het heelal Oor en stem voor 1 s Aarde als kosmisch h a. I I WIJZEN MOGELIJK CONTACT OP SNELLERE 3 Paranormaal CYCLOPS’ PROJECT ALS „CONTACTCENTRUM” 1 -I '- TOORN door Pieter Bok - i KRITIEK „Verklaringen f Jij ■BMH H „Contactcentrum’’ MMMM (■MBaMMOMI Ml Er zijn goede redenen om aan te nemen, dat de natuurwetten, die wij op aarde en in ons deel van de kosmos kennen, over het algemeen ook gelden in de rest van de kosmos. Mede op grond daarvan is het vrijwel onmogelijk, dat wij op aarde in de jongste of prehistori sche tijden bezoek hebben gehad van intelligente buite naardse wezens. Ook zij zouden onderworpen zijn aan een maximum snelheid, die interstellaire en zeker interga- lactische reizen hoogst onwaarschijnlijk maken, wanneer dit niet gebeurt met ruimteschepen, die ingericht zijn voor het vervoer van vele opeenvolgende generaties van individuen, dat wil zeggen met leeftocht, onderwijssyste men voor de nieuwe in de ruimte geboren generaties etcetera. Maar wij mogen natuurlijk ook andere mogelijk heden niet uitschakelen, die voor ons mensen althans nu nog niet zijn weggelegd. Al tientallen jaren jaagt de mensheid radiobood schappen het heelal in door de oneindige aantal len radio- en televisie uitzendingen sinds de uit vinding van die media. Er is (gelukkig) niet veel kans dat deze signalen, deze visitekaartjes van de mensheid, ooit door bui tenaardse wezens zullen worden ontcijferd. J 11 L k I 1 WW rlvW Buitenaards bezoek niet waarschijnlijk naaktstrand 3. 8® ■i V* De kosmos is een uitdaging, maar het project- Cyclops ook. Het is te hopen, dat de mens rijp of op een asteroide, maar dergelijke projecten zijn vooralsnog technisch en financieel niet haalbaar. Project-Cyclops omvat de bouw van 1000 tot 2500 antennes van 100 meter middellijn, gegroe peerd in een cirkelvlak rond een centraal ont- vangstcentrum annex-regel-centrum. De middel lijn van dit antenne-complex zou ongeveer 15 km bedragen en het ontvangende (of straling uitzen dende) oppervlak tegen de 20 km2. Men zou daarmee niet alleen een „contactcen trum” hebben voor buitenaardse beschavingen genoemde en aanverwante schrij vers. maar tevens een ongelooflijk nuttig instrument voor de astronomie, het ruimte-onderzoek en. eventueel de begeleiding van verre bemande ruimtevluchten. De kosten van het project zijn gigantisch, zeker 100 miljard gulden voorzichtig geraamd. Maar dat ligt toch in dezelfde orde van grootte van het Apollo-maanproject dat is verwe zenlijkt. Bovendien hoeft dit geld niet in een hoop op tafel te worden gegooid, maar kan de uitgave worden verdeeld over de reeks van jaren die nodig zijn voor voorstudies, technische blauw drukken en geleidelijke bouw. Men denkt thans aan een termijn van 20 jaar, waarbinnen Cyclops zou kunnen zijn voltooid. Over zo’n periode zijn de gigantische kosten zeker aanvaardbaar voor een zo belangrijk project. Bovendien zou nog kunnen worden overwogen het in internationale samenwerking uit te voeren, waardoor de finan ciële problemen aanzienlijk minder worden. Dan duiken wel weer allerlei nieuwe moeilijkheden op, zoals over de plaats van vestiging, maar wanneer wij pretenderen redelijk denkende wezens te zijn die contact zoeken met intelligente wezens elders mogen die probleempjes toch geen gewicht in de schaal leggen. Er zijn wel grotere vraagstukken. Moeten wij contact zoeken of niet? Wie moet daarover beslis sen? Op welke golflengte gaan wij eventueel boodschappen uitzenden? Naar welk deel van de hemel zullen wij eerst luisteren? Met welke kosmi- ,,Even niet niezen met een beetje geluk zien ze ons een voor rotsblokken!" (overgenomen uit Newsweek) sche „taal” zullen wij spreken etcetera. Die pro blemen zouden eigenlijk eerst grondig ter hand moeten worden genomen voordat een project- Cyclops wordt aanvaard want met de realisatie daarvan lopen we vooruit op de antwoorden op die vragen. Boven dat pulsar-sterrenbeeld is het waterstofmolecuul afge- beeld en dit is van belang voor de rest van de plaquette. Water stof is het meest primaire, een voudigste en meest voorkomen de element in de kosmos. De meest opvallende straling in de kosmos is die van de waterstof- lijn, op 21 cm. golflengte. Op details kunnen wij in dit bestek niet ingaan. Geheel rechts staat het getal 8 in het tweetallig stelsel aange duid door streepjes. Het tweetal lig stelsel is het eenvoudigste tal stelsel met de meeste mogelijk heden tot gebruik voor interstel laire communicatie. Naast deze „8” staan de figuren van een- man en een vrouw afgebeeld, die volgens streepjes rechts van de „8” ruwweg 8 maal de lengte van de waterstof-golflengte van 21 cm. Ter vergelijking van de grootte van de mens is boven dien een tekening op gelijke schaal van de Pionier op de pla quette gegraveerd, direct achter en links van de figuren. Intelligente code-ontcijferaars elders in het heelal kunnen daar- Zo ziet de plaquette eruit die buiten aardse intelligenties zal moeten inlichten over onze aanwezigheid. Fiolen van toorn zijn uitgestort over de afbeeldingen van man en vrouw. Behoudende kringen achtten deze plaatjes een vorm van exhibitionisme, alsof de „beschaafde” aarde een groot kosmisch naaktstrand zou zijn. uit opmaken hoe groot en welke uiterlijke verschijning de zen ders van de boodschap van de aarde zijn. Er staat, verborgen voor de intelligente „lezer” nog veel meer op deze plaquette, maar het zou ons te ver voeren, dat allemaal uit de doeken te doen. Een zeer weloverwogen poging tot contact met „anderen” is deze pla quette beslist niet. Hoe het dan wel moet is een open vraag waarop het antwoord velen bezighoudt. later. Beide vlogen langs Jupiter en de Pionier-11 is nu onderweg naar Saturnus. Beide voertuigen verlaten op den duur het zonne stelsel, ontsnappen aan de aan trekkingskracht van de zon en het planetenstelsel en „verdwij nen” naar de diepten van de kosmos. genoeg is om die uitdaging op de juiste wijze tegemoet te treden en gerechtigd blijkt, een kos misch gesprek te voeren, waartoe dat dan ook moge leiden. Dit alles wil, niet zeggen, dat bui tenaards bezoek aan de mensheid tot de onmogelijkheden behoort, maar dat het hoogst onwaarschijn lijk is en dat er geen enkele betrouwbare aanwijzing bestaat dat het in de historische of prehisto rische tijd ooit het geval is geweest. Te denken valt bijvoorbeeld aan wat wij (waarschijnlijk ten onrech te) „paranormale verschijnselen” Beiden zijn meesters in het hante ren van allerlei feiten en data die Slechts zeer kort voor de lan cering kwam de astronoom Carl Sagan op de gedachte, deze eer ste menselijke constructies die het zonnestelsel verlaten een soort visitekaartje van de mens heid mee te geven voor het geval dat over miljoenen of miljarden jaren de sondes nog eens door andere beschavingen zouden worden ontdekt en opgevangen. De NASA ging met het plan akkoord en Carls echtgenote Linda Salzman-Sagan ontwierp een plaquette die, uitgevoerd in duurzaam materiaal, de eerste doelbewuste, interstellaire bood schap van de mensheid bevatte. De plaquette, waarover nogal wat kritiek is losgebarsten die al aantoont hoe precair de hele zaak van presentatie van de mensheid tegenover anderen ligf, en die wij hierbij afbeelden, toonde onder meer het volgende. Onderaan staan de zon en haar negen planeten afgebeeld en het vertrekpunt (de derde planeet, aarde) van de klein afgebeelde Pionier aan het eind van een als lijn getekende baan langs Jupi ter en Saturnus. Er zijn weinig deskundigen die veel vertrouwen hebben in dit visitekaartje van de mensheid. Het lijkt van onszelf uit geredeneerd allemaal erg logisch, maar de decodering vergt wel een „bovenmenselijke” intelligentie, wan neer die intelligentie geheel anders gevormd en gericht is. digheid van de wereldruimte (of beperkte ruimte van het Melk wegstelsel) aan de hand van 14 „pulsars”. Dat zijn sterren met een zeer opvallend wisselend stralingspatroon, waarvan de wisselingsfrequentie (die zeer kort is) slechts minimaal wijzigt in miljoenen jaren. Deze pulsars moeten voor een hogere techni sche beschaving ongetwijfeld pok bakens in het heelal kunnen zijn en daardoor aanknopings punten kunnen vormen voor de positiebepaling van de zon. Niettemin zijn de deskundigen het er in het algemeen over eens, dat de befaamde „vliegende scho tels” en soortgelijke fenomenen niets te maken hebben met buiten aardse bezoekers. Fantasieën daar over zijn ontegenzeglijk bijzonder boeiend, en sommige schrijvers weten daar een handig gebruik van te maken, maar objectief weten schappelijk onderzoek heeft tot dusver geen enkel feit aan het licht gebracht, dat ook maar een aanwij- zing zou kunnen zijn voor buiten aards intelligent bezoek aan onze aarde. Dit geldt niet alleen voor de „moderne vliegende schotels maar ook voor „verklaringen” van histo- I rische en prehistorische gebeurte- nissen en artefacten als bewijzen van buitenaards bezoek. Twee geni ale grootmeesters op dit gebied zijn de beroemde Erich von Daniken, over wie wij onlangs verhaalden, en de Amerikaanse bioloog en psycho- analist van Russische oorsprong Immanuel Velikowsky, die met zijn boek „Worlds in collision” nogal wat aardschokken veroorzaakte. Een meer doelgerichte, weloverwogen poging tot het vestigen van interplanetair contact staat op de tekentafels in Amerika: het project- Cyclops. Amerikanen en Russen hebben tot dus ver veie malen met radiotelescopen als die in Greenbank, Arecibo in Porto Rico en in het Gorky-observatorium studies gemaakt van sig nalen uit de directe omgeving van sterren die kennelijk planeten hebben, om na te gaan of zij iets konden vinden wat op intelligent leven wijst. Zonder succes overigens, maar dat was te verwachten omdat er nog te weinig potentiële stralingsbronnen onder de loep zijn genomen door de grote radiotelescopen, die nu eenmaal als eerste taak hebben om astronomische waarne mingen te doen. goed in hun fantasieën passen, al moeten zij dan met de nodige ver beeldingskracht worden geïnter preteerd, en het gemakshalve Ver geten van andere gegevens, die toe vallig een wat ongelukkig licht op hun theorieën zouden kunnen wer pen. Beiden hanteren ongetwijfeld intrigerende overeenkomsten tus sen godsdienstige en mythologische verhalen over natuurrampen en dergelijke, die met de nodige onge remde speculatie beschouwd zou den kunnen worden als reeële kos mische verschijnselen en buite naards bezoek aan de mensheid. noemen als telepathie, gedachtenle zing en gedachtenprojectie. In onze verwatenheid mogen wij niet gaan denken, dat we de natuur nu lang zamerhand wel kennen en dus ook alle krachten en verschijnselen die zich er in manifesteren. Gedachten projectie langs niet zintuiglijk waarneembare weg kan heel goed een realiteit zijn, is het volgens som mige deskundigen ook. Zou dit het geval zijn, dan staat niets de moge lijkheid in de weg, dat deze ver schijnselen een grotere snelheid dan die van het licht zouden kunnen bereiken of hebben. De lichtsnel heid als bovenste grens is alleen vastgesteld en verklaard voor mate riële verschijnselen, niet immaterië le, welk gebied van kennis onvol doende is voor meet-experimenten. Het stervormige lijnenpatroon daarboven probeert de ster „zon” te lokaliseren in de onein- Er worden prehistorische reliefs bij gehaald, die buitenaardse wezens met raketten voor zouden moeten stellen en gebeurtenissen als de verwoesting van Sodom en Gomorra als gevolg van het vurige vertrek van een buitenaards ruim teschip of het gevolg van een bestraffing van de mensheid door een atoombom. Het verdwenen con tinent Atlantis is een ander geliefd object voor mythevorming in de sreer van de ongetwijfeld bijzonder fascinerende publikaties van de Wel haalbaar in beide opzichten is een „compositie-telescoop” van vergelijkbare sterkte. Dat wil zeggen een groot oppervlak volgebouwd met technisch mogelijke kleinere antennes, die samen als een grote fungeren. De radio- synthesetelescoop van Westerbork, het machtig ste radio-astronomische instrument ter wereld op dit moment, werkt enigszins op deze manier. Daar staan twaalf radio-antennes op een rijtje opge steld, die door de draaiing van de aarde om haar as in de loop van een etmaal geleidelijk een antenne-oppervlak „vullen” met een straal van de rij telescopen. Zouden gedachten zich langs deze voorlopig nog sciencefiction achtige wegen kunnen voortplanten met een bijkans oneindige snelheid, dan is een direct, onvertraagd (zoals bij radiostraling) contact met ande re beschavingen mogelijk, en dus een normaal gesprek zonder de hor des van jarenlange gapingen tussen vraag en antwoord, actie en reactie. Wanneer er al contact tussen kos misch verspreide beschavingen ver wezenlijkt wordt, zal dit op andere dan direct lichamelijke wijze geschieden, bijvoorbeeld door mid del van elektromagnetische signa len. Met opzet gebruiken wij hier de- uitdrukking „bijvoorbeeld”, want andere wegen zijn (wellicht) niet uitgesloten, hoewel ze voor ons mensen zeker thans nog niet te betreden zijn. x. 1 Het Cyclops-project vond zijn oorsprong in een bijeenkomst van geleerden in het Ames- laboratorium van de NASA, welke werd gehou den bij San Francisco in 1971. De studies op basis van die conferentie stelden, dat we met succes contact zouden kunnen krijgen met buitenaardse beschavingen wanneer we maar over een groot genoeg „oor” en een voldoende duidelijke „stem” beschikten om de gigantische afstanden in het heelal te overbruggen. Dat vereist de bouw van een radiotelescoop met een middellijn van min- stens drie kilometer. Dat zou mogelijk zijn in de ruimte, waar de zwaartekracht de parabolische antenne niet verbuigt en waar geen atmosferische storingen optreden. Eventueel zou het ook kunnen op de van de aarde afgekeerde zijde van de maan Een NASA-schets van hetmogelijk toekomstige terrein met radiotelescopen die te zamen het project Cyclops zullen vormen Een gigantisch maar financieel en tech nisch haalbaar project, dat over twintig jaar verwezenlijkt zou kunnen zijn. Anderen hadden ernstige bezwa ren tegen het feit, dat de vrouwelijke genitaliën niet getoond werden zodat de essentie van het verschil tussen vrouw en man niet tot uitdrukking wordt gebracht. Zij noemen de teke ningen zinloos, wanneer dit essenflle verschil en het doel of nut daarvan niet worden uitgebeeld. Daar zou nog bij komen, dat de haardrachten niets zeggend zijn. Iedereen die vandaag om zich heen kijkt moet dat bevesti gen en ook iedereen die bijvoorbeeld een portret van Ludwig van Beetho ven onder ogen heeft gehad. Er is volgens deze critici te veel onnodige en onjuiste informatie op het visitekaartje gezet en er is te veel essentieel weggelaten. Biseksuele levensvormen en voortplantingsme- chanismen mogen dan op aarde veel (maar zeker niet uitsluitend) voorko men elders kunnen levensvormen bestaan die een geheel ander repro- duktieproces kennen.In dqt opzicht kan de aarde inderdaad een uitzon deringspositie innemen, en daarmee is op de plaquette geen enkele reke ning gehouden. Inmiddels heeft de mens, zon der al een weloverwogen beslis sing te hebben genomen over de wenselijkheid van interplanetair contact een rechtstreekse bood schap over onze aanwezigheid op aarde dekosmos ingezonden, niet gericht op een speciaal doel maar in het wilde weg naar de eindeloosheid. Dat waren pla quettes op de Amerikaanse onbemande ruimtesondes Pionier-10 en -11. De eerste van deze Pioniers werd in maart 1972 gelanceerd, de tweede enige tijd Het is niet onmogelijk, dat intelli genties elders van zo stevige licha melijke bouw zijn, dat zij buitenge woon hoge versnellingen kunnen verdragen en daardoor de lichtsnel heid in korte tijd kunnen benaderen en- de voordelen van de tijdseffec- ten van de relativiteitstheorie beter ten nutte kunnen maken. Dan is er nog de mogelijkheid, dat zij het geheim kennen van een kunstmati ge winterslaap, waarin ook de „bio logische klok” vrijwel stilstaat en waardoor langduriger ruimtevluch- ten binnen bereik komen. Tenslotte kan het mogelijk zijn, dat de indivi duele levensduur van andere intelli genties veel langer is dan die van ons mensen. Al op aarde lopen de gemiddelde levensduren van dieren en planten uiteen van minder dan een dag tot honderden jaren, waar- tussen de mens met ongeveer 70 jaar een middelmatige plaats inneemt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25