Betere herkansing voor volwassenen DE FIETSENDE REMBRANDT 1 Zeventig percent van avondscholieren valt af H o Mg door Theo Ktein Open School Motief door Wouter Hendrikse Proefprojecten Intimidatie Gelijke kansen Oude recept Geestelijk vergif Roeping Wie om welke reden dan ook na de lagere school de aansluiting met het voortgezet onderwijs heeft gemist, is voor de voortzetting van zijn opleiding voornamelijk aangewezen op de avondschool. Voor het gros van de cursisten is dat een lijdensweg, een loodzware opgave die na de dagtaak volbracht moet worden. Avondschool betekent tot vijf avonden in de week lessen volgen. Vlug na het werk wat eten, de schooltas onder de arm en dan blokken tot tegen tienen. Voor verreweg de meesten was en is dat teveel gevraagd. Van alle cursisten die in Nederland aan een studie op de avond school beginnen valt nu nog voortijdig zeventig percent af. Een uiterst onbevredigend resultaat. Voor de grote massa werken de volwassenen vormt de avondschool dan ook nauwelijks een redelijk alternatief. De Tweede Kans die ze daar kregen was (en is vaak nog steeds) een zeer kleine kans. Mi De heer Winia van de afdeling schrifte- lijk onderwijs van het Ministerie: „De voornaamste redenen zijn dat men bij een schriftelijke cursus zelf de tijd in kan delen. Daarnaast geloof ik dat de schaam te om weer in een klas met misschien veel jongere mensen te moeten gaan zitten, een rol speelt”. Niettemin is ook hier het per centage uitvallers zeer hoog. Concrete cij fers zijn nog niet voor handen, maar wel is bekend dat het de 70 percent van de „gewone” avondscholen niet veel ont loopt. De schaamte die bij de schriftelijke cursisten al om de hoek kwam, speelt bij de derde en grootste groep een voorname rol. Dat is de enorme massa in Nederland die wel wil, maar het niet doet. Met andere woorden, de mensen die zich al meer dan eens voorgenomen hebben om weer wat aan hun ontwikkeling te gaan doen, daar ook de behoefte toe voelen, maar er in de praktijk niet toe komen om over de drem pel te stappen. Vergelijkende cijfers met het buiten land leren ons dat dit potentieel in ons land nog erg omvangrijk moet zijn. Ken nelijk is de drempel nog te hoog en heb- hield hen ervan voor de (particuliere) schriftelijke instituten te kiezen. in zijn eigen huis. Er staat genoeg in om de Haarlemse Bavo-kerk mee vol te han gen. „Ik zou graag een keer in een kerk willen exposeren. Dan kan ik al mijn werk ophangen zodat de mensen kunnen zien wat voor veranderingen mijn werk door de jaren heen heeft ondergaan. Eigenlijk ben ik mijn hele leven op de rechte koers gebleven. Ik heb me nooit overgegeven aan abstracte schilderkunst, hoewel ik wel even aan die invloed onder hevig ben geweest. Gelukkig ben ik op tijd weer normaal gaan schilderen. Een man als Picasso moest wel. Met gewone schilderijen kreeg hij geen poot aan de grond Een stelletje rijke mensen hebben hem min of meer gedwongen om die afzichtelijke dingen te maken. Voor een jongen als Karei Appel geldt hetzelfde: pure waanzin noem ik die schilderijen van hem Men heeft geen beroepsgeweten meer ben de daarvoor verantwoordelijke figu ren in de maatschappij tot nu toe te weinig gedaan om die te slechten. De centrale gedachte achter deze hele aanpak is de massa te bereiken, die uit eigen beweging niet toe komt te gaan studeren, maar in de snel veranderende maatschappij vrijwel dagelijks gecon fronteerd wordt met de noodzaak daar van. Het is een bekend gegeven dat bij de mensen met een hoger opleidingsniveau de bereidheid om er later iets bij te gaan leren het grootst is. Met andere woorden, de groep die er zelf niet toe komt om iets aan te pakken^estaat voor een niet gering deel uit zogenaamde „kansarmen”. De Open School wil, aldus de heer Van Enckevort, voorkomen dat de opleidingen te veel op de beter geschoolden wordt gericht: „Dat is een van de fouten die Teleac heeft gemaakt. Die programma’s zijn toch te elitair geworden. Men heeft nooit iets aan werving gedaan onder het publiek. Het was een eenrichtingsverkeer. Bovendien heeft men niet te moeite geno men om de certificaten van Teleac erkend te krijgen” De Open School wil er zorg voor dragen dat de Tweede Kans er inder daad voor iedereen komt. En dat is dan nog maar een begin. Want zoals gezegd is deze instelling niet opgezet om als een soort derde MAVO te fungeren. Als alles volgens plan verloopt, dan zal de Open School gaan fungeren als een instituut waar nieuwe methoden en leerprogram ma’s voor volwassenen ontwikkeld wor den, die door de bestaande instellingen (schriftelijk onderwijs, avondscholen, volksuniversiteiten, club- en buurthuis werk, centra voor vakopleiding, Teleac en talenpractica) moeten worden uitgevoerd. Uiteindelijk zal deze hele ontwikkeling moeten leiden tot een systeem waarin voor iedereen permanente educatie moge lijk is. Van Enckevort: „Op den duur moet het zo worden dat iedereen die leermoge lijkheden kan kiezen op dat moment in zijn leven dat voor hem het beste is. Waar om zou iemand iets gaan leren dat hij over twintig jaar pas nodig heeft. Bovendien ben je na jaren praktijk meestal beter gemotiveerd. Kijk maar eens naar het universitair onderwijs. Studenten die direct van de middelbare school afkomen doen daar acht jaar over een studie medi cijnen. Ik ben ervan overtuigd dat een verpleger of verpleegster met tien jaar praktijkervaring diezelfde opleiding beter kan doen en dan part-time binnen vijf jaar. Je ziet in veel andere landen de duidelijke tendens naar steeds meer part time studenten. Daar moeten we hier ook naar toe”. De proefprojecten zijn afgestemd op drie groepen: de (gehuwde) vrouw, de werkende jongere en de werkende vol wassene. De deelnemers zullen naast zelf studie gaan werken in groepjes van tien a vijftien man. Daarnaast zal er via radio en televisie aanvullende informatie gegeven worden. Hoe alles precies in zijn werk zal gaan, is nog niet helemaal uitgewerkt. Zeker is al wel dat de groepen onder intensieve begeleiding van medewerkers van het Open School-project in een perio de van zes tot acht weken bepaalde cen trale thema’s zullen behandelen. Veel ruimte wordt daarbij opengelaten voor de eigen ideeën die in de groep naar voren kunnen komen. Het essentiële verschil van de Open School met bestaande onder wijsinstellingen is dat de medewerkers van de Open School niet af gaan zitten wachten wie zich voor de cursus komt melden. We zullen een actief beleid gaan voeren. De mensen moeten over de drempel getrokken worden. Wanneer zij niet naar ons toekomen, dan zullen wij naar de mensen toegaan”, aldus de heer Van Enc kevort, nauw betrokken bij de voorberei ding van de Open School Hij en zijn medewerkers denken daarbij zelfs aan een benadering via tips van derden. Bij voorbeeld een maatschappelijk werker, die meedeelt dat een opleiding via de Open School uitstekend zou zijn voor iemand uit zijn omgeving. De Open School wil in ieder geval voor de proefpe riode van twee jaar komen tot studiegroe pen van mensen met dezelfde belangstel ling en opleiding. ging. Ze zijn nu wat aan me gewend, maar toen ik net begon kon ik haast niet wer ken vanwege het grote aantal mensen dat om me heen stond. Een eenvoudige keu kentrap bracht de oplossing.” Ettinger komt uit een kunstenaarsfami lie. Zijn vader is eveneens op de Vrije Academie geweest en heeft zijn behoefte om kunst te maken zo overgedragen aan zijn zoon. Geen van de drie kinderen van de fietsende Rembrandt zelf is in de voet sporen van vader gereden of zal de trap pers ovememen „Ach, het kan me niet schelen, ze moeten maar doen waar ze zin in heOben. Alleen mijn oudste zoon is muziekkunstenaar geworden. Jaren gele den speelde hij in de Haagse beatgroep The Motions. Nu speelt hij gitaar in orkesten en zo.” „Ik ben. blij dat ik nooit door rijke mensen ben geïntimideerd. Ik ben zelf rijker dan welke miljonair ook op aarde. Die mensen die meer dan een miljoen hebben, bezitten eigenlijk geen cent; het geld bezit hen. Maar zelfs een man als Ettinger is toch commercieel. Verscheide ne boekjes heeft hij laten drukken, die geïnteresseerden van hem kunnen kopen voor een riks Deze viertalige drukwerk jes (Nederlands Frans. Duits en Engels) zijn njk geïllustreerd met het werk van de meester. Ettinger heeft in vele steden geëxposeerd, met als hoogtepunt in Bel gië de expositie De Vier jaargetijden van Brugge Evenals vele andere schilders w hij ook lid van een kunstgenootschap, Arti et Industnae „Voor mij hoeft het niet maar het schijnt te horen en je kan ja toch niet tegen alles blijven afzetten, nietwaar. In een tijd waarin het streven naar gelijke kansen voor iedereen hoogtij viert en veranderingen zich in een steeds hoger tempo voltrekken konden verbeteringen in die richting nauwelijks uitblijven. Het nieuwste antwoord is: De Open School. „Er voltrekken zich in onze samenleving talrijke ingrijpende veranderingen”, zei minister Van Kemenade (Onderwijs) twee jaar geleden bij de installatie van de Com missie Open School, „In een'zich zo sterk ontwikkelende maatschappij kan niet meer worden volstaan met onderwijs gedurende een beperkte eerste levensfase. In beginsel zal iedereen levenslang moe ten blijven leren, zich telkens door studie en vorming opnieuw moeten kunnen oriënteren op zich en zijn omgeving”. Van Kemenade constateerde bij die gelegenheid de groeiende behoefte, ook bij oudere mensen, aan studie, informatie en bezinning. Omdat die groep in het dagonderwijs geen kans krijgt, wordt de een soortgelijk systeem gewerkt, zij het dat de certificaten hier nog een beperkte geldigheidsduur hebben. Het ligt in de bedoeling ook aan de avond-HAVO en het Voorbereidend Wetenschappelijk Onder wijs (VWO) soortgelijke mogelijkheden te scheppen. Tot op heden voelt men er op die scholen echter weinig voor. Smeenk: „Toch zitten er nog veel meer mogelijkheden in. We zouden bijvoor beeld op meerdere niveaus kunnen gaan werken, zodat iemand die de zesde klas heeft gemist ook aansluiting kan krijgen. Het studeren aan avondscholen wordt hierdoor een stuk aantrekkelijker. In het oude systeem is het zo dat een afwezigheid van twee weken al fataal kón zijn. De leerlingen slaagden er vaak niet meer in die opgelopen achterstand weer goed te maken. Door het studeren met deelcertifi caten wordt dat allemaal veel eenvou diger.” De praktijk wijst uit dat het de leerlin gen op de avondscholen op een enkele uitzondering na te doen is om het einddi ploma van de middelbare school. Slechts weinigen gebruiken hun nieuwe opleiding voor een voortgezette studie aan een uni- versiteit of hogeschool. Onderzoekingen hebben aangetoond dat voor het leeuwe- deel van de leerlingen het motief voor de studie is: verhoging van de promotiekan sen of het bijspijkeren van de eigen ken nis om de ontwikkelingen van de kinderen op school bij te kunnen benen. Voor hen die hogere aspiraties koesteren, is een universitaire studie vaak onmogelijk omdat het in slechts enkele gevallen mogelijk is in de avonduren en het week end te studeren. In heel Nederland volgden vorig jaar 32000 cursisten avondonderwijs op HAVO, MAVO, VWO en MEAO. Het tech nisch avondonderwijs (HTS, MTS) trok bijna 5000 leerlingen. Het enige alternatief voor de regulaire avondschool wordt momenteel nog gevormd door de schrifte lijke cursussen. Aan de ongeveer 31 insti tuten die in 1974 rijkserkenning hadden, studeerden vorig jaar (HAVO, MAVO en VWO) ruim 23.000 cursisten. Dat aantal is de laatste jaren enorm gegroeid. Geble ken is dat 86 percent van de cursisten die de voorkeur aan een schriftelijke oplei ding gaven, binnen een straal van 15 kilo meter van hun huis een avondschool kon den bezoeken. Dit, noch het prijsverschil (ter vergelijking: een schriftelijke cursus 3 jaar MAVO kost ruim 1684 tegen onge veer 600 voor een avond-MAVO) weer- Vrijwel iedereen kent hem in Den Haag. Hij is een vertrouwd beeld in de stad Overal kom je hem tegen op zijn fiets. Hij schildert nu al 35 jaar de Haagse straten. Hij wordt dan ook de fietsende Rem brandt genoemd. Borgert Ettinger is voor al vaak in saneringsbuurten te vinden. „Om ze vast te leggen voor het nage slacht”. Zijn hele leven al heeft Ettinger de fiets als enige vervoermiddel gebruikt. „Je blijft gezond en fit van het fietsen en bovendien is het lekker snel in de stad. Als ik de stad uit moet wil ik nog weleens de trein pakken Maar vroeger draaide ik er mijn hand niet voor om om op de fiets naar Utrecht of Amsterdam te gaan. Onderwijs op de avondscholen wordt gegeven door leraren die er na hun dag taak nog wat bij verdienen. Zij schakelen van het ene uur op het andere over van lessen aan kinderen naar ’t volwassenen onderwijs. Een speciale opleiding voor het het onderricht aan volwassenen, dat een totaal andere benadering vereist, is nooit van de grond gekomen. Er werd gesleu teld aan het dagonderwijs, maar de avondcursisten bleven doormodderen volgens het oude ontoereikende systeem. Pas de laatste jaren is men daadwerkelijk begonnen aan het beleid dat gericht is op een vergroting van die Tweede Kans. De resultaten daarvan worden nu duidelijk zichtbaar, De avondschool zelf is in bewe ging. De cursusduur is meestal al terugge bracht tot drie jaar, er wordt geëxperi menteerd met „avondonderwijs” overdag en sinds 1 augustus is het mogelijk om aan de avondscholen voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs (MEAO) elk vak apart te gaan studeren. Daarnaast biedt het schriftelijk onderwijs voor steeds meer cursisten een acceptabel alternatief en vanaf 1 januari volgend jaar biedt de Open School, voorlopig nog in experimentele vorm, een derde moge lijkheid. Hoewel het hoge percentage afvallers al decennia een doorn in het oog van de deskundigen is, heeft het erg lang geduurd voor er een gedegen studie werd verricht naar de motieven van de afvalli gen. Onderzoek heeft nu uitgewezen dat gezinsomstandigheden in de meeste gevallen de aanleiding zijn om er mee te stoppen. „Een studie aan een regulaire avondschool, MEAO, MAVO, HAVO en VWO, houdt zonder meer in dat de leer ling al zijn vrije tijd daaraan moet opoffe ren. Het vereist een leven volgens een strak schema en dat kunnen weinigen volhouden”, aldus de heer Smeenk van de afdeling avondonderwijs van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen. Voor veel mannen leidt dat thuis tot spanningen, terwijl verreweg de meeste vrouwen de voorkeur geven aan een dag opleiding. Voornamelijk voor die laatste categorie, aangevuld met mannen die de voorkeur aan dagonderwijs geven (onder wie werklozen die hun lege tijd op deze manier nuttig maken), komt er in het komend schooljaar een flink aantal zoge naamde „moeder MAVO’s” bij. In het afgelopen schooljaar heeft men in Mid- denmeer (bij Alkmaar) en Nijmegen met deze vorm met succes geëxperimenteerd. Voor de nieuw gecreëerde moeder- MAVO’s blijkt een grote belangstelling te bestaan. In Rotterdam bijvoorbeeld, waar men tweehonderd leerlingen verwachtte, meldden zich al niet minder dan duizend enthousiastelingen aan. Deze vorm van volwassenenonderwijs overdag lijkt aan te slaan, al heeft men meer dan één jaar nodig om een definitief oordeel te kunnen vellen. In schrille tegenstelling tot dit succes staat de teleurstellende start van de avond-MEAO, in het leven geroepen om onder andere het. wegvallen van de han- delsavondscholen op te vangen. De MEAO werd in 1973 volgens het bestaan de oude recept opgezet. „Het resultaat was”, aldus de heer Smeenk, „dat het aantal cursisten enorm tegenviel In totaal meldden zich vorig jaar slechts 2453 leer lingen voor deze scholen Er zijn zelfs voorbeelden van avond-MEAO’s, die na hun eerste jaar al zo ver terugvielen dat ze in het tweede jaar van hun bestaan geen nieuwe eerste klas meer op de been kon den brengen Dit debacle had als positief resultaat dat het zoeken naar nieuwe wegen werd vei sneid Om deze onderwijsvorm aantrek kelijker te maken vooi de leerlingen wordt met ingang van het nieuwe school jaar de mogelijkheid geopend om per vak te gaan studeren. Een leerling kan zelf bepalen hoeveel vakken hij in een jaar wil studeren Heeft hij de stof onder de knie en haalt hij op het examen voor dat vak een voldoende, dan wordt er een certifi caat uitgereikt, dat onbeperkt geldig blijft. Zes certificaten (dus zes vakken) geven recht op een MEAO-diploma Op deze manier bereikt men een grote flexibi liteit De leerling kan zelf zijn tempo rege len, wat naar men hoopt velen over de drempel zal trekken Ook op de avond-MAVO’s wordt al met Borgert Ettinger is, zegt hij, een fervent tegenstander van de kitsch. Al zou je dat niet zeggen, als je zijn Haagse huis bin nenstapt Grote plavuizen liggen op de grond Bij nadere bestudering blijken het geschilderde stukken hardboard te zijn. Op de deuren zijn kunstige houtsnijwerk jes te vinden. „Heb ik zelf gemaakt van stopverf”, zegt Ettinger trots. Zelfs de kap van de open haard heeft een wonder baarlijke verandering ondergaan dankzij de stopverf Om kort te gaan, veel is kitsch in het huis. „Het is ongelofelijk hè” roept Ettinger steeds uit als ik weer iets onechts heb opgemerkt. Zelfs het harnas dat aan de muur hangt blijkt van karton te zijn. Ongelofelijk is het inder daad In de 35 jaar dat de fietsende Rem brandt al werkt, heeft hij een onwaar schijnlijke hoeveelheid schilderijen gemaakt De meeste zijn terug te vinden „Kunst is ook zeer belangrijk voor de opvoeding van kinderen Dus als leermid del op scholen en zo Kinderen zijn zo erg makkelijk te beïnvloeden. Vooral door visuele dingen Daarom vind ik abstracte schilderijen geestelijk vergif voor de jeugd. Het is vreselijk om de schilder kunst steeds verder te zien wegzakken. Dat komt door de huidige ontwikkelin gen. De mensen, en dus ook kunstschil ders weten van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen. Dat is jammer, want we moeten namelijk vooral met vergeten dat ik en mijn collega’s hei geweten van het volk zijn.” Borgert Ettinger heeft zijn hele leven van de schilderkunst kunnen leven. De meeste werken van hem zijn door de gemeente gekocht. Hij heeft ze daarvoor in opdracht gemaakt „Dit is natuurlijk een verkapte vorm van steun Ik heb hon derden straten en stadsgezichten voor de gemeente geschilderd. Voor het gemeente-archief of zo, geloof ik De fietsende Rembrandt is Hagenaar in hart en nieren „Iedereen, kent me en ik denk dat ze me wel zouden missen als ik weg Ettinger ziet zich zelf als een schilder met een roeping „Dat kan niet anders Hoe zou ik dan die mooie dingen kunnen maken. Het moei van bovenaf komen Ik merk het ook wel aan andere dingen Ik heb een soort voorgevoel voor buurten die in de toekomst afgebroken gaan worden. Niet dat me dat dan verteld is hoor, maar later blijkt mijn voorgevoel altijd juist te zijn geweest. Maar om even terug te komen op Picasso Die man heeft geen erg gelukkig leven gehad, ondanks al zijn geld Toen hij rijker en njker werd ging hij hoe langer hoe vreemder doen Zo sloot hij zich op in zijn huis en niemand mocht er meer in Daarom moet je zo oppassen voor mensen met veel geld. Als je je eenmaal aan hen overgeeft kan je nooit meer terug Het mooie vind ik dat hij nog communist is geweest ook. „Ik geloof dat eigenlijk alle echte schil ders van bovenaf door iets worden geleid. Ze blijven voortleven in hun werk De ziel van een schilder gaat niet dood, want die zit in het schilderij. Daarom is het altijd zo stil in musea. De mensen schijnen het op de een of andere manier aan te voelen. Een goed schilderij straalt iets uit.” Ettinger heeft zijn naam De fietsende Rembrandt te danken aan het feit dat zijn eigen jubileumtentoonstelling samen viel met de grote Rembrandtherdenking. noodzaak steeds groter voorzieningen te treffen die voor iedereen toegankelijk zijn. Het ligt in de bedoeling dat de Open School op den düur uit zal groeien tot een koepel over alle bestaande organisaties op het gebied van onderwijs en vorming voor volwassenen. Zo ver is het echter nog lang niet. Een tweetal commissies houdt zich momenteel druk bezig met de voorberei dingen voor de eerste experimentele peri ode van twee jaar, waaraan ongeveer 1500 Nederlanders in een aantal proefgebieden deel zullen nemen. Gekozen is voor een opleiding op MAVO-niveau. De gevolgde methodiek zal echter sterk afwijken van de bestaan de methoden. Maar het resultaat moet wél blijven dat de cursist een MAVO-diploma kan halen, omdat dat in de maatschappij nu eenmaal het papiertje is waarmee men zijn positie kan verbeteren. iqMS metz

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17