Agenda Off-shore werkzaamheden bieden een nieuwe markt aan Bouwplan De Zwaluwenhof van de baan Hond uit auto gezet Ik stond Burgerlijke stand ,,..x op een stoof ijs te scheppen Veronica-schip thans verkocht „Genius” «o iE 7 Bedrijf wil met ontwikkelingen meegroeien LANDELIJKE ACTIE VOOR MAROKKANEN Ballonnen terecht Nog meer actie ter afsluiting fa Kort IJmondnieuws - I IJMOND V R IJ D A G 19 7 6 6 AUGUSTUS I VELSEN COLLEGE ZEGT NEE Beverwijk Jong bloed V elsen-I Jmuiden Wijk aan Zee „Voor de kinderen ben je net Sinterklaas. Ze komen bij je met een gevonden cent, maar tegen woordig kun je voor een cent geen ijsje meer kopen. Voor dat geld verkocht ik ijs toen ik net begon en dat is tweeënveertig jaar geleden. Af en toe strijk ik met m’n hand over m’n hart, maar je kunt het haast niet meer doen. Vroeger was een ijsje van vijf cent heel wat, nu verkoop je ijs voor een gulden’’. Heemskerk een burgemeester (Van onze stadsredactie) door de De afwijzende beschikking van B. en Bui- sl. ■n. HHII SF hul ai ie O. ik- IJMUIDEN. „De off-shore-activiteiten vormen een groeiende markt en waarvan we al aardig wat werk hebben”. Dit vertelt directeur J. Prins van Genius BV in IJmuiden. In de fabriek van Genius wordt al heel wat werk voor de off-shore, de activiteiten die verband houden met het boren naar gas en olie, gedaan. Op een deel van het fabrieksterrein liggen tientallen pijpen te wachten om te worden óf verlengd, óf gelast óf ingekort. van Os een mooi bestaan, al is het zwaar. „De goede kanten zijn dat je altijd buiten bent, je ziet alles, je hoort alles, je kent vaak je klantjes. Informaties zijn ook te verkrijgen op de telefoonnummers14314, 22474 en 20874, allemaal in IJmuiden. Het laatste nummer is van het secretari aat van de Werkgroep, waarvan het adres luidt: Waalstraat 42. De landelijke informatiedag over de problemen van deze Marokkanen wordt gevolgd door een grote lande lijke solidariteitsmeeting op 2 oktober in Amsterdam. BIOSCOPEN Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 ,R- lis- »E- at? bij or- an- cht DE >de )R- >er Dij de. F- ib. m. »r- el. IA. m. nd 12 al rk n, II. rk ijs VELSEN. Vanuit Haarlem is don derdag de politie Velsen getipt over een automobilist die op de Vondelweg in Haarlem-Noord zijn hond uit de auto had gezet en vervolgens was weggere den. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4 alle leeftijden 19-21 u. Dorpswelde, 19 uur. Demonstratie Aeroclub Heemskerk. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4 a: aple leeftijden 10-12.30 u. Na een korte werkperiode bij De Groot zocht Joop van Os het bij Raket Melkinrichting. Na meerdere De manifestatie, die wordt gehou den onder de naam „Haarlem, IJ- mond, Outspan Vrij”, zal bestaan uit twee demonstratieve optochten, toe spraken van Jan Ruiter (van de Kri tische Gemeente IJmond) en Essau du Plessis van de actie-groep die Boycot Outspan heet en vermoedelijk zal er een optreden zijn van de groep „De Onderste Steen Boven”. I Directeur Prins vertelt, dat het bedrijf laatst achttien „living” rooms heeft klaargemaakt met een afmeting van tien bij drie bij drie meter, die bestemd zijn voor het personeel op de verschillende boorplatforms. „We hebben allerlei soor ten opdrachten voor de off-shore, be stemd voor plaatsen over de gehele we reld. Wat dat betreft zijn de werkzaam heden bepaald niet alleen aan de Noord zee gebonden. We hebben ook grote silo’s vervaardigd en zelfs ankers. Het zijn vaak eenmalige opdrachten, die we zelf ontwerpen, vervaardigen en eventu eel ook monteren.” De auto, een groene Ford Taunus met in het kenteken de letters ZV, is wegge reden in de richting van Velsen. De hond liep achter de auto aan, in diezelf de richting. de Speliade 1976 door burgemeester Reehorst werden opgelaten, zijn ge deeltelijk terecht gekomen. Dit berichtte ons mevrouw A. M. C. Lammensen, de organisatrice van de Speliade. Zij heeft bericht gehad van vijf kinderen uit Beek in Gelder land. Zij schrijven: „We hebben de ballonnen gevonden en omdat we met vijf kinderen zijn, hebben we ze verdeeld Een andere groep ballonnen was die maandagmiddag al om kwart voor vier in het Duitse plaatsje Bislicer- wald, bij de jonge Helmut Ter Horst. De fabriekshal van „Genius” met links de kantoren en op de voorgrond groot aantal boorpijpen. dels gezien zijn leeftijd, uit de directie van Genius teruggetrokken. GEBOREN: M. A. DawsonKruisman, d., Sant poort; J. W. BoerTimmermans, z., IJ muiden: M. de Kort-Löke, z., IJmuiden; B. RoordaKippersluis, z., IJmuiden; L. Engels-de Wit, d., IJmuiden; F. N. G. Kossen-Schoone, z., IJmuiden; F. N. G. Kossen-Schoone, z., IJmuiden; A. Vel- dink-Rijskamp, z., Haarlem, A. J. de Bruijn-Vlieland, d., IJmuiden, J. Sper- ling-Jansen, z., IJmuiden, C. Y. Mah- Shing, z., IJmuiden, M. L. Wong-Toh, d., IJmuiden, J. Omrnels-Visser, z., IJmui den. De demonstratieve optochten gaan om half twee vanaf het Zeewijkplein in de richting van het stadhuis, ter wijl tegelijkertijd vanuit de richting Haarlem een boerenkar en fietsers naar het zelfde trefpunt rijden. OVERLEDEN: R. Dekktr, 70 jr., weduwnaar van W. J. C. Sloof, IJmuiden; C. M. H. van Nieuwenhuize, 72 jr., Santpoort, W. F. Stals, 70 jr., weduwnaar van H. J. E. Braam, Velsen(Noord), C. J. Vermeij, 91 jr., wed. v. J. L. Harsveld, Driehuis, J. Dekker, 71 jr., echtg. v. S. L. Hendrickx, IJmuiden. De automobilist politie gezocht. Toch is de heer Prins niet al te optimistisch over de toekomst. Er is in Nederland op het ogenblik een terug gaande markt in de staalverwerkende industrie en ook Genius heeft dat onder vonden. Pessimistisch is hij echter ook niet. Toen de off-shore-activiteiten zich zo’n zeven jaar geleden ook op dit gedeelte van de kust gingen ontwikkelen is Genius er meteen op ingesprongen. En naast de off-shore heeft het bedrijf ook andere markten, waarbij men zware staalconstructies, hijs- en hefvoertuigen en apparaten over de gehele wereld levert. Genius BV is voortgekomen uit rederij Praxis-Holland, waarvan de vader van de heer Prins eigenaar was. „Mijn vader was in 1912 met de rederij begonnen en voordat de grote wereldcrisis in de jaren dertig uitbrak, telde de rederij zo’n veertien schepen. De crisis maakte een einde aan de bloei en bij het uitbreken van de oorlog zijn de schepen naar Engeland gegaan. Na de oorlog heeft de rederij nog tot ongeveer 1955 bestaan tot mijn vader stierf.” Zoon J. Prins kwam echter niet in de visserij terecht, maar startte na de oorlog samen met de heer Goedhart een constructiebedrijf vanuit de „smederij” van Praxis-Holland. Toen het bedrijf zich naast de con- structie-werkplaats en apparatenbouw ook ging toeleggen op „prefab-bouw” werd het bedrijf in tweeën gesplitst. Genius bleef zich bezig houden met de constructiebouw en het bedrijf voor pre fab-bouw kreeg de naam „Mavem” waarbij de heer Westerwal in de directie werd opgenomen. Het prefab-systeem van Mavem vond over de gehele wereld toepassing. Enige tijd terug zakte de markt voor prefab-gebouwen in, maar met name in het Midden-Oosten ontwik kelt zich nu een nieuwe markt, waarop de Mavem zijn aandacht heeft gericht. DIVERSEN Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Sociëteit Progress, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45; alle leef tijden 19-21 u ZATERDAG 7 AUGUSTUS Zwembal De Waterakkers, Kerkweg. tenbad geopend van 7-18 u. BLOEMENDAAL. De coöperatieve vereniging De Zwaluwenhof kan haar bouwplannen in het Naaldenveld op haar buik schrijven. Het college van B. en W. van Bloemendaal blijft op zijn standpunt staan, dat het gebied ongerept moet blijven. Burgemeester drs. G. H. Weekhout heeft dit onlangs tijdens een commissievergadering meegedeeld. Hij vertelde, dat hij na contact met gedepu teerde Van der Knoop en diens ambte naren en na zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte te hebben gesteld, tot de conclusie was gekomen dat de bouw niet door kon gaan, enerzijds omdat het col lege de natuur wil handhaven; ander zijds omdat duidelijk was geworden dat de provincie niet wenste mee te werken. wisselingen is hij nu bij het Caraco- ijs terecht gekomen. IJscoman zijn als kleine zelf standige is in de ogen van Joop IN DE IJMOND is onlangs een werkgroep opgericht die zich onder de naam ..Werkgroep Marokko” wil inzetten voor de 182 Marokkanen die korte tijd geleden in hongerstaking gingen en enkele kerken in Amster- Aan het woord is Joop van Os, de IJmuidense ijscoman die bij veel mensen en kinderen een glimlach van herkenning op het gezicht zal bren gen. Joop van Os die vanaf zijn veertiende jaar in IJmuiden ijsjes verkoopt, ventend door de straten en ook al weer twintig jaar op zijn vaste standplaats bij „Jan met de lamp” op de kop van de haven. Joop van Os is geboren en getogen IJmuidenaar. Hij heeft het grootste deel van zijn leven in of nabij Oud- IJmuiden gewoond en vertelt over die jaren, nu vanuit zijn comfortabe le flat aan de Orionweg. TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. Tot en met 15 augustus „Kunst uit Friesland”, geopend dinsdag, donderdag, zaterdag en zon dag van 14-17 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Op zaterdag 21 augustus wordt door middel van een grote manifesta tie op het Plein 1945 het Outspan - seizoen afgesloten, zo bericht ons de werkgroep Zuidelijk Afrika van de Wereldwinkel in IJmuiden. De Out- spanacties, zoals de meeste lezers zich vermoedelijk zullen herinneren, be stonden uit (een oproep tot) de boy cot van Zuidafrikiaanse sinaasappelen op grond van de werkomstandigheden van de zwarte Afrikaners op de si naasappelplantages. De bijeenkomst begint om twee uur, maar voor het zover is moet nog werk worden verzet en daarom vraagt de Velsense Werkgroep Zuide lijk Afrika hulp voor de voorberei dingen en organisatie. Corresponden tieadres is hiervoor: Rembrandtlaan 21, t elefoon 10755, anders kunnen nog de nummers 20874 en 023-376338 worden gebeld. „Het was eigenlijk toeval dat ik ijsman werd”, zo vertelt hij, „ik was veertien jaar en m’n eerste baantje kreeg ik bij lunchroom De Groot aan het oude Willemsplein, tegenover bio scoop Tania. In die tijd stond ik op een stoof ijs te scheppen, ook vaak bij de sluis, bij de Amsterdamse boot die van Velsen naar Amsterdam voet. In die tijd waren er ijsjes één, twee, drie of vijf cent. Als je voor een tientje per dag verkocht was dat veel. Ik verdiende soms twaalf gulden in de week en dat was veel geld. In die crisistijd waren gezinnen die van twaalf, dertien gulden in de week moesten rondkomen. Nu is dat toch wel anders, nu moet je voor twee- of driehonderd gulden in de week ver kopen om er een beetje uit te sprin gen.” DE BALLONNEN, die afgelopen maandag ter ere van de opening van 8 Auto gestolen. Van de Voorstraat in Wijk aan Zee is gisteravond een rode Renault met het kenteken 33-85-MP ontvreemd. De auto zou op een trailer zijn gezet en zijn af gevoerd. Gevallen. Een 18-jarige opperman uit Heemskerk is gisteravond bij het opbouwen van de skelterbaan op de Beverwijkse kermis van tweeëneenhalve meter hoogte gevallen en ter observatie in het Rode Kruis Ziekenhuis opgeno men. Beide bedrijven, Mavem en Genius, werken nog altijd nauw samen. Beide hebben hun kantoor op het IJmuidens industrieterrein, waar ze een complex vormen met de constructie-werkplaats van Genius. Veel van de prefab-con- structies van Mavem worden door Geni us geleverd en naast directeur van Geni us is de heer Prins samen met de heer Westerwal ook directeur van Mavem. De heer Goedhart heeft zich zo’n zes jaar geleden uit de directie teruggetrokken. De heer Westerwal, die ook mede-direc- teur van Genius was, heeft zich inmid- 8Geen spreekuur. Velsens burgemees ter drs. J. Reehorst zal maandag 9 augustus geen spreekuur houden. Even min de wethouder van openbare wérken C. Ockeloen. Bij spoedgevallen zal de wethouder van sociale zaken Th. c. Wit te worden vervangen door wethouder H. v.d. Werff, wethouder van financiën. Mevrouw Van Os lijkt op haar beurt wel uit te zien naar de meer rustige jaren. Eerlijk zegt ze: „Het is heus niet altijd leuk om elke avond en alle zaterdagen en zondagen alleen te zitten. En wat dacht je van al die jasjes die gewassen en streken moe ten worden Hij moet er toch elke dag weer helder en netjes uitzien? Maar ja, hij heeft er zoveel plezier in. Het is zijn werk en zijn hobby, andere liefhebberijen heeft hij niet”. Tevreden glimlachend vanuit zijn gemakkelijke stoel geeft Joop van Os toe: „Het liefst wil ik zo lang moge lijk ijscoman blijven, op de kop van de haven maar ook in m’n wijk.” De seer Prins vertelt: „Zelf ben ik nu ook 60 jaar en we zijn druk bezig om „jong bloed” in het bedrijf te halen. Je moet vroegtijdig beginnen met een ver jonging, want zoiets moet geleidelijk gaan. Met name denken we aan mensen, die uit het bedrijf zelf voortkomen.” Dat de heer Prins in de toekomst van het bedrijf gelooft blijkt wel uit de vernieu wingen binnen Genius. Zelf construeert men nu een grote 20-tons kraan voor het buitenterrein en binnen de fabrieks hal komen straks twee kranen van ieder 50 ton hefvermogen, waarvan er al een in gebruik is. En achter het fabriekster rein ligt nog een onbebouwd terrein van 7000 vierkante meter, waar plaats is voor toekomstige uitbreidingen. „Je moet met de ontwikkelingen mee kunnen gaan”, zegt de heer Prins, „en de ont wikkelingen gaan in de richting van steeds grotere en zwaardere eenheden. Je bedrijf niet mee laten groeien, zou het einde betekenen. dam bezet hielden om de aandacht te vestigen op hun problemen namelijk het ontbreken van een verblijfsver gunning. Door een maatregel van staatssecretaris Zeevalking van justi tie dreigt nu dat deze groep mensen het land wordt uitgezet, terwijl naar de mening van ondermeer instanties als Amnesty International en de Raad van Kerken het niet ónmogelijk is dat de betreffende mensen in hun vaderland zullen worden gestraft voor hun acties in Nederland. Qm nu zoveel mogelijk bekendheid te geven aan de nijpende situatie die voor deze Marokkanen is ontstaan, wordt op 14 augustus door het hele land een propagandadag gehouden. Dat betekent dat die dag in Velsen op het Marktplein de leden van de Werkgroep Marokko aanwezig zullen zijn om handtekeningen te verzame len en informaties te verstrekken over hun doel van actie. City, vrijdag 20 u., zaterdag 18 en 21.30 uur „M.A.S.H.” Stadsschouwburg: vrijdag en zaterdag 20 uur Bruce Lee „The Big Boss”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 10-12 en 14-17 uur (beh. maandag). Pieter Vermeulenmuseum, cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, geopend dag. 9.30-12 en 14-16 30 uur. Zaterdags en zondags gesloten. Stadhuis Velsen, alle werkdagen (ma. t.m. vrij.) te bezichtigen van 10-12 u., tel. 19000. Museum van Gelder, Doodweg, Velsen- Noord. Tentoonstelling, „80 jaar Van Gelder, oudste industrie aan het Kanaal”, Geopend di„ wo., do. en vrij, van 14-16 u. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan. Santpoort. Tentoonstelling „18 Heren van Bre derode”. Geopend dag, 9.30-12 u. en 13-17.15 u. (beh. ma.). Landgoed Beeckestijn, Tentoonstelling „Kennem^r Landhuizen”, geopend dag. 10-12 en 14-17 u. (zondagmorgen en maandag geslo ten). Oude Raadhuis, Oud Velsen, archeologische tentoonstelling „500 jaar Velsen’’. Geoepend ma. t.m. vrij. 13-17 u., za. gesloten, zondags 10-17 u. Tuin Beeckestijn, Beeldententoonstelling van de Amerikaanse kunstenaar Peter Chinni, DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, Brandweer Santpoort 370750, Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Badhuizen, Snelliusstraat, vrij. 12-21 u. zat. van 9-12.30 en 13-16 u. „Concordia”, Doodweg, Velsen-Noord, zat. van 9-12 en 13-17.30 u. Openluchtbad De Heerenduinen. Geopend vrijdag tot ongeveer 20 uur, zaterdag van 10- 17.30 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 u. Zaterdag 10.30-12.30 uur. Filiaal Zeewijkplein: 14.30-17.30 en zaterdag 10-12.30 uur. Informatiecentrum: Recreatiegebied Spaarn- woude, (Boerderij Crayenstein Machineweg, Halfweg). Geopend zat. en zon. 11-16 uur; ma. t.m. vrij. 10-12 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Geopend dag. van 9.30-11.30 en 13-16.30 uur. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan, Santpoort, aanvang 20 uur Ekstavo Combo Harry Verbeke. SANTPOORT-FEESTWEEK Vrijdag: Lunapark, 14-24 uur; Feesttent De Bierelier, aanvang 20 uur Veronica Drive-In show. Toegang gratis. Zaterdag: 9.00 u. Fietsrally voor jongens en meisjes v.a. 9 jaar. Start, Fr. Netscherlaan. bij Juliana van Stolbergschool; Lunapark 14-24 uur. Feesttent „De Bierelier” aanvang 20 uur Showorkest Freddy Golden. Toegang gratis. Daar tegenover staat dat je lang op pad bent. Zeker wanneer het mooi weer is. Dan ga je door tot ’s avonds half elf en ook de zaterdagen en zondag ben je op pad. Dat gaat zo van april of mei tot september of oktober. Tijdens de wintermaanden werk ik dan ergens in de bouw.” Joop van Os is een van de weinige ijsmannen die z’n ijs van de rol schept. Zo heeft hij het altijd gedaan en hij vindt nog steeds dat dit het lekkerste ijs is. Hij houdt het ijs goed in de diepvriezer in zijn kar. Vroeger werd dat gedaan met brokken ijs, die hij aan stukken moest hakken en zouten om het ijs op temperatuur te houden. Nu gaat dat elektrisch en i daarmee is het wel gemakkelijker geworden. Want ook de bakfiets van vroeger jaren is ingeruild voor een gemotoriseerde ijskar. „Door het trappen blijf je jong”, zegt hij, „maar nu ben ik wel blij dat ik zo weg kan rijden. En op deze manier wil ik het zeker volhouden tot ik vijfenzestig ben en mogelijk nog iets langer.” (Van onze correspondent) ZAANDAM. Het voormalige zend- schip Veronica, dat thans nog aan een werf in de Achtersluispolder in Zaan dam ligt, is door de Veronica-omroepor- ganisatie verkocht aan handels- en scheepvaartbedrijf Kalkhaven BV in Dordrecht. Directeur Rob Out van de Veronica Omroep Organisatie wilde desgevraagd niet veel kwijt over de transactie. „Het bestuur van onze organisatie heeft het schip verkocht omdat behoud niet moge lijk was. Het was niet exploitabel en kostte ons een smak geld. Kalkhaven B.V. heeft een voorlopig koopcontract getekent”. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Vrijdag 19 en 21.15 u. Bruce Lee contra Superman. 23.3o u. Poesjes in een mannenhuis. Theater 2: vrij 19.30 u. The Towering Inferno. Luxor, Breestraat. Vrijdag 19 en 21.15 u. De Hindenburg. DIVERSEN VRIJDAG 6 AUGUSTUS Sociëteit Alpha, Moensplein, Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: alle leeftijden 19-21 uur. Kings ford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Hulpdienst Help een Handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur; Zeestraat 81. Tel. 24617 of bij de wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend van 10.30-17.30 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad geopend van 9-18 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: alle leeftijden 10-12.30 u. Alpha Sociëteit, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Alarmnummers: politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 14-17 u. Progress Sociëteit. Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 u. Nielenplein. 14 u. Optreden Amerikaans» groep. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, mllleuklachten 96000. W., die op verzoek van de raad drie maanden werd aangehouden, komt nu in de raadsvergadering van augustus of september aan de orde. De brief aan De Zwaluwenhof was nog niet verstuurd, omdat de raad wel sympathiek tegen over de plannen (bouw van 50 bungalows voor uitsluitend jonge mensen) stond en de vereniging de kans wilde geven zijn zaak bij de provincie te bepleiten. Vol gens burgemeester Weekhout zijn echter geen nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen, zodat het college vast meent te moeten houden aan zijn eerder ingenomen standpunt. wordt nu

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7