeker zes maanden niet voort te planten, niet harder te rijden dan 30 km. per uur en hun handen zo vaak mogelijk te wassen. Deze adviezen zijn afkomstig van een medisch comité dat is gevormd om de zaak te onderzoeken. Het gaat om het zeer giftige dioxine dat op 10 juli bij ongeluk vrijkwam. Men vreest dat deze chemische verbinding -afwijkingen kan veroorzaken bij nog ongeboren kinderen. Het beperken van de snelheid in het plaatselijke verkeer tot 30 km heeft ten doel te voorkomen, dat het gif met opwervelend stof terecht komt buiten de nu getroffen streek. De 4.000 mensen wonen in een gebied dat in lichte mate door het gif is besmet. Zij behoeven niet weg te trek ken. Uit de directe omgeving van de fabriek zijn ruim 750 mensen geëvacu eerd. In daaraangrenzende gebieden is de bevolking aangeraden, ten minste kinde ren en zwangere vrouwen overdag bui ten het gebied te houden. Volgens het genoemde medische comi té kan besmetting gebeuren door het eten van door het gif getroffen voe dingsmiddelen of door het aanraken van besmette voorwerpen. (Zie ook pagina 3) BEIROET (UPI, AFP, Reuter, DPA) Het 54ste bestand in de Libanese burgeroorlog, dat vanochtend om 6 uur is ingegaan, zorgde vandaag in Bei roet voor een sinds tijden ongekende rust. Waarnemers hechtten daar ech ter vooralsnog niet al te veel waarde aan. De nu 16 maanden durende bur geroorlog is gekenmerkt door vele wapenstilstanden, die in vrijwel alle gevallen nog geen uur standhielden. Men zal daarom eerst nog een paar dagen moeten wachten, voordat over de doelmatigheid van het bestand iets kan worden gezegd. Het feit, dat het bestand door alle strijdende par tijen was ondertekend, gaf echter aanleiding tot enig optimisme. Gisteren maakte de commandant van de nu 2300 leden tellende Arabische vredesmacht generaal-majoor Hassan Ghoneim, het bestand bekend. De be kendmaking viel samen met berichten uit Damascus, dat overleg tussen Syrië en de Palestijnen had geleid tot een akkoord over de oprichting van een gemeenschappelijk Syrisch-Paiestyns-Li- banees comité voor het toezicht op het bestand, waartoe Syrië en de Palestijnen ijdens de ondertekening van een verzoeningsdocument opriepen. Een bestandscommissie bestaande uit Syrische, Libanese en Palestijnse verte- Wat Van der Doef dwars zit, is dat de bewindsman „de Kamer volstrekt gepas seerd heeft en onvoldoende op de hoogte heeft gebracht van zijn feitelijke plan nen” toen bij de behandeling van het meer j arenplan-personenvervoer notabe- ne de hele vervoersfilosofie in discussie was. „Westerterp heeft van ons geen enkele uitspraak dat handhaving van het streekvervoer in de congestiegebieden ten koste zou mogen gaan van dat in de minder dicht bevolkte delen van het land. De minister voert daaarmee een beleid dat balanceert op het randje van onzorgvuldigheid”. Zeer kwalijk neemt Van der Doef het de bewindsman ook dat de beslissing welke lijnen wel en niet zullen worden opgeheven, nu in feite bij de busbedrij ven is komen te liggen. Zij immers moeten opgeven op welke lijnen minder Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. De amnestie voor politieke gevangenen in Spanje is een zeker teken van de goede wil der Spaanse regering, evenzeer als het gevangen zetten van mensen om hun politieke overtuiging een zeker te ken van kwade wil is. De invloed van de Spaanse koning op de gang van zaken in Spanje is onmis kenbaar. Men zou tot de conclusie kun nen komen dat Franco indertijd een volgens zijn eigen opvattirigen verkeerde keus heeft gedaan, omdat hij ten on rechte van Juan Carlos verwachtte dat deze zijn sterk autoritair regime onver minderd zou voortzetten en in samen werking met de strijdkrachten en het zwaarbezette politieapparaat de politieke wilsvorming van het Spaanse volk in toom zou houden. Misschien ook heeft hij Spanje een nieuw staatssymbool zon der werkelijke politieke macht willen geven, een koning die door h et Fran- quistische blok van ultra-rechtse en be houdende politieke machtsf iguren zou worden ingekapseld. Dat laatste is duidelijk een misreke ning geweest, waarschijnlijk ten gevolge van het feit dat Juan Carlos zich tijdens het leven van Franco met grote zelfbe heersing als een gedwee slippendrager heeft voorgedaan. De koning trotseert nu al maanden zeer consequent alle pogingen om het democratiseringsproces stop te zetten of te verhinderen, en gaat in sommige opzichten verder dan de tegenstanders van Franco hadden dui ven hopen. De oppositie in Spanje is kennelijk verbluft door de amnestie. De indruk die de vrijlating van Baskische vrijheids strijders in Baskenland moet maken, is onvoorstelbaar. De Spaanse regering neemt hierdoor aanmerkelijk wind uit de zeilen van de „bommenterroristen”, die tijdens de voordagen van de amnes tie al begonnen waren met de „Ierse methode”: bomaanslagen op' openbare gebouwen. De sympathie voor dergelijk geweldsdaden zal sterk bekoeld zijn bij degenen, die serieus bezig zijn zich in te spannen voor een nieuwe Spaanse sa menleving met grotere vrijheden, in po litiek opzicht geordend door vrije ver kiezingen. Waarschijnlijk zal de Spaanse regering verder inspelen op de politieke stromin gen die zich na Franco’s dood in het land zijn gaan af tekenen. Vandaar ook dat men een nieuwe kieswet verwacht die zal zijn gebaseerd op het districten stelsel, waardoor de afscheidingsbewe gingen in de regio min of meer bevroren zouden kunnen worden. Een districten vertegenwoordiging in het parlement zou de politieke voormannen uit de regio de kans geven de belangen van hun gewest binnen het partijenstelsel op de voor grond te stellen, waardoor de grote poli tieke partijen een federatief karakter zouden krijgen. De centrale regering zou op die manier minder last hebben van gewestelijke neigingen tot afscheiding, een neiging die uit het oogpunt van een toekomstige Spaanse democratie ook wéinig voordelen zou bieden. Enkele Eindhovenaren hebben bij de politie aangifte gedaan, omdat zij zich tegen hun wil geabonneerd hebben op Duitse weekbladen. De man die abon nementen verkocht vertelde in alle gevallen handtekeningen in te zamelen in het kader van een actie om in Eindhoven meer stu dentenkamers te realiseren. Vol gens politiewoordvoerder P. Gaanderse is de Colportagewet in deze kwestie niet van toepas sing, omdat het betreffende abon nementsgelden minder dan 75 bedraagt. Bovendien hebben de „benadeelden” een gedrukt stuk ondertekend. In de gevallen die tot nu toe bij de politie ter ore zijn gekomen is volgens de heer Gaanderse juridisch ook net geen sprake van oplichting. JOHANNESBURG (AP-Reuter). - In Soweto is vandaag de rust teruggekeerd na de massale demonstraties van de zwarte bevolking van dit stadsgebied die gisteren tot botsingen hebben geleid met de politie. Vanmorgen is de politie Soweto bin nengetrokken om de barricades uit de weg te ruimen die waren opgeworpen door studenten met het doel arbeiders uit Soweto te beletten naar hun werk in Johannesburg te gaan. BREZA (UPI). Bij een gasontplof fing in een bruinkoolmijn te Breza, noordwestelijk van de Joegoslavische stad Sera je wo, zijn vanochtend zeventien mijnwerkers om het leven gekomen en dertien gewond. De explosie deed zich voor toen 131 mijnwerkers op 200 meter diepte aan het werk waren. Van hen wisten 101 arbeiders zich ongedeerd in veiligheid te stellen. De toestand van de gewonden is niet ernstig. Vorige week donderdag werden bij een ongeluk in een bruinkoolmijn in Velenje bij een instorting vijf mijnwer kers bedolven. Vier kwamen om het leven. DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef (PvdA) is zeer ver bolgen over minister Westerterps plan nen tot opheffing van weinig gebruikte streekbussen. Met name de omstandig heid dat Westerterp de plannen zo haas- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het recreatieschap Alkmaardermeer wil dat de voorzienin gen voor dagjesmensen op en rond het Alkmaardermeer sterk worden uitge breid. In een basisplan wordt gesproken over de aanleg van honderden extra ligplaatsen voor boten en de aanleg van vier oeverparken. Met het uitvoeren van de plannen is een investering van 15 miljoen gulden gemoeid. dan tien passagiers per rit worden ver voerd. „Op welk verzorgingsniveau het streekvervoer zal komen, zijn beslissin gen die de Kamer moet nemen. De busbedrijven hebben alleen tot taak dit uit te voeren”. Illustratief voor Westerterps „besturen vanuit een ivoren toren” vindt Van der Doef de antwoorden van de bewindsman op zijn schriftelijke vragen over dit onderwerp. De teneur ervan is dat de tien-passagiersnorm „soepel” zal worden toegepast. Het ziet er begripsvol uit, maar met de vragen erbij krijgen de antwoorden wel een heel andere dimen sie. Waar Westerterp met zijn „soepel- heidstheorie” tracht zijn critici de wind uit uit de zeilen te nemen, had van der Doef een antwoord gewild op de vraag hoe het nu .zit met de 1500 man die op straat komen te staan doordat het totale verzorgingsniveau met 25 tot 50 percent wordt verminderd. Westerterp gaat er in het geheel niet op in. - (zie verder pagina 4) Krachtens de nieuwe bestandsovereen- komst zullen troepen van de vredes macht van de Arabische Liga binnen 48 uur bufferzones creëren tussen de strij dende partijen in Beiroet. Het vliegveld van Beiroet, dat op 17 juni gesloten werd, zal voor 15 augustus heropend worden. Soldaten van de vredesmacht zuilen stellingen innemen langs alle snelwegen die naar de luchthaven voe ren. Momenteel worden deze stellingen bemand door strijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Een woordvoerder van vredesmacht- bevelhebber generaal-majoor Moham med Hassan Ghoneim zei verder dat ei plannen zijn om de vredesmacht uit te breiden van 2.300 naar 6.000 soldaten. De versterkingen zullen voor het grootste deel afkomstig zijn uit Syrië en Saoedi- Arabië. Aan het ingaan van het bestand was een nacht van zware gevechten vooraf gegaan. Christelijke troepen voerden zware aanvallen uit op het Palestijnse kamp Tal el Zaatar en op de noordoos telijke voorstad Nabaa, een enclave van moslims in het christelijke deel van Beiroet. Het waren pogingen zoveel mo gelijk grondgebied in te nemen voordat het bestand zou ingaan. Vertegenwoordigers van het Internati onale Rode Kruis hebben vandaag in Beiroet met de strijdende partijen con tact opgenomen, om de voltooiing van de evacuatie van gewonden uit het Pa lestijnse kamp Tal el Zaatar te waar borgen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis in Geneve moeten de „technische details” van de operatie op nieuw duidelijk worden vastgesteld. Men hoopt morgen de evacuatie te kunnen voortzetten. Voor het uitstellen van de voor van daag vastgestelde evacuatie noemde de woordvoerder twee redenen. Tijdens de tweede actie van het Rode Kruis giste ren, toen 243 gewonden naar ziekenhui zen elders in Beiroet werden overge bracht, was er eenmaal paniek uitgèbro- ken onder de bewoners van Tal el Zaatar. Honderden kampbewoners ver drongen elkaar om door de medewerkers van het Rode Kruis buiten het door de christenen belegerde gebied te worden gebracht. Verder was het konvooi van het Rode Kruis, met de gewonden, enke le malen beschoten. (Zie ook pagina 3). DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 232 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoge-drukcentrum bij Zuid- leriand komt nog iets naderbij. Morgen droog, zonnige perioden, zwakke zeewind. Temperaturen rond 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: rustig strand weer met geleidelijk wat meer zon. rustig zijn geworden. Treinen, bussen en taxi’s konden weer van het zwarte stadsgebied naar Johannesburg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1