Praten met mensen geeft heel ander beeld dan officiële versie Knel Puzzdwfagm Hotel-Café-Rest. VAN AKEN de Meubelmakers uit het zuiden des lands M 8 AUG Tcircuit ■mndvoort Kritisch faunabeheer wiel Besmeurd viaduct ring 5 3.: J „Het Roode Hert” VARIA 17 6 V R IJ D A G AUGUSTUS 1976 16 Herberg te Oud-Velsen. DE HERBERGIERS. Misschien ring Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023 - 324365 - 324709 Zandvoort-Trophy Formule wagens, Renault 5, 300 km. van Zandvoort voor Toerwagens Groept Aanvang 13.00 uur. Training Zaterdag 7 aug. v.a. 10.00 uur. De vakantie zit er weer op. Vanaf a s. maandag 9 augustus bieden wij U weer op alle dagen ons gastvrij, culinair onthaal. RESERVERING GEWENST. TEL. 02550-15797. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Twijfelen IINAI „Afbreken” Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. (ADVERTENTIE) SEVESO - dorp verstikt in Puzzel wm (te w» angst en verderf 12 18 19 11 21 10 16 21 15 9 22 14 8 23 5 te 24 6 évacués A r Wie weet, ja, wie weet - dat is het (ADVERTENTIE) HM® LM VIER- MAGISCH i zo’n 12. P. VAN ZALINGE. Haarlem (ADVERTENTIE) A- ZOMER SR., Haarlem l (ADVERTENTIE) .sttiKkin rweiich. I l" mtallen a maar zoek, gynaecologisch onderzoek, niets is nagelaten. De wetgever zegt: Pas op. Het „terecht” is voor rekening van ondergetekende. In geen jaren hadden wij zulke scho ne viaducten Jansweg en Kruisweg in Haarlem. Wat zijn er een kosten ge maakt om ze zo te reinigen. En ziedaar. Als hier niets aan wordt gedaan, kijken we weer jaren tegen deze reclame aan. Een oude man in het hotel van de zegt dat hij tegenover de fa- Vergeleken met andere leeftijd genootjes is ze er nog niet eens zo erg aan toe: sommige kinderen zijn onherken baar. Twee poesjes vlak bij de grens met het besmette ge bied. Zy hebben geluk gehad; op het papier staat nl. te lezen, dat hel meenemen van dieren uit de ge vaarlijke zone ver boden is. horststraat 15, Lisse; ƒ15: J. Maljaars. Steenbokstraat 25, IJmuiden; 10: mevr. M. Smelter, Arnoldystraat 5, Haarlem; mevr. Duivenvoorden, Dennekoplaan 189, IJmuiden. en maxi- Een- aarlijke (door- i echte iginele dus de i ring m Door 'erKoop an win der en i geen enorm Neoer- ontoch into en /ice Bij u dus Kkfiets enorm, rijs Kan i Carry eren. Een bedrijfsongeval dus, totaal Elsevier. Jagers beweren het jachtbedrijf uit te oefenen met edele motieven. Zij noemen zieh tegenwoordig natuurbe heerders. In de Natuurbeschermingswet- geving heft de wetgever nergens waar schuwend de vinger op tegen diegenen die daadwerkelijk en zonder jachtgeweer meehelpen om de natuur te beschermen. De mensen van Seveso zeggen er niet veel over. Ze praten niet zo graag meer met journalisten. Sinds de publiciteit in de kranten, zeggen ze, worden mensen uit Seveso geweerd op hun vakantiea dressen, en een lading meubelen van een plaatselijk fabriekje is aan de Zwitserse grens teruggestuurd. We zijn toch niet melaats?, zeggen ze. Nee, zeg ik, en ik denk dat ik nog nooit iets gezien heb dat zo op een melaatsenkolonie lijkt als hun dorp. Maar een man vindt dat ze juist met ons moeten praten. Zet het allemaal in uw krant, zegt hij. de mensen in de hele wereld moeten weten wat ze om zich heen hebben. En ze moeten allemaal opstaan en die fabrieken afbreken. Geen een mag er nog overeind blijven staan. Luttele weken daarna komt een .„fan club” van .,De Bintangs” en besmeurt in de nacht met witte verf een der zijmu ren van het Jansweg-viaduct. Schande- Expositie in toonzaal Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido), vlakbij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. 48 jr| nd, fill Kt dit< m eer losse’ 5581 Blijft derhalve over de vraag: mogen jagers zich natuurbeschermers noemen? Nee, natuurlijk weet ik dat niet, en ik kijk hem wat beschaamd aan. Het is een van de vele verhalen die ik in en om Seveso heb gehoord, en niet eens het ergste. Je rijdt er naartoe door een Hollands landschap, vlak en groen met het ene slaperige dorpje aan het andere geregen. Tot opeens, op zeker nog 20 kilometer afstand van het dorp, de bor den: Besmet gebied, verboden te stoppen, raampjes en luchtinlaten sluiten. Je slaat van de snelweg af en je komt voor wegafzettingen met gewapende sol daten. Daar achter arbeidershuisjes met gesloten luiken, in de moestuinen erom heen liggen dode dieren en alles is omgeven met prikkeldraad. „Dertig jaar heb ik gewerkt om mijn eigen huisje te hebben”, zegt een man. „en daar staat het nu, wie weet of wij er nog ooit in mogen”. Dat geeft een heel ander beeld dat de officiële versie. Het lijkt er eerder op dat men van het begin af heeft geweten dat er iets heel ernstigs was gebeurd en uit schuldige nalatigheid de mensen on wetend heeft gehouden. En dat de plaat selijke overheid het spel achteraf mee blijft spelen en de onderneming de hand boven het hoofd blijft houden. (Van een speciale medewerker) SEVESO „Weet u wat het betekent, als je je eigen dochtertje niet meer herkent?” De man kijkt mij aan, niet verbitterd, niet wanhopig, bijna opgewekt. Hij is één van de 680 mensen die de afgelopen weken uit het Italiaanse gifgasdorp Seveso werden geëvacueerd en we staan te praten, met anderen om ons heen, in de tuin van het luxe hotel waar ze voorlopig zijn ondergebracht. Hij heeft me juist verteld hoe hij op een avond van zijn vrouw hoorde dat zijn dochtertje naar het ziekenhuis was gebracht. ,>I k kwam thuis van mijn werk en ik zeg. hoezo, vanmorgen had ze toch nog niets? Ja, ze had wat uitslag en de dokter zei ze moest meteen naar het ziekenhuis. De volgende dag na mijn werk ga ik er naartoe en ik loop de zaal binnen, maar ik zie haar niet. Ik sta daar zo rond te kijken en ik hoor haar zeggen: dag pappa. En ik kijk om en ik herken haar nog niet. Het is een mon stertje tussen allemaal andere monstert jes met geschonden gezichtjes. Weet u wat je dan voelt?”. Prijswinnaars puzzel nummer 30 7 25. Mevr. H.Dekker-Heeg, Herenweg 120, Heemstede; mevr. Tuin, Gouwe- straat 9, Beverwijk, 15: j. Groet, Veld- Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen, waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland brisk woont en dat hij de dag na tie wolk hele troepen mensen in en uit heeft zien lopen: soldaten, dokters, de directie. Sindsdien heeft hij zijn drie schoondochters en zijn acht kleinkinde ren 12 dagen lang in huis opgesloten gehouden, net zo lang tot de oproep kwam om te evacueren. En hij is er trots op dat hij ze zo waarschijnlijk gered heeft, misschien de enige uit de „besmette zone”. En een ander weet nog te vertellen dat zijn konijnen dinsdags dood gingen. Hij ging er mee naar de fabriek en daar zei de baas: praat er maar niet te veel meteen wat hij voor zijn beesten wou hebben, met de waarschuwing dat hij ze maar liever niet op moest eten. Pas toen de kinderen uitslag kregen, zijn ze erg geschrokken, zegt hij. PUZZEL NUMMER 31 In het diagram moeten woorden wor den ingevuld, die gevormd worden door de letter(s) van het voorgaande woord plus een nieuwe letter. Het middelste deel van de puzzel bestaat uit een ma gisch vierkant. 1. klinker; 2. persoonlijk voornaam woord; 3. ik; 4. schouwburgplaats; 5. muziekinstrument; 6. riem; 7. medeklin ker; 8. reeds; 9. klamp; 10. lang dik stuk hout; 11. toestand van rust; 12. plek; 13. medeklinker; 14. voorzetsel; 15. bovenste deel; 16. deel van een stoel; 17. door gang; 18. kleverige stof; 19. medeklinker; 20. oude maat; 21. vogeleigenschap; 22. kleur; 23. ingedikt sap; 24. klaagzang; 15. klinker; 26. Frans onbepaald voornaam woord; 27. Spaanse titel; 28. gewicht; 29. ondei’ water houden; 30. niet ver naar beneden; 31. klinker; 32. bijwoord; 33. elasticiteit; 34. vrucht; 35. krachtig; 36. vogel; 37. medeklinker; 38. voorzetsel; 39. voorzetsel; 40. smalle opening; 41. meisjesnaam; 42. lijn; 43. klinker; 44. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 45. wilde haver; 46. deel van een bijenkorf; 47. bewijs van verdriet; 48. primitieve paardesoort. OMSCHRIJVING KANT: A. onzin; B. opschudding; C. zuigbuis- je. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiherlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. OPLOSSIN GPUZZEL NUMMER 30 Horizontaal: 2. benzine; 8. abeel; A.G.; 14. piano; 15. spant; 16. arm; 18. sar; 19. st.: 20. ad.; 22. rijst; 24. Gijs; 26. eis; 28. l.n.; 29. n.n; 30 öp; 32. groen; 34. mat; 35. salade; 38. d.d.; 39 Cuba; 41. aan; 42. eskader; 44. ia; 46. or; 47. L.O.: 48. li; 49. grondig; 53. EDO: 56. alle; 57. R.I.: 58. blozen; 61. roe; 62. rondo; 64. fa; 65. os; 67. en; 68. Rijn; 68. Ina; 71 kort 73. ha.; 74. ik; 75. Inn; 77. oir; 78. magie; 80. Peter; 82. a.o.; 83. koper; 84. ratelen. Verticaal. 1. Baarn; 3. e.p.; 4. nis; 5 zaag; 6. inrijgen; 7. n.o.; 8. a.p.; 9 baas; 10. end; 11. et; 13. grijns; 15. steeds; 17. m.s.; 21. Ontario; 23. tol; 25. sr.; 27. in; 28. label; 31. paard; 33. ode; 34. mud; 36. ai; 37. da; 39. c.a.o.; 40. sigaret; 43. kloof; 45. Arlon; 46. one; 50. ole; 51. ironie; 52. gin; 53. eboniet; 54. dl.; 55. ne; 59. zak; 60. noria; 62. rij; 63. d.i.; 66. strop; 68. rage; 70. ante; 72. o.o.; 73. hap; 76. Nel; 78. m.o.; 79. ir; 80. pa; 81 re. Meubelfabriek Oisterwijk Mij dunkt dat een groep als .,De Bin- tangs” ook deze handelwijze zal afkeu ren. De 4-jarige Alice Senno in het ziekenhuis in Milaan, waar ze werd opgenomen vanwege de huid uitslag, die ze opliep bij de gif- uitstoot. In -Schrijvende Lezers” van 30 juli geeft mr. M. M. Kwint een waardevolle aanvulling op het persbericht van de Stichting Kritisch Faunabeheer van 23 juli. In dat persbericht werd er de aandacht op gevestigd dat in het jacht seizoen na zonsondergang nog gejaagd mag wonden. Genoemde Stichting vindt dat om velerlei redenen onjuist. Zij wil in eerste instantie proberen die dagtijds- verlenging ongedaan te maken. Zij is in het persbericht niet in details getreden of gedurende een week die tijd een heel uur is en voor de rest een half uur- Dat is van ondergeschikt belang. De heer Kwint was zo vriendelijk dit wel te preciseren. Heel misschien kan dit bij de jagers leiden tot het wat nauwkeuriger kijken op hun uurwerken- In de tweede plaats is het bijzonder te waarderen dat de heer Kwint er op wijst dat de heren jagers in bedwang gehouden moeten worden door de wetgever. Overtredingen worden gestraft met hechtenis, geldboe tes en ontzeggingen. Terecht voegt de heer Kwint dit aan zijn schrijven toe' omdat het maar al te waar is, dat grove overtredingen Worden begaan door ja gers. De heer Kwint zou er ongetwijfeld staaltjes van kunnen vertellen. Maar hij zal dat niet doen, evenmin als de onder horigen van de jagers dat doen. Het feodale stelsel werkt nog wel. Men leze Slechts: Jurgens „Natuur en Jacht” 1976 geves- ieKsge i van 68, :s - dus van 10 i volop IIHIIg VV ic wcci, ja, wie wccl - uuv ixv. refrein dat je in Seveso hoort. Niemand weet iets, niemand licht de mensen in. In de kranten lezen ze de rampzaligste veronderstellingen: Misschien moet alles worden afgebroken, misschien is het ge bied voor jaren onbewoonbaar, mis schien merken we later dat lever en nieren van de bewoners zijn aangetast, misschien komen er misvormde baby’tjes van. Misschien, ja. misschien. De dokters slaan doksterstaal uit: het schijnt dat de substantie teratogeen is. Wat bedoelt u? Dat het schade aanricht voor de soort. Voor de soort? Nu ja, voor de ongeboren vrucht. Dus abortus? Dat laten we aan de morele verantwoor delijkheid van de vrouw over. Maar dat zijn journalisten vragen, de vrouwen van Seveso moeten wachten tot de kranten hun uitleggen wat de dokter bedoelt. Het blijkt niet minder dan een ramp wat in Seveso gebeurd is. Op 10 juli brak er in een onschuldig uitziend fa briekje, de Icmesa, in dte gemeente Meda op de rand van het naastgelegen dorp Seveso, een gaswolk uit, die verderf en angst heeft gezaaid. In de stille middag dreef de wolk over Seveso naar het zuiden, naar Desio en Cesano Maderna. De mensen zijn er veel gewend» ze merkten alleen dat de fabriek erger stonk dan gewoonlijk. Pas toen drie dagen later de eerste konijnen en katten begonnen te sterven, ging men zich on gerust maken. Nu zegt men dat men nooit beter heeft geweten dan dat de Icmesa ge neesmiddelen en parfums produceerde. Zelfs de directeur, de Zwitserse inge nieur Erwig Ozwehl, zou zich van geen kwaad bewust geweest zijn. Het beste bewijs, zegt de gemeentearts van Seveso, Guiseppe Ghetti, is dat hij met zijn gezin op hét bedrijf woonde. Geen won der dus dat ook hij de eerste dagen geen onraad bespeurde en naliet de omwo nenden te waarschuwen. En ook het hoofdkwartier van de onderneming, het Zwitserse concern Givaudan in Zurich, kon pas na een onderzoek van bodem- proeven en luchtmonsters alarm slaan. Daar gingen tien dagen mee heen en sindsdien zijn alle maatregelen genomen die nodig waren: evacuatie, bloedonder- onvoorziene ontwikkeling die ook door niemand te voorzien was? Dat is de indruk die men krijgt van de officiële verklaringen. Maar hier, op de plaats zelf, hoor ik ook dingen die me aan het twijfelen brengen. Twee carabinieri die in camouflagepakken en met de mitrail leur in de hand op wacht staan bij het prikkeldraad), vertellen me dat ze op zondag 11 juli, de dag na de ontploffing dus, met gasmaskers op in de fabriek zijn geweest om er spullen weg halen”. Hier volgt een overzicht van werk zaamheden aan (auto-)wegen in Neder land die vertragingen kunnenveroorza- ken: Assen-Groningen: Slechts een rijstrook beschikbaar ter hoogte van Haren. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Rij- baanverleggingen op verscheidens plaatsen met verkeersbeperkende maatregelen. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: bij Arn hem richting Duitsland een rijstrook en voor verkeer richting Utrecht twee rijstroken. Amersfoort-Amsterdam: tussen Muiden en Naarden rijbaan richting Amers foort afgesloten, vier versmalde rij stroken, maximumsnelheid van 70 km per uur. Amsterdam-Utrecht op diverse plaatsen zowel overdag als ’s nachts werkzaam heden waarbij slechts een rijstrook beschikbaar is. Utrecht-Den Haag: BIJ Reeuwijk rij stroken verlegd, maximumsnelheid van 70 km per uur. Utrecht-Den Bosch: versmalde rijstro ken bij Hagestein, snelheidsbeperking tot 70 km per uur. Breda-Rotterdam: regelmatig rijbaan- versmallingen en andere beperkende maatregelen. Afsluiting Moerdijkbrug: van zaterda gochtend 5.30 uur af tot zondagoch tend rond zes uur is de brug wegens vervanging brugdeel afgesloten. Bor den geven de omleidingsroute aan. Hellegatsplein-Rotterdam: bij de Heine- noordtunnel rijbaanversmalling. Purmerend-Alkmaar: in Zuid-Oost- Beemster bij Purmerend een rijstrook beschikbaar, verkeersregeling met st oplichten. Breda-Gorinchem: Rijbaan versmallingen bij Breda en de brug Keizersveer en op werkdagen tussen de Merwedebrug en het verkeersplein Gorinchem. Zwolle-Meppel: Tussen Lichtmis Staphorst inhaalverbod en mumsnelheid van 70 km-uur. maal per week slechts een rijbaan beschikbaar. Zwolle-AmersfoortRij baan versmalling tussen de viaducten Wezep en ’t Har de. 3 B B

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17