Spannende zeepkistenrace bij I Onverzoenlijke houding RI buurthuis Wijk aan Duin en Beverwijk Positie van schoonmaaksters nog onduidelijk NIEUWE PLANNEN IN VOORBEREIDING Bejaardenhuisjes aan Boeweg en Wilgenhoflaan in oktober gereed Kermis begint z aterdagmiddag Politie verhoort vier knapen |<KEUR B.V.>| BOUWMARKT Ir I Mr. Van Wijk: „Beverwijk is te slap opgetreden” Tl IJ 1 Hl IPIIb I r I Overleg in middenstandszaken Afzwemmers in Sportfondsenbad Commissie 3 onderwijs en Cultuur 1 en PLAVUIZEN WAND- en VLOERTEGELS h Kotxfenhom 54 - 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK V R IJ D A G 6 19 76 AUGUSTUS 8 1 (Van onze Haagse redacteur) tel. 023 -321212 Nieuwe plannen w fjl I DEN HAAG „De gemeente Beverwijk probeert hier een zaak door de drukken waarin ze zelf jarenlang te slap is opgetreden. En nu de last te zwaar is geworden, probeert men die op de rekening van het Instituut te schuiven’’, al dus. mr. O. H. van Wijk gisteren tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek in de Bever- wij'kse „schoonmaakzaak” door de Raad van State. De juridisch advi seur van het Regionaal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden-Kennemerland wees er met nadruk op dat Beverwijk de hele zaak uit de hand heeft laten lopen, terwijl men met het Instituut ja renlang vruchteloos over een oplos sing onderhandelde. Openingstijden: dagelijks van 8.00 -12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur - X r- T W 911 Éflll "V vtl’ 1' oLè (Van onze Haagse redacteur) 2 (Van een onzer verslaggeefsters) ■n. 71 (Van een onzer verslaggevers) 0.- De (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) i i i Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. in voor De woningbouwvereniging „St. Willi- brordus” werkt op het ogenblik plannen uit voor de bouw van ruim dertig wo ningen aan de IJsselstraat; 16 bejaar denwoningen, vier aangepaste woningen voor gehandicapten en de overigen voor BEVERWIJK. In het kader van de vakantiefeesten in Beverwijk is de zeep kistenrace bij het buurthuis „Wijk aan Duin” inderdaad een hoogtepunt gewor den. Voor het buurtcentrum was 'een hel- linigbaan gebouwd met behulp van stei gers en in een spannende secondenstrijd gingen de kinderen met hun zeepkisten karretjes van deze helling af om zender De bejaardenhuizen aan de Boeweg, die in ’t najaar kunnen worden opgeleverd. kleine of incomplete gezinnen. Nog maar in het beginstadium is men verder ook bezig met het maken van een plan voor de bouw van 52 eengezinswoningen aan de Neckarstraat. tegen zeer concurrerende prijzen. Grote sortering rw o,- o- c.- >71 D.-. >70 i/W <er. >68 0-■ I 0,- 0.- 0,- 0,- 0,- 0,- 0,- 0,- 0,- 0,- 0.- 0.- 0,- 0,- 0- 0,- 0.- 0- 0,- 0.- 0,- 0,- 0,- 0.- 0.- 0.- I DEN HAAG De gemeente Be verwijk en hei Regionaal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Mid- den-Kennemerland zijn niet bereid elkaar in de „schoonmaakzaak” rond de positie van twintig werksters een duimbreed toe te geven. Na jaren praten zonder resultaat is men nu zover dat concessies kennelijk onmo gelijk geworden zijn. Dat zou ten minste opgemaakt kunnen worden uit de gang van zaken gisteren voor staatsraad Ruppert, die aan het einde van de zitting vergeefs probeerde de toezegging los te krijgen dat men zich neer zal leggen bij de bestaande situatie tot het moment waarop de Kroon een uitspraak zal doen. In een aparte klasse streden de skel ters, fabriekskanretjes, die het in secon den over het algemeen minder ver brachten dan de zelfgemaakte „zeepkis ten”, waarvoor stellig ettelijke kinder wagens zijn gesloopt. paar maal gepoetst moet worden om de tijd vol te kunnen maken, dan is dat geen werkgelegenheid meer, maar ver kapte werkloosheid”, aldus de advocaat van het Instituut. Hoe deze kwestie ook opgelost zal worden, volgens Van Wijk raken een paar werksters altijd! hun baantje kwijt. Neemt het schoonmaak bedrijf Asito ze over, dan zal er volgens Van Wijk geen plaats zijn voor alle twintig dames en geeft de Kroon Bever wijk gelijk en moet het Instituut de werksters overnemen, dan zal dat ook tot een overschot leiden. Simpelweg om dat er volgens hem niet voldoende werk voor allen is. september behandeld wordt. Boven dien werd hem de toezegging gedaan dat de uitspraak van de Kroon rond 1 oktober bekend gemaakt zou wor den. meeste huisjes zijn de bewoners al aan gewezen. Over de bewoning van enkele huisjes aan de Boeweg zijn de onder- hande Lingen nog gaande. De huurprijs kon nog niet exact worden bepaald. De zogenoemde dynamische kostprijsbereke ning die de regering heeft aangekondigd kan namelijk nog tot wijziging in het huurbedrag leiden. Vast staat evenwel, dat die huurprijs boven de 300 per maand komt te liggen, inclusief de ser vicekosten. aandrijving” zo ver mogelijk te komen op de in de straat uitgezette en afgezet te baan. Zodra de karretjes tot stilstand kwamen werd er afgevlagd en kon het aantal seconden dat het wagentje in beweging was geweest worden opgeno men. Met behulp van luidsprekers werd BEVERWIJK. De twee jongens, die woensdagnacht in de winkel van Vroom en Dreesmann werden aangetroffen, blijken diezelfde avond ook in een pak huis van een grossier aan de Parellelweg te hebben ingebroken. De politie ver moedt, dat de knapen respectievelijk 13 en 14 jaar oud in totaal zo’n achttien diefstalletjes en inbraken op hun kerfstok hebben. rond die tijd ook de uitspraak van de Kroon verwacht wordt werd de be handeling gisteren eigenlijk min of meer overbodig. Om elk risico uit te sluiten vroeg Ruppert Beverwijk (vertegenwoordigd door burgemeester Hubers en juridisch adviseur Ober man) en het Instituut (in casu advo caat Van Wijk en voorzitter Van Herpen) daarom ter plaatse met el kaar overeen te komen dat de be staande situatie zou worden voortge zet, ook al zou het Koninklijk Besluit niet op 1 oktober, maar veertien da gen later afkomen. Beverwijk had daar uiteraard geen moeite mee, het kreeg daarmee immers toch precies wat het wilde. Maar Van Herpen weigerde zich er plekke op dit on dergeschikte punt vast te leggen. Hij sprak tenslotte af het verzoek van de staatsraad vanavond in een speciale vergadering met het bestuur te be handelen, waarmee Ruppert maan dagmorgen van het resultaat op de hoogte zal worden gesteld. Deze zal daarna zijn oordeel vellen. Gezien zijn houding gisteren zal dat bij een weigering van het Instituut om het vrijwillig voorlopig met Beverwijk op een akkoordje te gooien, inhouden dat hij beide partijen dan oplegt de situatie ongewijzigd te laten tot de uitspraak van de Kroon. Een groot probleem is daarbij om op basis van de hoge grondprijzen tot een aanvaardbare bouwsom te komen. De woningbouwvereniging is voornemens deze woningen geheel in eigen beheer te bouwen en dus ook zelf een architect aan te wijzen. Beverwijk wannneer het jaarlijks pro fiteert van de bezuinigingen die in to taal op kunnen lopen tot 8 ton per jaar, omdat bezuinigingen in het gewoon on derwijs ook doorberekend mogen wor den voor het bijzonder onderwijs, red.), terwjjl voor een aantal werksters nooit wachtgeld en dergelijke betaald heeft te worden, omdat zij gewoon door Asito overgenomen zullen worden.” Normaal neemt die procedure maanden, in beslag. Ruppert had zich echter ingespannen om die termijn voor dit speciale geval bekort te krij gen. En niet zonder resultaat. Hij kreeg gedaan dat het beroep van Beverwijk tegen de weigering van het Instituut om de twintig werksters in dienst te nemen en de overeen komst met het schoonmaakbedrijf Asito dat het schoonhouden van de schoolgebouwen voor driekwart van de prijs uit wil voeren, al op „Ruppert: „Het kan een of twee weken later worden, maar meer niet”. Daarmee had Ruppert de nood zaak van de behandeling van Bever- wijks schorsingsverzoek eigenlijk al weggenomen. Deze behandeling (te vergelijken met een kort geding voor de burgerrechter) was immers slechts ingediend om te voorkomen dat tij dens de behandeling van het beroep op de Kroon het Instituut zijn voor nemen om Asito de werkzaamheden over te laten nemen, uit zou kunnen voeren. In de overeenkomst staat echter dat het schoonmaakbedrijf pas op 1 oktober kan starten en omdat Met een „zeepkist” van de hellingbaan. De enige eisen die er aan de zelfge bouwde karretjes werd gesteld, was dat zij bestuurbaar moesten zijn. BEVERWIJK. De raadscommissie onderwijs en cultuur komt op dinsdag 24 augustus in openbare vergadering bij een in het Stadskantoor. Op de agenda staat onder meer de behandeling van het interimrapport over de samenwerkingsschool in Wijk aan Zee. Twee andere knapen, een 13-jarige uit Velsen en een 12-jarige uit Beverwijk, worden momenteel eveneens door de politie aan de tand gevoeld. Zij werden gisteravond met een van de Randweg ontvreemde jerrycan met benzine achter de LEAO aan de Brink aangetroffen. Nagegaan wordt, of het duo vaker voor pyromaan heeft gespeeld. I' 4’ BEVERWIJK. In het Sportfondsen bad zijn deze week de volgende jongens en meisjes geslaagd voor het diploma A: Jolanda Acqoy; Arjan Bosscher; Edwin Blomvliet; Jeroen Danko; Anja van Dijk; Anja Doodeman; Wilhelmina Gi- gengack; Arno Heisterkamp; Astrid van der Hel; Helena Huygens; Angelique Holleman; Dennis de Jongh; Lydia Jan sen; Erik Keizer; Danny Kouwenhoven; Liesbeth Kester; Rick Lubbers; Berno van Leeuwen; Saskia van der Meij; Annemieke Nuesink; Judith Olsthoorn; Jan Pel; Rudolf Rolink; Katharina Rumping; Daniëlle Reeuwijk; Frederike Schenk; Antonius Schellevis; Marscha Smid; Kiek Tuning; Stefan van de Vel den; Monique Vreeker; Nancy Vonk; Miranda van de Werf; Peter de Wit; Ely Zuidema en Fabienne Zwanenburg. HEEMSKERK. De Commissie Overleg Middenstandszaken komt op dinsdag 10 augustus om 8 uur in het openbaar bijeen in het gebouw van de dienst gemeentewerken, ingang Gerrit van Assendelftstraat. Besproken wordt onder meer de nota Consumentenonderzoek 1975. Voor de meeste bejaarden is dat een (te) hoge huur, maar in de meeste geval len geldt dat men in aanmerking komt voor een individuele huursubsidie, die gemiddeld per maand iets meer dan 100 kan bedragen. Een aantal bejaarden laat grotere wo ningen achter en daarom kan het door- stromingseffect van deze twintig huisjes niet worden onderschat. Niet alleen aan deze bejaarden zal passende huisvesting kunnen worden geboden, maar ook een aantal woningzoekenden zal met de vrij komende woningen kunnen worden ge holpen. Van Wijk= „Het aantal werksters is in die jaren opgelopen van zeven tot twin tig. De kosten voor het schoonhouden van de schoolgebouwen zijn daardoor absurd hoog opgelopen. Zij maken nu al bijna de helft van die totale begroting van het Instituut uit, terwijl dat voor Rijksscholen en het bijzonder onderwijs respectievelijk dertig en twintig percent bedraagt. Het is toch duidelijk dat hier iets fout zit”. Volgens Van Wijk moet de gemeente Beverwijk niet dramatisch doen door de zaak voor te stellen alsof er een stuk werkgelegenheid) verloren dreigt te gaan wanneer de werkster, althans een aantal van hen. op straat zouden komen te staan. „Wanneer een schoollokaal een een reportage gegeven van de strijd en dat lokte vele bewoners uit de buurt naar het centrum toe, zodat de kinderen een aanzienlijk publiek kregen van hon derden ouders. Mr. F. M. Oberman, juridisch adviseur van de gemeente Beverwijk zette vraag tekens achter de bereidheid van het schoonmaakbedrijf Asito, waarmee het Instituut in zee wil gaan, om de werk sters werkelijk over te nemen. „Het bedrijf houdt vier slagen om de arm”, aldus mr. Oberman, „er wordt slechts gesproken van „in principe bereid zijn”, men heeft het in de offerte over schoon maakpersoneel, zonder een nadere aan duiding en wordt gesteld dat de schoon maaksters op de door Asito gestelde voorwaarden over kunnen gaan en dat wel „binnen het raam van de offerte”. Geen duidelijkheid dus voor de posi tie van de twintig werknemers(sters). Beverwijk vindt dat het Regionaal in stituut verplicht is het schoonmaakper soneel over te nemen. Gisteren werd voor de Raad van State (in casu mr. Ruppert) nogmaals betoogd dat de werksters vol gens de gemeente horen tot het totale personeelsbestand dat het Instituut vol gens de gemeenschappelijke regeling over moet nemen. Het Instituut bestrijdt dit echter. Volgens mr. Van Wijk, geas sisteerd door voorzitter Van Herpen en secretaris De Wit, heeft Beverwijk in het verleden altijd gehandeld alsof de regeling alleen het onderwijzend, en ad ministratief personeel betrof, aangevuld met de conciërges. Het instituut hoeft volgens hem de schoonmaakters niet in dienst te nemen en kan met het schoon maakbedrijf Asito in zee gaan. Ook op het punt van de financiën werd lang niet alles duidelijk. In zijn betoog voerde mr. Oberman aan dat Beverwijk in de komende zes jaar 1.145.000 aan wachtgelden en dergelijke zou moeten betalen als het Instituut zijn zin kreeg. Hij vroeg zich af in hoeverre het voordeel van de door het Instituut voorgestane bezuinigingen (waar Bever wijk als deelnemer aan de gemeen schappelijke regeling voor 40 pct. van profiteert) op zouden wegen tegen de schade als gevolg van ontslagen of wachtgelden. Van Wijk kwam op zijn beurt met een rekensommetje, dat een veel gunstiger uitkomst voor Beverwijk liet zien. „Waar blijft het middel van Aan de Boeweg zijn acht bejaarden huisjes al glasdicht. Deze worden, even als de twaalf identieke huisjes aan de Wilgenhoflaan, gebouwd in twee woon lagen. Eerder bouwde de woningbouw vereniging „St. Willibrordus dergelijke complexen aan de Alkmaarseweg, Ber- gerslaan en Vlaanderstraat, in totaal achtentwintig. Het complex van twintig bejaarden woningen aan Boeweg en Wilgenhoflaan wordt nog ambachtelijk gebouwd, omdat het een te klein complex is voor indus triële bouw. Dat bracht de moeilijkheid met zich binnen de zogenoemde curve- prijs te blijven; de maximaal toegestane bouwsom voor dergelijke woningen met behoud van het recht op de hoogste subsidie. Dat is zelfs bij de traditionele bouwwijze gelukt, maar het vergde een lange tijd van voorbereiding en finan cieel passen en meten. Vorig najaar kon de eerste paal worden geslagen en in oktober aanstaande kunnen de eerste huisjes worden betrokken. Voor de BEVERWIJK. Zaterdagmiddag begint de kermis op het Meerpleint te draaien. De exploitanten hebben er gezamenlijk meer dan een ton voor over gehad om op de Beverwijkse kermis, die tot en met zondagavond 15 augustus duurt, een plaatsje te bemachtigen. Na aftrek van allerlei onkosten blijft er netto 100.000 voor de gemeente over. De kermis kent dit jaar weer tal van attracties, waarin jong en oud zich best zal kunnen vermaken. De grootste attracties zijn welhaast het reuzenrad, de auto-sooorter, de skel- iter-baan, de Zeppelin en de Calyspo. de kermisexploitanten dienen hun at tracties om 12 uur ’s nachts te slui ten. BEVERWIJK. Waarschijnlijk oktober zullen de eerste huisjes bejaarden, die thans in aanbouw zijn aan de Beeweg en de Wilgenhoflaan, in oktober kunnen worden opgeleverd. Deze huisjes worden gebouwd in op dracht van de woningbouwvereniging „St. Willibrordus, die nieuwe plannen op stapel heeft gezet voor de bouw van ruim dertig huisjes aan de IJsselstraat en 52 eengezinswoningen aan de Neckar straat. w- ‘w J ,z, ZZZ vwWC^^iz.- zz - 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9