Veiligheidsmaatregelen in Peking verzacht Waarschijnlijk opnieuw dode bij gevecht met politie Stonehouse op vier punten Felle Duitse kritiek op gifwolk-beleid RHODESIE BELANGRIJKSTE ONDERWERP VAN GESPREK KISSINGER-CALLAGHAN Gesprek over haven-cao DAF vervaardigt landingsgestel van F-16 Stopzetting hulp Italië op tafel in Porto Rico 1 schuldig” Cunhal dreigt Soares met „volksverzet” l KRUIDENDOKTER Ultraviolette straling zou TCDD afbreken LATIJN STOTTEREN WEEGBREE door mco scheepmaker Washington erkent: Mogelijk spoedige heropening van Benguela-spoorweg 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 AUGUSTUS 6 V R IJ D A G 99 99 99 Blokkades waar hij (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren opnieuw het vuur geopend op een menigte van 5000 demonstranten in het zwarte woongebied Soweto nabij Johannesburg. Volgens nog onbevestigde be richten is hierbij één dode gevallen. De demonstranten wilden evenals de dag tevoren, toen minstens drie Afrikanen om het leven kwamen, naar het hoofdbureau van politie in Johannesburg marcheren om de vrijlating te eisen van daar opgesloten arrestanten. I te stad weer bewoonbaar te maken. Dit Verzet in Soweto duurt voort JANE STONEHOUSE er (Van onze redacteur in Lissabon) 1 De Britse premier, die een goede, per- i i I i Een tijdje terug kreeg Colgate- Pal molive in Zweden het verbod opgelegd om nog langer te adverteren dat de stof Gardol in zijn tandpasta slechte adem stopte of tegenging. De Zweedse rege- ringslaboratoria hadden vastgesteld dat Gardol als afzonderlijke stof wellicht effect kon sorteren, maar niet als het in tandpasta was verwerkt. Generaal Lima geldt als een uiterst linkse officier van de luchtmacht. (Van onze redacteur in Londen H. Leffelaiar) zich allengs meer en meer volwassenen aan. Volgens welingelichte kringen in Soweto gaat het hier om een vastbeslo ten groep mensen, die niet van zins is de acties tegen de apartheidspolitiek van de regering-Vorster he beëindigen. Jonge demonstranten steken een vracht wagen in de brand op de tweede dag van de anti-regeringsdemonstraties. deren van drankwinkels en vr achtwa- gens. De vrachtwagenbestuurders ook de leveranciers van brood en levensmid delen weigeren nu Soweto binnen de rijden. „stroomversnelling” zal optreden en de strijd zich snel zal uitbreiden tot Zuid- Afrika. ROME (DPA). Italiaanse geleerden gaan proberen met behulp van ultravio lette straling het levensgevaarlijke ver gif TCDD te vernietigen, dat bij Milaan vier gemeenten chemisch heeft besmet. Onderzoek in het laboratorium zou heb ben uitgewezen dat ultraviolette straling de stof kan afbreken. Hij noemde het optreden van de auto riteiten een toonbeeld van onkunde en hulploosheid. „De mensen worden gead viseerd zoveel mogelijk hun handen te wassen en dat is alles”, aldus Daunderer. Volgens hem zijn meer dan 70.000 men sen met het gif in aanraking gekomen. De te hulp geroepen Noordvietnamese professor Ton That Toeng zei gisteren dat als gevolg van het gas de kinder sterfte met 50 percent zal toenemen. l 't I J 1 t omvang van de catastrofe in Seveso te vergoeilijken. Zij zouden de hele zaak het liefst zo gauw mogelijk in de doof pot stoppen. In aanwezigheid van proffessor Maria Bozza, die de leiding heeft van de gif- centrale in Milaan, zei Daunderer op een persconferentie dat er eigenlijk nog geen doeltreffende tegenmaatregelen zijn ge nomen. De mensen in het getroffen gebied zijn weliswaar geëvacueerd maar nog niet behandeld. landbezettingen. De Portugese commu nisten blijven bij hun standpunt dat de economische moeilijkheden van het land slechts kunnen worden opgelost door een volksfrontregering van communisten en sociaal-democraten. In de vroege ochtenduren liepen dui zenden arbeiders uit Soweto te voet over de spoorrails om aan de rand van de zwarte woonbuurten de treinen naar Johannesburg te krijgen. Verschillenden van hen werden tegengehouden door de scholieren, die hen tot een nieuwe werk staking wilden bewegen. In de woon buurten Tembisa en Kathlehong, die tussen Johannesburg en Pretoria liggen, werd opnieuw begonnen met het plun- Ook het zonlicht bezit die eigenschap, maar het proces zou dan jaren duren. TCDD is biologisch onaantastbaar en heeft een buitengewoon stabiele molecu laire structuur. Leden van de Italiaanse raad van onderzoek willen al meteen met speciale lampen aan het werk gaan. Gisteren werd bekend dat de gifwolk zich in noordelijke richting heeft uitge breid en ook delen van de gemeente Meda heeft besmet. Tot dusver zijn 105 hectare tot verboden gebied verklaard. De Italiaanse gezondheidsautoriteiten proberen volgens de Münchense arts en toxicologische medewerker van een zie kenhuis in die stad, Max Daunderer, de Dat boek, „Kruidendokter”, bevat 92 recepten tegen de meest uiteenlopende kwalen, van hoofdpijn tot stotteren. Een van de recepten is tegen onwelriekende adem. Ik laat het hier volgen, terwille van Colgate-Palmolive: het geheim grootmoeder en zijn vader leerde vastbesloten ROTTERDA M(ANP). Werknemers (de Vervoersfederatie NVV-NKV en de Vervoersbond CNV) en werkgevers (Scheepvaartvereniging Noord en Zuid) hebben gisteren op het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag met enkele topambtenaren van het ministerie ge sproken over het arbeidsvoorwaardenbe leid in de havens voor de tweede helft van dit jaar. Smith zei dat een voortijdige machtso verdracht aan de Afrikanen in Rhodesië .•onvermijdelijk leidt tot chaos en con flicten, die nog ernstiger zullen zijn dan in Angola, vanwege dé diepgaande ge schillen tussen de stammen en de ideo logieën van de Afrikaanse politici en van de terroristenbewegingen”. „Maak een mengsel van de volgende kruiden: 5 gram Hypericum perforatum L. bloesem; 6 gram van het blad van de Tussilago farfara L.; 3 gram wortel van de Inula helenium L.; 6 gram van het blad van Plantago sp.; 10 gram van de bloem van Sambucus nigra L.; 10 gram van de bloem van de Matricaria chamo- milla L.. Het huidige bouwprogramma omvat in totaal 998 F-16-vliegtuigen, waarvan 348 bestemd voor België, Nederland, Dene marken en Noorwegen. Deze voor Euro pese landen bestemde toestellen worden ook in Europa geassembleerd. Het pro gramma kan volgens de heer Holthuizen nog uitgroeien naar 1500, hetgeen extra perspectieven zou openen. Het gesprek, dat werkgevers en werk nemers hadden aangevraagd, had tot doel te vernemen hoe naar het oordeel van het ministerie de jongste loonmaat regel zich verhoudt tot de havencao en of er bijvoorbeeld in de komende maan den sprake kan zijn van een prijscom pensatie. Over het verloop van dit gesprek is niets meegedeeld. „De wereld heeft zich al tien jaar verkeken op de situatie in Rhodesië. Als dat onbegrip voor de tragische situatie voortduurt, zal deze toestand nog eens tien jaar duren”, aldus de Rhodesische premier. Stonehouse werd schuldig bevonden aanvervalsing van een paspoor- taanvraag; oplichting tot een bedrag van 12.500 dollar; het verkrijgen van een kredietkaart van American Ex press door valse voorspiegelingen pogingen zijn vrouw in het bezit te laten komen van een overlijdenspolis van 30.000 pond sterling door het creëren van omstandigheden waaruit zijn over lijden kon worden opgemaakt. De jury liet weten over de andere vijftien punten van de aanklacht niet tot een gelijkluidend oordeel te hebben kunnen komen Hierover wordt van daag verder gedelibereerd. HONG KONG (UPI, AFP). De veilgheidsmaatregelen in verband met het gevaar van een nieuwe grote aard beving in Peking zijn gisteren enigszins Jova Mijatovic geeft ook vijf recepten tegen stotteren. Ik vertaal het eerste voor u. „Doe 30 gram Chrysanthemum hortorum L.in een schaal en giet daar 750 gram rode landwijn op. Dit verhit ten en 10 minuten laten koken, en naar smaak filtreren. Drinken als het nog heet is. Neem twee eetlepels voor en twee eetlepels na de maaltijd. Houd de vloeistof even in de mond en de keel alvorens door te slikken. Ga hier lange tijd mee door.” lië geen leningen meer krijgt als communisten in de regering komen. Het nationalistische dagblad Die Va derland waarschuwt zelfs voor het ge vaar dat er thans onder de blanken „anti-zwarte gevoelens” ontstaan. De laatste tijd wordt in conservatieve krin gen steeds meer gezegd dat de Afrika nen thans maar zelf voor hun scholen en hun onderwijs moeten gaan zorgen. Nu wil het toeval dat ik beschik over een boek getiteld „Travar”, van Jova Mijatovic, een Joegoslavisch boek dat naar het schijnt in vele buitenlandse talen is vertaald en in het Nederlands „Kruidendokter” of zoiets zou heten. Op het omslag staat Jova Mijatovic afge- beeld: een grote, krachtige doorgroefde 82-jarige man in de klederdracht van zijn streek, een boom van een kerel, die van de kruiden via zijn en is zichzelf au serieux te nemen.gezien het feit dat hij op eigen kosten een bronzen standbeeld van zich zelf heeft besteld, dat na zijn dood geplaatst dient te worden op een be paald punt in zijn streek Romani ja, vanwaar je alle zeven bergen kunt zien van kindsbeen af aan zijn kruiden zocht. Hij had de opdracht voor dat standbeeld natuurlijk wel aan zijn nabestaanden kunnen overlaten, maar hij vond heit leuker om het eerst zelf nog even te zien voordat hij doodging. Niet dat hij gauw zal doodgaan, zo te zien, maar dat vond hij dan een reden te meer om het standbeeld nu al te laten maken: des te langer had hij zelf nog plezier van. soonlijke relatie heeft met Kissinger, is echter van mening dat contacten op hoog niveau met de blanke leiders in Zuid-Afrika en Rhodesië geen zin heb ben wanneer zij van tevoren niet ken baar maken dat er resultaten zijn te boeken. Kissinger, die in dit geval meer heeft te verliezen dan Callaghan als onderhandelaar, deelt deze visie. Het is dan ook waarschijnlijk dat er van Amerikaanse zijde eerst op lager niveau zal worden gepraat met premier Vorster voordat Kissinger zelf in het strijdperk treedt. Premier Callaghan en Kissinger achten het ogenblik daartoe nu ongunstig, omdat de Zuidafrikaanse regering na de bloedige rellen in Soweto nauwelijks in de positie is om het aan grenzende Rhodesië tot stappen te bewe. gen die het zelf niet wenst te nemen. Niettemin geloven Londen en Was hington dat de situatie in Rhodesië snel ler kan verslechteren dan in Zuid-Afri ka en tot een ernstige guerrillaoorlog kan leiden, waarbij de mogelijkheden alleen maar groter worden dat de Sov- jet-Unie en Cuba, zoals in Angola, zich in de machtsstrijd zullen gaan mengen. In dat geval wordt gevreesd dat een Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse po litie toegegeven dat drie mensen bij de onlusten van woensdag werden gedood. Twee mannen in de leeftijd van 28 jaar werden door de politiekogels gedood, terwijl een 15-jarig meisje volgens de lezing van de politie door de demonstre rende menigte van 20.000 scholieren werd doodgetrapt. Achttien demonstra ten werden aldus de politie door politiekogels getroffen en gewond naar het hospitaal van Baragwanath gebracht. In Lissabon is generaal Rangel de Lima van de Portugese luchtmacht we gens schending van de militaire discipli ne tot tien dagen arrest veroordeeld. De generaal zou aan de Revolutionaire Raad een memorandum hebben toege stuurd, zonder daarvoor de normale dienstprocedure te volgen. Over de in houd van dat memorandum is niets bekend. Hoewel officieel niets bekend is van een versoepeling of zelfs opheffing van bepaalde maatregelen, werd gisteren Van Chinese zijde is officieel nog steeds niets gezegd over het aantal do den en gewonden in het getroffen gebied in en rond Tangsjan. De inlichtingen dienst van de Kwomintang-partij op Taiwan heeft gisteren gezegd dat meer dan 100.000 mensen in Tangsjan zijn omgekomen en dat in het totale ramp gebied bijna een miljoen mensen zijn gedood op een bevolking van 20 miljoen. Kissinger zou overwegen een bezoek te brengen aan de Zuidafrikaanse pre mier Vorster om diens hulp in te roepen om zijn Rhodesische collega Smith on der druk te zetten. Verder zouden Enge land en Amerika bereid zijn een fonds te stichten waaruit blanken in Rhodesië compensatie zouden kunnen ontvangen voor het verlies van bezittingen, wan neer het tot een overgangsregeling komt. De demonstraties van gisteren volgden op een betrekkelijk rustige nacht en ochtend. De Afrikanen verzamelden zich om vrijheidsliederen te zingen, en schreeuwden politieke slogans. Bij het studenten- scholierenverzet sloten Andere bewoners vertelden dat de veiligheidspatrouilles in Peking minder pogingen schijnen te doen de mensen ervan te weerhouden hun huizen weer te betrekken, terwijl dat enkele dagen geleden voortdurend het geval was. Kissinger heeft maandag in een rede voering een berbep gedaan op de blanke minderheidsregering van Rhodesië een regeling te treffen voor de machtsover dracht van de zwarte meerderheid, nu dat nog op vreedzame wijze mogelijk is. Ian Smith verklaarde dat het een drogreden is te menen dat met een overdracht aan de zwarte meerderheid wordt verminderd dat „de communisten” de macht overnemen in zuidelijk Afrika. Die overtuiging berust volgens hem op onwetenendheid. LONDEN (UPI,REUTER) Een jury heeft de vroegere socialistische minister John Stonehouse gisteren op vier punten van de negentien die de aanklacht tegen hem telde, schuldig geoordeeld. Premier Smith van Rhodesië, zo mel den de persbureaus, vindt het verheu gend dat de Verenigde Staten eindelijk belangstelling krijgen voor de problemen van zuidelijk Afrika, maar hij is het niet eens met de inzichten van minister Kissinger. Amerikaanse bemiddeling is welkom, maar die moet gepaard gaan met formele besprekingen tussen de Rhodesische en de Amerikaanse rege ring, zo zei Smith gisteren bij de ope ning van een nieuwe fabriek. In Soweto zelf zouden scholieren en studenten intussen zijn begonnen om straatblokkades op te richten, zodat de gepantserde voertuigen van de politie niet meer kunnen doorrijden. Drie scho lieren, onder wie een meisje, werden door de politie bij een van deze straat- versperringen gearresteerd. De Zuidafrikaanse kranten ook de bladen van de oppositie zoals de Star en de Rand Daily Mail laten niet na te vermelden dat de eigenlijke slachtoffers van de onlusten in de zwarte woonbuur ten de arbeiders zijn, die naar hun werk willen gaan. Zij willen, aldus de Star, niet geïdentificeerd worden met de agi tatoren en de „tsotis” (beroepsmisdadi gers). Zij gingen, ondanks de bedreiging dat hun huis in Soweto zou worden afgebrand. Omdat ik zelf slechts een matige krui- denkenner ben(op de hbs kreeg ik een geflatteerde 1 voor mijn herbarium, waarin ook het blad van de iep schro melijk ontbrak, hoewel er enkele iepen voor de school stonden), heb ik mij niet gewaagd aan de Servisch-Nederlandse vertaling van de kruiden, maar mij beperkt tot de Latijnse namen. Daar is Latijn tenslotte voor. LISSABON. De leider van de op Moskou georiënteerde Portugese com munistische partij, AJvaro Cunhal. heeft gisteren zware kritiek geuit op het pro gramma van de sociaal-democratische minderheidsregering-Soares. Tijdens de debatten over het kabinetsprogramma, die vijf dagen zullen voortduren, dreigde Cunhal met „volksverzet” als de rege- ring-Soares zou besluiten tot inperking van bepaalde vrijheden. Cunhal doelde daarbij vooral op Soa res’ voornemen een einde te maken aan ■de macht van de door communisten beheerste eenheidsvakcentrale en de door een bron in Peking, in een tele foongesprek met Hong Kong, gezegd dat „steeds meer bewoners schijnen terug te keren naar hun huizen en appartemen- verzacht. Dat zou erop kunnen wijzen ten, en voor langere perioden”. dat de Chinese autoriteiten de kans dat zich een nieuwe beving voordoet steeds kleiner achten. In Tangsjan, de 1 miljoen inwoners tellende industriestad ten zuidoosten van Peking waai het epicentrum van de aardbeving lag, wordt de massale red dingsactie nog steeds uitgebreid. Dit blijkt uit Chinese radioberichten. Woordvoerders van de twee andere grote oppositiepartijen, de christen-de- mocratische CDS en de liberale voilksde,- mocraten (PPD), gaven voor de wetge vende vergadering als hun mening dat het programma getuigt van werkelijk heidszin en begrip voor de moeilijke economische situatie waarin Portugal zich bevindt. In Lissabon wordt dan ook verwacht dat de plannen van Soares zonder al te veel kleerscheuren door het parlement zullen worden aanvaard, waarbij de communisten zich waar schijnlijk van stemming zullen onthou den. De door het leger aangevoerde red- dingsmacht, die naar schatting meer dan een miljoen man telt, werkt dag en nacht om het lot van de slachtoffers te verlichten en de vrijwel totaal verwoes- „U doet het kruidenmengsel van bij elkaar 40 gram in een schaal en giet er een liter water op. Schaal afdekken en de kruiden vijf uur laten intrekken. Daarna alles verhitten tot aan de kook. 15 minuten laten afkoelen, en daarna filtreren. Driemaal daags een slok hier van opdrinken”. EINDHOVEN. DAF-Eindhoven zal 480 landingsgestellen voor F-16-ge- vechtsvliegtuigen gaan vervaardigen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 70 miljoen gulden. De produktle gaat begin 1978 aanlopen en zal voortduren tot begin 1983. De order betekent voor DAF vijf jaar werk voor honderd man hoog gekwalificeerd technisch personeel, dat voor ongeveer de helft uit eigen gelede ren kan worden gerecruteerd, zo blijkt uit een bekendmaking van DAF. Het desbetreffende F-16 contract met de Amerikaanse Menasco Manufacturing Company is eerder deze week getekend. Tijdens genoemde produktieperiode verwadht DAF een aanvullende order te hebben ontvangen, zodat de produktie kan worden gecontinueerd. De serie van 480 betekent een optimale ordergrootte, zodat hiervoor binnen het DAF-concern een specifiek technisch bedrijf kan wor den opgezet onder een eigen technisch management. LONDEN'. Op doorreis naar Iran heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger giste ren een onderhoud gehad met de Britse premier Callaghan, waarbij voorname lijk van gedachten werd gewisseld over Rhodesië. Zowel Kissinger als Callaghan willen de Rhodesische regering van pre mier Ian Smith op zo kort mogelijke termijn ertoe bewegen om tot een meer- derheidsbewind te komen, waarbij de zwarte bevolking proportioneel verte genwoordigd is. LOESAKA, ZAMBIA (AFP). De Benguela-spoorweg, die Zambia en Zaire verbindt met de Atlantische oceaankust van Angola, wordt volgens een door gaans goedingelichte zegsman in Loesaka op 9 augustus heropend met een plech tigheid aan de Zaïrees-Angolese grens. Bij de ceremonie zouden regeringsverte genwoordigers van die twee landen aan wezig zijn, maar of er ook uit Zambia een deputatie komt wist de zegsman in Loesaka niet te zeggen. Ik heb de recepten met de Latijnse namen voor de kruiden gegeven om misverstanden te voorkomen. Woorden boeken schieten namelijk tekort, en ook een half uur studie bij de boekenplank van een goed gesorteerde boekhandel in kruidenboeken leverde geen volledige Nederlandse namenlijst op. Ik kan u melden dat Hypericum perforatum St. Janskruid, Tussilago farfara klein hoefblad, Inula helenium Griekse alant, Sambucus nigra vlier, Matrica ria chamomilla echte kamille is. Maar de Chrysanthemum hortorum heb i'k niet kunnen vinden (een soort ganze- bloem, een soort margriet?), en welke soort weegbree de Plantago sp. precies is, weet ik ook niet. Ik zou dus, als u last hebt van onwelriekende adem, niet de eerste de beste weegbree nemen, maar naar de tandarts gaan. WASHINTON (Reuter, UPI). De Amerikaanse regering heeft gisteren toe gegeven, dat zij met enkele Westeurope- se bondgenoten gesproken heeft over stopzetting van alle hulp aan Italië, wanneer daar communisten in de rege ring zouden komen. Het hoofd van de Nationale Veilig heidsraad, luitenant-generaal Brent Scowcroft, verklaarde dat de kwestie met landen als Engeland, Frankrijk en West-Duitsland is besproken tijdens de economische topconferentie in Puerto Rico in juni jl. Men was het echter onderling niet eens geworden, aldus de brief. Scowcroft reageerde hiermee op een ontwerpresolutie van de Commissie voor Internationale Betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, waarin het Witte Huis werd gevraagd eventuele stukken over te leggen waaruit zou blijken dat Washington met Europese bondgenoten overeengekomen is, dat Ita- er Callaghan en Kissinger zouden Rhode sië een plan willen voorleggen waarbij door middel van algemene verkiezingen binnen twee jaar een meerderheidsrege ring gevormd kan worden. De aanwij zingen in Londen zijn dat de Britse regering zich in eerste instantie op de achtergrond houdt en er de voorkeur aan geeft om eerst Washington te laten bemiddelen, nu rekening gehouden moet worden met verdere interventie van Moskou en Havana in Afrika. SCHEILA BUCKLEY

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3