Ik heb veel geleerd van het verleden PRIOR gina LT Till door Klaas Pieter Rieksen F i het fijn te om Het enfant teribble” van de zesti- Nee, ideologieën hebben het leven van Karei Prior nooit kunnen vergal len, tenslotte werkte hij voor de VARA, de AVRO, de TROS (waar hij momenteel weer een radioprogram ma maakt), de VPRO en de Evangli- sche Omroep, om er maar een paar te noemen. Karei Prior: „Ik vind dat zeer spor tief van de TROS. Bij de AVRO ben ik met veel minder roerigheid wegge gaan en daar hebben ze de deuren definitief voor me gesloten. Achteraf hoorde ik dat de toenmalige TROS- directeur Landré een rol speelde in mijn verdwijnen. Maar dat was dan voorgenommen houden”. Na dertig jaar in het Gooise wereld je te hebben gewerkt zegt Karei Prior nu: „Ik hou ontzettend veel van mijn werk en wat voor een functie ik heb dat interesseert me niet. Ik ben geen streber. Ik wil alleen wel geld verdie nen en dat mag tenslotte”. Willy Willy van Hemert, de regisseur van grote successen als Bartje en grote floppen als De Dynastie der kleine Luyden, gaat voor de KRO-televisie drie toneelstukken van Marcel Pagnol regisseren. Hoofdrolspelers worden Coen Flink en Ko van Dijk. De drie toneelstukken, die samen een trilogie vormen, heten César, Fanny en Mari us. In de maanden oktober, november en december zal de kijker getuige kun nen zijn van deze serie. Ende, de producent van de André van Duin-revue en diens tv-shows, die in Amerika kennismaakte met films vol hoogtepunten, zoals onder meer de film „The best of Elvis Presley”. De film bestaat uit zes lachscènes van André van Duin met Frans van Dus- schoten en Corry van Gorp en twee showscènes, waaraan wordt meege werkt door Donald Jones, The Robert Kaesen Dancers en het orkest van Coen van Orsouw jr. Daar tussendoor komt Van Duin op het doek als Dik- Voormekaar, die allerlei verschillende Nederlanders interviewt. Ondanks het feit dat Prior veel voor de tv heeft gedaan vindt hij het toch prettiger werken bij de radio. „Bij de radio kan je lekker actueel zijn, inhaken op bepaalde dingen. Lekker ontspannen werken, dat is toch zalig werken. Dat kan bij de tv „Dan moet je alleen maar declara ties ondertekenen en dat wil ik beslist niet. Ik ben te individualistisch om me met al die vergaderingen bezig te houden. Je moet me gewoon laten dartelen, ik wil niet vastzitten. Je hebt nou eenmaal mensen die zo’n hoge functie niet meer ambiëren, zo een ben ik er. Dat is goed”. Vrienden „Ik heb eigenlijk weinig vrienden overgehouden”, zegt Prior wat zuch tend. „Dat heeft niets met de omroep te maken, maar met het hele leven. De laatste 20 jaar wil iedereen meer hebben en hogerop komen. Daarvoor gaan ze over lijken, dan kijken ze je niet meer aan”. Kevin Kevin Ayers, Brits muziekvemieu- wer met Caraïbische inslag, ofwel de levensgenieter die ondanks zijn notoi re vrijbuiterij met de regelmaat van de klok een muzikaal product afscheidt, is de komende week weer in ons land. Als onderdeel van een Europese tour nee, die hem voorts onder meer naar Noorwegen, Denemarken, Duitsland en Frankrijk voert, geeft hij hier drie concerten: woensdagavond in het Rot terdamse Exit, donderdagavond in De Piek te Vlissingen en vrijdagavond (vanaf tien uur) in de Amsterdamse muziektempel Paradiso. 9 9 produkt, daar komen veel conflicten uit voort”. Het wóórd geld komt nogaleens Vier jaar later was het weer raak. Ditmaal was het de TROS waarmee hij overhoop lag. Na uit zijn functie als hoofd van de afdeling televisie te zijn ontheven werd hij enige weken later „wegens ernstige beleidsfouten” ontslagen. Een ontslag dat werd gevolgd door een proces van Karei Prior tegen deze maatregel. Het mocht niet baten. De groep van Kevin komt in dezelfde bezetting als die tijdens het recente optreden, op 1 juli, in de Arnhemse Stokvis-hal. Dat wil zeggen: George „Zoot” Money op toetsen; Charley McCracken, bas; Rob Townsend, drums; Andy Summers, lead-gitaar en Ayers zelf op lead- en (voornamelijk) slaggitaar. Ook deze maal ontbreekt Kevin’s vaste solo-gitarist Ollie Hal- sall, die nog wel op zijn platen mee speelt maar geen tijd meer heeft voor live-optredens sinds hij met zijn eigen groep Boxer op pad is. Naar alle waarschijnlijkheid zal Ayers zijn befaamde oude songs afwis selen met materiaal van zijn nieuwe elpee Yes we have no mananas (So get your mananas today”). En na de Euro pese tournee? Wel, dan zal hij wel weer onderduiken, onvindbaar voor platen- mensen en andere lieden die hem nodig hebben. Dat is Ayers’ levens stijl: soms is hij meer dan een jaar zoek. Dan geeft hij zich ergens aan de Middellandse Zee over aan zijn favo riete sport: snorkelen. Prior kijkt zeker niet met rancune terug op zijn vroegere omroepjaren. Hij zegt: „Je moet niet over de dingen door blijven zeiken. Ik heb Albert Mol eens uit een programma geschrapt toen hij niet op de generale repetitie verscheen. Ik was woest, maar toen we elkaar een paar dagen later weer ontmoetten was alles weer prima. Ik vergeet snel”. André Op woensdag 11 augustus gaat in het Amsterdamse Rembrandtpleintheater de „André van Duins Pretfilm” in pre mière. De film bestaat uit een aantal hoogtepunten uit de tv-shows van Van Duin, aangevuld met verschillende theateropnames. Vanaf donderdag 12 augustus draait de film in 25 biosco pen in de grote steden van Nederland. Al geruime t.jd bestond het idee een speelfilm met André van Duin te maken, maar daarvoor kon Van Duin de eerste twee jaren geen tijd vrij maken. Daarom werd besloten een film met hoogtepunten uit te brengen. Het idee is afkomstig van Joop van den Het duurde ongeveer ’n jaar totdat er toch weer een vacature bij de AVRO ontstond: Karei Prior was niet langer hoofd van de afdeling tv- amusement. Reden: Prior wilde direct betrokken blijven bij de uit voering en produktie van program ma’s, iets dat door zijn vele organisa torische werk niet meer mogelijk was. Karei Prior bleef werken voor de AVRO maar niet voor lang. Een jaar later, in 1966 barstte de bom en sloot hij definitief zijn periode bij deze omroep af. Karei Prior is veel veranderd in de afgelopen jaren. Hij lijkt uitgeblust. Is „Kom er maar eens uit” een slim me manier om weer in de hoogste regionen van de omroep terug te keren? De wederopstanding van een gevallen ster? Karei Prior’ „Ik heb veel geleerd van het veleden. Ik werk nu lekker en waarom zou ik dat dan weer vergallen. Ik vind nu dat meningsverschillen binnenskamers moeten blijven. Vroeger heb ik me te veel met sensatiejournalisten ingela ten. Dat doe ik nu zeker niet meer. Ik ben nog steeds wel impulsief, maar anders. Ik wil alleen nog maar lekker werken. Ik hoef geen hoofd van een afdeling meer te worden of zoiets”. „Ik heb het allemaal wel gehad. Misschien heb ik al die narigheid wel aan mezelf te danken, maar soms denk ik wel eens dat ze mij altijd moesten hebben. Als ik een andere bril opzet dan zien ze het al. Ze hou den me altijd in de gaten en mis schien trek ik de moeilijkheden wel naar me toe. Een man als Willem Duys heeft twee engeltjes op zijn schouders, die kan geen kwaad doen en ik heb dan waarschijnlijk twee duiveltjes op mijn schouder”. O terug in een gesprek met Karei Prior. Is het zo belangrijk voor hem? „Geld is voor mij helemaal niet belangrijk. Kijk, als je een produktiebureau hebt (Prior was enige tijd directeur van zijn eigen bureau Karei Prior produc ties) en voor je personeel moet zor gen, dan is het geld natuurlijk erg belangrijk. Persoonlijk vind ik mijn gezondheid veel belangrijker. Daar naast moest je je financieel natuur lijk ook wat kunnen permiteren. Dat is zo”. In 1960 kwam Prior weer in het nieuws door een conflict in de samen stelling van een bevrijdingsprogram- ma. Vier jaar later boodt hij de AVRO zijn ontslag aan, omdat er onenigheid was over zijn salaris, on enigheid die overigens werd opgelost. Verkeerde stoel „Ik denk weleens dat bijna ieder een bij de omroep op de verkeerde stoel zit omwille van de poen. Een goeie cameraman kan op een gege ven moment niet méér gaan verdie nen. Dan moet hij wel iets anders gaan doen, regisseren of zo. En dan heb je weer een man die niet goed voor zijn vak is. Als je bij een hoop kerels diep in hun hart kijkt dan zouden ze wel weer programma’s wil len gaan maken in plaats van allerlei vergaderingen af te lopen. Veel pro grammamakers zijn nu chef van een afdeling en vergaderen alleen nog maar. Ze houden geen feeling met het ger jaren? „Ach, dat kan je zo noe men ja. Maar anders dan een jongen als Henk Terlingen. Die komt steeds in het nieuws door zijn uitlatingen en ik had steeds conflicten over pro gramma’s. Ik moest steeds weer pro gramma’s verdedigen tegenover mensen die er niets van af wisten”. En dan, zes jaar later, kom je de naam van Karei Prior opeens weer tegen in de omroepbladen. Niet als hoofd televisie amusement, maar als eenvoudig presentator van een een voudig programma onder de titel „Kom er maar eens uit” van de TROS-radio. Alles lijkt vergeven en vergeten. De man die eens furore maakte binnen de omroep maakt nu een onopvallend, maar goed gewaar deerd radioprógramma. Het hernieuwde contact tussen de TROS en Karei Prior ontstond tij dens een proces (kan het niet anders), waarbij Prior een van de getuigen was. Ook TROS-voorzitter Minderop was aanwezig en sprak woorden van de volgende strekking: „Je had hier directeur tv kunnen zijn. Wat heb je toch dom gedaan. Ik zou er beslist geen bezwaar tegen hebben als je weer eens iets voor ons zou gaan doen”. Enige tijd later maakt Karei Prior enkele malen per week een praatje met een bekende Nederlan der in zijn programma „Kom er maar eens uit”, dat in september weer van start gaat. nooit. Ik ben overigens overtuigd van het feit dat de radio weer wat terrein wint van de televisie. Het zal nooit de tv overvleugelen, maar de radio komt weer wat terug”. „Natuurlijk zitten mij bepaalde figuren niet erg lekker, maar ik denk altijd: als er gerechtigheid is dan krij gen die dat wel weer eens op hun brood. Er zijn ook een hoop mensen die mij een rotzak of een lui vinden. Dat is zeker zo. Maar er is bijna niemand die vindt dat ik geen capaci teiten heb en dat vind ik veel belang rijker”. hoogte te houden van de zoveelste ruzie met een van zijn bazen. Al in 1957, toen Prior van de VARA over stapte naar de AVRO, kwamen de gemoederen danig in beroering. De overstap van de Showboat naar de Bonte Dinsdagavondtrein werd hem niet door iedereen in evenveel dank afgenomen. Reden genoeg voor een journalist om in de krant op te mer ken: „Banden die onlosmakelijk schenen, worden om het gewin maar rustig gestaakt en door andere ver vangen, alsof er geen ideologische schotjes meer in Hilversum bestaan!”. Eén ding mag opvallend heten als je het omroep-leven van producer- regisseur en presentator Karei Prior bekijkt: hij is nooit te beroerd ook een man die veel alleen wilde doen en dat levert conflicten op”. De roerige tijd van de thans 52- jarige Karei Prior lijkt achter de rug. Zodra in het gesprek zijn huidige werkgever ter sprake komt, is hij op zijn hoede en overdenkt nauwkeurig zijn antwoorden. Prior: „Je moet niet vergeten dat ik een stuk ouder ben geworden en daardoor een stuk rusti ger. Kijk, ik ben typisch een vent die zich bepaalde dingen aantrekt en ik moest ook altijd zo nodig voor ieder een opkomen. Dat doe ik niet meer, tenslotte kwam er ook nauwlijks iemand voor mij op. Ik heb me nu MMi flik r*: T L/X LLL tts~u daar weer, meneer r is rustig: gr At HL

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23