Aanbod van arbeiders in Seveso Schermutselingen rond resterend gif te neutraliseren evacuatie Tal el Zaatar Hulpactie opnieuw uitgesteld Kissinger in Iran Ook vandaag weer rellen in Soweto Zuidmolukkers verontwaardigd over overplaat sen treinkapers 20 DANSLES! artendor OPRECHTE VEILING HAARLE M Desiree Ju DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN O w L SHOWROOM Het. woord is aan Niet-gewonden vechten om plaats in konvooi Verlammend gif PETITIE NA GIFWOLK Toch communistische W Kwart republikeinen voor combinatie Ford en Ronald Reagan Van der MEM de BIE OBE VAN DER KLEI Aantal pagina’s vandaag: burgemeester in Rome (Van onze redactie economie) m/mmmfmmammmmmmA 2 Dorstige mol AGENDA pagina 7 Voor het lekkerste brood en fijn banket 9 6 11 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 uw warme bakker Kijkdagen: heden, zaterdag, zondag en maandag van 10.00- 16.00 uur. Bilderdijkstraat 1a, telefoon 023 - 316486. pertooingsringen Rustig zomerweer Strandverwachting INSCHRIJVEN v.a. 10 augustus a.S. iedere avond van 7-9 uur. Zijlweg 49, Tel. 326906 HaSrlem „Grasmaaiers” IJmuider Courant Friedrich Nietzsche Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. vander Mije, H. P. Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling-f 13,— p. mnd., £37,40p. kwartaal (p.postf 49,—),p.jaarf 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct.- (Zie verder pag. 2) SCHEEPSBOUW LEEFT OP F 300 MLN. AAN ORDERS Inmiddels is het wachten nog op or- (Van onze correspondent) Zie verder pagina 3. (ADVERTENTIES) i zon. 14, 16 Luidsprekers dels gesloten fabriek weer in te gaan om door een voortzetting van het produktie- proces deze stoffen te neutraliseren. Het Zwitserse chemische concern Hof- fman-La Roche waartoe het bedrijf in Seveso behoort, en de Italiaanse autori teiten hebben nog niet op het aanbod gereageerd. vereniging dringt TEHERAN (AP). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger is gisteren vanuit Londen in de Iraanse hoofdstad Teheran aangekomen voor het bijwonen van economische be sprekingen, waarbij onder andere zal worden gesproken over ’n controversiële ruilovereenkomst en de mogelijke ver koop van acht Amerikaanse kernreacto ren aan Iran. Bij de ruilovereenkomst gaat het om Iraanse olie voor Ameri kaanse wapens. gebouwd ten minste zes jaar onder Ne derlandse vlag zal varen. Ook moeten de reders zich verbinden om zoveel moge lijk Nederlandse zeelieden op het schip te krijgen. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) in gesprek met de bewoners uit Tiel. Ook vanochtend trokken jonge ban toes door Soweto en probeerden ouderen over te halen niet aan het werk te gaan. Naar twee districten van Soweto werden politie versterkingen gezonden. Oogge tuigen meldden, dat bij een station acht mensen gewond werden, toen de politie traangas gebruikte om de demonstranten te verspreiden. Verstandige mensen hebben het recht, ook eens dwaas te zijn. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 233 JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Dir F. G. de Weers NEW YORK (AFP). Van de repu blikeinen en onafhankelijke conservatie ven in de Verenigde Staten is 25 percent voorstander van een combinatie van president Ford en Ronald Reagan bij de presidentsverkiezingen van november. SEVESO (Reuter). De fabriek in de Noorditaliaanse stad Seveso die een maand geleden naar schatting twee kilo van het uiterst giftige dioxine verspreid de, bevat nog steeds giftige stoffen die de plaatselijke bevolking in gevaar kun nen brengen. Dit hebben arbeiders van de fabriek gisteravond op een vergade ring verklaard. Zij boden aan, de inmid- JOHANNESBURG (DPA, REUTER) De nog voortdurende onrust in Soweto, het woongebied voor zwarten bij Johan nesburg, zou ook vandaag weer een dode geëist hebben. Volgens nog onbevestigde berichten viel een arbeider uit een bus, die door betogers werd aangevallen, en zou hij aan een schedelbreuk zijn over leden. Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Mevrouw Gladys Emms uit het Engelse Mundford wilde net de vaat gaan doen, toen een dorstige mol zijn snuit door de afvoer van hét aanrecht stak. Mevrouw Emms liet de kraan lopen, het beest dronk en ver dween via de keukendeur in de tuin achter het huis. ROME (REUTER) De Italiaanse hoofdstad Rome krijgt een communisti sche burgemeester. Het stadsbestuur komt in handen van een uit drie partij en bestaande linkse coalitie, onder lei ding van de communisten, zo blijkt uit een akkoord, dat gisteravond is bereikt. schillende departementen (Volksgezondheid, Economische Za ken en Binnenlandse Zaken). Uit een voorraadvat van de firma Gebr. Cruson in Breskens zijn enige duizenden liters zoutzuur ontsnapt en in de gemeen- teriolering gestroomd. Dat is gebeurd tijdens de vakantie periode, maar pas afgelopen maandag ontdekt. De gemeente Oostburg kwam op het spoor van die lozing tijdens een rou tinecontrole. Er zijn tot nu toe geen nadelige gevolgen ontdekt. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Van deze 300 miljoen gulden zullen voornamelijk kleinere schepen (kust vaarders) worden gebouwd. Vooral de werven in het noorden van het land zullen hiervan profiteren. Het gaat om een totaal draagvermogen van tussen de ten in de mohammedaanse sloppenwijk Nabaa, waar christenen een handjevol taaie moslems wisten te overmeesteren. Daarmee herwonnen de christenen de controle over de gehele christelijke en clave, die zich uitstrekt van Oost-Beiroet tot de zuidelijke wijken van Tripoli. Nu Nabaa gevallen is, is het nabijgelegen Tal el Zaatar nog het enige Palestijnse bolwerk van Oost-Beiroet. Droog weer met af en toe Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Minima omstreeks 11 graden. Maxima van 20 tot 25 graden. Dit is gebleken bij een opiniepeiling van het bureau-Harris. Degenen die pa Reagan als de meest geschikte kandida ten voor het republikeinse vice-presi- dentschap werden genoemd, waren ach tereenvolgens de oud-minister van fi nanciën, John Connally, senator Charles Percy uit Illinois en de huidige vice- president Nelson Rockefeller. Een delegatie inwoners van Tiel heeft gisteren in Den Haag op verschillende ministeries een petitie aangeboden, waarin de betrokken bewindslieden wordt gevraagd te doen wat mo gelijk is om de onbevredigende situatie rond de chemische fa briek Verdugt in Tiel op te lossen. Uit de fabriek ontsnapte vorige week een gifwolk, die o.a. bomen en planten in de om geving aantastte. De afvaardiging kreeg te horen dat de zaak rond de gifwolk en verplaatsing van het chemische bedrijf met zo groot mogelijke spoed wordt behandeld op de ver- De partijleiders zouden vanavond bij eenkomen om de overeenkomst te ratifi ceren. Een burgemeester wordt maandag gekozen. Volgens politieke zegslieden gaat het hierbij tussen Luigi Petroselli en Ugo Vetere, beiden vooraanstaande communisten. Het akkoord van Rome betekent dat elke belangrijke Italiaanse stad, van Tu rijn en Milaan in het noorden tot Napels in het zuiden, ten minste gedeeltelijk door communisten wordt bestuurd. En al hebben ze geen vertegenwoordigers in het kabinet, hun stemonthouding in het parlement is vitaal voor het overleven van de Christen-democratische minder heidsregering van Giulio Andreotti. Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Plavuizen KI. Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 Een van de voorwaarden om in aan merking te komen voor een investerings- premie is dat het schip zal worden 80.000 en 85.000 ton. De ongeveer 20 reders, die deze aanvragen hebben inge diend, krijgen bij goedkeuring van hun ontwerpen gedurende vijf jaar een in- vesteringspremie van 4,75 percent. Dit komt erop neer dat de overheid van de totale bouwsom ruim ëen kwart miljoen betaalt. ders voor grotere schepen. De grote reders zijn nog bezig zich hierover te beraden. Dit houdt ook weer verband met het optreden van de zogenoemde Beleidscommissie scheepsbouw, waarin vertegenwoordigers van overheid, werk gevers en werknemers aan het werk gaan om een saneringsplan voor de scheepsnieuwbouw op te stellen. Deze beleidscommissie begint volgende week met haar technische vergaderingen. Ver wacht wordt niet dat zij voor half oktober tot een uitgewerkt plan zal komen. Van de resultaten in deze com missie en het „klimaat’ dat hierdoor ontstaat zal het mede afhangen of er orders zullen komen voor grote tot zeer grote schepen. DEN HAAG-ROTTERDAM. Er begint zich een opleving af te teke nen voor de langzamerhand in nood verkerende Nederlandse scheepsbouw. In totaal zijn nu al aanvragen bij de overheid aangemeld voor de bouw van 30 schepen tot een totale waarde van 300 miljoen gulden. Deze aan vragen komen volgens de subsidieregeling, die per 1 juli van kracht is geworden als één van de punten van het zogenaamde maritieme plan, dat de regering dit voorjaar ontwierp. GRONINGEN. Dat de. zeven Zuid molukse treinkapers uit Boven-Smilde het afgelopen Weekeinde zijn overge plaatst naar andere gevangenissen heeft de Vrije Zuidmolukse Jongeren in dit dorp boos gemaakt. Ze zijn van plan minister Van Agt (Justitie) hierover een brief op poten te sturen. „De meeste ouders wisten van niets”, zeggen de Vrije Zuidmolukse Jongeren. „Er waren maar een paar jongens die even naar huis mochten bellen dat ze zouden wor den overgeplaatst. Zij wisten op dat moment niet eens waar ze heen zouden gaan. Maar de meeste ouders zijn niet op de hoogte gesteld”. Volgens voorlichter mr. M. H. W. van Leeuwen van het ministerie van Justitie heeft de overplaatsing niets te maken met mogelijke ontsnappings- of bevrij dingspogingen, maar gaat het om een normaal selectiebeleid. „Er is gekeken welke inrichting het best past bij de kapers”. De heer Van Leeuwen wil niet zeggen waar de kapers worden vastgehouden. Zeker is, dat ze niet bij elkaar in een gevangenis zitten. Zoals vermeld werden de zeven jongelui wegens de treinkaping bij Wijster, waarbij drie doden vielen, ieder veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. BEIROET (AFP, Reuter) De evacuatie van gewonden vanuit het Palestijnse vluchtelingenkamp Tal el Zaatar is Vandaag opnieuw voor on bepaalde tijd uitgesteld, nadat vanmiddag schoten waren gelost in de rich- ting van twee voertuigen van het Internationale Rode Kruis. Bij de beschieting vielen enkele gewonden, waaronder de Zwitserse chauffeur van de ambulance. Eerder op de dag hadden enkele honderden niet-gewonde kampbewoners de Rode-Kruis-hulppost overvallen, in een poging zich van een plaatsje in het konvooi te verzekeren. Zevenentwintig van hen slaagden er inderdaad in zich aan twee voertuigen van hef Rode Kruis vast te klampen. De achterblijvende functionarissen van de hulp organisatie moesten vervolgens trachtten te voorkomen dat de rest zich van de voor het vervoer van gewonden bestemde voertuigen meester maakten. Morgen zonnig en zomers. Zwakke zeewind. 21 tot 23 graden, zeewater 18 graden. Vooruit zichten: weekeinde met zon en goed strandweer. Van de 45 mensen die aanvankelijk in ziekenhuizen waren opgenomen om te worden behandeld voor brandwonden en lever- en nierklachten, zijn er 15 nog niet ontslagen. Het zijn voor het meren deel kinderen. De Duitse vereniging van schapenfokkers dringt er bij mensen die gras te maaien heb ben op aan, dat zij dat voortaan door schapen laten doen. Wollen grasmaaiers zijn de goedkoopste, schoonste, rustigste en milieu vriendelijkste die er zijn”, zei een zegsman van de vereniging. Schapen zijn al als grasmaaiers in gebruik bij scholen, fabrieken, particulieren met een lapje grond en de eigenaar van een helikopterveld. Weerrapporten Binnen.- en buitenland 2, 3, 4, 17 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Medische diensten Kunst Radio en tv13 Strips 13 Film 15 Puzzel 17 Schrijvende lezers 17 Beurs 18 Sport 19 Recente calamiteiten op het gebied van de chemische produktie kunnen worden opgevat als waarschuwingen voor het grote gevaar van een plotseling uitbrekende grote ramp, maar worden, zij ook inderdaad zo opgevat? Het zijn niet alleen de fabrieksdineeties, de auto riteiten en de milieu-inspecties die her haaldelijk blijk geven van een verba zingwekkend optimisme, dat dicht bij zorgeloosheid komt. Het zijn ook de mensen in woongebieden wier leven en gezondheid direct bedreigd kunnen wor den, die nauwelijks reageren en onaan gedaan voortleven, ook al wonen zij met hun gezinnen vlakbij een „chemische bom” die ieder moment kan afgaan. Een geliefkoosde uitdrukking die de nonactiviteit moet camoufleren, luidt: „Je moet er nu eenmaal mee leven”. Ook wordt vaak de vergelijking gehoort met het verkeer, dat „jaarlijks duizen den slachtoffers eist en waartegen toch ook niets te doen is.” Deze mentaliteit is catastrofaal. Zij komt voor een groot deel voort uit gemakzucht en behoudzucht, twee eigen schappen die al zo vaak in de wereldge schiedenis de voedingsbodem hebben ge vormd voor de vestiging van menson waardige situaties ten profijte van enke len, die genoeg mensenkennis en handig heid bezaten om te weten dat zij erg ver konden gaan zonder op een massale oppositie te stuiten. De chemische industrie, nuttige factor in de werkgelegenheid, onmisbaar voor het moderne comfortabele leven, ogen schijnlijk gebonden aan veiligheidsvoor schriften die elk risico uitsluiten, begint in alle landen van de industrieel ont wikkelde wereld langzamerhand lelijk in de gaten te lopen. De onophoudelijke reeks ongelukken ontploffingen zoals bij de Limburgse DSM, in het Rotter damse industriegebied, in Engeland, of „ontsnappingen” zoals in Seveso en in Tiel vestigt de aandacht op het feit, dat ondanks alle voorschriften het risico van grote rampen allerminst uitgesloten is en zelfs toeneemt. Die toeneming wordt in de hand gewerkt door de ondoorzichtige fabricageprocessen, het In produktie nemen van nieuwe, vaak slechts aan enkelen bekende preparaten, waarvan de uitwerking bij ontsnapping alle voorzorgen te boven gaat. Interne bedrijfsbeveiligingen en beschermende maatregelen van de buitenwereld sluiten vaak niet op elkaar aan. Bestuurlijke autoriteiten van hoog tot laag sussen zich en hun publiek in slaap met alge mene voorschriften die niet zijn toege spitst op de schakeringen in het produk- tiescala. In dat opzicht is Seveso een sprekend voorbeeld, maar in kleiner formaat ook Tiel, waar de bevolking nog steeds niet weet waar zij aan toe is. Waarom moet in zo’n geval weer een ,>mars naar het Binnenhof” worden ondernomen door enkele actieve bewoners, die dan ook daar nog met een kluitje in het riet worden gestuurd? Het chemische gif heeft blijkbaar op het bestuurlijke vlak al een verlammende uitwerking voordat het uit de fabriek is ontsnapt Tegen het middaguur verlieten nog twee ambulances de eerste-hulppost, met 27 bewoners, die zich aan de ambulances hadden vastgeklampt. Achterblijvende Rode Kruis-functionarissen moesten trachten te voorkomen „dat de overblij vende voertuigen, dae voor het vervoer van gewonden bestemd zijn, door de resterende niet-gewonde kampbewoners werden overmeesterd. Ook gisteren moest het Rode Kruis de evacuatie afgelasten. Enerzijds omdat de hulpverleners tijdens hun werkzaamhe den werden beschoten, anderzijds omdat ook toen al ongeregeldheden uitbraken bij het weghalen van de gewonden. De niet-gewonden die naar het door moslems beheerste gedeelte van Beiroet wilden, werden aangemoedigd door het feit, dat het gisteren afgekondigde be stand redelijk bleek te worden nage leefd. Alleen gisteravond braken er in Beiroet en in de bergen wat artilleriege- vechten uit. Het hevigst werd er gevoch- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Ui ,V

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1